Migraine kost staat elk jaar 1,5 miljard Groenten en fruit tegen kanker Komeet teruggevonden Raadsels rond melkwegstelsels Klimaatverschuivingen in Nederland minimaal Wetenschap Ratten leven als eekhoorns Dichte mist vertraagt snelheid van het licht WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 8 Migraine kost de Nederlandse schatkist elk jaar 1,5 mil jard gulden. Wie een aanval krijgt is soms dagen achter een van de kaart. De hoofdpijn is ondraaglijk, de patiënt is misselijk, geeft over en is zeer gevoelig voor licht en ge luid. Kortom, de patiënt kan onmogelijk werken. M. Ferrari: 'De politieke stelling dat sumatriptc schappelijke leugen.' leiden jan westerlaken Maar er is een medicijn, dat heel effectief de verschijnselen van migraine bestrijdt: suma triptan. Beter bekend onder de merknaam Imigran. Het medi cijn is er in tabletvorm en als in jectie. Tabletten worden niet vergoed, injecties (nog) wel. Dat lijkt binnenkort voorbij. Er ligt een advies om ook de prikken niet meer te vergoeden, omdat er een ander middel (ergotami- ne) tegen migraine is, dat aan merkelijk minder geld kost dan Imigran. Wetenschappelijk is de werkzaamheid ervan echter nooit aangetoond. De Leidse neuroloog M. Fer rari, die onderzocht hoe migrai ne ontstaat en er onlangs op promoveerde, vraagt zich af waarom het ministerie van wvc niet eerlijk zegt dat het Imigran gewoon te duur vindt. Het de partement stelt dat de maker van het geneesmiddel, de far maceut Glaxo, maar eens moet aantonen dat Imigran beter is dan de ergotamine. Ferrari heeft dat in zijn on derzoek gedaan. Imigran werkt bij 80 procent van de patiënten positief. Ergotamine heeft maar bij de helft van de migrainelij- ders succes. De bijwerkingen zijn legio. Daarom zegt de Leid se neuroloog in een van zijn stellingen bij zijn proefschrift: 'De politieke stelling dat suma triptan en ergotamine gelijk waardige produkten zijn is een wetenschappelijke leugen en houdt weinig rekening met het welzijn van patiënten'. Serotonine Vijf tot tien procent van de Ne derlandse bevolking heeft gere geld een migraine-aanval. Ge middeld een tot twee per maand. Ze kunnen enkele uren aanhouden, maar ook dagen achtereen. Ongeveer 15 procent heeft voor de hoofdpijn begint te kampen met uitval van her senfuncties en ze zien slecht. Soms is een helft van het li chaam verlamd. Ferrari ontdekte dat migraine ontstaat doordat de patiënt te weinig serotonine, een lichaamseigen eiwit, in het bloed heeft. Hierdoor worden de bloedvaten in de hersenen wijder en ontstaat er zware hoofdpijn. Op de bloedvaten zitten zogenaamde receptoren (orgaantjes die prikkels doorge ven) die alleen gevoelig zijn voor de stof sumatriptan. Die stof zit in het middel Imigran. Wordt dat ingenomen of inge spoten dan nemen de bloedva ten weer hun normale vorm aan en verdwijnt de migraine. In en- kele gevallen werkt het medicijn niet langer dan 12 uur. De hoofdpijn kan dan terugkomen. Zonder problemen kan het ge neesmiddel opnieuw worden ingenomen. Imigran, is de conclusie van Ferrari, geneest niet, maar on derdrukt de migraine kort nadat het is toegediend. Of Imigran bijwerkingen heeft, weet de neuroloog nu nog niet. Bij mi- graine-lijders is daar vooralsnog niets van gebleken. Het medi cijn is echter pas kort op de markt. Voordeel Imigran, somt Ferrari op, heeft nogal wat voordelen. Migraine beheerst het leven van patiën ten die eraan lijden. Afspraken maken is er niet bij, naar een concert gaan evenmin. Bij vrienden komen ze ook niet. Puur uit angst voor een aanval. Het nieuwe geneesmiddel geeft een stuk zekerheid terug, omdat ze vrij normaal kunnen leven. Ferrari heeft meegemaakt dat een beroepsdanseres twee uur na het toedienen van het medi cijn al weer op de planken stond. De ervaring heeft de Leidse neuroloog ook geleerd dat Imi gran uitstekend helpt bij clus ter-hoofdpijn (pijn die hoofdza kelijk bij mannen voorkomt rond één oog). De pijn is heel intens en kan een tot 3 uur aan houden. Na toediening van Imi gran is de hoofdpijn binnen 5 minuten verdwenen. de bilt gpd Het voorjaar is in de laatste 30 jaar wat natter en koeler gewor den, de winter iets zachter. De zomers waren wat droger, voor al augustus boekte de laatste dertig jaar minder neerslag. Veranderingen, minimale ver schuivingen waren er wel tus sen 1961 en 1991. Maar de schommelingen lagen toch bin nen de natuurlijke grilligheid van het Nederlandse klimaat. Dat blijkt uit het Klimatolo gisch Normalenboek, dat door het KNMI in De Bilt is opgesteld uit meetgegevens van 15 hoofd stations in de laatste 30 jaar. De metingen zijn gedaan volgens universele afspraken binnen de Wereld Meteorologische Orga nisatie (WMO). Alle bij deze or ganisatie aangesloten landen hebben de verplichting elke 30 jaar de cijfers te publiceren en met elkaar uit te wisselen. Nut Dat januari en februari de koudste maanden zijn, zal nie mand verwonderen. Dat er plaatselijk zoveel verschil be staat is niet alleen opvallend, maar ook nuttig om te weten voor bij voorbeeld wie bouwt of een recreatiepark wil opzetten. Neem nu de gemiddelde janua ri temperaturen, zoals die in 30 jaar zijn opgetekend: Den Hel der 2,7, Eelde 1,3, De Bilt 2,2, VUssingen 3,2 en Beek 2,0 gra den Celcius. De gemiddelde mi nima van Eelde min 1,5) en Vlissingen (plus 1,4) schelen ook als de dag en de nacht. Neerslagverschillen kunnen ook sterk uiteen lopen. De jaar gemiddelden over 30 jaar ko men in Volkel tot 701,5 mm, maar lopen in Soesterberg op tot 810,1. De parapluhandel weet nu waar zijn markt ligt. In de optelsom van maximale neerslag per jaar scoort De Bilt weer hoog met 1151,9 mm te genover Leeuwarden met 909,7 mm. In de som van minimale neerslag gaat Gilze Rijen aan kop met 611,6 mm tegenover Vlissingen met 429,5 mm. De provinciale VW in Zee land koketteert graag met cijfers die zouden uitwijzen dat in Zeeland de zon het meest schijnt. Toch geeft het KNMI andere cijfers. Het best scoort Den Helder met over 30 jaar ge middeld 1581 zonuren. Dan volgt Valkenburg in Zuid-Hol land met 1561,5 en dan pas Vlissingen met 1536,2 zonuren. Het minst schijnt de zon in Deelen (1373,7). Tijdelijk De gegevens bieden geen hou vast voor theorieën over het op warmen van de aarde. Daarvoor zou nadere bestudering nodig zijn van alle gegevens van alle WMO-lidstaten. De wat hogere temperaturen dateren van de laatste jaren en kunnen een tij delijk karakter dragen. De nu geconstateerde verschuivingen zijn volgens de hoofdklimato- loog D. Heijboer zelfs minder sterk, dan de veranderingen in de twee voorgaande periodes van 30 jaar. Griepvirus kan snel worden ontdekt utrecht Het is in Nederland goed mogelijk om het opkomen van een griepepidemie tijdig te registreren en snel maatregelen te nemen tegen een verdere verspreiding van het virus. Dat blijkt uit een studie die afgelopen winter onder 12 huisartsen is ge houden. Aan de hand van neus-keel-uitstrijkjes werd bij 4 op de 10 patiënten het griepvirus vastgesteld. De volledige uitslag was tien dagen na het onderzoek bekend. Researchschool erkend Amsterdam De Koninklijke Nederlandse Akademie voor Weten schappen heeft de Onderzoekschool Neurowetenschappen Am sterdam officieel erkend. Onder meer wordt onderzoek verricht naar de bouw en functie van de hersenschors, de ziekte van Parkinson, de veroudering van het zenuwstelsel en bewegings stoornissen. Er werken ongeveer 100 assistenten in opleiding en 15 al gepromoveerde onderzoekers. De school kreeg de afgelo pen jaren talrijke subsidies. Te huiverig bij oudere kankerpatiënt utrecht» Artsen zijn vaak huiverig om oudere vrouwen met borstkanker aan intensieve behandelingen bloot te stellen. Om dat daardoor meer kans bestaat op een terugkeer van de kanker, is dat niet terecht, zegt L. Bergman van het Nederlands Kanker Instituut in haar proefschrift waarop ze 9 oktober promoveert aan de Universiteit van Amsterdam. Bij vrouwen vanaf 75 jaar blijft bestraling en chirurgische behandeling soms geheel ach terwege. Toch hebben deze vrouwen dezelfde genezingskansen als jongere patiënten. TNO en TU samen naar veilig verkeer delft De TU Delft en TNO gaan samenwerken om de veiligheid van voertuigen op de weg te verbeteren. Belangrijke elementen die gezamenlijk worden bekeken zijn koersstabilisatie en bocht gedrag, remmen, trillingen en comfort. Ook worden onderdelen bekeken die daarop betrekking hebben zoals banden en veersys- temen. De bedoeling is dat het te vormen centrum ook buiten de landsgrenzen kan opereren. TU Delft heeft wereldwijd al een belangrijke positie op het gebied van het gedrag van de band en het contact van de band met het wegdek. TNO is onder meer betrokken bij EG-projecten op het gebied van de voertuigelek- tronica. Sneller herstel met peptalk bij narcose Rotterdam Patiënten die tijdens een operatie onder volledige narcose opbeurende suggesties te horen kregen via een hoofdte lefoon herstelden sneller dan patiënten die andere geluiden te horen kregen. Dat heeft M.Jelicic vastgesteld in een onderzoek waarop hij vorige week promoveerde aan de Erasmus Universi teit. Opvallend was dat bij de proeven geen enkele patiënt zich achteraf iets van stemmen of geluiden kon herinneren maar dat men onbewust toch zaken heeft oppikte. De promovendus raadt artsen en verpleegkundigen daarom aan in de operatiekamer voorzichtig te zijn met uitlatingen omdat ook de verdoofde pa tiënt zou kunnen meeluisteren. leeuwarden Zwarte Israëlische ratten heb ben de levensgewoonten van de eekhorn overgenomen, zo weet het Britse New Scientist. Ze nes telen in de pijnbomen, komen nauwelijks op de grond en do den de tijd met plukken van za den uit de pijnappels. De rela tief jonge bossen met de zoge heten Jeruzalem-pijnboom ver schaffen de knaagdieren een maagdelijk territorium. Er zijn geen boseekhooms of bosmui- vasie van de ratten in hun nieu we leefomgeving in kaart ge bracht. De knaagdieren eten al leen de zaden uit de pijnappel, die rijk aan energie zijn. De rat ten moeten alle harde, vaste 'schubben' van de appel lospul- ken. De onderzoekers ontdekten dat de jonge ratten dit gedrag van hun moeder leren. Ze toon den aan dat volwassen ratten die de appels niet eerder had den gezien, niet in staat waren ze open te krijgen. De jonge rat ten zijn daar heel handig in. Ze moeten ook wel. In deze arme bossen is niets anders te eten. leiden ben apeldoorn Melkwegstelsels zijn de aller grootste objecten in het heelal. Machtig in afmetingen, 'vol' sterren, stof en gas en in ge daanten van vrijwel bolvormig tot platte, spiraalvormige 'pan nekoeken', zijn het ontelbare drijvende sterreneilanden. Zo wel 'dichtbij' als voorbij de grenzen waar de grootste tele scopen nog beelden kunnen opvangen. De voorstadia van deze gro teske structuren moeten al ge vormd zijn enkele honderden miljoenen jaren na het ontstaan van het heelal, 15,20 miljard jaar geleden. Kosmisch gezien kregen ze ook betrekkelijk snel hun huidige gedaante. Miljar den, rondzwervende en zich sa mentrekkende gas- en stofmas sa's moeten met miljoenen 'te gelijk' sterren hebben gevormd. Sterrenkundige Young-Wook Lee van de Yale-universiteit in New Haven heeft nu ontdekt dat van een bepaald type ster ren de oudste exemplaren in het melkwegcentrum zaten ter wijl hun leeftijd afneemt naar buiten toe. Hieruit leidt hij af dat de melkwegkem het eerst ontstond en dat de buitengebie den later werd gevormd. Op meer dan 10 miljard licht jaar afstand is men gestuit op grote aantallen melkwegstelsels die abnormaal veel infrarood uitstralen. Dat wordt toege schreven aan massale geboorte golven van sterren, in feite van hele melkwegstelsels. Naar één zo'n lichtpuntje, 11 miljard lichtjaar weg, keken New Yorkse astronomen nu eens goed. Het straalt 30.000 maal meer infra rood uit dan ons hele melkweg stelsel. Er moet dus sprake zijn van een gigantische kraamka mer vol kosmische borelingen. Elk jaar zien daar meer dan 1000 sterren hun nucleaire le venslicht maar voorlopig moe ten er al honderdduizenden, zo niet miljoenen, samengepakt zitten in dichte, nevelige cou veuses bestaande uit zuurstof, waterstof, stikstof en koolstof. Een andere, merkwaardige ei genschap van vele duizenden melkwegstelsels werd onlangs ontdekt door een team sterren kundigen van de Australische Mount Stromlo-sterrenwacht. Recordhouder van een registratie van de verste en zwakste melkwegstelsels is de Europese Zuidelijke Sterrenwacht (ESO) in Chili. De zwakste lichtjes op deze registratie zijn meer dan 300 miljoen maal zwakker dan een alleen met het blote oog zichtbare ster. foto ap In 1989 beweerden enkele Ame rikaanse astronomen dat vrijwel alle bekende melkwegstelsels in onze 'buurt' bewegen naar een gebied op ongeveer 150 miljoen lichtjaar afstand. Het centrale punt werd de 'Great Attractor' (Grote Aantrekker) genoemd. Die beweging staat los van de wegvluchtende beweging van alle melkwegstelsels als 'bewijs' van de uitdijing van het heelal dat begon met de 'Big Bang'. De Amerikanen leidden het bestaan van de Grote Aantrek ker af uit geringe verschillen in onderlinge vluchtsnelheden en de richtingen van de melkweg stelsels. De Australische colle ga's richtten hun telescopen op melkwegstelsels voorbij de, hy pothetische, Grote Aantrekker. Zou de Aantrekker bestaan dan zouden die melkwegstelsels zich naar ons toe moeten bewe gen. Maar die melkwegstelsels vervolgen vrolijk hun weg, in dezelfde richting en met onge veer dezelfde snelheid. Toen de telescopen in de te genovergestelde richting wer den gezet bleek hetzelfde: de zelfde richting, dezelfde snel heid! Er is sprake van een enor me stroom melkwegstelsels, honderden miljoenen lichtjaren lang. En wij zitten er middenin. Bestaat er een nog grotere 'At tractor' of kijken we met ver keerde ogen naar het heelal? groningen «gpd utrecht» anp_ Groenten en fruit werken goed tegen het ontstaan van enkele vormen van kanker. Een hoge consumptie van groente en fruit geeft een twee keer lager risico op kanker dan een lage con sumptie. Dat zegt voedingsdes- kundige-epidemioloog ir. P. van den Brandt van de Rijksuniver siteit Limburg. De Nederlandse Kankerbe-* strijding, die twee miljoen in het Limburgse onderzoek stopte, zegt blij te zijn met de resulta ten die conclusies uit eerdere grote studies in Amerika beves tigen. Als begin volgend jaar het onderzoek is afgerond, gaat de kankerbestrijding de publieks- voorlichtingaanpassen. Sinds 1986 doet de Limburgse universiteit samen met TNO- voeding onderzoek onder 120.000 mensen naar allerlei factoren die mogelijk een rol spelen bij het ontstaan van kan ker. Een beschermende invloed hebben rauwe groeten, blad groenten, kool, broccoli en spruiten, uien en knoflook, wor telen en fruit. Alleen peulvruch ten hebben die beschermende werking niet, en mogelijk is er zelfs enig verband bij het ont staan van kanker. Vooral wortelen en (rauwe) De Japanse amateurastronoom Tsuruhiko Kiuchi heeft met zijn verrekijker de komeet SwiftTuttle teruggevonden. De komeet is; voor het laatst gezien in het jaar 1862 en heeft een omlooptijd om de zon van 135 jaar. De beroemde komeet Halley heeft een om looptijd van slechts 76 jaar. De komeet SwiftTuttle is ook verantwoordelijk voor de jaarlijkse stroom 'vallende sterren' in augustus: de zogenaamde Perseïden. Het gruis van de komeet veroorzaakt deze vallende sterren. De ko meet is (met verrekijker) zichtbaar aan de avondhemel. Broccoli'en bladgroenten lijken tegen long kanker te beschermen en uien en knoflook tegen maagkanker. Groenten en fruit beschermen mogelijk ook tegen tumoren in de mond- en keelholte en de slokdarm. Voor darmkanker is vaak een beschermende wer king gevonden van groenten, maar veel minder vaak met fruit, en datzelfde geldt voor rectumkanker. Overigens is volgens Van den Brandt veel meer onderzoek no dig voordat zeker is welke stof fen in groenten en fruit verant woordelijk zijn voor het be schermende effect. Verder speelt vet volgens hem toch niet zo'n grote rol bij het ontstaan van borstkanker als tot nu toe is verondersteld. Niet zozeer de vetconsumptie maar meer de algemene overconsumptie (een energierijke voeding) is een be langrijke factor. amsterdam anp Bij dichte mist neemt de snel heid van het Ticht af met ruw weg een factor zeven. Dat komt doordat het licht tijdelijk wordt opgesloten in de waterdeeltjes in de lucht alvorens verder te gaan richting aardoppervlak. Een groep natuurkundigen van het FOM-inmstituut voor Atoom en Molecuulfysica van de Universiteit van Amsterdam heeft dat experimenteel aange toond. Zo'n enorme vertraging van de lichtsnelheid is een uni cum in de natuur. Het onder zoek wordt beschreven in een proefschrift waarop B. van Tig- gelen onlangs promoveerde. Centraal in het onderzoek dat vier jaar duurde stond de vraag of licht zich hetzelfde gedraagt als elektronen, die in sommige gevallen niet langer in staat zijn om een elektrische stroom te geleiden maar worden opgeslo ten in het metaal. Dat zou bete kenen dat zonnestralen bij hele dichte mist worden terugge kaatst en de duisternis intreedt. In het laboratorium werd met een poreuze verfmassa mist ge simuleerd die een miljoen keer dichter is dan wat in werkelijk heid voorkomt. De zon werd vervangen door een laser. De oorzaak van de afname van het licht bleek echter geen terug kaatsing te zijn, maar een sterke vertraging van de lichtsnelheid door tijdelijke opsluiting in de waterdeeltjes.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8