Paniek in noord-Georgië 'Het is tijd voor een terugkeer van Buitenland Europeanen vechten om 'dollarbananen' ROSSEM zonder Van Rossem Fundamentalisten verdubbelen zetels in Kuwayt Verblindend licht Blank-zwarte 'top' zegt De Klerk de wacht aan WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 7 Agcnce France Pr«se Algemeen N [be Pr«se Agentur CPD Cemeemchappeti|ke Pervfcernt The independent IPS Inter Pre$s Service RTR* Reuter UPI United Press International Hongerige bavianen eten geiten harare Door de droogte gedwongen hebben bavianen in Zim babwe geiten aan hun menu toegevoegd. De uitgehongerde ba vianen vallen kuddes geiten aan en eten hun slachtoffers vrijwel geheel op. Gewoonlijk voeden de apen zich met vruchten, gras, wortels, bladeren, insekten en kleine reptielen, maar door de vreselijke droogte in zuidelijk Afrika is er voor de bavianen vrij wel niets meer te vinden. Fujimori: Guzman krijgt levenslang lima Rechters „zonder gezicht" zullen Abimael Guzman van daag in Peru veroordelen tot levenslange gevangenisstraf. Dat heeft president Alberto Fujimori gisteren gezegd. De anonieme rechters vellen achter gesloten deuren hun oordeel vellen over Guzman, de leider van de Peruaanse guerrillabeweging Sendero Luminoso (Lichtend Pad). Opnieuw hevige regenval in Frankrijk parus Hevige regenval heeft gisteren in Zuid-Frankrijk grote overlast veroorzaakt. Rivieren dreigden buiten hun oevers te tre den. Nice en omliggende plaatsen kregen in drie uur tijd 76 millimeter regen te verwerken. Honderden kelders stroomden vol. Vlakbij Toulouse in het zuidwesten ontspoorde een trein als gevolg van een modderlawine. Gewonden werden nergens ge meld. Rond de middag begon het water overal weer te zakken. Hoger pensioen werknemers Vaticaan Vaticaanstad Paus Johannes Pauius II heeft voor de werkne mers van het Vaticaan een pensioenfonds ingesteld en nieuwe richtlijnen voorde pensioenen en uitkeringen afgekondigd. De pensioenen worden per 1 januari 1993 met gemiddeld 20 pro cent verhoogd. Bij het Vaticaan werken 3365 mensen, van wie ongeveer twee derde leek is. Nieuwe hongersnood in Tigré nairobi Etiopië's noordelijke provincie Tigré is opnieuw getrof fen door droogte en hongersnood. Volgens de autoriteiten wor den bijna twee miljoen mensen met de hongerdood bedreigd. Addis Abeba heeft daarom een dringend beroep gedaan op wes terse donoren onmiddellijk te hulp te komen. Groot probleem is op dit moment het tekort aan transportmiddelen. Zowel in de haven van Asab als Massawa liggen grote hoeveelheden voedsel opgeslagen, maar er zijn niet genoeg vrachtwagens om het naar de hongerende bevolking te brengen. Spoedoperatie voor Dubcek praagAlexander Dubcek is gisteren met spoed geopereerd aan de onderbuik. Volgens artsen van het Na Homolce-ziekenhuis in Praag was de ingreep noodzakelijk wegens complicaties door de verwondingen van Dubcek en diens langdurige verblijf in het ziekenhuis sinds hij ruim een maand gejeden bij een auto-onge luk zwaar gewond raakte aan zijn borstkas en ruggegraat. De toestand van de 70-jarige Dubcek is ernstig, maar nog niet kri tiek. Student geeft plegen bomaanslagen toe hannover Een 21 -jarige student machinebouw heeft gisteren toegegeven twee bomaanslagen gepleegd te hebben waarbij in augustus en september in het centrum van Hannover in totaal 23 mensen deels zwaar gewond zijn geraakt. Nadat de autoritei ten een telefoonlijn hadden opgezet waar de bevolking de stem van de afperser kon horen, reageerde een bekende van de man en zo werd hij gearresteerd. Ingrijpen militairen Nigeria lagos» De regerende raad van de Nigeriaanse strijdkrachten heeft gisteren besloten alle politieke activiteit te verbieden van wege de berichten dat presidentiële voorverkiezingen, die 26 september zijn geëindigd, gekenmerkt waren door corruptie. De militaire raad heeft de verkiezingscommissie de opdracht gege ven een onderzoek in te stellen naar de beschuldigingen van „il legaal gebruik van geld, bedreiging en andere vormen van ver kiezingsfraude". De gemeenschappelijke bana- nenpolitiek van de Europese Gemeenschap (EG) ligt onder vuur. De Benelux-landen, Duitsland en Denemarken ver oordelen plannen van de Eu ropese Commissie om vanaf volgend jaar de invoer van zo genaamde 'dollarbananen' uit Latijns-Amerika te beperken twee miljoen ti twintig procent i te heffen. Voor alles wat importeerd zullen de bananen- importeurs garanties moeten geven dat zij een zelfde hoe- daarop n port belasting r wordt ge- veelheid bananen betrekken uit de ACP-landen (Afrika, het Ca ribische gebied en de Stille Oce aan) en gebieden zoals de Ca- narische eilanden, Madeira en Guadeloupe. Het totale EG-ver- bruik van bananen ligt op 3,6 miljoen ton. De Europese Commissie wil de ACP-landen beschermen voor de gevolgen van de Eu ropese binnenmarkt. Het Com missievoorstel ligt vooral gevoe lig in Duitsland. De Duitsers zijn de grootste bananenlief- hebbers in de EG. Zij ren jaarlijks 1,3 miljoen met name 'dollarbananen', op geen heffing bestaat. Jeltsin: Russen kunnen niet werkeloos toezien in Abchazië In Abchazië is grote paniek uitgebroken onder de Ge orgische bevolking na ne derlagen van de Georgi sche troepen. Velen trach ten met bussen het gebied te ontvluchten uit vrees voor aanvallen van de Ab- chaziërs, die in hun auto nome regio strijden voor onafhankelijkheid. De se paratisten veroverden de twee laatste dorpen ten noordwesten van de Ab- chazische hoofdstad Soechoemi. Het Russische persbureau Interfax sprak over honderden slachtof fers. MOSKOU-TBIUSIDPA-AFP-Rtr Na de aanvallen van de Abcha- ziërs, die gesteund worden door Russen en strijders van de Con federatie van Noordkaukasische Bergvolkeren, sloegen ook hon derden Georgische soldaten op de vlucht. Zij lieten hun zware wapens in de bergen achter. Anderen werden de grens met Rusland overgedreven, waar zij gevangen werden genomen, waarna ze naar de Georgische hoofdstad Tbilisi werden ge bracht. De Abchaziërs namen vrijdag de stad Gagra in, het belangrijk ste Georgische bolwerk in het noordwesten van de regio. Sindsdien zijn de Georgische troepen er niet in geslaagd de stad te heroveren. Soechoemi is nog steeds in handen van de Georgiërs. De middelen om een vreed zame oplossing te vinden in Ab chazië zijn uitgeput, zegt Eduard Sjevardnadze, de waar nemend president van Georgië. Hij beschuldigde de Russische vice-minister Kondratjev (de fensie), onder wiens bevel de Russische troepen in Abchazië vallen, de kant van de separis- ten te kiezen. Sjevardnadze on derstreepte dat de Abchaziërs in Rusland „brede steun genie- Hij beschuldigde de „reactio naire krachten" binnen de Rus sische regering ervan verant woordelijk zijn voor de escalatie van het conflict. „Het hoofddoel van de coalitie van Abchaziërs, Tsjetsjenen en Russen is de ver kiezingen te saboteren", aldus Sjevardnadze. Aanstaande zon dag worden in Georgië verkie zingen gehouden voor een nieuw parlement en een parle mentsvoorzitter, die de functie van president zal bekleden. Daarvoor is Sjevardnadze de enige kandidaat. De Russische president Boris leltsin heeft dinsdag in Abcha zië een ontmoeting hebben met Sjevardnadze en de Abchazi- sche parlementsvoorzitter, Vla dislav Arzinba. Hij verzekerde nog eens dat Russische militai ren in Abchazië zich niet direct in de strijd zullen mengen. Maar ook dat Rusland niet aan de kant zal blijven staan als de mensenrechten, speciaal die van Russen of Russisch-spre- kenden, worden geschonden. Jeltsin zei ook dat de troepen niet zullen worden teruggetrok ken. Zij moeten de controle over de spoorwegen overnemen die langs de Zwarte Zeekust door de opstandige republiek lopen, aldus de Russische presi dent. Vier doden bij rellen Guyana georgetown» BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Beursgoeroe, marxist, auteur, partijleider, alles is 'libertijn' jean-Pierre van Rossem in zijn leven al geweest, maar gisteren voegde hij weer een nieuwe titel aan de lijst toe: eenmansfractie in het Belgische parlement. De stichter van de naar hem vernoemde partij ROSSEM ver laat zijn eigen fractie. Als reden voor zijn besluit gaf Van Ros sem dat zijn partij op die ma nier beter een dam kan opwer pen tegen het oprukkend ex treem-rechts in Vlaanderen. Jean Pierre van Rossem werd vorig jaar, samen met twee an dere 'libertijnen', in het Belgi sche parlement gekozen op een golf van anti-politiek sentiment en proteststemmen in Vlaande ren. De beweging, volgens lijst trekker Decorte „een onnozele partij, en dat vind ik juist goed", fungeert er vooral als stoorzen der. Opzien baarde men onder andere met een voorstel alle ka merleden op AIDS te onderzoe ken. Dat was een reactie op een plan van de regering om rijks wachters aan een AIDS-test te onderwerpen. Volgens Rossem is zijn vertrek geen gevolg van ruzies binnen de partijtop, maar in de Belgi sche media wordt wel degelijk gesuggereerd dat er verdeeld heid heerst. De van fraude ver dachte ex-beursgoeroe, die in de politiek stapte om aan ge rechtelijke vervolging te ontko men, meent dat zijn partij zich moet 'verruimen'. Alleen zo kan de 'verrechtsing van de samen leving' worden tegengegaan, en het extreem-rechtse Vlaams Blok worden gestopt, aldus Van Rossem. Van Rossem zegt verder dat zijn vertrek de partij gelegen heid biedt „grote schoonmaak" te houden en „opportunisten" te verwijderen. Bij ongeregeldheden in Guyana zijn sinds de verkiezingen van gisteren vier mensen omgeko men. De linkse oppositieleider Cheddi Jagan lijkt af te stevenen op een overtuigende overwin ning in de eerste democratische verkiezingen in 28 jaar tijd. Na telling van negentien procent van de bijna 400.000 uitge brachte stemmen stond hij op 64,3 procent. President De- mond Hoyte, wiens partij al 28 jaar aan de macht is, moet zich vooralsnog tevreden stellen met 31,8 procent. De Guyanezen lijken vooral langs raciale lijnen te hebben gestemd. De rellen worden vooral veroorzaakt door de cre oolse minderheid in het land. Met Hoyte als president over heersten zij de oorspronkelijk uit Brits Indië afkomstige meer derheid. KUWAYT-STAD AP Oppositiegroepen die de demo cratisering willen doorzetten hebben de meerderheid ver worven in het Kuwaytse parle ment. Onder hen bevindt zich een blok fundamentalisten. Dat is gisteren gebleken uit officiële uitslagen van de parlementsver kiezingen van maandag. Losse oppositiegroeperingen en onafhankelijke kandidaten wonnen 35 van de 50 zetels. 19 zetels gingen naar islamitische kandidaten die de Kuwaytse grondwet in fundamentalisti sche zin willen veranderen. Bij de laatste verkiezingen, in 1985, kregen zij 9 zetels. Aanhangers van de regerende Al-Sabah fa milie wonnen maandag 15 ze tels. De onuitgesproken vraag bij de verkiezingen is de invloed die de volksvertegenwoordiging zal hebben. Het is niet duidelijk hoeveel macht de familie al-Sa- bah aan het parlement wil af staan. Zij heeft nog steeds het recht het parlement naar huis te sturen. Santo domingo In de Domini caanse Republiek is gisteren plechtig een vuurtoren-monument ter nagedachtenis aan Columbus in gebruik genomen. Het is dit jaar vijfhonderd jaar geleden dat de ontdekkingsreiziger Amerika 'ontdekte'. Op het project dat mil joenen guldens kostte, is bittere kritiek geleverd omdat tienduizen den inwoners van sloppenwijken daarvoor hun woningen moesten verlaten. Op tal van plaatsen in de Caribische eilandstaat werd gede monstreerd tegen de herdenking. Er werden twee bomaanslagen gepleegd. Bovendien toonden maar weinig wereldleiders be langstelling voor de ceremonie waarbij de stoffelijke resten van Columbus naar de vuurtoren wer den overgebracht om daar op nieuw te worden begraven. Het 230 meter hoge, kruisvormi ge, betonnen gevaarte was de vervulling van een droom die de 85-jarige president Joaquin Bala- guer zijn hele leven heeft gekoes terd. Ironisch genoeg kan de pre sident zelf het licht, met een sterkte van dertig miljard kaarsen, niet aanschouwen. Hij is blind. Balanguer kon bovendien niet bij herdenking aanwezig zijn omdat ziin zuster werd begraven. Zij was afgelopen weekeinde overleden na een bezoek aan de vuurtoren. Volgens bijgelovige Dominicanen rust op Columbus een vloek. foto reuter luciano comb A Vreugde bij Jamal Al Kandari (met bril, rechtsonder) van de islamitische grondwettelijke beweging na het ver overen van een zetel in het parlement van Kuwayt. foto ap» oustavo ferrari JOHANNESBURG Rtr-, Leiders van drie Zuidafrikaanse 'thuislanden' en uiterst rechtste blanken hebben gisteren in Jo hannesburg eendrachtig felle kritiek geleverd op president De Klerk en het ANC. Zij eisen meer zeggenschap in de hervormingsbesprekingen in Zuid-Afrika en dreigden defini tief uit het onderhandelingspro ces te stappen als Pretoria zich te zeer blijft richten op het ANC. De thuislandleiders van KwaZulu, Ciskei en Bop- hutshatswana hebben een gele- genheidsverbond gesloten met de Konservatieve Partij en de Afrikaner Volksunie die tegen het ANC zijn en een „blank thuisland" willen. Zij allen ver wierpen het akkoord dat presi dent de Klerk eind verleden maand heeft gesloten met ANC- leider Nelson Mandela. Het ANC en de regering kwa men een reeks maatregelen overeen die beogen een eind te maken aan het geweld dat sinds februari 1990 7.000 levens heeft geëist. De thuislandleiders zijn niet van plan een formele politieke alliantie te vormen, maar willen wel De Klerk een signaal geven dat zij zullen samenwerken om toekomstige overeenkomsten tussen Pretoria en het ANC te dwarsbomen. Krim-Tataren bestormen parlement Enkele duizenden Krim-Tataren hebben gisteren het parle mentsgebouw bestormd in Sim feropol. op de Krim in Oekraïne. Ze deden dat uit protest tegen de verwijdering van een van hun tentenkampen door de po litie, vorige week. De politie kon voorkomen dat de 4.000 de monstranten het parlement binnen gingen. De Tataren protesteren tegen etnische discriminatie. De Tata ren hebhen eeuwenlang op de Krim geleefd, maar werden in 1945 door Stalin naar Centraal- Azië gedeporteerd. Daarbij ging het om ongeveer 250.000 men sen, de helft van alle Krim-Tata ren. De afgelopen twee'jaar zijn zo'n 200.000 mensen terugge keerd naar de Krim. brighton cees van zweeden correspondent De Britse regering heeft zich gisteren krachtig moeten verdedigen tegen kri tiek uit de eigen gelederen op het Ver drag van Maastricht. Bij het begin van het Congres van de Conservatieven in Brighton beschuldigde de Anglicaanse kerk de regeringspartij ervan een twee deling in de maatschappij te creëren en noemden de Britse industriewerk gevers het economische beleid van de regering „dansen in het donker". Minister Hurd (buitenlandse zaken) wees bij het begin van kritiek van de 7o/)'-rechtervleuge! af als zou Maas tricht leiden tot een centrale Europese staat waarin de Britse belangen ten on der gaan. „Het tegendeel is het geval", verzekerde hij de afgevaardigden in een krachtige verdediging van het ver drag over de Europese economische, monetaire en politieke unie. Tijdens een stormachtig debat, waarin de verdeeldheid in de Conservatieve partij over het Europese beleid duide lijk naar buiten trad, waarschuwde Hurd voor de ernstige gevolgen indien de partij het niet eens wordt. „Onze partij zou kunnen breken over Euro pa." Maar in een verbijsterend vertoon van ongenoegen, waar de Tory-congressen anders altijd gladjes verlopen, uitte gis termiddag afgevaardigde na afgevaar digde zijn woede over 'Maastricht'. „Ik moet nog iemand tegenkomen die Maastricht begrijpt. Ik ken niemand die Maastricht wil", zei een afgevaar digde, terwijl premier Major ijskoud het plafond bestudeerde. „Onze eco nomie ligt in duigen, en alles door die obsessie Groot-Brittannië in het hart van Europa te vestigen", verklaarde een ander onder luid applaus uit de zaal. Hurd sprak van „een lawaaierige min derheid". Maar het applaus dat de voormalige partijvoorzitter Norman Tebbit oogstte voor zijn retoriek tegen 'Maastricht', duidde eerder op een meerderheid. De ovatie van de duizenden a gen in Brighton begon al toen Tebbit als spreker werd aangekondigd. In de stijl van de grote wereldredenaars schreed hij naar het spreekgestoelte, minzaam lachend naar de volgelingen die hem toejuichten. Hij wachtte tot het tumult was weggestorven en sprak toen, zich half tot premier Major rich tend, de vernietigende woorden: „Ik hoop dat u achter uw minister van fi nanciën blijft staan. Al wat hij heeft ge daan was er het beste van maken". De spectaculaire val van het pond op 16 september heeft alle anti-Europese krachten binnen de partij, die sinds de geruchtmakende val van Thatcher in november 1990 een sluimerend be staan hadden geleid, weer los gemaakt. Het was altijd al fout om het pond aan het Europees Monetair Stelsel te kop pelen, vonden de thatcheristen, en de gebeurtenissen van 16 september had den dat ten overvloede bewezen. En. zo begrepen de congresgangers: wie nee zegt tegen stabiele wisselkoersen, moet ook nee zeggen tegen een Eu ropese munt. Major keek bedremmeld toe hoe Teb bit onder voortdurend applaus en ge lach de poten onderzijn zetel weg zaagde. „De regering zit hopeloos in de problemen", zei hij. „De media willen nu de minister van financiën neerha len en daarmee de premier zelf onder mijnen." Norman Tebbit, loyaal als hij is, stelde zich nog achter de regering. Maar aan zijn steun hing wel een prijskaartje: de regering moet het Verdrag van Maas tricht alsnog verwerpen. Tebbit vroeg het aldus aan de aanwezi gen: „Willen jullie burgers zijn van een Europese su perstaat En de zaal brulde: „Nee"! De bebrilde heer die Tebbit gadesloeg leek een geslagen hond. Enkele maan den geleden nog won Major glansrijk de verkiezingen. Het tijdperk van That cher. geridderd en veilig opgeborgen in het Hogerhuis, had afgedaan. De par tijgenoten zouden hem op hun con gres een ode brengen. Tijdens de rede kreeg hij nog een lach op zijn gezicht getoverd, hoewel de in druk bestond dat hij een citroen in de mond had. maar die verdween geheel toen Tebbit onder het gescandeer van 'Nor-man! Nor-man'! terugschreed naar zijn zetel in de zaal. Tebbit was de Hevettngvan de paitu, met Major. Tebbit was de man die altoos aan de zijde van Thatcher te vinden was. „Bent u bezig de terugkeer van That cher voor te bereiden vroeg een tele visieverslaggever hem na afloop van zijn rede. Nee, daar was Tebbit niet mee bezig. Tebbit was loyaal aan Ma jor Maar anderen waren openhartiger. Het boulevardblad The Sun opende afgelo pen vrijdag al met de kop: Is It Time For Mrs 77Gisteren kwam de krant ook met het antwoord: 55 procent van de Conservatieven, zo was gebleken uit een opiniepeiling, wilde Thatcher te rug. Geen unie van Tsjechen en Slowaken Het idee van een Tsjechoslo- waakse unie is van tafel. Dat hebben de Tsjechische premier. Vaclav Klaus, en zijn Slowaakse ambtgenoot Vladimir Meciar gisteravond afgesproken. Het idee voor een unie, om Tsjecho- Slowakije alsnog voor uiteenval len te behoeden, werd vorig week gelanceerd door de HZDS-partii van Meciar. De partij heeft net idee nu laten va- De twee landsdelen zullen waarschijnlijk op 1 januari 1993 zelfstandige staten worden. De twee stalen zullen een tol unie en een monetair- en betalings- akkoord aangaan. De parlementen van beide landsdelen moeten in novem ber nog hun goedkeuring geven aan de splitsing.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7