Bollenstreek de rust zelve tegen V en L Tsjizjov neemt in Toulon sportieve wraak op N'Diaye Oosterveer: weer degradatievoetbal Sport Protest Genk tegen treffer Van Vossen Ivic op de wip bij Benfica Vazquez keert terug bij Real Madrid 2k WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 9„ n joustra ao v Records volgens Duitse arts onzuiver erfurt. De voorzitter van de mondiale organisatie van sportart sen heeft verklaard dat de meeste wereldrecords sinds 1975 niet zuiver zijn. De Duitser Wildor Hollmann liet in een vraaggesprek weten dat die records na doping tot stand zijn gekomen. „Ik ver moed dat er slechts zeer weinig wereldrecords bestaan in spor ten, die gebaseerd zijn op snelheid en uithoudingsvermogen, waaraan geen dope te pas is gekomen", zegt Hollmann in „Freies Wort", een in Thüringen verschijnend dagblad. Holl mann is ook voorzitter van de Duitse vereniging van sportartsen in Duitsland. Military-paarden vast in Dover boekeloDe 22ste Internationale Military van Boekelo kent morgen mogelijk voor veel deelnemers een vliegende start. Liefst 34 voor het evenement ingeschreven paarden bevonden zich gisteravond nog in Dover in afwachting van transport per veer boot naar Calais, van waaruit moet worden doorgereisd naar Nederland. Door stormachtig weer mochten de dieren niet over het water worden vervoerd. Wanneer de weersomstandigheden voor de afvaart van vandaag opnieuw niet gunstig genoeg zijn, zullen de paarden door de lucht getransporteerd worden vanaf de voor vrachtvluchten ingerichte vliegbasis Stanstead (40 kilo meter ten noordoosten van Londen) naar de luchthaven Twenthe. Herweijer voorzitter basketbal topliga bunnik. Jan Chris Herweijer is benoemd tot voorzitter van de topsport liga van de Nederlandse Basketball Bond. Herweijer (34) is de opvolger van Jan van Renen, die deze functie in juni heeft neergelegd. Herweijer, een advocaat uit Driebergen, is sinds juni 1991 lid van de dagelijks bestuur van de NBB. Orhan Delibas blijft amateurbokser sittard Orhan Delibas blijft tot 1996 amateurbokser. De zilve ren-medaillewinnaar van Barcelona tekende gisteren in Sittard een contract met de kledingfirma Masita voor twee jaar met een optie tot 1996. Bokser Smulders wint in vier ronden deurne Eddie Smulders is gisteren ook in zijn 21ste partij als profbokser ongeslagen gebleven. De halfzwaargewicht uit Eind hoven versloeg in het Belgische Deurne de Brit John Foreman door technisch knock-out in de vierde ronde. De ringarts staakte het gevecht wegens een wenkbauwblessure van Foreman. Leidse voetbalsters scoren er op los uithoorn De Leidse voetbalselectie van meisjes onder achttien jaar heeft gisteren in Uithoorn met 7-4 gewonnen van Amster dam. Het betrof de eerste wedstrijd van de competitie in het ka der van het jeugdplan Nederland. Voor Leiden scoorden: Brenda van Straalen van LFC (3x), Ilonka Brouwer van Ter Leede (2x). Debbie van der Zalm (SJC) en Ina van Duyvenbode (Katwijk) doelpuntten ieder eenmaal. Prijzenregen judoka's Van Polanen leiden Tijdens een jeugdtoernooi in Leimuiden zijn afgelopen weekeinde acht judoka s van sportschool Aad van Polanen in de prijzen gevallen. Eerste plaatsen werd gehaald door Frederik Engberts en Wesley Arbouw. Frank Heemskerk werd tweede in zijn leeftijdsklasse en Stefan Csorba, Steven Ramondt, Paul van Ark, Christiaan Engberts en Jenny de Jeu eindigden als derde. Knappe zege handbalsters in Geleen De vrouwen van handbalvereniging Bollenstreek hebben in Geleen een lastige klip met succes omzeild. V en L werd met 14-15 geklopt, na een 7-10 ruststand. Olympia uit Wassenaar versloeg in een bekerduel Hermes met 17- LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER Bollenstreek hield Carla Klein- tjens, de gevaarlijkste aanvaller van V en L, goed In bedwang. Zij kwam in het stuk tegen Bol lenstreek nauwelijks voor. De kracht van Bollenstreek ligt in het feit dat de kar niet door een enkele schutter hoeft te worden getrokken. De 5-1 dekkJng van de Ge- leense eredivisioniste werkte In de eerste helft niet. Het duo Gerrie van Jaarsveld en Nicoleta Boriceanu maakte gretig ge bruik van de mogelijkheden om hetzij zelf te scoren, dan wel an deren in stelling te brengen. De verdediging van V en L werd dan ook in de tweede helft gewijzigd. Afwisselend kregen Gerrie van Jaarsveld en Nicoleta Boriceanu een persoonlijke dekking. Het leek de gouden greep van V en L, want de Ge- leense topclub kwam met nog zes minuten te spelen op een 14-13 voorsprong. Toen scoorde echter Irma Vernooy voor Bol lenstreek tweemaal: 14-15. Die dreun kwam V en L niet meer te boven. Ook omdat keepster Van Dijk bij Bollenstreek het hoofd in de slotfase koel hield. De winst voor Bollenstreek kwam vrij onverwacht, vooral omdat V en L In Geleen moeilijk te verslaan is. De 6-0 dekking van Bollenstreek werkte naar behoren en zal waarschijnlijk, naast de 5-1 dekking met Ellen Warmerdam in de rol van stoor- speelster, vaker worden gehan teerd. Doelpuntenmaaksters voor Bollenstreek waren: Gerrie van Jaarsveld (5), Irma Vernooy en Merlyn Perik (ieder 3), Nicoleta Boriceanu en Ingrid Besseling (ieder 2). Nicoleta Boriceanu kon zich in de eerste helft tegen V en L naar hartelust uitleven. P eind: 17-15. De Haagse tegen- Olympia '72 beleefde In eigen stander kon de thuisploeg vrij- huis een spannende slotfase te- wel de hele wedstrijd bijbenen, gen Hermes. Met nog één mi- Na een 6-5 ruststand liep Olym- nuut te spelen kon het nog alle pia weliswaar uit naar 13-8, kanten op in Wassenaar, maar maar Hermes kwam terug in de Olympia trok aan het langste wedstrijd en bereikte een 14-12 tussenstand. De ploeg van Roy van Gurp had echter de langste adem. De bekeroverwinning be tekende een mooie opsteker voor de promovendus want zondag treft Olympia Hermes opnieuw, dan voor de competi- foto» archief tie. Cirkelspeelster Conny van der Werf was met zes treffers topscorer. Overige doelpunten makers waren Nicole Donners (4), Diana van Rooden (4), Elly van Leeuwen (2) en Tieske van Duinen. Hij heeft er twee jaar op moeten wachten. Gisteren was het zo ver. Damwereldkampioen Tsji zjov nam in Toulon sportieve wraak voor zijn curieuze kloknederlaag in Groningen te gen N'Diaye. Zijn naaste achter volgers misten de kans om dichterbij te komen. Met vier overwinningen en een puntendeling sloot het Ne derlandse kwintet het derde deel van het wereldkampioen schap succesvol af. Sijbrands en Clerc hielden het verschil met de titelverdediger tot drie pun ten beperkt. Wiersma en Gant- warg zagen hun achterstand vergroot en kregen op de vierde plaats gezelschap van de dit toemooigedeelte zeer produk- tieve Koyfman. De spanning zat er in de vijf tiende ronde tot het laatste mo ment in. Voor de Nederlanders gloorde er enige hoop toen de Afrikaanse kampioen N'Diaye lange tijd stand hield tegen ti telverdediger Tsjizjov. De Se- negalees, die in het vorige WK- toemooi in Groningen van de Rus won toen in de tijdnoodfase beide klokken gelijktijdig bleven lopen, leek in staat de titelhou der van zijn zesde zege in suc cessie af te houden. Bij een doorbraak in het ge vorderde middenspel leverde N'Diaye weliswaar twee schij ven in, maar een puntendeling scheen daarmee verzekerd. Tsji zjov nam de dam echter tegen gelijkspel af en hoewel beiden vervolgens opnieuw de damlijn bereikten, bleek de Rus het eindspel volledig in handen te hebben. Na ruim vijfeneenhalf uur spelen moest ook de Se- negalees dat erkennen. Van de achtervolgers hielden alleen Clerc en Sijbrands gelijke tred met de Rus. Clerc had tegen de de laatste ronden in de „win- ning-mood" zijnde Mogjljanski een spannende opsluitingspar tij, die de Amerikaan meende met voordeel te kunnen verbre ken. Toen het slagveld was op geklaard, ontdekte hij dat hij bij die actie een schijf had ingele verd en verloren stond. Clerc was niet ongelukkig met die afwikkeling, omdat hij Wiersma inmiddels op de rang lijst was gepasseerd. De Friese oud-wereldkampioen kwam in een klassiek duel met Koeper- man niet verder dan een vrijwel gelijkwaardige puntendeling. Sijbrands had het evenmin eenvoudig. De Braziliaan Mar cos mag dan ergens in de ach terhoede van het klassement fi gureren, op het bord weet hij veelal lange tijd overeind te blij ven. Dat ondervond de Voorste naar ook en na drie uur spelen was het duel de openingsfase net gepasseerd. Dus moest er rond de klokcontrole weer het nodige aantal zetten worden ge daan. Sijbrands bleek daarin het slagvaardigst en besliste de strijd op overtuigende wijze met een damcombinatie in zijn voordeel. Oud-Europees kampioen Jan sen vond de juiste bestrijdings wijze tegen de Pool Chmiel. Hij dicteerde het spel vanuit het centrum maar had toch nog een misrekening van de Pool nodig om zijn vijfde zege te laten aan tekenen. BUITENLANDS VOETBAL SCOREBORD valenciennes gpd Arnold Oosterveer (29) was het degradatievoetbal in Nederland meer dan zat. Frankrijk moest het worden: het luilekkerland voor de zonnekinderen onder de voetballers. Vier jaar, drie clubs, acht trainers en een be hoorlijke financiële tik verder vecht de Alkmaarder nog steeds Je verruilde AZ, toen nog ere divisie, voor Niort in de Franse tweede divisie. Toch geen verbe tering? Oosterveer: „Maar die club had grote plannen. Nieuwe trai ner, een blik nieuwe spelers. Sprak me wel aan. Maar ja, ik wist toen nog niet beter. Nee, we promoveerden niet. Het was eigenlijk één grote puinhoop. Ik heb er twee jaar en drie maan den gezeten. Toen was het geld op. Ik krijg trouwens nog bijna een heel jaarsalaris van Niort. Maar hoe gaat dat hier? De club heeft vijftien miljoen gulden schuld, laat zich failliet verkla ren, verandert de naam en voet balt gewoon verder. Spelers en - trainers kunnen mooi naar hun centen fluiten. Eigenlijk heb ik daar een jaar voor niks ge speeld." Rennes promoveerde wel. En haalde de libero binnen. Wéér ging het mis. Oosterveer: „Ik heb daar wel mijn beste seizoen tot dusverre gespeeld. Ondanks die degrada tie. Ik had een vijfjarig contract, maar met een clausule. Door die degradatie kon ik weg. Metz en Auxerre hadden belangstel ling. Maar ik was ondertussen wijzer geworden. Gouden ber gen, ambitieuze plannen, ik neem het nu met een korreltje zout. Daarom hield ik de boot ook even af. Die voorzitter van ris- Metz schoof me bij m'n eerste gesprek al een vierjarig contract onder m'n neus. Maar ik dacht, ho ho. niet zo vlug. Ik hield de boot af. Een paar dagen later hadden ze een ander genomen. En ook Auxerre viel af. Waarom? Valenciennes bleef dus over. Oosterveer: „Ik wilde nu ei genlijk wel eens af van dat de gradatievoetbal. Met plezier spelen. Misschien een keer Eu ropees. Het is me weer niet ge lukt. We staan met Valencien nes vierde van onder. Goede voetballers, maar geen team. Dat wordt weer vechten om er in te blijven. Het schijnt me niet mee te kunnen zitten. Na Tel star kon ik naar Ajax. Maar bij AZ kon ik een basisplaats krij gen. Achteraf een verkeerde keuze. In Frankrijk overkomt me nu al dik vier jaar hetzelfde. Ach, misschien is het mijn lot." Frankrijk een luilekkerland? Oosterveer: „Financieel wel. Tenminste, als je je centen krijgt. Vijf clubs zitten organisa torisch goed en professioneel in elkaar. Dat zijn de toppers. Daar onder is het één pot nat. Daar moet je je iedere dag afvragen welke trainer er vandaag weer voor de groep staat, of de voor zitter nog steeds zin heeft in zijn hobby, of je aan het eind van de maand je salaris krijgt. Om de haverklap loopt er weer een nieuwe speler binnen. Bij Ren nes een stuk of vijf in één sei zoen. Op naam gekocht. Maar of ze in het elftal passen, ach, daar kijkt eigenlijk niemand naar. Die vijf hebben dat jaar ook nauwelijks gespeeld. Tac tisch is het één verschrikking. Een libero komt hier echt niet voor zijn defensie. Ik ben in vier jaar veel aanvallender gaan spe len. Van twintig meter achter mijn verdediging tot een meter of tien. Heel revolutionair hier. Maar als je het vergelijkt met Nederland zit ik hier toch een stuk beter. Voetballers van Twente of Utrecht, ze kunnen niet aan mijn salaris tippen. Al leen bij Ajax, PSV en Feyenoord verdienen ze meer dan ik." „Ik heb geleerd me nergens meer over te verbazen. De dingen te nemen zoals ze komen. Een beetje denken als een Frans man. En dan heb je als prof voetballer hier gewoon een goed leven." (Rus) 1-66-26-0 VOETBAL Thomislav Ivic. laatste dagen bij Benfica. foto archief gpdpie in het bijzonder. Het Bra ziliaanse voetbalidool Pele gaat Het ziet er niet naar uit dat To- als adviseur werken voor een Ja- mislav Ivic nog lang bij het Por- panse sportorganisatie. Pele, die tugese Benfica in dienst zal blij- voor de verbintenis een bedrag ven. De ex-Joegoslaaf leeft al ge- van 200.000 dollar (3,4 ton) ruime tijd in onmin met een krijgt, moet de Japanners hel groot aantal vedetten. Het blad pen in hun pogingen de organi- A Bola laat er zelfs geen twijfel satie van de eindronde van het over bestaan, dat de gewezen toernooi om het wereldkam- Ajax- en Anderlecht-trainer pioenschap in 2002 te verwer- straks zal terugkeren naar zijn ven. Pele moet verder adviseren vaderland en wel als trainer van bij de bouw van een stadion in het nationale elftal van Kroatië. Aomori in noord-Japan en het Intussen werkt Ivic ook aan zijn opzetten van een voetbalschool memoires en naar verluidt zou in de stad. Zuid-Korea, China, hij best ferm uit de school kun- Malaysia en Saudi-Arabië heb- nen gaan klappen. Onder meer ben eveneens belangstelling over zijn periode bij Olympique voor de organisatie van de eind- Marseille en over monsieur Ta- ronde van 2002. Racing Genk heeft een klacht ingediend tegen scheidsrechter Vermeersch, afgelopen week einde spelleider bij Racing Ge- nk-Anderlecht (1-3). Ver meersch gaf in dat duel zijn fiat aan het derde doelpunt van An- derlecht, gescoord door Peter van Vossen, terwijl hij die treffer volgens het bestuur van Racing Genk nimmer had mogen goed keuren. Het veelbesproken doelpunt van de Zeeuwse spits van Anderlecht was er een met een hoge curiositeitswaarde en kwam als volgt tot stand: Van Vossen knalde de bal tegen de paal, liep door tot over de ach terlijn, drentelde achter de cor- nervlag langs naar de zijlijn, sprintte vanuit die positie plot seling terug in het veld, waarna hij de bal oppikte en scoorde. De schutter werd daarbij geen strobreed in de weg gelegd door welke verdediger van Racing Genk dan ook, want die ver keerden in de veronderstelling dat Vermeersch zou affluiten omdat Van Vossen zonder toe stemming van de scheidsrech ter weer het veld zou zijn inge- rend. Het vlagsignaal van grens rechter Vliegen, die Vermeersch daar kennelijk op attent wilde maken, versterkte die gedachte bij hen nog. Maar Vermeersch negeerde zijn assistent aan de zijlijn en keurde het doelpunt goed. Vol gens voorzitter Jan Vandermeu- len is sprake van een scheids rechterlijke dwaling en hij heeft inmiddels een klacht ingediend bij de Belgische voetbalbond. Racing Genk wil dat de wed strijd wordt overgespeeld. Manchester City ziet definitief af van Eric Viscaal. Manager Pe ter Reid, die eerder de Neder lander Michel Vonk binnen haalde en afgelopen zomer dacht ook diens landgenoot Ar thur Numan te hebben gecon tracteerd, had zijn zinnen gezet op de Nederlandse internatio nal in dienst van AA Gent. Reid bekeek Viscaal enkele keren in de Belgische competi tie, kreeg van zijn voorzitter ver volgens toestemming om een bod van een miljoen pond (drie miljoen gulden) uit te brengen en besloot toen nog één keer de ex-PSV'er aan het werk te zien. „Wat ik toen zag was ronduit teleurstellend. Je mag als trainer niet op één wedstrijd afgaan, maar je ontdekt soms dingen die je in andere duels niet ziet. In de Engelse eredivisie worden verschrikkelijke fysieke eisen gesteld. Michel Vonk heeft daar geen moeite mee, maar bij na der inzien geloof ik nooit dat Viscaal zou overleven bij ons. Hij mist de juiste mentaliteit om te knokken. Voetballen kan- ie wel, dat liet hij de eerste keer BASKETBAL 81 (57-47). Sche» D'wan (GBr). Toeschouwers 700 Scores EBBC Huybens 19 Eerste wedstrijd: 101-91. WIELRENNEN CLASICO RCN, proloog 1 Me|ia DAMMEN KOERSEN Vijftiende ronde: Marcos (Bra) - Sijbrands (Ned) 0-2, Boezinski (Lit) - Fotana (Ivo) 1-1. Hubner (Bel) - Scholma (Ned) 0-2. Foerman (Rus) - N.mbi (Fra) 2-0, Mog.ljansk. (VSt) Cle rc (Ned) 0-2. Gantwarg (WRu) Samb (Sen) 1- 1. Chmiel (Pol) - Jansen (Ned) 0-2 Baijakm (WRu) - Traore (ivo) 2-0. Koyfman (Iv) - G Deimotte (Fra) 2-0. Tsiizjov (Rus) - N D«aye (Sen) 2-0. Koe perman (VSt) - Wiersma (Ned) 1-1. Vamen» (Let)-T Deimotte(Fra)2-0 Stand: 1 Tsjiijov 25. 2 Clerc en Si|brands 22. <1 Wiersma. Gantwarg en Koyfman 21. 7. Scholma 19. 8 Baiiakm. Foerman e Bouwhuis) 2 41.7- 1 20.9. 2 I »rs, 2000 m 1 Gmger A 1 10.30. plaats 2.80 1.70 3.50. koo- n Samb 17. 13 N'Diaye 16, HANDBAL Vrouwen, eredivisie: v l Bollenstreek 14- PRUSVRAGEN 120.9, 2 Diamond J 7.90. plaats 1.80 1.20 2.00, kop pel 8,10. trio 81,60 Vijfde koers, 2000 m l Feinow (J Hoejenbos) 2 42.6 1 21,3. 2 Fannny Magnitique. 3 Gorgeous Meadow Niet 3- Free Love Kades Toto plaats 1,90 1,90 6.30. koppel 1! 80 Schermer. 3 Doortje Scirr ts 2,00 2,00 2.40, koppel 7,10. t TOTO 40: Eerste prijs geen v s 3.00 2.00 2.00. 5203.30. derde prijs 25 TENNIS 2 37.2 1 18.6 2 First o ster Coaifown Toto 1.80 3.00 koppel 10.10. t MADRID Rtr De tweede nederlaag (2-3) in het nieuwe seizoen die Real Madrid afgelopen zater dag bij La Coruna leed, heeft tot reacties bij de „Koninklijken" geleid. De Ma- drileense club haalde Rafael Martin Va zquez terug. De 27-jarige middenvelder, die reeds van 1983 tot 1990 onder contract stond bij Real Madrid, tekende een verbintenis voor drie jaar. Begin dit seizoen ging Vasquez voor bijna zeven miljoen gulden over van Torino naar Olympique Marseille. Real Madrid betaalde de Franse kampioen een transfersom van ruim tien miljoen gulden. Wellicht interessant nieuws voor Feye noord: de prijs voor KV Mechelen-spits Kennet Andersson zakt nog altijd. De Zweedse international mag nu zelfs niet eens meer worden opgesteld door trainer Fi van Hoof. Dat is de maatregel die het bestuur van Mechelen nam, nadat men de indruk had gekregen dat Andersson botweg weigert mee te werken aan een transfer. Een speel verbod zorgt er voor dat de dure Zweed nu tenminste geen premies meer hoeven te worden betaald. Tragisch en a-sociaal is de situatie wel. Andersson is eigendom van COVA, de investeringsmaatschappij van KV Mechelen, beter gezegd: eigendom van oud-voorzitter Cordier. Over de rug van de Zweed wordt nu gestreden om een zo goed mogelijke prijs. Duurder wordt Andersson nu natuurlijk niet meer, goedkoper wel. El ke dag een beetje. Qua salaris waarschijn lijk ook. Bij KV verdient Andersson 650.000 gul den bruto per jaar. Waarmee meteen dui delijk is waarom de Zweed niet zo enthou siast meewerkt aan een transfer. EERSTE RONDE h (O»)6-1 6-1Ivaniwyic (Krcy2) - Poui 2 De'aa/ar Fibber. 3 FocoBeroonj Tolo i) 6-2 6-4. John McEnroe (VSt/7) - Oijovshi 3 3 10. plaat» 2.10 3.30. koppel 39.30. 0 174.50 OmiK total-vator 168 549.00 SPORT OP TV 16 30-17.30 Sportnet Autoiport ralty- 17 00-18 30 EURO Voetbal geKhieöenu 17 jo-17 150X32 Sport Heute 1 7 30-18 30 Sportnet Paa'devport voetbal (MeMenot the Game. portretten van Fran/ Beckenbauer en UX Moene») en 20 30 21 30 Sportnet Auto- en motor iPOrt d-ag-ac ng 20 30 21 30 EURO Bok vei 20 35 22 00 Ned 2 StuO.0 Soort 21 30-22 00 EURO Curovoort meuwi 1 22 00 00 00 EURO Eumtopevent voet bei f.rmie lew kampwvchap 22 15-22 30 Ned 3 Studw Sport Journaal 22 15-00 15 Sportnet Major League honk bal ptayoftv 22 20 23 50 BBC 1 Sportsmght met rug by (Weiea-ltai*). golf en voetbal 22.30-22-56 BRT 1 Spvt

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23