Advocaat zet Oranje in de steigers BOLLEN c Sport Oltmans volgt Jorntsma op als hockeybondscoach Leeds United en VfB Stuttgart spelen beslissingsduel vrijdag in Barcelona EBBC krii nieuwe irts na helft WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT gunnik anp Roelant Oltmans is benoemd tot opvolger van Hans Jorritsma als coach van de nationale mannenhockeyploeg. Het be stuur van de Koninklijke Neder landse Hockey Bond (KNHB) ging gisteren tijdens een verga dering op het bondsbureau in Bunnik akkoord met de voor- i dracht. Oltmans was vanaf septem- ber 1989 coach van de nationale ivrouwenploeg. Hij leidde het team vervolgens naar de we reldtitel in Sydney. Herder fun geerde de gymnastiekleraar uit Oegstgeest onder meer als coach van Leiden en Bloemen- daal, waarmee hij drie keer landskampioen werd. Oltmans maakte er geen ge heim van dat hij de positie van coach van de mannen van Oranje altijd heeft geambieerd. „Het was een grote wens van me en die is nu uitgekomen. Ik heb er enorm veel zin in." ZEIST CPD Advocaat voegde gisteren de daad bij het woord. Hij schrapte de namen van Danny Blind, Frank de Boer, John van 't Schip en Gaston Taument, die in Oslo als wisselspeler op de bank zat, en selecteerde in plaats van dat kwartet Wim Jonk, Peter van Vossen, Berry Van Aerle, die te gen Noorwegen door een bles sure ontbrak, en Gerald Vanen burg. De meest voor de hand lig gende opstelling voor de WK- interland volgende week woensdag in Rotterdam tegen Polen is nu: Menzo; Van Aerle, Koeman. Silooy; Vanenburg, Rijkaard, Bergkamp. Wouters, Numan; Van Vossen, Van Bas ten. In dat geval zijn er nog maar vijf spelers (Koeman, Wouters, Rijkaard, Van Basten, Bergkamp) over van het elftal dat bij het EK in Zweden in de halve finales werd uitgeschakeld door Denemarken. Dat zouden er eventueel nog zes kunnen worden als Advocaat Rob Wit- Hoewel er nog geen definitie ve periode met de KNHB is af gesproken gaat Oltmans ervan uit, dat hij een verbintenis krijgt tot en met de wereldtitelstrijd in 1994 in Sydney, de plaats waar hij zulke goede herinneringen aan heeft. „Dat lijkt me het meest logisch", zei hij. „Maar over de definitieve invulling moeten we nog praten. Dat ge beurt op zo kort mogelijke ter mijn. Het gaat daarbij om de rest van het begeleidingsteam en het programma voor de ko mende twee jaar. Ook de lijnen naar Jong Oranje en de jongste jeugd moeten besproken wor den." Jorritsma besloot twee weken nadat zijn team vierde was ge worden bij de Olympische Spe len van Barcelona zijn functie neer te leggen. Daarna zijn di verse kandidaten in beeld ge weest, onder wie Ties Kruize, Gijs van Heumen en de Austra liër Richard Aggiss. „Ik voel me zeker geen vierde schge toch verkiest boven debu tant Arthur Numan. Vanenburg Voor Gerald Vanenburg bete kent de interland tegen Polen zijn terugkeer in Oranje na een afwezigheid van bijna twee jaar. Het laatste optreden van de PS- V'er dateert van 21 november 1990, in de Kuip tegen Grieken land (2-1). De 41-voudige inter national was daarna vanwege een knieblessure langdurig uit de roulatie, maar verkeerde dit voorjaar weer in topvorm. Tot verbolgenheid van Vanenburg zelf passeerde Rinus Michels hem echter voor het EK in Zwe den. Advocaat had vorige week een 'verzoeningsgesprek' met de PSV'er. nadat hij in inter views had laten doorschemeren dat hij een basisplaats eiste. Misschien nog wel het meest verrassend is de selectie van Wim Jonk. „Je hoopt natuurlijk dat je gekozen wordt, maar ik kan niet zeggen dat ik er op had gerekend", reageerde de Aja- Roelant Oltmans. foto archief keus", aldus Oltmans. „Er wa ren steeds duidelijke afspraken met bestuurslid Polstra. Ik ben ook voortdurend op de hoogte gehouden van de ontwikkelin gen. Ook met aanvoerder Mare Delissen heb ik contact gehad. Hij toonde zich al vroeg een voorstander van mijn benoe ming." cied tamelijk nuchter op de in vitatie uit Zeist. „Ik had er ook niet wakker van gelegen als ik niet bij de selectie had gezeten, want je bent toch altijd afhan kelijk van de ideeën van de bondscoach." „Natuurlijk", zegt Jonk, „wil ik graag spelen, maar het zit niet in mijn karakter om een plaats te claimen. In die positie verkeer ik overigens ook niet." De 25-jarige Ajacied droeg tot dusver vier keer het Oranje shirt, maar deed alleen nog den bosch anp EBBC Den Bosch heeft zich ge plaatst voor de derde ronde van net toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars. De Bos sche basketbal ploeg versloeg gisteravond voor slechts 700 kij kers in de Maaspoort met 95-81 het Russische Stroytel Samara. De eerste wedstrijd hadden de Nederlanders vorige week al met 101-91 gewonnen. Of de Bossche ploeg zaterdag bern/sevilla De beslissingswedstrijd tussen Leeds United en VfB Stuttgart wordt vrijdag in Barcelona ge speeld. Dit heeft de UEFA giste ren in Bern bekend gemaakt. Zaterdag verklaarde de tucht- commissie van de UEFA de uit slag 4-1 in de return uit de eer ste ronde van hel Europese be kertoernooi voor landskam pioenen ongeldig, omdat de Duitsers de slotfase van het duel met vier buitenlanders speel den. Reglementair zijn slechts drie buitenlanders toegestaan. De tuchtcommissie kende Leeds een overwinning met 3-0 toe. Omdat Stuttgart de eerste wedstrijd met 3-0 had gewon nen, werd een beslissingswed strijd noodzakelijk. Woordvoerders van beide ploegen hebben meegedeeld akkoord te gaan met de beslis sing van de UEFA. Ook Leeds United, dat aanvankelijk eiste maar dienst als invaller. Hij speelde een kwartier tegen Oos tenrijk, tien minuten tegen Wales, waarin hij één keer scoorde, vijf minuten tegen Frankrijk en op het EK 25 minu ten tegen Schotland. Peter van Vossen speelde één interland, op 25 maart in De Meer tegen Joegoslavië. De spits van Anderlecht, bezig aan z'n eerste seizoen in Brussel, werd drie keer door Advocaat beke ken. „Zaterdag tegen Racing Genk was m'n beste van de drie. ook daadwerkelijk bij de loting voor de volgende ronde verte genwoordigd zal zijn. is hoogst twijfelachtig. Uiterlijk vrijdag valt de beslissing over het voort bestaan van de club die nog geen nieuwe hoofdsponsor heeft. Gisteren had I BBC M eenmalige shirtsponsor: Grosfil- lex, een fabrikant van tuinmeu belen uit Best. In de eerste helft van de wed strijd tegen Samara prijkte nog dat de derde wedstrijd in Leeds zou worden gespeeld. Leeds kan beschikken over zijn Engel se internationals David Batty en Tony Dorigo. Bondscoach Graham Taylor, die hen selec teerde voor de WK-kwaJificatie- wedstrijd tegen Noorwegen, gaf hun permissie voor hun club te spelen. Manager Dieter Hoeness van Stuttgart verklaarde akkoord te gaan met Barcelona. „Wij wil den overal spelen behalve in Leeds." Maradona Diego Maradona heeft de smaak van het voetballen weer te pakken. De Argentijn is na vijftien maanden schorsing en wekenlange onderhandelingen tussen Napoli en zijn nieuwe club Sevilla amper terug op de velden of hij solliciteert naar een terugkeer in het nationale elftal. al is het nog steeds niet wat het moet zijn". Hij had nergens op gerekend, zegt-ie, „want dan valt het dubbel tegen als de bondscoach je niet selecteert. Ook voor woensdag reken ik nergens op, ik weet alleen dat ik me vrijdag moet melden in Noordwijk." Daar ontmoet de Zeeuw de buitenlandse vedetten van Oranje, over wie hij zich eerder weinig vleiend uitliet. „Nu ik een tijdje bij Anderlecht zit, weet ik wat het is om je elke de naam van de oude sponsor, Pro Specs, op de shirts. Pas na de rust waren de nieuwe tricots beschikbaar. De overeenkomst met Grosfillex was pas drie uur voor aanvang van de wedstrijd rond gekomen. Sportieve problemen kende EBBC gisteravond niet. Na een moeizame start (8-14) was de thuisclub heer en meester. Hal verwege de eerste helft had EBBC een voorsprong bij 27-24. „Ik wil weer als aanvoerder voor Argentinië spelen", ant woordde Maradona op vragen van lezers in het Italiaanse sportblad Guerin Sportivo. „Ik wil mijn rentree wel zelf verdie nen. ik wil geen geschenken. Zodra alles weer goed draait, zal bondscoach Basiïe wel naar me toe komen." Maradona wil nog niet vooruitlopen op zijn even tuele deelname aan de eindron de om het wereldkampioen schap in 1994 in de Verenigde Staten. Maradona zegt het geloof te hebben verloren in de katholie ke kerk die hem als een deser teur zou hebben behandeld: „Ik heb vaak met God gesproken. Maar ik heb het geloof in de paus, de priesters en de kerk opgegeven. In plaats mij de hel pende hand te bieden, heeft de katholieke kerk mij als een dui vel behandeld." week aan de top te moeten be wijzen. Dat is heel moeilijk en lukt niet altijd. Het Nederlands elftal", zo weet hij, „heeft een hele goede periode achter de rug, iedereen kent de spelers en dan wordt het steeds moeilijker om je waar te maken en uit te blinken. Ik ben wat negatief ge citeerd over de buitenlanders in Oranje, maar ik heb alleen maar willen aangeven dat ik in het Oranje-shirt het gras zou opvre ten. Maar dat doe ik bij An derlecht ook." Bewijzen Met de wijzigingen die Advo caat nu heeft aangebracht, ont staat er langzaam maar zeker een 'nieuw' Oranje. „In Zweden kreeg ik niet de indruk dat spe lers aan het eind van hun latijn waren." In de interlands tegen Italië en Noorwegen hielpen diezelfde spelers de bondscoach echter wreed uit de droom. „Geleidelijk bouwen we nu aan een nieuw elftal dat gemoti veerd is en wil presteren. Mis schien", opperde Advocaat bij terugkeer uit Oslo, „komt de ne derlaag tegen Noorwegen wat dat betreft wel als geroepen." Het 'nieuwe' Oranje mag dat volgende week tegen Polen be wijzen. Anders is er voor Dick Advocaat geen uitweg meer en zouden er wel eens meer kop pen kunnen rollen dan hem lief Bij de rust bedroeg het verschil tien punten: 57-47. In de twee de helft kwam Samara terug tot 66-65, maar daarna werd een hoge foutenlast de ploeg uit Si berië fataal. Vier Russische spe lers moesten met vijf overtre dingen naar de kant. Samara verzamelde in totaal liefst 38 persoonlijke fouten. EBBC pro fiteerde en won uiteindelijk met mime cijfers 95 81. Aan Bos sche zijde werd Huybens met 19 punten topscorer. cheidsrechterBert Maurits is bezeten van z'n hobby. Op zaterdag leidt de 37-jarige in wonervan Noordwijkerhout altijd wel een wedstrijdje bij WSB. En op zondag hult Maurits zich in het officiële zwarte tenue en fluit hij wed strijden in de Leidse afdeling. Kortom, Maurits behoort tot het uitstervende ras. Er zijn immers te weinig fluitisten binnen de grootste sportbond van Nederland. Dat de nood hoog is dringt kennelijk niet tot iedere voetballer door. Want in het duel WSB 4-Val- ken '68 5 ondernam een Val- kenburgse speler pogingen om Maurits met lichamelijk ge weld 'de mond te snoeren'. Voor de goede orde: het betrof een duel in de vierde klasse onderbond. Niveau niks dus, maar dat nam niet weg dat een aantal voetballers zaterdag met het schuim op de bek rondliep. Maurits: „Ik laat doorspelen tijdens een moment dat spelers van Val ken aan buitenspel denken. De bal gaat gewoon achter, maar opeens staat er een woedende Valkenburger voor me. Ik geef 'm daarvoor geel. Toen sloegen de stoppen door en gaf-ie me een duw." Nadat de op hol geslagen Val kenburger, die volgens Mau rits naar drank rook, door ploeggenoten tot bedaren was gebracht, ging de duidelijk aangeslagen Maurits er als een haas vandoor. En deed vervol gens aangifte van het incident, hoewel hij geen lichamelijk letsel aan het opstootje had overgehouden. Maurits: „Dat is gewoon een vaste pro cedure. Het gebeurt allemaal op advies van de COV5. Dat handelt de kivestie nu verder af" Wie denkt dat het voorval in Valkenburg als een bom is in geslagen. komt bedrogen uit. Wedstrijdsecretaris Van Leeu wen is van oordeel dat Maurits 'overdrijft' met zijn gang naar de politie: „Hij heeft alleen maar een duwtje gehad. Duwtje of niet, iedereen moet met z'n handen van de scheidsrechter afblijven. Van Leeuwen: „Dat keur ik ook niet goed. maar verder moet de scheids rechter niet overdrijven. Hij zag twee buitenspelsituaties over het hoofd en daardoor raakten de gemoederen verhit." Dat Maurits die buitenspelge- vallen over het hoofd zag, was begrijpelijk. Er was namelijk geen grensrechter. Valken was zonder linesman' naar Noordwijkerhout getogen. Maar volgens Van Leeuwen had de scheidsrechter zich aan de situatie moeten aanpassen. Anders gezegd: omdat Valken in gebreke blijft moet een scheidsrechter zich schikken naar de grillen van de 'boos doener'. Inplaats van zich te schamen, zoekt Valken het hogerop. Als de straf te hoog uitvalt, dan is de afdelingsclub vast van plan in hoger beroep te.gaan. Van leiden» Rijnsburgse Boys heeft gister avond LTVS op het terrein van LFC met 5-1 verslagen. De wed strijd werd gespeeld in het ka der van het Zilveren Molentoer- nooi. Via Ron Carli en Leon Vonk nam RB voor rust een 2-0 voorsprong. IJVS kwam terug tot 2-1 door Marcel Tolsma. Pe ter van Duyn, Menno Vaartjes en Ron de Jager voerden de sco re op tot 5-1. LFC was blij met dc komst van de standaardelftallen van Leeuwen, die zelf niet bij het duel aanwezig is geweest en zich heeft laten informeren, heeft overigens niets verno men over vermeend drankge bruik van de dader. Het be stuurslid, strijdlustig: „Wezullen vergaan om ons gelijkte krijgen. TJ en badinerend stuk- je van lan Mulder in de Volkskrant over korfbal viel niet bij alle liefheb bers van deze sport goed. De schrijvende ex-voetballer zette het 'mandjebal' in zijn maan dagse column een beetje te kakken en even later stond er in het landelijke ochtenblad een ingezonden brief. Uit Leiden, want in deze stad wordt op grote schaal gekorf bald. Ene Cees de Zeeuw voel de zich in zijn kuif gepikt door Mulder en klom in de pen. Een fragment uit zijn korte re actie in de brievenrubriek: „jan Mulder heeft mij over tuigd. Korfbal is de meest Ne derlandse sport die er beslaat. Sinds mijn veertiende heb ik niet meer gekorfbald, maar na dertien jaar te hebben ge dwaald. ga ik straks de telefoon pakken en lid worden van De Danaïden in Leiden. Jan Mul der bedankt, ik ga weer zesjes draaien. Zesjes draaien misschien, maar het telefoonnummer draaien van De Danaïden dèt deed De Zeeuw nog niet. Secretaris mevrouw Matze zit nog steeds te wachten op een belletje. „Meneer De Zeeuw moet na tuurlijk nu zijn poot stijf hou den, maar ik heb nog niets ver nomen van hem. Matze weet inmiddels wel hoe het komt dat deze onbekende korfballer De Danaïden noem de in de Volkskrant. Hij is een kennis en studiegenoot van El len Verstraalen. een speelster van De Danaïden. De Zeeuw zelf is echter nog steeds niet opgedoken. Via Verstraalen zou hij te traceren zijn, maar zij is zelf de laatste tijd onbereikbaar en dus blijft De Zeeuw ook onbereikbaar. Misschien heeft hij zich be dacht en is de 'woede' over Jan Mulder wel gaan liggen. UVSen Rijnsburgse Boys. Quick Boys en Noordwijk die hun toe zeggingen niet nakwamen, wor den niet meer uitgenodigd voor het toernooi. Zondagderdeklasser WSB speelde in Noordwijkerhout \Tiendschappelijk tegen Van Nispen uit De Zilk. Van Nispen won met 0-6. De wedstrijd, ge speeld op initiatief van de Noordwijkerhoutse burgcmecs ter Van Andel. leverde 800 gul den op voor de bestrijding van de hongersnood in Afnka. Siemerink wint in Toulouse van Steeb Toulouse» Jan Siemerink heeft gisteren de tweede ronde bereikt van het tennistoernooi van Toulouse. In een zeer spannend ge vecht bleef de Rijnsburger, 54ste op de wereldranglijst, de Duit ser Carl-Uwe Steeb net de baas: 7-6 6-7 7-6. Steeb was in Tou louse als vijfde geplaatst. Richard Krajicek heeft in Sydney de derde ronde bereikt. De als zesde geplaatste Hagenaar maakte korte metten met de Oostenrijker Alex Antonitsch: 6-1 6-1. Een andere Oostenrijker was te sterk voor Mark Koevermans. Horst Skoff schakelde de Nederlandse dubbelspecialist in de eerste ronde van het toernooi in Athene in twee sets uit: 7-5 6-3. Van As niet in selectie Jong Oranje zeist Leidenaar Jeffrey van As, dit seizoen uitkomend voor MW, is niet geselecteerd voor Jong Oranje dat volgende week dinsdag in Utrecht een EK-kwalificatiewedstrijd speelt tegen Jong Polen. Bondscoach Rinus Israel koos de volgende spelers: Roorda en Slor (beiden FC Groningen), Faber, De Jong, Beerens en Van Hoogdalem (allen F^V), Vierklau (FC Utrecht), Loeffen en Van de Looi (beiden Vitesse), Van Gastel en Griemink (beiden Willem II), Overmars en Tuhuteru (beiden Ajax), Scheepers (MW), Deckers (Fortuna Sittard) en De Freitas (Volendam). Posthuma bedankt voor volleybalteam TREViso i Jan Posthuma heeft de Nederlandse Volleybalbond gis termiddag per fax op de hoogte gesteld van het feit, dat hij een punt zet achter zijn loopbaan in het nationale team. De in Italië bij Treviso spelende Posthuma laat het belang van zijn club pre valeren. De 29-jarige Jan Posthuma debuteerde in 1983 voor het Nederlands volleybalteam. Hij was de eerste international die koos voor een Italiaanse avontuur, hetgeen hem na het EK van 1989 zijn plaats in de nationale ploeg kostte. De 2.09 meter lange blokkeerder maakte dit jaar zijn rentree in Oranje Stal Zoer verkoopt Olympic Wendela enschede» Het springpaard Olympic Wendela van Jennie Zoer is gisteren verkocht aan de Zwitserse paardenhandelaar Gerhard Etter. De Drentse amazone won met de 13-jaar oude merrie twee weken geleden de Grote Prijs van San Marino en verdiende daarmee ruim honderdduizend gulden. Zoer brak in 1990 met de schimmel Wendela op het WK door. Zij werd toen dertiende. KNVB draagt Jol en Brekelmans voor zeist Dick Jol en Rob Brekelmans zijn de nieuwe namen die de scheidsrechterscommissie van de KNVB heeft voorgedragen voor de internationale lijst. Jol moet de opvolger worden van scheidsrechter Cees Bakker, Brekelmans vervangt grensrechter Henk Roelofsen. De 1CNVB heeft de FIFA de voordracht gisteren verstrekt. Coach Cor van Esch praat de basketballers van EBBC moed In tijdens het duel tegen Stroitel Samara. Ruime zege Rijnsburgse Boys Als een donderslag bij heldere hemel komt de renovatie van het Nederlands elftal niet meer. Al meteen na de ont luisterende nederlaag van twee weken geleden tegen Noorwegen (2-1) werd Dick Advocaat van alle kanten in gefluisterd dat het hoog tijd werd de bezem door Oranje Ie halen. Dat zag de bondscoach toen zelf ook al in. „Het moment om in te grijpen is gekomen, anders kom ik niet meer geloofwaardig over." Wim Jonk in actie tegen Wales. De Ajacied is weer opgeroepen voor het Nederlands elftal. foto archief

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21