Ghanese vrijwilligers gaan van deur tot deur Uit elk vliegtuigongeluk wordt lering getrokken Piloten hebben lijst van meer dan honderd gevaarlijke vliegvelden Vliegramp Cabaretier trekt advertentie voor show terug uit piëteit WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 2 Een politieman helpt twee bewoners van een beschadigd appartement enkele tassen met bezittingen te dragen. De bewoners van onbewoonbaar geworden flats kregen gisteren de gelegenheid noodzakelijke spullen op te halen. foto Rtr Surinaamse stichting Kwakoe bereidt zich voor op verwerking Overmand door emoties nam de Antilliaanse premier Liberia-Peters gis teren de plek van de ramp in ogenschouw, foto anp hans steinmeijer SCHIPHOL LOUIS BURGERS Na elk vliegtuigongeluk in Ne derland, of in het buitenland terwijl er een Nederlands toestel bij betrokken is, gaat een onder zoekscommissie aan de slag. Die legt haar eindrapport voor aan de Raad voor de Luchtvaart voor een oordeel. De Raad be kijkt niet alleen de schuldvraag, maar adviseert ook over verbe teringen in de procedures. Dat blijkt ook uit de lessen die wer den getrokken uit de laatste twee grote ongelukken met Ne derlandse vliegtuigen, op Tene- rife en bij de Moerdijk. Op 27 maart 1977 taxiede een KLM Boeing 747 naar de start baan op het vliegveld van Tene- rife, op de Canarische eilanden. Tegelijkertijd zette een Jumbo van Pan Am aan voor de lan ding op dezelfde baan. Eindre sultaat: 583 mensen vonden de dood in wat nog steeds de grootste ramp in de geschiede nis van de luchtvaart is. Al snel na het ongeluk werd een aantal mogelijke oorzaken genoemd. Zo zou het Ameri kaanse vliegtuig een verkeerde afslag hebben genomen, of zou de verkeersleiding niet op haar taak zijn berekend. Maar als fei telijke oorzaak noemden de Spaanse onderzoekers een te vroege start van het KLM-vlieg tuig. Het had niet gewacht op toestemming. „Uit het onder zoek kwam naar voren dat er op Tenerife sprake was van een pu re communicatiestoornis", zegt het hoofd van de verkeerslei ders op Schiphol, Th. Croon. „Naar aanleiding daarvan stelde de International Civil Aviation Organisation (ICAO) in 1977 een werkgroep in die alle radio communicatie heeft doorgeno men. In 1984 werden nieuwe richtlijnen, uitgevaardigd, waar door de kans op ongelukken kleinerwerd". Volgens Croon zijn de nieuwe regels erop gericht zoveel mo gelijk onduidelijkheid uit de ra diogesprekken te verwijderen. In plaats van te zeggen 'clear to taxI of 'clear to cross' (gereed om te taxiën, of gereed om een baan over te steken) mag het woord 'cleaf alleen nog maar worden gebruikt voor starten of landen. Dat sluit misverstanden als op Tenerife uit. De Raad voor de Luchtvaart adviseerde in haar uitspraak ook om te komen tol een 'ver fijnder gebruik van standaard uitdrukkingen' bij het radiocon tact. Verder stelde de raad vast dat er betere procedures moes ten komen voordat een piloot aan de start mag beginnen. Ook hier ging het om de communi catie tussen vlieger en verkeers toren. De adviezen van de Raad voor de Luchtvaart na het onge luk met de NLM Fokker 28 bo ven de Moerdijk (6 oktober 1981), zijn inmiddels eveneens voor een groot deel opgevolgd. Het ongeluk was niet te voor zien en ook niet te voorkomen, aldus de raad. Zulke vliegtuig ongelukken in extreem zwaar weer zouden zich in Europa voorlopig nog elke drie tot vijf jaar voordoen, aldus de conclu sie in het eindrapport. Wel adviseerde de raad verbe teringen in de samenwerking tussen de verkeersleiders en de diverse meteorologische dien sten. Vliegers kunnen zo eerder op de hoogte gesteld worden van zwaar weer. Dat gebeurt nu ook, terwijl inmiddels ook de Rotterdamse luchthaven Zes tienhoven over een radarinstal latie beschikt. Het ontbreken daarvan in 1981 droeg bij aan het ongeluk met het NLM-vlieg- tuig. Croon: „Op Schiphol beschik ken we nu naast de normale ra darvoorzieningen ook over rad arbeelden van het weer. De kracht van de wind is nog niet te zien op radar, maar we krij gen wel buieninformatie. Uit berichten van vliegers blijkt dat onze schattingen overeenko men met hun ervaringen". Minder animo voor cursus tegen vliegangst LEIDEN ANP Een vliegtuigramp, zoals zon dagavond in de Bijlmermeer, leidt niet tot grotere belangstel ling om deel te nemen aan cur sussen vliegangstbestrijding. „Integendeel, de aanmeldingen nemen af omdat de mensen nog banger worden na zo'n ramp", meent drs. L. van Ger- wen, directeur van de stichting VALK, een samenwerkingsver band tussen de Rijksuniversiteit Leiden en de KLM. VALK is sinds 1989 actief om mensen van hun vliegangst af te helpen. Naar schatting hebben zo'n 2,5 miljoen volwassenen in Nederland daar in meer of min dere mate last van. Een ramp verhevigt de angst, stelt klinisch psycholoog Van Gerwen vast. „Je krijgt wel een inhaaleffect. Dat hebben we bij voorbeeld gezien bij de ramp met het SLM-vliegtuig in 1989. Een jaar na dato kregen we mensen binnen die familie had den verloren bij dit ongeval", vertelt Van Gerwen. „Ook krij gen we nog steeds cursisten die iemand hebben verloren bij de vliegramp op Tenerife in maart 1977." Volgens Van Gerwen zijn deze mensen niet moeilijker te behandelen dan anderen die niet direct of indirect bij een ongeval betrokken zijn geweest. De reiswereld merkt overi gens weinig van een negatief ef fect op het maken van vliegrei zen. Bij de ANVR, de vereniging van de reisorganisatoren in Hoofddorp, is niets van annule ringen gebleken. Meteen nadat de omvang van de ramp tot ze was doorgedrongen, zijn ze be gonnen de namen van hun Ghanese landgenoten bo ven water te krijgen: S. Adu-Ampoma en Tony Ko fi, pastoraal werkers na mens de Ghanese belan genvereniging Sikaman. „Veel van onze mensen zul je niet vinden in de crisis centra of sporthallen waar ze niemand kennen, maar bij hun familie, waar dan ook in de Bijlmer." AMSTERDAM FRED VAN ESSEN Het blijkt uiterst moeizaam om erachter te komen waar sommi ge uit de brandhaard gevluchte mensen een heenkomen heb ben gezocht. Voor de Ghanezen geldt dat in het bijzonder, legt Adu-Ampoma uit. „Ghanezen leven eenvoudig anders dan Nederlanders: niet altijd vast bij vader of moeder, maar ook bij andere familieleden. Ons fami liebegrip strekt veel verder, on ze families zijn veel groter dan de Nederlandse. Ook met ach terneven en nichten heb je een hechte band. Daar kun je ook bij in huis wonen, tijdelijk of niet. Het is eenvoudigweg een meer Afrikaans patroon van le ven. We moeten daarom veld werk doen om alles in kaart te brengen." Dus begonnen Adu-Ampoma en Kofi aan een zoektocht, die startte bij het adressenbestand van Sikaman en verder voerde naar de nieuwe adressen die ze via via te horen kregen. Adu- Ampoma: „Je komt ergens en dan zegt iemand: ja die en die, die heb ik laatst op dat adres ge zien. Die logeerde daar, dat is familie van hem. En dan ga je dat na bij anderen. Langzaam stellen we zo onze lijst samen." De vrijwillgers van Sikaman hebben inmiddels kunnen re construeren dat op tenminste 42 adressen in de flats Kruitberg en Groeneveen Ghanezen ver bleven. Maar de namen en adressen moeten nog over an dere beschikbare lijsten worden 'heengelegd' om achter het aan tal vermisten te komen. „Als dit onderzoek klaar is en er duidelijkheid is, gaan we één groot begrafenisritueel houden voor alle Ghanese doden", zegt Kofi. „Mochten er slachtoffers zijn die niet kunnen worden geïdentificeerd, of als het li chaam zoek is, dan zullen we hun aanwezigheid symbolise ren." Intussen bereidt de Suri naamse stichting Kwakoe zich voor op de hulpverlening bij de verwerking van de ramp. „Ons werk begint straks, wanneer de mensen eenmaal in huizen zijn ondergebracht en de bezinning komt. Dan breken de emoties los en ontstaat er een behoefte aan hulp vanuit de eigen cul tuur niet de witte jassen van GG en GD of Riagg", zegt Kwa- koe-directeur Guno Bakboord. Kwakoe is het centrale meld punt van allochtone slachtoffers van de ramp. De stichting is in de jaren zeventig begonnen als informeel ontmoetingspunt van Surinamers en inmiddels uitge groeid tot een representatieve welzijnsstichting, 's zomers be kend van het grootse multicul turele Kwakoe-festival met vele tienduizenden bezoekers. Vooralsnog zijn het vooral mensen die hulp bieden, maar, zegt Bakboord, „zodra de slachtoffers onderdak zijn krij gen wij het druk. Ik zeg het maar zo: als de professoren klaar zijn, gaan de echte wer kers beginnen. Veel Surinamers, Antillianen en andere nationali teiten (ook de Ghanese stichting Sikaman opereert vanuit Kwa koe) moet je straks opvangen met hulp die geënt is op hun ei gen cultuur. Surinamers moet je geen spuitje geven als ze door het dolle raken van de emoties. Daar heb je Floridawater (een soort rozewater) en kawina's voor nodig. Daar worden ze rus tiger van dan van die witte jas sen. Hier kunnen ze in alle rust in trance raken en alle emotie eruit schreeuwen, tussen men sen die met ze meehuilen." De Antilliaanse gemeenschap in de Bijlmer kreeg gisteren steun van premier Liberia-Pe ters, die naar het Sportcentrum Bijlmermeer ging om persoon lijk haar medeleven te delen met overlevenden van de ramp. Zuidlimburgse actiegroepen extra verontrust BEEK ANP De ongerustheid bij de actie groepen die al jarenlang aan dacht vragen voor de gevaren rond de luchthaven in Beek is na de ramp in de Bijlmer toege nomen. Voorzitter W. Willems van de vereniging 'Geen uitbrei ding vliegveld Beek' zei gisteren dat „Beek de veiligheidsnormen niet haalt". Bij de aanleg van de omstre den oost-westbaan vertienvou digt het aantal vluchten. Beek voldoet echter op geen stukken na aan de normen van het mi nisterie van VROM. aldus Wil lems. Mevrouw drs. P. Goudsmit van de actiegroep 'De Boze Moeders' en van het Comité Verontruste Artsen wijst erop dat het luchtverkeer dat gebruik maakt van de bestaande noord- zuidbaan op Beek, over het op korte afstand gelegen chemisch complex van DSM vliegt. Vanuit tegengestelde richting komen militaire Awacs vanaf de nabij Brunssum gelegen Duitse vlieg basis Teveren overvliegen. Boeing vroeg al vóór ramp om controle motoren ZüRICH AFP Drie dagen vóór de vliegramp in de Bijlmermeer heeft fabrikant Boeing gevraagd om een con trole op de bevestiging van de motoren onder de toestellen van het type 747. Een telex van het hoofdkantoor van Boeing in het Amerikaanse Seattle kwam op 1 oktober binnen op het kantoor van de Zwitserse maat schappij Swissair. In de telex wordt verwezen naar het onge luk in december 1991 bij Tai wan, waarbij een 747-vracht- vliegtuig in zee stortte. Vincent Bijlo speelt De Knal van Half Zeven HAARLEM M PIETERSE Cabaretier Vincent Bijlo heeft gisteren een advertentie te ruggetrokken van de voorpagina van De Volkskrant. Hij wilde de aandacht vestigen op zijn nieuwste pro gramma. De titel van de show De Knal van Half Zeven zou echter misver standen oproepen in het licht van de vlieg ramp. Het toestel stortte kort na half zeven neer in de Bijl mermeer. Bijlo. in 1988 win naar van het Leids Cabaretfestival, speelt zijn tweede programma al enkele maanden lang. Met De Knal van Half Ze ven duidt de klein kunstenaar onder meer op zijn blind heid en de omstan digheid dat hij niet gewaarschuwd wordt voor de donder om dat hij onweersflitsen ien' niet kan zien. De advertentie verscheen in gewijzigde vorm in Het Parool en Trouw; Bijlo speelt momen teel in De IGeine Komedie in Amsterdam. Ook dat theater haalde de titel uit piëteit met de getroffenen van de gevel. De Utrechtse kleinkunstenaar bracht de ramp wel ter sprake in het programma, omdat hij zich zeer betrokken voelt bij het leed. „Ik realiseer me de wrang- Ramp-toerisme niet gewenst! No disaster tourisme here! -bwM - :>e- •»- i It The Inhabitants tl» vmw- Buurtbewoners van de getroffen flats Groene veen en Kruitberg hebben posters opgehangen die aan duidelijkheid niets te wensen overla ten. foto anp paul vreeker heid van de titel van mijn pro gramma. Ik wil geen goedkope grappen maken", zegt Bijlo die vaak de actualiteit in zijn pro gramma's brengt en daardoor juist het risico loopt dat het pu bliek hem verkeerd zou begrij pen. „Die titel kan ik niet meer wijzigen; dat zou óók laf zijn omdat het hele programma rond die titel is opgebouwd." Vorige week dinsdag veroorzaakte een met volle brandstoftanks terugkerend ver keersvliegtuig van de Pakistaanse maat schappij PIA bijna een ramp op Schiphol. Afgelopen zondag was het met een El Al- vrachtvliegtuig echt raak. Toch geldt Schiphol als een van de veiligste vliegvel den ter wereld. Met vele tientallen andere luchthaven over de hele wereld is het min der rooskleurig gesteld. Van die vliegvel den hebben piloten er 141 op een zwarte lijst samengevoegd. Die lijst is geheim, maar de Britse krant The Independent wist er de hand op te leggen. LONDEN DAVID CONNETT Tientallen luchthavens over de hele wereld worden door piloten van de burgerlucht vaart beschouwd als potentieel gevaarlijk. De Internationale Federatie van Verenigin gen van Luchtvaart Piloten (Ifalpa) heeft een zwarte lijst met luchthavens die door passagiersvliegtuigen worden gebruikt. Op de lijst staan onder andere drukke interna tionale vliegvelden als die van pome, Ham burg, Los Angeles en Hong Kong. Het probleem van gevaarlijke vliegvelden werd vorige week nog eens onderstreept toen een vliegtuig van Pakistan Internatio nal Airlines (PIA) bij de Nepalese hoofdstad Kathmandu verongelukte, waarbij alle 167 mensen aan boord het leven verloren. Kanthmandu ligt temidden van hoge ber gen en het vliegveld beschikt niet over ra dar. De door de piloten opgestelde lijst is de enige manier waarop ae veiligheid van luchthavens op internationaal niveau in de gaten wordt gehouden. En de lijst wordt zorgvuldig geheim gehouden om autoritei ten in de burgerluchtvaart niet in verlegen heid te brengen. Voormannen van de pilo- tenorganisatie geloven dat verbeteringen in de veiligheid het best via besloten onder handelingen kunnen worden gerealiseerd. Aan de hand van rapporten van haar le den past de Ifalpa de lijst jaarlijks aan. Pro blemen waardoor een luchthaven op deze lijst kan belanden, variëren van kleine te kortkomingen, zoals het niet onmiddellijk verwisselen van kapotte lampen op de lan dingsbaan, tot ernstige beleidsfouten van de luchthavenautoriteiten of riskante lig ging. De Ifalpa wijst er nadrukkelijk op dat de lijst niet volledig is (Kathmandu staat er bijvoorbeeld niet op) en niet altijd een zui ver beeld geeft (omdat de lijst maar één keer per jaar wordt bijgewerkt, kunnen sommige problemen al zijn verholpen of kunnen er nieuwe mankementen zijn opge treden). Deelt de Ifalpa een 'zwarte ster' uit, dan heeft dat over het algemeen tot gevolg dat de betrokken luchtvaartautoriteiten sneller corrigerend optreden. Kapitein Laurie Tay lor, voormalig Ifalpa-functionaris, vertelt dat de Spaanse autoriteiten een nieuw hotel lieten slopen nadat de Ifalpa had gezegd dat het een gevaar vormde voor vliegtuigen die op een nabij gelegen baan moesten landen. De piloten hebben ook verbeteringen be werkstelligd op vliegvelden in Indonesië en Egypte en op de luchthaven John F. Kenne dy in New York. Kathmandu staat op de agenda van een vergadering volgende maand van Ifalpa'sAzië-afdeling. Op de zwarte lijst van de Ifalpa staat een aantal luchthavens vermeld omdat ze bij zonder lastige aanvliegroutes hebben. Door maatregelen die de geluidsoverlast moeten beperken, moeten piloten de luchthaven van Los Angeles laag over zee aanvliegen. Om op vlieveld Kai Tak in Hong Kong te kunnen landen, moeten piloten een scher pe bocht maken over de haven en vervol gens een snelle daling inzetten boven het dichtbevolkte Kowloon. Gibraltar, Funchal-Madeira, de Seychel len en vliegveld Ushuaia in Argentinië heb ben smalle, korte landingsbanen die zijn omgeven door bergen, zee en steden. On verwachte luchtwervelingen vergen het ui terste van de piloten. Een stevige tegenwind kan plotseling omslaan in een fikse staart- wind, waardoor de piloot razendsnel moet reageren om te voorkomen dat het vliegtuig met te grote snelheid landt, doorschiet en de zee induikt. Luchtvaartmaatschappijen die op deze bestemmingen vliegen, zetten daarvoor uitsluitend ervaren piloten in. Minder ervaren vliegers zitten ernaast om de kunst af te kijken. Dat de Tribhuvan-luchthaven bij Kath mandu ondanks zijn gevaarlijke ligging, ontbrekende radar en twee ernstige onge lukken in de afgelopen drie maanden niet op de zwarte lijst van de Ifalpa staat, is een bewijs van de ernstige tekortkomingen van het rapportagesysteem van de Ifalpa. In landen waar de piloten niet goed zijn geor ganiseerd, worden geen rapporten ge maakt. Thailand heeft bijvoorbeeld geen pi lotenvereniging en gebreken aan de Bangokse luchthaven Don Muang werden pas in de lijst opgenomen nadat piloten uit andere landen aan de bel hadden getrok ken. Luchtvaartmaatschappijen die op het Verre Oosten vliegen, dringen voortdurend aan op verhoging van de veiligheidsnor men. De Nepalese overheid heeft begrip voor het verzoek van de internationale luchtvaartwereld om in Kathmandu een ra darsysteem en een controletoren te installe ren, maar heeft dringender financiële prio riteiten. De Internationale Organisatie van de Burger Luchtvaart (ICAO) heeft veiligheids normen opgesteld die door alle landen over de hele wereld worden onderschreven. Veel luchthavens voldoen echter niet aan deze normen en de ICAO heeft niet de bevoegd heid om naleving van de regels af te dwin gen. VERTALING MARGREET HESLINCA Op de zwarte lijst van de Ifalpa staan de volgende vliegvelden: Afghanistan: Kabul. Argentinië: Bahia, Bariloche, Buenos Aires Newbury, Buenos Aires Ezeiza, Cataratas del Iguazu, Comodoro Rivadavia, Cordoba, Corrientes, Formosa Iguaza, Jujuy, Mar del Plata, Neuquen, Posadas, Resistencia, Rio Gallegos, Rio Grande, Rosario, Salta, San Juan, Tucuman, Ushuaia. Australië: Caims, Christmas Island, Lear- mouth, Sydney. Bangladesh: Dhaka. Brazilië: Brasil International, Recife! China: Peking, Guangzhou, Nanjing, Sjang hai. Colombia: Barranquilla, Cucuta, Leticia, Rio Negro, San Andres. Duitsland: Bremen, Hamburg, Stuttgart. Filipijnen: Manila. Gibraltar. Griekenland: Athene. Groot-Brittannië: Kirkwall, Leeds-Bradford, Southend, Sunburgh. Hong Kong: Kai Tak. Ierland: Carrickfin, Connaught, Cork, Du blin, Galway, Kerry, Shannon, Sligo, Water- ford. Israel: Ben Gurion (Tel Aviv), Eilat, Ouda. Italië: Algero, Ancona, Bari, Bologna, Brin- disi, Cagliari, Catania, Genua, Lampedusa, Milaan-Linate, Milaan Malpensa, Napels, Olbia, Palermo, Pantelleria, Pescara, Pisa, Rome Ciampano, Rome Fiumicino, Turijn, Venetië, Verona. Japan: Fukuoka, Kagoshima, Nagoya, Nan- ta, Okinawa, Osaka, Tokyo. Maagdeneilanden (VS): St Thomas. Mexico: Cancun International. Myanmar. Yangon (Rangoon) Malaysia: Kuala Lumpur, Penang. Maldiven: Male. Nieuw Zeeland: Wellington. Nigeria: Kano, Lagos, Port Harcourt. Noorwegen: Bergen, Bodoe, Oslo Fomebu, Oslo Gardemoen, Stavanger, Trondheim. Pakistan: Karachi. Papua New Guinea: Momote, Mount Ha gen, Port Moresby, Vanimo, Wewak. Portugal: Madeira-Funchal,A(;ores-Itorta. Solomon-eilanden: Honiam. Tanzania: Dar es Salaam, Kilimanjaro. Taiwan: Kao-hsiung,Taipeh. Thailand: Bangkok. Tonga: Fua'mamotu. Trinidad Tobago: Port of Spain, Scar borough. Verenigde Staten: LAX Los Angeles, San Francisco. IJsland: Keflavik. Zuid-Afrika; Bloemfontein, Johannesburg. Zuid-Korea: Kimhae, Seoul. ootwhgboutetl van da mOtorgwdal* van 747» h mat opxet ao gemaakt dat 28 afknappen xodra in aan kapotgo- draalde,motor dusdanige trillingen optreden dat het vliegtuig onbestuur baar dreigt te ft worden Ophangbouten: Boeing advi seerde nadere inspectie-^I na ongeluk met nese dumbo y "1054 turbine bladen 'draaien i Pratt S Whitney JT9D turbofan Mogelijke oorzaken van vliegramp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2