Soep moet heet gedronken worden Stand van Zaken hetÖmbacht Grote order soms makkelijker dan keuze kerstpakket HBO'ers en academici moeilijk aan de slag NIJMAN WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 19 REDACTIE WILLEM SI ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Bedrijfsleven LEIDEN - Accountants en (be lasting) advieskantoor BDO CampsObers opent morgen of ficieel haar vestiging in Leiden aan de Haagse Schouwweg. Daar gaat 's middags in Holiday Inn een mini-symposium aan vooraf over 'De levenscyclus van een bedrijf, waar burge meester C. Goekoop zal spreken over 'de levenscyclus van Lei den'. Om 18.00 uur opent Goe koop officieel het pand aan de Haagse Schouwweg. Kamminga HILLEGOM - De voorzitter van het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond J. Kammin- ga spreekt vandaag tijdens een ledenvergadering in hotel-café restaurant Flora aan de Hoofd straat 55 in Hillegom. De titel van zijn voordracht luidt: Meer bewust van ieders kracht. Hoe kunnen ondernemers en over heden eikaars belangen verster ken? Aanvang: 20.30 uur. Koreaans bezoek REGIO - Ondernemers die con tacten willen leggen met Ko reaanse collega's zijn daartoe in de gelegenheid op 5,6,12 en 13 oktober, wanneer handelsdele gaties uit Korea Amsterdam be zoeken. De bijeenkomsten wor den gehouden in het World Tra- de Center en Altea Hotel. Be langstellenden kunnen voor meer informatie over de deelne mende firma's terecht bij de Haarlemse Kamer van Koop handel. (C. Brouwer tel. 023- 159167). Bacteriologisch Controle Station Katwijk breidt uit Eet nooit en te nimmer lauw voedsel. Een sausijzen- broodje moet tenminste 55 graden zijn, een soep 70 gra den. Stuur ook in het duurste sterrenrestaurant een lau we maaltijd altijd terug. Ontwikkel voorts een gezond wantrouwen ten aanzien van buffetten die lang zonder koeling staan. KATWUK «IRENE NIEUWENHUIJSE Dit advies komt van de 47-jarige Henny de Nooyer-Martens, de eigenaar/directeur van het Bac teriologisch Controle Station in Katwijk. Aanstaande zaterdag is zij het middelpunt tijdens een open huis van het voedingsmid delen laboratorium aan de Hee- renweg in Katwijk. Het bedrijf viert het 15-jarig bestaan en heeft net een uitbreiding achter de rug: op het huidige gebouw werd een nieuwe verdieping ge plaatst. Begonnen in een kamertje van vier bij vier is haar bedrijf nu uitgegroeid tot een ruimte van duizend vierkante meter. Ze kan terugkijken op een jaarlijkse omzetstijging van twintig pro cent. Cijfers wil ze niet geven. Wel de mededeling dat haar tien tot vijftien medewerkers per jaar 9000 bezoeken afleg gen. En dat haar bedrijf alle voedingsmiddelen van het on langs in Nederland gehouden Aids-congres belangeloos heeft gecontroleerd. De Nooyer heeft van haar in stituut een organisatie gemaakt met een 'interessante' klanten kring. McDonald's, De Bijen korf, ECS-catering en de techni sche universiteit in Delft zijn maar een paar bekende namen uit een lange rij. Inmiddels heeft ze ook een contract geslo ten met een groot Duits zuivel bedrijf. „Het was een vlekkeloze car rière", zegt ze, voor een mo mentje achterom blikkend in haar leven. Een rustig gesprek met haar is niet mogelijk, want medewerkers van haar instituut lopen continu haar kamer in en uit. De BTW-gelden moeten im mers voor elf uur de deur uit, een champignonkweek moet op de foto, een loonadministra- tieklus moet voor de lunch ge klaard zijn. Mevrouw de direc teur heeft de touwtjes graag zelf in handen. Voordeel Het Bacteriologisch Controle Station is een onafhankelijk la boratorium. Volgens De Nooyer is dat een groot voordeel ten aanzien van bijvoorbeeld een vergelijkbare organisatie zoals de Keuringsdienst van Waren, een door de overheid ingestelde instelling. „Een bedrijf waar de klant voor betaalt, is beter con troleerbaar dan een overheids instelling. De klant verleent al tijd alle medewerking, omdat hij bij ons het produkt 'kwali teitsverbetering' koopt. We mel den natuurlijk niet van te voren wanneer we komen. En we zijn niet manipuleerbaar. Het BCS begeleidt en advi seert in allerlei bedrijfstakken. Van de slager op de hoek, via een slakkenkwekerij tot multi nationals controleert het Kat- wijkse station de voedingsmid delen. In de microbiologie ligt de preventie voornamelijk op het terrein van voorkomen van voedselinfecties en/of vergifti gingen. Iedere dag gaat een ploeg hy giënisten van het station met koelboxen op pad en neemt bij de klanten monsters. Hambur gers, milkshakes en biefstukken gaan in plastic zakjes zo snel mogelijk mee terug naar het Katwijkse laboratorium, waar de etenswaren worden onder- Directeur-eigenaar H. de Nooyer in haar nieuwste laboratorium. „Ik heb alle chef-koks van Nederland wel op cursus gehad." FOTO •HOLVAST zocht op bacteriën. De klant krijgt na iedere controle een rapport met eventuele op- en aanmerkingen. Chef-kok Behalve de voedselcontrole, kan een advies ook gaan over de werkplek of de ijsinstallatie. Daarnaast organiseert het cen trum cursussen, waarin de le vensmiddelentechnologie en de bedrijfshygiëne aan de orde worden gesteld. „Ik heb alle chef-koks van Nederland wel op cursus gehad", vertelt De Nooyer. Hoewel de directeur natuur lijk graag nieuwe klanten ver welkomt, stoot ze zelf een enke le maal een bedrijf af. „Kijk als we ergens een jaar rondlopen en we verschillende adviezen hebben gegeven en daar niets mee wordt gedaan, dan speel ik op een gegeven moment open kaart en vraag ik of we nog lang op deze wijze doorgaan. Ik wijs de klant er op dat onze advie zen hem geld kosten en wij on ze tijd en know-how geven. Met al die zaken moet je een beetje zorgvuldig omgaan Het BCS heeft ook een labora torium ten behoeve van water- onderzoek. Veel zwembaden (in totaal 200) en sauna's maken daar gebruik van. Maandelijks controle en advies, alles volgens de nieuwe regeling van de Wet geving Hygiëne en Veiligheid in Zwembaden. Daarnaast krijgen de directies van baden, sauna's en whirpools desgevraagd uit gebreide instructies over de schoonmaakprocedures in al die natte, vochtige ruimten. Zij licht toe: „We weten allemaal dat chloor slecht is. Dus hoe minder er van gebruikt wordt, hoe beter." „Het is een vrij beroep en je hebt met niemand wat te maken, dat is het leuke van dit werk. Je komt verschillende mensen tegen en je kunt overal een praatje maken. Hoewel het lekker is om buiten te werken is het 's winters wel eens moeilijk, krijg je behoorlijk koude handen. Op zich is er niet zo veel over mijn werk te vertellen. Je hebt een laddertje en een zeem-emmer met een soppie d'r in en je gaat schoonmaken. Ik doe van alles, glaswerk, maar ook een hele gevel. Vanaf mijn veertiende doe ik het al. Samen met een buurjongen ben ik begonnen. We reden met een karretje door de buurt en we hadden alleen grote ladders. Nu heb je gondels, van die speciale hangdingen voor grote gebouwen. Er zijn zelfs electrische gondels, maar het werk blijft lichamelijk behoorlijk zwaar. Vaak loop je nog met een zware houten ladder van drie delen te sjouwen. Wij gebruiken vooral houten ladders, aluminium is niks voor ons. In Nederland heb je altijd veel wind en dan moet je stevig staan. Een houten ladder hoor je kraken als er een breuk in zit. Aluminium is veel lichter, maar je kunt er ook niks aan horen, dat spul kraakt haast altijd. Je hebt moeilijke gebouwen, je hebt malckelijke gebouwen. Dat pand in Leiden waar vroeger de De klompenmaker doet zijn werk bijna alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijk bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen zij over hun werk. Vandaag de 29-jarige Leidenaar R. (Ronald) Labordus, glazenwasser bij ASC bedrijfsdiensten in Leiden. „Het is een slag, je hebt het of je hebt het nieL Maar je kunt het leren." Infotheek zat, daarvoor moest je in een vijver staan om dat te kunnen zemen en dan sta je behoorlijk wankel. Het is ook rottig werken als je ladder in de aarde wegzakt. Gelukkig heb ik dat niet zo vaak, want ik doe hoofdzakelijk bedrijfspanden, dan heb je meestal bestrating als ondergrond en daar sta je stevig op. Soms is het moeilijk om bij hetgeen je moet schoonmaken te komen, maar dat is het leuke van het vak, je komt steeds wat anders tegen. Telkens vraag je je af, hoe gaan we dit nu weer oplossen. In Scheveningen had ik laatst een klus, daar mochten we niet aan de gevel hangen en we mochten niet in de tuin staan. Toen hebben we maar een hoogwerker gehuurd, vanaf 25 meter hoog keken we over heel Scheveningen uit. Ik heb nooit angst voor de hoogte, gelukkig niet. Als je hoogtevrees hebt dan gebeuren er juist ongelukken. Of ik wel eens wat zie als ik bij de mensen naar binnen kijk? Ik verwachtte die vraag, dat stelt iedereen. Kopje koffie glazenwasser? En dan word je door een mooie mevrouw in ochtendjas ontvangen. Ja. met een sjaal om en een ijsmuts op! Dat soort verhalen lees je alleen in boekjes. In al die jaren heb ik een keer lui zien dreutelen, die gingen gewoon door. Dat kozijn heb ik wel zes keer gezeemd. De luchtvervuiling is erger geworden, je ziet het bij klanten waar je iedere maand terugkomt. Het ligt natuurlijk wel aan de plek waar je staat, op een open vlakte vang je meer wind dan tussen bebouwing. Maar volgens mij kan iedereen het ook aan de vuiligheid op zijn eigen auto merken. Vooral de afgelopen vier jaar is het erger geworden." Tekst: Eric Jan Weterings HOOFDDORP JEROEN SMIT Terwijl Nederland nog nazin dert van de hete zomer, hebben ze bij Premak Promotions in Hoofddorp de kerst al in het hoofd. De onderneming maakt per jaar ongeveer tachtigdui zend kerstpakketten en deed onlangs de kersverse brochure de deur uit. Nieuwe trends: pak ketten met alle artikelen in één kleur of uit één land. Over het kerstpakket wordt in ondernemingen op het hoogste niveau beslist. Als het al niet de directeur persoonlijk is die zich ermee bemoeit, dan toch zeker het hoofd personeelszaken, al dan niet aangevuld met een lid van de ondernemingsraad. Er wordt makkelijker over een mil- joenenuitgave beslist, dan over de inhoud van het kerstpakket. Volgens manager A. Vledder van Premak is een kerstpakket 'iets heel persoonlijks.' „Je bouwt met je personeel een re latie op door middel van dat pakket." Bij Premak zijn kant-en-klare paketten verkrijgbaar, maar de klant kan ook een uit 1100 losse artikelen zelf een pakket sa menstellen. Premak is daarmee overigens een kleintje; de Ma- kro levert alleen al een miljoen pakketten af. Ook Albert Heijn is op dit terrein actief. Oorlog In het kerstpakket moeten arti kelen zitten die je doorgaans niet in de supermarkt kunt ko pen. Ze moeten nieuw zijn, van een betere kwaliteit en ze moe ten 'feestelijk' zijn. Vlak na de oorlog waren de pakketten vooral bedoeld als een soort van bijvoeding. Daar zat er een pond erwten in en suiker. Deze doodgewone voedingsmiddelen waren bedoeld om het gezins budget tijdens de feestdagen wat te ontlasten. „Dat idee is nu weg. Het gaat om luxe", zegt Vledder. Het samenstellen van de pak ketten is een vak apart. Bij een pakje toast bijvoorbeeld, moet iets zitten om erop te doen zoals pété. De inhoud dient, al dus Vledder, tevens gevarieerd te zijn, want zowel de man op de vorkheftruck als de hoofd boekhouder moet het pakket leuk vinden. De samensteller moet ook rekening houden met allerlei gevoeligheden. Zo is al cohol geliefd in kerstpakketten, maar bedrijven met veel islami tische werknemers kunnen het flesje beter achterwege laten. Een steeds belangrijker on derdeel van het pakket wordt het geschenkartikel. Vledder „Mensen willen graag iets blij vends aan hun pakket overhou den en bedrijven willen graag iets blijvends aan hun personeel geven, zoals een CD, sporttas, balpen, noem maar op. We hebben een klant gehad die een strandlaken met het eigen fir ma-logo wilde hebben. Dat hebben we laten weven en in het pakket gestopt." Een andere trend is om ver schillende produkten in één kleur te houden, zoals rood. Po pulair zijn ook de landenpak- ketten, waarbij de verschillende artikelen uit één land komen. Vledder: „Wij hebben dit jaar voor het eerst een tacopakket samengesteld, met allemaal spullen die met taco's te maken hebben, zoals een tacodip, een blikje chili-bonen, een rekje om de taco's op te zetten en derge lijke." De bestellingen stromen mo menteel binnen bij Premak. Vervolgens worden de orders afgezet bij de 82 leveranciers. Begin november begint in het magazijn van Premak het grote inpakken. In twee maanden tijd maken 50 tot 60 mensen de tachtigduizend pakketten. In januari en februari wordt de administratie afgehandeld, waarna de voorbereidingen voor volgend jaar alweer begin nen. Vledder: „We analyseren voor welke produkten de mees te belangstelling was. In maart gaan we naar een driedaagse pakkettenbeurs, waar we con tacten leggen met leveranciers. We zijn eigenlijk het hele jaar met de kerst bezig." REGIO ERIC JAN WETERINGS HBO-ers en academici kó men steeds moeilijker aan het werk. In heel Nederland staan momenteel 90.000 ho ger opgeleiden bij de ar beidsbureau's ingeschreven. Bijna de helft (44 procent) is te vinden in de regio's Am sterdam, Groningen, Nijme gen, Rotterdam en Utrecht. In de universiteitsstad Lei den maken HBO-ers en aca demici ruim een kwart uit van het bestand. Landelijk is dat percentage 15. De bijna 2000 personen grote groep hoger opgeleide werklozen in Leiden bestaat voor ongeveer een derde uit HBO-ers en twee derde uit academici, zo leren cijfers van het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening Rijnstreek (RBA) in Alphen aan den Rijn. Van de acade mici heeft zeventig procent binnen een jaar een baan ge vonden. Die groep bestaat voor een groot deel uit juris ten. Weliswaar melden die zich in groten getale bij het arbeidsbureau, maar ze we ten over het algemeen rede lijk snel werk te vinden. Onder de Leidse academici zijn wel een paar 'pijngroe- pen', zoals een RBA-woord- voerder ze noemt Vooral Leidse letterenstudenten ko men moeilijk aan een baan en binnen die groep zijn het vooral de historici die moeite hebben aan de bak te ko men. Ook naar klinisch psy chologen, antropologen en pedagogen is weinig vraag op de arbeidsmarkt. In de gehele Rijnstreek (behalve Leiden vallen daar ook de arbeidsbureaus onder in Lisse, Alphen aan den Rijn en Gouda) staan 3753 hoger opgeleiden ingeschreven. Dat is bijna twintig procent van het totaal aantal inschrij vingen. Alphen, Lisse en Gouda zitten met scores tus sen de 10 en 15 procent op of onder het landelijk gemid delde. Het grootste deel van de inschrijvingen in deze plaatsen komt voor rekening van HBO-ers. Uit een onderzoek van het regionaal bestuur voor de ar beidsvoorziening (RBA) in Utrecht blijkt dat de grote problemen op de arbeids markt in de hogere regionen vooral het gevolg zijn van de inhaalrace van vrouwen. Een woordvoerder van de RBA voor de Rijnstreek kan die conclusie voor het gebied rond Leiden en Alphen aan den Rijn niet bevestigen. In het jaar 2000 studeren aan de Nederlandse universi teiten meer vrouwen af dan mannen. Vrouwen kiezen vaak voor opleidingen met een matig perspectief op de arbeidsmarkt, zoals letteren en filosofie. Zeer gewild bij werkgevers zijn exacte stu dierichtingen en economie, maar die richtingen trekken weer weinig vrouwelijke stu denten. p»s* Proces-sturing en -regeling zijn van <lie zaken die om ISijnian Elektrotechniek vragen elektrotechniek De enthousiaste experts DIJKSTRA EN BDO Accoun tantskantoor Dijkstra uit Reeuwijk sluit zich aan bij de Alphense vestiging van Bedrijfs advieskantoor BDO CampsO bers. Dijkstra wil door de fusie haar klanten meer diensten kunnen aanbieden, terwijl BDO haar aanwezigheid in de regio Gouda hoopt te versterken. Door de fusie zullen vanaf 1 ja nuari 1993 ruim go mensen bi het BDO kantoor aan de Raad- huisstraat in Alphen werken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19