'Met controle stort kun je niet scoren' Vrouwen niet altijd gebaat bij een gelijke behandeling Hutspot met rijst het origineelste recept 'Ik betaal niet voor mijn ex-vrouw' Het Gesprek van de Dag Bank of Tokyo schenkt Leidse universiteit ton WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 17 Leidenaar voelt zich door Sociale Dienst opgejaagd Leidenaar Geuke is bloedner veus en zwaar overspannen. Hij voelt zich opgejaagd door de Sociale Dienst. De Leidenaar wordt door deze instantie ver plicht om een deel van de bij standsuitkering van zijn ex- vrouw te betalen. „Ik vertel de Sociale Dienst al jaren dat zij samenwoont met een andere man, maar zij vertikken het om dat te controleren. Die kerel zit straks van mijn geld te eten. Wat er ook gebeurt, maar beta len doe ik niet." Het drama voor Geuke begon ruim vijfjaar geleden toen zijn vrouw hem voor een andere man verliet. „Zij zei dat zij op die ander verliefd was gewor den. Dat was een enorme klap voor mij. Maar goed, dat heb ik nu geaccepteerd." De vrouw nam ook de twee kinderen mee. Sinds de scheiding die vijf jaar geleden werd uitgesproken, be taalt Geuke voor hen alimenta tie. „Dat vind ik normaal want die kinderen zijn van mij." Geuke vertikt het echter om nog in het levensonderhoud van zijn ex-vrouw te voorzien. Driejaar geleden werd hij door de Leidse Sociale Dienst benaderd voor een bijdrage. „Ik wilde niets meer met haar te maken heb ben. Ik wist dat mijn ex vanaf het begin met die man samen woonde en die heeft gewoon een salaris. Hij heeft officieel nog wel een woning, maar die heeft hij onderverhuurd. Mijn vrouw heeft kortom geen recht op een bijstandsuitkering en dus hoeft de Sociale Dienst die ook helemaal niet op mij te ver halen." Aanvankelijk dacht Geuke het wel alleen af te kunnen, maar toen de Sociale Dienst bleef vol houden, kreeg hij opnieuw pro blemen met zijn gezondheid. Opnieuw, want ten tijde van de scheiding lag Geuke in het Aca demisch Ziekenhuis. „Ik was depressief en wilde gewoon niet meer verder leven. Ik werk bij de gemeentereiniging en op een gegeven moment waren zij van plan mij af te keuren, maar dat wilde ik niet. Mijn werk is het enige dat ik nog heb." Maar ook de door Geuke in de arm genomen advocaat mr. Heeren kon de Sociale Dienst er niet van overtuigen dat zijn cliënt ten onrechte werd aange slagen voor een bijdrage. Alle mogelijkheden om te controle ren werden volgens Geuke door de Sociale Dienst categorisch afgewezen. „Mijn advocaat kreeg te horen dat er niet meer gegevens bekend waren dan dat de auto van de man 'af en toe' in de buurt van de woning van mijn ex-vrouw stond gepar keerd. Dat is natuurlijk een la chertje. Iedereen in die buurt kan bevestigen dat hij daar per manent woont. Zij doen daar niet geheimzinnig over, het is een publiek geheim." Het enige wat Geuke op aanra den van zijn advocaat kon doen was het oningevuld terugsturen van de formulieren. Het gevolg daarvan was een zenuwslopen de correspondentie. „Dan blijkt dat zij goed zijn voor hun cliën ten en slecht voor de anderen. Ik weet zeker dat ik niet de eni ge ben die zo wordt behandeld. Ik voel mij zo machteloos. Ik heb al veel brieven geschreven die aanvankelijk niet eens wer den beantwoord. Pas toen ik deze aangetekend verstuurde kreeg ik een briefje van bevesti ging." Het heeft volgens hem ook geen zin om eens met de voor de so ciale dienst verantwoordelijke wethouder De la Mar te praten. „Die man heeft herhaaldelijk in jullie krant beweerd dat brieven van verklikkers ongelezen de prullenbak ingaan. Nou, ik ben Onderhoudsplicht blijft na scheiding Wie van zijn partner scheidt, blijft volgens de Nederlandse wet onderhoudsplichtig. Dat wil zeggen dat wanneer de echtgenoot of echtgenote niet in staat is om in haar of zijn onderhoud te voorzien, de ander financieel moet bij springen. Hoeveel, dat hangt af van het inkomen en ande re omstandigheden. Mocht het zo zijn dat een van de twee partners op een bijstandsuitkering is aange wezen, dan zal de gemeente die de uitkering geeft, probe ren een deel daarvan op de andere partij te verhalen. In dat geval komt degene die een salaris heeft immers zijn of haar onderhoudsplicht niet na. De gemeente kan de bijstand verhalen tot maxi maal twaalf jaar na de schei ding. De onderhoudsplicht vervalt wanneer de ex-echt genoot opnieuw in het hu welijk treedt of gaat samen- toch ook een verklikker." Dat zijn privèleven openbaar wordt door een stuk in de krant, kan hem niets meer schelen. Hij hoopt dat dit een oplossing for ceert. Tot nu heeft de Sociale Dienst volgens Geuke heel half slachtig zijn zaak behandeld door alles op zijn beloop te la ten. Door de nieuwe maatregel van staatssecretaris Ter Veld moet de Sociale Dienst nu wel gaan handelen. „Zij hebben mij te kennen gegeven dat zij geen genoegen meer nemen met het ongevuld terugsturen van het formulier." De Leidse Sociale Dienst wil geen commentaar geven op het relaas van Geuke. De dienst weigert in te gaan op individue le gevallen. MEINDERTVANDER KAAU Etensbon naar Leidse Ada Meuleman Kok J.C.W. van Winsen was heel beslist in zijn oordeel: De Huts pot Risotto van de Leidse Ada Meuleman is de origineelste va riant op de Leidse hutspot. Zij is dus de winnaar van de etens bon van 100 gulden die Het Ge sprek van de Dag had uitge loofd. Van Winsum staat al zo'n 27 jaar in de keuken van het Leidse restaurant Bellevue aan de Steenstraat en nog nooit heeft hutspot daar op het menu ont broken. „Mensen van buiten de stad komen altijd vöör de tap toe hier hutspot eten", zegt Van Winsen. Hij mag dus gerust als een expert op het gebied van deze maaltijd worden aange merkt. Van Winsum was van het begin af aan gecharmeerd van de op lossing van Meuleman om de aardappelen te vervangen door rijst. „Het grappige is dat die Spanjaarden destijds ook geen aardappelen gebruikten. Die kenden wij in Nederland toen nog helemaal niet. Dus vind ik het wel een aardig idee om iets anders dan aardappel te gebrui ken." De Luxueuze en de Kinderhuts pot met respectievelijk varkens haas en gehakt, vindt Van Winsen minder origineel. „Kijk, ik kan ook wel een andere vlees soort verzinnen, dat is niet zo moeilijk. Ik krijg ook wel men sen in de zaak die geen klapstuk willen en om biefstuk vragen. Al geef je er bij wijze van spreken geitevlees bij, het blijft de Leid se hutspot." Het toevoegen van sambal, knolselderij, ketjap, witte wijn en andere spuien tast het karak ter van hutspot daarentegen Prijswinnares Ada Meuleman neemt een kijkje in de keuken van kok J.C.W. van Winsen. foto jan holvast weer te veel aan. „Leidse Huts pot bestaat voor mij uit peen en Bij Van Winsen komt de huts pot altijd een paar weken voor Leids Ontzet op het menu. „Maar het komt voor dat Japan ners of andere buitenlanders hartje zomer bij mij om huts pot, volgens folders en reisgid sen de plaatselijke delicatesse, komen vragen. ]a, weten die mensen veel. Moet ik ze uitleg gen dat dat alleen in de winter te krijgen is. En als zij dan in ok tober in Leiden zijn, eten zij het bord vaak maar voor een kwart op. Nou, Japanners vinden het niet vies, maar veel bijzonders zien zij er ook weer niet in. Het gaan hen alleen om de ervaring denk ik." Ada Meuleman: „En als je nou eens de aardappelen door rijst vervangt?' Oud-gedeputeerde lijdt soms aan geheugenverlies VERVOLG VAN VOORPAGINA ,,Het was heus geen kwestie van gifmengers onder elkaar, die even een dealtje sloten. Als ik met een wethouder af spraken maakte, was dat het sluitstuk van een heel pro ces. Vaak ook waren er ambtenaren bij aanwezig", keek oud-gedeputeerde Hoek van Dijke gisteren tijdens een hoorzitting over het afvalbeleid in Zuid-Holland terug op de tijd dat hij zonder de vereiste vergunningen plekjes vond voor omstreden afval als shredder, het restprodukt van sloopauto's. geen facet waar je mee kunt NOORDWIJKERHOUT. keek de oud-gedepu teerde terug op 'zijn' periode, Hij keek dan gewoon een paar die liep van 1978 tot 1982. Dat jaar de andere kant op. zoals in Alphen en Noordwijkerhout. Het waren de enige twee ge meenten die toehapten tijdens een 'bedeltocht' van Hoek van Dijke langs 18 tot 19 gemeente- fouten waren gemaakt, gaf hij grif toe. Maar wat moest hij an ders? Als hij geen oplossing be dacht, zouden er helemaal rare dingen gebeuren met ons afval. Bovendien vroeg het toenmali- lijke vuilstortplaatsen. Van de ge milieuministerie shredder- liteindelijke shredder-deals vertelde hij overigens niets aan de ambtenaren die de hinder wetvergunningen moesten con troleren. Om de doodeenvoudi ge reden dat Hoek van Dijke niet wist wie die ambtenaren waren, laat staan bij welke dienst of afdeling ze werkten. „Controle was nu eenmaal stort door de vingers te zien: „Comelissen deed dat, om pre cies te zijn." Tegenover een kleine schuld bekentenis en enkele opmerke lijke staaltjes van geheugenver lies stond een flinke aanval op degenen het dubbelhartig noemden dat Hoek van Dijke de 'Alphense' shredder door de band nog eens aangehaald door de opening van een vestiging van de universiteit in Holland Village in Nagasaki. Het studie centrum is ondergebracht in de vleugel van een kopie van Huis ten Bosch. Jaarlijks is er plaats voor twintig Leidse studenten. „Na één jaar hebben deze stu denten een geweldige prakti sche taalervaring", aldus Oom- Hij herinnerde er aan dat Lei den de eerste universiteit ter wereld was waar een studie Ja pans kon worden gevolgd. Al in 1855 was er de mogelijkheid om Japans als afstudeerrichting te kiezen. Later in 1969 is er een vakgroep Talen en Culturen van Japan en Korea in het leven geroepen. „Wegens deze lange traditie in Japanologie' verze ker ik dat de gift ten goede zal komen aan de studie", aldus Oomen. „Een tientje, wat koop je tegen woordig nou nog voor één tien tje", is een slogan van een be kende boekhandel. Geen boek in ieder geval, want de prijs van een boek loopt al gauw hoog op. Zo ook de prijs van een stu dieboek. Vandaar dat The Bank of Tokyo gisteren een cheque ter waarde van 100.000 gulden heeft aangeboden aan mr. C.P- .C.M. Oomen, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit. Dit bedrag is bestemd voor de aanschaf van boeken door de bibliotheek van de Leidse vakgroep Talen en Culturen van Japan en Korea. De reden voor deze loyaliteit ligt waarschijnlijk in de goede verstandhouding die de univer siteit en Japan al jaren hebben. In maart \an dit jaar werd deze vingers zag. „Ik vind dat een hy pocriet argument. Wie een auto koopt weet dat dat ooit een wrak wordt en je er dus vanaf moef". En: „Milieubeleid bijt zichzelf altijd in de staart. Steeds als je een oplossing hebt, zit je weer met een restfractie. Leer daarmee leven", was zijn aanbeveling. Hij sloot af met een sneer naar de regering: „Ik zou nooit een kerncentrale zon der verguning open houden". Hoek van Dijke ontkende gis teren dat hij een provinciale landmeter had verboden om in 1981 te meten of de Alphense Coupépolder dieper werd dan de toegestane 1.5 meter onder NAP. Volgens het rapport van de gemeentelijke enquêtecom missie kreeg de landmeter zijn bevel van 'hogerhand', maar Hoek van Dijke weet niet wie hij daarmee bedoelt. „En als ik in de commissie zat zou ik zeggen: 'vertel jij het nou eens, jongen'. Want dan weet ik het eindelijk ook". De commis sie wil eind november haar eindrapport presenteren, vol bevindingen uit dossieronder zoek en ondervragingen van be trokkenen. Afval Zuid-Holland naar Flevoland LELYSTAD ANP FOTO JAN HOLVAST De provincie Flevoland wil tij delijk huishoudelijk afval uit de provincies Zuid-Holland en Utrecht opnemen. Op verschil lende stortplaatsen zou tot 1994 200.000 ton stedelijk afval uit Zuid-Holland en Utrecht mo gen worden gestort. Daar staat tegenover dat Flevoland vanaf 1998 eenzelfde hoeveelheid brandbaar afval mag aanbieden aan de Afvalverwerking Rijn mond (AVR). Momenteel heeft de AVR te kampen met onvoldoende ver werkingscapaciteit. Reductie van de afvalstroom zal op ter mijn moeten resulteren in een overschot aan verbrandingsca paciteit bij de AVR zodat er ruimte is voor het stedelijk afval uit Flevoland. Al sinds medio 1991 heeft overleg plaats tussen de AVR, de gemeenten in Flevoland en de provincies Flevoland en Zuid-Holland. De Leidse juriste T. Loenen: „Het punt is dat vrouwen soms gelijke en soms ongelijke rechten willen." Leidse juriste onderzoekt toepassing gelijkheidsbeginsel LEIDEN WILLEM SP1ERDUK Anti-discriminatiebepalingen op grond van geslacht zijn bedoeld voor vrouwen. Man nen kunnen er geen beroep op doen. Dit stelt de Leidse juriste T. Loenen in haar proefschrift 'Verschil in gelijkheid', waarop zij vandaag promoveert. Als voorbeeld noemt I.oenen het geval van een man die mee wilde doen aan een cursus van het arbeidsbureau, bedoeld voor 'herintredende vrouwen'. Dat werd hem ge weigerd. De man kaartte de zaak aan bij de Commissie Gelijke Behandeling. Die stelde hem in het ongelijk. „De commissie vond dat hier sprake was van 'positieve discrimi natie', dat mannen dus mochten worden geweigerd. De wet zegt echter dat positieve discriminatie slechts in uitzonderlijke situa ties is toegestaan. Het zou me niet verba zen. wanneer de rechter zegt dat de wet niet juist is toegepast en de man wel moet worden toegelaten." Volgens Loenen is het voor de overheid onmogelijk om een emancipatiebeleid te voortdurend een beroep doen op gelijkberechting en daarin gelijk krijgen. „Bij het bejaardenbeleid of maatregelen voor langdurig werklozen is er niemand die een beroep op gelijke behan deling doet", stelt de juriste, die is verbon den aan de afdeling Vrouw en Recht van de Leidse universiteit. Hierbij moet volgens Loenen in het oog worden gehouden dat het verbod om 'on derscheid' te maken is opgesteld ter verbe tering van de positie van vrouwen. „Het discriminatieverbod is gericht op de zwak ste partij, net zoals anti-discriminatiebepa lingen in de VS zijn gemaakt om de zwarten te beschermen." In haar proefschrift bekijkt Ixienen ook hoe de toepassing van het gelijkheidsbegin sel van man en vrouw in de praktijk uitpakt. Zij heeft daarvoor het recht in de VS bestu deerd. In de Verenigde Staten komt het voor dat werknemers maar een beperkt aantal ziektedagen hebben. Wanneer zij dal overschrijden, Icunnen zij worden ontsla gen. „Voor zwangere vrouwen is dit dus een onmogelijke regeling. Het punt is nu of een vrouw toch met succes kan stellen dat zij wordt gediscrimineerd. Het is mogelijk dat een rechter in zo'n geval zegt: mannen en vrouwen worden gelijk behandeld. Er is dus geen sprake van discriminatie", aldus Loe- Zij constateert dan ook dat een strikte toepassing van het gelijkheidsbeginsel ver keerd uitpakt. „De vrouwenbeweging stelt nu dat je pas iets aan gelijkheid hebt, wan neer je rekening houdt met verschillen." In Nederland wint dat idee steeds meer terrein onder invloed van het EG-recht. Loenen: „De heersende rechtspraak gaat er nu vanuit dat er sprake is van 'indirecte discri- matie' als er sprake is van regels die in hun uitwerking vooral vrouwen treffen." De Leidse juriste draagt in haar proef schrift een theorie aan waarop de recht spraak beslissingen kan baseren. Loenen beseft dat het de rechter niet gemakkelijk wordt gemaakt. „Het punt is dat vrouwen soms gelijke en soms ongelijke rechten wil len. Die ongelijke rechten moeten recht doen aan maatschappelijke en biologische verschillen." Raad Leiden vergadert over Schiphol LEIDEN Leidse raadsleden praten bin nenkort tijdens een speciale commissievergaderingen over de gevolgen die de nabijheid van de luchthaven Schiphol heeft voor de stad. Gisteravond wilden verschillende partijen vragen stellen over veiligheid en geluidshinder, maar burge meester C. Goekoop wilde daar tijdens de raadsvergadering niet op ingaan. Het lijkt hem beter de kwestie te bespreken tijdens een speciale bijeenkomst. Gedeelten van Leiden zijn aangewezen als aanvliegroute voor luchthaven Schiphol. Vra gen daarover zijn bij de raadsle den opgekomen door het grote ongeluk met de Israëlische Boeing 747, die zondag in de Amsterdamse Bijlmermeer stortte. De gemeenteraad hield giste ren een moment stilte voor de slachtoffers van de vliegramp. Namens de raadsleden betoon de Goekoop zijn medeleven aan de nabestaanden, vooral aan mensen uit Leiden die familie, vrienden of bekenden hebben verloren 'wij weten niet hoe veel, wij weten niet wie'. De gemeente Leiden stuurt bovendien een brief naar Am sterdam, waarin het gemeente bestuur in de hoofdstad sterkte wordt toegewenst. Burgemees ter Goekoop zegde verder toe dat Leidse nabestaanden van de Bijlmer-slachtoffers op extra steun van de gemeente kunnen rekenen. Centrum voor Bloemisterij Aalsmeer open AALSMEER Het nieuwe Centrum voor de Bloemisterij in Aalsmeer is onlangs officieel in gebruik genomen. Het centrum biedt plaats aan diverse diensten die actief zijn in onderzoek, voorlichting en onderwijs voor de bloemisterij. Er zijn gevestigd een Infor matie Kennis Centrum, de dienst landbouwvoorlichting, de keuringscommissie en de centrale directie van het Flo- renscollege. Het Morenscol- lege verzorgt opleidingen in onder meer Lisse.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17