'Uniek contract' voor herinrichting Dorp Zuid 'Plan voor inpakken Rijksstraatweg onhaalbaar' 'Ik ben even zwaar als 'n Eigenaar Duindigt niet afwijzend tegenover privatisering renbaan Regio Leiden Boekje over verdwenen kasteel Klein Poelgeest WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 Gemeentebestuur Zoeterwoude houdt zich afzijdig De gemeente Zoeterwoude wil zich totaal afzijdig hou den bij de uitvoering van het plan voor de herinrichting van de woonwijk Dorp-Zuid en de aanleg van nieuwe riolering. In een 'uniek contract' legt het gemeentebe stuur vast dat de aannemer volledig verantwoordelijk is voor de voorbereiding en de uitvoering van het werk. „Het komt erop neer dat we zelf gewoon geen tijd en geen mensen voor het project hebben", aldus directeur gemeentewerken, M. Geerling. zoeterwoude caroline van overbeeke Het gaat om de herinrichting van de verouderde wijk tussen de Loethe en het Blankaartpark in het dom. 'n deze buurt staan ongeveer 300 huizen en enkele bedrijven. Volgens de gemeen telijke plannen moeten hier nieuwe parkeerplaatsen en groenstroken komen. Verder wordt de verkeerssituatie van een aantal straten veranderd in eenrichtingsverkeer. Het hele rioolstelsel in de wijk, ongeveer 1600 meter lang, moet worden vervangen. Met de plannen is een bedrag gemoeid van onge veer 2,5 miljoen gulden. Het is de bedoeling begin volgend jaar met het werk te beginnen. Normaal gesproken besteedt de gemeente de voorbereiding en de uitvoering van het werk uit maar blijft ze wel zélf verant woordelijk. Dat betekent dat er altijd mensen op het gemeente huis zijn die zich met de uitvoe ring van het project bezighou den. Nu wil de gemeente hele maal niemand van de eigen or ganisatie inschakelen. De com plete verantwoording ligt straks bij de aannemer. Volgens Geerling is dit uniek in Nederland. „Een verregaande vorm van samenwerking tussen de gmeente en een particulier bedrijf gebeurt wel vaker. Maar dan met name bij kleine projec ten, zoals bijvoorbeeld de aan leg van een brug. Bij grote en ingrijpende projecten waarbij ook bewoners betrokken zijn, is het niet gebruikelijk om alles uit handen te geven. Daarom heb ben we ons ook laten adviseren door een ervaren bedrijfsjurist bij het opstellen van het con tract." Volgens de directeur gemeen tewerken is deze nieuwe werk wijze uit nood geboren. „We hebben onze handen vol aan andere dingen: de vernieuwing van wegen, de totstandkoming van rijksweg 11, de problemen rond de Hoge Snelheidslijn, en zovoorts. We konden dit project er gewoon niet bij hebben: daarvoor beschikken we over te weinig mensen. We hadden de keuze tussen uitstel óf dit unie ke contract met de a De gemeente houdt straks ook geen toezicht op de uitvoe ring van het werk. „Er loopt daar straks geen opzichter van ons rond, maar een uitvoerder van het bedrijf. Die persoon is dan het aanspreekpunt voor de wijk. Wel hebben we een aantal garanties ingebouwd zodat de kwaliteit van het werk gewaar borgd is. Ook is er een aantal momenten waarop de gemeen teraad toestemming moet ge ven. Bijvoorbeeld na het overleg met de bewoners. Voor de be woners maakt het allemaal niet zo veel uit, denk ik. Als het werk maar gedaan wordt." Het gemeentebestuur wil het contract met de aannemer op 13 oktober ondertekenen. Kustzeilers van Wassenaars strand wassenaar De Wassenaarse Kustzeilvereniging mag geen ge bruik meer maken van een gedeelte van het strand. De vereni ging huurt al enkele jaren een stukje strand en een houten ge bouw. Omdat de kustzeilers een betalingsachterstand hebben, heeft de gemeente de huur nu opgezegd. „Die club moet wel een keertje betalen voor het gebruik van dat stuk strand en het gebouwtje", aldus een gemeentewoordvoerder. „Het gaat niet om duizenden guldens, maar de vereniging reageert zelfs niet op rappèlbrieven. Dan moet de gemeente op een gegeven mo ment harde maatregelen nemen. Zijde-routes centraal bij NVvH leiderdorp» De Leiderdorpse afdeling van de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen (NVvH) spreekt op 15 oktober over de zijde-routes. Karin Schaedtler vertelt over de zijde-karavanen die in de oudheid van oost naar west trokken. Ook de Chinese oase- karavaansteden Kashgar en Xi'an komen uitgebreid aan de orde. De huisvrouwen komen om 14.00 uur bij elkaar in sportzaal 'Op Dreef aan het Van Alphenplein. Voor niet-leden van de NVvH moeten 2,50 gulden entree betalen. Rotary wil Indiaas dorp helpen viceclub op 23 oktober een mu- zikaal-culturele manifestatie in de Amerikaanse school aan de Rijksstraatweg. Onder de titel "West meets East' spelen Chine se, Japanse en Indiase muzikan ten vanaf 20.00 uur muziek uit hun land. Westerse muziek wordt gespeeld door de jazz band van de school. De toegang kost 25 gulden. Alle opbrengsten, waaronder ook sponsorgeld, zijn bestemd voor net project in Gitoni. De servicecluD organiseert het pro ject samen met de Rotaryclub Delhi Midtown en de Society for Development Alternatives uit India. Een medewerker v Kinderen Oegstgeester Hofdijckschool enthousiast over Panda-project Met een benefietconcert in de Amerikaanse school in Wasse naar wil de Rotaryclub 'The Ha gue Metropolitan' geld inzame len voor een hulpproject in In dia. De Engelstalige serviceclub wil in het dorp Gitorni dertig handweefgetouwen, bijbeho rend materiaal en begeleiding bekostigen. Ook scholing in ver ven, bedrukken, bleken en ver werken van de geweven stoffen moet van de grond komen in het dorp even ten zuiden van New Delhi. Het project kost 80.000 gulden. Om een deel van dat geld bij elkaar te krijgen houdt de ser- overbeeke „Nienke, is het eng?" „Nee hoor, hij doet echt niks." Een oorverdovend gegil klinkt als de 8-jarige Charlotte de Afrikaanse reu zekakkerlak van haar klasgenootje over neemt. De enorme bruin-zwarte tor kruipt langzaam over haar hand. Andere kinderen komen om Charlotte heen staan: als zij durft, dan willen de andere meisjes de kak kerlak ook wel even vasthouden. „Hiiiiiiiiii", klinkt het vervolgens uit vele kinderkeeltjes. De leerlingen van groep zes van de Hofdijckschool in Oegstgeest hebben de tijd van hun leven in de Panda Natuurbus. Een half uurtje mogen ze kijken, ruiken, aaien, snuffelen en kruipen: eigenlijk veel te kort. Met tegenzin gaan ze even later weer naar buiten. „Dit is veel leuker dan rekenen of taal: dat verveelt zo snel", vindt Trudy. De Panda Natuurbus is een project van het Wereld Natuur Fonds (WNF). Basis scholen kunnen naast de bus gedurende twee weken gebruik maken van de Natuur- krant, Natuurboeken en Natuur(les)kisten vol met spelletjes, dia's muziekcassettes, knuffelbeesten en andere voorwerpen. Doel van het project is kinderen bijbrengen hoe leuk, mooi en belangrijk de natuur is. Het thema van het WNF-project is dit jaar: 'leve (n)de verschillen'. De kinderen leren spe lenderwijs iets over de enorme verschei denheid in de natuur: het WNF strijdt voor het behoud van die verscheidenheid. De Panda Natuurbus is het vlaggeschip van het project. De bus komt op verzoek één dag naar een basisschool. De. rijdende natuurtentoonstelling is erg populair: het komende jaar is de bus al helemaal volge boekt. De Hofdijckschool is twee jaar bezig geweest om de bus naar Oegstgeest te krij gen. En nu is het zover. In de groene 'doe- en ontdekbus' staan, hangen en liggen allerlei voorwerpen die te maken hebben met die ren en hun manier van leven in de natuur. Zelfs levende have ontbreekt niet: de krioe lende reuze-kakkerlakken en miljoenpoten kunnen onder een echte microscoop wor den bekeken. De insekten vinden grote af trek. De kinderen kunnen spelenderwijs aller lei opdrachten uitvoeren waarbij ze aan den lijve ondervinden hoe dieren er uitzien, voelen, eten en slapen. 'Kom op als je durft, steek je hand in een van de voelgaten en probeer te ontdekken van welk dier het stukje huid is. Kijk wel uit voor de spuitspin! staat bij één van de spelletjes te lezen. Marjolein durft wel: ze steekt haar hand in het gat en gilt het uit: „Getsie, er spuit iets op mijn hand!" Het volgende gat is minder eng: 'een schapevelletje', weet de 8- jarige. Verderop staan twee meisjes bij een weegschaal: „Ik ben even zwaar als een inktvis", zegt de één opgewonden. „En ik weeg net zoveel als een bever", meent de ander. Directeur T. van Oostenbrugge is enthou siast over het Panda Natuurproject. „De kinderen ontdekken spelenderwijs dat er veel meer is in de natuur dan hetgeen ze el ke dag om zich heen zien. In het dagelijks leven gaan ze aan veel dingen voorbij. Het is goed door middel van dit project eens twee weken pas op de plaats te maken. De kinderen leren daardoor bewuster met de natuur om te gaan." Ook de leerkrachten zijn erg te spreken over het lesmateriaal waarmee ze twee we ken mogen werken. „Het is erg leuk: er zijn dieren-spelletjes en allerlei andere dingen waarmee de kinderen zelf aan de slag kun nen. De kleuters vinden het schitterend", zegt de onderwijzeres van groep twee. In haar klaslokaal staan de zwart-witte Panda knuffelberen in een lange rij uitge stald. „We werken elke dag met de leskist. De kinderen leren er veel van en ik vind het zelf ook ontzettend leuk. Gisteren hebben we met zijn allen het speelplein opgeruimd en een 'afvalmonster' gemaakt. Heel nuttig om te doen." wassenaar dick van der plas De huidige eigenaar van Duindigt, de Stich ting Totalisator Nederland, staat niet afwij zend tegenover de plannen van de huidige beheerder om de Wassenaarse renbaan te kopen. Het privatiseren van Duindigt kan op termijn inderdaad een goede mogelijk heid zijn om het complex rendabel te behe ren, zo meent secretaris E. Duijsens van de stichting. „Maar ik zie dat niet binnen een paar maanden gebeuren. Wellicht dat met ingang van het seizoen 1994 in een andere opzet kan worden gewerkt", aldus Duijsens. Wel waarschuwt de secretaris dat privati sering geen toverformule is. „Er komt veel meer bij kijken dan het nemen van een simpel besluit om de zaak over te nemen. De nieuwe eigenaar zal ook taken van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport moeten overnemen." De huidige exploitant van Duindigt, de Koninklijke Nederlandse Harddraverij en Renvereeniging (KNH&RV), kampt bij het beheer van de renbaar al geruime tijd een verlies. De Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, die zich onder meer bezighoudt met de organisatie van het wedstrijdpro gramma. vulde de tekorten de afgelopen ja ren aan. Met deze praktijk werd met ingang van dit jaar gebroken. Secretaris Duijsens: „We hebben als NDR het beleid dat we niet aan verliesfinónciering van de banen doen. koudekerk/oegstgeest In het geval van Duindigt hebben enkele ja ren ondersteuning gegeven omdat er ken- nelijk sprake was van een liquiditeitstekort, wilfredsimons Maar daar kunnen we niet tot in lengte van jaren mee doorgaan." Door Duindigt van de huidige eigenaar over te nemen, denkt de exploitant op ter mijn wel rendabel te kunnen werken. In een dergelijk opzet zou namelijk veel meer geprofiteerd worden van de omzet van de weddenschappen die op de renbaan wor den afgesloten. Nu vloeit een belangrijk deel daarvan in de kas van de Stichting To talisator Nederland. „De renbanen klagen, terecht denk ik, dat ze nu relatief weinig profiteren van de omzet", erkent Duijsens. het kasteel heeft de gemeente Rijneveld nu een parkje aange legd. De oude fundamenten zijn in de beplanting precies terug te vinden. Het boekje 'Klein Poelgeest, een riddermatige hofstede in Rijn land' is te verkrijgen door 6,50 gulden over te maken op bank rekening 8923.457.64 t.n.v. 'Boekje Klein Poelgeest'. Het is ook verkrijgbaar bij de Oud heidkamer aan de Dorpsstraat 55a in Koudekerk aan de Rijn. Het boek is niet in de boekhan del te koop. Koudekerk mag dan een klein dorp zijn, het heeft een grote geschiedenis. Wie daarover meer wil weten, kan het recent verschenen boekje 'Klein Poel geest, Een riddermatige hofste de' in Rijnland lezen. Het kas teel Klein Poelgeest is in de middeleeuwen gebouwd door de adellijke familie Poelgeest, die van oorsprong uit Oegst geest kwam. Het kasteel Oud Poelgeest herinnert nog aan dit geslacht. 'Klein Poelgeest' is verschenen in de serie Neder landse kastelen en geschreven door J. Roefstra. Ooit telde Koudekerk zelfs vier kastelen: Groot Poelgeest, Klein Poelgeest, Den Tol en Fo- reest. Over Klein Poelgeest is het minst bekend omdat het in 1832 tot op de laatste steen is gesloopt. Pas in 1988 kwam het kasteel weer in de belangstel ling, toen archeologen van de Archeologische Werkgemeen schap voor Nederland de fun damenten onderzochten. Er was weinig van over, maar de onderzoekers konden nog wel de plattegrond van het huis re construeren. In eenvoudige, heldere be woordingen legt Roefstra uit wat er over de geschiedenis van Klein Poelgeest bekend- is. Hij begint zijn verhaal in 1383, het jaar waarin we voor het eerst van het kasteel horen en eindigt in 1988, toen archeologen de fundamenten van het teisteel terugvonden. Op de plek van Comité Polen moet uit school wassenaar liesbeth buitink Het Wassenaarse comité Polen moet uit de Van Wassenaer Ob- damschool aan de Van Belles- teynlaan. Het comité heeft in de school nu nog een ruimte waar ze hulpgoederen opslaat. Om dat tijdens de verbouwing van het kinderdagverblijf de buiten schoolse opvang in de school onderdak krijgt, moet het comi té Polen nu elders opslagruimte vinden. De vrijwilligers hebben in middels een overeenkomst ge sloten met de Rabobank. Tot de kerstdagen kan de veertig ku bieke meter aan hulpgoederen in het voormalige hotel Bianca staan. „We hebben maar een paar maanden nodig, tot het kersttransport", aldus voorzitter Van der Zalm. „Daarna hebben we geen ruimte meer en het zal in Wassenaar nog moeilijk wor den om iets te vinden." Tot het comité in hotel Bian ca terecht kan. slaat ze de goe deren op in containers. De ge meente vergoedt de kosten voor de verhuizing en de tijdelijke opslag. Die bedragen circa 4400 gulden. Volgens een gemeente woordvoerder wil het gemeen tebestuur na de kerst opnieuw met het comité onderhandelen over opslagruimte. Wassenaar ziet weinig in traffic box voor overbelaste verkeersader De overbelaste Rijksstraatweg in Wassenaar. Het plan o de ijskast wassenaar miep de graaff Het plan om de overbelaste Rijksstraatweg in Wassenaar onder te brengen in een zoge naamde 'traffic box' met daar boven woningen, krijgt van het Wassenaarse gemeentebestuur het predikaat 'onhaalbaar'. Woordvoerder W. Issendonck spreekt ronduit van een utopie. „Je kunt wel van alles ontwer pen, maar dit gaat echt niet. Het college heeft het idee de afgelo pen periode echt wel aandach tig bekeken, maar uiteindelijk terzijde geschoven." De bouw van de 'traffic box' werd enkele maanden geleden geopperd door architect R.D. Bleeker en makelaar L.J. Gus- senhoven, beiden inwoners van het villadorp. Het plan komt er kortweg op neer dat de overbe laste Rijksstraatweg als een soort doos moet worden ver pakt. Bovenop de doos komen terraswoningen. De tienduizen den auto's die de weg dagelijks passeren, rijden dan door een soort tunnel. Met dit verschil dat de tunnel zich op de begane grond bevindt en niet onder gronds. Geluid-, milieu- en ver keersoverlast zouden dan verle den tijd zijn en bovendien krijgt Wassenaar er kostbare bouw grond bij. Een bijkomend voor deel zou nog zijn dat Kerkehout, het centrum en de Kieviet wijken die nu door de drukke weg worden gescheiden met elkaar verbonden zouden wor den. Niet de hele Rijksstraatweg zou van zo'n 'doos' worden voorzien. Er zijn volgens de plannenmakers bepaalde delen waar het niet kan omdat de weg daar te smal is; bovendien zou den de uitlaatgassen in dat ge val geen kant meer op kunnen. Terwijl de oud-directeur van Rijkswaterstaat, ir. J. van Dixhoom, het plan wel als een prachtige oplossing betitelt en Bleeker uit den lande verschil lende positieve reacties heeft gekregen, blijkt de gemeente Wassenaar zelf nogal sceptisch te zijn. De politieke partijen zijn weliswaar uiterst bezorgd over de Rijksstraatweg, die tijdens de begrotingsbehandeling in de di verse raadscommissies afgelo pen weken herhaalde malen onderwerp van gesprek was. Maar ook daar is het plan van Bleeker niet als dé oplossing naar voren geschoven. Alleen WD-raadslid J. Vos vroeg zich af of wethouder Pruijs niet eens met 'een A-4'tje' kon komen waarin de voor- en nadelen te gen elkaar worden afgewogen, in plaats van het plan meteen terzijde te schuiven. Vos zegt desgevraagd dat zijn fractie er binnenkort hoogstwaarschijn lijk verder over praat, maar frac tievoorzitter M.J.F. Zeven zegt nog van niets te weten. „Duide lijk is dat de Rijksstraatweg bij alle partijen leeft. De verkeers overlast hier in het dorp is echt heel groot. Intern zullen we er zeker over gaan praten, maar dat het plan van Bleeker zo di rect ter sprake komt. daar weet Positieve geluiden komen er wel van de groep die zich tegen de Betuwe lijn verzet, vertelt Bleeker. De tegenstanders van deze nieuwe spoorverbinding hopen dat de 'traffic-box' ook hier een oplossing kan zijn. Ze hebben Bleeker gevraagd het plan deze maand tijdens een hoorzitting uit de doeken te doen. Overigens zit de architect zelf niet bepaald te wachten tot dat men zijn geesteskind verder gaat uitwerken. ,.U moet het zo begrijpen: ik heb dit als een idee aangedragen omdat de proble matiek me ter harte gaat. Ik zit echt niet te wachten op een op dracht", aldus de inmiddels ge- pwiiloniwtde architect.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16