Leiden Regio Druk feest zonder problemen Extra brood en haring nodig bij uitreiking Een slechte dag voor de kopspecialisten Zelfs die Spaanse meisjes komen uit Vier mille voor Sarajevo Verkeerschaos blijft uit MAANDAG 5 OKTOBER 1992 Beeld y( yi Zes maal Leidens I I Ontzet in beeld. Fo to's van de 3 October-vie- ring redactie janet van dijk emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman erna straatsma gert visser (CHEF) wim wegman Automobilist rijdt door na aanrijding leiden Een 33-jarige fietsster uit Leiden is zaterdagochtend zwaar gewond geraakt toen zij op de Vijf Meilaan van achteren door een auto werd aangereden. Zij is met letsel aan rug, enkel en hoofd naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. De auto is doorgereden. De vrouw kwam rond tien voor vijf in de nacht uit de richting Rooseveltstraat. Zij reed op het fietspad naast een andere fietser, toen de wagen haar raakte. Zij sloeg zij ruggelings over de auto en kwam erachter op het wegdek terecht. De politie is op zoek naar getuigen en naar de wagen. Het zou gaan om een blauwe Ford Escort. Meisje slaat aanrander van zich af leiden» Een 16-jarig Leids meisje heeft in de nacht op zondag een aanrander van zich afgeslagen. Ze fietste rond een uur op het Stadspolderpad bij de rioolzuivering, toen een jongen haar bij nek en armen pakte. Het meisje gaf hem een klap met een beugelslot, waarop zij haar weg kon vervolgen. De dader was naar schatting achttien jaar. Gewonde man op straat gevonden leiden Een 53-jarige Leidenaar werd gisteravond aan de Klok- poort door voorbijgangers aangetroffen met een hoofdwond en een gebroken enkel. De man heeft tegenover de politie verklaard dat hij was uitgeweken voor een voorbijrijdende auto en daarbij ten val was gekomen. De auto is doorgereden. Het ongeval ge beurde omstreeks 21.30 uur. Fietser geschept door vrachtauto leiden» Een 18-jarige Leidenaar is gisteravond gewond geraakt bij een verkeersongeval op het Levendaal. De man is met een gebroken been en gescheurde pezen naar het ziekenhuis over gebracht. De Leidenaar, die over het Levendaal fietste, werd aangereden door een vrachtauto. Volgens de politie heeft de be stuurder van de wagen, een 39-jarige man uit Apeldoorn, het slachtoffer over het hoofd gezien toen hij rechtsaf wilde slaan. Deelnemers optocht enthousiast over Leiden Een van de weinige praalwagens in de lange optocht. FOTO •WIM DIJKMAN leiden emiel fangmann „Zo goed georganiseerd als hier in Leiden hebben we het nog nergens meegemaakt", reageert Patrick Deneve enthousiast na afloop van de 3 oktober op tocht. „En we hebben toch ook in andere landen gelopen." Deneve ontwierp de opval lende roze-witte 'Portugese' hoepelkositiums in de Europa optocht. Zijn groep komt uit het Belgische Aalst, 'en onze carna- valsstad kan van de Leidse orga nisatie nog wat leren'. Je hoort Deneve dan ook niet over de paarden die hun behoefte doen op de weg. De cirkelvormige rokken worden tijdens de tocht gewoon even door de heren op getild. 'Hoger, hoger' roepen de toeschouwers. 'Europa in Harmonie' is met zijn lengte van ruim vijf kilome ter een van de omvangrijkste 3 oktober-optochten die ooit door de stad trok. Volgens sommigen kan de optocht echter wel iets korter. De stoet is zo lang dat de 'kop' die de route heeft vol tooid, bijna in de knoop komt met 'de staart van de optocht die nog moet gaan lopen. Maar het wachten wordt be loond. Een Overijsselse groep valt zeer in de smaak bij hekke- sluiter 'Nederland'. De mannen de oudste is 83 van het Groot Blokzijlse Piratenkoor noemen het Leidse feest 'een openbaring'. „Zoveel publiek hebben we nog nooit gezien." Zij vertolken hun oude zee mansliederen op een wagen van de 3 October-Vereeniging. Daarvan gaan de bloemen na afloop snel naar de echtgenotes. „We hebben nog een optreden in Meppel." Het aantal Belgische groepen dat aan het thema Europa ge stalte gaf, is dit jaar groter dan gemiddeld. Zelfs de 'Spaanse meisjes' blijken uit Brussel af komstig. Kennis van het Leids ontzet is overigens niet nodig om mee te doen aan de op tocht. Drummer Leo van Dijck van een showband uit het Belgi sche Komen: „Het gaat hier toch om een of andere bevrij ding?" Vijf dames wachten op de Burggravenlaan. „Wij zijn van Brugge. Onze mannen zijn van de 'reiniging'", zegt Corine d'Hont in een onvervalst West vlaams dialect. „Ia, ze mogen hier een dagje voor straatveger spelen om de paardenstront op te ruimen." Drie Octoberbestuurslid Rens Heruer vindt de optocht 'plezie rig'. „Af en toe wat oponthoud, hoorde ik. De alternatieve route is prima bevallen, de Witte Sin gel stond vol. Het eind van de route ook, dat was vroeger niet zo. We wachten de uitkomst van de enquête af." De politie is uiterst tevreden over het verloop van de 3 oktober viering. Hoewel er naar schatting honderduizend mensen door de stad trokken, deden zich geen ernstige incidenten voor. Bedorven haring en hutspot voor politie Leidse agenten kregen zaterdag niet de kans om zich op het bureau te goed te doen aan haring en hutspot, 's Ochtends bleken de speciaal voor de agenten schoongemaakte haringen bedor ven, zo moest de Keuringsdienst van Waren constateren. Die begint de controle in Leiden al tijd op het bureau. En alsof het noodlot de poli tie parten speelde, was de van buitenaf aangele verde hutspot ook niet meer goed, toen voor de middag- en avondmaaltijd de bewaarketels opengingen. „Dat ontdekten we zelf. Waarschijnlijk was er iets misgegaan met de afkoeling", aldus een la conieke voorlichter Kuyt. „Dus toen hebben we het maar bij frites met saté gehouden." Hij weet overigens niet hoe lang de ketels op het bureau dicht hebben gezeten. leiden emiel fangmann Tijdens de nachtdienst van 3 op 4 oktober surveilleerden zo'n 40 agenten. Vanaf middernacht ke ken zij toe bij het sluiten van de kermis. Rond half een moesten zij enkele exploitanten somme ren hun attractie te sluiten. Ook de geluidsoverlast buiten bleef beperkt. Rond drieën waren er nog wat kleine vechtpartijtjes bij Molen De Valk, aan de Steenstraat en de Stationsweg. „Daarbij hebben we even van de wapenstok gebruik moeten maken", aldus politievoorlich- ter A. Kuyt. Niemand werd gear resteerd. De politie patrouilleerde extra rond het station. Het vertrek van een groep Hagenaars, die een uur op de trein moest wachten, verliep zonder onge regeldheden. Verder waren er een gering aantal kleine incidenten. Een 42-jarige vrouw die zaterdag middag rond drie uur door haar 55-jarige vriend was geslagen, omdat zij een café niet wilde verlaten, meldde zich bij de po litie. Rond zeven uur werd bij het station een 22-jarige Noord brabander aangetroffen met een kleine snijwond en een steekwond. Hij weigerde zich in het AZL verder te laten behan delen. Om één uur zondagochtend meldde een 22-jarige man zich bij het bureau, die op de Lange Mare op zijn neus was geslagen. In het AZL bleek dat de neus ge broken was. Jonge mannen met slaperige ogen. De voetballers van de Oegstgeester voetbalclub ASC. FOTO HFNK BOUWMAN ^1. Sommige deelnemers aan Haring en Wittebrood leiden loman leefmans Bijna waren enkele honderden Leidenaars die in de ochtend van 3 oktober vroeg waren opgestaan en bij de Waag hun traditionele portie haring en wittebrood kwamen halen, voor niets gekomen. Er waren veel meer mensen komen opdagen dan zich bij de inschrijving hadden opgegeven: „We moeten ons ergens vergist hebben. Die getallen kloppen niet", aldus Har Meijer, voorzitter van de uitreikers. Ondanks het vroege uur was de stemming in de rij bij de Aalmarkt redelijk en die werd ook steeds beter door optredens van :t Blokzijls Piratenkoor en harmonie De Burcht. Binnen heerste een ge zellige drukte. De deelnemers leverden hun bon nen in en kregen haring verpakt in oude kranten en een ongesneden melkwit. De vissen werden buiten door 49 schoonmakers van kop en inge wanden ontdaan. In het midden van de Waag stond Meijer als een badmeester met megafoon het uitdelen te re gelen. „Het is veel drukker dan ik dacht", meldde hij. „Maar wees niet bang, ik heb me ingedekt. Omdat ik al zo'n vermoeden had dat de er met de telling iets mis was en er nog aardig wat na-ïn- schrijvingen waren gekomen, is er extra brood en haring besteld." Na een paar uur waren er uiteindelijk 5700 brooden en 47.000 haringen uitgedeeld. Geen re cord maar wel 'heel veel'. Hoe bekend de traditio nele Leidse uitreiking van 'haring en wittebrood' is, blijkt uit het feit dat een Japanse journaliste van het tijdschrift Ashani Weekly speciaal voor dit evenement was overgekomen. Een actie voor de Bosnische hoofdstad Sarajevo heeft vrijdagavond 3900 gulden opgebracht. Tijdens de uitreiking van de ere-penning van de gemeente Leiden werd 2500 gulden opgehaald (inclusief de bijdrage van het gemeentebestuur). Een rondgang in de Leidse ca- fé's leverde nog eens 1400 gulden op. Initiatiefnemer A. Dronkers van de Hervormde Diakonie hoopt dat er uiteindelijk zo'n 10.000 gulden binnenkomt. „De 3 October-Vereeniging heeft een bedrag toegezegd en we wachten nog op de giften die per giro zijn overge maakt." Verder is er zaterdagochtend in de Pieterskerk gecollec teerd. Hoeveel daar is opgehaald, is nog niet bekend. over het uitblijven van grote problemen: „Er is niet méér verkeer dan anders, het bevindt zich alleen op andere plaatsen." Het duo verbaast zich wél over het verkeersgedrag van enige automoblisten. „Sommi gen geloven pas als ze bijna te gen een hek zijn aangereden, dat ze niet verder kunnen. Dan stoppen ze vlak voor onze voe ten. draaien hun raampje open en vragen: .Kunnen we er niet door?'. Wij noemen dat weg- blindheid." Het 'grote omrijden' zal nog vier weken aanhouden. Voetballen op de ochtend na 3 oktober Het 'grote omrijden' heeft in de ochtendspits niet tot chaos op de wegen in en rond Leiden ge leid. I Iet verkeer kwam ondanks de afsluiting van het dr. Lely- viaduct, dat net als de spoorlijn Leiden Den Haag moet worden verdubbeld,4 nergens langdurig vast te staan. De drukte was tus sen acht en negen uur vanoch tend het grootst op de Valken- burgerweg en de Haagweg. Twee motoragenten die bij de Churchillbrug een oogje in het zeil houden, verbazen zich niet LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het is de morgen na de vorige avond. Voor veel Leidenaars kwam het goed uit dat 3 okto ber in het weekeinde viel. Kon er zondagochtend lekker wor den uitgeslapen. Maar een en keling moest er op dierendag wel vroeg uit. Neem nou de Leidse voetballers die om 10.00 uur moesten spelen. Hadden die niet een vreselijke kater? En zo ja, hoe werd die verwerkt? De Leidse voetbalbond hield er stiekem een klein beetje re kening mee. Anders is het niet te verklaren dat er gistermorgen zo weinig wedstrijden op het vroege tijdstip stonden gepland. Wel op het programma stond UDWS 5-VCL 7, een echte Leid se derby. Maar de 22 mannen hadden het goed geregeld. Ze speelden de wedstrijd eerder, zodat ze gisteren rustig van 3 oktober konden bijkomen. Anders was dat bij Docos. Daar moesten het tiende en elf de elftal aantreden tegen res pectievelijk ASC 4 en UVS 8. De spelers van de thuisspelende teams werden niet erg geplaagd door katers. Slechts een enke ling bestelde half-slaapwande- lend koffie, maar verder oogde iedereen redelijk fris. Ook bij UVS H. een team van veertigers opgebouwd rond ex- prof Bert Jansen, had Leidens Ontzet geen invloed op het spel. „Naar de kermis geweest met de kinderen en om negen uur thuis", legde een van hen uit. Dat konden de spelers van ASC 4 niet zeggen. Dit team bestaat voornamelijk uit scholieren van wie de meesten de twintig nog niet zijn gepasseerd. Trots lieten ze elkaar weten hoeveel bier ze in hun tengere lichamen had den laten lopen en hoe laat ze het hadden gemaakt. Dat vari eerde van 'half vijf tot 'ik ga na de wedstrijd wel slapen'. De scheidsrechter en de te genstander stonden al klaar toen er bij asc nog maar zes slaperige koppies geteld konden worden. Na wat telefoontjes naar moeders van spelers met de vraag of ze hun zoon uit bed wilden 'schoppen', werden het er alsnog elf. „Toch is het beter om zo vroeg te voetballen, dan zweet je die rotzooi meteen uit je lichaam", zo benaderde een van de jongens de wedstrijd we tenschappelijk. De veel frissere voetbauas van Doom hadden geen kind aan de scholieren van asc, die het koppen deze keer maar achterwege lieten. Uitslag: 5-3. Na afloop werd in de kleed kamer unaniem de schuldige van de smadelijke nederlaag aangewezen, 3 oktober.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9