Conflict Abchazië loopt uit de hand Guyana kan vandaag door stembus afrekenen met verleden Buitenland Dos Santos lijkt zeker van verkiezingswinst in Angola Luchtbrug Sarajevo opgeschort 'Massamoord' bij gevangenisoproer Sao Paulo 'Schijndemocratie in zandbak met olie' Dag van de Eenheid toont verdeeldheid Einde in zicht van oorlog Mozambique MAANDAG 5 OKTOBER 1992 Agenct France Pr«$e ANP Algemeen Nederland* Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappeli|ke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Setvxe RTR Reuter Man gooit rookbom naar keizer Japan Tokyo. De Japanse keizer Akihito is gisteren bij het openen van de nationale atletiekkampioenschappen aangevallen door een onbekende man. De man wierp een rookbom in de richting van de keizer en riep dat hij moest afzien van diens voorgenomen reis naar China (later deze maand). Niemand bij het incident ge wond. Dertien doden bij brand in kerk Seoul Bij een brand in een Koninkrijkszaal van de Jehova's Ge tuigen zijn gisteren in Zuid-Korea dertien doden en 27 gewon den gevallen. De brand was gesticht door een man die kwaad was omdat zijn vrouw weigerde uit het kerkgenootschap te stap pen. De politie verwacht dat het dodental nog stijgt. Iliescu winnaar in Roemenië bukarest. President Iliescu heeft op comfortabele wijze de eer ste ronde van de Roemeense presidentsverkiezingen gewonnen. Iliescu kreeg bij de eerste ronde op 27 september 47,34 procent van de stemmen. Zijn naaste rivaal Constantinescu kreeg 31,24 procent. Iliescu en Constantinescu komen, omdat geen van bei den meer dan 50 procent haalde, op 11 oktober nogmaals tegen elkaar uit. Joodse begraafplaats Dortmund vernield dortmund. De joodse begraafplaats in Dortmund is zaterdag nacht vernield. Onbekenden hebben ongeveer twintig graven beklad, terwijl andere grafstenen uit de grond werden gerukt. Er werden ook vernielingen aangericht op het deel van de begraaf plaats waar massagraven van Russische, Poolse en Joegoslavi sche krijgsgevangenen zijn. Gevangenen ontvluchten met helikopter Versailles Bij een spectaculaire ontsnapping uit een gevangenis bij Parijs zijn gisteren drie gevangenen met een helikopter ont komen. De drie werden tijdens een landing van twintig secon den tussen zo'n dertig mannen op een van de tien luchtplaatsen van de Bois d'Arcy-gevangenis geplukt. Na een korte vlucht hiel den de ontsnapte gevangenen een auto aan, dwongen de be stuurder uit te stappen en vluchtten in zijn wagen. Venezuela levert verdachte uit rome. Venezuela heeft opnieuw een belangrijke misdadiger uitgeleverd aan Italië. Gisteren arriveerde in Rome Maurizio Abatino, 38 jaar oud en leider van de hoofdstedelijke 'bende van de Magliana'. Hij geldt als een belangrijke schakel tussen de maffia en tal van rechtsterroristische groeperingen. Eerder lever de Caracas de drie broers Cuntrera uit. Zij worden beschouwd als de financiële breinen van de Siciliaanse maffia. Franse belangstelling voor Brits spoor londen De Franse staatsspoorwegmaatschappij SNCF is zeer geïnteresseerd in het overnemen van spoorlijnen in Groot-Brit- tannië bij de komende privatisering van British Rail. Er zijn bij geheime besprekingen met de Britse regering al voorstellen ge daan, in het bijzonder over de lijn Londen-Edinburgh. De be langstelling houdt verband met de aanleg van de Kanaaltunnel, die volgend jaar december wordt geopend. Uitgaansverbod Mauritanië na rellen Nouakchott. In de Mauritaanse hoofdstad Nouakchott is gis teravond een uitgaansverbod afgekondigd. Dat gebeurde nadat rellen waren uitgebroken wegens prijsstijgingen en een waarde daling van van de munt, de ouguiya. Speciale rechtbanken in Algerije Algiers. De Algerijnse regering heeft gisteren voor een effectie vere bestrijding van terroristische aanslagen drie speciale recht banken in het leven geroepen. De rechtbanken zijn bevoegd tot snelrecht en mogen aan „terroristen" vanaf 16 jaar straffen op leggen die variëren van vijf jaar tot de doodstraf. De instelling van deze speciale gerechtshoven is een gevolg van de onlangs in Algerije van kracht geworden wet tegen het terrorisme. ANC wijst ultimatum van de hand Johannesburg. Het African National Congres (ANC) heeft giste ren een ultimatum van Inkatha-leider Buthelezi afgewezen. But- helezi eiste gisteren dat het ANC zijn strijdkrachten ontbindt. Anders zal Buthelezi anders niet deelnemen aan de onderhan delingen over een nieuw grondwettelijk systeem. LUANDA PPA-AFP-Rtr President José Eduardo dos Santos van Angola stevent af op een overwinning in de eerste vrije verkiezingen in zijn land. Na telling van tachtig procent van de stemmen stond hij op 52 procent. Jonas Savimbi, de lei der van de voormalige rebellen beweging Unita, zou op 38 pro cent van de stemmen kunnen rekenen. Als Dos Santos inderdaad een absolute meerderheid behaalt is een tweede ronde tussen de beste twee kandidaten uit de eerste kiesronde overbodig. In de verkiezingen voor het parle ment staat de regeringspartij Georgische president Sjevardnadze is wanhoop nabij Het conflict in de Georgische regio Abchazië dreigt uit te lopen op een algehele burgeroorlog in het noorden van de Kaukasus. Gisteren bombardeerden Georgische vlieg tuigen opnieuw de kuststad Gagra. De stad is ingenomen door Abchazische opstandelingen, die strijden voor de onafhankelijkheid van hun autonome regio. Inmiddels loopt ook de spanning tussen Rusland en Georgië verder op. MOSKOU .GPD-AFP-PPA-Rtr Eduard Sjevardnadze, de waar nemend president van Georgië, heeft gezegd geen uitweg meer te zien uit het conflict. Sjevard nadze zei zelfs „geen sprankje hoop meer te hebben, niet al leen omdat we Gagra hebben verloren en omdat er slachtof fers zijn, maar vooral omdat mensen dergelijke schurkerijen en het bedrog niet kunnen ver geten". „Misschien moet ik maar af treden", zei hij gisteren mis moedig, nadat zijn helikopter boven Abchazië was beschoten. „De gebeurtenissen hier nemen hun loop, wat ik ook doe". De strijd heeft tot nu toe aan Georgische zijde aan meer dan honderd mensen het leven ge kost, terwijl er zeker 160 gewon den zijn gevallen. Sjevardnadze vreest dat een algehele burger oorlog uitbreekt. De Georgische leider beschuldigde de Abchazi sche opstandelingen ervan Ge orgië verraden te hebben. Ze zouden zich niet hebben ge houden aan het vredesakkoord van vorige maand. Hij beschul digde Rusland, dat bemiddelde bij de vredesbesprekingen, het „verraad" van de Abchaziërs goed te keuren. De Russische minister Gratsjev (defensie) waarschuw de Georgië gisteren af te blijven van de Russische wapens die zich op Georgisch grondgebied bevinden. „Dat zou kunnen aanzetten tot een scherpe verer gering van de situatie en een gewapende confrontatie met Russische troepen", aldus Gratsjev. Eerder had de Staats raad van Georgië, waarvan Sje vardnadze voorzitter is, aange kondigd beslag te zullen leggen op het Russische militaire ma terieel. Het wil de wapens inzet ten tegen de opstandelingen. De Confederatie van Kaukasi- sche Bergvolkeren, die stam men in zuid-Rusland vertegen woordigt die Abchazië steunen, heeft gisteren gedreigd met het sturen van 40.000 gewapende naar het gebied. GENFVE-SARAJEVO AFP-DPA De verkeersleiders van de Vere nigde Naties in de Bosnische hoofdstad Sarajevo hebben gis teren de luchtbrug naar Saraje vo wegens slecht weer onder broken. In plaats van de zeven geplande vluchten, kwamen er maar vier vliegtuigen aan. Twee toestellen die aan het begin van de middag uit Split waren opge stegen, moesten weer rechtsomkeert maken. Met een van de gelande toe stellen werd overigens een deel van de nieuwe radaruitrusting van het vliegveld gebracht. De radarapparatuur van het vlieg veld is grotendeels kapotge schoten bij de recente gevech ten. Herstel ervan heeft absolu te voorrang, want onder de hui dige omstandigheden moeten de piloten practisch op het ge zicht landen. De luchtbrug was pas dit weekeinde weer hervat, na bijna een maand onderbroken te zijn geweest. SAO PAULO AP Mensenrechtenactivisten en familieleden van gedetineerden hebben de politie van de Braziliaanse stad Sao Paulo gisteren be schuldigd van „een massamoord" nadat vrijdag een gevangenis werd bestormd om een oproer te onderdrukken. De autoriteiten meldden eerder dat 111 gedetineerden om het leven waren geko men, voornamelijk door mede-gevangenen. Maar in een niet ondertekend schrijven op een servet dat gisteren door familieleden uit de Carandiru-gevangenis werd gesmokkeld, werd gezegd dat minstens 200 gedetineer den zijn gedood. In de boodschap, die zou zijn geschreven door twee gedetineerden, werd gezegd dat de politie gedetineerden tegen muren had gezet of had gedwongen op de grond te gaan liggen, en ze vervol gens had geëxecuteerd. De ongeregeldheden braken vrijdagmid dag uit in de Penitentiaire Inrichting Caran- diru toen twee groepen gevangenen elkaar in een recreatiezaal te lijf gingen. Functio narissen zeiden dat de meeste gevangenen om het leven waren gekomen bij de onder linge gevechten. Tweeënhalf uur na het uitbreken van de gevechten werden 300 man politietroepen het complex in gestuurd om het oproer te onderdrukken. Enkele uren later was de zaak onder controle, aldus het hoofd van het departement staatsveiligheid van Sao Paulo, Franco de Campo. MPLA voorlopig op 54 procent van de stemmen. Unita zou zich met bijna 33 procent tevre den moeten stellen. Savimbi en Dos Santos zijn overeengekomen een onder zoek in te stellen naar eventuele onregelmatigheden bij de ver kiezingen. Zaterdag beschuldig de Savimbi de regering van ver kiezingsfraude. De beschuldi ging is tegengesproken door buitenlandse waarnemers. Vol gens hen zijn de verkiezingen vlot verlopen en vormen ze een voorbeeld voor andere Afri kaanse landen. De waarnemers hebben Savimbi gevraagd met bewijzen te komen. De Kuwayti's gaan vandaag naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. De kiezers kwamen vanmorgen al in gro ten getale opdagen. Het is voor het eerst dat zij zich kunnen uitspreken over het regerings beleid voor, tijdens en na de Iraakse bezetting. En omdat er de afgelopen tijd van vele kan ten soms heftige kritiek is geuit, kan de stemming wel eens van belang worden voor de toe komst van Kuwayt. De vijftig zetels worden betwist door 278 kandidaten. Zij spre ken in naam namens zichzelf, want partijen zijn bij de grond wet verboden. Maar in feite tre den zij meestal op namens groeperingen of combinaties. Zo zijn aan de kant van de op positie vooral het Democratisch Forum en de Constitutionele Beweging van belang. Aan rege ringskant gaat het merendeels om onafhankelijke kandidaten, vertegenwoordigers van diverse stammen en zogenaamde 'klantgebondenen', dat wil zeg gen kandidaten die in een be paalde kieskring mensen aan zich binden door het verlenen van gunsten. Kuwayt, zo is tijdens de Golfcri sis vaak gezegd, is helemaal geen democratie. Het is eigen lijk niet meer dan een soort gro te zandbak met olie, die boven dien door de heersende familie Al-Sabah zo'n beetje wordt be heerd alsof het om hun privé- eigendom gaat. Het emiraat was het eigenlijk niet waard om door het Westen te worden ge red, zo was de teneur van het verhaal. De waarheid is waarschijnlijk een beetje genuanceerder, ook al is het waar dat de democratie in Kuwayt niet voldoet aan Eu ropese maatstaven. Van de 600.000 Kuwaytse staatsburgers kunnen er maar zo'n 80.000 stemmen. Alleen mannen ouder dan 21 jaar, die kunnen aanto nen dat hun familie al vóór 1921 in Kuwayt woonde, mogen naar de stembus. Er staat vandaag veel op het spel. Vooral voor de emir. Want de Kuwaytse leider mag dan het sein tot het houden van deze verkiezingen hebben gegeven uit een soort gevoel dat Ku wayt waar moet maken dat het écht een land met een demo cratische traditie is en zeker niet voor niets uit de klauwen van Saddam Hussein is gered hij doet dat met angst voor de uit slag. Met name het Democra tisch Forum kan hel hem. als het straks krachtig uit de bus komt, knap lastig maken. Naar schatting zevenduizend mensen hebben gisteren bij het vroegere concentratiekamp Sachsenhausen bij Berlijn geprotesteerd tegen uitin gen van antisemitisme en vreemdelingenhaat in Duitsland. Op 26 sep tember werd brand gesticht in een barak die was ingericht als herden kingsmuseum. foto epa SCHWERJN-BONN PPA-Rtr De Dag van de Duitse Eenheid, afgelopen zaterdag, heeft vrij wel volledig in het teken ge staan van racisme en vreemde lingenhaat. In Frankfurt betoog den zo n tienduizend mensen tegen het geweld van extreem rechts, in Neurenberg zesdui zend. Door de straten van Dres den en Amstadt marcheerden dan duizend neo-Nazi's. Tegelijkertijd werden op ver schillende plaatsen in Duitso- land weer aanvallen uitgevoerd op huizen van buitenlanders. Bij officiële festiviteiten ter ere van de tweede verjaardag van de Duitse eenwording, in het oost-Duitse Schwerin. kreeg bondskanselier Helmut kohl een stomp in zijn maag van ie mand uit het publiek. Linkse demonstranten bekogelden de bondskanselier met eieren. In een televisietoespraak noemde Kohl het opkomend ra cisme en antisemitisme een „schande" voor Duitsland. Kohl erkende dat er nog veel te doen is en zei nu te weten dat de eco nomische sanering van de voor malige DDR langer zal duren en meer zal kosten dan hij had aangenomen. „Maar ik weet ze ker dat de wissels naar de toe komst juist zijn gesteld", aldus de kanselier. Kuwaytse kiezers luisteren naar een onafhankelijke kandidaat op een verkiezingsbijeenkomst. Die werden vooral goed bezocht vanwege de rijke maaltijden die er werden aangeboden. foto fpa Vredesakkoord getekend in Rome ROME AFPDPA-R President Joaquim Chissano van Mozambique en Afonso Dhlakama, leider van de ver zetsbeweging Renamo, hebben gisteren in Rome een vredesak koord ondertekend. Het ak koord moet een einde maken de zestien jaar durende burgeroorlog in de voormalige Portugese kolonie. De overeen komst zal meteen na ratificatie door de Mozambiquaanse rege ring (waarschijnlijk nog deze week) van kracht worden. Op korte termijn komt er een wapenstilstand, die binnen een jaar moet worden gevolgd door algemene verkiezingen. Die moeten leiden naar een meer- partijenstelse). Dhlakama heeft gezegd dat Renamo als politieke partij zal deelnemen aan de ver kiezingen. De verdragstekst verplicht ook tot de vorming van een nieuw leger van 30.000 man schappen. waarvan het rege ringsleger en Renamo ieder de helft leveren. Voorts dienen alle Zimbab waanse troepen die nu nog in Mozambique zijn gestationeerd (als hulp aan de regering in Ma puto) het land te verlaten. Ook komt er een conferentie van do norlanden. Die is bedoeld om extra financiële hulp los te we ken voor vluchtelingen en gede mobiliseerde soldaten. Het akkoord kon worden on dertekend na een periode van 27 maanden moeizaam onder handelen. Renamo weigerde vorige week nog het akkoord te ondertekenen, omdat zij op het laatste moment ernstige beden kingen had tegen bepaalde pas sages in de verdragstekst. De onderhandelaars werden het zaterdag uiteindelijk eens, nadat president Chissano op het laatste moment had inge stemd met een door Dhlakama ingediend amendement Er was onenigheid over de vraag wie gedurende de overgangsperiode tot de geplande verkiezingen de gebieden gaat controleren die momenteel nog in handen zijn van Renamo. Renamo behoudt de controle in veel van de door haar bezette gebieden. De zestien jaar durende bur geroorlog die nu ten einde komt, was een van de bloedig ste van Afrika. De strijd heeft sinds de onafhankelijkheid in 1975 aan meer dan een miljoen mensen het leven gekost. Hon derdduizenden zijn dakloos ge worden, de infrastructuur van het land is volledig verwoest en er wordt op zeer grote schaal honger geleden. Er dreigt zelfs een ramp vergelijkbaar met die in Somalia. HAARLEM JOLANDA OUKES EN IPS Het is er toch nog van gekomen. Na twee mislukte pogingen, in 1990 en 1991, kun nen de 380.000 stemgerechtigde Guyane- zen vandaag een nieuwe president kiezen. De belangrijkste kandidaten zijn de zit tende president Hugh Desmond Hoyte (PCN), Cheddi Jagan (PPP) en CliveTho mas (WPA). Hoyte heeft de Guyanese economie uit het slop gehaald en wil zijn taak voortzetten. Het is dan ook niet verwonderlijk dal hij de economie heeft gekozen als thema van zijn verkiezingscampagne. Jagan (74) daarente gen legt meer de nadruk op verbetering van de i assenrelaties. Hij vertegenwoordigt de Aziatische meerderheid die tijdens de 29-ja- rige heerschappij van de PCN steeds meer in een hoek is gedrukt. De Afro-Guyanezen domineren het overheidsapparaat, de indu strie en het leger. Clive Thomas van de WPA zal pas op het politieke toneel verschijnen als zowel Hoyte als Jagan geen meerderheid behalen. Tho mas is econoom en lid van een partij die er prat op gaat op multiraciale leest te zijn ge schoeid. Hij wil deze term dan ook in de grondwet opnemen. Maar wie het ook zal worden, de Guyane- zen kunnen nu definitief afrekenen met de dictatoriale erfenis van Hoyte's voorganger Burnham. Het democratische gehalte van de voormalige Britse kolonie ingeklemd tussen Venezuela en Suriname is name lijk, eufemistisch gezegd, niet om over naar huis te schrijven. Dat is vooral te wijten aan Burnham, die sinds 1964 twee jaar voor de onafhankelijkheid tot aan zijn dood in 1985 onafgebroken aan de macht is ge weest. Bumham stond samen met de etnische In diër Cheddi Jagan aan de wieg van de onaf hankelijkheid van Guyana. In 1950 richtten zij de Peoples Progressive Party (PPP) op en brachten daarmee de twee belangrijkste be volkingsgroepen, de Aziatische en de Afri kaanse. te zamen. Drie jaar later werd Jagan premier van de eerste marxistisch georiën teerde regering binnen hel Britse konink rijk. De vreugde duurde slechts 133 dagen. Lon den greep in, stuurde troepen naar de hoofdstad Georgetown, zond Jagan en Burnham naar huis en schortte de grond wet op. De Britse pogingen verdeeldheid te zaaien in de machtige PPP Burnham was in hun ogen meer gematigd resulteerde in 1957 tot een splitsing. Bumham richtte het Peoples National Congress (PNC) op. Daarmee verdween tegelijkertijd de raciale eenheid. De Aziaten bleven Jagan trouw en de zwarte Guyanezen kozen voor het PNC. In de periode 1962-'64 was het erg onrustig in Guyana. De vakbonden, die zijn gelieerd aan het PNC, leggen met hun massale sta kingen het openbare leven lam en geven de economie een fikse klap De raciale span ningen nemen toe en eindigen in bloedige rassenrellen. Bij de verkiezingen van 19t>4 neemt Bumham de leiding over van lagan, die opnieuw premier was geworden. Bumham ging voortvarend te werk. Hij leidde Guyana met de welwillende me dewerking van de Britten in 1966 naar de onafhankelijkheid en beloofde een multira ciale samenleving tot stand te brengen. In 1970, vier jaar na de onafhankelijkheid, ver klaarde Bumham Guyana een 'Coöperatie ve Socialistische Republiek'. Burnhams populaire socialistische retoriek, die bijzonder goed viel bij de van oudsher militante en anti-koloniale Guyanezen, ver doezelde zijn streven om van Guyana een dictatuur te maken. Hij kon zich bijna on opgemerkt ontwikkelen tot een despotisch leider. Hel echte verzet tegen Bumham en consor ten begon na de oprichting van de Working Peoples Alliance (WPA) Vooral Walter Rod ney, een van de leiders van de WPA, zat Burnham op alle fronten dwars. Met zijn scherpe pen en tong legde hij de praktijken van machtsmisbruik, corruptie en wanbe leid bloot. In 1980 kwam Rodney om bij een bomaanslag. In 1985 kwam er abrupt een einde aan de heerschappij van Bumham Op 6 augustus, enkele uren na een eenvoudige keelopera tie, stierf hij. Hugh Desmond Hoyte nam het vaandel over Bumham liet hem een bankroet land na, dal de financ iële hulp van de Verenigde Staten en het IMF (Internationaal Monetair Fonds) verspeelde. Hoyte gooide het roer radicaal om Hij be zorgde Guyana een politieke face lift door van links naar rechts over te stappen en te kende als eerste het Caribische Verdrag met het IMF Staatseigendommen werden ge privatiseerd en buitenlandse investeringen namen toe. Dat is Hoyte's sterkste troef

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7