'Beroepsleger is wel voordeliger' Een vaalwitte vlag wappert boven de Dam Binnenland 'Verplicht afkicken in plaats van straffen' Massaal in de rij voor TBC-test Boetesysteem WAO blijft intact Gevangene beraamde aanslag op aanklager Steunbetuiging van Lubbers aan Major Nieuwe PSP: Minder flets en grauw MAANDAG 5 OKTOBER 1992 Nog geen acties bij Frico-Domo warca De Voedingsbond FNV en de Industrie- en Voedings bond CNV willen meer duidelijkheid over de reorganisatieplan nen van Friesland Frico-Domo, voor wordt overgegaan tot ac ties. CNV-districtbestuurder Amperse verwacht dat de bonden en directie morgen of overmorgen overleg over de plannen zul len hebben. De directie van Frico-Domo kondigde woensdag verdere saneringsplannen aan. In totaal verdwijnen bij de zui- velcoöperatie 1.200 arbeidsplaatsen. Geen gedwongen ontslag bij Philips ossPhilips heeft de Industriebond FNV de garantie gegeven dat bij de afdeling TL-armaturen in Oss geen gedwongen ontsla gen zullen vallen. Philips houdt wel vast aan het plan de afdeling over te plaatsen naar het Franse Nevers. Een klein deel van de produktie blijft in Oss. Dat levert volgens Philips een kostenbe sparing op van 15 procent. Volgens de aanvankelijke plannen zouden in Oss 180 banen vervallen. Honderden broden aangespoeld den haag Op het strand van Scheveningen en Kijkduin zijn het afgelopen weekeinde enkele honderden broden van onbekende herkomst aangespoeld. De politie onderzoekt of de broden af komstig zijn van het Cargo-project. Dat werd afgeblazen nadat de Raad van State geen vergunning voor het afzinken in zee van een mast met 20.000 broden had verleend. Tweehonderd huizen ontheemden Leeuwarden» Woningcorporaties hebben tot nu toe 200 wonin gen beschikbaar gesteld voor de opvang van ontheemden uit het voormalige Joegoslavië. Daarnaast is een miljoen gulden opge bracht om de huizen in te richten. Dit zei voorzitter Van Velzen van de Nationale Woningraad zaterdag in Leeuwarden. Minister d'Ancona van WVC bezocht daar een groep van 31 ontheemden, die zijn gehuisvest in zes woningen van een corporatie. Top Defensie kraakt rapport commissie-Meijer Pleidooi directeur Jellinek-kliniek: Een beroepsleger heeft veel meer voordelen dan die in het advies van de commissie Meijer worden genoemd. Het advies van die commissie de diensplicht te handha ven, is slecht onderbouwd. Dat staat in een vertrouwelij ke notitie van de Directie Algemene Beleidszaken van het ministerie van defensie. De makers stellen onder meer dat de conclusie dat een beroepsleger te duur is niet op waarheid berust. Op langere termijn is zo'n leger zelfs voordeliger. den haag gpd-anpambtenaren vooral kritiek heb ben op de veiligheidsanalyse in het rapport van de commissie- Meijer. Dat sluit een grootscha lig conflict op NAVO-grondge- bied niet uit en wil daarom snel oproepbare reserves van dienst plichtigen achter de hand hou den. Alleen al om die reden zou de dienstplicht (voorlopig) niet kunnen worden geschrapt, al dus de commissie. Omdat de ambtenaren uit gaan van een kleinere krijgs macht dan de commissie-Meij er in haar notitie heeft staan, hoeft een beroepsleger ook niet zo duur te zijn als Meijer becij- De ambtenaren, die hun op dracht voor de notitie recht streeks kregen van secretaris generaal Patijn, heeft inmiddels minister Ter Beek geadviseerd het advies van de commissie Meijer zo snel mogelijk naast zich neer te leggen. Het minis terie heeft het bestaan van de notitie bevestigd, maar bena drukt dat het slechts één van de vele discussie-stukken is. „Hèt standpunt van Defensie komt op z'n vroegst over drie weken", aldus een woordvoerder. In de notitie staat dat de hoge fert. Een beroepsleger zou op de lange termijn zelfs voordeliger zijn, voorspellen de ambtena ren. Zij zetten verder grote vraagtekens bij de conclusie van de commissie-Meijer dat er voor een vrijwilligersleger on voldoende animo is. Bij een lan gere contractduur van de be roepsmensen hoeft dat geen probleem te zijn. Overigens betwijfelt de amb telijke top van defensie of dienstplichtigen, die slechts ne gen maanden opleiding hebben gehad, wel inzetbaar zijn bij conflictbeheersing in Europees of NAVO-verband. Bovendien vraagt de beleidsdirectie zich af of er onder dienstplichtigen wel voldoende vrijwilligers te vin den zijn voor dergelijke opera ties. Volgens de topambtenaren was de Nederlandse deelname aan VN-operaties in Joegoslavië en Cambodja niet mogelijk ge weest zonder een behoorlijk contingentberoepsmilitairen. kampen Zeker 4500 inwoners van Kampen en Us- selmuiden meldden zich zaterdag bij de GGD Us- sel-Vecht voor een TBC-test. Er was op zo'n 1500 belangstellenden gerekend. De massale test is vol gens een woordvoerder van de GGD echter zonder problemen verlopen. Tot de test werd overgegaan, omdat in mei van dit jaar bij een inwoner van Kampen besmettelijke (open) longtuberculose was vastgesteld. Onderzoek in de directe omgeving van de patiënt bracht ruim 40 gevallen van niet be smettelijke TBC aan het licht. Deze mensen bleken geregeld vier uitgaansgelegenheden in Kampen te bezoeken. Omdat de kans bestaat dat ook andere bezoekers van deze horecabedrijven zijn besmet, heeft de GGD hen gevraagd zich te laten testen. Ook mensen die regelmatig met de jongeren om gaan, zoals leerkrachten en ouders, toonden be langstelling voor de test. De uitslag is morgen avond bekend. foto anp bas kok DEN HAAG «cpd Criminele drugsverslaafden moeten hun straf kunnen ontlo pen door verplicht afkicken. Daarvoor zijn aparte, geheel drugsvrije gevangenissen nodig, waar de verslaafde crimineel via intensieve begeleiding van zijn verslaving kan worden afgehol pen. Dat neeft directeur J. Wal burg van de Amsterdamse Jelli nek-kliniek gisteren gezegd in het NOS-programma Het Ca- pitool. Volgens Walburg is de moti vatie van verslaafde criminelen om af te kicken niet erg groot. Dat zou kunnen veranderen n geen straf krijgt in ruil voor verplicht afkicken. L.ukt het afkicken niet, dan volgt er alsnog een straf. Bij een expe riment in deze richting heeft de helft van de verslaafden de be handeling afgemaakt. Volgens de directeur van de Jellinek, een kliniek voor versla- vingsziekten, is er geen garantie dat betrokkenen niet opnieuw aan de drugs gaan. Overigens is dit niet de eerste keer dat er voor wordt gepleit junks ver plicht te laten afkicken. Vorig jaar werd in Den Haag een soortgelijk plan gelanceerd van de hand van politie, openbaar ministerie en consultatiebureau voor alcohol en drugs (CAD). amsterdam anp hilversum anp Het boetesysteem voor bedrij ven, die werknemers laten af vloeien naar de WAO, blijft in tact. Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken en werkgele genheid is niet bereid de opzet van het boetesysteem aan te passen, nu de gezamenlijke werkgeversorganisaties eensge zind kritiek op de boetes heb ben geuit. Wel is Ter Veld in de marge tot aanpassingen bereid. De staatssecretaris denkt bijvoor beeld aan een vakantiekracht die ziek wordt en de WAO in gaat. Dat kan het bedrijf niet al tijd worden aangewreven, zo viel uit haar woorden af te lei den. In het NOS-televisieprogram- ma Het Capitool van gisteren verweet Ter Veld NCW-voorzit ter Blankert dat werkgevers te veel klagen over het bonus-ma- lussysteem. De boetes vertalen zich in lagere sociale premies voor de bedrijven gezamenlijk. De werkgever echter, die een personeelslid dat zijn werk niet meer aankan de WAO in laat gaan, moet volgens haar op de blaren zitten. Als de prikkels onvoldoende werken, dreigt Ter Veld er nog een schepje bovenop te doen. In de wet is al bepaald dat de boete per 1 maart 1993 wordt verhoogd van (maximaal) een half naar een heel jaar salaris. Verder hangt de werkgevers dan een verplichting boven het hoofd om minimaal vijf procent gehandicapten in dienst te hou den op straffe van een boete. Verreweg de meest bedrijfs takken halen dat percentage overigens niet. Deze boetes zui len overigens niet terugvloeien in de zakken van de werkgevers, maar worden ingezet voor uit breiding van sociale werkplaat sen of elders in de collectieve sector, zo kondigde Ter Veld aan. Weinig belangstelling voor solidariteitsnianifestatie 'Joegoslavië' Een 30-jarige man die in de Amsterdamse Bijlmerbajes een gevangenisstraf van zeven jaar uitzit wegens het leiding geven aan een organisatie van over vallers, wordt ervan verdacht vanuit zijn cel een moordaan slag te hebben beraamd op offi cier van justitie mr. J. Valente. Volgens persofficier van justi tie mr. A. Broek-Blaauboer speelde de zaak in de zomer van dit jaar. De woning van Va- lente is enkele weken bewaakt. Valente was destijds de aankla ger in de zaak van de 30-jarige, tegen wie negen jaar was geëist. „Het is met een sisser afgelo pen", aldus Broek desgevraagd. Volgens haar is het Openbaar Ministerie niet bang meer voor een aanslag. „Het is al lang ach ter de rug." De advocaat van de gevange- Pizzeria in de as na explosie nijmegen gpd-anp In de puinhopen van een vrij dagnacht uitgebrande pizzeria in Nijmegen zijn sporen ont dekt, die wijzen op brandstich ting. Dat meldt de politie. In to taal zijn na de brand zes men sen met onder meer ademha lingsmoeilijkheden in het zie kenhuis opgenomen. Later op de dag mochten vier mensen weer naar huis. De schade loopt in de miljoenen guldens. Om 4.45 uur was in de omge ving van het eethuis een dave rende knal te horen. De pizzeria veranderde vrijwel direct in één grote vuurzee. De ravage was groot. De bewoners van de drie etages boven het restaurant werden geëvacueerd. Veel be woners zullen voorlopig niet in hun woning kunnen terugke- Aanvankelijk ging men uit van een ontplofte gasfles. Zater dagavond al kwam de politie daarop terug. „Gezien de hevig heid van de explosie zou je met enig gezond verstand uit kun nen gaan van opzet", aldus een woordvoerder van de politie. Bovendien hebben getuigen vlak voor of tijdens de knal een aantal mensen zien wegrennen, aldus de politie. ne, mr. F. Staehle, denkt daar anders over. Volgens hem is de man enkele weken geleden over de affaire nog gehoord door de politie en geldt hij kennelijk nog steeds als verdachte. Justitie zou tot nu toe echter hebben gewei gerd mee te delen waarop de verdenkingen zijn gebaseerd. Staehle heeft het OM om op heldering gevraagd en eist dat Justitie de bron van de beschul diging onthult. De raadsman sluit niet uit dat zijn cliënt het slachtoffer is geworden van lie den die hem er bij willen lap pen. „Misschien zijn de verdenkin gen gebaseerd op getapte tele foongesprekken die in verband met een ander onderzoek nog niet openbaar mogen worden gemaakt, maar laat het OM dat dan zeggen. Dit is een aanval van een onzichtbare, waarop niet te reageren valt." 'Milieunormen voor Waddenzee niet scherper' Strengere milieunormen voor de Waddenzee gaan ten koste van de economische ontwikke ling van noord-Nederland. Al thans, dit oordelen het bedrijfs leven en enkele Waddenge meenten in een reactie op de Nota Waddenzee van minister Alders van milieubeheer. Het bedrijfsleven en de ge meenten noemen dat een slechte zaak, omdat er in het noorden al sprake is van een achterstand. Ze vinden het niet terecht de milieunormen aan te scherpen, terwijl de ergste ver vuiling van elders komt. De Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening, die de in spraak coördineert, constateert een duidelijk meningsverschil tussen bedrijven en milieu-or ganisaties. De milieubeweging vindt de nota juist te beperkt. Tegen Europa met twee snelheden londen cees van zweeden correspondent Premier Lubbers heeft zich in een brief aan zijn Britse ambt genoot Major uitgesproken te gen een Europa met twee snel heden. Dat heeft Majors woord voerder gisteren bevestigd.. Major belde Lubbers vorige week dinsdag op om lucht te geven aan zijn bezorgdheid over de ontwikkelingen in Euro pa. De Britten zijn bang dat Duitsland, Frankrijk en enkele kleinere Europese landen het proces van monetaire eenwor ding willen versnellen en de Britten en anderen buitenspel willen zetten. In reactie op het telefoontje van Major schreef Lubbers een brief waarin hij deze bezorgd heid zei te delen, aldus de woordvoerder. Lubbers schreef dat de Gemeenschap als geheel voortgang moet maken. Het bestaan van de brief werd zaterdag onthuld door de Britse krant Daily Telegraph. Deze krant meldde verder dat Lub bers zich in de brief ook be zorgd toont over de as Bonn- Parijs. Londen zou daaraan te genwicht moeten bieden. De Rijksvoorlichtingsdienst liet gis teren weten dat Lubbers in zijn brief aan Majoor „geen be zorgdheid heeft geuit over een Frans-Duitse as, noch over de positie van de kleine landen van de EG". Het Verenigd Koninkrijk be kleedt tot de jaarwisseling het roulerend voorzitterschap van de EG. Op 16 oktober wordt in Birmingham een ingelaste EG- top gehouden. Daarop zullen de Britten proberen het Verdrag van Maastricht beter verteer baar te maken voor de Denen, die in een referendum 'nee' hebben gezegd, en voor zich zelf. D66-fractieleider Van Mierlo wil van premier Lubbers ophel dering over de brief. Van Mierlo zei zien niet te kunnen voorstel len dat Lubbers een brief met die inhoud zou hebben ge schreven, omdat zoiets nogal pijnlijk zou zijn voor zowel Bonn als Parijs. De Dam, afgelopen zaterdag: Een vaalwitte doek aan een doorbuigende bamboestok en vrijwel geen publieke belangstelling. amsterdam onno havermans Er wappert een witte vlag boven de Dam. Nou ja, een vlag. Een vaalwitte doek aan een bamboestaak, die licht doorbuigt onder het gewicht van de lap. Een forse vrouw met donkere krullen wiegt de vlag zachtjes heen en weer voor het kleine podium, waarop een tenger meisje in leggings ingetogen zingt over liefde en verdriet. De solidariteitsnianifestatie met de slachtoffers van het voormalige Joegosla vië trok zaterdag maar weinig aandacht op de Dam in Amsterdam. Er was mu ziek, er waren sprekers. En er waren col lectanten, die ae passanten veelal ver geefs vroegen om een kleine bijdrage. Het winkelend publiek had meer oog voor de duiven. En het had haast, vooral haast. Honderd, misschien tweehonderd man blijven staan als Nives Rebemak, de voorzitster van Mi za Mir, de Joegoslavi sche vredesbeweging in ballingschap, haar betoog houdt. Een emotioneel be toog, tegen zinloos geweld, een zinloze oorlog, waarvan niemand iets begrijpt en waaraan niemand een einde lijkt te kun nen maken. Wij staan erbij en kijken er naar, zegt Ron Rutherglen, bestuurslid van Vluchtelingenwerk Nederland. Later verschijnt Jacques de Milliano, de flegmatieke oprichter-directeur van Artsen zonder Grenzen Nederland. Hij verlaat zijn neutrale stelling en haalt fel uit naar de politieke leiders die het laten afweten. Hij roept de Europese burgers op te laten blijken dat zij de rechten serieus nemen door een 'Neu renberg Tribunaal' te eisen, voor berech ting van Joegoslavische' oorlogsmisda digers. Hij wijst op de concentratiekam pen en herinnert eraan dat Europa na de Tweede Wereldoorlog heeft gezworen: 'Dit nooit meer.' Maar vrijwel niemand luistert. Andere sprekers zijn Hasan Hurome- vic en Heieen de Jong van de stichting Bosnië-Hercegovina, de bewogen Rot terdammers die het getreuzel van de westerse politiek deze zomer niet langer konden aanzien, en zelf naar het oor logsgebied togen om ontheemden op te halen voor een veilig verblijf in Neder land. En natuurlijk de onvermijdelijke Mient Jan Faber van het Interkerkelijk foto leo vogelzang Vredesberaad. Ze doen een beroep op de mensen die toevallig even blijven staan, maar echt vlammend is het niet. Alsof ook zij de moed hebben laten zakken. Dan is er weer muziek. Een groep mu zikanten uit Nederland en voormalig Joegoslavië, die samen spelen onder de groteske naam World Peace Orchestra. Vier saxofonisten, een contra-basist en een drummer. Klinkt lekker, jazzy. Maar het is niet aan de Amsterdammers en dagjesmensen besteed. In de Kalver- straat hangt de nieuwe wintercollectie en de Bijenkorf beleeft de laatste van 'drie dwaze dagen'. Daar krioelt het van de mensen. amsterdam anp Met de oprichting van een nieu we pacifistisch-socialistische partij PSP is „een fel rode strook toegevoegd aan het fletse en grauwe politieke spectrum". Deze verzekering gaf zaterdag mede-initiatiefnemer Fries de Vries in Amsterdam, waar door 63 medestanders definitief is besloten tot oprichting van een nieuwe partij op pacifistisch-so cialistische grondslag. De aanwezigen in Huize Ly- dia kozen in overgrote meerder heid (47 stemmen) voor de naam PSP. Andere suggesties werden resoluut weggestemd. Voormalig PSP-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Fred van der Spek (68) is een van de initi atiefnemers tot het nieuw leven inblazen van zijn oude partij. Hij heeft laten weten vanwege zijn leeftijd geen lijsttrekker te zullen zijn. Van der Spek kreeg tijdens het roemruchte PSP-congres in november 1985 van zijn toen malige partijgenoten te weinig steun in de opgelaaide richtin genstrijd over samenwerking met andere kleine linkse frac ties. Zijn fractiegenote Andrée van Es werd toen gekozen tot lijsttrekker door de congres meerderheid, die tegen de zin van Van der Spek aankoerste op samenwerking met PPR en CPN. Van der Spek keerde daarop de driemansfractie de rug toe en ging de rest van de zittings periode verder als eenmansfrac tie. De PSP verloor in 1986 bij de verkiezingen twee van de drie zetels. De partij trad bij de verkiezingen van 1989 toe tot de nieuwe formatie Groen Links, met PPR, CNP en EVP. De PSP zelf werd daarna als partij na ruim dertig jaar opgeheven. Van der Spek trok zaterdag als vanouds van leer tegen onder meer het militarisme en het ka pitalisme. Zo deugen de ont wikkelingen in Oost-Europa in zijn ogen voor geen meter: „Oost-Europa is op weg naar een keihard kapitalisme, met extreem grote welvaartsver schillen. Rijke elites tegenover verpauperende massa's."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6