Geschreeuw van mensen in doodsnood Vliegramp 'Het vliegtuig was totaal versnipperd' 'Bemanning handelde juist' Gelaten sfeer in opvangcentrum Suriname wacht angstig af MAANDAG 5 OKTOBER 1992 5 De ontreddering in de Bijlmermeer is compleet. „Ik hoorde een verschrikkelijke klap en zag een grote vuurzee. Overal vlogen brokstukken in het rond. Mensen sprongen in paniek naar bene den, over de balkons. Het was verschrikkelijk", vertelt een meisje. Ze heeft de ramp met de Boeing van El Al zien gebeuren vanuit een belendende flat. Er hangt een dik rookgordijn boven de Bijlmermeer. De lucht ziet blauw van de zwaailichten van politie-au- to's, brandweer en ambulances. Er hangen heliKopters in de lucht die met schijnwerpers de grond afzoe ken. Hulpverleners zoeken vertwij feld naar slachtoffers. Een hele hoek is uit de aan elkaar grenzende flats Groenveen en Kruitberg weggesla gen. De paniek overheerst. „Het gebeurde om ongeveer kwart voor zeven. De hele flat Gooioord be gon te beven. We zagen het vliegtuig lager en lager vliegen en doken op de grond toen we het op ons af zagen komen. De hele hemel werd rood. We zagen de brokstukken door de lucht vliegen", vertelt Saul Rooten- berg, die op de bovenste (tiende) verdieping van de Gooioord-flat woont. De Gooioord-flat staat naast de getroffen Groenveen-flat. „We hebben van andere mensen die buiten stonden gehoord dat het vliegtuig boven de Bijlmer zijn ker osine heeft geloosd", vertelt Gooi- oord-bewoner Ewoud Niessen. „Een hele hoek van de Groenveen-flat stond van onder tot boven in brand. Ik weet niet of iedereen zich op tijd in veiligheid heeft kunnen brengen." Vooral het geschreeuw van slacht offers heeft de omwonenden diep getroffen. „Dat gegil, verschrikkelijk. Die mensen konden er niet meer uit, terwijl de boel in de brand stond. Dat geschreeuw van die mensen in doodsnood, dat is heel erg. Dat raak ik m'n leven lang niet meer kwijt," vertelt een geschokte bewoner. Ondertussen proberen duizenden nieuwsgierigen in de buurt van de plek van de ramp te komen. Soms hebben ze de auto kilometers ver derop geparkeerd bij een wegafzet- ting en zijn verder gaan lopen. Te voet en gewapend met scanners be reikt men de plek van de ramp. De genen die thuisgebleven zijn, grijpen de telefoon om meer informatie te krijgen over het lot van familie en vrienden. Het telefoonverkeer met Amsterdam raakt overbelast. Kreten van mensen in doodsanst vermengen zich na de explosie met het geraas van vlammen en neerstor tend beton. Bewoners van de flat Kruitberg die niet zijn getroffen, ren nen in paniek hun huizen uit, breken door glazen scheidingswanden heen om via de balkons een vluchtweg te zoeken. Babies werden volgens oog getuigen uit de tegenoverliggende flats vanaf de verdiepingen naar be neden geworpen, zonder dat er vangzeilen waren. De inslag van de Boeing veroor zaakt om kwart voor zeven een hon derden meters hoge vuurbal boven de Bijlmermeer. Het vuur verbreidt zich met enorme snelheid, brokstuk ken van het vliegtuig scheren over de grasvelden tussen de tien etages ho ge flatgebouwen. De hitte van de vuurzee, die werd aangewakkerd door de harde wind. was verzengend. Politie agenten ren den in het rond om nieuwsgierigen weg te houden. Maar hun waarschu wingen voor neervallend puin en brandbare en exlosieve plassen ker osine hebben veelal juist een omge keerd effect. Stromen nieuwsgierigen probeerden zich met alle macht een weg te banen naar de flat. Soms met begrijpelijke reden, omdat ze familie of vrienden in Kruitberg hadden, veelal uit pure sensatiezucht. De brandweer heeft soms grote moeite om de weg te vinden in de ar chitectonische Gordiaanse knoop die de Bijlmer is. Deelraadslid T. War ning is in de weer om ze de weg te wijzen, ledereen die kan helpen wordt ingezet bij de opvang van slachtoffers en de afzettingen van de plaats van de ramp, van stadswach ten tot buurtbewoners die zich aan melden en de verbindingsgangen be waken. In dolle paniek breekt om kwart over zeven een man door de eerste rood witte linten waarmee de politie de plaats van de ramp probeert af te zetten. Hij wordt gestopt door agen ten, slaat om zich heen: „Mijn hele familie woont daar..." „Ga terug, gek." Hij wil niet, een agente die het even te machtig wordt schreeuw] Terug of ik schiet. De man wordt af gevoerd en gekalmeerd. Koningin Beatrix diep geschokt den haag Koningin Beatrix heeft gisteren via de Rijksvoorlich tingsdienst RVD laten weten „diep geschokt" te zijn door de ramp in de Bijlmermeer. De koningin, die zich voortdurend op de hoogte laat houden over de ontwikkelingen, „leeft intens mee met de slachtoffers", aldus de RVD. Maij: Rampenplan functioneert goed amsterdam Het rampenplan van de gemeente Amsterdam heeft goed gefunctioneerd. Dat is de indruk van minister Maij van ver keer en waterstaat. Samen met minister Dales van binnenlandse zaken is zij de eerst aanspreekbare minister. Maij wilde gister avond voor de KRO-televisie niet ingaan op de vraag of het ver antwoord is elke drie minuten een vliegtuig over dichtbevolkte gebieden te laten vliegen. Van Thijn en Nordholt ter plekke amsterdam De Amsterdamse burgemeester Ed van Thijn en hoofdcommissaris van politie Nordholt hebben gisteravond rond elf uur poolshoogte genomen op de plaats van de ramp. Het begin van de avond brachten beiden door in het crisiscen trum in het stadhuis, „maar ik wilde het zelf zien", aldus een zichtbaar aangeslagen Van Thijn. „Je gelooft je ogen niet." Geen bloed donoren nodig amsterdam De Amsterdamse bloedbank heeft geen donoren nodig. „Er is ruim voldoende bloed voorradig", aldus dr. H.W. Reesink, directeur van de bloedbank in de hoofdstad. Alle bloed banken in Nederland staan klaar om bij te springen als dat no dig is. Rampennet telefoon voldeed den haag Het Nationale Noodnet van de PTT, een speciaal aan gelegd telefoonnet voor de autoriteiten en hulpverleningsinstan ties, heeft tijdens en na de ramp in de Bijlmer afdoende gefunc tioneerd. Dat zegt een woordvoerder van de PTT in Den Haag. Toch was het normale telefoonnet zwaar overbelast. Volgens woordvoerder G. Versteeg van de PTT is het telefoonnet bij Am sterdam Zuidoost gedurende een uur of drie overbelast geweest. Israël leeft mee met nabestaanden 1 til aviv In Israël is met verbijstering gereageerd op de ramp in de Bijlmer. De televisie onderbrak de normale programmering een paar maal voor speciale bulletins met schokkende beelden van de Nederlandse televisie. President Chaim Herzog heeft ko ningin Beatrix gisteravond een telegram gestuurd waarin hij het medeleven van het Israëlische volk overbrengt. Premier Rabin stuurde een soortgelijk telegram aan zijn Nederlandse collega Lubbers. Minister Peres van buitenlandse zaken zei op de radio dat alle Israëliërs meeleven met de nabestaanden. „Het is alsof het onszelf is overkomen", zei Peres. Israel leeft mee met nabestaanden 2 tel aviv» De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al en de Is raëlische luchtvaartautoriteiten sturen vandaag een onder zoeksteam naar Amsterdam om de ramp in de Bijlmer te onder zoeken. De El-Al sluit de mogelijkheid van sabotage niet uit. Vol gens woordvoerder Nachman Klieman verkeerde het vliegtuig in goede staat van onderhoud. Volgens Klieman had het toestel af gelopen vrijdag nog een routine-onderhoudsbeurt gehad. Overi gens was er slechts' 84.000 liter kerosine aan boord, in plaats van de eerder gemelde 150.000 liter. Ook vliegtuigfabrikant Boeing en de maker van de vliegtuigmotoren, Pratt Whitney, sturen specialisten. Verder heeft de Israëlische regering aange boden een speciale rampen-eenheid van het leger naar Amster dam te sturen. Ooggetuige Wim Nieuwenhuizen: velserbroek ellen de boer Wim Nieuwenhuizen uit Velser- broek heeft de ramp met het Is raëlische vrachtvliegtuig voor zijn ogen zien gebeuren. Samen met zijn vriend Kasper Brul kwam hij uit Ermelo, waar zij hadden meegedaan aan de Ne derlandse Kampioenschappen modelvliegen. Vlakbij Hilver sum merkten zij het vliegtuig in nood op. „We zaten van de prachtige zonsondergang te genieten toen we het vliegtuig zagen opstij gen. Plotseling zagen we een gi gantische vuurstraal. Een van de motoren stond in brand en brokstukken vlogen naar bene den", beschrijft Nieuwenhuizen het begin van de ramp. „Links en rechts kwam er rook uit. Tenminste zo leek het. Maar volgens mij moet het brandstof zijn geweest. Het vliegtuig loosde de brandstof boven land. Nadat-ie twee ron den had gevlogen, ging het vliegtuig richting Schiphol. En toen ging het mis. Het toestel helde naar één kant over. De vleugels waren helemaal krom. Vervolgens dook het langzaam naar voren. Op een gegeven ogenblik sloeg-ie in. Mijn vriend zei meteen: Dat is in de Bijl mer." Binnen tien minuten waren de twee op de plek des onheils. „Het vliegtuig had zich recht standig in de flat geboord. Van het toestel hebben we geen gro te delen teruggevonden. Het was totaal versnipperd." Omdat de Velserbroekers vrij snel ter plekke waren, konden ze heel dichtbij komen. „We zijn een paar keer om de bran dende flat heengelopen. Een aantal mensen was volkomen in paniek. Waarschijnlijk woonden er familie of vrienden van hen in de flat. Al heel snel zagen we brandweermannen in de flat rondrennen. De brandweer was zeer snel aanwezig." Brandweerlieden zoeken in de omgeving van de getroffen flats naar mogelijke overlevenden. Ifalpa-voorzitter Bakker zag rampvliegtuig langskomen: schiphol bill meyer De bemanning van de El Al Jumbo had geen ander keus dan terug te keren naar Schip hol. Schiphol lag als uitwijk- luchthaven het dichtst bij en heeft alle voorzieningen voor een noodgeval. Dat de keus voor een landing op de Buiten- veldertbaan viel, ligt voor de hand. Deze is de dichtstbijzijn de. Dat zegt voorzitter L. Bakker van de internationale vliegersfe deratie Ifalpa, zelf gezagvoerder bij de KLM. Bakker zag vanuit zijn woning in Breukelen het vliegtuie laag overkomen. „De Jumbo Tiet drie sporen na. Het was duidelijk dat het vliegtuig in nood verkeerde en via de vleu geltips kerosine dumpte om zijn gewicht te verminderen. Het andere spoor kan van een bran dende motor zijn geweest." Volgens Bakker heeft de be manning, voor zover hij kan oordelen, juist gehandeld. „Bij een landing op zee of in de pol der teken je als bemanning je eigen doodvonnis. Je kiest in stinctief voor overleven als je nog een kans denkt te hebben." Bakker noemt de keus voor de Buitenveldertbaan als lan dingsbaan, een keus die het vliegtuig over de Bijlmermeer voerde, voor de hand liggend. „De vlieger maakte een recnter- bocht om terug te keren naar Schiphol. De Buitenveldertbaan was vanuit zijn positie de dichtstbijzijnde. De gezagvoer der bepaalt hoe hij handelt. Hij kan de situatie immers het bes te beoordelen. De verkeerstoren heeft hierbij een adviserende functie." Over de oorzaak van de ramp kan volgens Bakker alleen nog gespeculeerd worden. Hij sluit een vogelaanvaring als mogelij ke oorzaak echter niet uit. „Als een grote vogel m de motor te rechtkomt, kunnen enkèle schoepen losraken. De motor desintegreert dan. Hetzelfde kan gebeuren als er spontaan brand ontstaat. Als de motor in derdaad ontploft is, is het heel goed mogelijk dat brokstukken de tweede motor onder de vleu gel hebben geraakt, waardoor ook deze uitviel." Minder slachtoffers dan aanvankelijk werd aangenomen amsterdam dirk visser anp-verslaggever Er heerst op de late zondag avond een gelaten stemming in het Bijlmer Sportcentrum, dat als eerste opvang voor daklozen en familieleden van vermisten fungeert. In het midden zitten groepjes treurende en verslagen voor zich uit kijkende mensen, naar schatting zo'n 150 in to taal. Op wat dekens spelen en kele kleine kinderen. Erom heen staan tientallen hulpverleners: huisartsen, psy chiaters, maatschappelijk wer kers, predikanten, EHBO-ers en mensen van het Leger des Heils. Er zijn minder slachtoffers dan iedereen hier had verwacht, en meer hulpverleners dan er op het oog nodig lijken te zijn. Bij binnenkomst moet ieder een zeggen wat hij er te zoeken heeft. Mensen die weten of vre zen dat er familieleden zijn ver mist, mensen die van het ene op het andere moment dakloos zijn geworden. Ze worden effi ciënt geholpen. Gegevens wor den genoteerd en alles gaat de computer in. Hulpverleners worden aan de andere kant van de hal geregistreerd, en krijgen allen een enorme sticker met hun functie erop. Een huisarts, wier praktijk in de getroffen flat Groeneveen is gevestigd, heeft gesproken met drie of vier gezinnen die ze kent. „Maar veel te zeggen heb je niet", zegt ze. Ze voelt zich een klein beetje overbodig. „Er zijn zoveel hulpverleners. Als één slachtoffer zich niet lekker voelt, staan er meteen zes hulpverle ners hij." Een Engels sprekende jonge man vertelt hoe het vliegtuig dichtbij zijn flat is ingeslagen. In een noodgang is hij naar de an dere zijde van de flat gerend. Slechts gekleed in een T-shirt en een korte broek kwam hij bij het opvangcentrum aan. Be langrijker is dat zijn zuster, wier woning totaal is verwoest, op het moment van de ramp niet thuis was. Zij is nog in le\ten, zegt hij opgelucht. Een man in een vervuild vlie- genierspak zegt „ontzettend dankbaar" te zijn dat hij zeven acht mensen heeft kunnen red den, onder wie een moeder en haar twee kinderen. „Ik hield mijn kop erbij, zette een helm op en trok dit pak aan." Hij woonde op de achtste verdie ping van Groeneveen. Een psychiater zegt eigerllijk niet te weten waaraan de slachtoffers in eerste instantie behoefte aan hebben. „Ik heb dit nog nooit meegemaakt en hoop dit ook nooit weer mee te 1 maken." Ook dominee Polanen van dc j Evangelische Broedergemeente valt het op dat er „een hele- j boel" geestelijke verzorgers tijn Er is veel onzekerheid over de i vraag of familieleden zijn onfige- i komen. „Tot dusver heb ik hos j niet veel kunnen doen". z.egl hij omstreeks half twaalf. .jWt I wachten wat er op ons afkomt." Identificatie van doden gebeurt in hangar Schiphol Stoffelijke overschotten van de vliegtuigramp in de Bijlmer zijn in de loop van de dag overge bracht naar hangar 11 op Schip- hol-Oost. De hangar, die nor maal dienst doet als ondet- houdsplaats voor grote vliegtui gen, is daarvoor in allerijl vrijge maakt. In de hangar zullen teams van de rijkspolitie probe ren slachoffers te identificeren. Daarbij wordt vermoedelijk de hulp ingeroepen van het labora torium van gerechtelijke patho logie in Rijswijk. Volgens patholoog R. Visser van het gerechtelijk laboratoft- um hangt het sterk af van ae toestand van de overledene of de identiteit kan worden achter haald. „Het ligt er aan wat we aangeboden krijgen. Vooral hpt gebit, dat goed bestand is tegen hoge temperaturen, kan ons helpen de identiteit van de overledene vast te stellen", al dus Visser. Van het gebit moeten dan wel röntgenfoto's zijn gemaakt bij de tandarts. Wanneer iemand nooit naar de tandarts gaat, ontstaat een probleem. Volgens de patholoog is het zelfs moge lijk aan de hand van minimaal verkoolde lichaamsresten de identiteit te bepalen. „Röntgenfoto's van botten geven ons al aanwijzingen over de lengte, het geslacht en de leeftijd", aldus Visser. FOTO ANP RUUD HOFF Als de nood het hoogst is, laat de schaarste in Su riname zich het onbarmhartigst voelen. Uitgere kend op het moment dat de ramp in de Bijlmer meer zich voltrekt, hangt een beambte een bord aan het loket: telefoonmuntjes uitverkocht. Met de wanhoop in de ogen klampen een vrouw en haar dochter een westerling aan. Misschien dat hij ze aan muntjes kan helpen. Het verzoek is te vergeefs. Zelf hebben ze thuis geen 'internationale tele foon'. Alleen met de speciale muntjes kunnen ze buiten het postkantoor om in een open telefoon cel met Nederland telefoneren. Maar niet van daag. „Dan moeten we tot morgen wachten", klaagt de moeder. „Ik wil zekerheid. Zo snel mo gelijk. Ik heb familie in Amsterdam. Niet in de Bijlmer, maar toch... Wie weet waren ze daar bij vrienden op bezoek. Ik wil zekerheid." Later die avond verschijnt president Venetiaan op de televisie. In Suriname is de ramp even hard aangekomen als in Nederland. „De regering leeft intens mee met de slachtoffers en de nabestaan den. Een grote ramp heeft evenzeer ons land ge troffen", verklaart hij. Venetiaan wenst de Surina- mers die in onzekerheid verkeren over het lot van dierbaren in Nederland alle sterkte toe. Intussen is er hoop voor de mensen zonder muntjes, die hunkeren naar contacten overzee. Telesur, de Surinaamse PTT, heeft 'met toestem ming van de regering' besloten die nacht open te blijven. De gelukkigen die wel al over muntjes be schikken, staan in het donker in de rij, achter de gele telefoonhokjes. Een vrouw, moe van het staan, wacht zittend op het trottoir op haar beurt. „Ik ben nog even bedroefd. Pas als je gebeld hebt, weet je zeker wat er aan de hand is." Maar wat heet zeker? Een man die juist zijn dochters in Rotterdam aan de lijn heeft gehad, weet dat de twee in veiligheid zijn. Maar de overige vrienden? „Ik weet dat ik gewoon moet wachten op de do denlijst. Dan pas weet ik het." Binnen in het Telesur-gebouw kunnen de hele nacht telegrammen worden verstuurd en faxen verzonden. De vrouw achter het loket wordt niet afgelost. Haar dienst wordt simpelweg verlengd tot in de ochtend. „Niet erg. Ik vind het erg span nend vanavond", zegt ze blijmoedig. Zelf zit ze niet in spanning. Familieleden uit Nederland bel den haar op kantoor. Iedereen lijkt veilig. Maar de inhoud van de telegrammen hebben haar geleerd dat niet iedere Surinamer hetzelfde kan zeggen. Telesur meldt via de televisie dat mensen tele fonisch kunnen opgeven over wie ze in Neder land informatie willen hebben. Dan gaat Telesur op onderzoek uit. En zij die zich opgeven worden zo snel mogelijk teruggebeld. 18.22 uur: start vanaf Schiphol 18.28 uur: piloot meldt 2 motoren in brand en wil terugkeren naar de luchthaven 18.34 uur: vliegtuig stort neer in de Bijlmermeer EL-AI vlucht LY-1862 van Schiphol naar Tel-Aviv

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5