Bom als oorzaak ramp is niet waarschijnlijk Vliegtuigongelukken in afgelopen vijf jaar Vliegramp V eiligheidsmaatregelen El Al ongekend streng fV\AA[MÜMlj5UMUbtK I yyZ Ook Israëlische ambassadeur sluit aanslag uit Dat de Boeing 747 van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al is getroffen door een bom, lijkt onwaar schijnlijk. De luchthaven Schiphol beschikt namelijk over twee zogeheten bombunkers die explosieven met lucht drukontsteking opsporen. Een dergelijke bom is enkele jaren geleden gebruikt bij het opblazen van de Pan Am Jumbo boven het Schotse Lockerbie. Toch kunnen nog lang niet alle explosieven met deze techniek worden op gespoord. maken de nationale luchthaven veilig. Schiphol en de lucht vaartmaatschappijen staan via de overheid in nauw overleg met buitenlandse veiligheids diensten. Die verstrekken infor matie over de activiteiten van terreurgroepen en maken voort durend zogeheten dreigings- schipholbill meyer en ellen de boer „In het vrachtruim van een vliegtuig varieert de luchtdruk al naar gelang de vlieghoogte. Ter roristen maken daarvan gebruik door ontstekingsmechanismen te ontwikkelen die bij een be paalde drukvermindering af gaan. In de bunker wordt die drukverandering nagebootst door lucht af te zuigen. De be doeling is dat eventuele explo sieven dan tot ontploffing ko men. Gelukkig Is dat op Schip hol nooit gebeurd, anders wa ren wij onze bunker ook in een klap kwijt geweest." Dat zei loop Verdonk, hoofd veiligheid van Schiphol, eind vorig jaar toen de tweede bombunker op Schiphol in gebruik werd geno men. De nieuwe, modernere bom bunker wierp meteen al vruch ten af. De Israëlische lucht vaartmaatschappij CAL kondig de vrijwel meteen aan Schiphol als Europees knooppunt voor haar vrachtactiviteiten te gaan gebruiken. De nationale lucht vaartmaatschappij van Israël, El Al, kwam al veel eerder tot de conclusie dat Schiphol op het gebied van veiligheid de beste keus is. Niet alleen de bombunkers Wanneer dat nodig is, worden in overleg met de ministeries van justitie en binnenlandse za ken voorzorgsmaatregelen ge nomen. Verdonk: „In de prak tijk van alledag gaat het erom de terrorist een rad voor ogen te draaien: het proces op Schiphol dus zo onvoorspelbaar mogelijk maken. Terroristen zijn niet dom. Zij kennen onze opspo ringstechnieken. Daarom mag er nooit een herkenbaar pa troon te ontdekken zijn in de veelheid aan securitymaatrege- len. We doen ons best, maar kunnen nooit garanderen dat we elk explosief vinden. Wil je alle risicO's uitsluiten, dan moet je van Schiphol een onneem baarfort maken." Behalve het controleren van de vracht in de bombunker gel den voor toestellen van El Al sinds de jaren zeventig nog an dere speciale veiligheidsmaatre gelen op Schiphol. Op het plat form worden de vliegtuigen be waakt door rijkspolitie met pantserwagens. Verder contro leert de gemeentepolitie van Haarlemmermeer de grenzen van Schiphol totdat de vliegtui gen van El Al veilig zijn vetrok ken. Tot zover onze verslaggevers. Persbureaus melden nog het volgende. De Israëlische ambas sadeur in Nederland, M. Bawly, gelooft niet dat de ramp met het vrachtvliegtuig van El Al het ge volg is van een terroristische aanslag. „Het was een onge luk", zei hij gisteravond. De am bassadeur, die de plek van de ramp heeft bezocht, sprak van een „verschrikkelijke tragedie". Hij sprak zijn medeleven uit met de familie van de slachtof fers. Ramptoestel 13,5 jaar oud De verongelukte Boeing 747 van El Al was 13,5 jaar oud. Voor een modern verkeersvliegtuig is dat nog vrij jong. Volgens de fa brikant is het toestel op 19 maart 1979 aan El Al afgeleverd. Eind juni dit jaar had het toe stel 9.873 vluchten gemaakt en daarvoor 44.000 uur gevlogen. Boeing beschikt niet over infor matie over de onderhoudstoe- stand van het vliegtuig, aldus een woordvoerder van de vlieg tuigbouwer. Het toestel had vier motoren van het type Pratt Whitney JT9D-7. Boeing bouwde tot juni dit jaar in totaal 928 vliegtuigen van het type 747. Op dat mo ment had de vliegtuigbouwer 1.176 orders voor dit toesteltype geboekt. Aan El Al leverde Boeing sedert 1968 in totaal ne gen Boeing 747's: twee van het type 747-200, vier van het type 200B, twee van het type 747- 200C (voor gecombineerd pas sagiers- en vrachtvervoer), een van het type 747-200F (alleen vracht) en twee toestellen van het type 747-400. De serie 747-200 is in produk- tie geweest sinds begin 1967. In de loop van vorig jaar zijn de laatste vliegtuigen uit deze serie afgeleverd. De Nederlandse maatschappij Martinair was een van de laatste afnemers van de 747-200F. El-Al vlucht LY-1862 Boeing 747 - 200 F Politie snel onbereikbaar haarlem «pietarp Kort na de ramp belden zoveel ooggetuigen de politie dat de Amsterdamse politie en brand weer onbereikbaar werden. De Haarlemse politie kreeg snel na het ongeval de eerste meldin gen binnen van ooggetuigen. Volgens G. Hartendorf van de Haarlemse politiemeldkamer zijn bij grote rampen juist de verbindingen het zwakke punt in de eerste hulpverlening. Hoe goedbedoeld ook, aldus Harten dorf, het publiek had dus beter niet kunnen bellen. Bij ziekenhuizen in onder meer Haarlem, Leiden en IJ muiden meldden zich bloed donoren om bloed te geven. Ze zijn weer naar huis gestuurd. De Noordhollandse ME zond drie pelotons en 16 materiaalwa- gens. De Burgemeester van Haar lemmermeer overlegde van morgen vanaf tien uur met alle overige betrokkenen bij het ge meentelijk rampenplan. Vol gens commandant W. van Eg- mond van de brandweer en am bulancedienst worden zijn diensten bij dreigende ongeval len in de omgeving van Schip hol vooraf gewaarschuwd. „Maar voor zover ik weet zijn we nu niet gealarmeerd." Tientallen ambulances spoedden zich naar de plaats van de ramp. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER tel aviv ap F.1 Al staat bekend om zijn bui tengewoon strenge veiligheids maatregelen. De nauwgezette controle van de passagiers voor het instappen, kan uren duren. Iedere El Al-piloot is getraind door de Israëlische luchtmacht. Bewakers in burger vliegen mee en vluchtplannen worden bij het minste of geringste wan trouwen gewijzigd. Israëliërs zijn trots op het gro te aantal geplande aanslagen dat werd verhinderd of in de kiem gesmoord. Hen daarvan is de kaping in juli 1968 van een El Al-vlucht van Rome naar Tel Aviv door drie leden van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PLFP). In Algiers werden na vijf dagen 36 men sen vrijgelaten. De overige twaalf werden nog 39 dagen vastgehouden, waarna ze wer den geruild tegen vijftien Pales- tijnen die vastzaten in Israëli sche gevangenissen. In december van datzelfde jaar openden twee PLFP-leden op de luchthaven van Athene het vuur op een El Al-toestel, waarbij een technicus het leven verloor. Op het vliegveld van Bayrut blies Israël als vergelding veertien Arabische vliegtuigen op. Een bewaker bij een El Al- vlucht vanuit Zürich schoot be gin 1969 een aanvaller van de Pl.FP dood nadat deze een pi loot en een co-piloot had ver wond. Nadat verscheidene rechtsstreekse aanslagen waren mislukt deed de Fatan Revolu- Raad van Abu Nidal twee gelijktijdige aanvallen op 27 december 1985 op balies van El Al in Rome in Wenen. Daarbij kwamen negentien mensen om. Tegenwoordig zijn de El Al-ba- lies op de meeste vlieghavens gescheiden van die van andere luchtvaartmaatschappijen. Een in potentie gewelddadig ste aanslag op El Al mislukte toen een zwangere Ierse vrouw in april 1986 werd aangehouden op het Londense vliegveld He athrow. De vrouw had, zonder dat ze het zelf wist, een bom verborgen die het leven had kunnen kosten aan 375 passa giers en bemanningsleden. De man die haar de bom zou heb ben meegegeven, werd aange houden en veroordeeld tot 45 jaar gevangenisstraf. Tien jaar geleden balanceerde de Israëlisch staatsluchtvaart maatschappij op de rand van een bankroet. De maatschappij gaat nog steeds gebukt onder een zware schuld, maar spon garen bij de Golfcrisis, toen de meeste andere luchtvervoerders hun vluchten van en naar het Midden-Oosten staakten. In 1991 vervoerde El Al 1,75 miljoen mensen, bijna een re cord. Het resultaat was een net to winst van 39 miljoen dollar. De Israëlische maatschappij wordt geweerd uit het lucht ruim van de meeste Arabische landen, maar heeft recent ter reinwinst geboekt, waaronder toestemming om in Moskou te landen en over het grondgebied van de voormalige Sovjetunie te vliegen. en jeroen smit „Hoe cru het ook klinkt, statistisch gezien staat het aantal vliegtuigongevallen in geen verhouding tot het aantal auto-ongelukken." Voor de Haar- lemmermeerse burgemeester Van Duist is de vliegramp geen reden om anders tegen de uit breidingsplannen van Schiphol aan te kijken. Net als de burgemeester van Aalsmeer is Van Duist diep geschokt door de vliegramp. „Dit had overal rondom Schiphol kunnen ge beuren", zegt Marianne Knecht, woordvoerder Lengte: 70 m. Kruissnelheid: 950 km/u. Spanwijdte: 60 m. Bereik: 11.000 km. Hoogte: 19 m. j Totaal gewicht bij opstijgen: 333.400kg Bemanning: 3 j Vracht: 114.000 kg Fabrikant: Boeing, USA Kerosine: 70.000 kg 'Het vliegtuig blijft veiliger dan de auto' hoofddorp janette lutchiesvan de actiegroep Geen Uitbreiding Schiphol. Volgens Knecht blijkt uit de ramp weer eens hoe groot de gevaren zijn van het groeiend aantal vliegbewegingen op de luchthaven. Aalsmeers burgemeester Hoffscholte dacht er onmiddellijk aan dat zo n ramp ook zijn gemeen te had kunnen treffen. Ook voor hem is het onge luk geen aanleiding om anders tegen de uitbrei dingsplannen van Schiphol aan te kijken. Volgens een woordvoerder van de provincie Noord-Hol land vormen veiligheid en risico's van Schiphol onderdeel van de discussies over de uitbreiding. Hieronder volgt een chronolo gisch overzicht van de belang rijkste vliegtuigongelukken in de afgelopen vijfjaar. Mei 1987: Een Iljoesjin-62 van de Poolse luchtvaartmaat schappij LOT op weg naar New York, stort bij vertrek van het vliegveld van Warschau neer in een bos. Dit kost aan het leven. Augustus 1987: Een MD- 80 van de maatschappij Nor thwest Airlines stort kort na vertrek vanuit Detroit neer. 156 mensen vinden de dood. Augustus 1987: Vlak voor de landing op het toeristische eiland Phuket, Thailand, stort een Thaise Boeing-737 in zee. Dit ongeluk kost alle 83 inzit tenden het leven. November 1987: Een DC- 9 van de luchtvaartmaat schappij Continental Airlines slaat over de kop en breekt in drieën als het probeert op te stijgen tijdens een hevige sneeuwstorm in Denver. Van de 81 inzittenden overleven 26 het ongeluk niet. •November 1987: Een Zuid- afrikaanse Boeing-747 stort neer nabij Mauritius in de In dische Oceaan. Daarbij komen alle 160 passagiers en beman ningsleden om het leven. November 1987: Een Zuidkoreaans toestel met 115 mensen aan boord verdwijnt in de Baai van Bengalen. Januari 1988: Bij de stad Chongqing in het zuidwesten van China ontploft een Iljoesj- in-18 van de Chinese maat schappij CAAC. Alle 108 pas sagiers en bemanningsleden vinden de dood. Maart 1988: Een Fokker F- 27 van de Franse regionale maatschappij TAT stort 60 km ten zuiden van Parijs neer. Daarbij komen 23 mensen Rode-Kruiswerkers staan te wachten. Voor hen is temidden van de gigantische chaos weinig te doen. Er wa ren gisteren gedurende de hele avond niet veel ernstig gewonden die verzorging nodig hebben. Sinistere con clusie van de hulpdiensten: dat betekent dat er heel veel doden zijn. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER GERAl D VAN DAALEN Maart 1988: Een Boeing- 727 van de Colombiaanse vliegtuigmaatschappij Avianca vliegt met 136 mensen aan boord enkele minuten na ver trek van het vliegveld van Cu- cuta aan de grens met Vene zuela tegen een bergwand. Al le inzittenden laten daarbij het leven. Juni 1988: Tijdens een de monstratievlucht van een A- 320 Airbus in Frankrijk komen drie mensen om het leven doordat de piloot te laag vloog. Juli 1988: Een Iraanse Air bus A-300 met 290 mensen aan boord wordt boven de Golf neergeschoten door de Amerikaanse kruiser Vincen- nes. De Amerikanen zagen het vliegtuig aan voor een vijandig Iraans gevechtsvliegtuig. September 1988: Een Vietnamees vliegtuig wordt volgens ooggetuigen getroffen door de bliksem en stort kort voor de landing neer op het vliegveld van de Thaise hoofd stad Bangkok. 75 mensen ko men hierbij om het leven. Oktober 1988: In de Noord-Chinese provincie Shanxi stort een Iljoesjin-14 met 46 mensen aan boord neer op het dak van een hotel. Vier personen overleven het ongeluk. Oktober 1988: Een Boeing-707 van Uganda Airli nes probeert voor de derde maal in dichte mist op het vliegveld van Rome te landen, maar mist de landingsbaan. Het toestel vliegt in brand en 31 mensen vinden de dood. Oktober 1988: Kort voor de landing in de Westindische stad Ahmedabad stort een Boeing-737 van Indian Airli nes neer. Slechts vier inzitten den overleven de ramp. December 1988: Een jum bojet van de Amerikaanse maatschappij PanAm, op weg naar New York, explodeert als gevolg van sabotage boven de Schotse plaats Lockerbie. Alle 259 inzittenden en 11 inwo ners van Lockerbie komen Februari 1989: Een ge charterde Boeing-707 van de Amerikaanse maatschappij In dependent Air stort vlak voor de landing op het Azoren-ei- land Santa Maria neer. Alle 137 Italiaanse passagiers en zeven bemanningsleden vin den de dood. Maart 1989: Bij het vlieg veld van Dryden in de Cana dese provincie Ontario stort een F-28 van Air Ontario kort na de start neer. Het toestel vervoerde 69 mensen, van wie 42 het ongeluk overleven. April 1989: Een Fokker F- 27 van de Franse maatschap pij Uni-Air vliegt door onbe kende oorzaak tegen een berg boven het massief van Ver- cors. Geen van de 22 inzitten den overleeft de ramp. Juni 1989: Een DC-8 van de Surinam Airways stort neer tijdens de landing op het vliegveld bij Paramaribo. De 174 inzittenden, onder wie 23 Nederlandse voetballers van Surinaamse afkomst, vinden de dood. September 1989: In Cuba stort vlak na het opstijgen een Iljoesjin-62 neer op een woon wijk nabij Havana. 171 men sen komen hierbij om het le ven. Volgens luchtvaartdes kundigen had het toestel we gens onweer aan de grond moeten blijven. September 1989: Boven Niger explodeert een DC-10 van de Franse luchtvaartmaat- schppij UTA als gevolg van een aanslag. De 170 inzitten den vinden de dood. Oktober 1989: In Hondur as stort een Boeing 727 van de Hondurese maatschappij SAHSA neer nabij Tegucigalpa i het November 1989: Boven Colombia explodeert een Boeing 727 van Avianca in de lucht. Geen van (ie 111 inzit tenden overleeft de ramp. Februari 1990: Een Airbus A-320 stort neer nabij Banga lore in India en alle 90 inzit tenden komen om het leven. Volgens een onderzoek maak te de piloot een fatale fout. Mei 1991: In Thailand ex plodeert een Boeing 767 van de Oostenrijkse compagnie Lauda-Air in de vlucht. De 223 inzittenden komen om het le- Juli 1991: In Saudi-Arabië stort een DC-8 neer met isla mitische pelgrims uit Nigeria die terugkeerden uit Mekka. Alle 261 inzittenden vinden de dood. Oktober 1991: In Indone sië stort een Hercules C-130 van de Indonesische lucht macht neer nabij Jakarta, waarbij 136 mensen om het leven komen. Januari 1992: In de Franse Vogezen stort een Airbus A- 320 van de luchtvaartmaat schappij Air Inter vlak voor de landing neer. Tientallen inzit tenden vonden daarbij de dood. April 1992: Een Kenyaans luchtmachttoestel stort in de hoofdstad Nairobi neer op een flatgebouw. 49 passagiers en zes flatbewoners komen om; verder zijn er nog vele gewon den. Juli 1992: Een vliegtuig van de particuliere Indonesi sche luchtvaartmaatschappij Mandala, op weg naar de Am- bon-eilanden, stort neer. Alle 70 passagiers komen om. Juli 1992: Een Airbus A- 310-100 van de Thaise lucht vaartmaatschappij Thai Inter national Airways verongelukt in de Himalaya, ongeveer 50 km ten noordwesten van de Nepalese hoofdstad Kathman- du. Geen van de 99 passagiers en 14 bemanningsleden over leeft de ramp. Juli 1992: Tientallen men sen vinden de dood als een vrachtvliegtuig neerstort in de buitenwijken van de Georgi sche hoofdstad Tbilisi. Juli 1992: Een vliegtuig van Sovjet-makelij van de Ye- menitische luchtmacht komt in een zandstorm terecht en stort in de woestijn van Aden neer. Niemand van de 58 in zittenden overleeft het. Juli 1992: Een Chinees lijntoestel, een Yak-42 van Russische makelij, stort neer in Nanjing. Het toestel slaagde er bij het opstijgen niet in om van de grond te komen en vloog 600 merer voorbij de landingsbaan in brand. 106 mensen komen om het leven. Augustus 1992: Honderd vijftig km ten noordoosten van Mosicou stort een Russische Toepolev-134 neer. 75 passa giers en zeven bemanningsle den komen om. September 1992: Een Her cules C-130 van de Nigeriaan- se luchtmacht stort neer in een moerasgebied drie minu ten na het opstijgen van het vliegveld in de hoofdstad La gos. 163 mensen overleven de ramp niet. September 1992: Een Air bus A-300 van de Pakistan In ternational Airlines stort neer boven Nepal. 167 inzittenden, onder wie twaalf Nederlandse toeristen, komen om. 4 oktober 1992: Een vrachtvliegtuig van de Israëli sche luchtvaartmaatschappij El Al stort neer op een flatge bouw in de Bijlmermeer. Vol gens de eerste schattingen van de politie zijn er 150 tot 200 doden gevallen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2