#min# Schone lucht in huis vaak zaak van goed ventileren Schoorsteenvegen is een vak apart Leven en wonen Blauwe hortensia's Knipoog naar de sarcofaag 1 .MAANDAG 5 OKTOBER 1992 27 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN Femina-beurs: Italiaans tintje De Piazza San Marco, op houts kool gebakken pizza's, Napoli- taanse ijsies. spaghetti bologne- se en veel, heel veel Chianti. Het negende lustrum van de Femi na-beurs in het Rotterdamse Ahoy'-complex heeft een Itali aans tintje. Op de beurs is van alles te zien op het gebied van leven en wo nen. Tal van uitheemse vruch ten liggen te wachten om te worden geproefd. Er zijn de laatste nieuwtjes op het gebied van kabeltelevisie en -radio. Da gelijks worden vijf modeshows gehouden met de nieuwe herfst- en wintermode. Er wor den nieuwe geurtjes gedemon streerd. En er is een groots op gezette woonshow. De Femina wordt gehouden van vrijdag 2 tot en met zondag 11 oktober in de Ahoy'-hallen. De beurs is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. Alleen op zondag blijven de deuren 's avonds ge sloten. De toegangsprijs be draagt 12,50 gulden. Kinderen tot 12 jaar betalen 9 gulden en senioren (65+) een tientje. Floriade groots uitgeluid De laatste binnententoonstel- ling in het Exposarium op de Floriade belooft een kleurig feest te worden van bloemen, bollen, bomen en vooral van groenten, fruit en champignons. Tot en met 11 oktober (de slui tingsdag!) is deze finale voor het publiek te zien. Op een oppervlak van ruim 2200 m2 zijn de tuinbouwpro- dukten in fantasierijke vormen en combinaties geëxposeerd. Het jubilerende Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen (75 jaar) toont onder andere welke groenten de Nederlander driekwart eeuw geleden at en hoe die waren verpakt. De bloemisterijsector komt met een uitgebreid sortiment orchi deeën en een show van cycla- De Nederlandse boomkwekerij presenteert coniferen, klim planten en vooral bes-dragende heesters. De bloembollensector tovert de bezoeker allerlei bol- bloemen voor, die vanaf het voorjaar, in de zomer en het na jaar bloeien: tulpen, Amaryllis, fresia, iris, lelie. Liatris, Nerine en dahlia. Zelfs blauwe druifjes blijken jaarrond te worden ge teeld. Ook zullen er inzendingen zijn uit landen als Hongarije. Tsje- choslowakije, Litouwen en Indonesië. Hans Warmerdam uit Hillegom is hoofdarrangeur van deze indrukwekkende ma nifestatie. Bad/douchewand met liftsysteem Een schuif- of uitklapwand bij bad of douche is ideaal. Alleen het schoonmaken van zulke wanden, vooral op de raakvlak ken tussen wand en kuip, geeft soms problemen. Er zijn daar om allerlei systemen ontwik keld. Bij sommige kunnen de panelen aan de onderzijde ge makkelijk iets naar achteren worden geduwd om alle richels hygiënisch te reinigen Duscholux heeft een liftsysteem ontwikkeld om panelen aan de onderkant op te tillen. Op het kozijn van de schuifwand zit een hendel waarmee het liftsys teem wordt bediend. Staat de hendel omhoog, dan sluit het paneel aan de onderzijde her metisch. Draait men de hendel naar omlaag, dan komt het pa neel omhoog. Meer informatie: Van Hoefla- ken.035-2889B8. Te prijsbewust In hun prijsbewustheid gaan kinderkledingzaak bracht een klant een kledingstuk naar de kassa met de vraag. „Kunt u dit voor mij weghangen tot het is afgeprijsd?", (bron: Textilia). TUIN Schone, gezonde 'lucht' in huis s minder vanzelfsprekend dan wel eens wordt gedacht. In de lucht die we thuis inademen en soms stoffen die de ge zondheid kunnen schaden. Belangrijk is te weten dat bij ge bruik van brandstoffen gassen kunnen vrijkomen die gevaarlijk zijn voor de gezondheid. Ook de centrale verwarming heeft zo zijn bezwaren. Een (te) hoge vochtigheidsgraad is net zo on gezond als een te lage. Te droge lucht doet een aanslag op onze ademhalingsorganen. Voor het bereiken van een ge zond binnenhuisklimaat moet dat worden 'beheerst'. Het is verkeerd om de woning pot dicht af te sluiten, alle kieren dicht te stoppen of zelfs de kleinste raampjes hermetisch gesloten te houden. Dan kan er ners nauwelijks nog verse lucht binnenkomen. Verse lucht hebben we niet alleen nodig om goed te kunnen ademhalen, maar ook om kook- en verwar mingstoestellen goed te laten functioneren. Door op een ver antwoorde manier te stoken en ed te ventileren kan de kwali- t van het binnenklimaat op een aanvaardbaar niveau wor den gebracht Rookgassen Diverse factoren kunnen dit 'de klimaat bedreigen. Steen kool, olie en aardgas produce ren rookgassen met schadelijke stoffen. Zoals koolmonoxyde. dat kan leiden tot wat 'kolen dampvergiftiging' heet. Het ge- raar schuilt in het feit dat kool- nonoxyde een reukloos gas is dat meestal niet tijdig wordt op gemerkt. Dat kolendamp tot verstikking leidt is onjuist: je valt in slaap en sterft door ge brek aan zuurstof. Een waar schuwing kan zijn: hoofdpijn, een misselijk gevoel en duizelig heid. Wanneer de vlammen van een vuur erg flakkeren en geel van kleur zijn, wijst dat op on volledige verbranding en dus op gevaar van koolmonoxyde. Kooldioxyde kan ontstaan wan neer een verwarmingstoestel brandt in een vertrek waar on voldoende toevoer van verse lucht is. Daardoor ontstaat op eenhoping van koolzuurgas. Stikstofoxyde is eveneens een verbrandings(bij)produktdat vrijkomt bij gebruik van petro leum en gas. Het kan de lucht wegen aantasten. Zwaveldioxyde is een gas dat ontstaat bij het afstrijken van een lucifer. Het komt echter in veel grotere hoeveelheden voor bij de verbranding van zwavel houdende kolen en olieproduk- ten. Het is te herkennen aan een onaangename, irriterende walm. Microstof Ook centrale verwarming heeft z'n bezwaren. De radiatoren kunnen de lucht in huis veront reinigen. Uit onderzoek blijkt dat de warme luchtstroom die door de radiatoren wordt opge wekt heel fijne stofdeeltjes be vat. Dit op de hete radiatorvlak- ken aangeschroeide microstof blijft in omloop en is, samen met de veelal te droge lucht, vermoedelijk een van de hoofd oorzaken van allergische ver schijnselen zoals aandoening van de luchtwegen, die we sa menvatten onder de term 'cara'. Badgeisers, kachels en cv-ketels behoren te zijn aangesloten op een schoorsteen of een afvoer kanaal, dat boven het hoogste punt van het dak uitmondt. De uitmondingen van gasgevelka- chels en gevelgeisers vormen daarop een uitzondering. Bij deze toestellen wordt verse lucht van buiten aangetrokken en de afvoergassen worden naar buiten afgevoerd. Maar sommi ge makkelijk verplaatsbare pe troleumkachelsproduceren enorme hoeveelheden vocht, ze hebben geen afvoervoorziening naar buiten toe en de verbran dingsgassen komen dus in grote hoeveelheden zomaar in huis terecht. Roet- en teeraanslag (creosoot) in de schoorsteen ontstaat door het stoken van olie of vaste brandstoffen (kolen, hout, turf), maar wordt nog erger door on deskundig stoken. De schoor steen moet daarom minstens tweemaal per jaar worden ge veegd. Het aantal schoorsteen branden is, door onbekendheid met de techniek van het stoken, in de laatste tien jaar met 60 procent toegenomen, voorna melijk doordat creosoot in het schoorsteenkanaal vlam vat. Ook het stoken van hout moet je leren. Eén van de principes daarvan is: een houtvuur moet zo heet mogelijk gestookt wor den. Stook liever geen syntheti sche openhaardblokken en ge bruik geen zogeheten aanmaak - lucifers. De schadelijke stoffen van de verschillende rookgassen mo gen dan, dank zij de afvoer via een in goede staat verkerende schoorsteen, geen directe aan slag doen op het binnenklimaat, ze komen wèl in de open lucht terecht en berokkenen schade aan het milieu. Goed ventileren en isoleren van de kruipruimte onder het huis is pure noodzaak. Maar het dicht stoppen van de ventilatieroos- ters in de buitenmuren is nog steeds een onuitroeibare ge woonte. Dat doet de klimaatbe heersing van het huis geweld agn. De kruipruimte raakt door die verstopping namelijk verza digd van vocht, en dat zoekt dan via de vloer een uitweg. Niet alleen slecht voor hetleef- klimaat, maar ook voor het huis. Met zijn kast 'Twist'n' heeft Theo Salet de prijs voor het klassieke meubel '92 gewon nen, uitgereikt in het kader van de Meubel beurs in Utrecht. Twist'n, een term uit de popmuziek, geeft aan dat de kast golft en beweegt. Het ontwerp doet enigszins den ken aan de rieten strandstoel vroeger op het Scheveningse strand. Maar Salet zegt dat hij zich heeft laten inspireren door de sarco faag, de stenen doodskist die door de oude Egyptenaren werd gebruikt. Salet heeft nooit een opleiding tot meubel ontwerper gevolgd. Bovendien produceert hij zijn eigen ontwerpen zelf. op bescheiden schaal. In meubelland is hij geen onbeken de. In 1986 won hij met zijn secretaire de Stijlprijs. Zijn ingenieuze roltafel was pro minent aanwezig op de onlangs door Dick Dankers georganiseerde tentoonstelling 'On Wheels'. Verder is hij actief geweest als kunstschilder. Salet vergelijkt zich met een acteur die zich in een bepaalde rol inleeft. De beelden en vormen die dan in hem opkomen vertaalt hij in een ontwerp. ,.|e ziet de details op doemen en dan krijgt het ontwerp vanzelf gestalte." Bij Salet staat het contact met de klant cen traal. „De klant is belangrijker dan de vraag wat in een bepaalde stijl wel en wat niet 'mag'. Ik geef graag toe dat ik slordig om spring met stijlkenmerken, maar dat neem ik dan maar op de koop toe." Niet slordig springt hij echter om met de uitvoering van zijn ontwerpen. Volgens hem is een goede ontwerper in de eerste plaats een goed vak man. die precies weet wat je met bepaalde materialen wel of niet kunt doen. Het grootste gevaar schuilt tegenwoordig in spinragvor ming in de schoorsteen. foto united photos de boer moderne schoorsteenveger beschikt over computerap paratuur waarmee dat wèl is na te gaan", zeggen de Sappés. Wie bij voorbeeld dubbele beglazing in zijn huis neemt, beseft vaak niet dat de stooksituatie totaal is veranderd. Sappé senior: „Dus staat er een veel te zwa re kachel in zo n vertrek. De klep blijft dicht. Gevolg: er wordt een teerlaag in de schoorsteen gevormd die kan vlamvatten." Het grootste gevaar schuilt tegenwoordig in spinrag vorming in de schoorsteen. Dat is gemakkelijk te con troleren door een snelkokertje onder de schoorsteen te plaatsen. Door de opstijgende damp wordt het spinrag neergeslagen. Vloerbedekking is een stofnest. Een brandende kachel heeft zuurstof nodig en trekt derhal ve het stof van de vloerbedekking aan, dat zich uitein delijk in de schoorsteen in het spinrag nestelt. Sappé: Als zo n schoorsteen wordt geveegd, komt er een dik ke bal stof uit." In Duitsland moet een schoorsteen ook die waarop een gaskachel is aangesloten altijd boven het dak uit steken. Tegen die regel wordt in Nederland nogal eens gezondigd, vooral wanneer de kachel wordt vervangen door centrale verwarming en de moederkachel een plaatsje in de bijkeuken krijgt. „Dan komt er een pijpje van anderhalve meter op het dak en dat is het dan. Dat de uitstoot bij een bepaalde windrichting zó een open raam van de woning wordt ingeblazen, daar bekom mert zich niemand om", aldus Menno Sappé. „Men rommelt maar wat aan." In Nederland is schoorsteenvegen een vrij beroep. Dat betekent dat iedereen die de beschikking heeft over een ladder het dak mag opklauteren om te gaan vegen. Sappé senior: „Kijk, er zijn 'collega's', die hebben een boekje op zak en dat is dan hun hele administratie. Daar staan hun klanten in. Wanneer een van hen met hem een afspraak maakt, kijkt hij in zijn boekje of er nog meer klanten in de buurt wonen. Is dat het geval, dan bezoekt hij die mensen ook. Maar zo werkt het niet. Bij de een moet om het jaar worden geveegd, bij de ander om de drie jaar. Dat hangt gewoon af van de omstandigheden. Twee jaar geleden kreeg ik vroeg in het voorjaar twee bloeiende hortensia's. He melsblauw van kleur. „Gooi ze maar weg als ze uitgebloeid zijn. Ze zijn voorgetrok ken en doen het niet meer in de tuin." Dat was het advies. Maar ik hield ze binnen tot na de nachtvorsten en zocht er toen een mooi plekje in de halfschaduw voor, met lekker veel compost in de grond. Ze hadden moeite om weer aan de slag te gaan, maar dit jaar bloeien ze prachtig. Ro zerood wel te verstaan! Is dat een wonder? Neen, dat gebeurt heel vaak. want de meeste blauwe hortensia's zijn van nature roze en worden met be- zouten in de grond k^^deid, zoc*at Nu wil ik het ook drangea macrop- hylla, familie van de Saxifragma. Roze is wel mooi, maar ik wil zien hoe dat zit met het omslaan van de kleur naar blauw. Overigens zijn er ook hor tensiasoorten die van nature blauw zijn. Ze worden dus niet altijd roze. Om de bloem van roze naar blauw te doen kleuren moet de plant in een zure grond staan. Ph 4,5 - 5,5 is vereist. Dat wil dus zeggen dat kalkrijke grond en ook de mees te kleisoorten behandeld moeten worden. In mijn geval is het de compost die altijd flink met kalk verrijkt wordt. Om de bloemen blauw te doen kleuren, be dek ik de grond om de plant heen met een dikke laag turf. Turf is van nature zuur en hortensia's houden ook van veel vocht, dus dat is ook meegenomen. Dan sta ik voor de keuze of ik een handjevol oude roestige spijkers ingraaf in de grond, ofwel in het voorjaar om de tien dagen ga gieten met een handje ijzersulfaat of kaliumaluin per 10 liter water! Ik denk dat de spijkers het milieu minder belasten. Het ijzer uit de spijkers lost heel langzaam op in de zurige grond en zorgt voor de omkleuring van de knoppen. Af wachten dus wat er volgend jaar gaat ge beuren. En tot slot een goede raad: laat u nooit wijs maken dat hortensia's als potplant andere planten zijn dan tuinhortensia's. Ze zijn ge woon voorgetrokken en doen het na de vorst uitstekend buiten. LEZERSVRAAG MEVROUW SCHOUTEN UIT LEIDER DORP heeft een passiflora die in maart niet wil bloeien. Ook stekken van deze plant weigeren om bloemen te vormen. Dit doet denken aan mijn ervaring met een kamer linde. Ik kreeg een stek van een fraai groene kamerlinde, had evenwel niet geïnformeerd of deze ook bloeide. Zelfs na vier jaar en veel zorg, geen schijn van een bloei. Bij navraag bleek de moeder plant ook nooit te bloeien. De eigenaars za ten daar niet mee, maar ik wel. Heb dus een stek van een rijkbloeiende plant ge vraagd aan een ander en die bloeide na een jaar. En nu de moraal van dit verhaal: bij onge slachtelijke voortplanting (stekken dus) krijgt de plant precies dezelfde eigenschap pen als de moederplant. Dus raad ik me vrouw Schouten aan om helemaal opnieuw te beginnen met een passiflorastek van een rijk bloeiende plant. Wedden.dat er binnen een jaar bloemen aan komen? C. CAMPFENS UIT HAARLEM schrijft dat haar goed dragende witte druif in augustus barsten in de vruchten vertoont. Helaas weet ik de oplossing van dit raadsel niet. Stel die vraag eens aan de Planteziekten- kundige Dienst, Geertjensweg 15, Wagenin- gen. Wellicht weten de deskundigen daar ter plaatse wat de oorzaak kan zijn. En nu 'het gewei' na de snoeibeurt dat mij opgestuurd werd. Ik moest wel even lachen om de vergelij king van een druif met een hert. Maar uit de foto blijkt dat er veel te veel takjes vlak bij elkaar blijven zitten. Om te beginnen verdient het aanbeveling om een aantal takken horizontaal te leiden. Die noemen we dan leggers. Op de leggers laten we op ruime afstand een paar takjes staan, die men dan afwisselend tot op 3,4 en 5 ogen terugsnoeit. In het voorjaar wordt al les wat te veel is weggenomen. Zodra de scheuten in aanraking komen met de vol gende 'legger' die op ongeveer 60 cm af stand van de vorige horizontaal bevestigd is, worden de jonge scheuten getopt, 's Zo mers moet er regelmatig op,gelet worden dat de groei niet te wild wordt en verder moet men 'dieven' dat wil zeggen zijtakjes van de jonge scheuten verwijderen. Boven elke bloem die dus een druif wordt, houdt men vier bladen aan. Niet meer. Bij elkaar een heel karwei, maar dankbaar. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Da- miate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a-v. de redactie LEVEN EN WO NEN. 'Er wordt in Nederland vaak verkeerd gestookt' Vader en zoon Sappé: „Vertrouw nooit een schoorsteenveger in een hemdje en een spijkerbroek." foto»gpd Hessel Sappé (19) uit Langweer mag zich gedi plomeerd schoorsteenveger noemen. Als enige Nederlander volgde hij de driejarige opleiding aan de BerufsschulefUrSchornsteinfeger in Ha gen, een van de zestien schoorsteenvegers- scholen in Duitsland. Nadat hij zijn opleiding elektrotechniek op de technische school had voltooid, vertrok hij als zestienjarige naar Duitsland. Hij volgde eerst een cursus Duits om de lessen beter te kunnen volgen. Nu, drie jaar later, heeft hij zijn diploma op zak, tot gro te tevredenheid van vader Menno, eveneens schoorsteenveger. «JEANCTTI STUUR Of „Ze vragen mij wel eens, schoorsteenveger: moet je daarvoor nu studeren? Ja, zeg ik dan. Straks krijgen we te maken met Europese normen. Als je dan een diplo ma op zak hebt, zit je goed", aldus Sappé senior. Hij is lid van de Algemene Schoorsteenvegers Patroonsbond te Amsterdam en wordt jaarlijks vier dagen bijge schoold op de vakschool in Dülmen. Eerlijk gezegd hoopt Sappé senior dat die Europese normen er snel komen. Er wordt volgens hem in Ne derland nog te vaak een verkeerde kachel gekocht of verkeerd gestookt. In Duitsland beperkt de schoor steenveger zich niet tot het vegen van het rookkanaal, maar verricht ook metingen. Zijn bevindingen komen op schrift. Mankeert er iets aan de kachel of het kanaal, dan moet daar dadelijk in worden voorzien. Is dat ge beurd, dan wordt er een sticker verstrekt bij wijze van ijking. Vakwerk dus. Sappé senior: „Vertrouw nooit een schoorsteenveger in een hemdje met korte mouwen en een spijkerbroekje. Als die aanbiedt 'even' de schoorsteen te vegen, kan dat nooit goed zijn." Roetdicht pak Hessel Sappé gaat net als zijn vader gekleed in het bekende schoorsteenvegerskostuum. Onder het tweedelige zwarte, katoenen, geoliede (dus roetdichte) pak, dat is versierd met koperen knopen en een kope ren gesp, draagt hij lang, stofafstotend ondergoed. In het zwarte pak zit een leren kruis. Volgens senior is dat om zaadbalkanker tegen te gaan. Er zouden vroeger heel wat schoorsteenvegers op vrij jonge leeftijd aan die ziekte zijn overleden, doordat ze gedurende hun werkzaamheden wijdbeens boven de schoorsteen stonden en het stof in hun kleren drong. Neus en mond worden beschermd door een witte sjaal, de mouwen worden met riempjes strak om de polsen gesloten en onder de schoenen zit een zool van auto band zonder profiel. Zo brengt de schoorsteenveger geen viezigheid binnen en houdt hij zich tevens goed staande op het dak. Bij de outfit hoort traditiegetrouw een hoge hoed. Het pak gaat nooit in de was. „Smerig is smerig en je draagt het totdat het af is", zegt Hessel. Spinragvorming Migraine en hyperventilatie zijn kwaaltjes die niet zel den het gevolg zijn van een slecht functionerende ka chel. „De meeste mensen denken dat ze het goed voor elkaar hebben. De gaswacht kijkt naar de kachel en de schoorsteenveger veegt de schoorsteen. Maar de gas wacht verricht geen metingen. Hij gaat niet na of de af stellingvan de kachel wel goed is, of hij wel voldoende zuurstof krijgt en een goede uitstoot heeft, of de bran ders te royaal zijn afgesteld of wellicht bijna af zijn. Een Theo Salet met zijn winnend ontwerp. foto 0 pd

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27