9 Priem ziet af van Maassen Sport Kulker klopt wéér de nationale top WIE ZEI DAT ACHTERAF MAANDAG 5 OKTOBER 1992 -25 (chef! TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER* Limburger kiest voor Raas Frans Maassen blijft definitief bij Jan Raas. De 27-jarige Limburger maakt vandaag bij terugkeer uit Montreal be kend, dat hij een contract zal tekenen, dat hem voor de komende twee jaar aan de nieuwe WordPerfect-ploeg verbindt. ROTTERDAM PETER OUWERKERK Cees Priem, de ploegleider TVM, die een principe-( komst met Maassen had geslo ten en in principe zijn goedkeu ring aan de keuze van Maassen moet verlenen, gisteravond: „Wij willen er wel aan meewer ken, dat Maassen bij Raas blijft. Normaal gesproken zal dat ook zo zijn." Priem had afgelopen week einde een gesprek moeten heb ben met zijn Rus Konisjev over de voortzetting van diens carri ère bij TVM. Maar Konisjev kon niet uit Italië weg, omdat er op alle Italiaanse vliegvelden werd gestaakt door de verkeerslei ders. Optie Priem: „Konisjev blijft heus wel. Die kan niet weg. Ik heb een op tie voor tien jaar op hem. Ik heb trouwens de eerste keus op alle Russische renners. Maar ik moet het nog afronden. En bui ten hem zijn er nog kandidaten genoeg om het niet-komen van Maassen op te vangen." Vorige week werd bekend, dat Priem de opties Van der Poel- /Talen of Giorgio Furlan achter de hand heeft. De bij TVM over boord gevallen Mare Siemons en Jos van der Pas komen vol gend seizoen uit voor de Elro- ploeg van Jos Elen. Raas contracteerde de afgelo pen dagen nog drie renners: de Fransman Yvon Ledanois, de Zwitserse amateur Dieter Runkei (winnaar van de Wil helm Teil-ronde) en de Belgi sche amateur Danny Baelman. Peter Post heeft voor zijn nieu we Novemail-formatie alsnog interesse voor de Franse ge broeders Mare en Yvon Madiot. De door Manfred Krikke en Ferdi VandenHaute aangekon digde ploeg van jonge Neder landers is vrijwel zeker van de baan. Krikke heeft tot nog toe geen sponsors kunnen vinden. Onmin Andere transfers, die de afgelo pen dagen hun beslag kregen: in België vangt Lotto het verlies van Museeuw (GBMG), Moreels (WP) en Redant (Collstrop) op met het vastleggen van de drie ex-Tulip-renners Roosen, Van de Laer en Frison. Cyrille Guimard legde voor Castorama beslag op drie renners van het op te heffen Helvetia: Fabian Je- ker, Gilles Delion en Heinrich Trumheller. Guimard ziet Rué, die sinds het Franse nationaal kampioenschap in onmin leeft met Luc Leblanc, naar Banesto vertrekken. In Italië is er veel verandering bij de grote ploegen. Bij Carrera vertrekken Abdoesjaparov (Lampre), en het sterk kalende duo Ghirotto/Perini (beiden naar ZG Bottecchia), maar Chi- appucci krijgt er Beat Zberg (Helvetia) en Rolf Sörensen (Ariostea) voor terug. Ariostea ziet ook Argentin (Mecair) ver trekken, alsmede Baffi en Lietti (Lampre). Bij Lampre lijkt ook Fondriest te hebben gevonden. Marco Giovannetti ten slotte verruilt Gatorade voor, hoogst waarschijnlijk, San Benedetto. Frans Maassen. De Limburger heeft definitief voor de wielerstal van Jan Raas gekozen. foto anp ATIETIEKMEDEWERKER Han Kulker bleef gisteren in Drachten voor de tweede keer in één week de verzamelde Ne derlandse top de baas op een stratenmijl. Na een spannende eindsprint won de Bataaf in 4.25,67 net voor Rotterdammer Leon Haan. Zoals gebruikelijk was het Kulkers clubgenoot Joost la Lau die als eerste keerde in de Drachtse straten. Deze kon ech ter zijn kleine voorprong niet uitbouwen, waarna de rest van het veld hem snel achterliet. In zijn huidige vorm kon Kulker wèl de rest van het veld ruim voor de finish lossen. Haan kwam in de laatste tientallen meters nog dichtbij, maar de Leidse topper sloeg ook deze aanval in stijl af. La Lau eindig de uiteindelijk in 4.30,21 op de zesde plaats. In Zwolle werd dit weekeinde het Nederlands kampioenschap marathon voor veteranen ge houden. Lenie van der Plas was hier regionaal de meest succes volle atlete. Met 3.04,40 behaal de ze bij de vrouwen 'overall' de tweede plaats, slechts 1.08 achter winares Manna Lukkien. In het klassement veteranes II (40+) betekende dit de eerste plaats en dus het eerste Neder landse kampioenschap voor de atlete van de NSL (die binnen kort lid wordt van De Bataven). Met deze tijd verbeterde Van der Plas haar persoonlijke top tijd met 13 minuten. Deson danks bleek ze aan de finish zeer fit. Zeker ook gezien het vlakke schema behoort daarom een tijd onder de drie uur zeer wel tot de mogelijkheden. Op het Zwolse parcours miste Theo van der Veer van AV Hol land de afslag voor de halve ma rathon door de slechte wegwij- zering. Koersend op een tijd van 1.10 en een vijfde plaats eindig de de Leiderdorper na drie kilo meter extra als negentiende. De Bredaase Singelloop was de verzamelde Bataven in wisselende mate succesvol. Toploopster Joke Kleyweg van het Bataven-marathonteam moest na ongeveer 12 kilometer opgeven. Van de drie mannen uit het team was Huub Pragt de snelste. Met een tijd van 1.09,20 was de Leidenaar op de halve marathon alweer twee minuten sneller dan vorige week in Maastricht. Minstens zo sterk waren de prestaties van Luuk Steenber gen en Jo Ferket. Met respectie velijk 1.10,50 en en 1.11,58 klas seerden ze zich als 38ste en 41ste, daarmee beiden op posi ties die punten opleveren in het Pickwick-wegcircuit. Henk van Velzen bleef dicht bij zijn drie clubgenoten in de buurt. Met 1.12 klasseerde hij zich bij de veteranen als elfde. In Utrecht lukte het de vrou- wenploeg van De Bataven weer net niet om de nationale wed strijd 4x15 kilometer op hun naam te schrijven. Net als het Leidse viertal was namelijk ook het Oldenzaalse L\AC acht mi nuten sneller dan vorig jaar. Met 3.59,43 finishten de Twent se atletes anderhalve minuut voor het Bataafse kwartet, waar in Regina van Duyn de snelste was. Ook Marianne Vlasveld le verde in de Utrechtse storm wind een prestatie van formaat door ruim binnen het uur te eindigen. In Noordwijkerhout ging de overwinning in de achtste plaat selijke omloop naar Hoofddor per Peter Zwiers in 49.57. De beste regioatleet bleek Fred Sluys van het organiserende NSL Met 50.09 na 15 kilometer bleef Sluys de Bataven Dirk van Beelen (vierde in 50.25) en Paul Bamhoorn (zesde in 50.38) ruim voor. Bij de vrouwen was Liesbeth Vergeer in 1.02,03 de snelste. Bij de veteranen was Willem Ravensbergen (60+) het meest succesvol. Ravensbergen was met 55.06 ook alle 50+'ers de baas. Bert Kerkvliet eiste bij de veteranen II de tweede plek voor zich op. Bij de veteranen I ten slotte liepen Hans Rigtholt (De Spartaan en tweede) en An ton Hens (NSL en derde) zich in de prijzen. Naam: Petra de Bruin Leeftijd: 30 Woonplaats: Lan- geraar Beroep: werk zaam in zwakzin nigenzorg Sport: wielrennen ij had tijdens f de wie lerronde van Lei den op de racefiets moeten zit ten. Maar in plaats daarvan stond Petra de Bruin op zater dag 3 oktober met een startpi stool in de hand om haar fiet sende collega's weg te schieten. De Langeraarse wereldkam pioene van 1979 was geen waardiger afscheid gegund. Een ongelukje gehad? „Dat kun je wel zeggen. Tijdens een trainingstocht reed ik met een groepje in de buurt van de Haarlemmermeer. Keurig ach ter elkaar. Werden we tot twee maal toe gesneden door een au tomobilist. Dat liep nog goed af. De derde keer was ik aan de beurt. Ik tuimelde in de berm. De dader reed gewoon door. Door de schrik voelde ik aan vankelijk weinig. Later bleek mijn knie beurs en blauw. Ik loop nog steeds te hinken. En op één been kan ik hier in Lei den onmogelijk winnen." Jouw afscheid gaat zo mooi de „Ik sta me inderdaad te verbij ten. Eigenlijk ben ik alleen ge komen voor joop Riethoven. Mijn enige troost is, dat ik mijn laatste koers in elk geval heb ge wonnen. In het Belgische Mui zen, bij Mechelen, was ik ieder een te snel af." Waarom stop je eigenlijk met wielrennen? ..Ik rijd al sinds mijn zestiende bij de vrouwen mee. Er is veel veranderd. Ik mis de gezellig heid van vroeger. De collegiali teit is er niet meer. In de koers worden alleen maar rekensom metjes gemaakt. Bovendien loopt het met de onderlinge ri valiteit de spuigaten uit. In de tijd van Keetie van Oosten-Hage viel er ook wel eens een onver togen woord, maar dat was nog niets vergeleken met de contro verse tussen Van Moorsel en Knol." Werkloos wielren ner Gert jakobs in Sport Inter national over de houding van renners die via 'strontkoersen' een contract bij elkaar probe ren te rijden: „Net doen alsof alles in orde is. Met bravoure binnenstappen. Beetje metal die mannen hun ballen spelen. Vinden ze mooi, hè. Het zijn net kleine kinderen. Zielig. Ajax-voorzitter Michael Praag in De Volkskrant het Olympisch Stadion: Toch heeft dit sta dion iets moois. De rondingen, het gelei delijk naar achter weglopen van de tri bunes geven zo'n ste nen kolos toch iets gracieus. Een sta dion hoort niet vier kant te zijn, maar rond te lopen. Aad de Mos, voetbalcoach zon der club, in Voetbal Internatio nal: „In de koppies van de interna tionals klopt het niet. Ze komen naar zo'n wedstrijd toe om zich te ontspannen, niet om zich in te spannen. Ex-Sovjetschaker Genna So- sonko in de Volkskrant: „Ik zie turntrainer Boris Orlov niet gauw praten over de finesses in het werk van Solzjenitsin, hij zal het eerder hebben over de koers van de roebel en de dollar. Waarmee ik hem niet wil kleineren. Het is gewoon het le- Maradona in Trouw na zijn debuut voor Se villa: „Ik ben een bokser wiens titel is afge pakt en nu terug komt om hem te heroveren. Mart Smeets, tv-presentator bij Studio Sport, in zijn co lumn in Trouw over de Neder landse kampioenschappen tennis in Hoorn: Twee aardige jongens, die op zondagmiddag nog bijna de NOS in verlegenheid brachten door zo langen geheel oninteres sant door te meppen dat de sportzendtijd bijna overging in die van de kerkdienst." Youp van 't Hek in zijn column in NRC Handelsblad over de manier waarop het Nederland se supporterslegioen zich bij wedstrijden uitdost: „Zij breit onder Henny Huis mans Surprise Show aan haar supportersgeluk en hij gaat, zo gauw het te moeilijke NOS Laat begint, naar het schuurtje om zijn klompen een laatste laagje te geven. Supporters van Dordrecht'90 in de Volkskrant over voorzit ter en sponsor Kees den Bra- Columnist Hugo Camps in Voetbal International: „Hans Westerhof is toch ook een onder wijzer. Krijtje achter het oor, frisdrank, orgelmuziek. Geen mens van vlotte ca maraderie of mana gersparfum. Je ver wacht hem altijd op de fiets, wasknijpers aan de broek. En ik weet zeker dat Westerhof in pyjama slaapt. Horecagjgant Gerrit van der Valk in Sport International: „Je gelooft het niet, maar ik ben al verschillende keren gevraagd om manager te worden van een betaald-voetbalclub. Laatst probeerde Veendam het nog. Je kunt nu in de lach schieten, maar een club u<aarvan ieder een in de lach schiet, daarin vind ik mijn uitdaging. Voetbalscheidsrechter John Blankenstein in Voetbal Inter national: „In de homobeweging ben ik geen i>oortrekker, ik loop niet met het roze vaandel voorop. Columnist HenkTerlingen in Nieuwe Revu: „Zeventien miljoen is er betaald om de zakken van die voetbal pooiers vol testoppen. Die kla gen nu alweer dat het te weinig is. Een keur van sportjournalis ten pent en zwetst zich rijk aan deze onderwereld. Hoe ver moet het nog komen voordat die snappen wie ze van dienst zijn?" Hij heeft het toch weer voor elkaar. Joop Riethoven, veertig jaar organisator, laat tientallen vrouwen op racefiet- seh door feestvierend Leiden ra zen. Op drie oktober nota bene, in het hartje van de stad. En ze zijn er allemaal, Van Moorsel, Haringa, Knol, de toppers van het peloton. Ze doen het voor 'ome Joop'. Die er toch weer in is geslaagd sponsors te vinden voor zijn manier van 3 Oktober vieren. Eén van de geldschie ters, NBM-voorman Volkers, vertelt bij de VIP-bus in de Ko- revaarstraat hoe Riethoven hem over de streep heeft getrokken. „Ik vroeg: Joop, wie heb je dan allemaal gecontracteerd? Ant woordt hij: alleen Leontien van Moorsel en Monique Knol en dertig man ME om ze uit elkaar te houden." Dat het tussen beide kempha nen nog steeds geen koek en ei is, blijkt ook in Leiden. In de koers rijdt Knol constant op het wiel van de wereldkampioene om haar in de sprint om de vijf de plaats achter zich te laten. Voor en na de koers mijden zij elkaar als de pest. In eetcafé Pardoeza, waar de enveloppen met inhoud kunnen worden af gehaald, zit het Knol-kamp ui terst links en de nationale selec tie (ploeg-Van Moorsel) geheel aan de andere kant. 'Ronde-mister' Wim Rijsbergen kan er niet mee zitten dat hij drie andere vrouwen met hun ereplaatsen mag feliciteren. Want de oppermachtige winna res Ingrid Haringa, nummer twee Margaretha Groen en de Rijnsburgse Petra Grimbergen („Ik rijd tenslotte een thuiswed strijd en moet mijn neus wel la ten zien") zijn bepaald geen on bekenden voor de Leidse voet balinternational. Voor alle drie heeft hij behalve drie kussen ook een aantal volzinnen over. Rijsbergen („ik houd nu een maal van alle sporten") bekent dat ook hij zijn vrije zaterdag ochtend heeft opgeofferd voor Joop. Het publiek moet nog duidelijk wennen aan de snelheid, waar mee de vrouwen over het boch tige parcours ijlen. Het enige ongeluk dat gebeurt, heeft Hes ter Marieke Kroes uit Hattem echter geheel en al aan zichzelf te danken. Na een bliksembe zoek aan het ziekenhuis ver voegt zij zich met haar ouders weer bij de andere deelneem sters in Pardoeza. Over ouders gesproken, ook pa en moe Van Moorsel zijn niet weg te slaan van het parcours. Over het gedrag van hun doch ter maken ze zich geen zorgen, wel over het gewicht van 'Ti- nus'. „Een paar jaar geleden woog ze 65 kilo", aldus vader Van Moorsel, „nu nog maar 45. Dat komt natuurlijk door de grote rondes, met al die ber getappes. Ik hoop dat ze nu snel een beetje aansterkt. Dat is nog maar de vraag, want als haar collega's zich na de koers allang hebben omgekleed, maakt Van Moorsel nog wat ex tra kilometers. Misschien uit beroepsemst - een goede 'cool ing down' is immers nooit weg - of simpelweg om Monique Knol nog even niet te hoeven zien. Want dikke vriendinnen wor den die twee nooit meer. Riethoven vindt het allemaal best zo. Hij heeft zijn eigen wie lerronde, de vrouwen maken er een spektakel van en dank zij de gulle sponsors blijft er zelfs 'een leuk bedrag' over. Een ome Joop zou ome Joop niet zijn als hij geen goede doelen zou kun nen verzinnen. Zo pikken de dierenambulance in Oegstgeest en het comité Andijk voor ver standelijk gehandicapten buiten Nederland ook nog een graantje mee van de lucratieve vrouwen ronde. De spelers van de w Leiden waren ge waarschuwd. Trai ner Peter Ciere kondigde in de ze krant aan dat hij zijn spelers eens even diep in de ogen zou kijken voordat ze in de bus gin gen voor de uitwedstrijd bij Spi rit. Hij vermoedde dat de lange nacht van 2 op 3 oktober zijn tol zou eisen binnen de selectie. Enige voetballers probeerden hun coach te slim af te zijn. Ze arriveerden op de Morsch met zonnebrillen op en lieten de coach gissen naar hun mentale en fysieke toestand. De schade viel allemaal wel mee, want de ploeg bracht twee punten mee naar huis. Het was sowieso wel een vrolij ke boel bij Leiden. Ciere had voor de zekerheid wat extra wis selspelers meegenomen en de dug out zat dus tjokvol. Toen de ploeg op 0-1 kwam (de eind stand), ontwikkelde zich een spontane polonaise aan de zij lijn van reservespelers. Waren ze toch niet helemaal voor niets meegereisd. en niet afgesloten I j drinkbus heeft de kansen van de Neder landse kanovaarder Tonny Ben schop op de mondiale mara- André de Jong van de 3 October-Vereeniging moest er zaterdag aan te pas komen om Monique Knol en Leontien van Moorsel uit elkaar te houden. Beide rivalen beloonden de Leidenaar voor het feit dat hij 'ertus senin' ging staan met een ferme kus. foto loek zuyderduin thontitel ernstig benadeeld. On der tropische omstandigheden beëindigde Benschop het 45 ki lometer lange parcours in Bris bane ondanks lichte uitdro gingsverschijnselen als vierde. Bij de ravitaillering na 25 kilo meter kreeg Benschop een bid on water toegeworpen, dat door de verzorger niet geheel geslo ten was. „Voor ik een slok had kunnen nemen, was de bus in mijn boot leeggelopen", treurde Benschop. De 30-jarige Eindhovenaar was de race op de Rivier van Brisba ne uitstekend gestart. Samen met de Brit Ian Lawler nam hij afstand van de overige deelne mers. De voorsprong bedroeg maximaal 500 meter. Door het waterincident zat Ben schop veertien kilometer zon der drinken. Dat werd hem in de slotfase fataal. Hoewel hij in de kopgroep meepeddelde, was Benschop in de laatste zes kilo meter niet in staat de tem poversnellingen te volgen, lawler werd wereldkampioen. De tweede Nederlandse deelne mer. Rick Daman, was al veel eerder in een uitzichtloze posi tie gemanoeuvreerd. Hij brak na twintig kilometer zijn ped del. Met uitzondering van Jahangir Khan uit Pakistan neemt de volledige wereldtop deel aan de open Nederlandse kampioenschapen squash. Het toernooi wordt van 21 tot 27 ok tober in Amsterdam gehouden. De titelstrijd is gedoteerd met een prijzengeld van 80.000 dol lar (135.000 gulden). Voornaamstepubliekstrekkers zijn wereldkampioen Jansher Khan (Pak) en oud-wereldkam pioen Rodney Martin (Aus). jahangir Khan moest zich we gens een bij het WK in Zuid- Afrika opgelopen blessure af melden. De Australiër Chris Ro bertson verdedigt zijn vorig jaar veroverde Nederlandse titel. Op verzoek van de Nederlandse Squash Rackets Bond heeft de nationale kampioen Lucas Buit een wildcard gekregen. Op de wereldranglijst bezet Buit de veertigste plaats. Raymond Schefter, Alphenaar Michael Vertogen, Eric Smit. Karl Mö- schner en Jan van der Velde moeten zich via het kwalifica- piaatsen. Leeds United gaat in protest te gen de beslissing van de tucht- commissie van de UEFA die be paalt dat er een derde wedstrijd met VFB Stuttgart op neutraal terrein gespeeld moet worden. Terecht doen die Engelsen dat. En wel hierom. Ten eerste zijn er regels met betrekking tot het aantal van drie buitenlanders dat een ploeg in Europees of competitiever band mag opstellen. Stuttgart heeft die regels overtreden en daarop staat maar één straf: te rug naar af. opnieuw beginnen en voortaan beter uitkijken. Zo iets als bij het ganzeborden. Ten tweede is hier geen sprake van zomaar een foutje', maar van grove nalatigheid van de zijde van Stuttgart. Van Duit sers, die altijd zo prat gaan op hun degelijkheid en organisatie talent. mag je toch verwachten dat ze alerter handelen dan nu het geval is geweest. Het gaat bij een club als Stuttgart om miljoe nen marken. En dan komen ze met zo iets doms als vierde bui tenlander meenemen naar een uiterst gewichtig duel. Het mag dan ook geen ver wondering wekken dat Gary Li- neker, de Engelse ex-internatio nal. voor de BBC verkondigde dat hier simpelweg sprake is van klasse-justitie. Het lijkt er op dat de grote Duitse lobby binnen de UEFA zijn werk grondig heeft gedaan. Niet alleen mag Stuttg art blijven, maar bovendien krijgt de boosdoener ook nog een bonus. Namelijk een extra duel op neutraal terrein. Dat berooft Leeds United na melijk wél voor een goed deel van de steun van het eigen, zeer trouwe en fanatieke publiek. Die 'twaalfde man' was geheel en al verantwoordelijk voorde fantas tische ambiance waarin het de ploeg lukte om een hopeloos lij kende achterstand nog bijna u<eg te werken. Nogmaals een krachts-in- spanning van formaat leveren lukt je niet snel een tweede keer. Zeker niet In het buitenland waar de Engelse teams per defi nitie minder mt de verf kinnen. Dus als er dan toch zo nodig ge speeld moet worden - het beroep dient morgen - dan in Leeds. Lijkt het althans nog een beetje op een straf voor de overtreder. AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25