Jeroen van Dijk vaart eigen koers i ni Steffi Graf en Boris Becker weer in de hoofdrol De wraak van Van Bracht Weinig schot in schaaktweekamp Sport Eindelijk puntje voor Palace Eerste honkbaltitel voor ADO MAANDAG 5 OKTOBER 1992 s8 24 redactie: herman joustra ad van kaam (CHEF) r08 onderwater rob van der zanden Dammer Tsjizjov niet te stoppen Toulon Met een maximale score van vier uit twee heeft titel verdediger Alexei Tsjizjov afgelopen weekeinde bij het WK dam men in Toulon alleen de leiding genomen. De Nederlandse oud wereldkampioenen Sijbrands en Wiersma scoorden elk een punt minder en zagen hun achterstand tot twee punten groeien. Cle- rc. die evenals het duo Koyfman/Valneris twee winstpartijen liet aantekenen, kwam naast zijn landgenoten. Gantwarg, die voor het weekeinde met Tsjizjov het veld aanvoerde, kwam twee keer niet verder dan remise en viel terug naar de met het Nederland se trio gedeelde tweede plaats. Spanjaard Echave verrast Montreal Federico Echave heeft gisteren in Montreal de vijfde Grote Prijs van de Amerika's gewonnen. De 32-jarige Spanjaard versloeg na 224 kilometer in de eindsprint zijn twee vluchtgezel- len, de Italiaan Davide Cassani en de Fransman Luc Leblanc. De drie renners ontsnapten in de laatste van zestien omlopen rond Montreal met de Zwitser Thomas Wegmüller. De laatste moest in de slotkilometers afhaken na een demarrage van Leblanc. De enige wereldbekerwedstrijd buiten Europa werd lange tijd ge kenmerkt door een vlucht van vijf renners, onder wie de Lim burger Frans Maassen en de Fransman Bruno Cornillet. Maas- sen werd veertig kilometer voor het einde als laatste van de groep door het peloton ingerekend. Hij had er toen 140 kilome tervoor gereden. Vanderlijde gaat studeren landgraaf Het jaar pauze dat hij na zijn derde Olympische bronzen boksmedaille heeft ingelast gaat Arnold Vanderlijde ge bruiken voor studie. De drievoudige Europese kampioen in het zwaargewicht is afgelopen week aan de universiteit van Gronin gen begonnen met de cursus sportmanagement. „Die opleiding vergt een jaar. Ik heb vrijwel al mijn tijd daarvoor nodig", vertel de de Limburger zaterdagavond in Landgraaf waar hij door sportwethouder Boumans gehuldigd werd voor zijn verdiensten voor de bokssport. Kansloze nederlaag ZVH den haag ZVH kan de tweede ronde van het toernooi om de Eu ropa Cup voor landskampioenen vergeten. De volleyballers uit Zevenhuizen verloren zaterdag de eerste wedstrijd tegen Spor ting Portugal met 0-3. In de strijd om de CEV-beker won Zwolle met 3-0 van het Zwitserse TSV Jona, de vrouwen van Brevok ver loren met 1 -3 van het Belgische Harmanas. ZVH hoopte zich in het dorpshuis Swanla te revancheren voor de trieste afgang van vorig seizoen toen dezelfde tegenstander werd geloot. De Neder landse kampioen dacht na het bestuderen van video-beelden gemakkelijk met de Portugese kampioen te kunnen afrekenen. Achteraf bleek dat in Lissabon het tweede team van Sporting op band was vast gelegd. Schaaktitel Van Blitterswijk leiden Stefan van Blitterswijk uit Leiden is afgelopen zaterdag Nederlands kampioen rapidschaak bij de 16-jarigen geworden. Ook in twee andere leeftijdsgroepen werden Leidenaars kam pioen: bij de 8-jarigen Jan Smeets en bij de 14-jarigen Remko van der Erf. Allen zijn afkomstig van de Leidse schaakvereniging Op Eigen Wieken. Ties Kruize uit beeld als bondscoach bunnik De Koninklijke Nederlandse Hockeybond ziet Ties Kruize niet langer als de ideale opvolger van Hans Jorritsma. Het bestuur wil een bondscoach aantrekken, die full-time voor het nationale mannen-team beschikbaar is. Dat is niet het geval met Kruize. Mede om die reden wordt er dezer dagen gesproken met Richard Aggis, ex-bondscoach van Australië. Aggis, als trainings coördinator in dienst van het Institute of Sports in Melbourne, verblijft momenteel met een jeugdteam in Nederland voor het spelen van een aantal oefenwedstrijden, onder meer tegen Bloe- mendaal en Amsterdam. Ook Roelant Oltmans, coach van de Nederlandse vrouwenploeg, is nog steeds in beeld. Badmintonner heeft internationale mogelijkheden De natuurlijke aanleg van de Indonesische badminton- toppers mist Jeroen van Dijk. De Rotterdammer com penseert dat gebrek met een ijzeren mentaliteit, een ver beten trainingsdrang en een precies uitgestippelde carri èreplanning. In dat perspectief gaf de finaleplaats in de mager bezette Open Nederlandse titelstrijd aan dat de pas aangetreden bondscoach Huub Franssen in Van Dijk in elk geval één speler heeft met internationale mogelijk heden. verwacht en snel einde kreeg. Voor het eerst in zeven jaar had de NBB (na Pierre Pelupessy) weer een Nederlander in de fi nale van het mannen-enkelspel, waarbij gemakshalve maar even aan de lage bezettingsgraad voorbij werd gegaan. Van Dijk profiteerde in Den Bosch, waar voor het eerst het open NK werd afgewerkt, van het mager bezette deelnemers veld. De concurrentie bestond vooral zuit twee hoger inge schatte Indonische toppers, die beiden het pad van de nationale kampioen kruisten. De laatste, Hermawan Susanto, hield hem van de overwinning door gister middag in iets meer dan een half uur de partij met twee keer 15-6 te beslissen. Zaterdagavond ondervond Bambang Suprianto, dat aanleg alleen niet voldoende is op in ternationaal niveau. De degelij ke Van Dijk zocht de aanval. Hield de Aziaat op de achterlijn en scoorde, zoveel zelfs dat de partij met 15-2 en 15-7 een on- Vedetten De vedetten uit Engeland, De nemarken en enkele Aziatische landen lieten Den Bosch links liggen. De prijzenpot van nog geen zestigduizend gulden, bij na een halvering vergeleken met 1991, sprak alleen subtop pers en een groot aantal Neder landers aan. Van Dijk valt nog in de cate gorie subtoppers, maar de wil is aanwezig daar verandering in te brengen. Wat de jonge Rotter dammer nog mist, merkte hij in de finale tegen Hermawan Susanto. De winnaar van het brons op de Olympische Spelen was op praktisch alle onderde len de betere. „Ik moet meer van dit soort wedstrijden spelen. Ik mis zijn ervaring. Op de training probeer ik het na te bootsen door twee tegen één te spelen, onder druk staan. Zo'n overwinning als op zaterdag heb je af en toe nodig om te constateren dat alle in spanningen niet voor niets zijn. Ik moet wel reëel blijven. De ze ge op Suprianto betekent niet dat ik opeens alle toppers van de baan kan slaan." Van Dijk wordt met veel zorg omringd. Privé-trainers Over mans en Langelaar, mede mo gelijk door de steun van de ge meente Rotterdam, bondscoach Huub Franssen en clubtrainer Wortel bij BCO. Vrouwen De Indonesische Sarwendah Kusumarwardani veroverde de open Nederlandse badminton- titel in het vrouwenenkelspel. Sarwendah versloeg in eindstrijd de Zweedse van Chi nese afkomst Lim Xiao Qing in twee games: 11-4,11-8. Jeroen van Dijk verloor zijn finalepartij tegen de Indonesiër Hermawan Susanto. Het tennis beleefde weer eens een Duits weekein de. Boris Becker en Steffi Graf zegevierden res pectievelijk in Bazel en Leipzig over Tsjechoslo- waakse tegenstanders, Petr Korda en Jana Novot- Voor Becker was het de eerste toernooizege sinds februari, toen hij in het sportpaleis Ahoy' in Rotterdam de hoofdprijs pakte. De setstanden waren 3-6 6-3 6-2 6-4. Graf won voor de derde achtereenvolgende maal in Leipzig (6-3 1-66-4). Tom Nijssen boekte een mooi succes in het dubbelspel van Bazel. De Limburger won de fina le met zijn vaste Tsjechoslowaakse partner Cyril Suk tegen twee andere Tsjechoslowaken, Karei Novacek en David Rikl (6-3 6-4). Met een nieuwe trainer keerde het succes voor Becker terug. De drievoudige Wimbledonkam- pioen, die een wild card kreeg voor het met 1,3 miljoen gulden gedoteerde toernooi in Bazel, werkt sinds kort met de Oostenrijker Günther Bresnik. „Het werd weer eens tijd", glunderde Becker, die een checque van 160.000 dollar in ontvangst mocht nemen en zijn totaal verdien sten in zijn loopbaan op 7.000 dollar na op tien miljoen dollar bracht. Alleen Ivan Lendl, John McEnroe en Stefan Edberg hebben eerder die magische grens doorbroken. Op de nieuwe we reldranglijst neemt Becker de zevende plaats over van de man, die hij in St. Jakobhalle versloeg: Korda. Hij heeft nu 34 toernooizeges op zijn naam staan. Voorafgaand aan Rotterdam won Becker dit jaar het indoortoernooi van Brussel door in een adembenemende finale de Amerikaan Jim Cou rier te verslaan. In vier binnentoernooien leed de Duitser in 1992 slechts één nederlaag tegen ze ventien overwinningen. Dat was in Stuttgart te gen Rijnsburger Jan Siemerink. Opgewekt Becker was na zijn zege, die in 2 uur en 36 minu ten tot stand kwam, buitengewoon opgewekt. „Het is een goed teken, dat ik zo kort na de sa- menwerldng met Bresnik is begonnen een toer nooi kan winnen", zei hij. „Ik heb hier enkele goede partijen gespeeld. Alles liep nagenoeg per fect." Graf moest net als vorig jaar in de Messehalle van Leipzig Novotna in de finale bestrijden. „Ik ben eigenlijk niet erg tevreden", sprak de winna res van 50.000 gulden na afloop. „Maar het is ook wel eens prettig te winnen zonder optimaal te spelen. Ik voelde me geen moment echt goed in de wedstrijd. De eerste set was eigenlijk nog het minst slecht." Voor 5500 toeschouwers hadden beide speelsters vooral problemen met de opslag. Na een doorbraakfestival won Graf, hersteld van een ontsteking in de schouder, met 6-3. In de tweede set ging Novotna, vanaf vandaag in Zü- rich dubbelpartner van de Duitse, sneller en agressiever spelen met als gevolg een duidelijke score van 6-1. In de derde set ging de strijd gelijk op totdat Graf bij een voorsprong van 5-4 door de service van de Tsjechoslowaakse heen brak en het eerste matchpoint benutte. Het betekende de vijf de toernooizege voor Graf dit jaar. Palermo In het toernooi op het gravel van Palermo gaven de Spanjaarden de toon aan. In de finale bleek Sergi Bruguera met 6-1 6-3 veel te sterk voor Emi- lio Sanchez. In het eerste toernooi van het Austra lische zomercircuit, in Brisbane, ging de winst naar Guillaume Raoux. Hij versloeg de verrassen de Deen Kenneth Carlsen met 6-4 7-6 (12-10). Het was de eerste winst voor Raoux in een toer nooi van het ATP-circuit. Bij de vrouwen verdedigde de Zwitserse Manu- ela Fragnière-Malejeva in het Franse Bayonne haar titel met succes. Na een matig begin kwam ze steeds beter in haar spel tegen Nathalie Tauzi- at (Fr): 6-7 6-2 6-3. De revanche van Rini van Bracht was perfect. Juist hij, in zijn profjaren het zwarte schaap onder de betaalde driebanders, won in Oosterhout het eerste toernooi van de nieuwe reeks. „Je zou dit een geweldige wraak kunnen noemen", zei hij na de overwinning in de Finale op de BelgCaudron (3-0). Met sardonisch genoegen uit te Van Bracht zijn grieven over de Duitse profbaas Werner Bayer en zijn organisatie BWA. Hij noemde hem een oplichter, een leugenaar. Vorig jaar viel de 45-jarige Waalwijker vanwege slechte resultaten uit de prof- groep. Nooit in vijf jaar had hij één van de prestigieuze toer nooien gewonnen. Dat lukte gisteren pas, dank zij een wild card van de lokale organisatie. „Voorlopig ben ik leider in de wereldbeker. Ik heb ze met deze prestatie in verlegenheid ge bracht. Dat is toch humor." Want het is de vraag of hij zijn leidende positie kan of wil ver dedigen. In Gent, Tokyo en Pal- ma kan hij zich melden voor een kwalificatie-toernooi, Ber lijn en Orleans zijn 'gesloten' toernooien. Naar Japan zal hij vrijwel zeker niet afreizen. Het risico van uitschakeling in de eerste ronde is hem te groot. Bovendien baalt Van Bracht van het feit, dat hij gebonden is aan de strakke sponsorregels van de BWA. „Mijn sponsor heeft er belang bij dat ik in Ne derland speel. Ik moet mijn re clame laten zien. Tennissers en golfers dragen toch ook ver schillende soorten teksten. Waarom kunnen wij dat dan niet?" Hij is goeddeels afhanke lijk van Bayer die hem wild cards zou kunnen verschaffen. Na zijn scheldpartij op de Duit ser is dat dubieus. Was het toe val dat Bayer de eerste twee sets van de finale miste? Van Bracht: „Van hem heb ik hier geen uit nodiging gehad om te spelen. Nee, die kreeg ik van de beste organisatie in de wereld: de mensen in Oosterhout." Meteen na de prijsuitreiking had de 45-jarige Waalwijker een nieuwe klacht over de BWA in petto. Nadat hij in de enveloppe keek, ontstak hij in lichte woe de. Waar hij dacht een cheque van 27.500 gulden aan te tref fen, vond hij slechts een getikt briefje met de mededeling dat hij met Bayer contact diende op te nemen als hij zijn prijzengeld wilde ontvangen. „Ik heb hier gewerkt, ik wil vanavond met mijn centen naar huis. Bayer? Hij heeft me niet eens gefelici teerd, hij keek niet eens naar Van Bracht leeft al in onmin met Bayer sinds de start van het professionele driebanden in 1986. Hij kreeg destijds een boete van tienduizend Mark op gelegd, omdat hij een keer met een eigen sponsornaam op zijn overhemd speelde. Bovendien zegt hij nog recht te hebben op vijfduizend gulden reiskosten. Bayer zei zaterdag dat als Van Bracht een volwassen kerel is, hij op hem toe zou moeten stappen om de zaak uit te pra ten. „Heeft hij dat gezegd? Schrijf dan maar dat hij een grote, vieze leugenaar is. Ik ben zo vaak bij hem geweest." Afgezien van alle commotie, speelde Van Bracht een perfect toernooi. Hij won in vijf sets van Havermans, een partij op hoog niveau met de gelukkigste als winnaar. Daarop versloeg hij de zestigjarige Vieira met 3-0. In de kwartfinales rekende hij af met de Koreaanse Amerikaan Sang Lee, de nummer vier van de we reldranglijst. In de halve eindstrijd was Blomdahl aan de beurt. voorschoten Palace heeft het eerste puntje binnen in de eerste divisie. Na twee verliespartijen kwamen de drie banders uit Voorschoten nu een 4-4 deling over een met Team Mulder. Rob Scholtes (40 caram boles in 44 beurten, goed voor een moyenne van 0.909) en Rob Lamboo (40 caramboles in 68 beur ten) zorgden voor een zege. Carel Wagenaar, 32 caramboles in 36 beurten tegen Jos Bongers, en John van Veen 30 in 54, verloren hun ontmoeting. Sport Aram Jcon het in de derde divisie niet bol werken tegen Bankras: 2-6. Kopman Hein Jan Sal man leverde wel een prima partij af tegen Maar ten van Leeuwen (30-22 winst in 35 beurten, een moyenne van 0.857). Gijs van Hage (0.333), Bob van Ingen Schenau (0.416) en Ron van Leeuwen (0.372) verloren. Van Leeuwen had daarbij pech. Hij dolf met 20-19 het onderspit. Lissenaar Robert Koster is gepromoveerd naar de hoofdklasse driebanden-klein. Hij legde bij de finale van het district Bollenstreek in De Voscuyl in Oegstgeest beslag op de derde plaats met 8 punten en een moyenne van 0.736. Nico Stroom- bergen uit De Zilk won met 13 punten voor Heemstedenaar Michel de Graaf met 11. Beiden promoveerden ook dank zij hun gemiddelde, res pectievelijk 0.691 en 0.711. Stroombergen verte genwoordigt het district bij de komende geweste lijke kampioenschappen. den haag Voor het eerst in zijn bestaan heeft ADO de Neder landse honkbaltitel veroverd. Door in de vierde wedstrijd van de Holland Series Kinheim terug te wijzen (8-4) verzekerden de Hagenaars zich van de derde achtereenvolgende zege in de best-of-five. Het was tevens de eerste keer dat de landstitel bui ten de kiasssieke honkbalsteden Haarlem, Amsterdam en Rotter dam terechtkwam. Op de foto lijkt ADO-catcher Arthur Winge- laar in de achtste inning om ge nade te smeken bij Kinheims kor te stop Edwin Lokke. FOTO ANP belgrado rtr Er zit nog maar weinig schot in de schaaktwèekamp tussen Ro bert Fischer en Boris Spasski. De partijen van zaterdag en gis teren eindigden voor de tijd- controle in remise. Sinds de match van Sveti Stefan naar Belgrado verhuisde is van de vier daar gespeelde partijen er slechts één beslist, in het voor deel van Spasski. Na vijftien partijen leidt Fischer met 5-3. Spasski beklaagt zich erover dat vier partijen in de week een te grote belasting voor hem vor men. Hij heeft last van een nier aandoening. Toch was het de tot Fransman genaturaliseerde Rus, die zaterdag een remise aanbod weigerde. Er was weer eens een aangenomen dame gambiet op het bord gekomen, waarbij de met zwart spelende Amerikaan op de twaalfde zet een kleine afruil nam inplaats van Ke7 te spelen, zoals in de zesde partij. Twee zetten later stelde Fischer remise voor. Spasski weigerde. Maar waarom hij dat deed, werd niet duidelijk. Op de 32ste zet werd alsnog vrede gesloten. Vissen De opening van gisteren beloof de meer. Voor het eerst in deze match opende Fischer met c4 inplaats van e4. Catalaans, dat de wereldkampioen in zijn gro te dagen slechts vier keer aan wendde. Met gunstig resultaat overigens: hij won tweemaal en speelde de andere twee remise. Spasski bleek iets te hebben voorbereid. In een bekende stel ling offerde hij op de 23ste zet een loper voor een pion. „Vis sen in troebel water", vond de Joegoslavische grootmeester Boris Ivkov het. Fischer scheen verrast. Hij reageerde weinig adrem en maakte op de 30ste zet zelfs een aanwijsbare fout: Db5 inplaats van g4. Hij schoot er op zijn beurt een paard bij in, waarna de partij op de 33ste zet in eeuwig schaak van de zwarte koning eindigde. Zoals bekend gaat het in deze tweekamp om een prijzengeld van vijf miljoen dollar, waarvan degene, die tien partijen wint, het leeuwedeel opstrijkt. Zetverloop Zetverloop veertiende partij: Wit: Spasski (Fra). Zwart: Fi scher (VSt). 1. d2-d4, d7-d5, 2. c2-c4, d5xc4, 3. Pgl-f3, Pg8-f6, 4. e2-e3, e7-e6, 5. Lflxc4, c7-c5, 6. 0-0, a7-a6, 7. d4xc5, Dd8xdl, 8. Tflxdl, LfBxc5, 9. b2-b3, b7- b5, 10. Lc4-e2, Lc8-b7, 11. Lcl- b2, Pb8-d7, 12. Pbl-d2, 0-0, 13. Tal-cl, Tf8-c8, 14. h2-h3, Kg8- f8, 15. Kgl-hl, KfB-e7, 16. Pf3- el, Lc5-d6, 17. a2-a4, Lb7-c6, 18. a4xb5, a6xb5, 19. Tcl-c2, Tc8-c7, 20. Tdl-cl, Ta8-c8, 21. Le2-f3, Lc6xf3, 22. Pd2xI3, e6-5, 23. Tc2xc7, Tc8xc7, 24. Tclxc7, Ld6xc7, 25. Pel-c2, Pf6-e4, 26. Pc2-a3, b5-b4, 27. Pa3-c4, f7-f6, 28. Pf3-el, Pd7-c5, 29. Pel-c2, Pc5xb3, 30. Pc2xb4, Pb3-d2+, 31. Pc4xd2, Pe4xd2, 32. Kfl-e2, Pd2-c4, remise. Vijftiende partij (Catalaanse opening): Fischer-Spassky (wit- zwart), 1. c4 e6, 2. Pf3 Pf6, 3. g3 d5, 4. Lg2 Le7, 5. 0-0 O-O, 6. d4 Pbd7, 7. Pbd2 b6, 8. cxd5 exd5, 9. Pe5 Bb7, 10. Pdf3 Pe4, 11; Lf4 Pdf6, 12. Tel c5, 13. dxc5 bxc5, 14. Pg5 Pxg5, 15. Lxg5 Pe4, 16. Lxe7 Dxe7, 17. Lxe4 dxe4, 18. Pc4 e3, 19. f3 Tad8, 20. Db3 Tfe8, 21. Tc3 Ld5, 22. Tfcl g6, 23. Da3 Lxf3, 24. exf3 e2, 25. Tel Td 126. Kf2 Txe 127. Kxe 1 Dd7, 28. Qb3 Qh3, 29. Pe3 Dxh2. 30. g4 Tb8, 31. Dd5 Kg7, 32. PfS+ gxf5, 33. remise. Eindposities: Wit: Kei, Dd5, Tc3, a2, b2. f3, g4 Zwart: Kg7, Dh2, Tb8, e2, c5, f5,a7,f7,h7.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24