Leidsch fill Dagblad 4 'Dit vliegtuig was gedoemd te verongelukken' BROCCOLI EN MAISKIR 'Bij 06-11 zeiden ze dat ze een autootje zouden sturen' MORGEN BEGINT 'T PLATEN 10 DAAG Vliegroute Boeing was niet onlogisch BEL: Efficiency c*beurs92 MAANDAG 5 OKTOBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39973 LOSSE NUMMERS 1,50 Nog geen abonnee 071 161400 HET WOORD IS AAN Pieter Geert Buckinx De droefheid leert ons wat de vreugde waard is. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Programma's- Regio RTV Show - Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 27 HET WEER Verwachting van het KNMI tot Morgenavond Koud Veel bewolking en van het zuid oosten uit perioden met regen. Minimumtemperatuur omstreeks 7 graden. Middagtemperatuurrond 12 graden. Noordoostenwind, ma tig tot vrij krachtig, 4 5, langs de kust en op het IJsselmeer hard, 7. t/m 9 oktober Ma. 5 en di. 6 olct vin 10 00 - 21.00 uur 7o. 7 en do. 8 okt. van 10.00 - 17.30 uur Vr. 9 okt. van 10.00 - 16.00 uur. AmsterdamV«ai\ Gratis pendelbus: volg borden RAI. betaal ik daarna: Per maand (f 27.80) via automa tische betaling' Per kwartaal (f 80.10) via accept- Telefoon (i v.m controle bezorging) Nummer benk/girorekemng Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053" Ma'ariv schrijft dat de Boeing een toestel vol problemen was, dat drie jaar geleden al bijna was neergestort. De Israëlische krant citeert niet nader ge noemde monteurs van El Al die verklaren niet te begrijpen waarom de maatschappij het vliegtuig in de lucht heeft ge houden. Het toestel zou bij El Al zeer slecht bekend staan, vooral na dat drie jaar geleden gezagvoer der Jitschak Fuchs al zijn vak manschap moest gebruiken om een ramp te voorkomen. Toen raakte kort na het vertrek uit New York de boordcomputer los. Fuchs kreeg het gevaarte over zich heen en kon slechts met de grootst mogelijke moei te het toestel veilig aan de grond krijgen. Fuchs is gister avond om het leven gekomen. Volgens Ma'ariv is het vlieg tuig gisterochtend opgestegen uit New York zonder dat de El Al-technicus die daar verant woordelijk is voor het technisch onderhoud, zijn goedkeuring had gegeven. De inspecteur zou met vakantie zijn. Technici van El Al vertelden de krant dat het vliegtuig door lopend kuren vertoonde. Een van hen, die vele vluchten met het toestel heeft meegemaakt, zei dat het vooral tijdens de start angstwekkend trilde. „Ik begrijp niet waarom El Al het in deze staat in bedrijf heeft ge houden", vertelde hij de krant, die in Israël als betrouwbaar be kend staat. In hetzelfde verhaal ontkent Rafi Harlev, algemeen-directeur van El Al, dat het gisteren ver ongelukte vliegtuig mankemen ten vertoonde. Tot zover onze correspon dent. Het zal nog zeker drie tot vier dagen duren voordat de slacht offers van de ramp in de Bijl mermeer kunnen worden ge borgen. Bij de politie zijn 209 mensen als vermist opgegeven. Dat wil niet zeggen dat zij allen Brandweerlieden klauterden vanochtend over de nog rokende puinhopen op zoek naar slachtoffers. foto united photos de boer poppe de boer zijn omgekomen. Door de cha os die direct na de ramp ont stond, hebben veel mensen die werden opgevangen, zich nog niet bij de autoriteiten gemeld. Wegens het gevaar van in storten konden pas vanmorgen de zoekacties naar slachtoffers worden hervat. Vijf doden zijn inmiddels geborgen; 27 mensen werden met verwondingen in ziekenhuizen opgenomen. Van hen konden er 19 na behande ling naar een opvangadres; twee zijn overgebracht naar het Brandwondencentrum in Be verwijk. Reddingswerkers heb ben meerdere stoffelijke resten zien liggen, maar konden die nog niet bereiken. Het vrachtvliegtuig van lucht vaartmaatschappij El Al, een Boeing 747, boorde zich gister avond even over half zeven in de flats Groeneveen en Kruit berg, die onmiddellijk in brand vlogen en grotendeels instort ten. Het vliegtuig is door 49 wo ningen heen gegaan. Zeker tachtig woningen, waar volgens Verbijstering alom in Bijlmermeer „Ik dacht: weer zo'n laagvlieger. Tot ik die verschrikkelijke dreun hoorde en de zee van vuur zag. Toen wist ik dat het deze keer echt fout was gegaan." Geëmo tioneerd staat de man voor de ingang van het Bijlmersportcen trum. Binnen zoeken mensen wanhopig naar overlevenden van de vliegramp, die in de hal worden opgevangen. Er spelen André Bos zich hartverscheurende tafere len af: ouders op zoek naar hun kinderen, verdwaasde kleuters zonder hun ouders. Een heilsol date verbijt haar tranen. „Dit is zo erg, zo verschrikkelijk erg." Het is niet de eerste keer dat vliegtuigen laag over de Bijlmer meer scheren. Veel bewoners vreesden al lang voor de ver schrikkelijke klap; het moest er een keer van komen dat zo'n luchtreus te pletter zou slaan. Een dichtbevolkte woonwijk in de aanvliegroute van een druk ke luchthaven, het is vragen om moeilijkheden. In het plantsoen bij de smeu lende resten van het vracht vliegtuig staat Shanon Batista (22). Verdwaasd wijst hij naar boven. „Daar, daar woonde mijn tante, op de negende ver dieping. En op de derde verdie ping woonde nog een tante van me, met haar dochtertjes." De politie heeft hem net verteld dat ze de ramp niet hebben over leefd. Bij het opvangcentrum ziet gedachten nog maals de Boeing neerstorten. Speciaal ramp telefoonnummer Verontruste mensen kunnen een speciaal telefoonnum mer bellen voor informatie: 020 - 56 70 222 Dat heeft een woordvoerder van het beleidscentrum in Amsterdam meegedeeld. „We hoorden een hoop lawaai, en ik dacht: verdomme, daar heb je weer zo'n laag overko mend toestel. Maar dan hoor je het geluid zo aanzwellen en dan weet je dat het echt fout zit." Bos, lid van de leefbaarheids commissie van de getroffen flats, beschrijft hoe het El Al- toestel op zijn kant tussen zijn flat en de Groeneveenflat scheerde. „Ik zag een vleugel langskomen, niet te geloven. Even later zag ik een enorme vuurbal op het plantsoen, zeker 150 bij 150 meter." Bos belde ogenblikkelijk alarmnummer 06-11. Uren na de ramp staat hij nog perplex van het antwoord: „Ze zouden even een autootje langs sturen om te kijken, kreeg ik te horen." Samen met anderen stormde hij naar de flats. „We hebben ruiten ingegooid en deuren in getrapt om mensen te bevrij den. Ze zaten soms helemaal verdwaasd voor zich uit te kij ken." In blinde paniek sprongen anderen van de balkons, soms met de dood tot gevolg. de woningbouwvereniging in totaal 239 mensen woonden, zijn weggevaagd. Om half drie vanmorgen was het grootste deel van de vuurzee geblust. Aan boord bevonden zich drie bemanningsleden en één vrouwelijke passagier. De oor zaak van de motorproblemen is nog niet bekend. Het toestel maakte anderhalve lus via Bus- sum, Amsterdam-Noord, Weesp en vervolgens de Bijlmer, op de terugweg naar Schiphol. Het was nog drie minuten verwij- NOKIA MITSUBISHI SIEMENS TECHNOPHONE Autotelefoon v.a. 1250,-* demomodel 01713 - 19029 M.S.L. Telecommunicatie b.v. De Watertoren 1 Roelofarendsveen derd van de Buitenveldertbaan toen het neerstortte. „Je kon erop wachten, dat dit een keer zou gebeuren", is de reactie van W. Bults, een van de contactpersonen van het plat form Leefmilieu Schiphol in Velserbroek, de nieuwbouwwijk van Velsen waar elke drie minu ten een vliegtuig overkomt. Na deze ramp moeten de luchtvaartautoriteiten meer in formatie geven aan bewoners van de Merenwijk, de dichtbe volkte wijk onder de aanvlieg route naar Schiphol, vindt de Leidse burgemeester C. Goe- koop. Koningin Beatrix, kroonprins Willem Alexander, premier Lub bers, minister Dales van bin nenlandse zaken en haar colle ga Maij van verkeer en water staat hebben het rampgebied vanmorgen bezocht. De Twee de Kamer heeft vanmorgen be sloten de algemene beschou wingen over de begroting voor volgend jaar als gevolg van de ramp met een week uit te stel len. Broccoli, 1 A(\ 500 gram Lrrö cn Maiskip, 799 kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 0 18.22 uur: start Schiphol O 18.28 uur: radiocontact met toren: piloot meldt 2 motoren in brand en wil terugkeren naar Schiphol Toestel verliest de 2 rechter- motoren boven Naardermeer A18-34 uur: vliegtuig stort neer in Amsterdam-Zuidoost Verder in deze krant: Pagina 2: Bom als oorzaak is zeer onwaarschijnlijk* Controle bij El Al ongekend scherp Ramptoestel was 13,5 jaar oud Alle vliegrampen in de afgelopen vijf jaar Pagina 3: Foto's uit het rampgebied Pagina 5: Het geschreeuw van mensen in doodsnood Suriname wacht angstig af Gelaten sfeer in opvangcentrum Doden worden op Schiphol geïdentificeerd Technici El Al kraken beleid na ramp in Bijlmermeer De Boeing 747 van El Al, die gisteravond neerstortte op twee flats in de Amsterdamse Bijlmermeer, was „ge doemd te verongelukken". Dat zeggen monteurs van de Israëlische luchtvaartmaatschappij in het dagblad Ma'ar iv. Een woordvoerder van El Al sprak het bericht vanmor gen met grote nadruk tegen. Hij verklaarde dat het toe stel bij vertrek van Schiphol technisch in perfecte staat verkeerde. SCHIPHOL» BILLMEUER EN HENNY VAN EGMOND Waarom trachtte de gezagvoer der van El Al-vlucht EY-1862 over de dichtbevolkte Bijlmer meer naar Schiphol terug te ke ren? Waarom is de keus op de Buitenveldertbaan als landings baan gevallen? Volgens woordvoerder G. Knook van de Luchtverkeerslei ding op Schiphol heeft de ge zagvoerder van de Jumbo zelf zijn voorkeur uitgesproken voor een landing op de Buitenvel dertbaan. Die was gisteravond wegens de heersende windrich ting niet in gebruik. Toch vroeg de gezagvoerder op deze baan te mogen landen, omdat deze in het verlengde van zijn koers lag. Knook: „Vermoedelijk had hij geen andere keus. Deze Jumbo is een massa van 300 ton, die bovendien twee motoren aan de rechtervleugel miste. De ge zagvoerder, die ongeveer 17 mijl van Schiphol was verwij derd, moet de Buitenveldert baan in zicht hebben gehad. Omdat hij zo snel mogelijk wil de landen, verzocht hij het ge bruik van baan 09-27, de Bui tenveldertbaan." Volgens Knook bepaalt in zul ke noodsituaties de gezagvoer der wat er gebeurt. „Als een vol- beladen vliegtuig op geringe hoogte twee motoren is kwijtge raakt, kun je niet veel kanten meer op. Daarom stemde de verkeersleiding op Schiphol in met het verzoek." De piloot probeerde waar schijnlijk juist bewoond gebied te vermijden. Die voorlopige conclusie trekt B. Baksteen, voorzitter van de Vereniging Nederlandse Verkeersvliegers. „Hij was op weg naar het zui den van de Bijlmer, waar geen woningen staan. Maar je moet wel de kans krijgen om dat te halen." Volgens Baksteen is het han delen van de piloot op het eer ste gezicht logisch. „Hij meldde problemen met de motor. Vol gens de berichten is één motor in brand geraakt Als een motor uitvalt, is er nog geen onoverko melijk probleem. Maar uit de berichten blijkt dat kort na de - eerste ook de tweede motor uit viel. Dan zit je wel in de proble men." Na het noodsignaal van het El Al-toestel is groot alarm gesla gen op Schiphol. Al het inko mend en uitgaand vliegverkeer op Schiphol werd op dat mo ment stilgelegd. Vliegtuigen die wilden landen, bleven rondjes draaien boven het IJsselmeer, de Noordzee en boven de Zeeuwse eilanden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1