Bergkamp verlegt grenzen Gullit stookt vuurtje bij AC Milan hoog op Kuip in beeld voor derde duel Stuttgart - Leeds Sport Maradona valt uit en Sevilla verliest MAANDAG 5 OKTOBER 1992 18 ROTTERDAM GPD Het Feyenoord-stadion hoort binnen 24 uur van de UEFA of het komend weekeinde de Eu ropa Cup-wedstrijd tussen Leeds United en VfB Stuttgart krijgt toegewezen. De Engelsen en Duitsers moeten in een der de wedstrijd voor de eerste ron de in het toernooi om de Eu ropese beker voor landskam pioenen uitmaken welke club zich voor de tweede ronde plaatst. Dat bepaalde de tucht- commissie van de Europese Voetbal Unie zaterdagavond tij dens een bijeenkomst in Zürich. Rotterdam is de meest logi sche oplossing als neutraal ter rein, maar uit angst voor onge regeldheden met supporters hebben beide clubs al geopperd om naar Barcelona uit te wij ken. In dat geval zullen aan zienlijk minder fans hun club achterna reizen. De directie van de Kuip was gisteravond nog niet op de hoogte van de ideeën bij de UE FA om het duel aan Rotterdam toe te wijzen. Bovendien zou burgemeester Bram Peper nog toestemming moeten geven. VfB Stuttgart, dat de eerste wedstrijd op eigen veld met 3-0 won, en woensdagavond in Leeds met 1-4 verloor, maar dank zij het uit gemaakte doel punt over ging naar de tweede ronde, kreeg de straf omdat in de laatste zeven minuten vier buitenlanders in het veld ston den. Volgens de reglementen van de UEFA zijn slechts drie buitenlanders tegelijkertijd in het veld bij één ploeg toege- De tuchtcommissie verklaar de de return voor de Duitsers met 0-3 verloren zodat een der de duel noodzakelijk werd. De winnaar van die herhaling speelt in de tweede ronde op 21 oktober en 4 november tegen de Schotse kampioen Glasgow Rangers. Leeds United gaat in beroep te gen de uitspraak van de tucht commissie van de UEFA. „Wij kunnen deze uitspraak niet ac cepteren", reageerde Leeds voorzitter Les Silver. „Wij zijn van oordeel dat Stuttgart gedis kwalificeerd had moeten wor den." Silver wil voorts dat de beslissingswedstrijd in Leeds wordt gespeeld. „Bij 3-0 was het duel woensdag dertig minuten verlengd op ons terrein. Nu moeten we negentig minuten op een neutraal terrein aan de slag. Dat is in ons nadeel." In Stuttgart heerste opluch ting over de uitspraak. „Wij zijn gelukkig niet gediskwalifi ceerd", verzuchtte voorzitter Mayer-Vorfelder. „Dat had ons acht miljoen mark gekost." Vol gens de voorzitter heeft de UE FA zijn ploeg niet gediskwalifi ceerd omdat de Duitsers zelf hun fout hadden gemeld. Dat werd door Leeds-mana ger Wilkinson met scepsis ont vangen. „Stuttgart werd ertoe gedwongen door een Duits dag blad dat de overtreding donder dag zou publiceren. Wij werden door diezelfde verslaggever in gelicht. Hij wilde weten of wij protest hadden aangetekend bij de UEFA. Pas toen hebben wij per fax beroep aangetekend te gen de uitslag." Wilkinson maakte er geen ge heim van dat hij in zijn hart blij was met de uitspraak. „Woens dagavond waren we na de 4-1 morsdood, een dag later leefden we weer." De manager was wel van oordeel dat de uitspraak van de tuchtcommissie niet correct was. „Stuttgart beging een overtreding die rood was, maar werd bestraft met geel." Gary Lineker sprak voor de En gelse televisie van klassejustitie. „Dit geeft aan hoeveel invloed de Duitse voetbalbond binnen de UEFA heeft." EREDIVISIE Dordrecht '90 - FC Twente 0-0. Scheidsrechter: Blom. Toeschouwers: 2134. Gele kaart: Boessen (Dordrecht), Zwijnenberg, Van Halst (FC Twente). Loeffen 1-3. Scheidsrechter: Reygwart. Toeschouwers. 6000. Gele kaart: Gos- gens (Cambuur), Van Arum, Van der Looi (Vitesse). 3, 88. Overmars 0-4, 89. Bergkamp 0- 5. Scheidsrechter: Schuurmans Toe schouwers: 6498. Rode kaart-, 55. Boogers (RKC). Gele kaart: Richardson Sparta - Willem II 1-0 (0-0). 54. Valke 1-0. Scheidsrechter: Houben. Toe schouwers: 2900. FC Utrecht - Fortuna S. 4-0 (2-0). 3. Van der Ark 1-0, 12. Oosterhuis 2-0, 58. Bijl 3-0, 77. Smolarek 4-0. Scheidsrechter: Jos. Toeschouwers: 2700. Gele kaart: Linders, Van As en Delahaye (MVV). PSV - Feyenoord 1-1 (1-0). 28. Romario 1-0, 90. Kiprich 1-1 (strafschop). Scheidsrechter: Uilenberg. Toeschou- Dennis Bergkamp heeft we delen in de feestvreugde. r toegeslagen, ditmaal met een ongelooflijk fraai stiftballetje. Aangever Wim Jonk, Mare Overmars en Frank de Boer FOTO ANP WAALWIJK YPE Een gebaar zegt soms meer dan duizend woorden. Her man Teeuwen, de clown van Waalwijk, wist niet wat hij moest zeggen. De actie, het doelpunt van Dennis Berg kamp, was ook te mooi om waar te zijn. to. De grote tas als een bejaarde hond achter zich aan slepend. De Ajacied, maker van weer drie doelpunten, wierp één blik door de kier van de kleedkamerdeur en wist wat er zou komen. De jeugd van Waalwijk een pa piertje in de ene hand, een pen in de andere liep in grote drommen achter de vedette GPD-VERSLAGGEVER Doelman Teeuwen knalde de bal gistermiddag in een menge ling van frustratie en pure be wondering het stadion uit. Het nieuwste hoogtepunt in de Bergkamp-cyclus, de fantasti sche lob, betekende op de val reep van RKC-Ajax 0-5. Eigenlijk al twee minuten over tijd, maar voor een talent als Dennis Berg kamp lijken geen grenzen te be staan. Herman Teeuwen en Dennis Bergkamp. De doelman sjokte moederziel alleen naar zijn au- In de slotfase van het ongelij ke duel kwamen de twee oog in oog. Teeuwen twijfelde. Hij was tegen Bergkamp al twee keer de mist ingegaan. Het zou hem geen derde keer overkomen. Wat zou die dekselse Bergkamp dit keer gaan doen? „Ik dacht", haalde de doelman later nog even terug, „hij kan schieten of een lobje proberen." Teeuwen zakte licht door de knieën. Bergkamp zou het over de grond proberen. Op dat mo ment drukte de Ajacied de neus van de schoen heel even tegen de onderkant van de bal. Tou ché. De Waalwijker zag het ge beuren. „En op zo'n moment", constateerde hij triest, „wil je je alleen maar verstoppen. Weg kruipen. Tuurlijk, je vloekt. Maar met Bergkamp blijf je vloeken." Dennis Bergkamp liet geen spoor van emotie zien. De ko- ningsschutter stak niet eens zijn armen de lucht in. Slechts een waterig lachje. Met een laatste sprintje om aan de handteke- B U I T E LAIUDS VOETBAL FLORENCE GPD Ruud Gullit is weer een 'signore' in Italië. Gisteren vierde hij zijn debuut in de competitie en in spireerde zijn ploeg tot de beste wedstrijd van dit seizoen. AC Milan versloeg een zeer ambi tieus Fiorentina met 3-7 en staat na deze bruisende victorie alleen aan kop. Het is zelfs de vraag of er een elub in staat is om dit sterren team te dwarsbomen. Over VEcrtien dagen kan de rood- /tfvarte ploeg een antiek record evenaren door ook de veertigste competitiewedstrijd op rij onge slagen te blijven. Het uit 1956 stammende record staat op naam van Fiorentina. Gisteren werd er een ander 'pre-historisch' record aan flar den geschoten. De negen wed strijden leverden 48 doelpunten op. Op een wintermiddag in 1931 werden er eens 42 ge maakt en dat aantal zou zestig seizoenen niet eens worden be naderd. De doelpuntenexplosie in dit seizoen (op de tweede speeldag vielen er al 38) leidt tot uiteenlopende analyses in de media. Zijn de spitsen sterker of worden de verdedigingen ver zwakt door de aanvallende speelwijze? De toeschouwers komen volop aan hun trekken en kunnen de tel nauwelijks bij houden. In de Europa Cup toernooien scoorden de zes ver tegenwoordigers al 33 keer. AC Milan incasseerde in twee uitwedstrijden al zeven doel punten, maar staat zonder puntverlies fier bovenaan. De wedstrijd in Florence maakte duidelijk dat de kampioen een klasse te sterk is voor al haar concurrenten. Dat Savicevic, Papin, De Napoli en Eranio niet nodig blijken om de titelverde diger overeind te houden, lijkt niet meer ter zake te doen. Trai ner Capello stuurde gisteren bij na dezelfde ploeg in de wei als. waarmee de scudetto werd ver overd. Alleen Lentini nam de plaats in van Evani (lichte bles sure). Deze opstelling" beteken de dat Gullit en Massaro terug keerden in de basis. Pe fans van Fiorentina keken vanaf het begin van het seizoen naar dit topduel uit. Het naar oud-UEFA-voorzitter Artemio Franchi vernoemde stadion was al weken uitverkocht en op de zwarte markt werden voor de goedkoopste plaatsen meer dan 250 gulden geboden. Het en thousiasme in de kunststad heeft vooral te maken met de oogstrelende acties van Brian Laudrup en de Argentijnse spits Gabriël Batistuta. De twee con tinentale kampioenen kunnen elkaar blindelings vinden. Het zag er in het begin van de wedstrijd naar uit dat de Flo rentijnse tifosi op hun wenken werden bediend. Fiorentina do mineerde in de eerste twintig minuten en nam verdiend de leiding via Milan-huurling en international Ciccio Baiano. De Nog niet terug in Oranje Dick Advocaat acht het mo gelijk dat het goede spel van Ruud Gullit bij AC Milan - te gen Fiorentina scoorde hij gisteren twee doelpunten. - diens terugkeer in het Neder lands elftal bespoedigt. „Als Ruud in vorm is en met zijn hart bij de zaak is, beschouw ik hem nog steeds als de beste rechtsbuiten", zei de bondscoach gisteren na PSV-Feyenoord. Advocaat heeft afgelopen donderdag nog telefonisch contact gehad met Gullit. Deze gaf toen nog niet de wens te kennen terug te wil len keren in het Nederlands elftal. Hij zal dan ook ontbre ken in dc selectie van zestien man die Advocaat morgen bekendmaakt. Ter voorbereiding op de wedstrijd tegen Polen komt de selectie vrijdag al bijeen. Het staat nog niet vast of dat in Amsterdam dan wel in Noordwijk gebeurt. Zaterdag oefent de ploeg van Dick Advocaat tegen long Oranje. ommekeer in de wedstrijd kwam na een aanslag op de rechterknie van Brian Laudrup. Even later moest ook verdediger Carnasciali aan de zijlijn wor den geholpen. Milan profiteerde zeer effi cient van de numerieke meer derheid. Daniele Massaro bracht met een kopbal op aan geven van rechtsback Tassotti de stand in de 25ste minuut in evenwicht. Fiorentina, zonder het geschorste centrale duo Luppi-Pioli, raakte vervolgens achterin de kluts kwijt. Bij de rust zat Milan al op rozen. Een excellerende Ruud Gullit liet met een fraaie demonstratie zien dat hij nog altijd een ster speler is. Hij bracht eerst Lenti ni in stelling, maakte daarna zelf een fraaie aanval af en bood Massaro vlak voor rust de gele genheid om de stand op 4-1 te brengen. Na de pauze deed Fiorentina alles om de eigen aanhang te vermaken en nam veel risico's. Een doelpunt van Effenberg bracht de spanning enigszins terug, maar in het laatste kwar tier maakten Van Basten (twee maal) en Gullit het karwei af: 7- 3. Door de treffers van vandaag is Van Basten de topschutter onder alle vreemdelingen die vanaf 1980 in Italië werkzaam zijn. Hij staat op 83 stuks. De Utrechter is geen topscorer in dit seizoen. Signori van Lazio heeft er al zeven gemaakt, één meer dan Van Basten. De inter national haalde vandaag drie keer uit tegen bekerwinnaar Parma: 5-2. Paul Gascoigne en Aron Winter speelden samen een uitstekende wedstrijd. Ze kregen deze kans omdat Karl- Heinz Riedle met een blessure verstek liet gaan. Juventus won met 3-2 bij Na- poli. Baggio, Möller en Vialli scoorden, voordat Fonseca zijn elfde treffer in 21- dagen op zijn naam schreef. Tijdens deze doelpuntenregen onder scheidden zich twee degradatie kandidaten. De Argentijn Balbo scoorde drie keer tegen Pescara (5-2-zege), terwijl de Hongaar Lajos Detari (Ancona) voor de vijfde achtereenvolgende week doel trof. MADRID RTR Sevilla heeft in Spanje de eerste wedstrijd in de competitie met Diego Maradona verloren. Tegen Athletic Bilbao werd het 1-2. Bij zijn eerste competitie-optreden in achttien maanden had de voormalige aanvoerder van het Argentijnse elftal een aandeel in de openingstref fer. Na de schorsing wegens gebruik van cocaïne liet hij zien nog steeds over een wonderbaarlijke linkervoet te beschikken. Doelman Valencia kreeg de vrije trap van de Argentijn na 44 minuten niet onder controle. De La Fuente scoorde in de rebound. Maradona hield het 72 minuten vol. Coach Bilardo haalde zijn ster van het veld, nadat deze herhaaldelijk fors was aangepakt. Op dat moment leidde Sevilla nog steeds. In de slotfase kwam Athletic Bilbao echter teug door doelpunten in de 80ste (Luke) en 90ste (Ciganda) Maradona was te spreken over zijn rentree. „Het ging goed en ik voelde me fit. Normaal ge sproken had ik het duel uitgespeeld. Door die ene tackle raakte ik echter geblesseerd aan de enkel. Dat we in de slotfase nog hebben verloren doet meer pijn." Deportivo la Coruna blijft lijstaanvoerder zon der puntverlies. De verrassing van het seizoen won zaterdagavond van Real Madrid, 3-2. Bar celona, met Cruijff, en Gijon, met Jacobs, speel den gelijk. Stoitsjkov van Barcelona werd in de laatste minuut met twee keer geel uit het veld ge stuurd. Go Ahead Eagles - FC Groningen 0-0. Scheidrechter: Van den Ende. Toe schouwers: 5750. Gele kaart: Slor en Boekweg (FC Groningen) ningenjagers te ontkomen, nam hij afscheid van Waalwijk. RKC-Ajax. De Europese top per liet in het verleden te veel punten liggen in het armoedige stadionnetje. Vorig jaar 2-2, twee seizoenen geleden 1-1. „Hoogste tijd om deze negatie ve traditie te doorbreken", had technisch directeur Louis van Gaal zijn discipelen voor de jongste krachtmeting voorge houden. DeAjax-baas kreeg zijn zin. De Amsterdammers waren scherp, geconcentreerd en doel matig. Voor RKC viel er dit keer geen eer te behalen; de Waal- wijkse ploeg ging met 0-5 kans loos onderuit en verloor Marco Boogers die rood kreeg na een poging Frank de Boer een kop stoot te geven. TOPSCORERS 1. Bergkamp (Ajax) 8 2. Kiprich (Feyenoord) 7 3. Van Geel (Willem II) 5 4. Kieft (PSV), Pettersson (Ajax), Roma- EERSTE DIVISIE NAC - WV 1-2 (1-1). 35 Graef 0-1. 37. Lammers 1-1, 57. Graef 1-2. Scheids rechter: Takacs. Toeschouwers: 4602. Gele kaart: Wilms, Van Hooijdonk, Lam mers (NAC), Verberne, Piquet (WV). Telstar - Heerenveen 3-1 (2-0). 12 Hoop 1-0, 17. Hasselbamk 2-0, 89. Hasselbaink 3-0, 90. De Jong 3-1. Scheidsrechter: Sterk. Toeschouwers: 3128. Gele kaart: Tevreden (Telstar), Regtop, Huizmga (Heerenveen). NEC - De Graafschap 0-1 (0-0). 62 Koolhof 0-1. Scheidsrechter: Lammers. Toeschouwers: 6000. Gele kaart: Godee (De Graafschap), Van Wanroy (NEC). Haarlem - Eindhoven 1-3 (1-1). 16 Keur 1-0, 24. Cornelissen 1-1, 80. Bor- renbergs 1-2, 89. Cornelissen 1-3. Scheidsrechter: Kloeg. Toeschouwers: 1560. Gele kaart: De Jong, Cruijff (Haarlem), Van Corstanje (Eindhoven). Veendam - Heracles 4-0 (1-0). 19. Van der Duin 1-0, 47. Brouwer 2-0, 59. Van der Duin 3-0,86. Brouwer 4-0. Scheidsrechter: Van der Neut. Toe schouwers: 1750. Gele kaart: Drent (Veendam). Kienhout, Diphoorn, Lij- brand (Heracles). r: Luyten. Toeschouwers: 4400. PROGRAMMA EREDIVISIE Woensdag 7 oktober: RKC - PSV. Zon dag 11 oktober: Roda JC - Cambuur L. EERSTE DIVISIE Woensdag 7 oktober: WV - Heerenveen. De Graafschap - NAC. Zaterdag 10 okto ber: NEC - Excelsior, AZ - NAC, Veen dam - FC Zwolle, Haarlem - Telstar, Her acles - Heerenveen, RBC - Emmen, De Graafschap - VW, Helmond Sport - TOP. Zondag 11 oktober: Eindhoven - AD0 Den Haag. 6 5 1 0 11 20 - 3 Giaafschap 7 5 1 1 11 14 - 6 NEC 7 3 4 0 10 16 - 5 AZ 7 4 2 1 10 12 - 7 Eindhoven 6 4 1 1 9 16 - 5 RBC 7 3 3 1 9 11 - 3 NAC 7 2 3 2 7 6 - 8 Telstar 7 2 3 2 7 9-12 Haarlem 6 3 0 3 6 11 - 10 VW 6 2 2 2 6 5 - 9 Emmen 7 1 3 3 5 6 - 10 FC Zwolle 6 1 2 3 4 7 - 6 Excelsior 7 1 244 5- 20 Helmond Sp 6 0 3 3 3 2 - 9 TOP 7 0 2 5 2 2 - 15 Veendam 7 0 16 1 3-19 Heracles 5 1 1 11 11 - 5 4 3 1 11 13 - 5 4 3 111 16-11 4 2 2 10 16 - 9 5 0 3 10 10 - 10 4 1 2 9 11 - 6 3 3 1 9 15 - 12 Rovers pikken Norwich kaal BUITENLAND LONDEN Reuter Blackburn Rovers heeft Nor wich City zaterdag duidelijk te verstaan gegeven dat de nieuw komer op de Engelse voetbalti- tel aast. Blackburn vernederde de naaste concurrent (7-1) en nam de koppositie over. Het verschil tussen beide clubs be draagt na elf wedstrijden één punt. Roy Wegerle was voor 16.312 toeschouwers de grote uitblin ker in het team van manager Kenny Dalglish. De vervanger van de geschorste Newell zette de thuisclub al na acht minuten op voorsprong. Na een doel punt van Sherwood zorgde We gerle ook voor 3-0. Newman deed namens Norwich iets te rug, maar Shearer herstelde nog voor de rust de marge. Na de hervatting voegden Cowans, weer Shearer en Ripley er nog drie doelpunten aan toe. Duitsland Bayern München heeft zaterdag in de Duitse Bundesliga een punt verspeeld. De koploper kwam op eigen veld tegen Borussia Mönchengladbach niet verder dan 2-2. VFB Stuttg art kreeg gisteren een pak slaag van Eintracht Frankfurt. De nieuwe nummer twee in Duits land won met 4-0. België Anderlecht en Standard Luik blijven het Belgische voetbal aanvoeren. Anderlecht won dit weekeinde van Racing Genk (3- 1), Standard was in de derby sterker dan stadgenoot Club Luik (3-2). In de derby van Luik won Arie Haan van Eric Gerets. Haan zag Standard bij rust al met 2-0 lei den, dank zij treffers van Ver voort en Cruz. Club Luik kwam terug door oud Roda-speler Ar nold. Frans van Rooy, de sterke Nederlandse middenvelder, zorgde uit een strafschop voor 3-1. Ikpeba bepaalde de eind stand op 3-2 in het voordeel van de koploper. BELGIE: FC Luik - Standard Luik 2-3. SK Be- veren - Ekeren 2-0, Genk - Anderlecht 1-3. KV Mechelen - Boom 1-0. FC Antwerp - Lommei 2- 0. Cercle Brugge - Lierse SK 5-1. Waregem - AA Gent 5-1Lokeren - Club Brugge 0-1 Anderlecht 9-15 Charleroi 9-11 Standard 9-15 Beveren Brugge 9-10 il Palace 2-2, Ipswich T 4-2, Liverpool - Sheffield Wednesday 1-0, Manchester City - Nottingham Forest 2-2. Middlesbrough - Manchester United 1-1, 1, Sheffield United - Southampton 2-0, Wim bledon - Aston Villa 2-3, Oldham Athletic - Everton 1-0. Blackburn 11-24 QPR 11-20 Norwich 11-23 Villa 11-19 Coventry 11-21 M.United 11-19 SCHOTLAND: Aberdeen - Dundee United 0-1, Dundee - Celtic 0-1, Heart of Midlothian - St Johnstone 1-1, Motherwell - Airdneonians 2-0. Partick Thistle - Hibernian 2-2, Glasgow Ran gers - Falkirk 4-0. Rangers 11-18 Dundee 11-13 Celtic 11-14 Aberdeen 11-12 Hearts 11-13 Hibernian 11-12 ITALIE: Brescia - Foggia 4-1, Cagliari - Roma 1-0, Fiorentipa - AC M in 3-7. C - Pescara 5-2. 4-8 Inter 5-7 Sampdoria 5-10 Atletico 5-7 5-8 Valencia 5-7 5-7 DUITSLAND: FC Kaiserslautern - FC Nürnberg 2-0, Wattenscheid - Borussia Dortmund 1-3, 8ayern Munchen - Borussia Mönchengladbach 2-2, FC Kóln - FC Saarbrücken 4-2, Dynamo Dresden - Werder Bremen 2-3, Eintracht Frankfurt-VfB Stuttgart 3-0. Bayern 8-14 Stuttgart FRANKRIJK: I 8-12 Dortmund 9-12 Karlsruher - Lens 0-0, 9-10 Sochaux - Toulon 2-1. Strasbourg - Montpellier - Auxerre 1-0, Caen - Le Paris SG-Metz 5-1 PSG 9-15 Auxerre Nantes 9-14 St.Etienne TURKIJE: Galatasaray - Trabzon 1-1, Konya Besiktas 2-2, Ankaragucu - Kocaeli 0-3, Bakir koy - Kayseri 0-0. Sariyer - Genclerbirligi 1-1, - Fenerbahce 0-1, Aydm - Bursa r iiyaka 1-0 5-16 Fenerbahce OOSTENRIJK: Austria Salzburg - Vorwörts Steyr 2-1, Linzer ASK - Wiener SK 1-1, Rapid Wien - Adm.ra Wacker 2-1, VfB Mödling - Austria Wien 0-3, VSE St. Pölten - Sturm Graz 3-2, Wacker Innsbruck - Stahl L.nz3-0, Salzburg 14-21 Adm.ra 14-17 Innsbruck 14-19 Wiener 14-16 Austria 14-19 Pölten 14-15 0-0. Benfica - Farense 1-0. Gi Braga 2-0. licao 1-1, Boavista - Espmhc ense 1-0. Gil Vicente - Spor - Pacos Ferreira 1-1. Porto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18