Sport PSV incasseert strafpunt Quick Boys geeft ook Noordwijk pak slaag Ze kunnen die kleine bruine weer niet Romario krijgt de schuld MAANDAG 5 OKTOBER 1992 Cullits'glorie yt Ruud Cullit stookte I U het vuur bij AC Milan hoog op. Zijn ploeg won met 7-3 bij Fiorentina N JOUSTRA AD V iE KONING R08 ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Lisse terug yt q FC Lisse keerde te- l,*7 gen ARC terug op het rechte voetbalpad: 2- 1De Alphenaren daaren tegen zakken verder af Wielerronde q De nationale vrou- Z J wentop reed in Lei den tijdens de Drie Okto berfeesten. Wielrenster In- grid Flaringa won het cri terium PAOK uit de UEFA-beker gezet zurich De Europese voetbalunie heeft PAOK Saloniki uit het UEFA-bekertoernooi gezet en voor tenminste twee jaar uitgeslo ten. Toeschouwers van de Griekse club waren zich donderdag in het stadion tijdens de wedstrijd tegen Paris St. Germain te bui ten gegaan aan gewelddadigheden. De Nederlandse scheids rechter John Blankenstein staakte de ontmoeting aan het einde van de eerste helft, omdat supporters slaags raakten met leden van de oproerpolitie. Op de tribunes brandde vuur en er ver schenen toeschouwers op het veld. Tenminste tien mensen raakten gewond, er werden acht arrestaties verricht. PSG stond op dat moment met 2-0 voor. Ex-wereldkampioen Hulme overleden bathurst Tijdens een wedstrijd in Australië is de vroegere we reldkampioen formule 1, de Nieuwzeelander Dennis Hulme, aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Hulme, wereldkam pioen in 1967, is 56 jaar oud geworden. In de 33ste van de 161 ronden tellende race in Bathurst (Aus) botste de wagen van Hul me tegen de afrastering. De wedstrijdartsen gaan er van uit dat hij onmiddellijk dood was. Tussen 1966 en 1974 kwam Hulme uit in 112 Grand Prix. Hij boekte acht zeges. Hulme won de voornaamste titel in de autosport in een Brabham Repco. De Australiër Jack Brabham eindigde dat jaar als tweede, de Brit Jim Clark als derde. 'AEK niet kansloos tegen PSV' eindhoven Dusan Bajevits, de trainer van AEK Athene, was blij naar Eindhoven te zijn gekomen. „Ik ben een stuk optimisti scher over onze kansen tegen PSV. Het is een goeie ploeg, maar niet onverslaanbaar, ook niet voor ons. We kunnen de laatste acht bereiken", aldus de Serviër gisteren na afloop van het duel Feyenoord - PSV. Een probleem voor Bajevits is dat Manolas, een van de sterren van zijn elftal en Grieks international, voor de eerste wedstrijd tegen PSV niet beschikbaar is. Manolas kreeg in de eerste ronde tegen Hapoel Nicosia twee gele kaarten en is door de UEFA voor één wedstrijd geschorst. „Ik heb dus geen lange man achterin om tegen Kieft te spelen. Dat wordt een pro bleem." De wegen van Melbi Raboen zijn nog altijd niet te doorgronden rob van der zanden Bij hoofdklasser Holland in Utrecht hadden ze even tijd no dig om te wennen aan Melbi Raboen. Verspilde moeite na tuurlijk. Want alles went, behal ve Raboen. Melbi lacht erom. „Ze kunnen die kleine bruine weer niet vol gen", zegt de Haagse voetbal- coach, die eerder bij onder meer LFC, LDWS, UVS en Quick Boys werkzaam was. En eigen lijk wil hij dat ook graag zo hou den. „Als ik mezelf maar kan volgen, dat is meer dan vol doende." Hij is gelukkig nog geen steek veranderd. Melbi's wegen zijn nog altijd niet te doorgronden. De veelbesproken oefenmeester vindt het nog steeds heerlijk om linksaf te gaan als iedereen zegt dat rechtsaf de beste oplossing is. Hij haat gewoontes, gewen ning en kuddegeest. Dat leidt immers allemaal tot gemak zucht en dat kan Raboen niet hebben als trainer. Hij wil spanning en stress. De zaak bezig houden. Toen ze bij Holland waren uitgekletst over zijn lange haren, ging hij naar de kapper en kwam terug met een kort koppie. Het seizoen was nog geen vier weken oud of hij kondigde een persboycot af. Enkele journalisten waren iets te ver gegaan in hun beschou wingen over Holland en Raboen weigerde nog met ze te praten. Toen hij onlangs in de spelers bus een verslaggever ontwaar de, stapte hij prompt uit en nam de auto. De boycot is voor bij, maar de Utrechtse media weten inmiddels wat voor vlees ze in de kuip hebben. Althans, dat denken ze. Holland moet hogerop en heeft het landskampioenschap bij de amateurs als doel gesteld. De debutant in de hoofdklasse heeft daarom de 'kampioenen maker' uit Den Haag aangetrok ken als vervanger van Willem van Hanegem. Met de zoon van De Kromme (Gert van Hane gem) en andere ex-profs als Gert Kruys, Frans Adelaar, John van der Linden, Ricky Testala- muta en Jan Godee heeft Ra boen een ploeg die met een titel moet thuiskomen. Hij moet ze scherp houden, voetballen kunnen ze al lang. Voorlopig heeft Holland - giste ren won het team met 0-1 bij Alphense Boys - tien punten uit zes wedstrijden. Raboen kon het zich in Alphen permitteren om Gert Kruys - ooit Jong Oran je - niet te laten spelen. Hij mocht in Holland 2 meeballen. Zo houd je die gasten - die ooit voor een vol Galgenwaard bij FC Utrecht speelden - scherp. „Ik zit hier op een vulkaan. Wekelijks. Maar dat zoek ik juist, dit soort uitdagingen. Ik ga de confrontatie niet uit de weg. Ze willen natuurlijk dat Melbi met de billen bloot gaat hier. Ik zal moeten presteren, dat weet ik als geen ander, anders hang ik. Ik zit hier met de erfenis van Wim van Hanegem. Ze wilden niet Lex Schoenmaker, niet Henk ten Cate en ook niet Wim Rijsbergen als trainer, maar Melbi Raboen. Ik snap het ook niet." Op dit moment kan hij niet kapot bij de Utrechtse volks club. Met een doelsaldo van 21 voor en 17 tegen na zes wed strijden zit het met de amuse mentswaarde van Raboen ook wel weer goed (hij won al een keer met 8-4 dit jaar...). „Maar eindhoven cpd Als een dief in de nacht ver dween Romario de Souza Faria gisteren na afloop van PSV- Feyenoord uit het Philips-sta- dion. Met het schaamrood op de kaken glipte hij via een ach terdeur in de kleedkamer weg, de tv-camera's, radio- en kran teverslaggevers verbouwereerd achterlatend. De spits van PSV durfde de confrontatie met de media niet aan na zijn ontgoochelende op treden in de 'kraker' tussen de landskampioen en de beker houder. „Hij zat volkomen stuk, was verschrikkelijk teleurgesteld en kon in de kleedkamer geen woord meer uitbrengen. Nie mand durfde ook wat tegen hem te zeggen", zo beschreef Jan Heintze later de gemoeds toestand van de donkere Brazi liaan. In het Eindhovense kamp wil de men de Braziliaan niet open lijk aan de schandpaal nagelen, al was hij met zijn blunders vanaf de strafschopstip en voor het lege doel wel degelijk schul dig aan het eerste puntverlies in de competitie. „Hij zal die sim pele ballen niet met opzet heb ben gemist. Het was in feite ook onbegrijpelijk, want hij zat ge weldig in de wedstrijd. Hij speelde fantastisch, alleen waar hij normaal heel goed in is, daarin faalde hij nu op een ver schrikkelijke manier", aldus Heintze. Het wonderkind uit Rio de Ja neiro kende inderdaad een su blieme start. John de Wolf, de laatste jaren een succesvol be waker van de PSV-spits, zag het eerste bedrijf niets anders dan donkere flitsen voorbij schieten. Het publiek klapte de handen stuk en genoot van de vernede ring die Feyenoords meest ge vreesde verdediger moest on dergaan. De Wolf: „Zoals hij speelde, is-ie door niets en nie mand in Nederland af te stop pen. Tot voor deze wedstrijd had ik altijd prima gepresteerd tegen hem, maar het is géén schande om te bekennen dat je ook wel eens een moeilijke mid dag hebt." Na de misser vanaf de straf schopstip doofde het vuur bij de Braziliaan al enigszins en in de tweede helft zag hij nog maar sporadisch kans Feyenoords de fensie in problemen te brengen. Ook omdat de Rotterdammers toen hun zaakjes aardig voor el kaar hadden en moed putten uit het feit dat PSV geen gena deslag kon toedienen. De Wolf: „We keerden min of meer terug naar onze oude stijl, met Henk Fraser als ervaren mandekker achterin. Dat beviel goed, al was de grootste winst dat wij weer ouderwets knokten. De laatste drie of vier wedstrijden was er van enige scherpte geen spra ke." PSV-doelman Hans van Breukelen maakt zich kwaad en reageert zijn frustratie af op de grasmat. Wat niet zou baten. fo Feyenoord 'mag' terugkomen in de wedstrijd Feyenoord wilde een beschaafde uitslag. „We hadden met 5-0 op ons flikker kunnen hebben als we anders had den gespeeld", vertelde Willem van Hanegem gistermid dag na afloop van de topper die nu toch sensationeel eindigde: 1-1, met een benutte strafschop van Kiprich in de laatste minuut. eindhoven. henri v gpd-verslaggever Op het eerste gezicht kreeg Feyenoord daarmee te veel. Van Hanegem en Meijer hadden Feyenoord zodanig aan PSV aangepast en met negatieve op drachten het veld in gestuurd, dat een nederlaag het logische en verdiende loon zou zijn ge weest. Feyenoord had echter geluk dat Romario (bij 1-0) een strafschop miste, dat Romario (nog altijd bij 1-0) in de voor laatste minuut voor open doel miste en dat de tegenaanval een penalty opleverde. Feyenoord had ook het geluk dat PSV na rust ineens zonder wil, zonder doel en zonder ziel over het veld liep, anders was het misschien alsnog 5-0 ge worden. In dat opzicht kreeg uiteindelijk PSV wat het ver diende: een strafpunt. Kat en muis In eerste instantie leek PSV- Feyenoord echter op een spelle tje kat en muis. Feyenoord be gon met Fraser opnieuw als stopper (tegen Kieft) en zonder centrumspits. Zelfs Popescu kreeg dekking. Geert Meijer: „Gisteravond hebben we ver schillende opstellingen zitten maken. We hadden Refos op Romario kunnen laten spelen, maar tegen een tegenstander van het kaliber PSV hebben we toch liever Fraser achterin. En Witschge moest Popescu het voetballen onmogelijk maken." Hans Westerhof vond dat wel grappig om te horen. „Wij had den die opstelling van Feye noord donderdag al bedacht. Sterker, we hebben er vrijdag zelfs nog op getraind." Voor de mensen die gisteren een leuke partij voetballen wil den zien, was het een stuk min- def grappig. De tactische be denksels en beperkingen van Feyenoord hadden tot gevolg dat PSV-Feyenoord slechts bij momenten boeide, al vergoed den die momenten uiteindelijk veel. Romario, het momenten mannetje, zorgde aanvankelijk voor de meest opwindende ogenblikken: na een half uur toen hij scoorde, tien minuten later toen hij gemakzuchtig een penalty miste. Tussendoor pas seerde hij De Wolf enkele keren zo weergaloos eenvoudig, dat het leek alsof de verdediger stokken in de schoenen had. Arrogantie In de tweede helft was er van Romario niets meer te zien, van heel PSV niet. De ploeg klonter de voor het eigen strafschopge bied samen en Feyenoord werd bij voortduring het balbezit ge gund. Was het arrogantie van de kampioen? Westerhof: „On verklaarbaar, zoals wij na rust wegzakten. Ik moet Feyenoord complimenteren, maar ander zijds hebben we de ellende zelf over ons afgeroepen." Drie kwartier domineerde Feyenoord, kansen wist de ploeg zich niet te scheppen. Het bleef bij een kopballetje van Metgod, een slap schot van Fra ser, verdedigers nota bene. Westerhof: „Al heb ik na rust geen moment het gevoel gehad dat we de wedstrijd controleer den. Die goal kon altijd vallen." De 1-0 leek echter eindstand te worden, tot PSV in blessure tijd nog een counter kon plaat sen, met een vrije Kieft aan de bal. De spits legde breed op Ro mario die zelfs geen keeper meer hoefde te passeren, maar het toch presteerde de bal over het doel te tikken. Nog één aan val restte Feyenoord, genoeg voor een punt. Van Tiggelen vloerde Kiprich, de ingevallen Hongaar scoorde zelf vanaf de stip: 1-1. Daarmee waren ineens op nieuw alle ogen gericht op Ro mario. De Braziliaan mist wel vaker, maar slechts zelden is puntverlies het gevolg. Nu wel. Westerhof: „En ik denk dat dit puntverlies harder aankomt dan iedereen denkt." Gisteren was het na rust niks meer met PSV, maar over drie maanden gezien kan Westerhof best content zijn. In dat opzicht hebben Van Hanegem en Meij er meer zorgen. Feyenoord kan geen heel seizoen rekenen op de inval-goaltjes van Kiprich, daarnaast lijkt de verdediging ook niet meer zo sterk. John de Wolf verliest haren noch stre ken, maar wel snelheid en met Metgod achterin gaat dat voor problemen zorgen. Fraser Niet voor niets was Fraser giste ren weer mandekker, hoewel Van Hanegem na afloop be weerde dat de donkere atleet 'toch in negentig procent van de wedstrijden' op het midden veld zal spelen, in een aanval lende rol, wel te verstaan. Wat Van Hanegem bezielt vast te houden aan dat idee, blijft raad selachtig. Maar in de voetballe rij is meer raadselachtig. Waar om PSV-Feyenoord 1-1 werd, bijvoorbeeld. ik weet hoe snel het kan gaan. De buitenwacht weet je meteen te vinden als het minder draait." De periode bij Quick Boys - waar hij ondanks zijn reputatie niet voor een kampioenschap kon zorgen - grijpt hem wat dat betreft nog steeds aan. Het zit hem nog immer dwars dat hij werd belemmerd in zijn werk zaamheden. De Katwijkse ge meenschap ging te veel in het vaarwater van Raboen zitten en dan hebben ze aan de 45-jarige Hagenees een hele slechte. Toen vader Aandewiel de trai ner een keer aanpakte en zei dat Raboen geen sterke reserve bank had, vond de coach snel een oplossing. Hij zette zoon Aandewiel (Gert) op de bank en vroeg aan senior cynisch of de bank zo sterk genoeg was. De ruzie tussen Aandewiel en Raboen haalde de kranten. Ra boen noemde Aandewiel daarin een 'strontzak' en een week la ter - oktober 1990 - diende hij zijn ontslag in. In dat seizoen werd Quick Boys met jeugdtrai ner Arjen van de Werff overi gens kampioen. Ach, Melbi mag graag prikke len. Bij datzelfde Quick Boys Melbi Raboen voor even terug in de regio. Op de bank in Alphen. foto ben de bruyn van voetbalconflicten." Het is misschien als met Romario: ook een kleine dondersteen die ze niet kunnen volgen. Maar zon der Romario en Raboen wordt het voetbal toch een stuk min der leuk. wilde een speler graag de aan voerdersband zo liet hij Raboen weten. De trainer schonk hem de band. Hij mocht hem in het tweede gaan dragen... Melbi Raboen geeft het toe. „Eigenlijk hou ik wel een beetje Quick Boys laat er de laatste we ken geen gras over groeien. Na de zevenklapper in Rijnsburg gaf de ploeg van Hans van der Zee zaterdag een andere buur man een pak slaag. Noordwijk werd op Nieuw Zuid wel heel erg simpel met 4-0 afgedroogd. De bollenstreek lijkt te zuchten onder het bewind van de lands kampioen uit Katwijk die met een gemiddelde van 4,2 doel punten per wedstrijd werkt. De schijn bedriegt een beetje en dat weten de Katwijkers zelf ook wel. Dat Rijnsburgse Boys en Noordwijk het tegenwoordig niet meer kunnen bijbenen wil nog niet zeggen dat ook de rest maar toekijkt hoe de blauwwitte doelpuntenmachine op gang komt. De afranseling die de twee ontredderde bollenclubs zich lieten welgevallen zal bij voorbeeld door de w Katwijk en FC Lisse, om maar eens paar andere 'buren' te noemen, min der snel worden geaccepteerd. Hopelijk geven deze twee ploe gen straks de termen als 'kust- kraker' en 'bollenbotsing' weer de lading die ze verdienen. Want net als in de wedstrijd tegen Rijnsburg (1-7) was ook zaterdagmiddag niet werkelijk sprake van een krachtmeting. Quick Boys is eenvoudig te zelf verzekerd en overtuigd van zichzelf om zenuwachtig te worden van ploegen die een beetje de weg kwijt zijn. Bestseller Vorig jaar zette Noordwijk de uit het vissersdorp in eigen omgeving nog te kijk (1- 3). En hoewel John Eelmans ploeg dit keer niet in staat moest worden geacht om die prestatie zelfs maar te benade ren, was er vooraf toch nog hoop op een heuse wedstrijd. Quick Boys - Noordwijk werd echter niet de topper waarop werd gehoopt. Al in de 30ste minuut was het over en sluiten met de derby en ontwikkelde zich iets wat verdacht veel leek op 'de wedstrijd van de geeuw'. Quick Boys had in een half uur namelijk al orde op zaken gesteld en het element span ning uit de wedstrijd gehaald. Drie kansen resulteerden in drie doelpunten. Over economisch voetballen gesproken. Trainer Hans van der Zee was uiteraard niet ongelukkig met de snelle score, maar merkte op dat de vlotte cijfers wel een beetje in strijd waren met het wedstrijd beeld. Noordwijk werd inderdaad niet weggespeeld en kreeg best wel kansen via Albert Bosma (schitterende redding Tom van der Niet) en Jeffrey Stolk (hoog over). Maar de bezoekers hiel pen niet alleen hun kansen op doelpunten om zeep, ook de mogelijkheid om nog iets van deze middag te maken werden zo voor rust al weggegeven. Otte Voor de Katwijkers was Edwin Otte de gevierde man. Eerst mocht hij vanaf elf meter aan leggen nadat Floor van Duyn was gevloerd door keeper Arjen van Heusden. Even later rondde hij een keurige voorzet van Leen van der Plas met het hoofd af. Tussen die treffers door was Fred Kanbier succesvol. Na een weg-is-weg-trap van Leonard Pluimgraaff en een misgreep van Martin van Kins kon de Lei- denaar zo doorlopen en de kee per omspelen. Zijn bewaker Ge rard van Roon was in geen vel den of wegen te bekennen, want die had volledig ten on rechte vertrouwd op Van Kins, die voor het overige trouwens goed bij de les was. Met nog een uur voor de boeg lag Noordwijk dus reeds ge strekt. En dat zou de wedstrijd geen goed doen. Quick Boys ge loofde het verder wel en Noord wijk bleek na de rust geen vuist te kunnen maken. De omzettin gen in het team van Eelman blijken nog niet tot succes te lei den, maar er is nu wel wat meer voetbal zichtbaar dan in de voorbije weken. Slachtoffer is spits Hein van Heek die niet in actie kwam en in de punt van de aanval Patrick van der Fits niet onverdienstelijk zag spelen. Joop Tegelaar is naar achteren verhuisd en op het middenveld is routinier Cees Nulkes weer van stal gehaald. Een kwartier voor het einde zorgde Floor van Duyn voor een opleving. De middenvelder dook op de hem typerende wij ze op uit de tweede lijn, wachtte op het steekpassje van Leen van der Plas en werkte de vierde treffer binnen. Daarna mocht invaller Frenk van der Kley de score opvoeren na twee hele subtiele passjes van Jaap van Duyn, maar de spits verzuimde twee keer doel te treffen. Net als Noordwijk-invaller Cees Smit die zijn rentree op de velden had kunnen bekronen met een treffer, maar alleen voor Van der Niet faalde. In de laatste minuten vocht Noordwijk-libero Kees Zethof nog even een ordinaire ruzie uit met zijn eigen keeper. Van Heusden was even daarvoor te aarzelend uit zijn doel gekomen en kreeg de wind terecht van voren van de geblokte verdedi ger, die met zijn gedrag wel het laatste beetje sympathie bij de Katwijkse toeschouwers ver speelde. Zethof had daarvoor al menige Katwijker omver geke geld - hoe de man aan geel ont snapte was voor iedereen een volstrekt raadsel - en dreigde nu bijna zijn teamgenoot van woe de tegen de grond te lopen. Zo ver kwam het gelukkig niet. Het imago van Noordwijk was vol doende geschonden. Quick Bot» Noortfwijfc 4-0 Ï-O). 8 Otte («rat- V houwen 2900. Gele l (Nocdwiik) Quick boyi Ven öe» Ni*. Rog. Pluimgraaff. Noordwijker Kees Zethof wint het luchtduel v tin Steenvoorden. Het was niet maatgevend v Noordwijk kansloos met 4-0 verloor. i Quick Boys-spits Mar- or de wedstrijd waarin foto lofk zuydirduin n <J«r Piav Jaap van Duyn. lot (Cartar). Van Oer Fit», Boama (Smit)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17