'Keuken stille ven' ernstig beschadigd 'Waarom zijn octaven niet interessant?' Cultuur&Kunst De Haas bekijkt Koenig-collectie 1 Reflex Modern Art Gallery: mini-kunst in mini-museum MAANDAG 5 OKTOBER 1992 n hoore annemiek ruygrok (CHEF' Voorschoten rekent op schadeclaim Het bekende schilderij 'Keukenstillevendat de gemeen te Voorschoten sinds jaar en dag in bruikleen heeft van de Rijksdienst Beeldende Kunsten (RBK), is flink bescha digd. Feestvierders hebben onlangs tijdens een receptie in het Ambachts- en Baljuwhuis op drie plekken de verf van het monumentale paneel gestoten. Verder heeft het schilderij schade opgelopen door een lekkage in de zol der van het gebouw. Drie straaltjes water, vermengd met vogelpoep, hebben op het schilderij even zovele vieze witte vegen achtergelaten. voorschoten wilfred simons Het 'Keukenstilleven' is een groot schilderij van een waar schijnlijk Vlaamse schilder. Vanuit kunsthistorisch oogpunt is het heel bijzonder, omdat er zowel een stilleven, een interi eurschildering als een jachtscè ne op te zien zijn. Volgens con servator A. Elen van de RBK is het een uitzonderlijk vroeg en kwalitatief zeer hoogstaand werk. Bovendien zijn er bijna geen stillevens bekend die zo groot zijn; het schilderij meet 185 x 205 centimeter. Elen schat de waarde op ongeveer 100.000 gulden: „Om dat bedrag maar als ondergrens te hanteren." Volgens gemeentewoordvoer der M. van Bruggen verkeerde het schilderij van omstreeks 1600 al lange tijd in slechte staat: „Het hangt in een ruimte voor feesten en partijen. De mensen fotograferen er met flitslicht en er mag worden ge rookt. Als er veel mensen in de zaal aanwezig zijn, loopt de temperatuur op en dan wordt het er snel vochtig. Het is dui delijk dat het schilderij daar ernstig van te lijden heeft. Daar komt nog bij dat het Ambachts- en Baljuwhuis geen airconditio ning heeft, zodat wij tempera tuurschommelingen niet kun nen opvangen." De RBK heeft het 'Keukenstil leven' onlangs van de gemeente teruggevraagd. Het is de bedoe ling om het in bruikleen te ge ven aan Stedelijke Museum 'De Princehof in Delft. De Prince- hof opent daar in mei of juni 1993 een grote en langdurige overzichtstentoonstelling van stillevens. Het 'Keukenstilleven' moet een van de pronkstukken zijn. Overigens verwacht Elen niet dat het werk daar meteen komt te hangen: „Het moet eerst gerestaureerd worden. Dat kan, gezien de toestand, nog wel een jaar duren." Elen heeft het schilderij in mei van dit jaar geïnspecteerd en zegt geschrokken te zijn van wat hij zag: „Er was net een trouwerij aan de gang en de feestvierders hadden twee wal mende kaarsen onder het schil derij neergezet. Die heb ik toen meteen uitgedaan, maar ja, ik kan er natuurlijk niet steeds bij blijven." De RBK heeft ook een ander schilderij teruggevraagd dat in het Ambachts- en Baljuwhuis hangt. Het gaat om een portret dat kunsthistorici toeschrijven aan de Vlaamse schilder David Het bekende schilderij 'Keukenstilleven', in bruikleen bij de gemeente Voorschoten, is flink beschadigd. Teniers II (1610-1690). De toe stand daarvan is niet precies bekend, maar het hangt in de zelfde zaal en heeft dus van de zelfde omstandigheden te lij den. De gemeente Voorschoten zit met de toestand in zijn Kunstgeschiedenis voor beginners leiderdorp» De Kunstkijker, een instelling voor kunsthistorische cursussen, excusies en reizen, organiseert in Leiderdorp een cur sus kunstgeschiedenis voor beginners. Van de middeleeuwen tot nu toe wordt de cursist wegwijs gemaakt in het labyrint van vele eeuwen kunstgeschiedenis. Schilderkunst, beeldhouwkunst en architectuur komen aan de orde. De curus beslaat 13 (maandag avonden en wordt gegeven in Haaghuishof 28. Informatie is verkrijgbaar bij Nicoline Zemering, telefoon 070-3106350. Panfluit voor kinderen en volwassenen leiden» Wie wil leren spelen op de Boliviaanse panfluit en tarka kan terecht bij de stichting Tuya. Die organiseert twee cursus sen, voor kinderen èn volwassenen in de Kaasmarktschool aan Koppenhinksteeg. Muzikale voorkennis is niet nodig. Voor in lichtingen kan men bellen met de stichting Tuya, telefoon 071- 123481. Riksbios slaat aan Amsterdam De 'riksbioscoop' in Amsterdam lijkt een succes te worden. Al in de eerste twee weken na de opening konden ge middeld 3500 bezoekers per week worden genoteerd. Vanwege de grote belangstelling is inmiddels besloten wekelijks een nieu we film aan te bieden. Op 17 september opende de riksbios in de Amsterdamse Cineac. Van elf uur 's morgens tot elf uur 's avonds wordt dezelfde speelfilm vertoond. Tegen de prijs van een rijksdaalder kunnen bioscoopbezoekers binnenlopen. De films die worden vertoond, behoren tot de top-tien speelfilms van het afgelopen. den haag gpd Directeur R. de Haas van de Rijksdienst Beeldende Kunst (RBK) en cultureel ambassadeur P. Brouwer vertrekken volgende week zondag voor een vijfdaags verblijf naar Moskou om de Koenigs-collectie te bekijken. Het gaat om 526 tekeningen uit de voormalige collectie van de Haarlemse bankier Koenig. De Russische autoriteiten ontkenden tot nu toe dat de werken van meesters als Rem brandt, Dürer, Rafael en Cézan- ne na de Tweede Wereldoorlog in Rusland waren beland. De Russische minister van cultuur Sidorov deelde donderdag ech ter mee dat de collectie is ge vonden en binnenkort in elk ge val wordt getoond aan de Ne derlandse ambassadeur J. Vos in Moskou. Omdat de Russische minister eerst zelf gaat kijken, wilde hij nog niet bekendmaken waar de tekeningen nu zijn. Russische kunsthistorici spra ken eerder het vermoeden uit dat de collectie zich in het Poesjkin-museum in Moskou of een Idooster even buiten de stad bevindt. De Haas is vorig jaar al twee keer in Moskou geweest om na dere inlichtingen in te winnen over de miljoenen-collectie, die aan het begin van de Tweede Wereldoorlog door de Rotter damse havenbaron D. van Beu- ningen aan de Duitsers werd verkocht. De tekeningen kwa men terecht in de Dresdner Ga lerie en werden door de Russen meegenomen als oorlogsbuit. De RBK-directeur kwam met lege handen thuis, maar toonde zich niet verbaasd dat de collec tie nu toch boven water is geko men. „Ik had daar het volste vertrouwen in, alleen het mo ment waarop bleef een verras sing", aldus De Haas. Hij ver- Twee premières van componist Peter Schat binnen een week amsterdam tom ruufrok Soms moet het toeval een handje helpen. In het geval van de onlangs verschenen briefwis seling tussen de componisten Peter Schat en Rudolf Escher was dat de brand in het Amster damse sekstheater Casa Rossa, waardoor Schats privé-archief, aan de achterzijde grenzend aan het pomo-paradijs, onder het bluswater kwam te staan. „Het archief heb ik toen maar ter beschikking gesteld van de Vrije Universiteit, maar toen ook daar brand uitbrak en een deel van de verzameling verlo ren ging, heb ik snel een privé- archivaris ingehuurd om alles te inventariseren". En zo kwamen de inmiddels uitgegeven brie ven bijna letterlijk boven water. Het is niet alleen deze uitgave die Peter Schat (57) momenteel midden in de belangstelling van de Nederlandse muziekwereld plaatst. Want deze maand gaan binnen een week twee nieuwe werken van de Amsterdamse componist in première: op 8 ok tober 'De opening', geschreven in opdracht van Het Brabants Orkest ter gelegenheid van de ingebruikneming van het Eind- hovense Muziekcentrum, en op 15 oktober bij het Radio Filhar monisch Orkest de 'Etudes' voor piano en orkest, speciaal geschreven voor de Franse pia nist Jean-Yves Thibaudet. Twee dagen na deze première in Utrecht zijn de Etudes te beluis teren tijdens de Vara-matinee in het Amsterdamse Concertge bouw. Hoewel Schats werken ander half jaar na elkaar zijn ontstaan, ziet de componist zelf duidelij ke overeenkomsten: „Het zijn allebei tamelijk actieve stukken, die ook nogal wat van de uit voerenden vragen. Bij 'De ope ning' heb ik zelfs rekening ge houden met het feit dat het or- Peter Schat „Het zijn allebei tamelijk actieve stukken, die ook nogal wat kest kan laten horen wat het in huis heeft. De 'Etudes' zijn ge schreven voor een virtuoos pia nist en in het werk klinkt de ro mantische school door, dus ook in dat stuk worden wel wat ei sen aan de uitvoering gesteld." Fanfare Bij het schrijven van 'De ope ning' heeft Schat zich niet laten leiden door de architectuur of mogelijke akoestiek van het nieuwe Muziekcentrum in Eindhoven. „Nee, dat soort za ken heb ik niet laten meespelen. Ik heb me veel meer laten inspi reren door de opening als ei genlijke gebeurtenis. Het is een soort fanfare geworden, mis schien een beetje traditioneel, maar wel vitaal en enthousiast, toegankelijk misschien ook wel. Wat overigens niet betekent dat ik er als componist minder werk aan heb gehad. Vergelijk het maar met toneelschrijven: een goede komedie schrijven is net zo moeilijk als een goede trage die." De vitaliteit van 'De opening' klinkt volgens Schat ook door in de 'Etudes' opus 39, waarvoor hij samenwerkte met de Franse pianist jean-Yves Thibaudet „Het is een buitengewoon in spirerende gedachte dat zo'n ta lent zich over een werk van mij ontfermt. „Ik wilde iets schrij ven dat je echt 'pianistisch' zou kunnen noemen, dat lekker ligt voor de solist en waarin de ziel van het instrument alle gelegen heid krijgt om te spreken. Toon ladders, akkoorden, octaven- passages, alles komt aan bod. Dat zal me wel weer niet in dank worden afgenomen, want op dat soort 'traditionele' muzi kale verschijningsvormen rust in de hedendaagse muziek ken nelijk een enorm taboe. Alsof muziek pas interessant is wan- maag. Van Bruggen zegt: „We wekken nu de indruk dat de ge meente niet goed voor zijn bruiklenen zorgt." Hij verwacht dat de RBK wel een schade claim zal indienen: „Dat zit erin". De gemeente is voor dit soort schade niet verzekerd. Academie-leerling wint Gouden Kalf utrecht pi eter v De meest eigenwijze jury die de Nederlands Filmdagen gedurende twaalf edities ge had heeft, riep vrijdagavond 'Kyodai Makes The Big Time' uit tot de beste Nederlandse speelfilm van het jaar. Te vens werd totaal onverwacht Janneque Draisma voor haar rol in deze door de Amster damse Zuidafrikaan lan Kerkhof vervaardigde film uitgeroepen tot beste actrice. Een vergelijkbare dubbel slag maakte Alex van War merdam met De Noorderlin gen. Van Warmerdam ont ving de Regieprijs en zag zijn acteur Rudolf Lucieer de Ac teursprijs winnen voor zijn rol als kippige jager. De Prijs Van De Nederlandse Filmkri tiek werd toegekend aan de korte speelfilm Richting En geland, van regisseur André van Duren. Met de Speciale Jury-Prijs voor De Domeinen Ditvoorst wilde de jury zowel een post- huum eerbetoon brengen aan de vijf jaar geleden uit het leven gestapte cineast Adriaan Ditvoorst als aan Thorn Hoffman, de acteur die (in De Witte Waan) de laatste hoofdrolspeler van Ditvoorst is geweest. Paul Verhoeven, stellig het meest succesvolle talent dat de Nederlandse cinema ooit gekend heeft, ontving het Cultuur-Kalf. wacht een sleutelrol te spelen bij de onderhandelingen over teruggave omdat de RBK veel „kennis en kunde in huis heeft." De RBK stelde in 1988 een catalogus over de collectie samen. Onderhandel i ngen WVC-woordvoerster Mirjam Ot- ten deelde gisteren mee dat de onderhandelingen zich de ko mende tijd zullen afspelen „in het diplomatieke circuit". Er zit ten nogal wat haken en ogen aan de teruggave omdat Van Beuningen de tekeningen in dertijd niet onder druk, maar vrijwillig van de hand zou heb ben gedaan. In dat geval is er geen sprake van een oorlogsbuit waar Nederland volgens inter nationale verdragen nog rech ten op kan doen gelden. Zij sluit bijvoorbeeld niet uit dat ook de Duitsers een claim op de collec tie zullen leggen. Binnen de hedendaagse muziek geldt Peter Schat niet (meer) als één van de meest experimentele componisten. Integendeel: zijn werk krijgt nogal eens het etiket 'neo-romantiek' opgespeld, een term waar de componist zelf overigens niets van wil horen. Feit is wel dat Schat niet, zoals veel van zijn collega's, op streng gestructureerde wijze seriële muziek beoefent, maar bij het componeren zonder uitzonde ring terugvalt op een door hem zelf, op basis van een bepaalde historische lijn ontwikkeld prin cipe, de 'toonldok'. „De toonklok is geen systeem dat wetten voorschrijft, maar wel houvast biedt bij het rang schikken van intervallen", legt hij uit. De basis voor de toonklok werd gelegd in 1958, toen Schat in een brief aan Rudolf Escher liet weten een be paald muziektheoretisch princi pe bij toeval te hebben ontdekt. De 'vondst' wordt in de brief wisseling uitgebreid door de dan nog jonge componist uit de doeken gedaan, waarop Escher inhoudelijk overigens ontwij kend reageert. Hoe kijkt Schat anno 1992 tegen de briefwisse ling aan, nu blijkt dat in één van de brieven aan Escher zijn zo geliefde toonklok in ziin meest primitieve vorm wordt gepre senteerd? „Ik vond de brieven vooral leuk. Waardevol? Ach, dat moeten anderen maar be palen. Natuurlijk wist ik nog wel dat ik met Escher gecorrespon deerd had, maar niet dat ik alles bewaard had. Toen ik de brie ven teruglas, was ik echt verrast, vooral door het feit dat het alle maal zo leesbaar was. Nee, na tuurlijk sta ik niet meer achter alles wat ik toen allemaal vond. Maar wat geschreven is, is ge schreven, zoals Pilatus al zei." 'Femme et Fleur*, een houten mini-sculptuurtje van Comeille (1992). foto 'Iets kleins maken werd een uitdaging amsterdam fran^oise ledeboer Wie Reflex Modern Art Gallery aan de Amster damse Weteringschans binnenstapt, komt oog in oog te staan met maar liefst 900 schilderijen, col lages, tekeningen, sculpturen en objecten van 365 kunstenaars. Het grootste museum zou nog te klein zijn voor zo'n omvangrijke expositie. Om zoveel kunst binnen te krijgen, legde Reflex-eige naar Lex Daniels dan ook een beperking op: het werk mocht niet groter zijn dan tien bij twaalf centimeter of kleine varianten daarop. Zijn vondst heeft een verrassende tentoonstelling op geleverd. Daniels is twee jaar bezig geweest met de op bouw van wat hij zijn 'miniatuurmuseum voor hedendaagse kunst' doopte. De basis daarvoor had hij zelf al gelegd door een aantal aankopen van kunstwerken op mini-formaat. De rest haalde hij bij elkaar door bruiklenen uit andere collecties en verzoeken aan kunstenaars een bijdrage te le veren. „Ook van internationaal vermaarde kun stenaars kreeg ik enthousiaste reacties. Iets kleins maken, werd een uitdaging gevonden. Zo groeide de voorraad langzaam tot het huidige aantal." Zijn streven was een zo compleet mogelijk overzicht van de moderne kunst te presenteren. Dat is hem uitstekend gelukt: de kunstenaars ver tegenwoordigen verschillende richtingen zoals Cobra, After Nature, Nouveau Realisme, Fluxus, Franse Figuratie, Geometrisch Constructivisme en Graffitti-kunst. Bekende kunstenaars als Picas so, Joseph Beuys. Salvador Dali, Keith Haring, Ka- rel Appel, Lucebert, Lucassen, Comeille, Georg Baselitz, Robert Longo en Carl Andre tonen dat Daniëls bepaald niet overeen nacht ijs is gegaan. Het is aardig te zien dat onder meer Karei Ap- pek bij uitstek een liefhebber van wild geschilder de grote doeken, ook met een klein formaat uit stekend uit de voeten kan. Datzelfde geldt voor beeldhouwer-in-het-groot Nic Jonk, op de expo sitie present met een aantal bronzen mini-beeld jes. Niki de Saint-Phalle, eveneens bekend door haar voorkeur voor het grote gebaar, verrast met een kunststof sculptuurtje van een koe met kleu rige vlekken. Groot of klein: uit de expositie blijkt dat dit voor goede kunstenaars geen enkel ver schil maakt. De inrichting van de expositie is een juweeltje van vormgeving. De Franse architecten Mare Beri en Olivier des Clers ontwierpen elegante transpa rante vitrines met perspexwanden; Ria Daniëls heeft de objecten daarin smaakvol gegroepeerd. Subtiele belichting met kleine spotjes en verschil lende soorten lijsten maken het bekijken van het museumpje tot een waar visueel genoegen. Als 'levensecht' detail is er tussen de vitrines ook een vertederend museumtrapje geplaatst. Afspraak „Helaas is mijn eigen ruimte te klein voor éen permanente expositie, anders zou ik haar graag hier houdenzegt Daniëls. Hij hoopt een deel van de vitrines voor langere tijd onder te brengen in het Academisch Medisch Centrum, voor het andere deel heeft hij al een afspraak met een Haarlemse collega kunnen maken. De toegang tot de galerie is gratis; er wordt wel een vrijwillige bijdrage gevraagd voor de Stichting Kindergeneeskundig Kankeronderzoek en de Dot- Een Wens Stichting. De expositie 'Miniatuur-museum voor heden daagse kunst' In Reflex Modern Art Gallery (We teringschans 83 Amsterdam) duurt tot en met 31 oktober. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10.30 tot 17.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13