Meer actie De terugkeer van de oude glorie globetrotters Toerisme Braziliaans vuurwerk in Middellandse Zee A Rectificatie Skiën voor beginners Telefonisch boeken van skireizen t TP ZATERDAG 3 OKTOBER 1992 N DEN DOBBELSTEEN Snoepjes van hellingen in de Alpes Vaudoises REISBERICHTEN Hotel De Wilmersberg Hotel Wilmersberg: English style in Tukkerland. Een succesformule blijkbaar. Het ene, midden in de Twentse na tuur gelegen hotel is nog niet geopend of het volgende staat al weer in de steigers. De laatste nieuwkomer in het onderhand vrij lange rijtje is vooralsnog De Wilmersberg. Het in English style opgetrokken hotel ligt op een 11 hectare groot landgoed tussen Oldenzaal en De Lutte, is omringd door een spinneweb van wandel- en fietspaden en beroept zich op een voortreffelijke keuken. Natuurlijk ligt er een golfbaan om de hoek (kwartiertje rijden), kunnen er rijwielen worden gehuurd en heeft het twee eigen tennisbanen. De nabijheid van een in de regio befaamd arboretum (bomentuin) verschaft De Wilmersberg iets extra's. Omroepmuseum breidt uit Het Nederlands Omroepmuseum in Hilversum wordt tien keer zo groot. Dat was wel nodig ook. Niet alleen lag de verzameling verspreid over zeven verschillende locaties maar ook was de toe loop van belangstellenden zo groot dat er naar een nieuwe be huizing werd uitgezien. Die werd gevonden aan de Oude Amers- foortseweg 121-131. Nu 'woont' het NOB er nog in, komend voorjaar na een verbouwing die meerdere miljoenen gaat kosten wordt het Omroepmuseum met het Fonografisch Mu seum samengevoegd. Wie nog een keer het oude pand aan het Melkpad wil bezoeken, dient zich dus te haasten. De afscheids- tentoonstelling (van 17 oktober tot en met 25 oktober) gaat over 25 jaar kleurentelevisie. Info: 035-77 37 56. Cultuurwandelingen Kleinschalig noemen ze zoiets. Maar juist dat maakt de wande lingen van Louis van Stekelenburg, Titia Tas en Leonie Raayma- kers zo aantrekkelijk. Onder de naam Carpe Diem organiseert het drietal tochten waarin natuur, geschiedenis en/of cultuur een belangrijke plaats innemen. Zo hebben ze op zaterdag 3 ok tober een 15 kilometer lange tocht langs de voormalige vesting werken van de Grebbelinie op het programma staan en begin nen ze op woensdag 14 oktober aan een vijfdaagse tussen het schitterende Arras en Amiens in Noord-Frankrijk. Ook zijn er wandelingen gepland in de omgeving van Ootmarsum, het Geuldal, het Monterferland, Groenlo en de Hoge Venen in Bel gië. Maximaal aantal deelnemers per wandeling: nooit meer dan 12. Info: Carpe Diem, Antwoordnummer 3402,5800 VJ Siebenge- wald (L). Wintergids Finland 't Is er koud en 't is er nog vrij duur ook, maar voor de echte lief hebbers is er geen mooier winterland dan Finland. Eerst langlaufen, sneeuwscooteren en ijsvissen en tot slot de sauna in. Iets heerlijkers bestaat er voor een Finland-fan niet. Aardige bij komstigheid: de scherpe kantjes van het soms onbehooorlijk ho ge prijspeil zijn er na de devaluatie (15 procent) van de Finse mark enigszins af. Hetgeen valt op te maken uit de Finland Win tergids die voor geïnteresseerden klaar ligt bij het Fins Verkeers bureau, Stadhouderskade 69,1072 AD Amsterdam, telefoon 020- 671 98 76. Reis om de wereld In 24 dagen de wereld rond. Het kan vanaf 12 januari met een speciaal omgebouwde Boeing 737 van Transavia. De reisorgani satie Impala Tours tekent voor de organisatie en de 47.000 kilo meter lange tocht voert de passagiers langs onder meer Kath- mandu, Hongkong, China] Australië, Fiji, Bali, Kuala Lumpur en Dubai. Landexcursies zijn er te kust en te keur en de prijs voor deze Air Cruise bedraagt 28.750 gulden. Door de 'verbouwing' van het vliegtuig is er slechts plaats voor 60 personen. Info: Impala Tours, telefoon 03465-5 18 18. Hellendoorn alle dagen open Avonturenpark Hellendoorn was voorheen vanaf midden sep tember tot aan de herfstvakantie altijd gesloten. In die toestand is verandering gekomen. Het park blijft nu open (dagelijks van 9.30 tot 18.00 uur) tot en met 25 oktober. Info: 05486-5 55 55. door uw ad vertentie op déze speciale pagina te plaatsen. Bel onze advertentie- UUl afdeling. VAUD INFO jy 12T600 J i]a| s'Winters in Leysin en Chateau d'Oeux Wachttijden f in de gebieden: II! Bij de dalstations 30 minuten worden gewacht. Bij de gondel naar de Gletscher van Le9 Diablerets kan wacht tijd oplopen tot anderhalf uur. 6 halve dagen skiles: K/ V f 207,00; kind: 148,00. I X 6-daagse skipas voor het hele Vaud-gebied: 261,00; kinderen: 170,00. 6-daagse skipas voor alleen de dorpen: vanaf 207,00. onder de Gletscher Les Diablerets. Het grootste gebied in Villars met 120 km. Villars: goed; Chateau d'Oeux: uitstekend Verder rodelen, bowling, squash, parapente, ffice du Tourisme du Canton de Vaud. 60, ave d'Ouchy I* (tel.09 21 6177202 CH-1006 Lausanne,Zwit. Zwitsers Nat. Verkeersbureau Koningsplein 11 (Pb 20.001) ouderwets gebied die Alpes Vaudoises. Met Leysin als uit zondering. Daar de flitsende bliksems van de moderne tijd; verderop het krakende, kreu nende van voorbije dagen. Maar wel overal verrukkelijke pistes. Die van de Mayen (Ley sin), die van de Grand Chamos- saire (Villars), die van de Meille- ret (Les Diablerets) en die van de Mont Chevreuils (Chateau- d'Oeux). Bovendien is daar in noodgevallen nog altijd de glet sjer. Pistes gesloten wegens krachtig invallende dooi? Dan vlug naar Reusch gereden van waar de cabine de skiërs in en kele minuten naar de eeuwige sneeuwvelden van de Glacier des Diablerets gondelt. Veel mogelijkheden dus in de Alpes Vaudoises - veel afwisse ling ook. Nu nog wat overjarig materiaal vervangen. Wat trou wens niet zo'n probleem moet zijn. De vier dorpen immers mogen de komende tien jaar 200 miljoen Zwitserse francs verdelen. Les Diablerets heeft de eerste wensen al op tafel ge legd, Chateau-d'Oeux even eens, Villars studeert nog en Leysin, tsja Leysin is gewoon begonnen. Pierre Starobinski in 'zijn' ski-inn (een midden tus sen de liften liggende paardestal waar je dwars doorheen kunt skiën onderwijl een glaasje van 't een of 't ander van de tap gris send), die Pierre Starobinski: ,,Echt waar hoor, de oude glorie is snel aan het terugkomen Een zwoele avond. De bevol king van Santa Lucia viert mas saal Festa: feest. Het beeld van de plaatselijke beschermheilige is uit de kerk gehaald en wordt door het dorp gevoerd. Indrin gende muziek, dans, vuurwerk. Het heeft iets Braziliaans, maar dit is Malta. Bolwerk in de Mid dellandse Zee, mengsel van cul turen. Air Malta brengt de bezoeker rechtstreeks van Schiphol naar een eiland, waar veertig procent van de bevolking ambtenaar is, en toerisme de belangrijkste bron van inkomsten. ,,De eco nomie van Malta is niet direct florerend te noemen", stelt de reisgids niet ten onrechte vast. Malta doet er dan ook alles aan het toerisme te bevorderen. Al wordt direct toegegeven dat daar grenzen aan zijn. Aan de schaarse stranden staan grote hotels en een sieraad voor het landschap zijn ze niet. Het ten zuiden van Sicilië gelegen ei land richt zich dan ook steeds meer op de toerist die niet de hele dag in de zon wil liggen bakken. En voor hen heeft Malta veel te bieden. Waar je ook komt: in de drukke straten van de hoofdstad Valeria, in een willekeurig stadje in het binnenland, of in Victoria op het nabijgelegen eiland Go- zo, alles ademt de weldadige sfeer van hei verleden. Monu menten uit het stenen tijdperk duiden op een vroege bescha ving. Arabische invloeden zijn nog steeds te vinden in onuit sprekelijke plaatsnamen als Ta'xbiex, Xghajra of Ghajn Tuf- fieha. De eeuwenlange heer schappij van de fohannieter Ridders leverde het eiland een schat aan monumenten op. En de Britse invloeden Malta werd pas in 1964 onafhankelijk zijn er nog steeds. Vrijwel ie dereen spreekt Engels en auto's rijden links. Bussen die uit een oude Engelse tv-serie lijken te zijn weggelo pen, voeren de toerist via hob belige wegen'over het eiland. Bij voorbeeld naar de oude hoofd stad Mdina, waar de tijd lijkt te hebben stilgestaan. Autoverkeer en neonreclame zijn verboden en een schat aan kerken, fraaie i «4 f gebouwen en even mooie plei nen doen de 20ste eeuw even vergeten. Het contrast met Va leria is dan groot: ook Malta kent files! Accommodatie biedt het eiland in verschillende categorieën Campings ontbreken, maar ver der is alles mogelijk. De kwali- teit kan wisselen. Zo bestaat het ontbijt in het viersterren Grand Hotel les Lapins uit louter zoe tigheid. Een bordje cornflakes? Dat wordt bijbetalen. Naar ma te de zomer vordert, wordt het op het vrij kale eiland steeds warmer en droger. De kleur groen verdwijnt, maar niette min leent Malta zich uitstekend voor een weekje in het najaar. Info: Nationaal Verkeersbu reau Malta, Geelvinck Gebouw 4e verdieping, Singel 540, 1017 AZ Amsterdam, 020-620 72 23. In de info bij het artikel over Adelboden dat op 19 sep tember op de pagina Toeris me werd geplaatst, zijn twee storende fouten geslopen. Bier kost er per glas geen 9 gulden maar 3 gulden en het telefoonnummer van het Zwitsers Nationaal Verkeers bureau is 020-622 20 36. Door de ANWB worden de ko mende wintersportreizen georgani seerd, speciaal voor diegenen die nooit eerder op de lange lat ten stonden. Voor alles wordt gezorgd: ski's, schoenen, stok ken, skipas en zelfs skikleding. Alleen handschoenen dienen zelf te worden meegenomen. De tocht gaat naar Kramsach (Tirol, Oostenrijk), er wordt ge slapen in hotels met bubbelbad en sauna en men kan. zolang er met de eigen auto wordt gere den, kiezen uit drie vertrekdata: 16, 23 en 30 januari. De prijs bedraagt (op basis van half pension) 1095 grilden per persoon. Wie voor de bus (enige vertrekdatum 16 januari) kiest, betaalt 1250 gulden (toeslag Royal-Classstoel 55 gulden per retour) en eventueel kan er ook nog per vliegtuig worden ge reisd. De prijs voor een Tyro- lean-Airways-retourticket Am- sterdam-Innsbruck bedraagt 600 gulden. Kramsach ligt op ongeveer 60 kilometer ten noordoosten van Innsbruck. Info: ANWB, afdeling Winter sport, telefoon 0 70-314 68 82. Parapente-cursussen bij de Neder landse Ski Vereniging, foto pr Sinds 1 september kunnen er bij de Nederlandse Ski Vereni ging telefonisch wintersportrei zen worden geboekt. Het rei- zenprogramma bevat onder de skiërs, gevorderden en snow- boarders, Lapland-treks, jonge renreizen (Snow Camp), para pente-cursussen en voor het eerst dit jaar groepsreizen. Die laatste trips worden spe ciaal georganiseerd voor bij voorbeeld sportverenigingen en families. Aan speciale wensen van de groepen zal zo veel mo gelijk worden voldaan. Info: Nederlandse Ski Vereni ging 070-352 58 88. Wintersportbeurs Eerst was er slechts één grote wintersportbeurs in Nederland; nu zijn net er twee. Na de Ski- Happ. die al sinds enige jaren in het Ahoy'-cmplex in Rotterdam wordt gehouden, begint nu ook de Ski-inn (Eindhovens Beurs gebouw) steeds meer publiek te trekken. Op beide beurzen wordt veel toeristische informa tie gegeven door tientallen WV"s, Verkeersbureaus en an dere toeristische organisaties uit de Alpenlanden. Ook krijgt de bezoeker een goede indruk van de nouveautés op het ge bied van skimateriaal en -kle ding en daarnaast worden op de twee beurzen op regelmatige tijdstippen skidemonstraties en modeshows gehouden. De Ski-inn vindt plaats van donderdag 8 tot en met zondag 11 oktober; de Ski-Happ precies een week later van 15 tot en met 18 oktober. Openingstijden: op werkdagen van 14.00 tot 22.00 uur en op zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. Op za terdag 10 oktober sluit de Deun» in Indhovan pas om 22.00 uur. Loipes En dan zijn de loipes er natuur lijk nog; de loipes waarin Cha teau-d'Oeux zich de kampioen van de Alpes Vaudoises mag noemen. Sporen zo ver ais het oog reikt. Tot ver voorbij het op 15 kilometer gelegen Gstaad; tot ver voorbij de Rösti Grabe. En als je moe bent of na een rozig makend glas Dóle domweg geen zin meer hebt in het on- derclippen van de smalle latjes, wel dan tjoekt ongetwijfeld op dat moment net het op weer barstige rails schommelende treintje van de MOB voorbij. Gratis voor alle skipashouders en altijd op tijd. Want we zijn in het punctuele Zwitserland niet waar? Een in zijn algemeenheid wat onder het iets minder prozaï sche Domaine Skioble des Alpes Vaudoises. Voor het in het Ber- ner Oberland liggende Chateau- -d'Oex gaat die titel niet hele maal op, maar daar mag de ski- ende toerist niet te zwaar aan tillen. Ook al omdat de vier ge bieden - daar zijn ze daar vast van overtuigd - ooit met elkaar verbonden zullen worden. Pier re Starobinski, directeur van de VW van Leysin tekent op een landkaart in hoe weinig liften daarvoor nodig zijn. Maar hem moet je eigenlijk niet rekenen, Starobinski heeft niet alleen de energie van een kerncentrale; hij heeft nog een enorm budget tot zijn beschikking ook. Decadent Alsof in Leysin de portemon- naie nooit leeg raakt. Trage sle pers werden in no time vervan gen door comfortabele stoel- tjesliften, oude gondels door pijlsnelle 'omloopbanen' en als feestelijk fïetskogeltje op de slagroomtaart verrees op de top van de Berneuse ook nog eens een modieus draairestaurant dat de bezoeker op uiterst deca dente, maar ook aangename wijze binnen een uur uitzicht verschaft op de wond're berg wereld van Mont Blanc, Eiger en Dents du Midi. Dat daar tus sendoor ook nog het blikkeren de cellofaan van het Meer van Genève kan worden waargeno men, verhoogt het genoegen slechts. Maar daar waar het krachtda dige Leysin van geen ophouden weet (het fonkelnieuwe sport centrum is al gereed en aan het doortrekken van het treintje naar de top van de Berneuse wordt gewerkt) daar lijkt het dommelende Les Diablerets pardoes te zijn ingeslapen. Vooralsnog immers, worden de gasten van het oude Alpen dorpje voornamelijk naar boven gesjord door stokoude sleeper- tjes. In het hele gebied - dat van de gletsjer niet meegeteld - draait slechts een laakende stoeltjeslift en van de gondel naar Isenau is de ouderdom ook van kilometers afstand af te le zen. Wat dubbel jammer is trouwens, want Les Diablerets heeft net zulke zulke charman- ZWITSERLAND f~| ic, de Eiger als het blikkerende foto rob van den dobbelsteen te, intieme skipistes als etablis sementen. Al eens in Les Vioz een raclette gegeten..? Niet vlekkeloos Het verderop gelegen Villars is iets mondainer. Het plaatsje is van uit Les Diablerets met de ski's te bereiken, maar de ver binding is verre van vlekkeloos. Op de heenweg dient er danig met de stokken te worden ge werkt om op de vlakke stukken tenminste nog enigszins vooruit te komen en de vermoeid huis waarts kerende skiërs worden na een onoverzichtelijke bocht zomaar getracteerd op een kort, maar tamelijk steil en geniepig smal stukje waarop het achter in de middag danig druk kan zijn. Evenals Les Diablerets en Leysin echter, kan ook Villars bogen op snoepjes van hellin gen. Maar dat geldt misschien nog het meest voor Chateau- d'Oeux. Het skigebied van het ballonvaardersdorp aan de rand van de Rösti Grabe, de denk beeldige grens van Duitstalig en Franstalig Zwitserland, steekt wat merkwaardig in elkaar. Drie gebieden liggen versnipperd te gen de tot om en nabij de 2000 meter hoogte reikende hellin gen. Maar alleen al aan die van de Monts-Chevreuils kan zoveel plezier worden ontleend (vooral de twee blauwe zijn symfonieën van wijde, speelse bochten tus sen het zilver van de besneeuw de bomen) dat je je er niet snel zult vervelen. FRANKRIJK Het is een race tegen de tijd. Die ze in Leysin lijken te gaan winnen, maar waaraan ze in Les Diable rets (4.000 bedden, 300 koeien) nog niet eens zijn begonnen. Hoe lieflijk rij gen de hellingen zich aan een boven zowel het eerste als het tweede dorp en hoe heerlijk is er het ontwaken in de tegen de bergen ge bouwde chalets. Maar hoe modern ook zijn de trans portmiddelen in het ene, en hoe ouderwets in het tweede plaatsje. Maurice Werro, de oude gids van Les Diablerets, loopt al ja renlang met een waarschu wende vinger sakkerend door de straatjes van zijn dorp. „Als er nu niet vlug iets gebeurt, is het gedaan met ons." Een kleine schets van de situa tie. Hoog boven het Meer van Genève, aan het einde van een weg die zich in lome bochten van uit Aigle naar boven kurke- trekkert, ligt het van oudsher gerenommeerde, maar daarna enigszins in de vergetelheid weggezakte kuuroord Leysin. Sla je reeds bij het gehucht Le Sépey rechts af, dan rij je na een kilometer of acht het in bekend heid ook al wat weggezakte Les Diablerets binnen en blijf je ver volgens steeds maar rechts aan houden, dan arriveer je uitein delijk in Villars, dat ooit even zeer een grote reputatie had hoog te houden. Vergane glorie? Niet hele maal. De gestage teruggang beu zijnde, vormden de drie oorden samen met het iets noordelijker gelegen Chateau-d'Oex een jaar of tien geleden een samenwer kingsverband. Ooit begonnen onder de wervende titel Ski a Go Go - tegenwoordig bekend Amsterdam -> Keulen. Frankfurt, Bern, Montreux, Leysin: 990 km ITALIË Lugano

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7