Rellen bij demonstratie Ierland in greep van goudkoorts Turks leger meedogenloos tegen PKK Buitenland Bundesbahn moet einde maken aan 'bemesting' Zweden gaan pijn bezuinigingen voelen Aflossing van de wacht Bundesbank houdt vast aan rentetarief ZATERDAG 3 OKTOBER 1992 :e Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter it2ehoe apin de toekomst de treinwc's van onderen afsluiten zodat er een einde komt aan de "vuile regen'. De rechter is persoon lijk een kijkje gaan nemen en en kwam tot de conclusie dat de klager „de tuin niet kan ge bruiken, er geen groenten kan verbouwen en dagelijks toilet papier moet oprapen". Het weerwoord van de Bun desbahn dat het ombouwen van 13.000 wc's bi zijn treinen te duur zou zijn was volgens de rechter „niet overtuigend". De spoorwegen hebben aange kondigd tegen de uitspraak in beroep te gaan. Tot het zover is zal Schwon zich de ongevraag de bemesting moeten laten welgevallen. De 48-jarige antiekhandelaar Dieter Schwohn is de bijna da gelijkse ongewenste bemesting van zijn tuin zat. De groenten die hij er kweekt zijn te smerig om aan te pakken en niet meer geschikt voor consumptie. De tuin ligt namelijk onder een bijna drie kilometer lange spoorbrug. Sinds jaar en dag ploffen de uitwerpselen van de treinreizigers van 42 meter hoogte in de tuin. Daar moet een einde aan komen vindt Schwohn. De rechtbank van Itzehoe in de Duitse deelstaat Schleswig- Holstein is het daarmee eens. De Duitse Bundesbahn moet Bijzondere Franse supermarkt Jf straatsburg Het is misschien even wennen, maar het moest er toch eens van komen: een supermarkt geheel gevuld met grafzerken, grafkransen en andere artikelen die bij een goed verzorgde uitvaart te pas komen. De bijzondere zelfbedieningswinkel staat in het Fran se Straatsburg. foto dpa Rechtse blanken bij 'tegen-top' Johannesburg De extreem-rechtse Conservatieve partij van Zuidafrikaanse blanken heeft gisteren aangekondigd volgende week deel te nemen aan een bijeenkomst van leiders van de thuislanden KwaZulu, Ciskei en Bophutshatswana. De zwarte leiders willen een tegenwicht bieden aan de akkoorden tussen de regering en de anti-apartheidsbeweging ANC. Juwelen hertogin Windsor gestolen londen Uit de befaamde juwelencollectie van wijlen de herto gin van Windsor de vrouw van de in 1936 afgetreden Britse koning Edward VI zijn in september voor enkele tientallen miljoenen guldens aan juwelen ontvreemd. Het gaat volgens ex perts om een van de grootste juwelenroven uit de Britse geschie denis. De diefstal kwam aan het licht toen gegevens over de ver miste sieraden verschenen op de Kunstrooflijst, een internatio nale registratielijst waarop gestolen kunstwerken en juwelen staan geregistreerd om opsporing te vergemakkelijken. Econoom interim-premier Oekraïne kiev» Valentin Simonenko, de architect van het economische beleid van de republiek Oekraïne, is gisteren voor de duur van tien dagen benoemd tot premier. Hij volgt Vitold Fokin op, die woensdag aftrad. President Kravtsjoek heeft de naar huis ge stuurde regering gevraagd nog 20 dagen aan te blijven. Monory voorzitter Franse Senaat parus De Franse Senaat heeft gisteren de liberaal René Monory gekozen als haar voorzitter. De 69-jarige Monory werd in de tweede ronde gekozen, nadat hij in de eerste zijn rivaal Charles Pasqua had verslagen. De voornaamste bevoegdheid van de voorzitter van de Senaat is dat hij als interim-staatshoofd op treedt als de president tijdens zijn ambtstermijn overlijdt, af treedt of uit zijn ambt wordt gezet. MPLA houdt voorsprong Luanda» President lose Eduardo Dos Santos van Angola en zijn MPLA hebben gisteren in de gedeeltelijke uitslagen van de dins dag en woensdag gehouden verkiezingen hun ruime voorsprong op de vroegere verzetsbeweging Unita en haar leider jonas Sa- vimbi behouden. Unita heeft benadrukt dat haar resultaten zich zullen verbeteren zodra de uitslagen van het platteland, waar zij de grootste aanhang heeft, binnenkomen. Gorbatsjov mag Rusland niet uit moskou Michail Gorbatsjov mag Rusland niet uit zolang hij niet voor het Grondwettelijke Hof verschijnt om te getuigen in het proces over de communistische partij van de Sovjetunie PSU). Het Hof heeft de ministeries van buitenlandse zaken en van veiligheidszaken gevraagd hiertoe de nodige maatregelen te Herstel Dubrovnik vergt 16 miljoen parus» Herstel van de vorig jaar in de Kroatische burgeroorlog aangerichte schade in de middeleeuwse havenstad Dubrovnik zal naar schatting 16 miljoen gulden vergen. Dat heeft een panel van de Unesco gisteren bekend gemaakt. Ongeveer 60 procent van de daken in Dubrovnik is tijdens de artilleriebeschietingen beschadigd. Negen gebouwen werden verwoest en talrijke mo numenten werden door granaten getroffen. Vandaag vredesakkoord Mozambique rome» De regering van Mozambique en de verzetsbeweging Renamo tekenen vandaag wellicht alsnog een vredesverdrag. De ondertekening van het vredesakkoord had op 1 oktober moeten plaatsvinden, maar werd op het allerlaatste moment door Rena- mo-leider Afonso Dhlakama afgeblazen. Dhlakama ontkende gisteren overigens dat hij zal tekenen. Hij wil eerst opnieuw on derhandelen met president Chissano. Mozambique wordt sinds 1976 verscheurd door een burgeroorlog. Veldslag in Rome bij ambtenarenprotest Bij een massale demon stratie van Italiaanse amb tenaren tegen de bezuini gingsplannen van de rege- ring-Amato zijn gisteren in Rome vijftig gewonden ge vallen. Ónder de slachtof fers zijn ook tien politie agenten. Honderd demon stranten werden gearres teerd. Gisteren staakten in heel Italië circa 3,5 miljoen ambtenaren. rome eelco van der linden correspondent De Romeinse politie vuurde traangas af om de kleine groe pen relschoppers, die stenen, stukken asfalt en muntjes gooi den naar vakbondsleiders, uit een te jagen. Van de zeker 200.000 betogende ambtenaren ontvluchtten velen de optocht toen de gevechten uitbraken. De rellenmakers worden door de bonden en de politie steevast omschreven als provocateurs, die niets te maken hebben met de demonstranten. Maar vaak zeggen juist de demonstranten begrip te hebben voor wie zijn woede de vrije loopt laat. Het kader van de vakbonden wordt verweten een te meegaande op stelling te hebben gehad bij de onderhandelingen met de rege ring. Overigens zullen de bon den maandag waarschijnlijk be sluiten tot één of meer nationa le stakingen. De ambtenaren zijn ontevre den, omdat de regering de sala rissen heeft bevroren en een personeelsstop heeft afgekon-' Meer dan 200.000 boze Italiaanse ambtenaren gingen gisteren in Rome de straat op om te protesteren tegen de bezuinigingsplannen van de regering. Aan het einde van de demonstratie braken gevechten uit foto ap digd tot december 1993. Als compensatie voor de inflatie zal men maandelijks slechts een bedrag van 28 gulden extra krij gen. De ambtenaren kunnen het bovendien niet verteren dat er forse wijzigingen zijn aange bracht in het pensioenstelsel. Het is niet meer mogelijk ook niet in het bedrijfsleven met pensioen te gaan op basis van een bepaald aantal dienst jaren. Excessen, zoals de zoge naamde 'baby-pensioenen' ambtenaren die met 15 dienst jaren met pensioen gingen, maar er vrijwel altijd een twee de baan op na hielden beho ren tot het verleden. De ver hoogde eigen bijdrage voor de gezondheidszorg is een andere onverteerbare zaak voor de ambtenaren, die gisteren mas saal lieten weten dat de lasten gelijk moeten worden verdeeld en de belastingontduiking ein- claudio luffoli delijk eens moet worden aange pakt. Aan de staking nam ook het onderwijzend personeel deel. Scholen bleven dicht, evenals als postkantoren en andere overheidsdiensten. De staking veroorzaakte grote problemen in het openbaar vervoer. Het nationale vliegveld van Rome, Leonardo Da Vinei, moest een groot deel van de vluchten afge lasten. STOCKHOLM dpa-anp Zweden en crisis, het was een combinatie die waarnemers in binnen- en buitenland steevast de schouders deed ophalen. Het tweede pakket ingrijpende be zuinigingen binnen twee weken dat de regering deze week pre senteerde, maakt echter duide lijk dat het gedaan is met de 'luxe-crises' in de welvaartsstaat bij uitstek. De Zweden gaan de pijn van de bezuinigingen voe- De conservatieve minderheids regering van premier Carl Bildt bereikte over het nieuwe pakket overeenstemming met de soci aaldemocraten, die tot vorig jaar jarenlang de alleenheer schappij hadden in Zweden. Belangrijkste onderdeel van het pakket is de verlaging van het aandeel van de werkgevers in de sociale verzekeringen, van 35 tot dertig procent. De kosten daarvan, geschat op 20 miljard kronen (bijna zeven miljard gul den), moeten worden betaald door de werknemers die onder meer twee vakantiedagen kwijt raken. Daarnaast verhoogt de regering per 1 januari de BTW op levensmiddelen van 18 tot 21 procent en vermindert ze de belastingvrije voet tot 2.500 kro nen. Een voorgenomen veria- Bielefeld Het Eerste (Britse) Legerkorps heeft gisteren in Bielefeld met een kleurrijke ceremonie afscheid genomen van Duitsland. Het korps was het laatste overblijfsel van de Britse bezettingsmacht, die na 1945 in de Bondsrepubliek was gelegerd. De Britse militairen verdwijnen overigens niet geheel uit Duitsland. Gisteren trad het nieuwe Rapid Reaction-korps (ARCC of 'Ark') aan, waarvan het Britten hier vertegenwoordigd door een Schots regiment de hoofdmoot vormen. foto reuter reinhard krause ging van het hoge BTW-tarief van 25 procent is op de lange baan geschoven. Lagere inkomensgroepen wor den door de maatregelen zwaarder getroffen dan hogere. De sociaaldemocratische voor man Ingvar Carlsson zei dat zijn partij met de maatregelen in stemt gezien de toename van de werkloosheid. „Voor het wel zijn van ons land en zijn bur gers en voor de gerechtigheid moeten wij verantwoordelijk heid willen dragen", aldus Carlsson. Werkgevers reageerden enthou siast op het nieuwe pakket maatregelen dat het ongeëve naarde Zweedse systeem van sociale zekerheid ten grave lijkt te dragen. De vakbonden zijn terughoudend. De hervormin gen die de regering tien dagen geleden aankondigde, voorzien in verhoging van de belastingen ter waarde van 8,5 miljard kro nen en in bezuinigingen van 19 miljard kronen. Bildt maakte duidelijk dat de hervorming van de Zweedse welvaartsstaat nog niet is afge rond. Hij riep vakbonden en or ganisaties van werkgevers op mee te werken: „De politici hebben gehandeld, nu is het de beurt aan de sociale partners." dublin carol craig Een goudvondst heeft de ge moederen in Ierland danig-in beroering gebracht. De pas ont dekte bodemrijkdommen ma ken echter meer gevoelens los dan alleen hebzucht en hoop op grotere welvaart. Na de stormen die onlangs op het eiland woedden, werden gouddeeltjes aangetroffen in rotsgebieden in de noordweste lijke provincie Mayo. De menin gen zijn verdeeld over wat er met deze vondst moet gebeu ren. Veel Ieren willen het edele metaal rustig in de bodem laten zitten. Ondernemers staan te popelen om mijnen te openen. Hun ar gument is dat daarmee nieuwe arbeidsplaatsen zouden ont staan in het door recessie ge plaagde gebied. Lokale activis ten verwijten hen echter dat ze alleen aan de korte termijn den ken. Op langere termijn zouden de milieuvervuilende goudmij nen slechts negatieve effecten hebben voor de Ierse economie. Het ministerie van energie is wel voorstander van het ontgin nen van de bodemschatten. Mi nister Molloy houdt vast aan het standpunt dat Ierland gebaat is bij een verdere industriële ont wikkeling. Zowel qua werke loosheid als qua buitenlandse schuld is Eire koploper in de Europese Gemeenschap. Anti-mijn lobbyist Peter Shan- ley wijst op het belang van een ongerepte natuur voor Ierland. „Als het milieu op het spel staat, loopt ook de toeristenindustrie gevaar. Deze bedrijfstak is mo menteel volop in ontwikkeling, maar wie zou er nog uit het Ruhrgebied naar Ierland ko men, als het hier ook een soort Ruhrgebied wordt?' Een bijkomend probleem is dat het goud niet geconcentreerd in goudaders aangetroffen is. Het Ügt door de hele bodem ver spreid, zodat de rotsen zouden moeten worden verpulverd om vervolgens het goud, waar schijnlijk met behulp van che micaliën, eruit te kunnen halen. Het is overigens niet voor het eerst dat een dergelijke goud koorts Ierland in zijn greep heeft. Door de eeuwen heen is regelmatig goud in de bodem aangetroffen. De bodemrijk dommen bleken vaak echter weer snel uitgeput, zoals bij voorbeeld de anti-Engelse leider Charles Stewart Parnell de vori ge eeuw ondervond. Deze pa triot kon niet eens genoeg goud vinden om een ring voor zijn maitresse te laten maken. De laatste geruchtmakende af faire ontstond twee jaar gele den, toen het edelmetaal werd gevonden in de Croagh Patrick, de nationale heilige berg. Vol gens de overlevering is dit de plaats waar 1500 jaar geleden de Ierse beschermheilige Sint Patrick veertig dagen heeft ge vast alvorens de slangen van het eiland te verdrijven. De berg is een van de belangrijkste bede vaartsoorden van het katholieke land. Molloy gaf daarom geen vergunning af. Inmiddels lopen er rechtszaken naar aanleiding van de jongste goudvondsten. Eensgezinder dan ooit tevoren verzet ieder een in de provincie Mayo zich tegen de plannen van Dublin. Minister Molloy lijkt echter dit maal minder oor te hebben voor de bezwaren die in de re gio zelf leven. dat in Schwerin, een stad in de voormalige DDR, wegens de viering van de Duitse hereni ging (vandaag). Van het genoemde bedrag is een groot deel uitgegeven aan de ondersteuning van het Britse pond. De Bundesbank heeft zelf gisteren bekendgemaakt 44 mil jard mark te hebben uitgegeven voor de ondersteuning van het pond en de Italiaanse lire. Daar van is het grootste deel besteed aan het pond. De Britse autori teiten beschuldigen de Duitse bank ervan zich te weinig voor het pond te hebben uitgesloofd. Uit gisteren gepubliceerde statistieken van de Bank of Eng land blijkt dat de Britse centrale bank tot midden september 4.4 miljard pond aan reserves heeft ingezet om het pond te steu nen. Valutaspecialisten gaan er van uit dat het totale interven tiebedrag uiteindelijk nog groter zal blijken te zijn omdat de bank naast het gebruik van de eigen reserves ook nog kredie ten heeft opgenomen om te in terveniëren. haarlem maarten kuiper schwerin-londen dpa-krf De Duitse rente blijft ongewij zigd. De Bundesbank heeft gis teren tijdens een vergadering in Schwerin (voormalig Oostduits- land) geen verandering ge bracht in de rentetarieven. Sommige analisten hadden een verdere verlaging van de rente verwacht als bijdrage tot een vermindering van de spannin gen op de valutamarkten. De Bundesbank heeft in de dagen vóór 16 september, de voor de Britten zo dramatische Black Wednesday 92 miljard mark (meer dan 100 miljard gulden) uitgegeven aan inter venties ter ondersteuning van de zwakkere valuta's in het Eu ropese Monetaire Stelsel (EMS). De bank kreeg daarvoor buiten landse valuta's terug. Bundesbank-president Schlesinger vertelde dat giste ren na de tweewekelijkse ban- kraadvergadering. De bank ver gadert gewoonlijk op donder dag op haar hoofdkwartier in Frankmrt. Deze keer gebeurde „De afgelopen weken zijn hier veertig men sen vermoord. Vandaag nog hebben ze een jongen doodgeschoten." De oude Kurdi- sche man wordt het allemaal te veel, als hij het groepje westerse 'toeristen' ontspannen op het terrasje ziet zitten. „We worden al eeuwenlang onderdrukt. Waarom doet het Westen niets, waarom laat het Westen dit gebeuren?" De 'toeristen' zijn in werkelijkheid Neder landse activisten, die in september drie we ken lang door zuidoost-Turkije reisden. Ze wilden de gevolgen bekijken van de strijd tussen het Turkse leger en de Kurdische guerrillabeweging PKK, die strijdt voor een zelfstandig Kurdistan. Ze hadden geen beter moment kunnen uitkiezen. De afgelopen maand was de bloedigste sinds het begin van het conflict in 1984. „Af en toe sijpelen er wat berichten over schermutselingen naar het Westen door. Maar er woedt een volledige oorlog", zegt Nico Buiten van het Kurdistan Initiatief Haarlem. Hij maakte deel uit van de groep die naar Turkije ging. Sinds 1984 kwamen bij de strijd meer dan 5.500 mensen om het leven, merendeels Kurden. Dit jaar alleen al vonden 2.000 mensen de dood, van wie 600 afgelopen maand. Bij gevechten bij het plaatsje Semdinli zijn deze week meer dan 200 PKK-strijders en 30 Turkse militairen omgekomen. De PKK (Kurdische Arbeiderspartij) werd eind jaren zeventig opgericht. De linkse partij zette zich in eerste instantie in voor een grotere autonomie voor de Kurden. In zuidoost-Turkije vormen zij een meerder heid van de bevolking. Toen bleek dat de Turkse regering niet bereid was meer auto nomie te verlenen, pakte de PKK de wapens op. Inmiddels is ze uitgegroeid tot een 'le germacht' van 12.000 man. Enkele jaren ge leden konden legerpatrouilles op groepjes van hooguit tien tot vijftien PKK-strijders stuiten, nu worden ze aangevallen door 150 of 200 rebellen tegelijk. De PKK opereert voornamelijk vanuit Iran, Irak en (tot voor kort) Syrië. Ze is zwaar be wapend met in noord-Irak buitgemaakte wapens. Het Turkse leger zet volgens wes terse schattingen 150.000 militairen in te gen de rebellen, aangevuld met politie agenten en 40.000 dorpswachten. Het leger koopt in steeds grotere hoeveelheden wa pens in het buitenland om tegen de Kurden in te zetten. 'Meedogenloos tegenover de PKK, zacht moedig tegenover het volk' is het motto van het leger. Maar de burgerbevolking is steeds vaker het slachtoffer van zijn kogels. „Het Turkse leger denkt dat de Kurdische bevol king de PKK steunt", zegt Nico Buiten. „Het kan de PKK niet te pakken krijgen, dus pro beren ze haar de steun van het volk af te nemen. Een vis kan niet zonder water, rede neren de militairen. Ze proberen de bevol king daarom schrik aan te jagen. Door mensen te vermoorden, door ze uit hun dorpen te verdrijven en hun huizen te ver woesten. Honderden mensen zijn zo al om gekomen, honderden dorpen vernietigd." Buiten bezocht de Kurdische stad Simak. In augustus zou de PKK de stad hebben aan gevallen, zo meldde het Turkse leger. In de stad bleken echter alle overheidsgebouwen intact te zijn. De gebouwen die wel bescha digd waren, behoorden toe aan Kurdische organisaties: de kantoren van de Kurdische Partij van de Volksarbeid (HEP) en de men senrechtenbeweging IHD. Volgens de Kur den het werk van het leger. Als waarschu wing opdat de Kurden de PKK hun steun onthouden. „De mensen mogen zelfs geen voedsel meer kopen, ze krijgen voedselbonnen", al dus Buiten. „Met de bonnen krijgen ze net genoeg voedsel voor zichzelf. Ze kunnen dan geen eten naar de PKK brengen, is de redenering van het leger. Maar evenmin kunnen ze voedsel kopen voor de winter, zoals ze altijd doen in deze tijd van het jaar. Ze zullen verhongeren", zegt Buiten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6