Verzekering moet betalen, al is brommer opgevoerd Binnenland Boek als steun voor rouwende dierenvriend Bond en kamerlid zijn dienstplicht zat Nordholt wil politie uit noorden Afrika Dagdetentie voorlopig niet in Haagse villawijk ZATERDAG 3 OKTOBER 1992 5' Raadsel rond aangespoelde das ommen Een op het landgoed Eerde bij het Overijsselse Ommen uitgezette das is dood teruggevonden op het Noordzeestrand van Ameland. „We staan nog voor een raadsel want op de Wad deneilanden leven geen dassen", aldus opzichter Herman Veer beek van Natuurmonumenten in Ommen. Hij acht het mogelijk dat het dier 107 kilometer door Overijssel, Drenthe en Friesland is getrokken, maar het is onwaarschijnlijk dat de das de Wad denzee is overgezwommen. „Waarschijnlijk is het dier langs de Friese kust verdronken en door stromingen op Ameland be land". In de maag werden resten van kokmeeuwen en eieren Samenwerking bij luchttransport den haag De luchtmachten van België en Nederland gaan sa menwerken op het gebied van luchttransport. Dat zijn de Belgi sche minister van landsverdediging Delcroix en de Nederlandse staatssecretaris van defensie Van Voorst tot Voorst gisteren in Brussel overeengekomen. De samenwerking heeft betrekking op het transport van vracht en passagiers en op het bijtanken van F-16's in de lucht. Aantal immigranten loopt terug voorburg De immigratie, die in de eerste helft van 1991 een hoogtepunt bereikte, daalt nu al twaalf maanden achtereen. Vo rig jaar vestigden 120.000 mensen zich in ons land. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt dat aantal voor dit jaar uit op rond de 114.000. Of sprake is van een blijvende omslag durft het CBS niet te zeggen. Met name de immigratie van Turken is sterk afgenomen. Er kwamen ook minder mensen uit Marokko, Suriname en de Nederlandse Antillen. De immi gratie uit het voormalige Joegoslavië nam toe, maar dat is nog niet in de cijfers te zien. Slechts een klein deel van de Joegosla- ven wordt als immigrant beschouwd, het leeuwedeel wordt be schouwd als tijdelijk bezoeker. Bodemsanering kost zeker 100 miljoen tilburg» Het schoonmaken van de bodem en het grondwater in Tilburg gaat de komende decennia zeker honderd miljoen gul den kosten, of een veelvoud daarvan. Dat heeft directeur C. Gouwens van de Tilburgse Milieudienst gisteren meegedeeld. Hij waarschuwde voor deze kostenpost tijdens de presentatie van de stand van zaken rond 112 in kaart gebrachte vervuilde plekken in Tilburg. Het rijk zal het grootste deel van de sanering moeten betalen. Verder probeert de gemeente zoveel mogelijk geld op de vervuilers te verhalen. den haag gpd Er komt een dag dat je afscheid moet nemen van je trouwe huisdier. Soms zijn mensen er maanden verdrietig van. Die renarts Lommers en journalist Van Amsterdam proberen met hun boek 'Het is stil in huis' een steun en toeverlaat te zijn voor rouwende dierenvrienden. De auteurs laten mensen aan het woord die ieder op hun wijze afscheid hebben genomen van hun huisdier. De bedoeling van de schrij vers is dat huisdierbezitters zich herkennen in deze ervaringen of dat het een goede voorberei ding kan zijn op een naderend afscheid. Naast de emotionele aspecten rond het doodgaan van de huisvriend bespreekt het boek ook een eventuele eutha nasie. Er kan voor een dieren arts een aantal redenen zijn om tot deze 'verlossende' injectie over te gaan. Het dier wordt te oud, is ongeneeslijk ziek of is onhandelbaar en agressief. Of je het dier nu mentaal bij moet staan als het de spuit krijgt, laten de schrijvers in het midden. „De vraag is bijvoor beeld of u zo'n situatie wel kunt. Een andere vraag die u kunt stellen is of uw geliefde dier wel gebaat is bij uw aanwe zigheid op zo'n allesbetekenend moment in zijn leven", schrij ven de auteurs. Het boek besteedt vooral veel aandacht aan de emotionele belevenissen van het afscheid. De medische kant van ziekte of het ouder wordende dier wor den kort aangestipt. Ruime aan dacht is er voor de huilbuien en depressiviteit van de bazen en bazinnen, kortom voor het ver werkingsproces van menige ex- huisdierbezitter. 'Het is stil in huis, afscheid ne men van je huisdier' van Henk Lommers en Herman van Am sterdam. Etiko Uitgevers. Prijs 27,50 gulden. Conclusie procureur-generaal bij Hoge Raad: Verzekeraars kunnen aan mensen die met een opgevoer de brommer een ongeluk hebben veroorzaakt, niet zo maar uitbetaling van de schade weigeren. Dat vindt de procureur-generaal bij de Hoge Raad. Hij adviseert Ne derlands hoogste rechtscollege om een vonnis van de Al melose rechtbank over zo'n affaire te vernietigen en de kwestie door te verwijzen naar het Gerechtshof in Am- hem. Juist deze week werd bekend dat de politie zich zorgen maakt over de grote hoeveelheid opgevoerde brom- en snorfietsen. enschede»gpd brommer bereed. Omdat de bromfiets harder kon rijden dan De Almelose rechtbank besloot de toegestane 40 kilometer per vorig jaar dat een inwoner van uur was er volgens de rechter Goor zelf voor de schade van geen sprake meer van een een ongeluk moest opdraaien, brommer. Dus hoefde 's mans omdat de man een opgevoerde verzekeringsmaatschappij niet Die uitspraak betekende vol gens advocaat mr. R.J. Leijssen in feite dat iedereen die op een opgevoerde brommer rijdt, on verzekerd zou zijn. Andere ver zekeraars grepen het vonnis aan om eveneens geld in de knip te houden bij ongevallen die door te snelle bromfietsen werden veroorzaakt. De adviseur van de Hoge Raad komt nu tot de slotsom dat een brommer met een geel kentekenplaatje een bromfiets blijft en geen motor is, ongeacht de vraag of het voertuig is opge voerd of niet. Om uitzetting illegalen te vergemakkelijken amsterdam gpd Van belang is ook de conclu sie dat het begrip bromfiets in de verzekeringspolis niet nader was omschreven. De verzeke raar kan dan ook niet stellen dat de berijder zou hebben verzwe gen dat de bromfiets was opge voerd. Advocaat Leijssen acht de kans groot dat de Hoge Raad het standpunt van de procu reur-generaal overneemt. „In ruim 90 procent van de gevallen volgt dat rechtscollege de advie zen van de procureur-gene raal", zegt de advocaat. Hij ver wacht dat de Hoge Raad over enkele maanden uitspraak doet in deze kwestie. De Amsterdamse hoofdcom missaris E. Nordholt wil zo snel mogelijk politiemensen uit Noordafrikaanse landen in de hoofdstad stationeren. Omge keerd moeten er ook Amster damse 'liaison-officieren' in vooral Marokko en Algerije ko men. Nordholt hoopt daarmee sneller criminele illegalen ons land te kunnen uitzetten, omdat door het stationeren van een li aison-officier de contacten met de Noordafrikaanse autoriteiten kunnen vergemakkelijken. In Amsterdam zijn zeker 400 tot 500 illegale Noordafrikanen die zich in leven houden met inbraak, straatroof en overval len. Ze beschikken niet over identiteitspapieren en na hun aanhouding kunnen zij niet het land worden uitgezet. Met na me de Marokkaanse autoritei ten weigeren hun landgenoten terug te nemen omdat zonder paspoort niet kan worden aan getoond dat zij de Marokkaanse nationaliteit bezitten. In wrakke vissersbootjes be landen wekelijks honderden vaak jonge Noordafrikanen bij de Zuidspaanse kust. Zo zij al niet worden aangehouden, trek ken ze vervolgens zonder papie ren door Europa. Velen van hen moeten zich door middel van criminaliteit in leven houden. Vooral Amsterdam kampt al ge ruime tijd met de gevolgen daarvan. Alleen al in de Amster damse binnenstad beschikt 59 procent van de aangehouden straatrovers niet over een pas poort. Een derde van alle aan gehouden illegalen zegt uit Marokko te komen. Staatssecretaris Kosto van justitie kondigde vorige week aan op ministersniveau met Marokko te willen praten over het terugnemen van illegaal in ons land verblijvende Marokka nen. Volgens het ministerie is het voorstel van Nordholt nog nieuw. Nordholt zegt dat snel iets moet gebeuren, omdat de problemen Amsterdam anders boven het hoofd groeien. Vergunning geschorst den haag anp Er komt voorlopig geen dagde- tentiehuis voor langgestraften in de Haagse villawijk Dutten- del. De Afdeling rechtspraak de Raad van State heeft gis teren de vergunning geschorst die het Haagse gemeentebe stuur had verleend aan het mi nisterie van justitie. Het wijkoverleg had om die schorsing gevraagd omdat het niet wil dat de vrijstaande villa waarom het gaat een andere bestemming krijgt dan gewoon wonen. Die wijziging zou vol gens de buurt de weg vrij ma ken voor ongewenste ontwikke lingen zoals de komst van kan toren. Bovendien voelen de wijkbewoners er niets voor da gelijks te worden geconfron teerd met gedetineerden. Volgens Justitie is er een grote behoefte aan dagdetentiehui- zen. Die zijn bedoeld om men sen met een lange gevangenis straf de kans te geven langzaam in de samenleving terug te ke ren. De poging van Justitie om via spoedprocedures de dagdeten- tiehuizen te openen, lijken op niets uit te lopen. In januari stak de Afdeling rechtspraak al een stokje voor het plan van het mi nisterie om zo'n tehuis vlakbij De Koepel in Amhem te vesti gen. Toch wil Justitie ook dag- detentiehuizen openen in Am sterdam, Breda en Groningen. Het departement wilde giste ren nog niet reageren op de uit spraak. Volgens een woordvoer ster wil Justitie eerst de beslis sing op schrift hebben. Explosief bij Brits consulaat den haag De soldatenbond AVNM betoogde gisteren voor het gebouw van de Tweede Kamer voor afschaffing van de dienstplicht Dat gebeurde onder het motto 'Wie hakt de knoop door?' CDA-parlementariër Hans Hillen nam de uitdaging aan en hakte met een hellebaard stevig los op een dikke knoop touw. foto anp ed oudenaarden amsterdam gpd De Explosieven Opruimings dienst (EOD) heeft gisteren een explosief onschadelijk gemaakt voor de ingang van het Britse consulaat-generaal in Amster dam. Het ging om een handgra naat zonder slagpin, verpakt in een plastic trommeltje, omwon den met grijze plakband. Het pakje lag recht tegenover een beveiligingspost van de politie. Eergisteren waren er al bom meldingen geweest bij de Britse ambassade in Den Haag en bij het consulaat in Amsterdam. Beide meldingen bleken toen loos alarm. Tot op heden heeft niemand zich voor die twee bommeldingen verantwoorde lijk gesteld. Evenmin heeft ie mand de verantwoordelijkheid opgeëist voor het gisteren in Amsterdam geplaatste projec tiel. Positieve discriminatie heette het eerst. Omdat dat te agres sief klonk, is er positieve actie van gemaakt: de wens van de overheid om meer mensen uit etnische minderheden aan het werk te krijgen. Met die naamsverandering zijn de pro blemen waarmee bestuurders en werkgevers vaak krijgen te maken, echter niet verdwenen: 'hoe ga je met die mensen om? 'waarom passen ze zich niet aan?' en 'ze zijn toch anders dan we dachten'. Veel bureaus staan klaar met adviezen. Een daarvan is het Amsterdamse trainings- en adviesbureau Kantharos, dat met de Anne Frank Stichting tot de pioniers op dit terrein behoort. Dat geldt zeker ook voor Lida van den Broek van Kantharos, die het standpunt huldigt dat je eerst moet afrekenen met je ei gen vooroordelen, voordat je kunt „openstaan" voor ande- amsterdam j an preenen Heeft Lida van den Broek voor oordelen? Als zij zelf in de spie gel moet kijken, die zij zo graag tijdens trainingen aan anderen voorhoudt, is ze even verrast. „Tja, of ik die heb? Jazeker. Laat ik een voorbeeld geven van „ge lukkig al weer van een x-aan tal jaren" geleden: „Ik zat op een terras in Amsterdam. Een zwar te meneer zat tegenover me een hoog intellectueel boek te lezen. Even dacht ik, hè, kan dat? Maar toen realiseerde ik me dat dat natuurlijk ook kan. Ook ik had nog het beeld vöor ogen van de zwarte die niet intellec tueel kan zijn. Omdat ik zo in tensief met anti-racisme bezig ben, werd dat beeld snel gecor rigeerd. Bij veel anderen zal dat echter blijven hangen." Juist omdat ze bij zichzelf nog wel eens racistische trekjes ont dekt, weet Lida van den Broek hoeveel moeite vooral cursisten vanaf een jaar of veertig vaak hebben om afstand te nemen van veel gekleurde opmerkin gen over negers en bijvoorbeeld de indianenverhalen over india nen, die ze thuis, op school, via de media en in de kerken heb ben gehoord. „In alles doemde het beeld op van de zwarte, die dom, wild, gevaarlijk en lui is. Die eerste informatie heeft in veel gevallen andere vormen aangenomen: zwarten kunnen niets, ze profiteren en ze zijn messentrekkers. Het is belang rijk dat je je daarvan bewust bent en vervolgens openstaat voor objectieve informatie. Sla je die fase over, dan voeg je nieuwe gegevens toe aan ver keerde informatie. Dat leidt al leen maar tot stereotypes en be vestiging van verkeerde beel den." Zwarte vriendin Daarom keert Van den Broek in elke training, die één tot vier dagen duurt, terug naar de jeugd: wat heb je vroeger ge hoord over zwarten, wat las je? Zelf had ze lange tijd weinig be nul van deze problematiek, tot dat ze een zwarte vriendin kreeg. „Zij had elke dag te ma ken met racisme. Op straat werd ze omvergelopen. Als ze er wat van zei, was zij het agressie ve type dat moeilijk deed. Ze kreeg ook opmerkingen naar haar hoofd geslingerd als 'goh, ik zie niet eens dat je zwart bent'. Haar eigen identiteit werd gewoon verloochend." „Samen hebben we er vaak en lang over gesproken. M'n eerste reactie was kwaad wor den. Maar daar schiet je niets mee op. Het had ook geen zin om haar op straat te gaan be schermen. Dan maak je zwart pas echt monddood. Kortom, ik voelde me verschrikkelijk machteloos. Uiteindelijk nog machtelozer dan mijn vriendin. Die heeft na verloop van tijd een heel effectieve manier ge vonden om met dat openlijke racisme om te gaan: gewoon blijven lachen. Boosheid roept alleen maar boosheid op. Blijf je vriendelijk, dan is de ander per plex en staat met de mond vol tanden." Lida van den Broek zocht en vond de oplossing in lange ge sprekken met andere blanken. „Steeds meer ben ik toen tot het besef gekomen dat racisme het probleem van wit is. De blanken zijn degenen die zich daar schuldig aan maken. De zwarte ervaart het, maar bij hem ligt het probleem niet. Zo'n vijftien jaar geleden zijn we hier in Am sterdam in witte groepen gaan nadenken over onze eigen posi tie, zonder daaraan meteen de zorg voor zwart te koppelen. Dus niet dat missieachtige." Uit die „zelfonderzoeken" is uiteindelijk in 1981 Kantharos voortgekomen, genoemd naar een Griekse strijdbeker, waarop een zwart en wit gezicht staan, symbool van vruchtbare en ge lijkwaardige samenwerking. Aan de cursussen wordt door wit en zwart meegedaan, „zodat ook door het uitwisselen van er varingen meer begrip voor el kaar ontstaat." De methode die wordt gevolgd, hebben Lida van den Broek en haar collega bij Kantharos, Ida Sabelis, zelf ont wikkeld na onderzoek op terrei nen als welzijnswerk, onderwijs en politie en dank zij adviezen uit Duitsland en België. Verandering Aanvankelijk was er nog weinig belangstelling. Nu kloppen zo veel bedrijven en organisaties bij Kantharos aan dat Lida van den Broek heeft besloten per 1 januari 1993 te stoppen als om budsvrouw van Amsterdam. „Mensen komen steevast met vragen als: hoe zijn die buiten landers, hoe moeten wij met hen omgaan? Alsof je zo even kan zeggen hoe de Surinamer, de Marokkaan of de Turk is. Daar gaat een hele mentaliteits verandering aan vooraf." Ook ambtenaren of gemeen tebestuurders, die in het kader van de 'positieve actie' een gro ter aantal etnische minderhe den willen aantrekken, moeten 'terug in de tijd'. „Bij voorbaat gaan ze er vanuit dat ze die et nische minderheden niet kun nen vinden. Maar dat is een mythe. Die mensen zijn er wel. De kwaliteit ook. Alleen moet je wel weten waar je die moet zoe ken. Njet bijvoorbeeld door middel van advertenties in de Volkskrant of Het Parool, wat vaak wordt gedacht. Deze men sen hebben hun eigen bladen. Daar kom je achter als je bereid bent je te verplaatsen in de ge dachten van anderen en dat kan pas als je zelf niet wordt gehin derd door verkeerde beelden." „Marokkanen en Turken heb ben ook een andere cultuur. Als je daarvoor open wilt staan, zul je daar eerder rekening mee houden. Stel dat je in een ar beidsbureau te maken krijgt met een Marokkaanse vader met zijn dochter. Dan kun je met die dochter niet recht streeks praten. In die cultuur hoort dat niet." Een belangrijk onderdeel van de cursus is een film van Neder landers, die naar Australië zijn geëmigreerd. „Een van de geijk te opmerkingen is dat buiten landers zich niet aanpassen. Om duidelijk te maken welke problemen Turken en Marokka nen hier hebben, laten wij die film zien. Ook die Nederlanders zullen nooit helemaal Australiër worden, hoe lang ze daar ook zitten. Er zijn niet voor niets Nederlandse bejaardenoorden opgezet. Stel dat Turken dat hier in Nederland ook voor zichzelf gaan doen, dan zou een storm van kritiek opsteken." Begrip De meeste cursisten is het dan wel duidelijk dat zij in het ver volg minder zwart wit moeten denken. Dat geldt echter niet voor iedereen. „Wij werken niet alleen maar met mensen die zich uit eigen beweging bij ons aanmelden. We krijgen ook te maken met organisaties als de politie of een arbeidsbureau die al hun mensen verplichten mee te doen. Daar kunnen personen tussen zitten die behoorlijk dis crimineren: u>ij zijn toch thuis, laten die buitenlanders zich aanpassen. Na een paar dagen ontstaat echter geleidelijk aan begrip. Althans bij de meesten. Voor ons is het belangrijk dat je een meerderheid van goed wil lenden krijgt. Als je van een or ganisatie zestig mensen hebt en je krijgt op vijf mensen geen vat, dan zullen die vijf het ook niet langer kunnen maken om nog te discrimineren. Als ze dat toch doen. worden ze op hun werk vanzelf door de rest op de vin gers getikL" Schorsing Nederlandse militairen gehandhaafd den haag anp De schorsing van de twee Ne derlandse VN-militairen die in de Bosnische hoofdstad Saraje vo eind augustus een dienstbe vel weigerden, kan worden ge handhaafd. Dat heeft vice-pre sident mr. D. Allewijn van de Haagse rechtbank gisteren be paald. De beroepsmilitairen, een sergeant-majoor en een sergeant, werden door minister Ter Beek (defensie) geschorst, omdat ze weigerden terug te ke ren naar een kazerne die de da gen daarvoor het doelwit van zware beschietingen was. Zij vonden dat rond de kazerne geen sprake meer was van een „aanvaardbaar risico" voor hen en de negen dienstplichtigen die aan hun leiding waren toe vertrouwd. Zij vochten de schorsing vorige week aan. In zijn uitspraak overweegt de vice-president dat de minister voldoende aannemelijk heeft gemaakt dat de schorsing „niet is bedoeld als diskwalificerende rechtspositionele maatregel". De schorsingsmaatregel moet alleen worden gezien „ter be vriezing van de commotie die rond betrokkenen is ontstaan" in afwachting van de uitslag van een onderzoek naar de precieze gang van zaken in Sarajevo. Dat betekent volgens de vice-presi dent overigens wel dat geduren de de schorsing geen salaris kan worden ingehouden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5