CD JA: Sociale dienstplicht invoeren voor alle jongeren Is afspraak genoeg reden voor gerace? 'Jongeren werden door drugswereld misbruikt' Bier duurder als kabinet grondwaterverbruik belast Binnenland De Vries wil onderzoek effect loonkostensubsidie Prijs voor Artsen zonder Grenzen Schatkist gaat voor 343 miljoen het schip in Never nooit niet' naar Nevers 3 CPD Gemeenschappelijke I Onderzoek handelen kapitein Daniëila den haag Er is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar moge lijke mishandeling van verstekelingen door de kapitein van het Nederlandse vrachtschip Daniëila. Staatssecretaris Kosto (justi tie) heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen. De Daniëila deed op 16 september Rotterdam aan. Aan boord waren acht verstekelingen. Zij klaagden over mishandeling door de kapitein. Bovendien zouden twee lotgenoten onder mysterieuze omstan digheden verdwenen zijn. Het gerucht ging dat zij door de Ne derlandse kapitein waren doodgeschoten en over boord ge- Nu al vuurwerk in beslag genomen hoorn De gemeentepolitie van Hoorn heeft gisteren 350 kilo vuurwerk in beslag genomen. Een 23-jarige man uit Hoogkar- spel is aangehouden en na verhoor op vrije voeten gesteld. De politie betrapte de man op heterdaad toen hij aan scholieren in Hoorn vuurwerk verkocht. Volgens de woordvoerder is een inbe slagname van vuurwerk in oktober „absurd vroeg". Eindhoven waarschuwt voor nep-XTC eindhoven» Het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs CAD in Eindhoven heeft gisteren in alle horecabedrijven in de Eind- hovense binnenstad een waarschuwing opgehangen tegen het gebruik van uiterst gevaarlijke nep XTC-pillen. De afgelopen we ken zijn diverse jongeren er ziek van geworden. Twee van hen moesten zelfs worden opgenomen op de intensive care van een Eindhovens ziekenhuis. Uit laboratoriumonderzoek is gebleken dat de pillen, die als XTC-tablet voor 35 gulden per stuk worden aangeboden, chloorcromazine bevatten. Die stof kan, zeker in combinatie met alcohol, spastische spiertrekkingen veroorzaken en zelfs hartstilstand. Het CAD spreekt van een alarmerende si tuatie. Brinkman positief over voorstel Mr. I. Opstelten, Opstelten nieuwe burgemeester van gemeente Utrecht utrecht anp anp Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid be twijfelt of bepaalde maatregelen om werklozen aan een baan te helpen wel voldoende rende ment opleveren. Hij zegt dat in een artikel in NRC-Handelsblad van gisteren. De minister wil een onder zoek naar de effectiviteit van maatregelen waarbij tijdelijke subsidie of een vrijstelling van premies wordt gegeven om een werkloze aan werk te helpen. De Vries denkt bij het onder zoek aan de banenpools voor langdurig werklozen, de werker varingsplaatsen voor schoolver laters die een halfjaar werkloos zijn en loonkostensubsidies voor mensen die precies het wettelijk minimumloon verdie nen. De achilleshiel van een en an der zou kunnen zijn dat door stroming vanuit banenpool en werkervaringsplaats naar een normale baan onvoldoende is, waardoor deze instrumenten in vergelijking met actieve bemid deling eri scholing van werklo zen relatief duur zijn. De minister toont zich bereid om in het uiterste geval de pre- mievrijstelling (Vermeend- Moor) of de loonkostensubsidie op minimumniveau af te schaf fen. Advocaten voor rechtbank in Curagao: willemstad stella van run correspondent Hun advocaten zeggen dat de jongeren zijn misbruikt door een georganiseerde drugsorga nisatie. Maar de officier van jus titie van de rechtbank in Wil lemstad vindt dat een naïeve stelling. Welnee, de koeriers en de tussenpersoon wisten don dersgoed waar ze aan begonnen en waren bereid voor veel geld het risico te lopen. In Curasao is gisteren de rechtszaak begonnen tegen ze ven Nederlandse jongeren, die worden verdacht van drugs smokkel. Tegen zes van hen, vermeende koeriers, eiste de of ficier drie jaar gevangenisstraf. De persoon die hen in Neder land zou hebben geronseld en in Curasao zou hebben bege leid, hoorde zes jaar tegen zich eisen. Drie vrouwen en drie man nen werden op 9 juli aangehou den op het vliegveld op Curatjao toen ze met bijna zestig kilo co caïne in hun koffers naar Ne derland wilden terugkeren. Ze deden zich voor als jonge stel len, één zelfs met klein kind, die een weekje vakantie hadden ge vierd. De politie in Almere had ech ter al voor hun 'vakantie' ver moedens over geplande drugs smokkel en liet hen schaduwen. Na het inchecken van de koffers op de terugweg liepen ze tegen de lamp. De drugshonden loka liseerden de drugs en de zes koeriers, en later ook hun tus senpersoon, werden aangehou den. Bij de behandeling van de za ken bleek dat de jongeren de meesten amper 25 jaar oud zonder uitzondering (financië le) problemen hadden: huur schulden, leningen, schulden bij het ziekenfonds, een zieke vader. Daardoor waren ze een kwetsbare prooi. Via vrienden en in cafés werden ze benaderd voor een exotische trip waarbij ze diamanten en dure stenen of marihuana en misschien een beetje dope mee terug moesten nemen naar Nederland. Jongens en meisjes moeten meteen na het voortgezet onderwijs een maatschappelijke oftewel sociale dienst plicht van een jaar vervullen. Daarvoor zouden zij een vergoeding van duizend gulden per maand moeten krij gen. Dat voorstel heeft de jongerenorganisatie van het CDA, het CDJA, gisteren aan fractieleider Brinkman over handigd. den haag «gpd-anp Mr. I. Opstelten wordt de nieu we burgemeester van Utrecht. De ministerraad is gisteren ak koord gegaan met het voorstel van minister Dales van Binnen landse Zaken om de 48-jarige WD'er te benoemen. Opstelten is de opvolger van mevrouw drs. M. Vos-van Gortel, die vanaf 1 oktober lid is van de Raad van State. Dat heeft de gemeente Utrecht gisteren bekend ge maakt. Opstelten is werkzaam als directeur-generaal Openbare Orde en Veiligheid van het mi nisterie van binnenlandse za ken. Van 1970 tot 1972 was hij gemeentesecretaris in Vlaardin- gen. Vervolgens was hij van 1972 tot 1977 burgemeester van Dalen (Drente), van 1977 tot 1980 burgemeester van Doom en van 1980 tot 1987 burge meester van Delfzijl. Het is nog niet bekend wan neer de nieuwe burgervader precies in dienst treedt, maar Opstelten gaat zelf uit van 1 no vember. Brinkman staat niet onwelwil lend tegenover het plan en wil de zaak komende week tijdens de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer aan de orde stellen. Premier Lubbers wilde na de ministerraad gisteren nog niet reageren. De PvdA is ook positief over het voorstel. In het kader van de maat- Voor enkele tienduizenden guldens beloning en een leuke vakantietrip op de koop toe, waren ze bereid het risico te lo pen. Pas later realiseerden ze zich dat het vermoedelijk uit sluitend-om cocaïne en om gro te hoeveelheden ging. Maar toen durfde geen van hen terug, zo verklaarden ze gisteren. Hun leven en dat van hun familie in Nederland zou niet veilig meer zijn, zo was hen te verstaan ge geven. Rechter Goossens had giste ren grote moeite met de naïvi teit van de verdachten. Gedu rende de hele zitting sloeg hij een neerbuigende en belerende toon aan. Toen een van de ver dachte vrouwen zei dat ze niet wist dat ze cocaïne smokkelde en gewoon niet goed had nage dacht, zei Goossens: „Dat is wel het minste wat je ervan kunt zeggen. Dat verhaal vreet ik ge woon een beetje moeilijk". De rechtbank doet op 21 ok tober uitspraak. schappelijke dienstplicht zou den de jongeren taken moeten krijgen op de terreinen milieu, openbare orde, verzorging (ge zondheidszorg), defensie, soci aal-cultureel werk, ontwikke lingshulp en de opbouw van Oost-Europa. Zij zouden via de regionale besturen arbeidsvoorziening (RBA's) aan het werk gezet moeten worden. Dat werk mag echter niet het betaalde werk verdringen. Het rijk zou de RBA's een volledige compensa tie moeten betalen voor de ver goeding aan de jongeren. Volgens CDJA-voorzitter J. de Vries hoeven de kosten van het plan, 1 miljard gulden op jaar basis, geen obstakel te zijn. Er treden immers ook besparingen op. Zo hoeven de jongeren geen uitkering te krijgen wegens werkloosheid of via een jeugd werkgarantieplan aan werk ge holpen te worden. Bovendien doet men werkervaring op. Daarnaast kunnen er door hun werk ook besparingen op treden, bijvoorbeeld omdat het veiliger wordt op straat. Volgens het CDJA moeten de diverse de partementen de kosten dragen naar rato van het profijt dat zij van de maatschappelijke dienstplicht hebben. In het plan wordt de militaire dienstplicht onderdeel van de maatschappelijke dienstplicht. De jongens kunnen dus als het ware kiezen. Volgens het CDJA leidt maatschappelijke dienst plicht tot meer persoonlijke ontplooiing, inzet van talenten ten behoeve van anderen, maatschappelijke betrokken heid en gelijkschakeling tussen Als gevolg van de verschuivin gen op hot wereldtoneel staat het vooilbestaan van de militai re dienstplicht op dit moment ter discussie. Nederlander heeft weinig historisch besef Nederlanders hebben weinig historisch besef. Tweederde van de bevolking weet bijvoor beeld niet dat Nederland niet heeft meegedaan aan de Eerste Wereldooriog. Dat gebrek aan feitenkennis blijkt uit een peiling onder een representatieve groep van 723 Nederlanders. De peiling werd gehouden in opdracht van het nieuwe VPRO-radioprogram ma O.V.T. (Onvoltooid Verle den Tijd), dat morgen om tien uur wordt uitgezonden. Geble ken is ook dat bijna tweederde van de Nederlanders ouder dan vijftien jaar niet meer weet uit welke partijen het CDA is voortgekomen. Toch is het nog maar elf jaar geleden dat KVP, AR en CHU fuseerden tot één partij. amsterdam anp De Raad van Europa heeft de Mensenrechtenprijs toegekend aan Artsen Zonder Grenzen (AZG). De onderscheiding wordt maandag uitgereikt in het Paleis van Europa in Straatsburg. De organisatie zegt zeer ver eerd te zijn met de prijs, die ze beschouwt als een erkenning van het recht op onafhankelij ke humanitaire hulp. AZG maakt van de toekenning ge bruik om de Europese leiders om aandacht te vragen voor enkele ernstige schendingen van de mensenrechten, waar van medewerkers van de orga nisatie getuige zijn geweest. In de eerste plaats is dat de situatie in Joegoslavië, waar volgens AZG humanitaire hulp onder de huidige omstandig heden niet meer is dan „een masker voor politiek falen, een moderne naam voor lafheid en het ontkennen van verant woordelijkheden". Verder noemt AZG de ge beurtenissen in Soedan. De oorlog heeft in de afgelopen tien jaar 600.000 mensen het leven gekost Het antwoord van de internationale gemeen schap noemt AZG aarzelend en onvoldoende. den haag anp deren naar het GOS hebben ge ëxporteerd waarvoor niet is be taald. Dit stelt de Nederlandse regering. Het GOS gaf in de cember te kennen geen betalin gen meer te verrichten vanwege gebrek aan deviezen. De Neder landse staat verleent garanties op exportkredieten en lijdt daardoor dus schade. De Nederlandse schatkist gaat voor 343 miljoen gulden het schip in als het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) volgend jaar zijn betalingsver plichtingen niet nakomt. Dit jaar moet de Nederlandse staat al ongeveer 223 miljoen gulden betalen aan bedrijven die goe- Ook met zwaailicht is rijgedrag minister aan voorwaarden verbonden Opnieuw lapte een minister de ver keersregels aan haar laars. Mevrouw Maij-Weggen, minister van verkeer en waterstaat nota bene, raasde deze week met maar liefst 155 kilometer per uur over het Groningse platteland. Onder politiebegeleiding, dat wel. Maar of een lunch-afspraak nou een dringende re den is... Daarover valt te twisten. den haag cees vellekoop louis burgers Ze klonk nog zo streng, minister van ver keer en waterstaat Maij-Weggen in mei vorig jaar. Op vragen van de Tweede Ka mer over het rijgedrag van collega-mi nisters onderstreepte ze dat iedereen zich aan de regels moet houden, „man of vrouw, groot of klein, minister of bak ker". Kort daarvoor waren premier Lub bers en minister Ter Beek (defensie) door een camerateam van de TROS be trapt op forse overtredingen van de maximum-snelheid. Met haar race tegen de klok in Gronin gen heeft mevrouw Maij nü vragen over haar eigen verkeersgedrag opgeroepen. Weliswaar zat zij niet achter het stuur en geeft de Groninger Commissaris van de Koningin Vonhoff grif toe dat hij de be geleidende politiemensen had aange spoord vaart te maken. Maar het is nou ook weer niet zo dat de minister van ver keer zich tegen haar wil in Formule 1- tempo over een provinciale weg laat ja gen. Hoewel het Groninger Openbaar Mi nisterie tot grote woede van Vonhoff een onderzoek heeft aangekondigd naar die snelle rit, lijkt het erop dat de minister juridisch weinig te vrezen heeft. Onder bijzondere omstandigheden kun nen ministers en leden van het Konink lijk Huis immers politiebegeleiding krij gen en dan hoeven ze zich niet te storen aan de maximum-snelheid. Officier van justitie mr. M. Geerds gaat kijken of het nakomen van een lunchaf- spraak een rechtvaardiging is voor de le vensgevaarlijke snelheid waarmee de co lonne over de N41 tussen Delfzijl en Groningen jakkerde. Om nog maar niet te spreken over het negeren van rood licht en het van de weg jagen van andere automobilisten. In ieder geval stelt hij vast dat de motoragent die het konvooi begeleidde, geen schuld draagt. Hij voer de slechts een opdracht uit. Dat laatste geldt ook voor de chauffeur van de minister. Bij een kamerdebat naar aanleiding van de escapades van Lubbers en Ter Beek, zei minister Hirsch Ballin (justitie): „Uiteraard zijn de be windslieden verantwoordelijk voor de manier waarop zij hun medewerkers en zeker diegenen die hen rijden, laten rij den". Dat neemt niet weg dat er geen alge mene regel bestaat waaraan ministers en bijvoorbeeld ook de leden van het Ko ninklijk Huis moeten voldoen. In de ministerraad zijn afspraken gemaakt: be windslieden moeten zich altijd aan de verkeersregels houden, behalve in bij zondere omstandigheden wanneer zij begeleid worden door rijkspolitie en het zwaailicht gebruiken. Voor de prinsen bestaan zelfs dergelij ke afspraken niet. Zij moeten zich ge woon aan de verkeersregels te houden. Maar jonge jongens willen natuurlijk wel eens wat: Johan Friso werd eens in de (vorige) Ferrari van zijn opa geklokt op 203 kilomer per uur. De snelheid werd gemeten door een lid van de veiligheids dienst, zodat vervolging niet plaatsvond. Zijn neefje Maurits deed het in de be bouwde van Apeldoorn een stuk trager: 112 kilometer per uur. De zaak werd uit eindelijk geseponeerd. Volgens het Openbaar Ministerie kon niet met zeker heid worden vastgesteld of de jonge prins zelf achter het stuur had gezeten. Zijn vader, Pieter van Vollenhoven, reed ooit 160 waar 'slechts' 120 was toe gestaan. Prins Bemhard hield zich daar bij vergeleken nog in toen hij 152 reed, waar een maximum van 120 gold. In Lei den reed Willem-Alexander 85 kilometer per uur, maar parkeerde ook al eens zijn auto in een voortuin van een slapende Leidenaar. Naast een totaal vernielde Ford Scorpio kwam hem dat op een boe te van 300 gulden te staan. Brouwerijen zeer verbolgen over plannen den haag gpd Als er een belasting komt op het gebruik van grondwater, zit er een dikke kans in dat het bier wordt duurder. De Nederlandse bierbrouwers zijn boos over de plannen van het kabinet voor zo'n belasting. Als ze doorgaan, kosten de plannen de water- verslindende brouwerijen mil joenen guldens. „Niet direct guldens per kratje, maar we moeten zo'n kostenverhoging wel doorbere kenen aan de consument", zegt Peter Swinkels, lid van de raad van bestuur van de Brabantse bierbrouwer Bavaria. De bierproducenten vinden de heffing onrechtvaardig. Ze vrezen ook dat het niet zal blij ven bij de 12,5 cent per duizend liter, die het kabinet de bedrij ven in rekening wil brengen. Swinkels: „Zo'n heffing heeft niets te maken met het milieu. Het gaat om een extra belasting op een eindprodukt, dat toch al erg zwaar belast is. Denk aan de acciins en de BTW. Het is erg slecht voor onze exportpositie. We zijn onze wonden van de valutacrisis nog aan het likken en dan krijgen we dit weer". Ba varia maakt jaarlijks 3,5 miljoen KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR hectoliter (350 miljoen liter) bier. Collega Grolsch in Enschede schat de schade van een grond waterheffing op „enkele ton nen". „Voor een liter bier heb je ongeveer zes zeven liter water nodig. De kosten van zo'n hef fing kunnen dus snel oplopen zegt een woordvoerder van het bedrijf. Vanwege de steeds ho ger wordende kosten doen de brouwers er al alles aan om het waterverbruik te minderen, zeg gen ze. De bierbrouwers gaan via de werkgeversorganisatie VNO be zwaar aantekenen tegen het ka binetsplan. De VNO hoopt dat de Tweede Kamer de grondwa terheffing tegenhoudt. Eerder al bracht de Raad van State een negatief advies uit over het plan. Overigens kon Nederlands grootste bierbrouwer Heineken nog geen commentaar geven. weekeinde overlegt de directie met de Industriebond FNV. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE komstplannen voor de afdeling TL-armaturen in Oss. De directie wil die overplaatsen naar het Franse Nevers. Dit oss» Een kleine driehonderd werknemers van Philips Ligh ting hebben gisteren gestaakt uit protest tegen de toe-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3