De zondeval van een aartsengel Gespreksregels ZATERDAG 3 OKTOBER 1992 Of het nu in Amerika, Europa of Azië is, mensen die zich vanwege problemen in hun partnerrela tie bij een therapeu t melden, zo blijkt uit een re cent internationaal onderzoek, verwoorden hun vrouwen zijn: zich onbemind voelen door hun partner, constant gekleineerd worden en altijd en overal (negatieve) kritiek op krijgen. Mannen hebben het vooral over 'verwaarloosd worden' klachten opeen verrassend overeenkomstige manier. De meest voorkomende klachten van door hun partneren over 'al heel lang het gevoel hebben op de een of andere manier niet goed bij elkaar te passen'. Zowel vrouwen als mannen klagen er vaak over dat ze seksueel niet aan hun trekken komen en dat hun partner altijd maar boos of'bitchy' reageert. Uit hetzelfde onder zoek blijkt ook dat op hulp wordt gezocht meestal bepaald niet toevallig is gekozen. De acute reden is vaak dat er een andere relatie 'in hel spel is ge bracht'. Maar voor wie verder te rugkijkt wordt duidelijk dat die andere relatie vaak een symp toomfunctie heeft. Dikwijls is er een langdurige periode aan voor afgegaan. waarin de partners er steeds handiger in werden over en weer het slechtste in elkaar op te roepen. Wat begon met min of meer onschuldige grensconflic ten is in de loop der tijd uitge groeid tot een heuse emotionele oorlog waarin partners op eigen kracht nog wel eens wapenstil stand kunnen regelen maar zon der bemiddelaars geen duurza me vrede. Het basisprincipe van paarthera- pie is het omkeren van dit pro ces: het op gang brengen van probleemoplossen waardoor partners elkaar positieve gedra gingen en gevoelens versterken. Dat lukt alleen maar als partners bepaalde spelregels met elkaar afspreken en geholpen worden die zo goed en vaak mogelijk te volgen. Een paar voorbeelden. Voor het bespreken van relatie problemen (in en buiten de be handelkamer) zijn onder meer de volgende spelregels belang rijk: 1 Begin altijd met iets positiefs te zeggen als je een probleem onder woorden brengt. Dus niet meteen losbarsten in: ..Wat me altijd zo loeiend in jou ergert is dat jij altijd...', maar: 'er zijn mo menten geweest waarop jij heel goed hebt gereageerd..., maar er zijn tegenwoordig ook momen ten waarop jij..." 2 Noem concrete gedragingen om te beschrijven wat je dwars zit in plaats van generalisaties en vernederende etiketten. Dus niet „jij liegt altijd alles bij elkaar", maar „jij hebt ooit tegen mij met een stalen gezicht gezegd dat ik gewoon paranoïde was te den ken dat jij met een ander... 3 Maak duidelijk wat het ver band is tussen die concrete ge dragingen en bepaalde gevoelens die je ervaart. Dus niet: „Man. al les wat ik tegenwoordig voel over onze relatie is pijn. teleurstelling, niks anders", maar: „toen later uitkwam hoe het werkelijk zat. dat je gelogen had. heb ik me ontzettend gekwetst gevoeld, vooral omdat je niet een keer ge zegd hebt dat je begreep of je in ieder geval afvroeg hoe het voor mij moest zijn om..." 4 Erken de rol die je (mogelijk) zelf gespeeld hebt in het ont staan van het probleem. Dus niet: „Ik heb altijd voor je klaar gestaan en je altijd gestimuleerd om...", maar: „ik denk dal ik ook niet voldoende heb stilgestaan bij hoe onze relatie zich ontwik kelde en meer aandacht en ener gie aan andere dingen heb be steed dan hoe het tussen ons 5 Hou geen uitgebreide litanie, geen eindeloze opsomming van alle oude koeien, ga niet zitten speculeren over oorzaken of zo genaamde 'waarom?'-vragen stellen, maar richt je zo veel mo gelijk op het hier-en-nu of op de toekomst. Dus niet: „Waarom heb je toen nooit eens tegen me gezegd..." (je bedoelt dan im mers: je had tegen me moeten zeggen...), maar „wat ik nu graag zou willen is dat je me uitlegt...", of: „wat ik graag zou willen is dat je het voortaan tegen me zegt. ook al is het pijnlijk voor me om te horen, dat je..." Voor het nemen van een beslis sing over wat er gedaan zou kun nen worden om een bepaald probleem aan te pakken, zijn on der meer de volgende spelregels belangrijk: 6 Begin het zoeken naar oplos singen door eerst te brainstor men over alle mogelijkheden die je samen maar verzinnen kun nen. Dus niet: „Dit kan je alleen maar oplossen door...", maar „laten we maar gewoon samen eens een tijdlang dingen verzin nen en afspreken dat alles ge zegd mag worden en pas dan be spreken wat..." 7 Richt het zoeken zo veel mo gelijk op oplossingen waaraan je alle twee iets kunt en wilt bijdra gen. Dus niet: „Wat er gewoon moet gebeuren, is dat jij voort aan...". maar: „okay, als ik nou van mijn kant eens.... en als jij van jouw kant..." 8 Biedt uitdrukkelijk aan iets in je eigen gedrag te veranderen. 9 Accepteer, om een begin te maken, een verandering die be neden blijft wat je idealiter zou willen. Dus niet: „ja zeg dan kan het me dus nog wel eens gebeu ren dat...", maar „goed. ik vind het al iets als je in ieder geval probeert om..." 10 Bespreek de voor- en nadelen van iedere oplossing alvorens sa men een besluit te nemen. Dus niet: „Nou dat hoeven we in ie der geval niet te proberen maar: „okay. dat lijkt me nou echt niks. maar goed laten we er in ieder geval maar even over praten..." 11 Spreek over en weer duidelijk uit. leg desnoods vast (schrijf el kaar een brief), wat je samen overeen bent gekomen, doe dat heel concreet en spreek ook af hoe je elkaar over en weer aan de overeenkomst mag herinneren. Dus niet: „We spreken voortaan af wat meer samen te doen. punt", maar „Wat we samen af spreken is dat we een keer in de week. vrijdag- of zaterdagavond, samen iets buitenshuis doen, dat mag zijn naar de film gaan, naar de kroeg. of... en we leggen van tevoren vast welke avond dat zal zijn..." Om er voor te zorgen dat dit soort gesprekken zo goed moge lijk verlopen is het verder belang rijk om de volgende algemene regels in acht te nemen. Alge meen omdat ze zowel nuttig zijn bij vredesonderhandelingen in de wereldpolitiek als in de rela- tiepolitiek: 12 Stel samen een agenda op voor ieder probleemoplossings- gesprek 13 Bespreek de problemen een voor een. dus niet allerlei proble men door elkaar husselen. 14 Ga niet zitten interpreteren of gedachtenlezen; praat alleen over wat je kunt waarnemen. 15 Geef steeds eerst in je eigen woorden weer wat je partner heeft gezegd, controleer of dat ongeveer Idopt met wat deze be doeld heeft en reageer er dan pas op. Uit onderzoek blijkt dat paren die deze regels geleerd hebben en met vallen en opstaan zo veel mogelijk in acht nemen een betere overlevingskans heb ben. En als ze toch uit elkaar gaan, blijken ze een betere 'ex- relatie' te onderhouden. Waaruit maar weer eens blijkt dat het er in dit leven niet alleen om gaat wat je doet. maar vooral ook om hoe je je daar achteraf over voelt. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie )hn oomkes Wiltshire is een rustig graaf schap aan de Engelse Zuid kust, niet al te ver van Lon- lit de Derde Wereld. Peter belichaamde de nieuwe Vesterse, verantwoordelijke topster. Opkomen voor je mede- nens, vasten voor de creperen- len in hongerig Afrika, geld inza- nelen voor de daklozen in de Jewyorkse metro, interesse to- len voor muziekgenres van waar lok ter wereld afkomstig. Gabriel verd nog bekender, alweer ge- jefder, nog meer een voorbeeld v Peter Gabriel zingt 'de hele psychische rotzooi' van zich af Maar ook het afgunstige Westen eigen 4- mikpunt jeus gedrag v 6 not done. verdachtmakingen. Gene- r je zelf beter van wordt, dat Sabriel leek en lijkt geen krimp te geven. Als nj niet maandenlang thuis werkt in zijn stu- lio in de buurtschap Box (bij het stadje Bath) jan opnamen voor zijn arbeidsintensieve produkties, is hij op pad voor een betere we- feld. Hij speelt een rol achter de schermen bij (iet Witness Project dat Amnesty Internatio nal samen met The Reebok Foundation (de rharitatieve tak van het sportschoenen merk) Opzet. Daarbij worden moderne communica tiemiddelen als video-handycams, faxen en jap-top-computers ter beschikking gesteld Iran mensen die actief voor democratische ivaarden en de Rechten van de Mens opko men in landen waar die normen niet onver deeld gelden. De Rusteloze ploegt ook anderszins voort. Dp de schaarse vrijvallende momenten die tiog overschieten is hij op pad met natuurfil- jner John Downing. De natuur, het milieu, het bewustwordingsproces moet worden ge diend. De schepper zoekt zijn handlangers in de strijd tegen het kwade zelfs onder popster ren. Bovendien heeft Peter zijn achternaam jnu eenmaal mee. Gabriel gaf zijn leven die invulling, en (daarmee die vervulling, die doodgewone mensen nog wel eens associëren met Het Ge luk. We hadden beter moeten en kunnen we ken. In 1989 schreef Peter de soundtrack Pas sion voor de geruchtmakende film Last Temptation of Christ (De Laatste Verleiding van Jezus Christus) van de Amerikaanse re- jgisseur Martin Scorsese. De film gaf al aanlei ding tot betogingen en protestdemonstraties in de VS en Griekenland, maar ook de sound- itrack is zeker achteraf bezien een op vallende produktie. De verwijzingen naar verschillende ge beurtenissen uit het leven van Jezus (met ti tels als Gethsemane, Lazarus, Its is Accom plishedHet is volbracht) zijn even veelvul- Idig aanwezig als signaaltjes dat Gabriel zelf Idoor een moeilijke periode in zijn leven [koerste (In doubt, Troubled, The Promise of Shadows. Disturbed). De vaak zeer interes sant gekozen instrumentatie en de rijkheid Jaan melodieën moet de aandacht hebben af geleid. De keur aan muzikanten uit de Derde Wereld (zoals Nusrath Fateh Ali Khan, Baabaa Maal, Shankar, Hossam Ramzy, Youssou N'Dour) maakte zelfs dat je die vin gerwijzingen negeerde. Op Us is de „psychische rotzooi die zich in mijn leven heeft opgehoopt" (Gabriel) als et ter naar buiten gedrongen. De plaat is een oprecht document humain in de menselijke lijdenstijd, een Matthdus Passion in de pop muziek. De muzikale aanpak is groots, dra matisch. onontkoombaar en eist van de luis teraar een volstrekte overgave. Trek de tele foon er maar een uurtje uit, want anders kom je er niet door. Het oratorium trekt langs menselijke communicatie Come Talk to Me), onzekerheid (Love to be lotted), reiniging Washing of the Water) naar de psyche (Secret j World). Us is de neerslag van de stukgelopen, twin- j tigjarige huwelijksrelatie tussen Peter en zijn j vrouw Jill Moore, en daarna yan een even dramatische affaire met filmster Rosanna Ar- quette. Break up-albums, platen waarop zo n Voor de Amsterdamse galerie drommen nieuwsgierigen en geïnviteerden op straat. Terwijl de megaster uit de taxi stapt, mompelt hij net verstaanbaar: The bloody place is sold out. Als performer dirigeert Peter Gabriel mensenmassa's, als privépersoon schuwt hij door gaans de confrontatie met het publiek. Toch heeft de 42-jarige zanger zojuist met Us een dra matisch album gemaakt. Een menselijk document van een verbroken huwelijksrelatie en een daaropvolgende periode van intensieve psychotherapie. „Je kunt nog zo gesloten zijn, maar dit houdt mij bezig. En velen van mijn generatie. Peter Gabriel is live e scheidingsproces wordt beschreven, zijn geen nieuw fenomeen. Gabriels vroegere Ge- nesis-kameraadje Phil Collins haalde fel uit naar zijn ex op Face Value, recentelijk deed Gerry Rafferty iets soortgelijks. Zelfs een En gelse prins scheidt tegenwoordig. ~k Opmerkelijk is dat Gabriel niet uithaalt naar welke ex dan ook. of in De Vrouw voortaan de belichaming van Het Kwaad ziet. Veeleer zoekt hij de oorzaak van de tragedie in zich zelf. „Als je zoals ik jezelf laat nakijken, in therapie gaat dus. dan kom je tot het in zicht dat je relaties zo eindigen, onder meer omdat je zelf telkens dezelfde fouten maakt. Mijn ex-vrouw Jill ervaart het ook zo. You may change the player, but the part remains the same: je kunt wel voor andere acteurs kiezen, maar de rol blijft dezelfde." In Blood of Eden tekent Gabriel zijn eigen Zondeval in dit aards pseudo-paradijs: I caught sight of my reflection I caught it in the window I saw the darkness in my heart I saw the signs of my undoing They had been there from the start „De song beschrijft het beeld dat de Griekse mystiek ooit had van de band tussen man en vrouw. Namelijk dat ze pas één zijn, als ze veréénd zijn. De mensen verlangen van een relatie het gevoel van eenheid", zegt Ga briel. Hij formuleert het woord 'unanimiteit' zorgvuldig, met nadruk op de letterlijke bete kenis: met één ziel. Wipt vervolgens zijn ge kleurde glazen voor zijn ogen weg, haalt een vinger door zijn ooghoek en zegt: „Je kunt nog zo gesloten zijn. maar dit houdt mij be zig. En velen van mijn generatie." „De laatste vijf jaar van mijn leven is voor het grootste deel in beslag genomen door de relaties met Jill en Rosanna. De groepsthera pie die ik tot vlak voor kerst tweemaal per week volgde, deed me inzien dat ik eerst in mezelf moest afdalen het verval zo je wilt compleet maken voordat ik er aan de overkant weer kon uitklimmen. Net zoals bij een tunnel die onder een rivier doorloopt. Je kunt pas jezelf reinigen als je bereid bent in je eigen vuil te graven en te roeren. Het aar dige van groepstherapie is dat andere men sen je dingen kunnen duidelijk maken die je zelfbij een privébehandeling met een psychi ater misschien nog makkelijk zou kunnen verstoppen. Jouw puzzel bevat weer stukjes die ze in hun puzzel kunnen gebruiken." Gabriel maakt tijdens het interview een in getogen. verbijsterend in- en in-serieuze in druk. Zijn humor zorgt er voor dat de materie af en toe dragelijk is. „Wie ben je. waar ben je door gevormd? Bij mij was het woede wat naar buiten kwam. een monster zelfs. Voor een deel bestond dat kwade in mij uit geërfde emoties, voor een deel was het aangeleerd." „In die therapiesessies was het heel opval lend dat je gelijkgezinde karakters opzocht. Kenneth Tyne. de Engelse criticus, schreef ooit: We seek the teeth to match our wounds: we zoeken de tanden die passen in onze ver wondingen. Ik schreef er apropos een song over die op deze plaat zou komen. Love Tag, maar 't net niet gehaald heeft." „Er is nog iets wat ik wil zeggen. Er bestaat in het Engels een gezegde: He who lives in a ca ge. earns the cage Hij die in een kooi zit. verdient opgesloten te zijn. Dat was op mij ook van toepassing. Op deze plaat hoor je iets van wat ik heb meegemaakt: ik zing de rotzooi van me af. De deur waardoor je je kooi bent binnengelopen, vormt ook de eni ge uitweg." De vraag of hij zijn eigen artistieke ontwik keling, in het licht van de persoonlijke ellen de nog kan zien als Vooruitgang, verrast Ga briel. „Volgens mijn eigen maatstaven wèl". zegt hij. na even te hebben nagedacht over de wijze waarop hij de progressie dient te verwoorden. „Ik ben meer in staat dat te doen of te bereiken wat ik me ten doel heb gesteld. Toen ik Passion schreef deed ik dat op basis van een heel korte toe lichtingvan regisseur Scorsese: ontwikkel een muzikaal spec trum dat zowel an tiek als modem is, muziek die zowel het Midden-Oosten kan vertegenwoordigen maar ook mondiaal van karakter is, orga nisch èn synthetisch, en boven alles: spiri tueel." „Dat was een for midabele uitdaging voor me. Ik heb het pro ces om die vorm te bereiken achteraf ervaren als een grote sprong voorwaarts. Via het WO- MAD-festival heb ik kennis gemaakt met zo veel fantastische muzikanten van over de he le wereld. Zij helpen mij bij het proces, hün geef ik alle ruimte." Op So, Peters laatste reguliere cd (uit 1986), komen twee tracks voor, waarover hij ach teraf niet tevreden is. „That was again en We'll do what we're told. Ik heb niet het beste uit die songs gehaald. Op deze plaat. Us. is me zo n fout niet overkomen. Met behulp van de ongelooflijke fortuinen die ik met So heb verdiend, heb ik vooral Tijd gekocht. Ik kan onder elke deadline uit: ik zelf moet we ten dat ik muzikaal het uiterste heb gepro beerd. Pas als iets compleet is, kan het de we reld in." We stappen in een taxi die ons naar Galerie Torch aan de Herengracht brengt. Voorin schrijft Peter ansichtkaarten aan zijn stude rende dochters in New York en Londen. Hij beschrijft onderwijl hoe de geboorte van de oudste. Anna, indirect zorgde voor de breuk met Genesis. „Ze leek geen blijvertje bij de geboorte. Plotseling was de groep niet meer belangrijk voor me. Dat konden de bandle den, toen, nog niet begrijpen." „Achteraf gezien was het de eerste keer waarop zich een balansverstoring voordeed tussen de wereld binnen en buiten mijn per soonlijk leven. Ik moet nu proberen daar een beter evenwicht tussen te vinden." Hij lacht verontschuldigend: „Zou 't een midlife crisis zijn?" We arriveren bij de galerie. Er hangen uitver grotingen van kunst waartoe Gabriel de op dracht gaf. Ieder werkje beeldt een song uit. „De gemeenschappelijke noemer is de afge sloten ruimte: doos, kooi. perkje, zelfs een ei. Je begrijpt nu Gabriel in duet met Youssou N'Dour, de Senegalese zanger. FOTO LEX VAN POSSEN neW»#^ itterWjVc op de na" en. Hier wonen de welgestelden in het land an John Major: zij die aanzien en vermogen ebben geërfd, maar ook de neorijken. Peter abriel behoort tot de categorie van de par enu's. Een zanger die begin jaren zeventig Dt wereldfaam reikte als frontman van de wnfonische rockband Genesis en nog on- jndig veel populairder werd als soloartiest, (abriel was een hemelbestormer, een muzi- gle vernieuwer. Met benefietconcerten ten gunste van Am- lesty International en als initiatiefnemer van iet jaarlijks terugkerende multiculturele fes- jval WOMAD (World Of Music, Arts, Dance) erwierf Gabriel zich in de jaren tachtig defi- litief een plaatsje in het Pantheon van de teogoden. Dankzij hem kwam er ten brede interesse voor muziek De Schotse kunstenaar David Mach maakte dit kunstwerk bij de song Come talk to Me.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33