Vrijgevochten bende aan banden ZATERDAG 3 OKTOBER 1992 oit gold hij als het fiere boeg- U beeld. Rob Out, mister Veronica himself. Hij liet daar ook nooit enige twijfel over bestaan. Veronica, c'est moi, luidde zijn credo. Maar die tijd is voorbij. Want met het aan boord nemen van kop stukken, die ver afstaan van het aloude pira- tenimago, is het roer flink om gegaan. Out wil het niet meer meemaken, hij is deze week definitief vertrokken bij 'zijn jongensclub'. In de beginperiode introduceerde de tot om roep geworden jongensdroom begrippen als jingle, hitlijst en alarmschijf. Tegenwoordig zijn het vooral trefwoorden als machtsstrijd, coup en crisis, die de aandacht gevangen houden. Rob Out was op basis van dat beproefde recept intussen bij de Veronica Omroep Or ganisatie (VOO) geworden tot drop-out met stip, zij het in omgekeerde richting: wekelijks nam z'n notering af. En directeur radio Lex Harding was al eerder geloosd na een aan vankelijke schorsing. Die werd hem opgelegd vanwege zijn commerciële aspiraties. En coryfee Will (Wil Wel) Luikinga is inzet ge worden van een verbale touwtrekwedstrijd omtrent zijn presentatie van het tv-program- ma 'Ha die Dieren'. Maar dat zijn nog maar 'niemandalletjes', vergeleken bij wat zich werkelijk achter de schermen van het omroepbastion aan het Hilversumse Laapersveld afspeelt. Daar wordt op professionele wijze afgerekend met het beeldmerk van vrijheid, blijheid. Want Veronica moet een serieuze omroep worden. Zonder soft porno en autogala's, maar met Informatieve programma's en quizzen op ni- Branie L Snippenburg van de Katholieke Universi teit Nijmegen: „Veronica is altijd een omroep geweest zonder vaste regels, gebouwd op wilskracht en idealisme. Een organisatie vol jonge honden en branieschoppers, waar de joviale vrijgezellentoon overheerste. Snelle jongens, die programma's maakten op basis van brutaliteit, geluidsdichtheid en muziek keuze." „Out, zijn zo ongeveer op het zendschip geboren kompaan Harding en ook Luikinga, zijn meer dan zo maar namen. Het zijn ware begrippen. Dat geldt ook voor de tussentijds afgehaakte Willem van Kooten alias Joost den Draaier", zo omschrijft de hoofddocent com municatiewetenschappen de rebellen van het eerste uur. „Ze hebben binnen het Ne derlandse omroepbestel een duidelijke ver- zetsrol vervuld en voelen hun gedachtengoed nu verkwanseld door nieuwkomers binnen de organisatie." Een van die nieuwkomers is Joop van der Reijden, oud-staatssecretaris van WVC, oud voorzitter van de NOS en nu al weer een tijd je voorzitter van de Veronica Omroep Orga nisatie (VOO). Een bekwaam politicus annex behendig bestuurder versus jongens van de gestampte pot. „En daar wringt 'm voornamelijk de schoen", zegt Snippenburg. „Die vrije jon gens hebben altijd vlot gereageerd op ont wikkelingen en situaties. Niet alleen naar buiten toe. ook intern. Vergaderen viel buiten hun doelstellingen. Een snel overleg op de gang, een onderonsje in het café, een beslis sing aan de borreltafel. Zo ging dat." Met de nadruk op 'ging'. Want mèt het binnenhalen van Van der Reijden wel eens vergeleken met het Paard van Troje werd ook de vergadercultuur geïntroduceerd. En dat is even wennen als je bent grootgegroeid in de sfeer van vrijblijvendheid. Zo van: 'Doe shooter Herrema de rust in de weerbarstige VOO-gelederen niet is teruggekeerd. Integen deel. Met het verrassende vertrek van Har ding en het ontslag van Out als voorlopige hoogtepunten. Daarmee werd op het laatste moment een juridisch moddergevecht in de vorm van een kort geding voorkomen. „Want beide partijen stonden ldaar om elkaar eens flink door het slijk te halen", meldt een inge wijde met verwijzing naar de in de kast ge bleven pleitnota's. Overigens is er geen sprake van een gou den handdruk, zoals hier en daar gesugge reerd. Harding vloeit gewoon af comform de cao-bepalingen en krijgt voor elk dienstjaar een half maandsalaris mee. Aangezien hij kan bogen op 25 jaar 'trouwe' dienst, valt hem een extra jaarsalaris zo n 140.000 gul den ten deel. Met Rob Out ligt dat anders, zo schijnt het. Naar verluidt eist Out een afkoopsom van et telijke miljoenen guldens. Een bedrag van vijf miljoen dat, volgens Out, 'spijkerhard' is vastgelegd in een contract dat tot het jaar 2000 geldig is. Opnieuw zijn advocaten inge schakeld zodat de kans bestaat dat straks als nog het publiek kan meegenieten van een openbare slijkgooierij. Sluipwesp De 'oude' garde van Veronica heeft er nooit een geheim van gemaakt 'commercieel' te willen gaan. Om het even of dat nu binnen of buiten het publieke bestel is. Wat ooit op het schip begon als een commerciële radiozen der moet aan wal worden voortgezet. Die ge- dachtengang is nimmer losgelaten. Harding is een van de exponenten van dat voortdu rende streven. Binnen de nog tamelijk verse VOO-top werd hij vooral als een soort van sluipwesp binnen de organisatie beschouwd. Zijn naam is onlosmakelijk gekoppeld aan een nieuw op te richten commercieel radiostation dat Ra dio Veronica moet gaan heten. Bovendien betichten zijn superieuren hem van het ron selen van populaire dj's uit eigen huis voor het nieuwe avontuur. Met een: „Ik hoef ze helemaal niet te werven; ze komen uit zich zelf wel", doet hij de zaak af. Zijn kritiek op de nieuwe leiding heeft hij nooit onder stoelen of banken gestoken. „De mensen die het nu voor het zeggen hebben, snappen niets van popmuziek en al die ande re zaken die Veronica groot hebben ge maakt." Hij vreest dat met het loslaten van het culturele erfgoed de omroep naar de knoppen gaat. Ook al zal het zijn tijd nog wel duren, want op 1 oktober wordt zijn verbin tenis officieel verbroken. Vooral de tandem Van der Reijden-Daal- meijer mist in de ogen van degenen voor wie werken bij Veronica van meet af aan gold als een levensvervulling dat unieke wij-ge voel. Voor dat uitstervend ras van medewer kers was er maar één belang: dat van Veroni ca. Maar Van der Reijden, met in zijn voetspoor Daalmeijer, wil voor eens en voor altijd af van die (jeugd)sentimenten, die maar doorsijpelen binnen de burelen. Al thans, zo wordt door een deel van het VOO- personeel aangegeven. Mafkees Het einde van het Veronica-ideaal Veronica blijft het publieke omroepbestel trouw. De meerderheid van de Verenigingsraad heeft daartoe besloten. Twintig procent van de in de raad zitting hebbende leden sprak zijn voorkeur uit voor een commerciële zender. De Verenigingsraad is het hoogste orgaan binnen de Veronica Omroep Organisatie (VOO). De uitspraak, vorige week gedaan in een besloten bijeenkomst, betekende het einde van Rob Out bij Veronica. Out, de man die Veronica groot maakte, had zich tot de Verenigingsraad gewend om steun voor zijn plan om Veronica los te maken van het bestel. Out trok de consequenties van zijn nederlaag en bood zijn ontslag aan. Advocaten van hem en Veronioca ruziën nu over de hoogte van een gouden handdruk van, naar verluidt, enkele miljoenen. Met het vertrek van Out en de uitspraak van de Verenigingsraad lijkt de rust binnen de omroepvereniging weer enigszins terugge keerd. De organisatie kenmerkte zich in het bijzonder de laatste tijd door tweeslachtigheid. Een relatief kleine groepering pleitte er voor, van uit een gevoel van heimwee naar het vrije piratenleven, om 'commercieel te gaan'. Die groep wordt omschreven als de Veronica-aanhang van het eerste uur. „Fans die nog steeds denken 25 jaar te zijn", aldus een omroepmedewerker. „Zij waren er duidelijk op uit de club op te blazen, maar zijn nu teruggefloten door de Verenigingsraad. Joop van der Reijden, bij de Veronica Omroep Organisatie binnengehaald als sterke leider. De 'oude garde' veroordeelt zijn aanpak fel. foto leo vogelzang Anderen dwepen weer met Daalmeijer. „Een van zijn verdiensten is, dat hij aanpas singen heeft doorgevoerd die geen langer uit stel duldden", prijzen ze hem. .Anders zou het er nog steeds een vrijgevochten bende zijn." Hoe het ook zij: met zoveel kapiteins en roergangers op één schip moest het een keer fout gaat en dat gebeurde dus ook. Als eerste sneuvelde 'mister Veronica' zelf. Een vernie tigend rapport van een gerenommeerd ad viesbureau veegde de vloer aan met de orga nisatiestructuur van het omroepbedrijf en Out zag zich aan het begin van de zomer ge dwongen als algemeen directeur af te treden: hij werd mediadirecteur, een in der haast verzonnen job. „Daar beheerde hij, als verzamelaar van ideeën, een soort van pretpakket en heeft de vrijheid de hele wereld over te zwerven. Om met producers te praten, filmfestivals en aan verwante zaken te bezoeken", omschrijft een VOO-personeelslid Outs kortstondige baan. „Een functie met het soortelijk gewicht van gebakken lucht." discjockey Bart van Leeuwen, overgestapt naar RTL4, wil per se niet uit de school klap pen. „Natuurlijk zijn er strubbelingen. Maar het is niet aan mij daarover uit te wijden." Profiel Maar het grote stilzwijgen op alle fronten ca moufleert de problemen niet. En die zijn er te over. Om al die sores in de top op te lossen is interimmanager Tiede Herrema binnen de Veronica-organisatie verwelkomd. Met zijn 71 jaar niet echt de personificatie van de oor spronkelijke doelgroep van de omroep. Maar wel iemand die zijn sporen in het oplossen van problemen heeft verdiend. Inclusief zijn eigen problemen, want als AKZO-topman in Ierland werd hij ooit ontvoerd door de IRA Hij wist echter zijn kidnappers zo te bewer ken, dat ze uiteindelijk finaal afknapten en hem de vrijheid teruggaven. „Herrema dwingt respect af. Is kordaat en dynamisch. In die zin past hij wel in de Vero- nica-cultuur. Je zou hem z'n leeftijd in elk ge val niet geven", kenschetst een omroepme dewerker hem. Maar Rob Out vond hem helemaal niet in het aloude Veronica-profiel passen. „Herre ma begrijpt helemaal niets van de Veronica- cultuur. Met zijn komst zijn de problemen al leen maar toegenomen." Hij werd in die kri tiek bijgevallen door Will Luikinga, een van de getrouwen van het eerste uur. „De huidige Veronica-top is de oude garde liever kwijt dan rijk. Als de ontwikkelingen zo doorgaan, bestaat de VOO zoals we die altijd hebben gekend, over een jaar niet meer", laat hij zich Feit is dat met de komst van trouble- Oude bekenden bijeen (tegen de achtergrond van 'hef schip) voor de eerste televisie-uitzending van de Veronica Omroep Organisatie op 21 april 1976. Op de voorgrond vlnr Rob Out, Tineke, en Lex Harding met daarachter Adje Bouma. foto archief anp maar, want Robbie vindt het goed'. Misrekening Maar de schoen knelt ook nog op andere punten. 'Je vrienden zitten bij de Vara', moet Rob Out te binnen zijn geschoten, toen hij de in het vak gepokt en gemazelde Joop Daal meijer als directeur televisie bij de collega- omroep wegkocht. In dit specifieke geval een misrekening van de eerste orde, want van meet af aan wil het maar niet boteren tussen die twee. „Daalmeijer is een nauwgezet persoon en bovendien zo'n typische vergadertijger", zo wordt hij door sommigen van zijn onderge schikten omschreven. „Hij wil ook voortdu rend weten of zijn mensen wel op tijd achter hun bureau zitten en of ze daar ook inder daad het aantal voorgeschreven uren netjes verblijven. Terwijl Out het principe huldigde dat creativiteit niet is gebonden aan kantoor uren. Hij riep altijd dat je hem midden in de nacht uit bed kon bellen als je een leuk idee had." „Out is een mafkees. Maar dan in de goede zin van de betekenis. Als hij niet dronken is, een uitgesproken creatief mens. Hoewel: misschien gaan dronkenschap en een hoge mate van creativiteit wel samen. Hij heeft in elk geval uitstekende kwaliteiten. Ook al lig gen die niet op het vlak waarop hij zich in de top van de organisatie bewoog", vertelt een stamgast van een Hilversums etablissement, dat geldt als een van de trefpunten voor de medewerkers uit Omroepland. „Hij was niet echt met z'n hoofd bij de da gelijkse gang van zaken. Gaf te weinig leiding. Een bedrijf kan daar best een tijdje zonder, maar op den duur leidt dat tot conflicten. Slechts weiningen wensen zich in het openbaar uit te laten over de problemen bij Veronica. Ze beroepen zich op een indertijd overeengekomen gentlemen's agreement om een zenuwenoorlog in de media te voorko men. En als ze al willen praten, dan graag anoniem. Uit angst om in het open mes te lo pen. Ook oudgedienden doen er het zwijgen toe. Voormalig perschef Steven Gelder, nu werkzaam bij Joop van den Ende Produc tions: „Ik heb geen enkele behoefte me over welke interne kwestie dan ook uit te laten. Ik heb aan Veronica een goede werkgever ge had. Waarom zou ik natrappen?Ook

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 30