Russische regering kent realiteit niet' west, thuis best Amerika gaat stemmen, maar niet de armen Feiten &Meningen Voorstanders EG-referendum lijden aan dubbel misverstand ZATERDAG 3 OKTOBER 1992 2 Econoom Grigori Jcivlinski haalt fel uit naar premier 'die zijn principes verkwanselt' STANDPLAATS MOSKOU Grigori Javlinski loopt snel naar zijn boekenkast. Hij pakt een klein blauw cahier. „Hier, kijk, daar staan ze, twaalf stuks. Fokin van Oekraïne, Jeltsin, Gorbatsjov, ze hebben allemaal hun handtekening gezet." De blauwe kaft bun delt het Verdrag voor een Economische Unie. Op 18 ok tober 1991 werd het plechtig in het Kremlin ondertekend. Daarna knalde de champagneflessen. nu een doorbraak nodig." Ik antwoordde: „Dat wordt geen doorbraak, maar een ramp." MOSKOU HANS CORRESPONDENT Sovjet-leider Michail Gorbatsjov Waarom? Javlinski legt uit: „Ik sprak van een 'geweldig n ment'. De Russische president Jeltsin had het over een 'zeer belangrijke gebeurtenis, die binnen een jaar zou bijdragen aan economische stabiliteit'. Twee maanden later was de Sovjetunie ter ziele, het Geme nebest van Onafhankelijke Sta ten opgericht en Gorbatsjov van het toneel verdwenen. Javlinski wil nu wel kwijt dat die bijeen komst in het faemlin een schijnvertoning was. „Toen, in oktober, was al duidelijk dat Rusland helemaal geen Econo mische Unie wilde." Voor Javlinski staat vast dat vo rig jaar oktober de basis is ge legd voor de huidige ramp spoed in Rusland. In de twee voorafgaande maanden had hij de republieksleiders en Gor- i die voorwaarden stelde. Jegor Gaidar de kandi daat die bereid was alles wat hem gevraagd werd uit te voe ren. Dus was de keus niet moei lijk en de resultaten zijn er naar", smaalt hij. Schoktherapie Wat nu, Gaidar is toch de man die snelle markthervormingen wilde, die de prijzen liberali seerde, hèt symbool van de schoktherapie. Gaidar is toch degene die het GOS het GOS liet en inzag dat Rusland alleen de kar moest trekken, de andere republieken de keuze latend: de rijkste republiek volgen of op ei gen houtje economisch ten on der gaan. Javlinski ziet dat anders. In zijn plannen, te beginnen r heeft uitgehaald. Of wat Gaidar van plan is. Lange artikelen. En dan zie je op pagina 3 een klein We hadden er weer zin in. Va kantie in Amerika achter de rug en met een net in Nederland berichtje. 'Dalai Lama zegent de aangeschafte fonkelnieuwe auto iToeva (een autonome op weg naar ons Moskouse republiek binnen de Russische Federatie: HG). Vervolgens werd er gediscussieerd o derkomen. Minsk was al gepas seerd, dus driekwart van de lan- r al op. nieuwe grondwet van Toeva'. Ik Zondagse rust op de E30, met zeg je dat dit kleine berichtje als enige storende element kei veel belangrijker is dan al die herrie die uit het parlement komt. Sla de economie-pagina op. Weer zo'n klein bericht. 'Koezbass (mijnstreek in Sibe rië; HG) sluit verdrag met Zwit serland'. Koezbass en Zwitser- harde regenbuien. We haalden nog wat herinneringen op aan de vakantie en stelden blijmoe dig vast dat Rusland met al z'n weerbarstigheid, problemen en conflicten toch heel wat op rechter en menselijker is dan land! Dat is de politieke realiteit dat lawaaierige land van onbe- Als gevolg van de enorme prijsstijgingen geven de meeste Russen tegenwoordig bijna hun hele inkomen uit aan eten. Boeren die hun waar op straat aanbieden, kunnen steevast rekenen op lange rijen klanten. FOTO EPA JOERIKADOBNOV nu", roept hij. Als Jeltsin en Gaidar die politie ke realiteit erkennen, is er ruim te voor Javlinski en zijn strate gie. Die schrijft voor dat de markthervormingen van onder op moeten komen: uit de twin tig autonome republieken en provincies van de Russische Fe deratie. Zij zouden een soort Economische Gemeenschap dienen op te richten. De leden ervan hebben vergaande e grensde overdaad en plastic spontaniteit. I )e straf volgde on middellijk. Plotseling liep de snelheidsmeter razendsnel te rug, de motor sloeg af en wei gerde verder elke dienst. Na een ongelovige blik op de ki lometerstand (2052) stapten we uit. Wat te doen? Kijken onder de motorkap hielp niet. Trekken aan draadjes en leidingen even min. Vriendin wist een Oekraïn- se vrachtwagenchauffeur tot stoppen te bewegen. Ah, Volks- batsjov achter het plan voor een 500 dagenprogram dat hij een Economische Gemeenschap ge- jaar daarvoor mede had opge- zijn kregen. Elf van de vijftien repu blieken (de drie Baltische en Georgië bleven buiten spel) zouden ter wille van economi sche en politieke overleving als een soort EG gaan samenwer ken. Jeltsin had die plannen ge steund. Maar Jeltsin overwinning bij de staatsgreep in augustus ook spoorloos ver dwenen. Vakantie, werken aan een boek, er werd druk gegist. Ondertussen rolden de minis ters in zijn regering vechtend over straat, raakten de zegevie rende democraten verwikkeld in machtspolitieke spelletjes. „Ik was me zeer goed bewust van wat er aan de hand was. Ik zat midden in de politiek. Ik praatte met Jeltsin en Gor- steld, zou er eerst worden gepri vatiseerd, daarna pas aan finan ciële stabiliteit, versterking van de roebel en vrijlating van de Chauvinisme Javlinski verwijt Gaidar, en im pliciet ook Jeltsin, geen oog te hebben voor de politieke en economische realiteit. „De re- Bij de inflatiebestrijding maken Gaidar en de zijnen dezelfde fout, meent Javlinski. „Er z veranderd, maar het vertrou wen is bijna verspeeld." Is het te laat voor een omme- mische en politieke zelfstandig- wagen Kollef, neu Modell, zei moeten worden toegegeven dat keer? Nee, zegt Javlinski, i s inflatoir leven, dat e kans op hyperinflatie bestaat. gering denkt dat ze een regering Daartegen moeten maatregelen stabilisatie is. Maar het is worden genomen. Het belang- een regering van voorthollende inflatie. De regering denkt ook prijzen worden gewerkt. Met als dat ze aan het hoofd staat v doorslaggevende factor: voort gaande economische integratie van de voormalige Sovjet-repu blieken. „Ze hadden de kans", bezweert Javlinski. „Rusland heeft de economische macht om sa menwerking af te dwingen. We moesten ook wel. Gaidar wilde financieel stabiliseren, inflatie bestrijden, de roebel bescher men. Maar hoe kan je dat doen met een munt van een staat, de i supermacht. Maar het is een supermacht op z'n retour, in ontbinding", zegt hij. Gevolg is dat Gaidars schokthe- rapeuten voortdurend hoge ver wachtingen wekken en vervol gens achter de feiten moeten aanhollen. Javlinski geeft als voorbeeld de met veel tam tam door Jeltsin en Gaidar aange kondigde prijsliberalisering van 1 januari dit jaar. „Negentig procent van alle bedrijven is Sovjetunie, die is verdwenen? Er nog in staatshanden. Het v 115 centrale banken, 15 dus geen liberalisering, maar parlementen, 15 regeringen en 15 begrotingen. Zonder onder- batsjov. Ze vroegen me of ik een linge coördinatie is elke poging hervormingsregering wilde lei- tot stabilisering van die ene den. Ik zei ja, maar dan wel op mijn voorwaarden. Die werden afgewezen. Jeltsin zei: „Jouw tijd komt nog wel. We hebben Een coupon ter waarde van 10.000 roebel. Deze week trad fase twee van premier Gaidars economische hervorming in werking: de Russen kregen coupfns waarmee ze aandelen kunnen kopen in het staatsbe drijf waar ze werken. Fout, ze Javlinksi. De privatisering ha< meteen vorig jaar moeten wor den geregeld, voordat de prij zen werden vrijgelaten. FOTO EPA munt gedoemd te mislukken. Gaidar was gewoon bezig met het redden van de munt van At lantis", meesmuilt hij. m het decentraliseren van prijs controle. Gevolg is dat de grote staatsmonopolies en lokale au toriteiten de prijzen dicteerden. De prijzen schoten omhoog en de tekorten bleven bestaan, evenals de produktiedaling in de staatsfabrieken." t in 1990 en 1991 nog kon, is nu onmogelijk geworden. „Pe restrojka van bovenaf, een rijk vanuit het centrum Moskou bij elkaar houden, dat gaat niet meer. Je kunt zeggen, dat on danks alle fouten de zaak nog een beetje marcheert. Maar dat komt alleen omdat we qua grondstoffen rijk zijn, dat we voortborduren op een systeem waarin bedrijven nog blijven produceren omdat ze met el kaar kunnen ruilen. Zo kan het niet blijven." Izvestia Javlinski zou Javlinski niet zijn als hij geen alternatief plan te nistische was. De bevolking wil- bieden had. „Pak de Izvestia. de veel accepteren, zelfs flinke Op de voorpagina kun je lezen prijsstijgingen. Maar waar zijn we nu? Er is praktisch nog niets rijkste is dat je geen illusies wekt en dingen voorspelbaar maakt. Je kunt hoogstens het proces verzachten, het tempo vertragen, maar het niet ont kennen of denken dat je de in flatie in een keer kunt uitban- Vertrouwen „Deze regering had het v wen", verzucht Javlinski. „We hadden een bijna religieus ver trouwen in deze regering, om dat het de eerste n heid, de centrale regering be perkt zich tot toezicht op nale ving van de economische spel regels, beschermt de munt, int een deel van de belastingen, kortom, schept voorwaarden, maar bepaalt niet. „Als dat niet gebeurt, treft Rus land hetzelfde lot als de voor malige Sovjetunie", voorspelt Javlinski. Plannen maken is mooi, ze uit voeren andere koek. Blijft Ja vlinski aan de zijlijn staan of moeten we zijn toegenomen publicitaire activiteit toeschrij- hij in z'n beste Duits en wist het verder ook niet. „Blijft u de auto maar bewaken, dan rijd ik uw vrouw naar de dichtstbijzijnde praatpaal", stelde hij voor. Ge lukkig zat zijn echtgenote ook in de truck, dat was een zorg min der. Helaas. „Wat denkt u wel, het is zondag, dan werken we niet. Belt u morgen nog maar eens terug", kreeg vriendin te horen van een norse telefoniste van de Witrussische wegenwacht. De vrachtwagenchauffeur toonde zich een vriend in nood. Hij had geen sleepkabel bij zich, wij eerlijke politieke leider nodig, niet iemand als Gaidar die prin cipes verkwanselt en gewoon blijft zitten terwijl zijn regering met conservatieven wordt aan gevuld. De regering moet kris- op aan net gezamenlijk houden van auto's en gehen^el naar sleepkabels. Dat leverde tenslotte wat flinter dun touw op van twee hippie achtige wezens uit Minsk, die tal-zuiver zijn, en eerlijk zeggen met een onverstoorbaar breien- le busje 'relaxed' op weg waren naar een verre, onbekende be stemming. Het touw bleek ijzer- sterk en zo belandden we, na twintig ijzingwekkende kilome ters bungelen achter de opleg ger, in het stadje Borisov. Geluk. In de plaatselijke repara tiewerkplaats voor autobussen klusten vier monteurs op hun vrije zondag wat bij, op de vin gers gekeken door een dronken fabrieksbewaker die de wodkaf- les ruimhartig liet rondgaan. De eerste twee uur gingen verloren aan onderlinge discussies tus sen de heren monteurs. Opge wonden wezen ze elkaar op technische snufjes die ze voor het eerst van hun leven gewoon beet konden pakken.Als dit is wat ik denk dat het is, ligt het probleem daar", zei de een te gen de ander, die dat hardnek kig ontkende. Enzovoort. De nachtwaker begon intussen steeds luider te roepen dat al die westerse gecomputeriseerde troep het niet haalde bij de va derlandse automobielen, die vaak kapot gingen maar altijd te repareren waren. We gaven de man gelijk. Nog eens drie uur later was het euvel ontdekt: de benzinepomp kreeg geen elek trische aandrijving. „Dat lossen we op de Sovjetma nier op", zei de olijkste van het stel. Er werd een draadje gelegd van het zekeringkastje onder het dashboard naar de benzine pomp in de kofferbak. De gede monteerde tank werd weer be vestigd, evenals alle losgemaak te leidingen. We konden weer rijden. De dollars werden in dank aanvaard en we haalden, zoals de heren hadden voor speld, zonder problemen maar acht uur later dan de be doeling was ons Moskouse flatje. Daar bleek de warme douche niet te werken wegens een defect aan de waterleiding. Zielsgelukkig doken we ons bed in. Oost, west, thuis best. PS: Het draadje uit Borisov doet het nog steeds. wat er te wachten staat." de dame achter in hun gamme- hans geleunse correspondent Bijna veertig procent van de Amerikaanse kiezers kan niet stemmen roWA?c:taj, -s.. 0%p SMi m HEK amsterdam wouter gortzak medewerker Denemarken. Een beetje neen. Frankrijk. Een beetje ja. Er zijn er die het ook in Nederland wil len. Een referendum over Maas tricht, een oordeel van het volk over de volgende fase in het proces van Europese eenwor ding. In meer algemene zin wordt trouwens al jaren gepleit voor zo'n Ja/Nee/Geen mening volksuitspraak. Sommigen den ken daarbij vooral aan het 'raadgevend referendum'. Dat is een uitspraak van de burger als advies aan de volksvertegen woordiger. Anderen zien het lie ver als 'beslissend': een kiezers meerderheid draagt de politicus op wat te doen is of te laten. Het langst en consequentst voorstander van het referen dum is D66. De Democraten bepleiten het correctief wetge vingsreferendum, de mogelijk heid voor de burger zich uit te spreken over een wet die al in het parlement is aangenomen. In hun laatste verkiezingspro gramma's spreken ook PvdA en Groen Links zich daarvoor uit. Toch is het daar landelijk nog niet van gekomen: voorlopig is het referendum als vorm van di recte democratie beperkt geble ven tot de gemeente. De gang van zaken in Denemar ken en Frankrijk heeft het debat over het referendum een nieu we impuls gegeven. Voorstan ders gebuiken daarbij overzich telijke argumenten- De uitbrei ding van de Europese samen werking kwam met horten en stoten tot stand. De politici be reikten in Maastricht geen doorzichtig akkoord, maar za delden de Europeaan op met 250 Maastrichtse pagina's aan elkaar gelijmde compromissen. Niettemin heeft de voortgaande Europese integratie verstrek kende gevolgen. Het staat aller minst vast dat die voor Neder landers in alle opzichten gun stig zijn. Toch kunnen ze zich er niet over uitspreken. De eerst komende Europese verkiezin gen zijn nog ver weg. Zo rukt Europa op tot ieders voordeur, maar blijft een Europese Ver Van M'n Bedshow. Maar een geïntegreerd Europa is uitslui tend aanvaardbaar als het de mocratisch gelegitimeerd is. Het referendum is de enige ma nier om Europa, althans in Ne derland, op korte termijn zo'n democratisch fundament te verschaffen. Het is jammer dat zo'n heldere argumentatie berust op twee misverstanden. Het eerste be treft de politieke besluitvor ming. Deze moet bij voorkeur helderder zijn dan in Maas tricht, maar zal nooit zo door zichtig zijn als de voorstander van het referendum wenst. Een politiek besluit is een com promis, omdat het 't resultaat is van het loven en bieden van mensen die uiteenlopende op vattingen en specifieke belan- gep vertegenwoordigen. Politie ke beslissers zijn meestal re geerders, vertegenwoordigers van een parlementaire meer derheid. Maar in een democra tie houden zij niet alleen reke ning met elkaar maar ook met de minderheid. Er komt daar door als het ware een dubbel compromis tot stand, een uit spraak waarin de meerderheid zichzelf herkent en waarmee ook de minderheid kan leven. Zo'n besluitvorming is feessen- tieel voor de democratie om door het referendum te kunnen worden vervangen. Het tweede misverstand betreft het referendum zelf. Dat heeft uitsluitend zin als aan een twee tal voorwaarden is voldaan. Het moet een probleem betreffen dat aan de burgers kan worden voorgelegd in de vorm van een overzichtelijk dilemma. Bent u voor wederinvoering van de doodstraf? Ja/Nee/Geen me ning. Bovendien moet de referen- dumvraag zoveel mogelijk bur gers voldoende raken om bij hen betrokkenheid op te wek ken. Het dilemma wel/geen au to's in de binnenstad heeft voor de buitenwijkbewoner een vol strekt andere lading dan voor de binnenstedeling. Een referendum over Europa? Maar wie brengt de Europese problematiek terug tot een di lemma dat de werkelijkheid geen geweld aandoet, toch overzichtelijk genoeg is en zo veel mogelijk Nederlanders raakt? Zelfs als dat lukti is het referendum strijdig met het ka rakter van onze democratie, maar zolang aan die opgaaf niet is voldaan, valt er al helemaal niet aan te denken. washington «john lichfield the independent Bijna veertig procent van de Amerikaanse kiezers heeft gisteren het recht verloren om hun stem uit te brengen tijdens de pre sidentsverkiezingen op 3 november. In de meeste staten sloot gisteren de in schrijving en naar schat ting 90 miljoen Amerika nen hebben verzuimd zich op tijd te laten registre ren. Wanneer de Amerikaanse ver- kiezingscampgane over vijf we ken eindigt, gaat nauwelijks meer dan één op de twee vol wassenen naar de stembus. De opkomst zal naar verwachting net iets meer zijn dan de 50,1 procent van 1988, maar nog steeds de laagste in de demo cratische wereld op Zwitser land na dan. Teneinde de machtigste positie van de wereld te kunnen bekle den, moet Bill Clinton, George Bush of Ross Perot niet 50 pro- cent, maar 25 procent van het Amerikaanse kiezersvolk voor zich zien te winnen. Om een aantal belangrijke zuidelijke staten te winnen waar 20 procent van de kiezers zwart is en overtuigd democratisch moet Bill Clinton maar twee van de tien volwassen blanken over tuigen. Aangezien de niet-kiezers zich hoofdzakelijk bevinden onder de jongeren, armen en lager op geleiden, bestaat het kiezersvolk vooral uit ouderen en mensen van middelbare leeftijd, beter opgeleiden en welgestelden. De rijkste 33 procent van de Ameri kanen levert 44 procent van de stemmen. Geen wonder dus dat de belasting zo'n angstaanja gend onderwerp voor de politici is en het enige onderwerp dat de campagnestrategen af schrikt. Wirwar Waarom brengen zo weinig Amerikanen hun stem uit? De lage percentages van deze eeuw worden deels veroorzaakt door geknoei met de in- De Democratische presidentskandidaat Bill Clinton bezoekt een rijwielfabriek in het plaatsje Clinton in Maryland. deling in kiesdistricten door beide partijen. Vanaf de eeuw wisseling werd een wirwar van verordeningen ingesteld regi stratie, persoonlijke belastin gen, leestests om de zwarte en arme blanke bevolJdng in het zuiden te ontmoedigen (op in stigatie van de Demo craten) en om genatura liseerde immigranten weg te houden van de kieshokjes in het noor den (met medeweten van de Republikeinen). Systematische beper king van het electoraat tot de blanken en welge stelden tijdens het grootste deel van deze eeuw verklaart mede waarom de heersende Amerikaanse poli tiek zo'n smalle strook aan de rechterkant van het politieke spectrum beslaat. Beide partijen hebben hun best gedaan om te garanderen dat de ideeën van de armen en de niet-opgeleiden veilig konden worden gene geerd. De personele belastingen en de leestests werden in de jaren zes tig geleidelijk opgeheven. Het registratiesysteem blijft echter tot op de dag van vandaag in de meeste staten een valstrik voor de politiek minder-bewusten. Het kan echter niet de enige verklaring zijn voor de lage op komst. Toen kiesbarrières de laatste dertig jaar werden opge heven, nam de opkomst in het zuiden toe, maar in het noor den af. In de hele VS was de op komst het hoogst in de jaren 1960-1968. Sindsdien zakt zij gestaag. Er kunnen veel oorza ken worden aangewezen: een lage onderwijsstandaard, afkeer van negatieve campagnes, de politieke impasse in Washing ton en het gebrek aan alterna tieven voor de twee gevestigde partijen. Geschetter en onzin Eén oorzaak steekt er echter met kop en schouders boven uit: Amerikanen moeten twee keer besluiten om te gaan stem men. Eén om zich te laten in schrijven, en één om hun stem uit te brengen. Een kiezer die nalaat zich voor een bepaalde datum te laten inschrijven, mag niet stemmen. De regels ver schillen van staat tot staat, zelfs van district tot district. Op som mige plaatsen is het betrekkelijk eenvoudig. Men mag zich er per post inschrijven. Maar op ande re plaatsen, zoals in South Ca rolina en Wyoming, moeten de potentiële kiezers zelf naar een registratiekantoor komen, dat soms wel 80 kilometer verder op kan liggen. „Ondanks al het geschetter en die onzin over dat hier de citadel van de democratie ze telt, is het universele recht tot stemmen een strijd die hier nog steeds wordt uitgevoch ten.", zegt Richard Cloward, die campagne voert voor een meer toegankelijke manier van stemmen, en medeschrijver is van Why Americans Don't Vote (Waarom Amerikanen niet stemmen). Een poging van de Democraten om de regels voor toekomstige verkiezingen te vergemakkelij ken automatische registratie wanneer je een rijbewijs (mo- tor-voter) of bijstand aanvraagt mislukte vorige week. Presi dent Bush sprak twee maanden geleden zijn veto uit over het zogenaamde motor-voter-wets ontwerp. De senaat miste acht stemmen om de tweederde meerderheid te bereiken die nodig is om de uitspraak van de president teniet te doen. Het Witte Huis en de Republi keinen in de Senaat beweerden dat door de maatregel de kie- sfraude zou toenemen. Ze ver klaarden niet nader hoe dit dan in zijn werk zou gaan. Waar schijnlijker is dat ze handelden vanuit rationeel, zo niet cy nisch, zelfbelang. De meeste Republikeinen realiseren zich dat een breder en armer kie zersvolk in het voordeel is van de Democraten. Als Bill Clinton president wordt, en het Congres, zoals verwacht. Democratisch blijft, zal een soort motor-voter-wet de ko mende vier jaar zeker worden aangenomen. Als, zoals aan hangers ervan beweren, dit de opkomst zou vergroten van 50 tot 65 procent, zouden daar door de Democraten nog een tijdlang in het Witte Huis kun nen blijven. Waarschijnlijk is ook dat over een langere perio de de ideologische verscheiden heid in de Aiuerikaanse politiek toeneemt, daarbij mogelijk de Democraten naar links, en de Republikeinen verder naar rechts trekkend. vertaling monique eggermont

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2