ZATERDAG BIJVOEGSEL eindredactie: willem schrama ZATERDAG 3 OKTOBER 1992 vormgeving: fred van gelderen marco kroes ruud vogelesang Het opruimen - door de rijkspolitie - van een hennepkwekerij in Vlake op Zuid-Beveland. FOTO ANP/ARCHIEF MAURICE WILBRINK Wat de mariniers niet allemaal teweeg heb ben gebracht met hun actie op Perron Nul in Rotterdam. Niet alleen het debat over harddrugs staat alweer weken boven aan de agenda, ook de oude discussie over het gedogen van softdrugs is weer eens uit de kast gehaald en afgestoft. Goed getimed onderneemt deze en gene een aanval op de verkrijgbaar heid van softdrugs. Jongste wapenfeit: het boek Hasjiesj en Marihuana van drs. Kees Neeteson. „Softdruggebruikers lopen een ver grote kans uiteindelijk harddrugs te gaan gebruiken", zegt Neeteson, een hulpverlener in Vlissingen. Hiermee geconfronteerd wrijven andere hulpverleners vermoeid in hun ogen, zuchten en zijn bereid het desge vraagd nog één keer uit te leggen. „Neeteson draait de zaken om. Bijna alle softdruggebruikers laten de hard drug liggen." Bekeerling Kees Neeteson is een bekeerling. Was ooit zes jaar lang 'gebruiker' (wie verzint eens een andere term voor de ro ker van een stickie?), maar nu een verklaard tegenstan der. Hij is tegenwoordig directeur van een Huiskamer project voor de opvang van junkies in Vlissingen; in een grijs verleden gaf hij in het jeugdwerk het goede voor beeld door samen met de jongeren gezellig een joint op te steken. Neeteson kwam in 1968 in aanraking met soft drugs. „In Tilburg werd toen een geheime lezing gehouden door een echte provo uit Amsterdam. Hij zou in een alternatief café uitleggen wat hasj was en hoe je dat kon gebruiken." Het toeval wilde dat die echte provo bij Neeteson over nachtte en Kees besloot de proef op de som te nemen. „Ik heb toen zes jaar lang alle softdrugs gerookt die ik te pakken kreeg, alles door elkaar." Softdrugs hebben 25 jaar later niets mystieks of ge heimzinnigs meer. Cannabis (de verzamelnaam voor hasjies en marihuana) koop je gewoon bij de hasjkruide- den over softdruggebruik in Haarlem. De or ganisator, de Brijderstichting, bereidt nu een nieuwe serie info-bijeenkomsten voor in Noord-Holland, want de vraag is nog steeds groot. Toon Vos, adjunct-directeur van de Brijderstichting: „Op middelbare scholen wordt stevig geblowed en zowel ouders als docenten maken zich daar grote zorgen De auteur van 'Hasjiesj en Marihuana' vindt dat de overheid drastische maatregelen moet nemen om het aanbod van softdrugs terug te brengen. „Een groot deel van de kof fieshops moet dicht. Nu is de drempel tot het gebruik van softdrugs veel te laag". Bij het NIAD denkt men daar heel anders over. Mario Lap, de NIAD-jurist: „Koffieshops dicht? Dat is niet te doen. Dan moet je men sen gaan vervolgen als ze toch weer zo'n zaak openen. Daar heeft justitie helemaal geen personeel en geen tijd voor. Ze hebben trou wens belangrijker dingen aan hun hoofd, zoals het bestrijden van de handel in hard drugs". Hard Drugs Koffieshops zijn de afgelopen tijd herhaalde lijk in verband gebracht met het harddrugcir cuit. Uit een inventarisatie van (wederom) het NIAD bleek vorig jaar dat er bij veel poli tiekorpsen vermoedens, aanwijzingen en ook harde bewijzen waren voor handel in hard drugs in koffieshops. Vervolgens deed de di recteur van het Amsterdamse Jellinek-cen- trum, J. Walburg, veel stof opwaaien met zijn stelling dat een toenemend aantal jongeren via dat koffieshopcircuit verslaafd raakten aan harddrugs. Die opmerking wordt door Walburgs eigen medewerkers afgezwakt. Ook de waarnemin gen van politieagenten, opgetekend door het NIAD, worden in twijfel getrokken. Veel hulp nier op de hoek: de koffieshop. Daar zijn er nu ongeveer verleners gaan er nog altijd van 1 dat i 1500 van in Nederland. Uit een enquête van 1990 bleek dat in de leeftijdsgroep 16 tot 29 jaar ruim elf procent van de ondervraagden in de voorafgaande maand cannabis had gebruikt. Het NIAD (Nederlands Instituut voor Alco hol en Drugs) peilt iedere vier jaar het ge bruik van genotmiddelen, in 1988 gebeurde dit voor het laatst. Als een van de uitkomsten van het volgende onderzoek, dat dit najaar start, verwacht NIAD-onderzoeker Han Kui per dat het experimenteergedrag onder jon geren verder zal zijn toegenomen. „Wij be twijfelen of het totale gebruik van softdrugs nog toeneemt, maar steeds meer jongeren proberen het uit." Kees Neeteson benadrukt de schadelijke nauwelijks relaties zijn t drugs. soft- en hard- Cannabis. Frans Leenders, algemeen di recteur van het Boumanhuis, eer bundeling van consultatiebu reaus voor alcohol en drugs ir Zuid-Holland: „Ik ben erg beducht voor pa niekverhalen. Ouders zien hun kinderen soft drugs gebruiken en denken dat ze daardoor aan de heroïne raken. Het staat vast dat dit met een zeer klein percentage gebeurt. Maar het allergrootste deel maakt er kennis mee, zoals men in de pubertijd ook voor het eerst alcohol drinkt. Als je die softdrugs dan crimi naliseert, zoals nog steeds te veel gebeurt, ra ken ouders in een hysterische kramp, effecten van softdruggebruik. „Ik raakte in de loop van de door die jongeren ook niet normaal meer reageren". jaren steeds meer geïsoleerd. Ging steeds moeilijker met de buitenwereld communiceren. Ik werd wantrouwend, paranoïde, soms agressief. Onbevangen gedrag was er niet meer bij." Grootste probleem, vindt hij, is dat het je berooft van allerlei maatschappelijke perspectieven. Neeteson staat met zijn zorg niet alleen. Twee jaar ge leden was er zeer grote belangstelling bij informatieavon- Legaliseren Het overheidsbeleid met betrekking tot verdovende mid delen staat sinds jaar en dag in het teken van de schei ding van soft- en harddrugs. Voor softdrugs (het gebruik, de koffieshops, de marihuanateelt) is een gedoogbeleid ontwikkeld. De harddrugwereld wordt daarentegen wel Gewoon te koop bij de hasjkruidenler op de hoek: de koffieshop. De gebruiker van softdrugs raakt op den duur aan de coke of de heroïne. Het is een veelbestreden maar hardnekkige theorie. Met de verschijning van het boek 'Hasjiesj en Marihuana' rakelt auteur en drugshulpverlener Kees Neeteson de oude discussie over de nadelen van softdruggebruik weer eens op. Neeteson vindt dat veel te gemakkelijk over risico's wordt heen gestapt. Collega 's vinden dat hij paniek zaait. justitieel aangepakt. Dat gedoogbeleid heeft hier en daar tot een enorme wildgroei van koffieshops geleid en om die uitwassen te be strijden is voorgesteld deze jonge sector te le galiseren. Mario Lap (NIAD): „In dat geval heb je de middelen om het circuit onder controle te brengen. Koffieshops moeten aan vestigings eisen voldoen. Je kunt een vergunning i trekken als je constateert dat er toch hard drugs over de toonbank gaan. Je snijdt de ge organiseerde misdaad zo ook af van een bron van inkomsten." Er kleeft nog een voordeel aan legalisering. Via de Warenwet kunnen kwaliteitseisen worden gesteld aan de verkochte produkten. De in Nederland geproduceerde cannabis is zo ver doorgeteeld dat er inmiddels een ze< hoog percentage werkzame stoffen (THQ i zit. Jaap Jamin, van het Jellinek-centrum: „Het gebruik van softdrugs zo is dat ook in de wet gedefinieerd kent een aanvaardbaar risico. Maar een klant weet nooit precies wat het percentage THC is. Dat zou op de ver pakking moeten staan, zodat je weet waar je aan toe bent". Misbruik Alle regulering, controle en decriminalisering kan, zo geven de betrokkenen wel toe, niet verhinderen dat een deel (men schat nu: 1 3 procent) van de jongeren vervalt in soft- drugmisbruik, wat eventueel kan leiden tot een overstap naar harddrugs. Frans Leenders (Boumanhuis): „Er zijn al lerlei grote politieke en economische ontwik kelingen in de wereld, waardoor mensen op drift raken. Veel jongeren, bij voorbeeld uil Oost-Eeuropa, komen hun geluk in het Wes ten zoeken. Maar er is niet zo maar een vaste baan met een cao-loon. Toch moeten ze snel een bestaantje opbouwen en dat kan via de drugswereld. Dat gaat met ellende geps en om dat een beetje te dempen, gebruiken ze ook drugs." Leenders is er van overtuigd dat misbruik van drugs bijna nooit los kan worden gezien van de problemen die de persoon in kwestie in zijn leven ondervindt. Er is van meerdere kanten op gewezen dat Marokkaanse jongeren via het koffieshop milieu veelal verslaafd zouden raken aan harddrugs. Leenders: „Die jeugd staat helemaal onder aan de lad der in onze samenleving. Geen banen, geen inkomen, geen perspectief, geen opvoedingskaders meer die hun gedrag een beetje reguleren. Ook de hulpverlening is niet in geslaagd deze jongeren te bereiken. Voor iemand met zo weiniR kansen zijn drugs hèt alternatief." Jamin (Jellinek) is het daarmee eens: ..Als je maat schappelijk buitenspel staat, is de drugshandel en dus vaak ook drugsgebruik een manier om een beetje bij te blijven." Overigens voegt Jamin er graaR aan toe dat alco holmisbruik hoog uitsteekt boven het misbruik van andere schadelijke genotmiddelen. „Alcohol is absoluut probleemmiddel nummer één, op grote afstand gevolgd door soft- en harddrugs." En al zijn collega-hulpverle ners, ook Kees Neetson, vallen hem daarin bij.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29