Euro Disneyland niets voor zenuwpezen Vrije tijd Cursus videofilmen Elektrische luchtverfrisser Cacharel n Kantoorbeurs ZATERDAG 3 OKTOBER 1992 27 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Green on red 'Too much fun' CNR Records) Met het sterke 'Scapegoats' liet de tot duo uitgedunde formatie Green on Red zich vorig jaar van haar meest melodieuze kant horen. Op 'Too much fun' wordt die lijn verder doorge trokken. Voor Gor-begrippen is dit andermaal een zoetgevooisd album met nog wat méér coun try western-invloeden. Net als op 'Scapegoats' laten de twee Amerikanen zich telkens door verschillende muzikanten bij staan. Dat komt de klankkleur rijkdom van 'Too much fun' ten goede en voorkomt eenvormig heid, een gevaar dat op de eer ste Green on Red-platen altijd nadrukkelijk op de loer lag. Zanger Dan Stuart zorgt met zijn knauwzang en zijn zwart gallige teksten voor de pikante en doordringende ondertoon op alle twaalf nummers. Gitarist Chuck Prophet speelt uiterst in getogen en tokkelt veelvuldig op allerlei schootgitaartjes. Alleen op het imposante 'The getaway' laat hij zijn instrument gieren en piepen. Too much fun' verrast wat minder dan 'Scapegoats' maar is toch een puike plaat. Peter Gabriel 'Us' der ver weg, nog wat shakers uit Senegal en de brommende bas van Tony Levin, het moet alle maal integreren in de wereld muziek van Gabriel. Een typisch geval van 'door de klanken de muziek niet meer horen'. Heel irritant zijn ook de teksten. Grossierde Gabriel voorheen in puntige en diepgaande observa ties ('Not one of us') of geënga geerde noodkreten ('Biko') op Us valt hij je bijna een uur lang lastig met navelstaarderij van de ergste soort. WK KLASSIEK Berlioz 'Symphonie fantasti- que, op. 14, Le Carnaval romain, op. 9' Koninklijk Concertge bouworkest o.l.v. Mariss Jansons EMI TOWSSUNSeNsgl SYMPHet FANTASTIC Peter Gabriel stelt danig teleur met 'Us'. Alle tien nummers zijn het resultaat van veel knip- en plakwerk van stukjes band die bij talloze sessies zijn opgeno men. Daarbij waren bepaald niet de minste muzikanten be trokken maar al hun bijdragen .komen in zeer verbrokkelde vorm tot de luisteraar. Het meest schrijnende voorbeeld is de geweldige violist L Shankar. Hij doet op bijna elk nummer mee maar nooit langer dan een seconde of vijf achtereen. Een voldragen compositie met een pointe of een climax zit er niet bij. Ook het drama is goed deels uit Gabriel's muziek ver dwenen. De zanger die sinds de soundtrack 'Passion' uit 1989 geen nieuwe songs het levens licht liet zien, heeft met 'Us' te veel gewild. De neusfluit uit Verweggistan, de sabartrom- mels uit een Afrikaans land, een strijkerskwartetje van wat min- Zoals altijd behoorde het optre den van Mariss Jansons ook in juni '91 tot de hoogtepunten van het Amsterdamse concert seizoen, maar ditmaal hebben we er ook een hoorbare herin nering aan over gehouden. En wat voor een! Sinds de legenda rische opname onder Beecham heeft geen uitvoering van de Symphonie fantastique mij zo meegesleept met alle details en bijna surrealistische uitbundig heden van deze schitterende ^partituur. Jansons neemt de dramatiek van deze 'episode uit een arties tenleven' merkbaar tot uit gangspunt en haalt werkelijk al les uit de muziek wat er in ziL Hij vindt daarbij steun bij een Concertgebouworkest in top vorm, dat hem een muzikaal kleurenpalet in handen geeft, waar veel andere dirigenten ja loers op kunnen zijn. Groots! Liszt 'Liederen' Brigitte Fassbaender (mezzosopraan), Jea- nYves Thibaudet (piano) Decca De liederen van Liszt zijn min der bekend dan zijn pianower- ken, maar daarom zullen de eerste maten meteen al een ver rassing opleveren. Het is de eer ste van vele, want al bezat Liszt niet de sensitiviteit voor teksten die Schubert kenmerkte, men selijke gevoelens waren hem verre van vreemd. Om de ge voelswereld van deze liederen het volle pond te geven is echter een vertolkster nodig die er voor honderd procent in gelooft, en dat is bij Fassbaender zeker het geval. Met haar warme, van intensiteit geladen mezzosopraan geeft zij Liszts romantiek alles, zonder daarbij ook maar één moment te ver te gaan. Hier is een groot artieste aan het werk, prima be geleid door de jonge Thibaudet, en samen slagen zij er in deze liederen boven zichzelf uit te til len. PK Veel Nederlanders hebben, naast hun fototoestel, een vi deo-camera in huis. De 'Mini cursus Videofilmen' leert hoe je er handig mee kunt omsprin gen. Alles wat je erover dient te weten staat in een veertig pagi na's omvattend boekwerkje. De techniek wordt in het mi nicursusboekje vlot afgedaan. De aandacht is veel sterker ge richt op de vraag hoe je een leu ke videofilm kunt maken. Dat wordt aan de hand van praktijk- tips duidelijk gemaakt. Voor de videofilmer die méér uit de ca mera wil halen geeft de cursus ook praktische aanwijzingen voor het monteren van de op namen, met of zonder techni sche hulpmiddelen. Ook voor mensen die nog maar kort in het bezit van een videocamera zijn, of de aan schaf ervan overwegen, geeft de minicursus de nodige informa tie om alle mogelijkheden te le ren kennen. Bestelling door overmaking van 9,95 gulden op gironummer 338 ten name van Bureau Voor lichting Foto Film Video, post bus 20130, 7303 HC Apeldoorn, met vermelding 'cursus video filmen'. Brise, een van de fabrikanten van luchtverfrissers, heeft een variant ontwikkeld die werkt op het lichtnet. 'Plug-In' stop je ge woon in het stopconctact, waar na het produkt gaat geuren. Het geheel is niet groter dan een nachtlampje en blijft 30 dagen achtereen werken. Er zijn twee geursoorten en het produkt kost tijdelijk 4,95 gulden, in plaats van 7,95 gulden. Een navulling, in duo-pak, kost 5,95 gulden. Verkrijgbaar bij drogisten en Su permarkten. DINGEN Cacharel, bekend van kleding en parfums komt nu ook met een make-up-lijn. In deze fraaie verpakking zitten van boven naar beneden: poeder, mascara en lipstick. Prijs van de produkten loopt van 17,50 gulden (lip-pot- lood) tot 59 gulden voor de poederdoos. Meer informa tietelefoon 02940-8 04 05. In nieuw jasje In een nieuw jasje gestoken krijgt het oude, vertrouwde Electro van Jumbo de titel 'Speelgoed van het jaar' toebe deeld in de catego rie schoolgaande kinderen. Aangepast aan de tijd is het nu gecomputeriseerd en heet Computer Electro. Het spel be vat meer dan 1600 vragen over de meest uiteenlopen de onderwerpen. Van het spel is ook een juniorversie kinderen vanaf vier jaar. Prijs 139,95 junioruit voering 129,-. Nieuw is deze raamkandelaar met het silhouet van een boom met vogel. Hij wordt compleet geleverd met kaarsen en kransjes in een geschenkverpakJdng. De kandelaar is ook verkrijgbaar in verschillende kerstuitvoeringen met een madonna, een ster, een engel en een kerstboom. De kandelaar kost 29,95 gul den. Voor meer informatie: TSC/Inspiration, telefoon 01718-2 33 34. SPELLETJES Jolanda Oukes Fraai uitgevoerd maar weinig gebruiksvriendelijk m W mentsparkenge- bied is 1992 het jaar van EuroDisney. De Eu ropese kloon van het Ameri kaanse Disneyland en Dis- neyworld opende in april zijn poorten. En niet zonder suc ces: ruim 6 miljoen mensen hebben de gepeperde toe- Spelfabrikant MB is handig op de Disney-hausse inge sprongen en heeft het spel EuroDisneyland op de markt gebracht. Ouders die denken dat ze hun grut tevreden kunnen stellen met dit spel in plaats van een tripje naar het Parijse pret park komen bedrogen uit. Hoewel de spelattributen er prachtig uitzien, laat de ge bruiksvriendelijkheid nogal wat te wensen over. De attri buten zitten zo knullig in el kaar dat ze al uit elkaar vallen als je er naar kijkt. De flink uit de kluiten l sen doos bevat bijna te veel om op te noemen. Maar we doen het toch maar. Naast het speelbord en de dobbel steen onontbeerlijk voor bijna elk spel vinden we een EuroDisneytrein, een kas teel, een BigThunder-Moun- tain-set, een galjoen, een ei landset met 6 schatkisten, een Orbitron ruimteschip, een cargo-module, 3 Alice-in- Wonderlandfiguren, zes fles jes, vier pionnen met onder stel, 4 paar Mickey-Mouse- oren, 4 ballonnen, 4 teddybe ren, 4 souvenirtasjes, 4 honk balpetjes, 6 kogellagers en 2 magneten. De plastic attributen moeten eerst helemaal in elkaar wor den gezet, maar op de bin nenkant van de doos staan de bouwtekeningen. Misschien heeft het aan ons gebrek aan nirtje: een paar ballonnen. In een minuscuul kleine doolhof moet je de snelste weg naar het witte konijn zien te vin den. Je gaat als Alice in Won derland die onderweg flesjes toverdrank tegenkomt. Daar mee kun je groter of kleiner worden, al naar gelang de doolhof aangeeft. Als je er in slaagt het witte konijn te omarmen, mag je gelijk de ballonnen meenemen. Met alle souvenirs begeef je je naar het Tinker-Bell vakje. Zij tovert je pion naar de ophaal brug van het kasteel. Als je een knikker boven in het kas teel laat vallen en de deur raakt, glijdt je pion omlaag naar Main Street. Je bent dan technisch vernuft gelegen, maar we zijn ruim een uur aan het klussen geweest. Toch teleurstellend dat je na een uur zwoegen moet con stateren dat zelfs het hante ren van een pincet al te veel is voor de kunstwerkjes. Doel van het spel is het verza melen van een aantal souve nirs, te weten Mickey-Mouse- oren, ballonnen, een teddy beer en een tasje van de sou venirwinkel. Degene die als eerste alle attributen in de wacht heeft gesleept, mag meedoen aan de triomftocht langs lyiain Street. Er zijn twee manieren om je te verplaatsen: je loopt of neemt de trein. De dobbel steen bepaalt hoeveel plaat sen je vooruit mag. Op het speelbord is een aan tal speciale vakjes. Deze zijn te herkennen aan een afbeel ding van Tinker Bell, Mickey Mouse of Minnie Moiise. Als je hierop terechtkomt, kun je de pion van een van je tegen spelers naast die van jouw zetten. Op die manier kun je hun jacht op souvenirs be hoorlijk tegenwerken. De vier souvenirs als eerste moet je het souvenirstasje ha len verkrijg je door vier op drachten uit te voeren, die plaatsvinden in Frontierland, Adventureland. Discovery- land en Fantasyland. De eerste opdracht voor het tasje speelt zich af in een goudmijn. Het is de be doeling een klompje goud in een mijnwagentje te laten vallen. Als het niet lukt, moet je bijkans de hele berg slopen om het goudklompje weer op zijn goede plaats te leggen. De Mickey-Mouseoren kun je krijgen als je zes schatkisten aan boord van het piraten- schip weet te brengen. Het schip staat echter zo wankel dat het ons in ieder geval nog niet is gelukt. De volgende halte is het ruimteschip Orbitron. Met behulp van magneetjes moet de cargo-module (een soort autoband met daarin een magneet) een bepaald traject afleggen. Door het ruimte schip, waar ook een mag neetje in zit. boven de modu le te houden, kun je de mo dule laten bewegen. Als je de eindstreep zonder kleer scheuren bereikt, krijg je een teddybeer. Op naar het laatste souve- EuroDisneyland is een prach tig, gedetailleerd uitgevoerd spel maar volslagen onspeel- baar. Zowel met kinderen als volwassenen is het een crime. Er gaat zo veel tijd verloren met het (her)opzetten van een spelopdracht dat er totaal geen gang in zit. Bovendien is een klein zetje tegen de tafel of een ongecontroleerde be weging voldoende om de zaak ineen te laten storten. Resultaat na enkele uren spe len met vier personen: de op dracht in de mijn lukte slechts twee keer, de op dracht met het ruimteschip slechts eenmaal en de op dracht in het doolhof twee keer. Niemand slaagde er in de zes schatkisten aan boord van het piratenschip te krij gen. EuroDisneyland is dus louter om naar te kijken, maar dat is niet helemaal de bedoeling van een spel. EuroDisneyland van MB. Ge schikt voor 2 tot 4 spelers vanaf zeven jaar. Prijs: rond de 70 gulden. Een van de mapst verkochte produkten op dit moment: de schootcomputer. Ze zijn al te koop rond de 3500 gulden. Een kleurenscherm kost beduidend meer, terwijl ook het stroomver bruik veel hoger ligt. pr foto „Een complete kijk op het kantoor." Zo om schrijft directeur Bakker van de RAl -beur- ;n -tentoonstellingen de komende Effi ciency Beurs. De beurs wordt gehouden van donderdag 1 tot en met vrijdag 9 oktober. De expositie is ook op zaterdag 3 oktober erdag geopend en op de maandag- en dinsdagavond (5 en 6 oktober) tot 21 uur. De Efficiency Beurs is vooral een tentoon stelling voor 'beslissers': hoger kantoorper soneel en afdelingsmanagers die zich ko men oriënteren op aankopen van nieuwe apparatuur of systemen. De toegangsprijs is hoog: 30 gulden. Maar menige exposant le vert z'n contacten in het bedrijfsleven gratis toegangskaarten Typerend voor de 'kantoorbeurs' nieuwe stijl is de EB-Infoshow. Onder het motto 'Hoe stroomlijn ik mijn dagelijkse bedrijfs voering' wordt ieder uur in het daarvoor in gerichte theater in de Europahal een thema aan de orde gesteld. Een voorbeeld is 'tele- foonmanagement' waarbij de bereikbaar heid en service richting klant een rol spelen. Een ander onderwerp is goede archivering en het bijhouden van poststromen. Dit laastste is een veel voorkomend probleem. Tijdens de EB-Infoshow geven exposanten aan op welke wijze hun systemen, produk ten en diensten een oplossing kunnen bie den. Aan de EB '92 nemen ruim 300 exposanten deel. Waar mogelijk is gestreefd naar een voor de bezoekers overzichtelijke indeling. Om te beginnen is vooraan in de Europahal de Poststraat, waarin produkten en diensten op het gebied van postverwerking en huis drukkerijen zijn samengebracht. Nieuw is de aandacht voor documentatie- informatiesystemen (DIS). In de Europahal is een speciaal paviljoen ingericht waarin vijftien bedrijven op het gebied van micro grafie, optical disk en image-processing zich presenteren. Een centrale informatietafel en een seminar-theater zorgen voor een zo goed mogelijke voorlichting aan de bezoe kers over de mogelijkheden de papier stroom in te dammen en beheersbaar te maken. In de Europahal zijn verder ook de stands van bedrijven als Kopieersystemen Neder land (KN), Kodak, Minolta. Agfa en Veen- man belangrijke leveranciers van kopiërsen faxen. De Zuid- en Westhal zijn het terrein van de kantoorverbruiksartikelen, verstrek kers. kantoor- en bedrijfsinrichtingen tele communicatiebedrijven. Faxen en telefoon systemen zijn daar ook ruim vertegenwoor digd. In de nieuwbouw, de Holland- en Rand stadhal js een combinatie van hardware, randapparatuur en software te zien. Bedrij ven als Apple. Borland, Exact. MAL Word Perfect, Unit 4, Toshiba, NEC, OKI en Lex mark presenteren zich in deze hallen. Voor in de Hollandhal zijn in het software-pavil joen een aantal aanbieders overzichtelijk bijeengebracht. Gedurende de gehele beurs wordt een ge weldig aantal seminars, lezingen en confe renties gehouden. De thema's hebben te maken met alle facetten van het kantoorle ven. Veel van de door deze branche-organi satie Vereniging voor Kantoor-, Informatie- en Communicatietechnologie te houden se minars zijn voor bezoekers gratis toeganke lijk. De meeste duren een ochtend of mid- Cursus sterrekunde De Volkssterrewacht Simon Stevin in het Brabantse Hoeven organiseert van 19 tot en met 23 oktober (de herfstvakantie) een va kantiecursus sterrekunde. Dit gebeurt in sa menwerking met de kampeerboerderij De Olmen die vlakbij de sterrewacht ligt. On derwerpen zijn: de zon, planeten, maan. kometen, meteoren, het leven van de ster ren, de melkweg en de evolutie van het heelal. De cursus bestaat uit 10 lessen die 's ochtends en 's avonds worden gegeven De cursus kost 350 gulden, inclusief maaltijden en overnachtingen op de kampeerboerderij. De sterrewachtcursus zonder verblijfkost 108 gulden, inclusief het cursusboek. Meer informatie bij Volkssterrewacht Simon Ste vin in Hoeven, tel. 01659-2439 en 2493.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27