Leidsch Dagblad Schiphol aan ramp ontsnapt Madonna prikkelt fantasie met 'Sex' Drukste Taptoe ooit verloopt vlekkeloos Vreeman: WAO kan veel eerder worden ontdooid ZATERDAG 3 OKTOBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39972 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Vlieger Pakistaanse Boeing maakt 'voorzorgslanding' met volle tanks Schiphol is dinsdagavond aan een ramp ontsnapt. Een Boeing 747 van Pakistan International Airlines (PIA) keerde kort na de start met technische problemen terug naar de luchthaven. De vlieger verzuimde echter zijn brandstof te lozen, waardoor het vliegtuig veel te zwaar was, en met een enorme klap op de landingsbaan neer kwam. De Jumbo raakte door de schok ernstig bescha digd. De brandstoftanks bleven als door een wonder heel, waardoor Schiphol een ramp bleef bespaard. Een dag eerder stortte een Air bus van PIA neer in Nepal. Daarbij kwamen alle 167 inzit tenden om het leven, onder wie veertien Nederlanders. Bijna ging het dinsdag opnieuw mis. De Jumbo was net van Schiphol met volle tanks opgestegen voor een vlucht naar Islamabad, toen de 'gezagvoerder problemen met de cabinedruk kreeg. Het vermoeden bestond dat een vrachtdeur niet goed was geslo ten. Daarop besloot hij terug te keren naar Schiphol. In plaats van eerst zijn overtollige kerosi ne (tientallen tonnen) boven zee te lozen, landde hij met vol le tanks. Het is niet bekend waarom, de vlieger zijn kerosine niet dumpte. PIA weigert alle commentaar op het incident. Bij de landing klapten een aantal veiligheidsventielen van de banden. Het toestel is op ei gen kracht naar de pier ge taxied, waar nog eens een aan tal ventielen klapte. Nadat de passagiers waren uitgestapt, is het vliegtuig naar een hangar van de KLM op Schiphol-Oost gesleept. De KLM wil, omdat het hier om een klant gaat, niet zeggen hoe ernstig het toestel is beschadigd. Volgens ingewijden zijn er echter scheuren gecon stateerd van zo'n tien centime ter lang in de romp onder de vleugels. De schade beloopt vele miljoenen guldens. Waarom op Schiphol op het moment van de landing geen alarm is gegeven, is onduidelijk. De Luchtverkeersbeveiliging (LVB) was op de hoogte van het feit dat het toestel terugkeerde, geen kerosine had gedumpt en te zwaar was. Woordvoerder G. Knook wijst echter de suggestie van de hand dat er sprake was van een noodsituatie. Er was volgens hem geen aanleiding om hulpdiensten als brandweer en ambulance te alarmeren. Het is volgens Knook ook niet de verantwoordelijkheid van de verkeersleiding om de gezag voerder op te dragen zijn ker osine te lozen, een gebruikelijke procedure bij voorzorgslandin gen. Volgens Knook is in dit soort gevallen de gezagvoerder verantwoordelijk. „Hij bepaalt of hij binnenkomt of niet." De Nepalese regering heeft inmiddels een commissie in het leven geroepen die een onder zoek moet instellen naar de ramp met de Airbus van afgelo pen maandag. De commissie moet over drie maanden verslag uitbrengen. onderzoeken WASHINGTON GPD De Amerikaanse marine gaat diepgaand onderzoeken hoe het mogelijk is dat het vliegdek- schip USS Saratoga donderdag avond in de Egeïsche Zee tij dens een NAVO-oefening twee raketten kon afvuren op een Turkse destroyer. Eén van de ra ketten trof doel, waarbij vijf Turkse mariniers werden ge dood. Er vielen vijftien gewon den. De opperbevelhebber van de NAVO, generaal John Shalikash- vili, NAVO-secretaris-generaal Wömer en de waarnemend Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Eagleburger boden de Turkse regering giste ren hun verontschuldigingen aan. Het is niet voor het eerst dat Sea-Sparrows incidenten ver oorzaken. In 1989 leidde een reeks ongelukken, waarbij tien Amerikanen omkwamen, tot een tijdelijke oefeningenstop. HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Oostelijke wind Wolkenvelden.en-mogelijk wat re gen Middagtemperartuur rond 16 graden Oostelijke-wind, zwak tot matig, rond kracht;3. In de loop van de dag toenemend tot vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer tot krachtig, 6, in net Waddengebied later tot hard, 7. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Perioden met zon, ook wolkenvelden en dinsdag mogelijk regen. De eerste dagen veel wind. Middagtemperatuur rond 16 graden. advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk. tel. 01719-46566 fax. 01719-48547 Bardot mocht ezeltje Charly laten castreren NICE AP De Franse ex-filmster Brigitte Bardot, die bekend staat om haar dierenliefde, heeft geen fout gemaakt door in 1989 een ezel te laten castreren die niet van haar was. Dat heeft de rechtbank in Nice gisteren be slist. Bij haar villa in St. Tropez, waar honderden dieren verblij ven, was destijds ook de ezel Charly te gast. Charly was ei gendom van zakenman Jean- Pierre Manivet uit Lyon. Omdat Charly een oogje kreeg op de vrouwtjesezel Mimosas, besloot Bardot tot een rigoreuze in greep. Nadat hij er achter kwam dat zijn ezel was gecastreerd span de Manivet een rechtszaak aan. Hij verloor en moet Bardot nu 1600 gulden schadevergoeding betalen omdat hij haar naam als dierenvriend door het slijk heeft gehaald. ZATERDAGS z BIJVOEGSEL Het gebruik van Softdrugs en het gevaar van ernstiger verslaving. De meningen verschillen. Het einde van het Veronica-ideaal: branieschoppers van weleer voelen een jongensdroom verkwanseld Leidse politicoloog J.W. Janssens: commissaris der Koningin is geen politieke kneus 'Us'. Een dramatisch album van zanger Peter Gabriel. Denkwijzen Gespreksregels. De Kraakbeweging heeft de binnenstad van Amsterdam positief veranderd. Een proefschrift over roerige tijden. Van prehistorie tot pruikentijd: Romeinse forten aan het Noordzeekanaal. LEIDEN EMIEL FANGMANN ERNA STRAATSMA Met een volgens de politie 'compleet vlekdceloos' verlopen Taptoe kende de 3-Octobervie- ring gisteravond een 'voorbeel dige start'. Zonder oponthoud of incidenten trok de massale optocht door de binnenstad van Leiden. Volgens de politie was het gisteren aanmerkelijk druk ker in de stad dan andere jaren aan de vooravond van 3 okto ber. Rond de Taptoe gaat het ver haal dat de ene helft van Leiden uitloopt om naar de andere helft te kijken. Gisteravond was het aantal deelnemers aan de Taptoe echter zo groot, dat ve len zich verwonderd afvroegen of er nog wel genoeg Leidenaars resteerden om langs de kant te staan. Toch waren daar ook nog eens duizenden aanwezig. Zij moesten soms wel een uur wachten op de stoet van sport - De Amerikaanse president Bush heeft er gisteren bij de VN op aangedrongen een resolutie aan te nemen die Servische militaire vluchten boven Bosnië-Her- cegovina verbiedt. Bush zei dat de VS klaar staan om een vlieg verbod te helpen afdwingen. In augustus zeiden Servische leiders dat de luchtmacht niet meer ingezet zou worden in Bosnië, maar die belofte kwa men zij niet na. Bush zei dat de Serviërs blijkbaar niet uit zijn op vrede, zodat „een krachtig ant woord van de internationale ge meenschap" nodig is. Over het vliegverbod bestaat in Washington geen overeen stemming. Het Witte Huis en Buitenlandse Zaken zijn voor stander, maar het ministerie van defensie is bang dat de VS betrokken zullen raken bij de strijd. Marine VS gaat raket-incident VANDAAG PAGINA'S36 Binnenland3,5 Buitenland6 Cultuur17 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Financiën24,25 Info14 Programma's8,9 Regio11,13,15 Religie23 Sport19,21 Vrije Tijd27 Zaterdags bijvoegsel 29 t/m 35 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 7 Eén lichtgewonde bij steekpartij Bush roept op tot vliegverbod boven Bosnië HET WOORD IS AAN P. C. Brederode Het gaat met mensen als met spoorbruggen: ontzettend zware lasten krijgen zij soms te dragen, maar er is bij de bouw op gere kend. lieden en muzikanten, die elk jaar langer lijkt te worden. Opvallend was dat steeds meer jongere deelnemers aan de Taptoe lijken mee te doen. De gemiddelde leeftijd moet er gens rond de tien jaar hebben gelegen. Zelden mocht een zo'n grote groep kleuters en jonge kinderen zo laat naar bed. De 3 October-Vereeniging zag ook haar wens om een 'lint van licht' door de stad te trekken waarheid worden. Vrijwel alle deelnemers droegen speciale lichtgevende buttons, die door de Vereeniging waren verstrekt. Op een enkele vechtpartij na had de politie het gisteravond rustig. Het ernstigste incident deed zich voor aan de Steen straat, waar een feestvierder met een mes werd gestoken. Hij raaide slechts licht gewond. Tot twee uur vannacht deden zich verder geen noemenswaardige ongeregeldheden voor. De Leidse Taptoe werd gisteravond gedomineerd door jeugdige deelnemers. foto henk bouwman IPostcode I jwoonploets I 8 712141 400053 Comeback 2Grigori Javlinski is weer in. De econoom zou dé kandidaat zijn om de Rus sische premier Jegor Gai dar, te vervangen. Mini-opera /y Het LAK-theater I brengt in december samen met de Stichting Station Friedrich een mini- opera uit: 'Primadonna'. Op de bres Pastores springen op de bres voor de binnenvaart want er is on voldoende oog voor de schipper en zijn gezin. Vice-voorzitter Ruud Vreeman van de PvdA vindt dat de be vriezing van de WAO-uitkerin- gen al ongedaan gemaakt kan worden, als het aantal mensen in de WAO niet meer stijgt. Hij zegt dit in een interview met Het Parool, dat gisteren werd gepubliceerd. Het kabinet moet volgens Vreeman niet wachten met het 'ontdooien' van de uitkeringen tot het aantal WAO-ers is terug gebracht tot het niveau van 1989. Dat is tot nog toe het uit gangspunt. „Dat niveau haal je niet snel. Er is een sociaal ge baar van dit kabinet nodig als de trends gunstig zijn", aldus Vreeman. Volgens hem is er nu al sprake van zo'n gunstige trend. Vreeman zegt zich te ergeren aan de gespierde taal van CDA- fractievoorzitter Brinkman, wiens uitlatingen hij onverstan dig noemt. De WAO-kwestie is volgens Vreeman „geen onder werp voor politieke discussies. Je moet kijken of je, zonder el kaar op te jagen, een goede op lossing kunt vinden om de klip pen te omzeilen." hier in Nederland zijn we na tuurlijk wat gewend." Het boek zal in de boekwinkels worden aangeboden naast een lifesize kartonnen Madonna, met bijna ontbloot bovenlijf. Aan alle kan ten is gezorgd voor de publici teit. Om de exclusiviteit nog extra te verhogen, heeft de popster alleen een interview toegestaan aan het Amerikaanse tijdschrift Vanity Fair. Daarbij staan nog nooit eerder gepubliceerde fo to's, waarop Madonna deels ontkleed is te zien. Toch zijn de zoetsappige afbeeldingen in Va nity Fair, waarop Madonna po seert met knuffelberen en ander kinderspeelgoed, heel wat an ders dan in het boek, zo blijkt uit het verhaal van journaliste Maureen Orth. Orth noemt het boek 'the dir tiest coffee-table book ever pu blished'. Tijdens het interview valt ze, Sex doorbladerend, van de ene verbazing in de andere. Of het nu is om foto's van Ma donna in actie met twee lesbi sche skinheads of om een stukje tekst waarin de popster het mannelijk geslachtsdeel afdoet als 'een derde been', dat ze nooit zou willen hebben. Op de vraag van Orth of ze met dit boek niet te ver gaat in het verheerlijken van perversi teiten, zegt Madonna juist aan te willen tonen dat ze niet zulke frustaties heeft als anderen. „Omdat ik er niet zo moeilijk over doe, kan ik ermee om gaan", zegt ze. Als iedereen dat zou doen, zou er volgens de popster meer safe seks en min der mishandeling zijn. Nu al wordt gesproken over de grootste bestseller sinds tijden. Op 21 oktober komt Madonna's boek Sex uit, een compilatie van erotische foto's van de popster. Tot deze datum is alles rond het boek in grote geheimzinnigheid gehuld. Het fotoboek is verpakt in folie, dat alleen met een scherp mes is open te snijden. Geen enkel exemplaar mag van te voren worden ingezien, ook niet door de pers. Met als gevolg dat de nieuwsgierigheid alleen maar wordt aangewakkerd en de aandacht voor het boek met de dag toeneemt. Volgens uitgeverij Seeker Warburg, die het boek voor Eu ropa op de markt brengt, is dit vooral te danken aan het 'publi- citeits-spelletje' rond het boek. „Die Madonna is zo slim", zegt woordvoerster B. Silich. „Het is een boek met haar fantasieën. Door niks van te voren prijs te geven, gaat nu iedereen de ei gen fantasie erop los laten. Ze doen hetzelfde als zij. De kran ten hier in Engeland laten er he le pagina's op los. Ze verzinnen alles zelf. Dat is precies wat we nodig hadden." De bestellingen voor het boek komen nu al bij duizenden bin nen, zegt Silich. Zelf heeft ze er al een kijkje in mogen nemen. „Ik ken het van binnen en van buiten. En ik denk dat iedereen er veel plezier aan zal hebben. Anders zou het niet Madonna's naam dragen." Importeur Nilsson Lamm in Weesp, die het boek in Neder land voor tussen de 75 en 100 Madonna tijdens de presentatie van haar film 'In Bed With Madonna' pp het filmfestival in Cannes. archieffoto gulden op de markt brengt, doet van harte mee aan de sfeer van geheimzinnigheid. „Ik heb het zelf niet gezien. Het schijnt wel aanstootgevend te zijn", aldus promotiemedewerkster E. Ves- seur. „Ze doet het geloof ik met colaflesjes en allerlei beesten. In een paar Amerikaanse staten zal het wel verboden worden. Maar KEUKENS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1