Inbraak-preventie op de lange baan Trudie van der Luit: 'Vroeger durfde ik het huis amper uit' Unieke houtwal blijft intact Regio Leiden Ondersteuningsgroep voor verzorgers van dementerenden Zegerplasloop Alphen Voormalige laboratoriumschool te koop ZATERDAG 3 OKTOBER 1992 IS Politie Oegstgeest bezorgd over werkdruk De Oegstgeester politie vreest dat speciale projecten om misdrijven te voorkomen, in de toekomst moeten wor den geschrapt. Het korps wijt dit aan de toenemende werkdruk in Oegstgeest door de op handen zijnde reor ganisatie van de politie. 'Beveiligd wonen'. We hebben gewoon te weinig mensen om die extra taken te kunnen uit- Het project 'Beveiligd wonen' houdt in dat politiemensen in een bepaalde woonwijk huis- aan-huis voorlichting geven over maatregelen die inbrekers buiten de deur moeten houden. Zo geeft de politie advies over verbeteringen aan hang- en sluitwerk. Assistentie De vorige winter ging de Oegst geester politie langs de deuren bij de bewoners van de Prinses Beatrixlaan, de Prinses Ire- nelaan, Prinses Marijkelaan en de Prinses Margrietlaan. Vol gens Tas is deze woonwijk des tijds uitgekozen omdat hier minder huizen staan dan in an dere wijken. „We hadden ge dacht dat die wijk ons daardoor werk zou besparen. Want zo'n Het aantal inbraken in Oegst- I geest is in de tweede helft van vorig jaar gestegen van 69 naar cijfers van het korps. Vooral wo ningen waren het doelwit van i inbrekers: het aantal woningin braken nam toe van 45 in het eerste half jaar van 1991 tot 68 het laatste halfjaar. Het totaal I aantal misdrijven in het dorp j steeg in 1991 tot 400. Maar het I aantal misdrijven dat door de politie werd opgelost, steeg ook: van 18 naar 23 procent. Volgens de plaatsvervangend commandant P. Tas is de stij- ging van het aantal misdrijven I in 1991 niet schrikbarend. Maar hij maakt zich wel zorgen over de toekomst in Oegstgeest. „Door de op handen zijnde re organisatie blijft er extra werk liggen. Zo is dit jaar niet zeker of we toekomen aan het project Open dag Springschans I Het Leiderdorpse kinderdagverblijf De Springschans aan de Wilddreef houdt op zaterdag 10 oktober een open dag. Bedrijven, instellingen en particulieren kunnen informatie krij gen over de kinderopvang-mogelijkheden van de Stichting Ca- talpa waar De Springschans deel vanuit maakt. De Springschans is die dag geopend van 10.30 tot 14.30 uur. Lezing over gif in voedsel voorschoten Wanneer is voedsel giftig, hoe bepaal je dat en hoe veilig is ons drinkwater? Dat is het thema van een lezing van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde (KMTP) in Voorschoten. Op woensdagavond 21 oktober spreekt A. Pie- ters in het Bondsgebouw naast rooms-katholieke kerk aan de Leidseweg over de gevaren van bestrijdingsmiddelen voor ons voedsel. Hij licht zijn verhaal toe met behulp van kleurendia's. Aanvang: 20.00 uur. Dierenarts in boerderij 'Katten Mie' voorschoten De voormalige boerderij 'Wie kan keeren de hand des heeren' aan het Voorschotense Nicolaespad wordt waar schijnlijk een kliniek voor kleine huisdieren en een paardenkli- niek. Een Voorschotense dierenarts heeft volgens een gemeente woordvoerder een acceptabel bod gedaan. In totaal deden 23 mensen een bod op de boerderij waar jarenlang 'Katten Mie' zwerfkatten opving, variërend van symbolische bedragen tot he le hoge sommen. Het gemeentebestuur"is nog in onderhande ling met de dierenarts. Verzorgers van thuiswonende dementerenden kunnen bin nenkort in Leiderdorp ervarin gen uitwisselen in een zoge naamde 'ondersteuningsgroep'. Het is de bedoeling dat in een ondersteuningsgroep maximaal tien mensen wekelijks bij elkaar komen. Ze kunnen elkaar steu nen en tips geven over de ver zorging en begeleiding van de menterende mensen. In totaal komt de groep acht keer bijeen. Een wijkverpleegkundige en een maatschappelijk werker bege leiden de deelnemers van de ondersteuningsgroep. Dementie is een ziekte die leidt tot geestelijke achteruit gang bij oudere mensen. In Ne derland zijn naar schatting 300.000 ouderen die verschijn selen van dementie vertonen. De verwachting is dat dit aantal in de toekomst door de vergrij zing nog verder zal toenemen. De zorg voor dementerende ouderen komt meestal neer op de schouders van familieleden: partners en kinderen. Voor de verzorger van een dementeren de is de ziekte vaak een alles overheersend probleem. Naar mate het proces van dementie verder voortschrijdt, wordt de verzorging van de patiënt steeds moeilijker. Soms worden de de menterenden achterdochtig of agressief. Vergeetachtigheid en karakterveranderen nemen toe en de verzorger raakt steeds meer aan huis gebonden. Dit betekent voor de verzor gers vaak een zware persoonlij ke belasting, onzekerheid en verlies van sociale contacten. In een 'ondersteuningsgroep' kun nen deze mensen stoom afbla- 3 ideeën opdoen. Voor de 57ste keer alweer wordt zaterdag 10 oktober in Alphen de Zegerplasloop gehouden. Deze sportieve prestatieloop is geschikt voor beginnende en getrainde lopers en gaat over den. de 750 een bijna autovrij parcours. De ze starten om 14.15 afstanden waarvoor kan worden ingeschreven zijn 5, 10, 15 en 20 kilometer. Het inschrijven, start en finish zijn bij het clubhuis preventieproject betekent voor ons toch een extra belasting. Maar de hoeveelheid werk viel uiteindelijk toch tegen: we had den er namelijk geen rekening mee gehouden dat die huizen een stuk groter zijn." Volgens Tas is het niet zeker dat deze winter een nieuwe wijk onder de loep wordt genomen. „We hebben nu al gebrek aan personeel. Straks moeten we in het nieuwe district gaan samen werken met Katwijk, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg en Warmond. We verlenen nu al assistentie aan het korps in Kat wijk. De werkdruk is enorm hoog en er worden veel over uren gedraaid. Daarom weet ik nog niet of we dit jaar nog wel toekomen aan inbraak-preven tieprojecten. Of we moeten een héél klein wijkje uitkiezen." van Oegstgeest in de nabije toe komst de gevolgen van de toe nemende werkdruk in het korps aan den lijve zullen ondervin den. „We zetten natuurlijk ons beste beentje voor om onze ta ken zo goed mogelijk uit te voe ren. Maar ik sluit niet uit dat de burgers er straks toch iets van gaan merken." HAZERSWOUDE-DORP De jonge Hazerswoudse band Ba sement Bash staat op zaterdag 10 oktober voor de tweede keer in jongerencentrum Stek, Dorpsstraat 252 in Hazerswou- de-Dorp. De entreeprijs be draagt 7,50 gulden, leden beta len 5 gulden. De voormalige dependance va kocht aan de hoogste bieder. i de laboratoriumschool Rijnland a De voormalige dependance van de Labora toriumschool Rijnland aan de Leiderdorpse Van Geerstraat staat te koop. Het gebouw wordt begin november bij inschrijving ver kocht aan de hoogste bieder. De Laboratoriumschool huist aan de Leidse Dreef en maakt deel uit van de Leid- se Hogeschool. Omdat de dependance aan de Van Geerstraat niet meer werd gebruikt, is het pand overgedragen aan de rijksdienst 'Domeinen 's Gravenhage'. Die wil het pand nu verkopen. Wat de nieuwe bestem ming van het verlaten gebouw wordt, is nog onbekend. Het gebouw werd in het begin van de ja ren tachtig in gebruik genomen als depen dance van de Laboratoriumschool. De school telde 460 leerlingen en kon die niet meer kwijt in het hoofdgebouw aan de Leidse Dreef. De school verzorgt middel baar en hoger beroepsonderwijs. Studenten kunnen een chemische of een medische richting kiezen. De school kwam in 1988 in het nieuws toen studenten het hoofdgebouw bezetten uit protest tegen de onderwijsbezuinigin- gen van de toenmalige minister Deetman. In de dependance werd echter gewoon les gegeven. Toen vier van de dertig actievoe rende leerlingen daar een bezetting uitrie pen, stuurde de conciërge het kwartet weg met de woorden: 'Actie? Wegwezen jullie'. Bezwaren tegen Buitenhof 'ongegrond' leiderdorp ues8eth buitink De bezwaren tegen de bebou wing van het laatste gedeelte van de Leiderdorpse nieuw bouwwijk Buitenhof worden verworpen. De vereniging 'De Hollandsche Molen' en de Alge mene Leidse Studenten Roei vereniging 'Asopos de Vliet' hadden protest aangetekend te gen het laatste gedeelte aan de Dwarswatering. Volgens het on afhankelijk bureau voor ruimte lijke ordening en architectuur Kuiper Compagnons zijn die bezwaren echter ongegrond. Volgens 'De Hollandsche Mo len' mag de bebouwing niet te dicht bij de Zijllaan-molen staan, omdat dit de wind zou belemmeren en de molen bui ten gebruik zou stellen. Daar door zou het beeldbepalende monument niet meer kunnen worden onderhouden en lang zaam afbrokkelen. Kuiper vindt echter dat de hoogte van de be bouwing rondom de molen 'waarborg biedt dat een vol doende windvang voor de in standhouding van de molen is gegarandeerd'. 'Asopos de Vliet' maakte be zwaren tegen de bouwplannen omdat de nieuwe brug naar de nieuwbouwwijk Bloemerd II roeiwedstrijden op de Dwars watering zou belemmeren. „Er kan niet worden waargemaakt dat de Dwarswatering een grote betekenis heeft als roeibaan voor wedstrijden tussen meer dan twee of drie boten. De Dwarswatering dient slechts in belangrijke mate als oefenbaan voor wedstrijden", oordeelt het gemeentebestuur. De raadscommissie ruimtelij ke ordening spreekt zich op 5 oktober uit over de bezwaren en het bestemmingsplan voor het laatste gedeelte van de Buiten hof. Oegstgeestse spoort al 40 jaar huisdieren op De ondersteuningsgroep is een initiatief van het Kruiswerk Hart van Holland, de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning Midden Rijnland en het Gecoördineerd Ouderenwerk. Mensen die zich willen opgeven voor de onderteuninsggroep, kunnen tussen 9.00-13.00 uur bellen naar het Gedoördineerd Ouderenwerk: tel. 071-413536, en tussen 13.00-14.00 uur met Kruiswerk I lart van Holland, tel. 071-410131. Opgave is mogelijk tot 1 november. De eerste on dersteuningsgroep komt half november voor de eerste keer bij .elkaar. van atletiekvereniging AAV '36 aan de Sportlaan in Alphen. Hier is tevens kleed- en douche gelegenheid voor de deelne- Voor kinderen en ongetrainde lopers zijn er twee korte afstan- kwartier eerder dan de rest. Ge legenheid tot inschrijven voor alle afstanden is mogelijk vanaf 13.00 uur. oegstgeest miep de graaff Geen bloemen, recepties of lintjes voor de Oegstgeestse Trudie van der Luit. Haar veer tigjarig jubileum als enige bestuurslid van de Stichting Amivedi gaat geruisloos voorbij. Ze heeft trouwens geen tijd om er bij stil te staan. Praktisch haar hele leven staat in het te ken van verdwenen en gevon den huisdieren. Van der Luit fungeert voor de hele regio Leiden als een soort baken: ze houdt lijsten bij van verdwenen of gevonden hon den en katten (een enkele vogel daargelaten) en stuurt deze naar de diverse plaatselijke bla den. Zij krijgt de telefoontjes van verontruste eigenaren bin nen en ontfermt zich niet zel den zelf over één of ander ver dwaald huisdier. Dat doet ze nu dus al sinds het begin van de jaren vijftig. „Toen ik begon stonden mijn kinderen nog in de box. Nu pas ik vaak op m'n kleindochtertje van anderhalf. Als de telefoon gaat, komt zij al met pen en pa pier aanrennen. Ook zij weet niet beter", lacht de Oegstgeest- Subsidie heeft ze nooit gehad. Wel sinds kort een postzegelver goeding, een kleine 200 gulden per kwartaal, van de Stichting Dierentehuis Leiden en Om streken. Heel blij is ze ook met het antwoordapparaat dat ook sinds kort bij de telefoon staat en dat haar wat meer be wegingsvrijheid geeft. „Want echt hoor, vroeger durfde ik het huis amper uit te gaan." Inmiddels is mevrouw Van der Luit 'dik 70'. Stoppen met haar werk noemt ze nu nog on mogelijk. „Ik zou best de pijp aan Maarten willen geven, maar dat kan niet. Ik heb geen opvol ger, terwijl mijn rayon alleen maar groter is geworden. Dat loopt tegenwoordig tot aan Woubrugge en Voorschoten toe. Ja, er zijn weieens mensen die zeggen dat ze me een handje willen helpen, maar daar heb ik niets aan. Dan ben je de hele dag bezig om contact met el kaar te houden. Je moet toch één centrtfai adres hebben waar de mensen naar toe kunnen bellen. En ik krijg een bende te lefoontjes per dag hoor!" Het aantal zoekgeraakte die ren is sinds de begintijd van Amivedi alleen maar groter ge- Natuurbus bij Hofdijkckschool oegstgeest lenderwijs hoe bepaalde facet ten van de flora en de fauna in elkaar steken. De bus blijft de hele dag bij de school staan. Het Wereld Natuurfonds is ook nauw betrokken bij het na tuurproject op de school. De leerlingen maken daarbij ge bruik van de Panda natuurkist, met onder meer spelletjes, boe ken, diaseries, knuffelbeesten en het materiaal voor een mini- musical. De leerkrachten krij gen de beschikking over een uitgebreide handleiding. Voor de leerlingen is er de Panda Na- tuurkrant, met allerlei opdrach- De tentoonstellingsbus van het Wereld Natuur Fonds de Panda Natuurbus staat op dinsdag 6 oktober bij de Hofdijckschool in Oegstgeest. Het bezoek wordt afgelegd in het kader van een natuurproject waarmee de leerlingen van de basisschool twee weken lang in touw zijn. De tentoonstelling die in de Panda Natuurbus is ingericht, heeft als thema 'Leve de ver schillen'. Door zelf allerlei han delingen te verrichten, ontdek ken de jeugdige bezoekers spe ten Natuur in Voorschoten gespaard De Oegstgeestse T. Amivedi al 40 jaar in het teken worden, zo is haar ervaring. „Ik adviseer altijd om naam en tele foonnummer in <^e halsband van het dier te schrijven, maar de mensen denken er gewoon niet aan. Of ze gaan er vanuit dat hun dier niet kan weglopen. Nou. ik kan je verhalen vertel len... Bijvoorbeeld van katten 'aangewaaide' vogel. Haar leven staat via de Stichting gevonden huisdieren. die uit de verhuiswagen komen zetten en wég zijn." Drama's heeft ze in die veer tig jaar ontelbare keren meege maakt. „Mensen die ontroost baar zijn als hun dier zoek blijft. Ook andersom: eigenaren die hun dier niet meer terug willen als het eindelijk boven water is. FOTO HIELCO KUIPERS Dan krijg je wel een klap in je gezicht. Of je hebt je rot gepuz zeld en denkt een dier van ie mand te hebben gevonden, bel je de mensen op. blijkt 'ie allang thuis. Dat gevi i de voorschoten wilfred simons Een uniek stukje Voorschotense natuur blijft behouden. De ge meente en het Waterschap van Veen- en Geestlanden hebben besloten om de boezemkade van de Noord-Hoflandsche Pol der zó te verzwaren, dat een daar aanwezige houtwal niet hoeft te worden gekapt. De werkzaamheden aan de dijk, die bij de Voorschotenaren bekend staat als de 'Voorwetering', be ginnen komende maandag. Woordvoerder P. Eikhuizen van de afdeling Groen van de gemeente, is blij met het bereik te akkoord. „De houtwal heeft zich de afgelopen vijfentwintig jaar ongestoord kunnen ontwik kelen. Er zijn nog steeds plek ken waar alleen brandnetels groeien, maar er zijn ook delen waar een hele interessante en diverse kruidenvegetatie is ont staan. Er zijn inheemse heesters en bomen gekomen, zoals krent, kornoelje, vlier en mei doom. Dat zijn op zich heel ge wone planten, maar door de grote verscheidenheid aan soor ten is het gebied toch bijzon der." Bovendien is het struweel een geschikte woon- en broed plaats voor zangvogels. Eikhuizen benadrukt dat de gemeente weinig aan de hout wal hoeft te doen. „Het natuur gebied is vanzelf ontstaan en het kan zichzelf onderhouden. De gemeente maait er alleen af en toe om de diversiteit te be vorderen." Hij benadrukt dat het om een groot gebied gaat: de wal is 750 meter lang en ge middeld zo'n vier meter breed De houtwal kwam in gevaar toen hei Watent hap van Veen- en ieesdanden besloot <i.ii de kade moest worden opgehoogd. De secretaris van het Water schap. D. de Blaeij, zegt „De dijkhoogte is 40 tot 50 centime ter onder NAP. Als de dijk zou overstromen of doorbreken, lo pen alle achterliggende Voor schotense wijken gevaar Het boezemwater staat namelijk in open verbinding met het Schie kanaal en met de Oude Rijn. Bij een doorbraak is er dus vol doende 'voeding'." Aanvankelijk bestond het plan om de houtwal om te hak ken en een laag van vijftig centi meter klei op de dijk aan te brengen. Dat plan is van de baan, aldus De Blaeij. „Formeel mogen er op een boezemkade geen heesters en bomen groei en. Maar ja, het natuurgebied is er nu ai." Het Waterschap ver hoogt de dijk nu vooral aan de waterkant en maakt een nieuwe beschoeiing. De nieuwe oplossing is duur der dan de oude. De Blaeij spreekt van een totaalprijs van 200.000 gulden: ..Ais we het op de oude manier hadden ge daan, hadden we 50.000 gulden bespaard." Hii heeft geen spijt van de meerkosten. „In deze tijd moet je er rekening mee houden. Ie kunt het niet meer maken om zomaar een natuur gebied om te hakken." Volgens Llkuizen zijn de extra kosten echter gedeeld. Hij zegt dat ze geen 50.000 gulden bedragen, maar slechts 31.775 gulden. waarvan de 12.500 gulden ger haar reke- nngr emt. De Blaeij en Elkuizen zijn het aver de noodzaak om e verbeteren. Eikhui zen zegt: „De dijk lekt. Er loopt een pad door de houtwal, waar veel omwonenden recreëren. Dat pad is nu enorm drassig. Als de dijk is verzwaard, wordt de bodem droger. Dat is goed voor de natuur en ook goed voor de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15