'Zijn hele ziel zit in dat geveltje' De Stemming Regio Leiden moet omrijden Rijnlands Zeehospitium breidt uit in regio ZATERDAG 3 OKTOBER 1992 Wevershuisjes Spilsteeg kruipen uit de steigers De restauratie van de 17de-eeuwse 'wevershuisjes' aan de Spilsteeg wordt eind van dit jaar voltooid. foto holvast LEIDEN WIM WEGMAN Vanaf maandag begint het 'gro te omrijden' in Leiden. Die dag sluit de gemeente het dr. Lely- viaduct af. Het bouwwerk wordt de komende vier weken afge broken en opnieuw, maar nu aanmerkelijk breder, opge bouwd. Al die tijd kan het auto verkeer geen gebruikmaken van de onderdoorgang. Automobi listen richting Plesmanlaan worden geacht om te rijden via Haagweg, Stevenshofdreef, Val- kenburgseweg en de nieuwe provinciale weg tussen Katwijk en Leiden. Voetgangers en fietsers kan nen wel van het viaduct gebruik blijven maken. De gemeente legt een noodconstructie aan, zodat de doorgang voor hen ge waarborgd blijft. Alleen op 7, 8 en 9 oktober moeten ze uit de buurt van het Lelyviaduct blij- Sloop en herbouw van de on derdoorgang is nodig vanwege de verdubbeling van de spoor lijn Leiden-Den Haag. Bedrijven langs de Amphoraweg en het winkelcentrum aan de Dia mantlaan blijven bereikbaar, zij het dat het verkeer ook hier wordt omgeleid. De moeilijkheden voor het verkeer worden rond 12 oktober nog groter wanneer de gemeen te een nieuw brugdek plaatst in de gerenoveerde Blauwpoorts- brug. Dit werk gaat in totaal drie weken duren. Het verkeer dat normaal via de Steenstraat rijdt, wordt omgeleid via de Morssin gel. Het bestemmingsverkeer dat de stad uit wil, moet via de Morsstraat rijden. Het eenrich tingverkeer wordt voor die gele genheid omgedraaid. Auto's richting binnenstad willen, kun nen daardoor niet langer via de ze straat rijden. Toen Aad Koppe zeven jaar geleden ontslagen werd als metselaar, kon hij vanwege zijn leeftijd hij was toen ai een flink eind in de vijf tig een normale baan wel vergeten. Maar nu hij sinds een jaar bij de sociale werkplaats De Zijl Bedrij ven werkzaam is, staat hij weer elke dag in de bouw. Zichtbaar tevreden komt hij van de steiger naar be neden. „Zijn hele ziel en zaligheid zit in dat ene ge veltje", zegt W. van Stigt, chef Openbare Werken. LEIDEN OLAF VAN RUNSOEVER In maart van dit jaar is de ge meente begonnen met het res tauratie van de karakteristieke 17de eeuwse 'wevershuisjes' aan de Spilsteeg. De pandjes, die lange tijd in gebruik zijn ge weest als opslagruimten, wor den weer geschikt gemaakt als woning. Waarmee niet alleen de buurt wordt opgekalefaterd, maar er bovendien meer men sen in dit deel van de binnen stad worden gehuisvest zoals de gemeente graag wil. Om de kosten enigszins te drukken, heeft Leiden besloten het werk niet door een 'gewone' aannemer te laten uitvoeren. In de Spilsteeg werken nu uitslui tend mensen die om wat voor een reden dan ook niet of niet meer in de normale bouw te recht kunnen. „Mensen die ge heel of gedeeltelijk zijn afge keurd, mensen die te oud zijn of jongeren die het vak nog moe ten leren", legt Van Stigt uit. De laatsten zijn ingeschakeld via het zogeheten leer/werksys- teem van de gemeente. Handen Jan Vesseur is één van de leer lingen die van het leer/werk- systeem gebruikmaken. „Ik heb eerst een tijdje in de zwakzinni genzorg gewerkt. Daar kreeg ik al snel genoeg van. Ik wilde met m'n handen werken en liet me omscholen tot timmerman. Maar door gebrek aan ervaring kwam ik nergens aan de bak. Via het uitzendbureau ben ik hier terecht gekomen." In het half jaar dat Vesseur nu als timmerman, werkt heeft hij veel geleerd. „En dat is nu pre cies waar het om gaat binnen het leer/werk-systeem. Na ver loop van tijd hebben deze men sen genoeg ervaring en kunnen ze doorstromen naar een 'echte' baan", aldus Stigt. Deze manier van werken heeft wel een aantal conse quenties voor de werksfeer. Uit voerder B. Krijgsman: „Soms gaan er wel eens wat dingetjes fout, dat is heel normaal. Maar een terechtwijzing wordt door de oudere mensen al vaak op gevat als een verwijt. Zij zitten immers al hun hele leven al in de bouw. Toch moet je zorgen voor een goede sfeer, anders heb je gelijk vijf zieken. De combinatie leerlingen en oude rotten in het vak komt vol gens Krijgsman ten goede aan de kwaliteit van de restauratie. „Als een beginneling bij een aannemer iets fout doet wordt al snel gezegd: 'Ach, laat maar zitten joh'. Het moet allemaal snel. Hier moet een fout her steld worden, anders leren ze het nooit." Ambachtelijk De restauratie van de Spilsteeg het overgrote deel van de huisjes wordt in de oude stijl te ruggebracht bestaat volgens Van Stigt uit veel ambachtelijk werk. „De mensen vinden het leuk om hier te werken omdat het nogal afwijkt van de gewone bouw. Het maakt nogal wat uit of je nou 100 dezelfde flats bouwt of oude huisjes uit de 17de eeuw restaureert. Dit werk is voor de bouwer iets om trots op te zijn", zegt Stigt. Eind van dit jaar moet de res tauratie voltooid zijn. Het is vol gens Van Stigt nog maar de vraag of die streefdatum ge haald wordt: „Als de werkne mers een andere baan krijgen aangeboden, gaan ze hier weg. Door deze wisselingen van het personeel treden er nog al eens vertragingen op. Maar tot nu toe hebben we het elke keer weer gered." Het hoogste punt is in ieder geval al bereikt. Daarom was het gisteren een beetje feest. Stigt: „Ik wilde graag een Kop van Jut tegen de gevel aanzet ten, maar in verband met 3 ok tober was het nogal moeilijk om aan zo'n ding te komen." Uit eindelijk is het Stigt toch gelukt en mocht Wethouder Van Rij proberen met een klap van de moker de hoogte van acht me ter te evenaren. OMLEIDINGSROUTE Auto's die normaal van de dr. Lelylaan gebruikmaken, worden vanaf maandag geacht via de Stevenshof en de nieuwe S4 te rijden. tekening Lelyviaduct voor auto's gesloten POLITIEKE RUBRIEK De nieuwe Dikke van Dale windt er geen doekjes om. Het citaat om het woord opportunisme te verklaren laat niets aan duidelijkheid te wensen over. In de politiek zie je vaak je reinste opportunisme. Van Dale zegt het en dus is het waar. Of niet? Een bewijs van deze stelling kan deze week zijn geleverd. Door de WD-fractie in de Leidse gemeenteraad. Het kan de liberalen niet ontzegd worden dat ze werk maken van het oppositie voeren. Vorig jaar presenteerde de fractie een eigen bezuinigingsnota met een paar bruikbare voorstellen die het college van B en W overnam. Dit jaar is er weer een complete reactie op de nieuwe bezuinigingsplannen en de komende begroting. Belangrijkste onderdeel van het WD-verhaal is dat de burgers ontzien moeten worden. En niet zo'n klein beetje ook. Via een kleine verhoging van de bestaande belastingen en de introductie van een aantal nieuwe heffingen willen B en W 3,9 miljoen extra binnenkrijgen. De WD wil dat bedrag terugbrengen tot 0,2 miljoen. Bepaald geen klein verschil. Nu is het niet zo heel vreemd dat de WD alles over deze boeg gooit. De liberalen houden nu eenmaal niet van belastingen en hun kiezers gruwen er helemaal van. De afkorting staat tenslotte niet voor niets voor Vermogens Verdedigings Dienst. Opvallend is echter de Zo af en toe belt de gemeentelijke afdeling voorlichting eens naar de krant. Deze week gebeurde dat ook. Om te vertellen dat donderdagmiddag om half twee een wethouder aan een andere wethouder een nieuw cultuurgidsje zou geven. „Het is leuk voor jullie om daar bij te zijn", zei de voorlichter er nog bij. We dachten het niet. Maar het levert in elk geval een éénige foto op. foto henkbouwman verklaring in het WD-rapport: „Hoewel in het begin van deze raadsperiode de collegefracties en D66, anders dan de WD- fractie, geen enkele moeite hadden met lastenverhogigen is dit geleidelijk enigszins veranderd." En toch stelt het coUege van B en W nu weer een enorme lastenverzwaring voor, staat een eindje verderop. De WD is dus de partij die het consistente beleid voert, zo wil zij doen geloven. Maar wie de geschiedenis een beetje kent weet nog wel hoe het altijd is geweest. De WD was altijd faliekant tegen de verhoging van de gemeentelijke belastingen, maar als het er op aan kwam, dan ging de fractie akkoord. Toen zat de partij echter nog in het college. En dat is het verschil. Het handelen zonder bepaald beginsel, naar de eisen van het ogenblik, waarbij men er naar streeft iedere omstandigheid ten voordele van zichzelf of zijn partij aan te wenden. Het is waar wat Van Dale zegt. (JvD) D66-raadslid Jan Hoekema is boos. Boos op de burgemeester, die hem dit jaar wéér geen uitnodiging heeft gestuurd voor het internationale 3 oktober-gala dat vorige week vrijdag werd gehouden in de Pieterskerk. Vorig jaar vielen hij en zijn D66- vriendjes buiten de boot, dit keer weer. Hoekema, beleidsmedewerker op het ministerie van buitenlandse zaken, had zich er zo op verheugd. Tafels vol gratis hapjes en drankjes, een flamboyante modeshow van Frank Govers en lekker babbelen met vip's als Pieter van Vollenhoven en Elco Brinkman. „U had het ons beloofd," pruilde hij dinsdag tijdens een vergadering. „Wat u belooft, moet u ook doen", verweet hij de burgemeester. Die arme Hoekema toch. Rianne van Schreven (Groen Links) had medelijden: „Ik zat vrijdagavond nog te denken: is D66 wel verzorgd?" Vorig jaar was er geen geld om de raadsleden uit nodigen, dit jaar ook niet. De kosten van het feest werden betaald door sponsors. De gemeente betaalde niet maar kreeg wel een aantal uitnodigingen toegestuurd. Genoeg om alle anbassadeurs en het college van B en W te inviteren, te weinig om alle 39 raadsleden te vragen. Goekoop beloofde vorig jaar de wens van Hoekema te onthouden. Onze toevoeging in deze rubriek (5 oktober 1991) dat 'kinderen die vragen worden overgeslagen' heeft hij blijkbaar ook onthouden. En Hoekema moet nu maar eens leren dat kinderen die zwijgen alles krijgen. (ES) Joop Walenkamp, namens het CDA wethouder van onder ?er economische zaken, had i goede vriend: Chris Verplancke, voorzitter van de vereniging voor ambulante handel in Leiden. Met de leider i de Leidse marktkooplui overlegde de wethouder dikwijls r de toekomst van de markt. Allerlei plannen werden gemaakt, die Walenkamp niet zonder trots presenteerde. Een grotere markt, een bijzondere markt bij de Hooglandsekerk, geen kraampjes meer voor de beelden op straat. Als Walenkamp erover vertelde, zat Verplancke aan zijn zijde. En die knikte met zijn hoofd. Maar af en toe moest hij ook een beetje met zijn hoofd schudden it er waren nog wat dingetjes waar beide heren het nog niet helemaal over eens en. Maar dat komt wel goed, want we zijn nog in overleg, zeiden ze dan. Het is niet goed gekomen, zo bleek deze week. Een woedende Verplancke belde op naar de krant. Sprak boze woorden, dreigde met acties. Verzekerde dat de marktkooplui hun kramen in de lente niet weg zullen halen, zoals de gemeenteraad wil. Walenkamp reageerde tamelijk laconiek. Hij lijkt niet zo onder de indruk te zijn van de dreigementen van Verplancke. Dat is immers een goede vriend, met wie hij nog verder gaat overleggen. Het zal inderdaad zo'n vaart wel t lopen. Het enige wat aan de hand is, is dat zijn vriend Verplancke door de marktkooplieden tot de orde is geroepen. Het lijkt wel alsof je n vriend bent van politici en :t van ons, zeiden zij. Dat is helemaal niet waar, riep Verplancke. Maar dat moest hij i de markthandelaren dan lar eens bewijzen. En dus belde hij de krant om zijn verhaal te vertellen en een hete lente aan te kondigen. Een hete lente? Welnee. Wedden dat die vee gezworen vrienden gezellig samen over de markt lopen, als in het voorjaar de zon zich weer van haar beste kant laat zien? (JvD) KATWIJK» WILLEKE HEUKOOP Het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk onderzoekt momenteel de mogelijkheid van een tweede plaats voor het revalidatiecen trum 'ergens in de regio Lei den'. Het Katwijkse revalidatie centrum blijkt nu vaak voor mensen uit de regio Lei den/Alphen aan den Rijn niet goed genoeg bereikbaar te zijn terwijl van daaruit wel vraag is naar de diensten van de revali datie. Het is de bedoeling met de uitbreiding de 'revalidatie- poot' van het Zeehospitium meer te profileren in de regio. Waar eventuele nieuwbouw zou moeten komen, is nog de vraag. Directeur Van Corten- berghe is van plan hiefbver op korte termijn tl?'gaan overleg gen met ziekenhuizen in de re gio. „Het gaat erom hoe bedien je de regio zo goed mogelijk van de revalidatiemogelijkheden?" zegt hij. „Of zoiets dan in de buurt van het Academisch Zie kenhuis in Leiden moet komen, bij een van de andere zieken huizen of dat er nieuwbouw moet worden gepleegd, moet nog worden onderzocht. Aan elk van deze opties hangt vanzelfsprekend ook een prijs kaartje. Maar dat het onder de vlag van het Rijnlands Zeehos pitium gebeurt, staat buiten kijf." VRIJE TIJD Bibliotheek Belangstellenden kunnen zon dag 4 oktober een rondleiding krijgen door de bibliotheek in de Nieuwstraat. Tevens is er een verkoop van afgeschreven boe ken tussen 12.00 en 16.00 uur. Verhalen De Leidse Vertelkring houdt zondag 4 oktober een kennis makingsavond voor mensen die graag verhalen willen vertellen. De bijeenkomst bgeint om 19.30 Aanmelden: tel. 177015/417800. Computercursus Op maandagochtend 5 oktober houdt de Suze Baartschool van 10 tot 12 uur een voorlichtings ochtend over de opleiding Computergebruik. Deze oplei ding, die in januari start, is be doeld voor werkloze vrouwen van 25 jaar en ouder die mavo- iixi niveau hebben. De oplei ding - drie dagen per week - duurt een jaar. Eigen bijdrage is 60 gulden. Adres van de school: Donizettilaan la, Leiden. Inl. bij T. Huurman, consulente. Tel. 071 - 320355. Voedingen Aids Op maandagavond 5 oktober is het HTV-care i eiden open voor een thema-avond over voeding en aids. Mevrouw de long houdt een inleiding voor men sen die /eh akty hebben of ser opositief zijn, maar ook voor nauw betrokkenen. De avond begint om 20.00 uur. Het café is gevestigd in 'Dc Bakkerij', Oude Rijn 44 in U*iden. Inlichtingen: Wijnand Glimmerveen, tel. 071 -615505. AGENDA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13