Leiden Regio Deklaag afvalberg dun en vervuild Taptoe licht op dank zij jeugd Een smulpaap wordt biefstuk ZATERDAG 3 OKTOBER 1992 11 Lely-viaduct yt o Met de afsluiting I J van het dr. Lelyvia- duct worden in Leiden maandagochtend flinke verkeersproblemen ver wacht Werkdruk yt j- De Oegstgeester I 3 politie maakt zich zorgen over de werkdruk. Speciale projecten moeten wellicht worden geschrapt N LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN 071-161417 Overkappingen moeten veiliger LEIDEN LOMAN LEEFMANS De gemeente gaat strenger toe zien op de veiligheid van over kappingen die tijdens Leidens Ontzet bij cafés worden neerge zet. Uit een controle de afgelo pen dagen, is overigens geble ken dat de tijdelijke bouwwerk jes dit jaar al veel veiliger waren dan vorig jaar. Ambtenaar Van Dijk: „Wij kijken alleen of er on gelukken zouden kunnen ge beuren. Een stelling waar het zijl vanaf kan waaien, is niet zo erg. Op de Hogewoerd vonden we wel een stelling waar we on ze twijfels over hadden". Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND-EN PLAFONDBEKLEDING h SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. - Voor nieuwbouw en renovatie. 1 Uitgevoerd in onverwoestbaar I kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck 1 Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze I vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van I Kom gewoon eens alles op uw I gemak bekijken. We geven u graag 1 uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. m ni ac/v. STbVCU Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roetofarendsveen, i. 01713-15361 - telefax 01713-15202 Een voetbalvereniging schoot met een grote bal raak op de Taptoe, die hier door de Sinterklaas had nauwelijks meer kinderen op de been kunnen brengen dan de Taptoe gister avond. Sommige deelnemers le ken net de luiers ontgroeid. Daarmee is de sportieve en de 3 Octobertoekomst van Leiden nog wel voor tientallen jaren verzekerd. In 'het lint van licht' droeg vrijwel iedereen een lichtgeven de button. „Chemisch licht dat vijf uur blijft branden", legde voorzitter D.P. den Os van de 3 October-Vereeniging uit. „Leuk omdat ik zelf scheikundige ben. Nee, ik weet niet hoe het werkt, te lang geleden afgestudeerd." De Vereeniging had open vuur verboden. En daar had ie dereen zich aan gehouden in een Taptoe, waaraan geen eind leek te komen. Die begon met bestuursleden van de Vereeni ging, de 16de eeuwse 'stads wachten' van Minerva, 'slaap mutsen' van de Reveille en roei ers van Njord. Met daartussen alle Leidse muziekverenigingen Er viel ook telkens een nood zakelijk gat, zodat gymnastiek vereniging 'Excelsior' af en toe haar trampoline kon verplaat sen, waarop de jonge gymnas ten hun sprongetjes waagden. Het was wel toegestaan om een wagen te versieren, maar weini gen hadden van de mogelijk heid gebruik gemaakt. Hockey club Roomburg maakte een molen, VCL en VTL hadden een enorme bal van tentdoek vlak voor een goal, de padvinders van de Dauwtrappers verenig den zich in een slang en toon den hun naam in lichtgevende letters. Elders werd een red dingsboot meegetorst en scou- tinggroup Jan van Galen ver vaardigde een lichtgevende we reldbol. Ergens aan het eind grapte sportschoolhouder Aad van der Luit aan de kop van tientallen jonge judoka's dat hij liever ■pianoleraar' was geworden. „Had ik nu rustig met één kind achter zo'n vleugel gezeten." De groep van witte vechtsportpak- ken vlak achter hem van collega Aad van Polanen was de groot ste van de Taptoe. Volgens politievoorlichter D. Graveland doen steeds meer mensen mee aan de Taptoe, omdat deze een veiliger imago heeft gekregen. Dat moge zo zijn, L. Maas-Wielinga vond de Taptoe soms ongedisciplineerd. „Achterin liep een groep bier te drinken. En zoveel ïdeine kinde ren geeft wel vrolijkheid, maar tegen het geschreeuw en lawaai doe je weinig." Maas, die als dansschool houdster traditiegetrouw in de jury zit voor de Comelis Jop- pensz-prijs, vond persoonlijk dat zwemvereniging 'De Water vrienden' wel keurig liep. Maar het driemanschap dat moest kiezen welke verenigingen zich van hun beste kant hebben la ten zien, gaf de eerste prijs van duizend gulden aan scou- tingroep Jan van Galen. Zeven honderdvijftig gulden was er voor de sportschool van Van Polanen en met de derde prijs van 500 gulden ging de scou- tinggroup St. Jozef strijken. Pad vinders zijn blijkbaar gediscpli- neerd, want verkennersgroep St. Jozef kreeg nog een eervolle vermelding, net als de korfbal lers van de Danaïden. Fruitbomen in Roomburg uit voorzorg gekapt Nieuw onderzoek op en rond de vuilstort in Roomburg heeft uitgewezen dat vanuit de stort nauwelijks giftige stoffen lekken in het grondwater en de omliggende slo ten. Wel blijkt de afdeklaag op de stort op sommige plaatsen veel te dun en vervuild. De gemeente wil de af deklaag schoonmaken en herstellen. leiden erna straatsmanomen, waarschijnlijk giftige gert visser chemicaliën herbergt. In totaal werd er in Room burg bijna een miljoen kubieke meter afval gestort. Een deel daarvan werd vermoedelijk ille gaal gedumpt. De stort werd af gedekt met grond, onder meer afkomstig uit de binnenstad. De afdeklaag, een hoeveelheid zand en puin, is over het alge meen licht verontreinigd. Op twee plaatsen blijkt de laag ern stig vervuild te zijn. Het risico bestaat dat mensen in contact komen met de vervuiling, maar de verontreiniging is niet ern stig genoeg om een gevaar voor de gezondheid te vormen. Hoewel er nauwelijks giftige stoffen uit de stort komen, zijn deze zomer als voorzorgmaatre gel fruitstruiken en -bomen in de directe omgeving van de stort weggehaald. Het onderzoek, dat in op dracht van de provincie werd uitgevoerd om een beeld te krij gen van ernstige verontreinigin gen in de provincie, heeft wei nig nieuwe feiten aan het licht gebracht over de vuilstort in Roomburg. Uit eerder onder zoek was al bekend dat de stort, die in 1964 in gebruik werd ge- Meerburg, waarin bewoners zijn vertegenwoordigd, vindt dat de stort geheel moeten wor den 'ingepakt' zodat er geen schadelijke stoffen naar buiten kunnen komen. De gemeente voelt daar niets voor omdat er dan voortdurend water uit de stort moet worden gepompt dat verontreinigd is en dus ook ge zuiverd moet worden. Daar wil de gemeente pas toe overgaan als blijkt dat vervuiling zich tot buiten de stort verspreidt. Afgraven De leden van de projectgroep, die de provincie instelde om het onderzoek te begeleiden, zijn het niet eens geworden over wat er nu in Roomburg moet gebeuren. De meest doeltref fende oplossing, de stort com pleet afgraven, is onmogelijk. Het is veel te duur en boven dien is er geen plaats om de verontreinigde grond op te slaan. De gemeente wil doorgaan met het bewaken van de vuil stort. Dat betekent dat wordt bijgehouden welke stoffen er uit komen zodat zonodig kan wor den ingegrepen. De Stichting LogiCom Alpha COMPUTERS NETWERK SPECIALIST REPARATIE EN ONDERHOUD VAN ALLE MERKEN VELE MERKEN PC's, PRINTERS EN SUPPLIES STANDAARDSOFTWARE BEU 01720-37 911 LogiCom Alpha bv Leidse erepenningen B en W kennen aan personen en instellingen die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Leidse gemeenschap de erepenning van de stad toe. Personen ontvangen steeds de zilve ren penning, aan instellingen wordt de penning in goud uitge reikt. De uitreiking heeft plaats op de avond voor drie oktober. Soms wordt de penning een extra keer toegekend. Hieronder een overzicht van personen en instellingen aan wie in de loop der jaren de penning is uitgereikt: 1927 Ir. G.L. Driessen (directeur Gemeentewerken) 1933 F.G. Rosier (referendaris ter Secretarie) 1933 Mw. Coert-de Jong (heropening De Lakenhal) 1936 3 October-Vereeniging (50-jarig bestaan) 1939 Leids Studentencorps 100-jarig bestaan) 1941 Dr. W. Stuurman (directeur Slachthuis) 1950 W. van der Laan (voorzitter 3 October-Vereeniging, 1952 Vereniging Oud Leiden (50-jarig bestaan) 1954 mej. J.L. van Hoorn (directrice Meisjes HBS) 1964 Jhr. Mr. F.H. van Kinschot (burgemeester) 1965 mej. Dr. C. Hovens Greve (arts) 1967 H. de Wilde (3 October-Vereeniging) 1968 Stichting Leidsche Spaarbank 150-jarig bestaan) 1969 Dr. E.H. Reerink (president-curator universiteit) 1970 mej. Dr. A.M.M. Smit (adv. openbaar voortg. Onderwijs) 1970 Kol. Th.H. Wessels (commandant Koksschool) 1970 S. Menken (25 jaar wethouder) 1971 Mr. C.G. van der Willegen (burgemeester) 1971 J.C. van Eek (notaris) 1972 Dr. MA van Dongen (chirurg) 1973 J. van der Zwart (secretaris Bond Amateurtuinders) 1974 Mr. Ph.J. de Ruijter de Wildt (voorz. 3 October-Ver.) 1975 Rijksuniversiteit Leiden (400-jarig bestaan) 1975 M.G. de Ponti (RK priester) 1976 I. Coster (voorzitter NW Leiden) 1977 mw. J.M. v.d. Blom (oud-raadslid) 1978 Mr. C.J. Woudstra (oud-voorz. Cie. voor de Beroepschr.) 1978 M.J.J. Riethoven (sportorganisator) 1979 H. Kleibrink (fotograaf, filmer, auteur) 1980 Dr. A.J. Vis (burgemeester) 1980 A. Verboom (wethouder) 1980 P.E.S. Biegstraaten (voorzitter Sportstichting) 1981 P. Herfst (voorzitter ver. belangstellenden Lakenhal) 1982 D.E. Krantz (voorzitter stichting Diogenes) 1983 De NV Boekhandel en Drukkerij voorheen E.J. Brill 1984 Mr. C.J.D. Waal (wethouder) 1984 mw. M.J.E. Kerckhoff (actief voor jong en oud) 1985 mw. A.B.J. van der Vliet-de Vries (huisarts) 1986 Mr. J.M.A. Biesheuvel (auteur) 1987 Rijksmuseum voor Volkenkunde (150-jarig bestaan) 1987 mw. M. Servaes-Beij ('Zangeres zonder Naam') 1988 J. van Zijp (oud-Leidato voorzitter, oud-raadslid) 1989 R. RementariaTroncosco (aktief bii Chili-front) 1989 Het Amerikaanse volk (t.g.v. bezoek van Bush) 1990 Willemijn Fock (kunsthistorica) 1991 Riet Schouten van Veldhuizen (voorz. huisv. jongeren) 1992 Ruud Paauw (journalist Leidsch Dagblad) Journalist Ruud Paauw (55) krijgt erepenning gemeente LEIDEN EMIEL FANGMANN TEEKENS ADVOKATEN Bedrijfsgerichte advokatuur Europees netwerk 07 Juridische ondersteuning van onderne mingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse regio een unièke mogelijkheid voor juridische bijstand in Europa. Korolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC tel. 071 -41 30 21, fox 071 -41 06 84 Nu ook gevestigd te: Leiden, Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG tel. 071 - 32 27 38, fax 071 -32 14 21 Treinen gestremd In de nacht van 3 op 4 okto ber is er geen treinverkeer tussen het centraal station in Den Haag en Delft. Tussen kwart voor twaalf 's avonds en half zeven 's morgens rij den er slechts enkele bussen op dit traject, omdat er die nacht werkzaamheden wor den verricht aan het station in Rijswijk. Omdat het bus- verkeer beperkt is, adviseren de NS om met de trein via Rotterdam naar Delft te rei- „Ik voel me als een smulpaap, die plotseling biefstuk is geworden. Want een journalist hoort vanaf de zijlijn naar verdienstelijke fi guren te kijken en niet zelf op het midden veld te staan", vindt Ruud Paauw. Gister avond werd Paauw, sinds 1961 bij het Leidsch Dagblad werkzaam, voor zijn Leid se verdiensten met de erepenning gelau werd. „Ik ben ijdel genoeg om het leuk te vin den", schatert de 55-jarige Paauw, terwijl hij zijn sigaar even in de hand laat rusten. „Als ik zie dat het Leidsch Studentencorps hem ook heeft gehad, ja, dan kunnen ze mij die penning ook wel geven. Maar serieus, als kop moet er eigenlijk boven: 'Te veel eer voor deze meneer'. Ik hoop dat het college gesteggeld heeft over mij, mij bijvoorbeeld koos met een meerderheid zoals bij het Franse referendum." Paauw vindt dan wel dat journalisten af stand moeten houden, de penning krijgt hij voor zijn betrokkenheid bij het Leidse wel en wee. Al weer verschijnt die spottende trek op het gezicht. „Die betrokkenheid be staal uit het zaterdagse marktbezoek. Dan hoor ik wat er leeft en kom dan steevast wethouder Joop Walenkamp tegen. 'Het roer moet om', roep ik dan." Maar Paauw deed meer. Hij behoorde tot de oprichters van het Instituut Burgerraadslieden en droeg zijn steentje bij aan de organisatie van de LD-cup, de Leidato-sportverkiezing en jurering van de Taptoe op 2 oktober. De journalistiek stond bij zijn bestuursfuncties steeds voorop. Wanneer hij hoorde 'Ruud, dit is niet voor de krant' bedankte hij voor een bestuur. Gedurende 17 jaar - tot vorige maand - was hij adjunct-hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad, waarvoor hij eerder als sport, stads- en buitenland-redacteur werk te. Zijn beste journalistieke herinneringen bewaart Paauw aan de jaren zeventig onder hoofdredacteur Han Mulder. „De maat schappij was toen ook interessanter. Nu is het dood tij, en gaat het om een procentje meer of minder." Zijn slechtste herinne ring? „Toen ik met een collega in 1970 oud- KVP-leider Romme interviewde in zijn Leidse flat aan het Lammenschansplein. Hij bood me een stoel aan, ik donderde meteen ruggelings op de grond, de stoel in drie stukken. Romme zei alleen maar 'zo.' De krant wilde de stoel nog vergoeden, maar ik vond dat Romme zijn excuses moest aan bieden." Paauw is overigens een geboren en getogen Haarlemmer en woonde tien jaar in Am sterdam-Noord. „Met Leiden heb ik in 1961 een verstandshuwelijk gesloten, maar ik heb er later toch mijn hart aan verloren. Ik denk niet dat ik de stad ooit verlaat." We gens 'aardappelmoeheid' legt hij nu het ad junct-hoofdredacteurschap neer, waarvan hij in de laatste fase de fusie met Haarlem meemaakte. „En het gaat me nog steeds aan het hart, dat de krant niet meer in Lei den wordt gedrukt. Ik heb vorig jaar op de pers die laatste editie ook helemaal zien af draaien." Vanaf volgend jaar is Paauw onaf hankelijk ombudsman voor de lezers van het Leidsch en Haarlems Dagblad. „Nu Lei den een one-paper-city wordt, is dat nodig. We denken aan een pagina per week, waar in de lezer de krant ter discussie kan stel len." Daarom stopt hij volgend jaar met zijn sportcolumn. Maar de sport - 'ik heb thuis 3000 boeken staan' - laat de medesamen steller van het boek 'De Olympische Kro niek' niet los. „Ik wil nog een boek schrij ven, over de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam. Daarvoor verzamel ik materi aal." Ook van het Nederlands Olympisch Comité, waarvan hij archivaris is, kreeg hij al eens een erepenning. „Nu kan ik dus een verzameling aanleggen. Ach, de wereld is een absurditeit." 'Kindercentrum in lege school Leiden-Noord' leiden erna straatsma De peuterspeelzalen 't Pin keltje en 't Sprongetje willen samen met kinderdagverblijf De Peuterhaven een kinder opvangcentrum in Leiden- Noord oprichten. Bij her schikking van de schoolge bouwen in Leiden-Noord kan een kindercentrum in een van de vrijkomende ge bouwen worden gehuisvest. In een nieuw kindercen trum zouden de werkzaam heden kunnen uitbreiden naar bedrijfsopvang en bui tenschoolse opvang. Daar naast willen de drie initiatief nemers 3-jarige allochtone peuters opvangen die de Ne derlandse taal nog niet goed machtig zijn. Dit sluit aan bij de plannen van de gemeente om allochtone en Neder landse kinderen apart onder wijs te geven tot hun zeven de jaar. A. de Jeu, adviseur van de oudercommissie 't Pinkeltje/'t Sprongetje: „Aan allochtone kinderen wordt nu onvoldoende aandacht besteed. Ouders houden de kinderen die de Nederlandse taal onvoldoende beheersen thuis." De realisatie van een nieuw kindercentrum zou verder een oplossing bieden voor de te krappe huisvesting van peuterspeelzaal 't Pinkel tje. In buurthuis 't Spoortje zou verder ruimte vrijkomen door het vertrek van 't Sprongetje. De initiatiefene mers hebben hun plan giste ren ingediend bij het college van B en W. Voor buurtbe woners wordt donderdag 29 oktober een toelichting gege ven op het plan, tijdens een vergadering in buurthuis 't Spoortje. Trouwjaponnen gestolen uit berging Uit een berging bij de Milanen- horst zijn twee trouwjaponnen gestolen, een witte en een zwar te. De dief maakte verder twee cassettedecks, een televisie en een hengeluitrusting buit. De deur van de berging is gefor ceerd om binnen te komen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11