Onderzoek naar boomkorvisserij Over leven Paddestoelendag Elswout met excursies en lezingen pra'enowSring Gewassen onder rook vuilverbranding schoon Fietsen nog milieuvriendelijker VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 Open dag Vogelhospitaal Haarlem haarlem Het Vogelhospitaal in Haarlem Noord houdt op Die rendag, zondag 4 oktober, open huis in de middaguren. Publiek is van 13 tot 17 uur welkom op het adres Kweektuinstraat 1 om van dichtbij te zien hoe vogels in nood in staat zijn te herstellen, indien de juiste hulp wordt geboden. Een goede accomodatie en de nodige financiële middelen zijn daarvoor onontbeerlijk. Het verzorgen van een vogel kost gemiddeld een gulden per dag. Dat lijkt niet veel, maar er zijn veel vogels in nood en de verpleegda- gen zijn lang. Het vogelhospitaal kon het afgelopen jaar de twee de quarantaineruimte laten opknappen. Dat is gebeurd met fi nanciële steun van verenigingen en stichtingen die raakvlakken hebben met het werk van de stichting Vogelrampenfonds, dona teurs en acties van schoolkinderen. Kunst in Waterleidingduinen vogelenzang In bezoekerscentrum De Oranjekom in de Am sterdamse Waterleidingduinen exposeren tot en met 18 oktober de kunstenaars Frans van Rhijn en Wander Harms. Allebei heb ben ze zich door de duinen laten inspireren. De kunstschilder Van Rhijn heeft de verstuiving van de duinen gekozen als onder werp. De tekenaar Harms heeft vooral gekeken naar de objecten die in het duingebied zijn gebouwd. De Oranjekom, Eerste Ley- weg 4 in Vogelenzang, is geopend van dinsdag tot en met don derdag tussen 9.30 en 16 uur en op zaterdag en zondag tussen 9 en 17 uur. Noordhollandse vogeldag Texel texel Wad- en zeevogels staan centraal tijdens de negende Noordhollandse vogeldag, die aanstaande zaterdag wordt ge houden op Texel. De manifestatie vindt plaats vanaf tien uur 's ochtends in het gebouw van het Nederlands Instituut voor On derzoek ter Zee (NIOZ) in t Homtje. Voor meer informatie: de vogelwerkgroepen Den Helder (tel. 02230-36232) en Texel (tel. 02240-14239). Nieuw veldwerkcentrum EcoMare texel EcoMare op Texel heeft een nieuw veldwerkcentrum. EcoMare heeft al een zeehondenopvang, een natuurmuseum en een centrum voor natuur- en milieu-educatie. Bij gebrek aan een werk- en ontvangstruimte moest EcoMare steeds vaker ver zoeken voor excursies, cursussen en werkweken afwijzen. De nieuwe vleugel heeft een grasdak en herbergt voorzieningen voor het analyseren van water- en bodemmonsters en het wer ken met levend materiaal. Ook is er via een zeewaterleiding een rechtstreekse verbinding met de Noordzee. Vissers stomen op naar 'scholbox' Voor veel vissers is het morgen de grote dag. Dan gaat de 'scholbox' weer open, een ge bied ten noorden van Den Hel der waar slechts een gedeelte van het jaar mag worden gevist. De rest van de tijd fungeert dit gebied als kraamkamer voor hoofdzakelijk schol. Op enkele uitzonderingen na mag zich in dit gebied dan geen enkele vis ser laten zien. Het Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Zee pleit voor een permanente sluiting van het gebied. Bioloog Rijns dorp van het NIOZ: „.-Mie vissers trekken er nu naar toe en in een mum van tijd wordt het leegge vist Ook de ondermaatse en jonge vis moet eraan geloven. Ie bereikt dan het tegengestelde van wat je eigenlijk wilt. In plaats daarvan kun je een be perkte vissersvloot toestem ming geven de netten in het ge bied uit te gooien. Bij voorbeeld alleen schepen die onder een bepaald aantal PK's zitten. Zo voorkom je dat de grote sche pen in een keer alles opvissen." RIVO voorziet schepen van zwarte doos Onderzoek naar milieukwaliteit van onze kust haarlem» Scholieren en milieube schermers onderzoeken de ze week grote stukken kust op milieukwaliteit. Daarbij letten ze onder meer op va ten met gif. die in Neder land vaker aanspoelen dan langs andere Europese kusten. Het onderzoek maakt deel uit van Coast- watch, een initiatief van verschillende Europese milieugroepen. In Nederland is de orga nisatie in handen van de Werkgroep Noordzee in Amsterdam. Coastwatch is uitgegroeid tot een gigan tisch netwerk van mifieu- waamemingen. zo stelt de werkgroep. Binnen een maand tijd wordt in Europa meer dan vijfduizend kilo meter kust op dezelfde ma nier onderzocht. Doel is het systematisch verzamelen van gegevens over het kustmilieu en het scheppen van een draag vlak voor een betere be scherming daarvan. In Ne derland zal zon honderd kilometer strand worden gecontroleerd Milieugroe pen en middelbare scholie ren gaan de resultaten ana- Iwrin Na vijf jaar Coastwatch- onder/oek in Nederland is duidelijk geworden dat op onze stranden relatief grote aantallen vaten met gevaar lijke stoffen aanspoelen. Het overboord zetten van 'verpakte chemicaliën' is sinds juni van dit jaar offi cieel verboden door het in werking treden van een on derdeel van het internatio nale Marpol verdrag. De organisatoren van Coastwatch willen dit (aar onder meer controleren of het Marpolverdrag op dit onderdeel effect heeft. Herfst is paddestoelentljd. In het landgoed Elswout zijn maar liefst 300 verschillende soorten te vinden. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER OLAF KRAAK overveen ter bereiken. De ouderdom kan Het landgoed Elswout in Over- veen is een waar eldorado voor liefhebbers van paddestoelen. Er zijn zo'n driehonderd ver schillende soorten te 'vinden, waaronder veel zeldzame. De afdeling Haarlem van de Ver eniging voor Natuur en Milieu educatie IVN houdt hier zondag 4 oktober een paddestoelendag met excursies, lezingen en een tentoonstelling. Volgens het IVN zijn er in het najaar in Elswout de meest uit eenlopende vormen en kleuren onder paddestoelen aan te tref fen. De meeste soorten kunnen alleen worden herkend aan de hand van een goede paddestoe- lengids. Elswout is in Nederland de rijkste groeiplaats van de zoge noemde tonderzwammen, die worden bepaald door het tellen van de groeilijnen aan de bo venkant. De dialezingen over padde stoelen beginnen ieder uur van af 11 uur 's ochtends in het hoofdgebouw. De laatste lezing start om 15 uur. De excursies sluiten aan op de dialezingen en vertrekken vanaf het hoofd gebouw. De eerste rondleiding start om 11.30 uur, de laatste om 1530 uur. Om 13.30 uur is er een speciale kinderexcursie. Aan de hand van een route beschrijving kan er ook op ei gen gelegenheid door Elswout worden gewandeld. In het hoofdgebouw is een tentoon stelling over paddestoelen te zien. Verder is daar een kinder speelhoek ingericht. De ingang van het landgoed ligt aan de Elswoutlaan in Overveen. Het kopen opgeschreven beuken, zwammen kunnen soms een verplicht, honden zijn doorsnede van veertig centime- gestaan. President-directeur P. van Duursen van Shell Nederland maakt zich grote zorgen over de 'onduidelijke en zeer trage' be sluitvorming rond het afgeven van boorvergunningen in gebie den als het Ijsselmeer. In een briefje aan de voorzit ter van de vaste kamercommis sie voor Economische Zaken schrijft de Shell-topman graag eens met de commissie van ge dachten te wisselen. Van Duur sen denkt daarbij onder meer aan het boren op het Ijsselmeer en de Waddenzee, omstreden vanwege de gevaren voor het milieu. Volgens Van Duursen valt in het bijzonder te betreu ren dat er 'weinig of geen ruim te lijkt voor discussie en afwe ging, rekening houdend met het niveau van risicobeheersing van de industrie.' Onlangs noemde de Shell- topman het ook al hard nodig dat het kabinet eindelijk een duidelijk standpunt inneemt over boringen en winning van olie en gas in de Waddenzee. Hij zei toen dat toestemming daarvoor op termijn kan leiden tot grote bijdragen aan de over heidsinkomsten. Fietsen heet milieuvriendelijk te zijn. Op de fiets vervuil je niets, is de slogan. De stichting De Klei ne Aarde uit Boxtel heeft bekeken of dat imago wel terecht is. Produktie, gebruik en afval zijn on langs onderzocht met het oog op mogelijke aan tasting van het mileu. Enkele jaren geleden zijn de fabrikanten over gestapt op aluminium als materiaal voor het ma ken van frames. Aluminium is lichter en buigt makkelijker dan het tot voor kort gebruikelijke staal. Aluminium heeft echter nadelen. Het wordt gemaakt van bauxiet en voor de winning hiervan wordt regenwoud gekapt. Aluminium kost veel energie en gaat minder lang mee dan staal. Een groot aantal onderdelen van de fiets is ver chroomd. Glimt mooi, maar verchromen is ui terst milieubelastend. Allerlei kunststof toeters en bellen maken de fiets 'reparaüegevoelig'. De auto-industrie maakt al steeds meer gebruik van lak die minder milieubelastend is. De tradi tionele verf bevat veel cadmium, lood en pigmen ten. De fietsindustrie gebruikt nog steeds ae ou derwetse en sterk vervuilende lafooorten. Door de fiets droog te stallen, roest deze minder en is overlakken niet nodig. Reinigingsmiddel Een fiets gaat langer mee als deze goed wordt on derhouden. Veel reinigingsmiddelen zijn nogal milieubelastend. De Dutch Bicycle Coporation claimt echter een reiniger en olie op de markt te hebben gebracht die milieutechnisch volledig af breekbaar zijn. De BioVeloProtect, de Bio olie, Bio Kogellagervet en de Bio Ketting Cleaner hebben koolzaad als grondstof. De olie achtige substan ties worden in de natuur binnen een maand afge broken en zijn onschadelijk. De uitstoot van de huisvuilverbranding in Alkmaar levert geen gevaar op voor de agra rische gewassen en produkten. Spinazie, boerenkool, gras, tulpen, gladiolen en koe melk onder de rook van de verbrandingsin stallatie zijn schoon. Dat wijzen voorlopige gegevens uit van een biomonitoring-programma, dat medio volgend jaar wordt afgerond. Pas dan vol gen definitieve conclusies over de meetbare effectenvan het verbranden van huisvuil ter plekke. De installatie is korte tijd gesloten geweest en voorzien van een nieuwe rook gasreiniging. In opdracht van de NV Huisvuilcentrale Noord-Holland verricht ingenieursbureau Haskoning metingen en onderzoekt het In stituut voor Plantenziektenkundig Onder zoek monsters van genoemde gewassen. De gewassen worden op drie plaatsen binnen de invloedssfeer van de vuilverbranding continu geobserveerd. Meerdere keren per jaar worden monsters genomen om eventu ele veranderingen in de produkten waar te nemen. De gewassen staan in bakken en hebben geen contact met de grond, zodat alleen de luchtkwaliteit veranderingen kan veroorzaken. j\nalyse van monsters koemelk toont aan dat het gehalte aan dioxine veel lager is dan volgens de Warenwet is toegestaan (03 pi- cogram tegenover 6 picogram per gram melkvet). Het fluoridegehalte is eveneens in orde, zo heeft controle van daarvoor gevoe lige gladiolen en gras uitgewezen. Een te hoge uitstoot van fluoride beschadigt bloe men en vergiftigt vee. Analyse van spinazie heeft opgeleverd dat er niet meer kwik op voorkomt dan lande lijk normaal is. Wel zijn er in de spinazie hogere concentraties cadmium en PAK's (polycyclische aromatische koolwaterstof fen) gevonden. Deze stoffen komen niet uit de schoorsteen van de vuilverbranding. Er wordt nog onderzocht waar ze dan wel van daan komen. Herfst. Regen. Een modderig wandelpad. ,,Ga nou 's mee had Loerakker gezegd, „je ziet van alles!" U moet weten dat Loerakker natuurminnaar is, en Zeeman alles bij voorkeur van horen zeggen heeft. Oh, Zeeman heeft dichter bij de natuur te komen, hij heeft zelfs ooit een hand boek om vogels te determineren aangeschaft (de Amazonepape gaai in huis bleek volgens de determinatiemethode een groe ne grutto of zo te zijn: het beest je was het daarmee luidruchtig oneens). Maar Loerakker en Zeeman soppen voort door de regen. W'tO DltR Saaie, dooie bomen. „Kijk! Een graspieper!' roept Loerakker verrukt. Als Zeeman zijn hoofd in de juiste stand heeft gebracht is het dier alweer gevlogen. Maar rust is er niet in de Kennemerduinen. „Daar! Een konijntje', port Loerakker Zeeman zachtjes. Het is net weg als die kijkt. Zeeman wil naar huis. Hoe lang duurt deze wandeling nog? Hij heeft natte voeten. Loerakker begrijpt zijn geklaag wel. „Je moet het van jongsafaan leren, dat beestjeskijken. Op jouw leeftijd luikt dat niet meer." Hij houdt plotseling in en wijst naar de lucht. „Een boomvalk!" „Maar het wild op de grond is wat makkelijker te zien," ver volgt hij. „Reeën bijvoorbeeld, die zie zelfs jij niet over het hoofd, als ik ze aanwijs." Enfin, de twee zeulen door bos en over duin tot een vosje langskomt dat door Zeeman ge heel begrepen wordt: hebbu eten, zeggen nieuwsgierige ogen. Het beestje, schichtig, maar duidelijk aan vrijgevige voorbijgangers gewend, krijgt een halve bruine boterham. Ook al mag het eigenlijk niet van Loerakker. „Wat is zo'n vos klein", merkt Zeeman op. „Een beetje kip scheurt hem aan stukken." Maar hij is tevreden. Hij heeft een dier gezien dat hij geheel op eigen kracht kon de termineren. De terugweg door het allengs donkerder wordend bos legt hij dan ook met een blij gemoed af, ondanks de striemende regen. Hij heeft een Echt Wild Dier ge zien, dat bovendien om zijn bo terhammen bliefde te bedelen. Dat Loerakker intussen nog melding maakt van een wezel, een sperwer, een gele kwikstaart en een stuk of wat kepen deert hem niet. „Gdt kwikstaarten, kepen, wat kan het mij sche len". denkt hij bij zichzelf. „Bo vendien verzint Loerakker waarschijnlijk maar wat om mij te jennen. Die beesten bestaan vast niet eens." De Nederlandse visserij kan haast niet meer zonder boomkorvisserij. Bij veel zeebiologen roept het woord echter louter nega tieve gevoelens op. Het is een bijzonder intensieve manier van vissen, maar tegelijkertijd ook een zeer omstreden methode. Is boomkorvisserij nu wel of niet schadelijk voor de zee bodem en wat zijn de con sequenties voor het eco systeem? umuiden pi eter van hove Een onderzoek van het Rijks In stituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden moet op de ze vraag een antwoord vinden. Veel onderzoekers hebben zich al eens gebogen over de vraag wat de effecten zijn van boom korvisserij. Met diverse uitkom sten. Een rapport van de Neder landse Visserij uit het begin van de jaren zeventig bij voorbeeld zag geen kwaad in deze manier van vissen. Later begonnen de biologen zich in de discussie te roeren en zij kwamen tot tegen gestelde conclusies. Boomkorvisserij werd in het begin van de jaren zestig in Ne derland geïntroduceerd. Tussen de zijkanten van het voorste deel van het 25 meter lange vis net is een boom gespannen. Het geheel rust met twee zware steunblokken op de zeebodem. Het net wordt vervolgens over de bodem getrokken. Kettingen zorgen ervoor dat de bodem wordt omgewoeld. De ver schrikte vissen proberen weg te komen en belanden in het net. Zo wordt meter na meter van de zeebodem doorploegd. De ge hele Nederlandse vloot die vist op tong of schol bestaat uit boomkorschepen. Tijdens een conferentie in 1987 kwam de vraag weer naar voren of het allemaal wel zo goed is voor het milieu. Het Ne derlands Instituut voor Onder zoek van de Zee (NIOZ) conclu deerde in een vorig jaar uitge brachte nota van niet. Voor het onderzoek waren medewerkers van het instituut twee weken meegevaren met schepen. Zij concludeerden dat niet alleen de beoogde schol en tong werd gevangen, maar ook veel onder maatse vis. Boomkorvisserij op de Noordzee. Het van kettingen voorziene net sleept als een ploeg over de zeebodem. Verder zouden veel zeebewo ners voorgoed van de zeebo dem verdwijnen, zoals krab betjes en zeesterren. De onder zoekers van het NIOZ bereken den verder dat de bodem in druk beviste gebieden maar liefst zeven keer door een boomkor werd omgeploegd. Onacceptabel, meende het NIOZ en deed daarbij de aanbe veling enkele zeegebieden in het zuidoosten van de Noord zee te sluiten. Hoewel minister Bukman deze adviezen naast zich neerlegde bleef het welles- /nietes tussen de voor- en te genstanders van boomkorvisse rij. Het visserijbedrijf stapte daarop naar het RIVO voor een intensief onderzoek dat twee jaar in beslag neemt. Twintig schepen worden uit gerust met een zwarte doos. Dat is een kastje met geheugen dat elke vijf minuten de positie van het schip registreert. Ook kan de zwarte doos de snelheid van het schip meten. Een computer verwerkt de gegevens. Veertig andere schepen moeten in een logboek bijhouden waar zij hun netten halen dan wel trekken. Zo moet volgens Adriaan Rijns dorp van het RIVO duidelijk worden waar veel wordt gevist en hoe intensief dat gebeurt: „Uit het onderzoek kan naar vo ren komen dat er gebieden zijn waar helemaal niet veel wordt gevist. Dan is het niet noodza kelijk om stiltegebieden te cre- eren, zou men kunnen conclu deren. En daar zou men weer over kunnen discussiëren. Aan de hand van de uitkom sten van het onderzoek zijn ver volgonderzoeken denkbaar. Rijnsdorp: „Als we eenmaal in kaart hebben gebracht waar veel wordt gevist, kunnen we die gebieden vergelijken met de minder druk beviste zones en wat dat betekent voor de res pectievelijke eco - systemen Zo ver is het nog niet. Mo menteel is men druk bezig schepen te vinden die mee wil len werken aan het een jaar du rende experiment. Vermoedelijk begin april volgend jaar gaat het onderzoek van start. De proef duurt tot 30 september 1993.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9