Perot luistert naar 'volk' 'Londen wil vrede met Duitsland' Buitenland Onzekerheid over deling van Tsjecho-Slowakije 'James Bond' helpt Perot 'Maastricht' rond kerst in Lagerhuis RegeldriftBrussel aan banden leggen VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 Age nee France Pres se ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agenlur CPD*Gemcenscbappek|lePcrs<henst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter Buitenechtelijke seks afgestraft kuala lumpur In Malaysia wordt een wetsvoorstel ingediend om buitenechtelijke seks te straffen door middel van slagen met het rietje. De voorgestelde afstraffing, die alleen zal worden toe gepast op moslims, zal bestaan uit een boete van 5000 ringgit (3000 gulden), drie jaar gevangenis of zes stokslagen of alle drie. Mannen die hun vrouw of kinderen tot prostitutie dwingen staat dezelfde straf te wachten. Vergoeding slachtoffers Tsjernobyl moskou De Russische regering zal schadevergoeding betalen aan slachtoffers van de ramp bij de kerncentrale van Tsjernobyl in 1986. Moskou stelt meer dan 320 miljoen gulden beschikbaar voor de naar schatting 400.000 Russen die deelnamen aan de opruimwerkzaamheden na het ongeluk. Het project, dat acht jaar zal duren, voorziet in medische hulp en uitkeringen voor sen hoge dosis straling opliepen. 'Armenië ronselt huurlingen' moskou Armenië recruteert Russische en Amerikaanse huur lingen voor de strijd tegen Azerbajdzjan om de Armeense encla ve Nagorno-Karabach. Dat heeft de Azerbajdzjaanse minister Gassymov (buitenlandse zaken) gisteren gezegd. Hij zei over be wijzen te beschikken dat Russische en Amerikaanse huursolda ten de Armeniërs helpen. 'Politiek moet ingrijpen in Alpen' schwangau De Alpen zijn dermate aangetast door toerisme en sportactiviteiten dat politiek ingrijpen noodzakelijk is. Dat heeft het Duitse ministerie van milieuzaken gisteren gezegd op een Alpenconferentie in Beieren. Trendy-sporten die veel schade veroorzaken, zoals helikopter-skieën, mountain-biking en para- sailing, zouden slechts op beperkte schaal mogen worden beoe fend, aldus het ministerie. De zeven Alpenstaten die aanwezig zijn op de conferentie willen gezamenlijk milieuafspraken ma ken. Lichtend Pad doodt twaalf Peruanen uma» Op de vierde dag van het proces tegen de leider van de Peruaanse guerrillabeweging Lichtend Pad, Abimael Guzman, hebben zijn volgelingen hard toegeslagen. Strijders van de ex treem-linkse organisatie doodden gisteren elf soldaten en een burger. Aanslag op Japanse defensieminister Tokyo» Bij een aanslag op de woning van de Japanse minister Sohei Miyashita (defensie) in Tokyo is vandaag een politieagent gewond geraakt. Op het huis van de minister werden drie raket ten afgeschoten. Een daarvan raakte een muur. Volgens een po litiewoordvoerder is de aanslag waarschijnlijk het werk van links-extremisten die tegenstander van de stationering van en kele honderden Japanse VN-militaiFen in Cambodja. 'China-veto' Bush niet weggestemd Washington China blijft in de handelsrelatie met de Verenigde Staten een bevoorrechte status houden. De Amerikaanse Senaat wist gisteravond niet de vereiste tweederde meerderheid te ver zamelen om een veto van president Bush ongedaan te maken. Bush had het veto uitgesproken over een wet van het Huis van Afgevaardigden, waarin de bevoorrechte status aan voorwaar den werd verbonden. Privatiseringen Polen nog niet rond warschau Het Poolse parlement heeft woensdag het regerings plan om de staatsindustrie versneld te privatiseren, nog niet wil- len goedkeuren. De Sejm koos ervoor om de beslissing uit te stellen totdat de financiële gevolgen kunnen worden overzien. Het privatiseringsprogramma voorziet in de onmiddelijke ver zelfstandiging van ongeveer zeshonderd staatsondernemingen. Rabin: Te vroeg voor top met Assad tel Aviv De Israëlische premier Rabin acht de tijd nog niet rijp voor een topconferentie met de Syrische president Assad. Hij zei dat gisteravond in Tel Aviv, na een vergadering met de parle- mentsfractie van Arbeid. Volgens Rabin is de politieke kloof tus sen Israël en Syrië nog te groot. Collor vandaag uit functie ontheven Brasilia De Braziliaanse president, Fernando Collor de Mello, wordt vandaag voor een periode van 180 dagen uit zijn functie ontheven. Hij moet zijn bevoegdheden overdragen aan vice-pre sident Itamar Franco, die zal optreden als interim-president. Franco had tot maandag willen wachten. Air France: Nog eens 1.500 banen weg parus De Franse luchtvaartmaatschappij Air France zal vol gend jaar nog eens 1.500 arbeidsplaatsen schrappen. Daarmee komt het totale banenverlies over de periode 1991-1993 op 5.000. De extra ontslagen zijn een gevolg van de slechte resulta ten van Air France. 'Texaanse miljardair betaalde zelf campagne voor terugkeer' Ross Perot geeft gehoor aan de oproep van zijn (goed betaalde) 'vrijwilligers'. runa hellinga Ross Perot doet weer mee aan de Amerikaanse presi dentsverkiezingen. De 62-jarige Texaanse miljardair heeft dat gisteren in Dallas bekend gemaakt. Perot zei dat 'de vrijwilligers in het land' hem met overweldigende meerderheid hebben gevraagd zich toch weer kandidaat te stellen. Hij noemde zijn besluit in juli om uit de race te stappen een fout en verontschuldigde zich daarvoor. Washington hans de BRuuN aandringen bereid is gevonden correspondent orde op zaken te stellen. Een campagne van aanhangers zou „Ik aanvaard hun verzoek", zei hem er van hebben overtuigd Perot gisteren, met de onschul- weer terug te keren in de race digheid van iemand die na veel om het presidentsschap. miers ervan dat ze iets doordrij ven wat de kiezers helemaal niet willen. De partijen eisen daarom dat de bevolking alsnog over de opsplitsing wordt ge raadpleegd, precies zoals de vo rig jaar aangenomen grondwet dat voorschrijft. Opmerkelijk genoeg heeft het idee van de opsplitsing overi gens inmiddels meer aanhan gers in Praag dan in Bratislava. Volgens enquêtes is de meer derheid van de Slowaken is voorstander van een of andere vorm van samenwerking, in iets dat ze zelf omschrijven als een confederatie of een politieke unie. Voor de meerderheid van de Tsjechen is een dergelijke middenweg echter niet moge lijk. Ze zijn, in navolging van premier Klaus, hetzij voor be houd van de huidige federatie, hetzij voor een radicale breuk. De Tsjechische en de Slo waakse regering zijn het inmid dels eens geworden over de offi ciële opheffing van Tsjechoslo- wakije per 1 januari 1993, al be staat er nog steeds onenigheid hoe die opheffing formeel moet worden geregeld. correspondent oost-europa Het besluit van het Tsjechosló- waakse parlement om vast te houden aan een referendum voordat op 1 januari tot split sing van de republiek wordt overgegaan, betekent een flinke tegenslag voor de tot nu toe zo soepel verlopende scheiding tussen Praag en Bratislava. De uitslag van de stemming wordt dan ook gezien als een forse po litieke tegenvaller voor de Slo waakse premier Vladimir Meci- ar en de Tsjechische premier Véclav Klaus. Het voorstel voor de grond wetswijziging over het referen dum kwam gisteren net zeven stemmen tekort voor de vereiste drievijfde meerderheid in het 300 leden tellende parlement. 21 parlementariërs onthielden zich van stemming. Vandaag wordt het debat over de opsplit sing voortgezet. Bij de rege ringspartijen bestaat hoop dat dan alsnog een paar oppositie leden zullen instemmen met de wetswijziging. Links, met de communisten voorop, beschuldigt beide pre LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Het was een krantekop die een siddering door menig Brits be jaardenhuis moet hebben ge jaagd: 'Premier wil vrede met Duitsland'. Had Neville Cham berlain dat niet gezegd bij thuiskomst uit München? Wil de ook Cecil Rhodes niet ooit het conflict met Kaiser Wil helmbijleggen? Deze keer was de premier ene John Major en de oorlog die hij wilde beëindigen was slechts een woordenstrijd. Maar een strijd was het. Zoals in 1990 de Iraakse ambassadeur werd ont boden om tegen de bezetting van Kuwayt te protesteren, zo werd gisteren de Duitse ambas sadeur op het matje geroepen. Het ministerie van buitenlandse zaken wilde de zaak niet over drijven. „Baron Hermann von Richthofen komt wel vaker langs", zei een woordvoerster ter ministerie. „Daar moet u niet te veel achter zoeken". Maar de baron was niet voor een gezellig samenzijn uitgeno digd. In tamelijk duidelijke be woordingen kreeg de blauwge- aderde ambassadeur te ver staan dat Hare Majesteits rege ring niet gecharmeerd was van de streek die hij een dag eerder had uitgehaald door een ver trouwelijk document naar het dagblad Financial Times door te sluizen. Het gewraakte document was een schrijven waarin Helmut Schlesinger, president van de Bundesbank, uiteenzette dat de Britten zelf schuldig waren aan de devaluatie van hun pond. Zij hadden de koers ervan veel te ver laten zakken, schreef Schlesinger, waarna zelfs een injectie van 25 miljard D-mark de vrije val van de Britse munt niet meer had kunnen voorko men. Dat Schlesinger er dergelijke opvattingen op na hield, was voor de Britten nog wel te verte ren. Maar dat de Duitse ambas sadeur de mening van de Bun- desbank-presidentopenbaar had gemaakt, was onvergeeflijk. Nadat het pond twee weken ge leden, op Black Wednesday, zijn vernederende val had gemaakt, had de Britse regering haar volk namelijk een leuke verklaring voor dit debacle verstrekt. Het pond, zo had minister van fi nanciën Lamont op de buis uit gelegd, was 'omlaaggepraat' door de Duitsers. Schlesinger had tegen een Duitse krant ge zegd dat een devaluatie onver mijdelijk was, zo verluidde het in Downing Street, en daarop hadden de geldspeculanten snel hun ponden van de hand ge daan. Ergo: het pond had een historische duikeling gemaakt. Het was in antwoord op deze aantijgingen dat Schlesinger de ze week een kleine notitie opge steld die hij naar de Duitse am bassade in Londen had geseind; de woorvoerder aldaar kreeg wel eens vragen van de Britse pers. Schlesinger wilde twee dingen graag vastgelegd zien. Eén: hij had nooit over een de valuatie van het pond gespecu leerd. En twee: hij had evenveel D-marken uitgetrokken om het pond te steunen als een week later voor de - geslaagde - red Eerder deze week werd echter bekend dat Perot sinds juli zelf miljoenen in de campagne heeft gestoken, dat 'vrijwilligers' werden betaald en dat bij zijn besluit alleen de mening is ge vraagd van mensen die toch al voor Perot waren. Hij zou zelfs betaald hebben voor de cam pagne van de 'vrijwilligers' om hem weer aan de verkiezingen mee te laten doen. De Texaan wil verandering in het Witte Huis. „Het Ameri kaanse volk is goed, maar het heeft een regering die een zootje is", zei hij. „Die mensen FOTO AP RICK BOWMER gaan naar Washington om er hun zakken te vullen, niet om het volk te dienen. Zij gebruiken Washington voor hun persoon lijke gewin". Zijn kritiek richt zich vooral op het ontbreken van een goed economisch be leid. Perot heeft een economisch plan opgesteld, dat hoofdzake lijk is gericht op het verlagen van het jaarlijkse overheidste kort van 600 miljard gulden en van de staatsschuld van bijna 7.000 miljard gulden. Zijn plan omvat belastingverhogingen en lastenverzwaringen en zet het washington dpa De plaatsvervanger van Ross Perot zal, als hij met Perot ge kozen wordt, de eerste Ameri kaanse vice-president zijn die kan zeggen: „Mijn naam is Bond, lames Bond". De twee de man van Perot heet voluit nameli|k lumes Bond Stockda le. Ook de biografie van de 68-ja- rige vice-admiraal klinkt als een klok: de voormalige piloot van de marine werd in 1965 boven Vietnam neergehaald en bracht zeven jaar door in krijgsgevangenschap. Hij kreeg daarvoor een eremedail le. Zijn levensverhaal vormde de basis voor een boek en film. Stockdale bekritiseerde des tijds het opperbevel van de Amerikaanse troepen, maar schopte het na terugkeer in de VS toch tot vice-admiraal. De witharige vechtjas heeft een aantal academische titels, waaronder ook enkele eredoc toraten van verschillende uni versiteiten. Hij werkt op dit moment als onderzoeker aan het Hoover-instituut van de gerenommeerdeStanford-uni versiteit in California. Het in stituut staat te boek als een conservatieve 'denk-tank'. Stockdale is 45 jaar getrouwd en heeft vier zonen. Hij is aan merkelijk ouder dan zijn beide concurrenten in de strijd om het vice-presidentschap. Dan Quayle (voor de Republikei nen) en Al Gore (voor de De mocraten). Hij is ook de enige die aan de oorlog in Vietnam heeft meegedaan. mes in het overheidsapparaat. Volgens de eerste peilingen zal Perots besluit om weer mee te doen weinig invloed hebben op de steun voor Clinton en Bush. Een CN/V-peiling gaf Clin ton zelfs een voorsprong van vijftien procent op Bush: 52 te gen 35. Perot kwam niet verder dan 7 procent. 72 procent van de kiezers zegt nooit op Perot te zullen stemmen. Clinton en Bush reageerden terughoudend op de bekend making van hun concurrent. Ze zeiden slechts hem in de race te verwelkomen. Dat hij toch mee doet. heeft elders al kritiek uit gelokt. Perot is zelfs een 'charla tan' genoemd, wiens egotrippe rij het land alleen maar schade zal berokkenen. Perot stelde gisteren James Bond Stockdale (68) voor als zijn kandidaat-vice-presidenL Vice-admiraal Stockdale is een gewezen marinepiloot, die ze ven jaar in Vietnamese krijgsge vangenschap heeft gezeten. Hij is nu wetenschapper aan de Stanford-universiteit. dingspoging van de Franse franc. O ja, en drie: het pond was uiteindelijk getuimeld, om dat de Britten een verkeerd be leid hadden gevoerd. Het verbazingwekkende was niet dat de ambassadeur de no titie doorspeelde aan de Britse pers, maar dat dit zo'n stof deed opwaaien. Wat Schlesinger in zijn notitie betoogde, had een dag eerder de Deense premier Schlüter nog in Londen gezegd. Het pond was gevallen, zo ver telde de Deen een persconfe rentie van verveelde journalis ten, omdat de Britse economie zo zwak was. De meeste journa listen hadden de uitspraak niet eens genoteerd - dat twee keer twee vier was, zette je ook niet in de krant. Misschien had oppositieleider John Smith nog de beste verkla ring voor de war of words'. „De regering porbeerde om de Duit sers tot zondebok te maken", zei Smith. „Maar nu heeft de zondebok Lamont op de horens genomen". En dat deed zeer. londen Ash Lincoln, een vooraanstaand lid van de Queen's Counsel (een gerechtshof), kijkt samen met belangstellenden vanaf een bankje bij het Lagerhuis naar een stoet rechters en advocaten. Gisteren vond de traditionele opening plaats van het nieuwe Britse 'gerechtelijke jaar'. FOTO EP A londen cees v berlun hans hoogenduk De Britse regering zal rond kerstmis het Verdrag van Maas tricht opnieuw aan het Lager huis voorleggen. Dit heeft pre mier Major gisteren in een tele- visie-interviewverklaard. Het Verdrag is al in eerste en tweede lezing goedgekeurd. De afronding van de parlementaire procedure was echter door de regering opgeschort in afwach ting van een 'opheldering van de Deense positie'. De opschor ting leidde tot nerveuze reacties uit Europa. Het Europees Parle ment had Major zelfs ontboden naar Straatsburg. Premier Major voerde deze week overleg met zijn Deense ambtgenoot Schlüter. Op de in gelaste Europese topconferentie later deze maand hopen Major en Schlüter een bindende ver klaring van de andere EG-lei- ders los te krijgen, waarin staat dat de macht van de Europese Commissie wordt terugge bracht. Die verklaring zou tege moet moeten komen aan de Deense bezwaren tegen 'Maas tricht'. Die bezwaren worden gedeeld door de thatcheristi- sche rechtervleugel van de Brit se Conservatieve Partij. Major verklaarde verder dat een spoedige terugkeer van het pond in het (wisseïmechanisme van het) Europees Monetair Stelsel onwaarschijnlijk was. De Britse regering haalde het pond twee weken geleden uit het EMS, nadat de koers ervan niet meer te handhaven was. brussel aly knol correspondent De lidstaten van de Europese Gemeenschap willen al op zeer korte termijn de Tegeldrirt' van de Europese Commissie aan banden leggen. De ministers van buitenlandse zaken van de EG zullen waarschijnlijk maan dag op hun bijeenkomst in Luxemburg reeds de eerste stappen zetten om de macht van het 'dagelijks bestuur' van de EG te beperken. De diplomatieke vertegen woordigers van de EG-landen zijn het erover eens dal voor stellen van de Europese Com missie al in een voorbereidend stadium mouten kunnen wor den gesmoord. Dat kan gebeu ren als een eenvoudige meer derheid van zeven van de twaalf lidstaten van mening is dat een bepaalde maatregel net zo goed op een hp diHo dn hel i u ropese kan worden genomen. Door middel van deze zoge heten subsidiariteit hopen de EG-landen hun burgers duide lijk te maken dat er niet 'over hun hoofden heen' wordt gere geerd en dat 'Brussel gwn l>u reaucratisch monster is dat alle individualiteit en identiteit van de Europese volkeren opslokt De ministers zullen meenden in lAixemburg vermoedelijk In sluiten om ieder voorstel van de Europese Commissie voortaan aan een 'subsidiariteitstoets' te onderwerpen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7