Tien jaar Kohl? Dat is twaalf jaar te lang Buitenland VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 De afrekening volgt eind 1994 bij de algemene verkiezingen Helmut Kohl is deze week tien jaar kanselier van de Bondsrepubliek Duitsland. Alleen zijn grote voorbeeld Konrad Adenauer heeft het langer volgehouden. Zijn naaste medewerkers gaven hem gisteren een collage van alle verhalen waarin zijn val werd aangekondigd, zijn partij organiseert een groot feest in Bonn. Maar van ech te feeststemming is geen sprake. Tien jaar Kohl, een poli tiek leven vol ups en downs. 1 oktober 1982, vijf over half zes. Met een lijkwit gezicht geeft de arrogante Macheren wereld politicus Helmut Schmidt de macht over aan een man wiens grote kwelgeest Franz-Josef Strauss eens zei: „Als Kohl met pensioen is, schrijft hij een boek: 'Waarom ik nooit kanse lier kon worden". Misschien dacht Helmut Kohl eraan toen hij glimlachend, de handen gevouwen over de nog niet zo gevulde buik, de parle mentsvoorzitter hoorde zeggen dat dr. Helmut Kohl tot kanse lier was gekozen. Dankzij de FDP, die in de herfst van '82 co alitiepartner SPD verruilde voor CDU/CSU, had hij zijn levens doel bereikt. Met zijn 52 jaar was hij de jongste kanselier in de geschiedenis. Het moet meer voor Kohl heb ben betekend dan de Duitse eenheid die hem acht jaar later in de schoot viel. Want voor de vervulling van zijn droom het land te regeren, had hij al sinds zijn prille jeugd keihard ge werkt. In 1976 liet hij voor het eerst in het openbaar weten: „Ik word de eerste man van dit land". Hoeksteen Hoongelach van de SPD via de CSU tot in brede kringen van zijn eigen partij, was zijn deel. Hij, de weliswaar fysiek impo sante, maar politiek onbeteke nende provinciaal uit de Palts kanselier? Onmogelijk, was de algemene reactie van het poli tiek establishment. Maar hij werd het. Kohl introduceerde de 'geestelijk-morele Wende', waarbij het gezin weer de hoek steen van de maatschappij moest worden. Een soort Duitse versie van Dries van Agts 'ethisch reveil'. Aan het eind van elke tv-avond liet hij weer het volkslied spelen en elke minister moest de Duit se driekleur duidelijk zichtbaar op zijn kamer hebben. De kriti sche pers lachtte zich een deuk: allemaal banaliteiten, Duitsland opzijn (s)malst. Maar Kohls filosofie is werkelijk dat het leven een aaneenscha keling van banaliteiten is. Poli tiek omgezet betekent dat: ideo logie en programma's kun je vergeten. De opdracht is uit te zoeken wat de meerderheid van het volk wil. Het werkte, in ieder geval tot en met de val van de Muur. Niet voor de eerste keer bleek het een enorm voordeel voor Kohl dat zijn tegenstanders hem schromelijk hadden on derschat. Blunders De ambtenarenzoon uit Lud- wigshaven begon al op jonge leeftijd politieke vrienden om zich heen te verzamelen op wie hij in moeilijke tijden terug zou kunnen vallen. Hij ging tekeer tegen de verkalkte CDU, waarin de notabelen uit kerk en maat schappij het voor het zeggen hadden. Het leverde hem snel de reputatie van een gevaarlijke linkse rakker op, die in de gaten moest worden gehouden. Het deed hem niks. Binnen de kortste keren was hij fractielei der in het regionale parlement van Rijnland-Palts. Op zijn 39ste nam hij na een verrassende coup de macht over. Daarna ruilde hij het com fortabele leventje van regerings leider in een kleine deelstaat in voor de harde oppositiebank in Bonn in een tijd dat de sociaal democraat Helmut Schmidt op het toppunt van zijn macht stond. Hij wist dat het zware ja ren zouden worden, maar in 1982 kwam de beloning: Hel mut Kohl werd kanselier. De eerste jaren van zijn leider schap beging Kohl de ene blun der na de andere. I lij marcheer de als een olifant door de porse leinkast. Berucht werd zijn uit glijder in Israël, waar hij ieder een schokte met zijn uitspraak over de „genade van de late ge boorte", waardoor hij dus geen schuld zou hebben aan de nazi- gruwelen. Een blamage was het bezoek met Ronald Reagan aan de mili- Twee jaar geleden werd Kohl enthousiast verwelkomd in Magdeburg. De vreugde over de Duitse hereniging is nu weggeëbd, archieffoto adn» 'Ik word de eerste man van dit land' wist Kohl al op jeugdige leeftijd. archieffoto ap Vrienden voor het leven? Mitter rand en Kohl als architecten van het 'nieuwe Europa'. archieffoto ap Kohl vergeleek Gorbatsjov eerst met nazi-propagandaminister Goebbels. De verhouding tussen de twee werd later aanmerkelijk beter. archieffoto ap Helmut Kohl op bezoek bij Ronald Reagan in Washington. archieffoto» AP Te lang Kohl bedrijft weer partijpolitiek alsof het in Duitsland niet erop of eronder is, de tehuizen voor asielzoekers niet branden en de economie floreert in plaats van op de rand van een recessie staat. En dat is het grootste ver wijt van zijn tegenstanders. Tactische manoeuvres op bin nenlands gebied zijn voor hem zijn hele leven al belangrijker geweest dan de inhoud van zijn politiek. Opnieuw zucht Duits land: „Zo n kanselier hebben we nu toch werkelijk niet ver diend" en „Tien jaar Kohl? Dat is twaalf jaar te lang". Hoe anders klonken de gelui den, zelfs uit de Kohl nooit wel gezinde hoek, nadat in 1989 de Muur was gevallen. De kanselier verkeerde weer eens in een diep dal toen Michail Gorbatsjov zijn historische achtbaan in bewe ging zette. Plotseling zat Kohl in de voorste wagen. Ook hij was verrast door de snelle ontbin ding van de DDR. Eerst wist hij niet wat hem overkwam en deed de eerste weken intuïtief het enige juiste: afwachten. Dat had een positieve uitwer king op de Westerse vrienden en de Oosterse nieuwe partners, die vol wantrouwen keken hoe Kohl zou reageren. Op 6 decem ber 1989 vond Mitterrand dat cher Helmut zijn ideeën maar eens moest komen uitleggen op de Europese top. Hij kwam, zag, transpireerde hevig en won op alle fronten. Schauble wilde zijn baas uit diens lethargie wekken. Een grote fout. Uit Kohls bureau kwamen verdachtmakingen dat Schauble een putsch voorbe reidde en kanselier van een gro te coalitie wilde worden. Hel mut Kohl liet deze geruchten een paar dagen woekeren en trapte het vuurtje toen meedo genloos uit. Schauble likt nu zijn wonden en geeft toe fouten te hebben gemaakt bij de pre sentatie van zijn ideëen. Helmut Kohl: tit taire begraafplaats Bittburg, waar ook SS'ers liggen. Bijna pijnlijk zijn hand-in-hand-de- monstratie met Mitterrand over de graven van Verdun. Hele maal pijnlijk zijn vergelijking Gorbatsjov-Goebbels. Zijn da gen waren geteld; daarover wa ren vriend en vijand het eens. Gewicht Alleen dacht Kohl daar zelf heel anders over. Op zijn lange weg naar de top had hij niet alleen lichamelijk, maar ook politiek aan gewicht gewonnen. Hij kende de partij door en door en overal zaten mensen die hun positie aan hem te danken had den. Daarnaast was hij zich ter dege bewust van de relatie tus sen fysieke grootte en politiek gewicht. Eens liet hij zich in kleine kring ontvallen „veel te danken te hebben aan mijn postuur". De bijnaam „Reus uit de Palts" vindt hij nog altijd een van de grootste complimenten. Anderen vergelijken hem met een sumo-worstelaar. Gelijk de massieve vechters uit Japan pleegt de Duitse kanselier zijn tegenstanders te beloeren, met een geraffineerde schijnbewe ging uit balans te brengen en ze dan met een gezien zijn postuur elegante beweging uit de ring te wippen. Weer anderen zien meer in de vergelijking met een zware eikè- houten kast. Je kunt er tegenaan lopen, je kunt hem proberen te verplaatsen; het heeft geen zin. Je houdt er alleen blauwe plek ken of een zere rug aan over. De grootste lof komt misschien wel van de briljante sociaal-demo craat Peter Glotz. Zijn typering van Kohl: „Die kan een tegen stander op het toneel wurgen en krijgt dan nog applaus van het publiek ook". Droevig lied Zijn politieke tegenstanders kunnen er een droevig lied van zingen, ledereen die er door Kohl ook maar in de verste verte van wordt verdacht tegen hem samen te spannen, krijgt mini maal een tik op de vingers of wordt ijskoud buiten spel gezet. Het meest recente voorbeeld is de na een aanslag tot het leven in een rolstoel verdoemde frac tieleider Wolfgang Schauble. Hij had vastgesteld dat Helmut Kohl na zijn topprestatie in het herenigingsjaar weer in zijn ou de passieve houding van het „uitzitten van problemen" was teruggevallen. Overal brandt het in Duitsland, maar Kohl roept alleen maar „doorgaan, het komt allemaal wel in orde". Slaapwandelaar Het is een van Kohls beste ei genschappen mensen voor zich te winnen die hem liggen en die voor hem van politiek belang zijn. Dat beleefde ook Gor batsjov. Vergeven en vergeten was de vergelijking met Goeb bels. Gekleed in een wollen trui, zittend om een vuurtje in Gor- batsjovs geboorteplaats, regel den de twee de prijs voor de verkoop van de DDR. „Vanaf dat moment", zei een mede werker van Kohl, „is hij zijn weg naar de Wiedervereinigung ge gaan met de zekerheid van een slaapwandelaar". De bekroning volgde twee jaar geleden, op 3 oktober 1990, voor de Rijksdag in Berlijn. Bo ven alles en iedereen tornde Helmut Kohl uit. Een gelukzali ge glimlach om de lippen en met de ogen gesloten hoorde hij om middernacht het volkslied aan. De Duitse vlag werd gehe sen, Duitsland was weer één. Helmut Kohl had geluk, hij zal het nooit ontkennen, maar hij handelde echter wel exact op het juiste moment en daarom komt hij in de geschiedenis boekjes. De eerste blunder zat er echter al weer op en met de gevolgen daarvan worstelt het herenig de land nu. Kohl be loofde immers dat „het iedereen in het Oosten beter zou gaan, terwijl nie mand in het Westen daarvoor iets hoefde in te leveren". „Bin nen vijfjaar ontstaan er in de ex-DDR bloeiende land schappen ".pro feteerde hij. Onkruid In het Oosten bloeit hooguit het onkruid, de afbraak van de in dustrie gaat in een adembenemend tempo verder, de werkloosheid ligt in een aan tal gebieden boven de 50 pro cent. Als Helmut Kohl zich deze dagen in de ex-DDR vertoont, wordt er niet meer met vlaggen gezwaaid en klinkt niet langer het „Helmut, dank-je-wel", maar vliegen er eieren en rotte tomaten. Alle experts zijn het erover eens dat die bloeiende landschappen nog minstens 20 jaar op zich zullen laten wach ten en dat de Westduitsers nog heel diep in de beurs zullen moeten tasten om dat allemaal te betalen. De tweede blunder was de door alle financiële des kundigen afgeraden operatie D-mark. De Oostduitsers kregen voor hun vrijwel waardeloze Mono- poly-marken keihar de D-marken in een verhouding een op een. Het resultaat: een ongekende con- p sumptieroes. De daaruit voorvloeien de inflatoire tenden sen bestrijdt de cen trale Bundesbank nog steeds met een meedogenloze hoge rentepolitiek. Het gevolg is onder meer de totale chaos op de Europese valu tamarkten, die ver wezenlijking van Ko hls tweede droom, de Europese eenwor ding, in gevaar heeft gebracht. Maar de kanselier wast zijn handen in onschuld. Heeft hij immers, in een toespeling op zijn voorganger Schmidt, niet altijd al gezegd „niet de pretentie te hebben een wereldeconoom te zijn". Gezag Dat verwacht ook niemand van hem. Wel dat in deze tijd, waar in de afkeer van de politiek steeds groter wordt en vooral de radicalen rechts van de CDU de wind mee hebben, de eerste man van het land leiding geeft. Kohl constateert echter alleen dat in partijen, vakbonden Helmut Kohl legde op 1 oktober 1982 in de Bondsdag de eed af als bondskanselier. archieffoto ap Nog is het niet zo dat de anar chie heerst, maar veel is daar niet meer voor nodig. En de 'gouden Wessies beginnen er achter te komen dat het voorbij is met het kleine paradijsje, dat ze dankzij Honeckers Muur en het Sovjet-Rode Leger zo heer lijk hadden ingericht. Of ze het nu leuk vinden of niet, er wordt een rol op het mondia le toneel van hen verwacht met alle lastige materiële en geeste lijke gevolgen vandien. Dus kij ken ze naar Bonn, naar Helmut Kohl. Maar de man wiens ster in het eenheidsjaar flonkerde, lijdt y weer onder zijn oude kwaal: het uitzitten van problemen. Tien jaar Helmut Kohl, een ju- blieum met weinig glans. De degelijke eiken kast kampt met houtrot. Eind deze maand op het partijcongres zal nog nie mand daar in het openbaar op durven wijzen. De afrekening volgt eind 1994 bij de algemene verkiezingen. Dan zal Kohl ver moedelijk sneuvelen, maar niet door eert revolte uit eigen kring. Zoals Schmidt eens ten onder kerken het gezag verdwijnt: „Ie- g aan de opkomst dereen doet maar wat hij wil. - Groenen, zal Kohls einde v Als dat zo verder gaat, wordt het schjjnijjk'volgen op de parle- land onbestuurbaar", zei Kohl. Dat is het ten dele al en niet in de laatste plaats is dit de schuld van Helmut Kohl. Angst en agressie nemen snel toe. Onder de Ossiesontstaat een pre-revo- lutionaire stemming. Ze pikken het niet langer als tweederangs burgers te worden behandeld. mentaire entrée van de rechts- extremistische Republikaner. Dan is de weg vrij voor een nu al door de kiezers gewenste gro te coalitie van CDU en SPD. En daarin is geen plaats voor de uitgebluste, alleen fysiek nog maar imposante, Reus uit de Palts.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6