'Proces dreigt veel te duur te worden' De nazaten van het paspoortmonster steken de kop op Binnenland Premier mag Premier niet aanprijzen Ter Beek zoekt 'sponsors' voor VN-militairen Villawijk is tegen komst gevangenen Met de muziek mee Berechting verdachte rechercheurs gestaakt Omzet seksindustrie jaarlijks één miljard VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst 'Veilig op de fiets' gaat van start Amsterdam De politie van Amsterdam begint maandag de cam pagne Veilig op de fiets', die het aantal verkeersslachtoffers on der fietsers moet terugdringen. In Amsterdam vielen in 1991 vier doden en bijna achthonderd gewonden onder fietsers. Geduren de acht maanden wordt op acht drukke routes door de hoofd stad extra gecontroleerd. Fietsers van wie het rijwiel niet aan de eisen voldoet, worden voor de keuze gesteld: een boete betalen of direct de fiets in orde laten maken. Ook automobilisten die het fietsers lastig maken door bijvoorbeeld op fietspaden te par keren, worden aangepakt. Van fietsen die worden gecontroleerd, wordt ook meteen nagetrokken of ze zijn gestolen. Kabinet onderzoekt werkloosheid den haag Het kabinet heeft besloten een onderzoek in te stellen naar het verschil tussen het aantal geregistreerde werklozen en de ontwikkeling van de werkloosheidsuitkeringen. Het onder zoek moet eind volgend jaar klaar zijn. Aanleiding voor het on derzoek is het onverklaarbare verschil tussen een dalend aantal werklozen en een stijgend aantal werkloosheidsuitkeringen. Me dio dit jaar lag het aantal uitkeringen ongeveer 50.000 hoger dan het aantal geregistreerde werklozen. Het verschil wordt steeds groter. WD wil actie Gabor tegen iepziekte den haag De WD-ftactie in de Tweede Kamer wil dat staatsse cretaris Gabor (natuurbeheer) in actie komt tegen de iepziekte, die volgens de liberalen het iepbestand in Nederland bedreigt. De ziekte manifesteert zich onder meer in het Zeeuwse Wester- schouwen. In Westerschouwen is het aantal aangetaste iepen in één jaar tijd opgelopen van 2.400 naar meer dan 10.000. De WD wil dat Gabor terugkomt op zijn eerder ingenomen standpunt dat de iepziekte beheersbaar is geworden en dat daarom bij de bestrijding geen taak meer is weggelegd voor het rijk. Vogelpestgebied verkleind den haag Met ingang van gisteren heeft staatssecretaris Gabor van natuurbeheer in Limburg het gebied verkleind waarbinnen in verband met pseudo-vogelpest een vervoersverbod geldt voor pluimvee en broedeieren. Gabor heeft dit besluit genomen om dat in het gebied inmiddels een uitgebreid onderzoek naar de pseudo-vogelpest heeft plaatsgevonden. Bovendien is het pluimvee extra ingeënt. Het vervoersverbod werd op 8 septem ber ingesteld, nadat in Swartbroek een pluimveebedrijf werd ge ruimd wegens pseudo-vogelpest. Daarna werden in de directe omgeving nog vier bedrijven geruimd. President Hoge Raad waarschuwt voor ontoegankelijkheid Omdat de kosten van rechtsbijstand erg hoog zijn, dreigt het aanspannen van een rechtszaak voor veel mensen te duur te worden. Dat geldt vooral degenen die nét te veel verdienen om nog in aanmerking te komen voor gesubsi dieerde hulp. Deze waarschuwing uitte president mr. S. Royer van de Hoge Raad, het hoogste rechtscollege in ons land, vanochtend op de 40ste jaarvergadering van de Nederlandse Orde van Advocaten. den haag gpd Volgens Royer heeft onderzoek aangetoond dat mensen uit de middengroepen met een netto inkomen rond de 2.700 gulden per maand, veel minder gebruik maken van advocaten dan zij die meer of juist minder verdie nen. Dat komt omdat deze groep net buiten de normen voor gesubsidieerde rechtshulp valt. De president van de Hoge Raad sprak zijn zorg uit over de ze ontwikkeling en wees op het feit dat de situatie in de nieuwe wet op de rechtsbijstand er be paald niet beter op wordt. „De overheid is door haar re gelzucht mede verantwoordelijk voor de groei in de behoefte aan rechtshulp", stelde Royer vast in zijn lezing. Hij vindt dat vol doende geld beschikbaar moet worden gesteld, zodat het recht van de burger om zich tot de rechter te wenden ook in wer kelijkheid kan worden gewaar borgd, ongeacht het inkomen. Ook de advocaat draagt naar de mening van de president van de Hoge Raad verantwoordelijk heid. De tarieven die worden gedeclareerd, mogen niet zo hoog oplopen dat een vergeten groep ontstaat, die de gang naar de rechter versperd ziet door een financiële barrière. Verder dient de advocatuur ervoor te zorgen dat niet tegen de klippen op wordt geprocedeerd, zoals in de Verenigde Staten. „Het recht moet niet overkoken", aldus Royer. Algemeen deken mr. W. van Hassel van de Orde van Advoca ten ging in zijn jubileumrede eveneens in op de explosief ge stegen kosten van rechtsbij stand. Hij wees onder meer op een onderzoek in het Midden - en Kleinbedrijf (MKB), waaruit bleek dat ondernemers een uur tarief van 200 gulden voor een advocaat wel ongeveer de grens vinden. ruswuk anp Minister Ter Beek van defensie zoekt naar mogelijkheden andere landen te laten bij dragen aan de kosten die Nederland maakt voor het sturen van VN-militairen naar het voormalige Joegoslavië. Ter Beek zei dit gis teren in Rijswijk tijdens een symposium over vredesoperaties. Door geldgebrek van de Verenigde Naties Ter Beek heeft in overleg met minister draaien de landen die troepen leveren voor Van den Broek van buitenlandse zaken een de uitbreiding van de VN-macht zelf voor plan ontwikkeld om meer landen te laten de kosten op. Nederland heeft onlangs toe- bijdragen in de kosten. Gedacht wordt aan gezegd een transporteenheid van 60 vracht- de EG-lidstaten of aan de deelnemers aan wagens en zo n 300 man personeel en een de vredesconferentie over 'Joegoslavië'. De extra verbindingseenheid van ongeveer 75 minister noemde deze constructie echter man te leveren. Defensie kan nog niet zeg- een noodverband, gen hoeveel dat kost. den haag ANP De Raad van State moet van daag bepalen of het ministerie van justitie een dagdetentie- huis voor langgestraften mag vestigen in de Haagse villawijk Duttendel. Tegen de komst van dit tehuis het tweede van Nederland in deze opzet heeft nagenoeg de voltallige wijk bezwaar gemaakt. Het wijkoverleg Duttendel heeft er bezwaar tegen dat de bestemming van het beoogde pand aan de Pompstationweg wordt gewijzigd, omdat dan in principe de weg vrij zou zijn voor vestiging van allerlei kan toren. Daardoor wordt volgens de bewoners het woonklimaat aangetast. Verder voelen de Duttendellers er volgens hun advocaat mr. H. van Olden niets voor om dagelijks met gedetineerden te worden ge confronteerd. De dagdetentiehuizen zijn bedoeld om langgestraften de kans te geven langzaam terug te keren in de samenleving. De gedetineerden verblijven er in de eindfase van hun strafpe riode overdag. Ze krijgen er begeleiding, om zo bepaalde functies in de maatschappij weer te kunnen vervullen. El ders aan de Pompstationweg wordt een woning ingericht voor personeel, dat de gedeti neerden gaat begeleiden. Justi tie wil de tehuizen snel ope nen, omdat er volgens een woordvoerder een enorme be hoefte aan is. landgraaf» Voorafgegaan door twee trommelende bewoners begaf prinses Margriet zich gisteren naar de officiële opening van het nieuwe centrum voor verstandelijk gehandicap ten 'Op de Bies' in het Limburgse Landgraaf. In het centrum wonen 220 mensen met een verstandelijke handicap. foto anp frits widdershoven den haag carel goseling Op Binnenlandse Zaken is men heel resoluut: Berichten als zou men ruzie hebben met de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) over een ge meentelijke identiteitskaart die ook als reisdocument is te gebruiken, worden „tendentieus en incompleet" ge noemd. Niettemin zit het de ambtenaren van staatssecretaris De Graaff-Nauta niet lekker. Nu had men na jaren strijd met de collega's van Buitenlandse Zaken eindelijk de verantwoordelijkheid voor de introductie van een nieuw fraude bestendig paspoort, schuine streep reisdocument, gewonnen, en dan komt daar ineens de VNG om de hoek. Dat kan en mag niet gebeuren. Geen wonder dat men op Binnen landse Zaken heel stellig is. Zeker aan de vooravond van een beraad in de Ka mer. Op 14 oktober zal de kamercom missie voor binnenlandse zaken moe ten oordelen over het zogenoemde Project Reisdocumenten. Een vergade ring die wel eens cruciaal zou kunnen zijn. De messen worden dus geslepen. „De zaak is heel duidelijk. Het rijk is op basis van de Paspoortwet verant woordelijk voor reisdocumenten. Daarbij kunnen wij wel samenwerken met gemeenten, maar verder houdt het op", meent een zegsman van de staatssecretaris. Binnenlandse Zaken houdt de poot stijf. Mede gesteund door een zelf gevraagd advies van de landsadvocaat. Deze oordeelde dat de VNG-kaart niet kan worden gebruikt als nationaal identiteitsbewijs of reis document. De staatssecretaris wil dus van de Kamer het groene licht om zelf een nieuwe aanbestedingsprocedure te be ginnen voor een nationaal identiteits bewijs annex reisdocument (lees: de oude toeristenkaart). Medio 1994 moet dan worden beslist wie het document mag gaan maken. Dat kan parallel lo pen met de introductie van een fraude bestendig paspoort. Bovendien heeft minister Hirsch Ballin'(justitie) dan ook zijn identificatieplicht rond, dus dat loopt allemaal prima gelijk op. Tot zover de lezing van Binnenland se Zaken. Elders in politiek Den Haag valt echter een heel ander verhaal te horen. Direct betrokkenen weten te melden dat het management van het project reisdocumenten door Binnen landse Zaken een regelrechte ramp is. Ambtenaren die het project 'doen', hebben niet voldoende kennis. Ze moeten steeds weer worden bijgepraat en als ze dan op de hoogte zijn, wor den ze weer vervangen. Het is deze si tuatie die ook de relatie tussen minis terie en VNG volkomen heeft verziekt. Mis De oorzaak van het falende manage ment door Binnenlandse Zaken wordt gezocht in het gebrek aan ervaring van ambtenaren met het bedrijfsmatig runnen van dit soort grote projecten. Op Buitenlandse Zaken lukte het in dertijd niet, en nu gaat het weer mis. Op Binnenlandse Zaken houdt men echter vol, ook al laat de zegsman dui delijk blijken dat de VNG geen gelijk waardige partij is. De rijksoverheid is immers verantwoordelijk. Bij de VNG zelf wordt erkend dat er een fors meningsverschil ligt met Bin nenlandse Zaken. Dat wordt daar ech ter toegeschreven aan de krampachtige houding die het departement inneemt. Men wil het project koste wat kost zelf in de hand houden en zelf opnieuw aanbesteden, hoe goed de VNG-kaart ook is. Dat de ambtenaren van De Graaff- Nauta iets dwangmatigs in hun hande lingen hebben, wordt ook uit andere bron erkend. Zo is door de mensen van 'BiZa' bewust gezocht naar juristen die ergens in de Jdeine lettertjes iets kon den vinden om de VNG-initiatieven te gen te gaan. Opvallend in het geheel is ook de rol van Hirsch Ballin. Volgens de VNG is de minister het met de vereniging eens. De VNG-kaart kan op basis van de Paspoortwet tot reisdocument wor den bestempeld. Ook in kringen rond het kabinet wordt de rol van de justitieminister als „hoogst interessant" gekenschetst. Justitie zelf wil weinig kwijt. „Het is handig dat de minister een opvatting heeft, maar de technische uitwerking ligt bij BiZa. Wij hebben er niets mee te maken. Zij gaan over de Paspoortwet. Onze minister heeft daar niets over te vinden. Hoogstens zal er eens in het kabinet over worden gepraat", aldus een woordvoerster. Een apart, maar niet onbelangrijk detail vormt de prijs van de VNG-kaart. Die is 30 gulden. Een nieuw fraudebe stendig paspoort gaat zeker 90 gulden kosten. Een nog te ontwikkelen reisdo cument krijgt waarschijnlijk een prijs tussen beide in, al wil BiZa daar niets over kwijt. Nu zitten er op rijksdocu menten leges. Inkomsten voor de Staat. Wordt gekozen voor een VNG- kaart, dan zijn die centen in elk geval verdwenen. Binnenlandse Zaken reageert echter heel direct op de opmerking dat er ook financiële argumenten in het geding zijn: „Onzin". Hoe het ook zij. de nazaten van het paspoortmonster (woorden van oud- PvdA-kamerlid De Visser) hebben de kop opgestoken. De WD-fractie in de Tweede Kamer zal er op 14 oktober een groot nummer van gaan maken. Daar wil men een machtsstrijd die kan ontaarden in wanbeleid graag aan de kaak stellen. Zeker als de burger er de dupe van wordt. Overigens: ook al mag Binnenlandse Zaken verder gaan. dan zal een fraude bestendig paspoort niet voor medio 19% beschikbaar zijn. En dan te be denken dat over die zaak in 1988 twee bewindslieden aftraden: staatssecreta ris Van der Linden (buitenlandse za ken) en zijn voorganger, defensiemi nister Van Eekelen. Essentiële stukken blijven 'zoek' amsterdam gpd De Amsterdamse rechtbank is gisteren gestopt met de berech ting van twee Amsterdamse re chercheurs wegens drugshan del. De rechters menen dat er zoveel stukken in het dossier ontbreken dat van een eerlijk proces geen sprake kan zijn. De zaak rond de vermeende corruptie bij het bureau Raam poort werd in augustus al ver daagd om het openbaar minis terie de gelegenheid te geven op de proppen te komen met ont brekende stukken. De recht bank constateerde gisteren ech ter opnieuw dat „niet alle pro cessen-verbaal voorhanden zijn". De twee rechercheurs werden in april 1990 aangehouden. Ze zouden honderd kilo hasj heb ben geleverd aan twee dealers. Beide arrestanten werkten als pseudo-kopers in het drugsmilieu. Ze worden ook verdacht van verduistering van pandbrieven en onrechtmatige huiszoeking. Eén van de twee ontkent alle aantijgingen, de ander heeft één hasjdeal toegegeven. Beide re chercheurs zeggen er echter „te zijn ingeluisd" door de Rijksre cherche en collega-pseudoko- pers. Volgens hun advocaten is de verdachten net zo lang een worst voorgehouden tot ze hap ten. Vanaf najaar 1989 zouden ze voortdurend zijn benaderd voor handeltjes in hasj, cocaïne en wapens door handelaars, die la ter collega-undercovers bleken te zijn. De reden voor de 'hek senjacht' zou de stroom berich ten zijn over corruptie bij het bureau Raampoort. De rechercheurs beweren al leen op de deals te zijn inge gaan om rapport uit te brengen en de handelaars aan te hou den. Van de contacten zouden keurig tip-formulieren bij de Criminele Inlichtingendienst zijn achtergelaten. Eén van de rechercheurs is na zijn ontslag een café begonnen. De ander heeft bezwaar aange tekend tegen zijn ontslag. Voor de Amsterdamse politie is de zaak echter gesloten, zegt woordvoerder K. Wilting. „Hun gedrag is aanleiding geweest ze te ontslaan, daar heeft deze niet-ontvankelijkverklaring niets mee te maken." Zelfs als komt vast te staan dat de twee 'erin zijn geluisd', dan is dat geen zaak van het Amsterdamse korps, zegt Wil ting. „Dit valt onder de paraplu en de verantwoordelijkheid van de rijksrecherche. Daarvoor is de officier van justitie verant woordelijk." Die officier beraadt zich over hoger beroep tegen de beslis sing van de rechtbank. In de tussentijd weigert hij commen taar. 'Overheid drijft vrouwen prostitutie in DEN HAAG GPO De overheid is er medeschuldig aan dat buitenlandse vrouwen in de prostitutie terechtkomen. Dat wordt gesteld in een weten schappelijk rapport over de bor delen in Nederland. Daaruit blijkt ook dat de sekshuizen sa men jaarlijks een omzet hebben van ongeveer één miljard gul den. De Rotterdamse historica Lu cie van Mens verdiepte zich vier jaar in de handel en wandel van bordeelhouders. Volgende week hoopt Van Mens op haar be drijfskundige analyse van de seksindustrie te promoveren. De omzet van de sekshuizen, waarvan de meeste deel uitma ken van criminele netwerken, wordt door 15.000, meestal bui tenlandse prostituées verdiend. Gemiddeld maken de vrouwen een omzet van 80.000 gulden per jaar, maar ze houden daar maar de helft van over. De rest verdwijnt in de zakken van de exploitanten van de bordelen. Het onderzoek is in feite een aanklacht tegen het overheids beleid. Van Mens: „Enerzijds staat de overheid alles toe: dat bedrijven uitbreiden, dat er steeds meer sekshuizen bijko men. dat bazen enorme netwer ken kunnen krijgen. Anderzijds stellen ze geen regels hoe met de prostituées moet worden omgegaan. Er worden geen maxima gesteld aan hetgeen ze aan de bazen moeten afdragen. Het is voor hen heel moeilijk zich te verzekeren tegen ziekte en de vrouwen hebben geen recht op een uitkering." Bijna alle buitenlandse prosti tuées komen Nederland binnen op basis van een artiestencon tract. Van Mens: „In die con tracten staat dat ze een laag sa laris krijgen. Daarnaast zijn ze gebonden aan de kosten voor overtocht en dergelijke. Het ei genaardige is dat het ministerie van sociale zaken weet dat de vrouwen op basis van deze con tracten werken. Het departe ment kan ook gevoeglijk weten dat ze schulden hebben en dat ze die schulden via de prostitu tie moeten afbetalen. De over heid drijft deze vrouwen als het ware de bordelen in." Er is een wetswijziging op komst, die vestiging van borde len toestaat. Vrouwen van bui ten de Europese Gemeenschap krijgen hiervoor echter geen werkvergunning meer. Van Mens: „Dat is weinig realistisch. De vrouwen komen toch, om dat een overstelpende vraag naar hun diensten bestaat. Het gevaar dreigt dat ze in een nog crimineler circuit komen te werken, waar alleen nog het recht van de sterkste zaJ gel den."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5