Schade zakkenrollerij bedraagt 80 miljoen 'Chaos als Bundesbank rente niet verlaagt' 'Identificatie duurt nog een week' Miljoenenlening DAF Binnenland Aalsmeer forceert besluit geluidszones Jarenlange steen des aanstoots Propaganda voor de bol VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 Eigenlijk wil Cor Heilijgers (68) het wat rustiger aandoen. Zijn werk als 'ziener' kost hem zoveel energie dat zijn ge zondheid er steeds meer onder begint te lijden. De confron tatie met weer een zelfdoding of weer een auto te water met een stoffelijk overschot erin begint slopend te worden. „Ik krijg er zelf ook suïcidale neigingen van", zegt Heilijgers I eerlijk. „Ik verlang dan ook naar mijn dood. Nog vier jaar want ik weet nu al dat ik op mijn 72ste sterf". Paragnost Cor Heilijgers overleden Apeldoorn In zijn woonplaats Apeldoorn is gisteren de pa ragnost Cor Heilijgers overleden. Sinds 1950 was Heilijgers (72) als paragnost betrokken bij enkele honderden gevallen van ver miste personen in binnen- en buitenland, onder wie Gerrit-Jan Heijn. Ook schreef hij drie werken over parapsychologie. Vol gens zijn woordvoerder H. Hovingh uit Roden heeft de helder ziende zijn sterfjaar reeds op 10-jarige leeftijd voorspeld. In mei 1988 herhaalde hij in een interview met deze krant dat hij dit jaar zou sterven. Amsterdam schrapt Lotsylaan amsterdam De gemeente Amsterdam schrapt de naam van Ka- rel Lotsy, erelid van de Koninklijke HFC in Haarlem en oud voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, uit het straatnamenbestand. Het stadsdeel Buitenveldert heeft besloten een nieuwe naam te bedenken, omdat hij wegens zijn oorlogs verleden omstreden is. Dordrecht en Gouda wijzigt de naam van de Karei Lotsylaan niet. Zij stellen dat hij bij de zuiveringsacties na de oorlog niet schuldig is bevonden. Aanleiding voor de com motie vormt een publikatie in Vrij Nederland van 1979 en een recent proefschrift. Vier jaar en TBS voor moord in tunnel Dordrecht» Een 18-jarige Amsterdammer is gisteren veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf en dwangverpleging (TBS) wegens betrokkenheid bij de moord op een 25-jarige man in de Krispijntunnel in Dordrecht. De officier had zes jaar en TBS ge- eist. Een minderjarige Hagenaar moet conform de eis een ge dwongen behandeling in een gesloten inrichting ondergaan. Het slachtoffer werd in april met twee keukenmessen doodgestoken toen de verdachten hem wilden beroven. Vrijhoef kandidaat-voorzitter D66 numegen» De Nijmegenaar W. Vrijhoef wordt zo goed als zeker de nieuwe voorzitter van D66. Hij is de enige kandidaat tijdens het congres van zijn partij op 28 november in zijn woonplaats. De verkiezing is noodzakelijk, omdat de huidige partijleider van de Democraten, burgemeester R. Jansen van Krimpen aan de Lek, het na twee jaar voor gezien houdt. Vrijhoef (40) is directeur van de Gelderse Ontwikkelings Maatschappij (GOM) en heeft zijn sporen vooral verdiend in de lokale politiek. Van 1978 tot 1986 was hij wethouder. Roermondse mogelijk lid drugsbende roermond De Rotterdamse politie heeft onlangs huiszoeking gedaan in de ouderlijke woning van een Roermondse vrouw. De actie maakt deel uit van een wereldwijd drugsonderzoek. De vrouw werd vorige week in Rome gearresteerd samen met een van de leiders van een drugsnetwerk. De vrouw wordt verdacht van koeriersdiensten en het doorsluizen van gelden. Op non-actief na weigeren polioprik Rotterdam Twee verpleegkundigen van de Daniel den Hoed kliniek in Rotterdam zijn met betaald verlof gestuurd omdat zij zich om principiële redenen niet willen laten inenten tegen po lio. Het verlof duurt tot de epidemie over is. De ondernemings raad van het kankerziekenhuis zegt „bijzonder geschokt" te zijn door deze maatregel. Volgens de directie is het onverantwoord niet ingeënte verpleegkundigen met kankerpatiënten te laten werken omdat hun afweersysteem minder goed werkt. Gifsanering Kralingen 550 miljoen Rotterdam De grote schoonmaak van de vervuilde bodem in de Rotterdamse wijk Kralingen kost 550 miljoen gulden, raamt de gemeente Rotterdam. Dat is elf keer zo hoog als milieuminister Alders vorig jaar had laten becijferen. De gemeente heeft giste ren in een brief de buurtbewoners op de hoogte gebracht. De gemeente is geschrokken van het hoge bedrag en waarschuwt dat het wellicht nu te duur wordt om alle verontreinigde grond op korte termijn te verwijderen. eindhoven gpd De onderhandelingen over twee leningen voor DAF met een to tale waarde van 210 miljoen gulden zijn vrijwel rond. Dat heeft de in financiële proble men verkerende vrachtwagen fabrikant gisteren bekendge maakt. DAF kwam vervroegd met de mededeling, omdat het bedrijf gisteren onderwerp was van speculaties op de Amster damse beurs. De koers daalde daardoor naar een nieuw diep tepunt van 13,20 gulden. Volgens geruchten zou DAF betalingsproblemen hebben en zelfs overwegen uitstel van be taling aan te vragen. Het bedrijf noemde dit verhaal „volstrekt ongegrond". Volgens een ander gerucht zou het ministerie van economische zaken gekant zijn tegen de gesprekken die DAF Vooral jongeren de dupe ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst den haag jan kuys Jaarlijks vinden ongeveer 300.000 tot 400.000 gevallen van zakkenrollerij plaats. Met een gemiddelde schade van 200 gulden per keer wordt het schadebedrag op 60 tot 80 miljoen gulden geschat. Ondanks enkele geslaagde projecten heeft de politie erg veel moeite met de bestrij ding: het ophelderingspercentage komt sinds jaar en dag niet boven de vier uit. den haag anp Dat blijkt uit het rapport 'Zak kenrollerij, feiten, achtergron den, bestrijding' van het Lande lijk Bureau Voorkoming Mis drijven naar zakkenrollerij. Zak kenrollerij blijkt een typisch 'grote stads'-probleem. In Am sterdam slaan de zakkenrollers driemaal vaker toe dan in de rest van Nederland. Vrouwen worden vaker gerold dan man nen. Maar dat oude mensen va ker het slachtoffer zijn, is een mythe. Juist jongeren lopen het risico te worden gerold. Een geroutineerde zakkenrol ler haalt volgens het onderzoek gemakkelijk tien geslaagde po gingen per dag. Aangehouden rollers hebben echter nooit meer dan de buit van één delict bij zich. De zakkenrollers die alleen opereren, zijn meestal verslaaf den. De zakkenrollers die in groepen opereren, treden zeer professioneel op en zijn zeer ac tief. In een mum van tijd rollen ze gemakkelijk honderden mensen. Toch kan volgens dr. G. Horn, hoofd van het Bureau Voorko ming Misdrijven, met een ge richte aanpak wel degelijk wat tegen zakkenrollerij worden ge daan. Op Schiphol loopt op dit moment een proefproject. Eind oktober worden de resultaten bekendgemaakt. Die zijn vol gens Hom hoopgevend. Volgens Hom moet de kans op zakkenrollerij mede door het inschakelen van derden zoveel mogelijk worden verkleind. Kooplui op de markt, portiers bij hotels en baliepersoneel op stations en luchthavens kunnen van grote betekenis zijn. vervolg voorpagina Wat voor de staat de klapper van het kort geding tegen de ge meente Aalsmeer had moeten worden, bleek uiteindelijk een voetzoeker die in de hand van de landsadvocaat ontplofte. Wat betreft geluidszones is er geen bezwaar meer tegen het bou wen van 600 huizen bij Kudel- staart, meldde mr. Liesbeth Schippers niet zonder trots na mens minister Alders. Maar te- genpleiter mr. Koeman sloeg in naam van de gemeente genade loos terug. „Eens te meer een bewijs van de willekeur, waar mee het rijk de grenzen van de geluidszones trekt", zei hij meesmuilend. üok rechtbankpresident Van Delden toonde aarzelingen over de 'hardheid' van het nieuwe rijksbeleid. Wie garandeert dat den haag. Veel Pa- pua's streven naar onafhankelijkheid, maar voorlopig zon der succes. Sinds Ne derland afstand deed van Nieuw-Guinea is dat eerst een tijdje onder beheer ge weest van de Vere nigde Naties. Vervol gens droegen de VN het over aan Jakarta, dat het onder de naam Irian Jaya inlijf de bij de eenheids staat Indonesië. Om dat het gisteren pre cies dertig jaar gele den was dat het ge bied onder VN-be- heer kwam, vroegen Papua's In Den Haag voor de zoveelste maal aandacht voor hun streven naar on afhankelijkheid. Bij die gelegenheid werd onder andere het Pa- pua-volkslied ge speeld en gezongen. foto nieuw anefo robc.croes Valutaspecialist Beebnans van ING Bank: amsterdam anp (EMS) onderschrijven. Zoals bekend zijn Groot-Brittannië en Italië inmiddels tij delijk uit het EMS. Het kostte te veel geld aan steunaankopen van de centrale ban ken om de munten op peil te houden. Tot nu toe heeft Bundesbank-presi- Wanneer de Duitse Bundesbank van daag de rentevoet niet verlaagt, staat de Europese valutamarkten opnieuw een chaos te wachten. Dat vreest althans va lutaspecialist T. Beekmans van ING Bank dent Helmut Schlesinger gezegd dat de (Postbank, NMB en Nationale Nederlan den). Vanmiddag komt de bankraad van de Bundesbank bijeen. Beslist men de hoge rente te handhaven, dan komen de zwakkere valuta in Europa opnieuw on der zwaar vuur te liggen, verwachten Beekmans en de zijnen. Beekmans verwacht niet dat de Franse franc opnieuw onder vuur zal komen te liggen. Andere Europese valuta's als de peseta en het Ierse pond kunnen nieuwe vloedgolven van speculatie wellicht niet markt niet op verlaging van de Duitse rente moet rekenen. Als geen ander weet hij hoe belangrijk de Duitse rente is voor de Europese economie. Hij wil echter eerst herschikking van de wisselkoersen binnen het EMS. Alleen wanneer die meer op vraag en aanbod zijn gebaseerd, is renteverlaging verstandig, meent hij. Het steunen van eikaars munten in de EG via steunaankopen is anders onbe- de ABN Amro denkt er net zo over. Die noemt de sfeer op de markt van gisteren en vanmorgen een soort „stilte voor de storm". Zowel Beekmans als Poppe hoopt op verlaging van de Lombardrente met een half procent. De Lombard is in Duitsland de bovengrens van de rente op de geldmarkt en geldt als het belang rijkste Duitse banktarief. Het is het tarief waartegen de banken bij de centrale bank kunnen lenen met waardepapieren als onderpand. Ook Rabo-topman H. Geukers hoopt vurig op „een gebaar van de Bundes bank, een verlaging van de Lombard met een kwart procent. Meer is meegeno men". De internationale markten zou- gonnen werk, zo valt uit zijn woorden af den volgens Geukers teleurgesteld zijn met andere fabrikanten (het weerstaan, waarna een waardevermin- Duitse Mercedes en het Japanse Hino) voert over strategische samenwerking. Het ministerie bestempelde dit als „onzin". dering (devaluatie) onontkoombaar wordt. De peseta is al eerder vijf procent lager gezet door de EG-lidstaten, die sa men het Europese Monetaire Stelsel te leiden. De vraag is of de markt het uitblijven van een renteverlaging zal accepteren. „Nu is het rustig, maar iedereen zit klaar om in actie te komen", meldt Beekmans veelbelovend. Zijn collega H. Poppe van als de Bundesbank vandaag de rente on gewijzigd laat. Internationaal is de afgelopen weken sterke druk op de Bundesbank uitgeoe fend om de rente te verlagen. Het gewo ne tarief, het disconto, bereikte in juli van dit jaar een hoogste peil van 8,75 procent. De Lombardrente zat daar een procent boven. Twee weken geleden ging het disconto een half procent om laag, de Lombard met een kwart. Vol gens velen was een en ander slechts een politiek gebaar naar de Fransen, die toen moesten stemmen over hun eventuele instemming of afwijzing van het Verdrag van Maastricht. Volgens ABN AMRO-specialist Poppe zal bij een uitblijvende renteverlaging een aanpassing binnen het EMS onver mijdelijk zijn. De Spaanse peseta en het Ierse pond zijn in zijn ogen de eerst aan gewezen valuta's om te devalueren. Maar als de Bundesbank niet thuis geeft, komt ook de Franse frank volgens de ABN AMRO-man opnieuw onder druk te staan. Weliswaar zal de frank niet in waarde worden verlaagd, maar de krachten kunnen wel eens heel groot worden, aldus Poppe. Lid Nederlands rampenteam in Kathmandu: den haag maurice wilbrink De identificatie van de slachtof fers van de vliegramp in Nepal zal zeker een week in beslag ne men. Dat verwacht majoor L. van der Pols, een van de twee leden van het Rampen Identifi catie Team, dat sinds gisteren in de Nepalese hoofdstad Kath mandu verblijft. Van der Pols houdt er rekening mee dat niet alle stoffelijke resten uiteindelijk kunnen worden geïdentificeerd. In Kathmandu hadden zich gisteren ongeveer driehonderd nabestaanden van de slachtof fers van de vliegramp verza meld. Bij het ongeluk kwamen afgelopen maandag alle 167 in zittenden, onder wie 14 Neder landers, van een Airbus van Pakistan International Airways (PIA) om het leven. Ongeveer 130 lichamen zijn inmiddels ge borgen, van 5 is de identiteit vastgesteld. Nabestaanden hebben gister avond tijdens een informatiebij eenkomst, die was georgani seerd door PIA, stevige kritiek geuit op de luchtvaartmaat schappij. Zij verweten PIA voor al grote onzorgvuldigheid bij het verstrekken van informatie over de omvang en de directe nasleep van de ramp.'Veel na bestaanden toonden ook hun ongeduld. Ze vinden dat het te lang duurt voordat ze hun om gekomen familielid naar Neder land kunnen laten overbrengen De identificatie van de stoffe lijke overschotten wordt ver richt door Canyon Emergency Services, een particulier Brits bedrijf, dat handelt in opdracht van de verzekeringsmaatschap pij van PIA. De twee Nederland se identificatie-experts, de ma joors Van der Pols en Albers, zullen Canyon bijstaan in het vergaren van informatie over de slachtoffers. Van der Pols: „De werkwijze van Canyon komt sterk overeen met de onze. Men probeert door middel van interviews met nabestaanden zoveel mogelijk te weten te komen over de fy sieke kenmerken van de slacht offers. Er wordt ook gevraagd naar kleding en sieraden. Die gegevens worden dan vergele ken met wat men in het ramp gebied aantreft." Volgens Van der Pols zijn de plaatselijke autoriteiten zeer be hulpzaam en gaan ze zeer zorg vuldig te werk. Eerder klaagden onder anderen Britse diploma ten over de wijze waarop stoffe lijke resten werden bewaard op het vliegveld van Kathmandu; op een plek die vrij toegankelijk was voor publiek. Dinsdagnacht werd daaraan een einde ge maakt. Van der Pols wees er gis teravond op dat men in Nepal anders omgaat met de doden dan in het Westen meestal ge bruikelijk is. „De Nepalese na bestaanden willen hun omge komen familielid zien. De wes terse nabestaanden zullen er niet mee worden geconfron teerd." bergh Reizigers kregen giste ren bij de Nederlands-Duitse grensovergang Bergh-Autoweg pakketjes bloembollen uitge reikt. De actie was onderdeel van de Dag van de Bloembol, waarmee het nieuwe plantsei zoen werd ingeluid, foto anp Personeel Philips Oss in staking Werknemers van Philips Ligh ting in Oss hebben vanmorgen het werk voor 24 uur neerge legd. Enkele honderden stakers gingen in de loop van de och tend naar Eindhoven om de di rectie een petitie aan te bieden. De actie is georganiseerd door de Industriebond FNV en het plaatselijke actiecomité Solida riteit. De werknemers protesteren tegen de voorgenomen over plaatsing van een afdeling waar TL-armaturen worden gemaakt naar het Franse Nevers. Daar heeft Philips een soortgelijke produktie-afdeling. De ingreep is volgens Philips nodig omdat alleen op die manier de kost prijs van de armaturen voldoen de kan worden gereduceerd. Door de ingreep zouden in Oss 180 arbeidsplaatsen verdwijnen over twee jaar de geluidszones niet opnieuw anders worden vastgesteld, vroeg hij in navol ging van Koeman. Schippers restte niets anders dan te zeg gen dat zij er met haar leven voor in stond dat de nieuwe ge luidszones langere tijd zullen gelden. Om vervolgens te moe ten toegeven dat een garantie voor langere tijd niet kan wor den gegeven. En daar is het Aalsmeer nu net om te doen. Het rijk ver zuimt al sinds 1979 geluidszo nes rond Schiphol vast te stel len. In plaats daarvan is in het Structuurschema Burger Lucht vaartterreinen (SBL) een grens getrokken voor de overlast bij meer dan 35 Kosten-eenheden. Sindsdien heeft het rijk via een interimbeleid de geluidscontou ren telkens aangepast aan de laatste ontwikkelingen. Die slui ten het bouwen van huizen in Aalsmeer en Kudelstaart uit. Landsadvocaat Schipper noemde de eis van de gemeente 'desastreus' voor de ontwikke ling van Schiphol en de Neder landse economie. Het belang van Aalsmeer in deze zaak is volgens haar zeer gering en weegt bij lange na niet op tegen het algemeen maatschappelijk belang. In een uitvoerig betoog pareerde zij het verwijt van Koeman, dat de staat nu al der tien jaar in gebreke blijft. Door het opstellen van het SBL en door het voeren van een interimbeleid werkt de staat volgens haar wel degelijk aan het vaststellen van geluidszo nes. Een uitspraak eind vorig jaar van het gerechtshof Den Haag over het vliegveld Beek, waarin het hof de staat onrecht matig handelen verwijt vanwe ge het uitblijven van zonerings maatregelen, is in dit geval vol gens Schippers niet van toepas sing omdat rond Schiphol spra ke is van een totaal andere situ atie. Iets wat Koeman bestreed. „Er is pas sprake van onbe hoorlijk bestuur als de staat geen rekening zou houden met toekomstige ontwikkelingen, een norm zou vaststellen op ba sis van het SBL om vervolgens later te moeten constateren dat allerlei huizen zijn gebouwd binnen de geluidszones", be toogde Schipper. Zij noemde de actie van Aalsmeer een poging „om het beleid van de staat on deruit te kegelen". De claims van de gemeente hebben vol gens de landsadvocaat weinig effect nu gemaakte afspraken voor Schiphol eind 1995 leiden tot het definitief vaststellen van geluidszones. Koeman hield vol dat de over heid nalaat haar eigen wetten uit te voeren. „Het gaat hier om de geloofwaardigheid van de rechtsstaat, die zichzelf nale ving van de wet moet opleggen. Het rijk zegt nu, als we Kudel staart maar oplossen is het goed. Zo werkt dat echter niet." De Haagse rechtbankpresi dent doet over twee weken uit spraak. Hoe langer klacht duurt, hoe minder kans op infarct utrecht anp Hoe langer een patiënt last heeft van hartklachten, hoe kleiner de kans wordt dat hi| een groot hartinfarct krijgt. Als een kransslagader vernauwt, ontwikkelen zich namelijk be schermende vaten die als een natuurlijke bypass (een kunst matige omlegging van de va ten) werken. Dat stelt de Am sterdamse cardioloog J. Piek in een proefschrift waarop hij 8 oktober promoveert. Volgens Plek beperken deze beschermende vaten de groot te van een hartinfarct. In een gezond hart zijn ze niet of nau welijks aan te tonen. De vaten ontwikkelen zich gedurende drie maanden na een vernau wing van de kransslagader. Er blijkt een verband te zijn tus sen de hoeveelheid vaten en de grootte van het Infarct: Hoe minder beschermende vaten, hoe groter het infarct. De ontwikkeling van dit vaatbed hangt bovendien af van de duur van de klachten van pijn op de borst. Hartpa tiënten die minder dan drie maanden last hebben van klachten, lopen meer risico op een groot hartinfarct omdat hun bescherming nog niet compleet is. De wachtlijsten voor dotterbehandelingen gaan nu uitsluitend uit van de ernst van de klachten en niet van deze extra risicofactor. Volgens Plek zijn zijn bevin dingen aanleiding om daar verandering in te brengen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3