Goeljajev geniet van rust Volleyballers van NOVO lijken nog niet klaar voor competitie Spelers van VCS zetten ook de beleidslijnen uit Sport Schuifpartij van Fischer en Spasski VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 Nikolaj Goeljajev, voor zijn 'Duingalow': Je zou bijna zeggen dat ik hier vakantie vier." leiden ger renes volleybalmedewerker Door de promotie van VCS naar de derde divisie telt de Leidse regio dit volleybalseizoen bij de mannen vier vertegenwoordi gers. Het gedegradeerde Ley- thon moet in de tweede divisie proberen het verloren gegane terrein terug te winnen. Voor NOVO (tweede) en Gemini/K (derde divisie) veranderde er niets. De vrouwenteams van Gemini (tweede divisie) en Ley- thon (derde divisie) acteren eveneens op landelijk niveau. Na vele jaren trouwe dienst verliet trainer John Groen Ley- thon. Oud-spelverdeler Rob Mudde nam het roer over. Nogal wat spelers verdwenen. Spelverdeler Hans Broere stop te, Paul de Winter vertrok naar Delta, Leon Heyting ging naar Zevenhuizen en ook Carlo Vi- berti zocht een andere vereni ging op. De selectie werd aan gevuld met Don van Hal, die nu Groen weg is van NOVO op het oude nest terugkeerde en Mare Schrijvers (eigen kweek). In de voorbereiding boekten de L eiderdorpers wisselend succes. Krimpen werd weggevaagd, maar van Expalvo werd verlo ren, terwijl tegen Tonegido en Zovoc de balans in evenwicht bleef. NOVO komt dit keer uit in de parallelle divisie. Ook hier ver dwenen nogal wat spelers. Re- nee Leeflang hield het voor ge zien, evenals Simon Beurze en Kees Ouwehand. Rob van Dalen en Don van Hal gingen weer naar Leython. De aanvulling kwam met Addo Kraan en Ferry Elzinga uit eigen gelederen, ter wijl Carlo de Jong de overstap van RW waagde. Een moei zaam verlopen oefencampagne toonde aan, dat het team nog niet op tweede divisie-niveau zit. Trainer Hans Broere zal heel wat arbeid moeten investeren om die positie veilig te stellen. In de derde divisie E komen Gemini/K en VCS uit. Gemini leek een aantal spelers kwijt te raken, maar op het laatste mo ment bleef iedereen behalve Remco Onderdelinden, die voor een stage van drie maanden vertrekt. Na twee jaar Skania keerde Kees de Ridder terug. Ailrounder Marcel Boere com pleteert de selectie. Vorig sei zoen eindigde Gemini op de ge deelde eerste plaats. De Voor schotenaren liepen echter pro motie mis, omdat zij de beslis singswedstrijd verloren. Trainer blijft Leon Jungschlager, die zich nog niet optimistisch toon de omdat de selectie koos voor minder trainingen per week. In de promotieklasse debu teert het sterke LUSV. Trainer Frank Knops hield zijn negen man sterke selectie bijeen en zag Mels Hoogendoorn na een jaartje Leython terugkeren. Van Sudosa (Assen) kwam Eric Muinck nog over. In de oefen periode versloeg LUSV onder anderen RW verpletterend. Al leen de sterkte van de drie ploe gen die uit de derde divisie de gradeerden, is onbekend. RW verkeert in een crisis. Carlo de Jong verdween naar NOVO en Taman Saab naar Hawaii. Marcel Vermeulen en Martien de Jong verhuisden naar het tweede, terwijl Martin Voortman en Kees van Duin (studie) stopten. De groep werd aangevuld met oudgediende Bart van Kruistum en drie jeugdspelers. Trainer Martin Broere heeft als enige voordeel, dat hij kan teruggrijpen op een sterk tweede team. In de eerste klasse komt Ge- mini 2 na de degradatie uit met een compleet nieuw team. De jeugd, die vorig seizoen werd klaargestoomd, is verdeeld over het eerste (Marcel Boere) en derde team (Daan Meys en Ewout van Dijk). De vijf overge bleven spelers werden aange vuld met Arno van Weizen (H3) en Sieb Louwsma (Inter Ami- cos). NOVO 2, onder leiding van Frans van de Berg, werd het slachtoffer van de afkalving van het eerste team. Een aantal spe lers moet zowel in NOVO 1 als NOVO 2 uitkomen. Grafi- con/Donar wilde dit keer ver jongen, maar zag zijn jongste speler Onno Fierens terugkeren naar RW. De gemiddelde leef tijd steeg door de komst van Kees Vink (44 jaar) van NOVO. Rob Bokxshoom maakte de groep compleet. Gelegenheids trainer Ron Groen beschikt in elk geval over een team met veel routine. Vrouwen Bij de vrouwen is Gemini/K. na dat het eigenlijk was gedegra deerd, alsnog ingedeeld in de tweede divisie, omdat een an dere vereniging zich terugtrok. Trainer Bernard van de Pols zag Irene van Dongen verhuizen naar KDS (Wormerveer) en hij raakte Elsbeth van de Berg voor een stage in België een half jaar kwijt. Tanja van Be- zooyen vertrok naar eerste-divi- sionist Tonegido. Uit de dis- trictsjeugd haalde Van de Pols de 15-jarige Floor van de Krogt (VCO) bij zijn groep. Handha ving staat bij Gemini voorop. Leython promoveerde naar de derde divisie en begroette een nieuwe trainer: Martin Jan sen van het Haagse Inter Ami- cos. Hij bracht het jeugdige ta lent Karen van Herwijnen mee, maar moet het wel doen zonder Maria Vodegel en Tine de Bloois, die beiden stopten. Renate de Swart is voorlopig nog uitgeschakeld vanwege een blessure. Van LUSV kwam Ivon- ne Klein-Rouweler over. Door late vakanties van enige speel sters was de voorbereiding niet optimaal. In de promotieklasse staat Leython 2 er goed voor. Van Delta Lloyd kwam oud-Ley- thon-speelster Boukje Wiebes terug, terwijl ook zus Femke meekwam, waardoor de aanval veel sterker werd. Aniel Elias van de studentenvereniging SKC en Sandra de Klerk (eigen kweek) brachten het aantal speelsters op elf. De verwach tingen zijn voorzichtig gesteld: bij de eerste vier. De twee pro motieklassen zijn immers sa mengevoegd, zodat de sterkste twaalf overbleven. Voorlopig is Jacq. Knetsch uit het derde aan de selectie toegevoegd, omdat beide midspeelsters Joke van de Linden en Warja Kruithof nog geblesseerd zijn. Bij Gemini 2 kwam Ria Marchand terug, evenals Anita Vosters. Jolien de Swart vertrok naar Delta, terwijl Elly van Leeuwen en Mieke Kuypers naar het eerste team doorschoven. Linda Gommans en Ronald van Veen, die als trai ner zijn debuut maakt, verzor gen de training. In de eerste klasse heeft RW in de persoon van Sime Boom een enthousiaste trainer, die het nieuwe seizoen heel optimis tisch beziet. Esther van de Lans en Katinka Ravensbergen stop ten in verband met studie en Jacq. Passchier heeft zwanger schapsverlof. Annelies Paauw kwam terug. Bij WW zijn Jeanet Rietkerk en Dicky van de Wilk in verwachting en is Ingrid de Geus nog niet hersteld van haar rugblessure. Emi van Tilburg kwam over van het tweede team en Saskia Westgeest van de junioren. Daardoor heeft het team vier spelverdeelsters. Toch rekent trainer Hans Broere (de zelfde van NOVO) op handha ving. In de andere eerste klasse mikt NOVO onder leiding van Rocus Hassefras en Erwin de Groot op een positie in de mid denmoot. Spelverdeelster San dra Schaap en Anita Brugman stopten. Hun plaatsen werden ingenomen door Annet van Delft (Brabant) en Lennie van Houten uit de eigen jeugd. Russische schaatser houdt 'winterslaapin Duinrell Titelgevecht Tuur in Nederland rome» Het eerste Europese titelgevecht van Regilio Tuur wordt binnen twee maanden in Nederland gehouden. Dit is gisteren in Rome bekend geworden na de beursbieding voor het gevecht van Tuur tegen de Fransman Yoma. Het bureau Topsport Mar keting deed het hoogste bod en mag de ontmoeting in het zwaarvedergewicht organiseren. Peter Bonthuis hoopt hiervoor Sportpaleis Ahoy' in Rotterdam te krijgen. Roodenburg Al slikt grote nederlaag leiden De landelijke jeugd van Roodenburg heeft opnieuw een enorme nederlaag moeten slikken. Op het LFC-terrein verloren de Leidenaars gisteravond met 9-3 van DWS A2. Allleen Heij- mans (2x) en Verplancke konden wat stellen tegenover de Am sterdamse doelpuntenregen. Roodenburg Al staat door deze ne derlaag vaster op de laatste plaats in de tweede divisie A. belgrado hans bouwmeester gpd-schaakmedewerker Na 45 zetten is de 13de match partij tussen Robert Fischer en Boris Spasski in remise geëin digd. De stand blijft 5-3 in het voordeel van de Amerikaan, omdat remises niet meetellen. Winnaar van de match is de speler die het eerst tien winst partijen op zijn naam schrijft. Fischers gedrag heeft aanvan kelijk veel weerstanden opge roepen, maar tijdens de partijen is hij de correctheid zelve. De dertiende ontmoeting begon, evenals de elfde, in een onge wone Siciliaan. Spasski lanceer de bij de zesde zet een nieuwtje en verkreeg daarmee bevredi gend spel. Het vervolg was een enigszins teleurstellende schuif partij, waarin geen van beiden iets tastbaars kon bereiken. Na ruim vijf uur spelen deelden Fi scher en Spasski het punt. Wit: R. J. Fischer; zwart: B. Spasski Siciliaans 1. e4 c5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 g6 4. Lxc6 bxc6 5.0-0 Lg7 6. Tel f6 In de elfde partij zette Spasski hier met 6...e5!? voort, waarop Fischer verrassend 7. b4 speel de. De zwartspeler kiest hier voor een veilige opstelling, die hij in de studeerkamer met zijn secondanten, de grootmeesters Balasjov en Nikitin, heeft voor bereid. 7. c3 Ph6 Dit paard streeft naar f7 om het zwarte centrum een stevige dekking te geven. 8. d4 cxd4 9. cxd4 0-0 10. Pc3 d6 11. Da4 Db6 12. Pd2 Pf7 13. Pc4 Da6 14. Le3 Dxa4 15. Pxa4 f5 16. exf5 Lxf5 17. Tacl Volgens kenners in de zaal zou Fischer hier of op de volgende zet met J2-J3 in het voordeel zijn gekomen. Uiteraard is een dergelijke uitspraak moeilijk te bewijzen. 17...Tfc8 18. Pa5 Ld7 19. b3 Tab8 20. Pc3 Kf8 21. a3 Ph6 22. b4 PfB 23. Tedl Ke8 24. Pe4 Tb5 25. h3 h5 26. Td2 a6 27. Kfl Td5 Eindelijk een dreiging, maar de parade is eenvoudig. 28. Tcdl Tb5 29. Ke2 Le6 30. Tdcl Kd7 31. Pc3 Tbb8 32. Kfl h4 33. Ke2 Lf6 34. Pe4 Ld5 35. Kd3 Lg7 36. Tdc2 Tc7 37. Tel Tf8 38. f3 Tfb8 39. Pc3 Lg8 40. Pe2 Lf7 41. Ld2 Lf6 42. Tel Tbc8 43. Pc4 Tb7 44. Pa5 Tbc7 45. Pc4 Tb7 Remise. Pas hier kregen de heren er ge noeg van. De laatste 25 zetten hadden ook achterwege kunnen blijven. sassenheim tim brouwer de koning Bij VCS hebben de spelers het heft in handen genomen. Na de promotie van het eerste man- nenteam naar de landelijke der de divisie wil de Sassenheimse volleybalvereniging ook in orga nisatorisch opzicht hogerop. Erik van Seggelen en Ruud Mar chand, steunpilaren van VCS 1, stuwen sinds kort het bestuur op in de vaart der volkeren. „Wij vonden al een tijdje dat er wat moest gebeuren", zegt voorzitter Van Seggelen (26) ter verklaring van hun dubbelrol. „Toevallig had het toenmalige bestuur volop vacatures", aldus Marchand, inmiddels secretaris. „Voor we het wisten, zaten we zelf in het bestuur. Van Segge len: „Eigenlijk een jaar eerder dan de bedoeling was. Gelukkig stond vrijwel iedereen achter onze plannen." Marchand: „Be halve dan een paar sceptici, maar die heb je altijd." Marchand (37) spreekt met gezag, want hij heeft een volley balverleden om U tegen te zeg gen. Zijn grootste sportieve suc cessen vierde hij in de gelede ren van Gemini/K uit Voorscho ten, waarmee hij zelfs in de eer ste divisie uitkwam. „Maar dan heb ik het over veertien jaar ge leden. Door mijn verhuizing naar Lisse ben ik bij VCS terecht gekomen. Ik wilde namelijk dicht bij huis volleyballen. Het moet wel leuk blijven." Aanvankelijk was dat in Sas- senheim niet het geval. Mar chand: „Na 18 jaar Voorschoten was het voor mij wel even schrikken. Bij Gemini was ik ge wend ook buiten het volleybal met mijn teamgenoten om te gaan. Gezelligheid kan de pres taties in positieve zin beïnvloe den. Als je meer van elkaar ac cepteert, groei je als team. Van 'teambuilding', zoals Ajax-trai- ner Louis van Gaal dat noemt, hadden ze bij VCS nog nooit ge hoord. Daarin is sindsdien ge lukkig wel een kentering geko- Over het spelpeil van de Sas senheimse volleyballers zat Marchand veel minder in. „VCS draaide al een paar jaar bovenin de promotie-ldasse mee. Vorig seizoen hebben we tegen elkaar gezegd: 'We moeten maar eens kampioen worden'. Dat is ge lukt. Zelfs toen we Ad van Elk met een gebroken onderarm en Hans Geerlings met een gebro ken been moesten missen, ble ven we onbedreigd bovenaan staan. Als we de lijn van vorig seizoen doortrekken, zie ik ons zelfs in het linker rijtje eindigen. We spelen namelijk een solide spelletje. VCS heeft een sterke as van drie spelers en daarnaast drie spelers van wat ik altijd het type Wimpie Jansen noem, waardevolle waterdragers. Ie dereen kent zijn taak. Misver standen zijn uitgesloten." Het enige gevaar dat VCS loopt, is blessureleed. Trainer Arjan Buning, pas 23 jaar, be schikt over een smalle selectie. Na het kampioenschap haakten Olaf van Dam wegens een verhuizing Peter Franken en Reno Jagtman af. De twee laatstgenoemden zijn in nood gevallen oproepbaar. Van Seg gelen: „Van de eigen jeugd is Robert Jan Batenburg doorge komen. Verder mogen we voor lopig niets verwachten, want pas nu begint de jeugdafdeling weer te groeien. En we voelen er niets voor om spelers van bui tenaf aan te trekken. Marchand: „VCS heeft geen behoefte aan 'nomaden'. Die trekken name lijk altijd weer verder." Zelf beschouwt de Lissenaar zich als een blijvertje. „Na al die jaren ben ik het volleyballen al leen maar aantrekkelijker gaan vinden. Voor mij als aanvaller biedt het spel nu veel meer mo gelijkheden dan pakweg veer tien jaar geleden. En de trainin gen kunnen mij niet zwaar ge noeg zijn. Bloed, zweet en tra nen, anders dutten we in. Ik heb in al die jaren wel geleerd om mijn krachten goed te verdelen. Daardoor loop ik mezelf niet zo snel meer kapot." Het plezier dat hij aan zijn sport beleeft, wil hij op een vol gende generatie overbrengen. „Want eigenlijk is het een slecht teken dat ik nog steeds in het eerste team speel. In Sassen- heim en omgeving moeten we mensen warm maken voor vol leybal. Ik vind het ook heel be langrijk dat zo veel mogelijk groepen op dezelfde avond trai nen. Noem het voor mijn part 'clubbuilding'. Van Seggelen: „Jammer alleen, dat TOP zo dicht bij zit. Ik denk dat zo n grote korfbalvereniging ons wel jeugdleden scheelt." Maar VCS, dat vijftien jaar be staat, gaat niet bij de pakken neerzitten. Van Seggelen deelt verheugd mee dat, wellicht als gevolg van de Olympische Spe len, de ledenaanwas groot is. „Nu nog het publiek erbij be trekken en een nieuwe sponsor vinden. We moeten veel meer aan de weg timmeren." Goede prestaties bij het de buut in de derde divisie kunnen een handje helpen. De voorte kenen zijn goed. Tijdens de oe fencampagne moest de Noord- wijkse tweede-divisionist NOVO er met 3-1 aan geloven. SVC, de tegenstander van morgen, is dus gewaarschuwd. Marchand: „Vroeger konden we die club nooit verslaan, dus moet het nu maar eens gebeu ren. Maar als ik eerlijk ben, ver heug ik me nog meer op de wedstrijd van volgende week. Dan speel ik namelijk in Voor schoten tegen mijn oude club, Gemini." ver, maar zij betalen al mijn on kosten." Als tegenprestatie voor zijn verzorgde leventje De Uithof sloot een deal met Duinrell om Goeljajev de winter door te hel pen moet Goeljajev zijn ge zicht op de Haagse ijsbaan laten zien. Hij rijdt inmiddels blinde lings naar de gedeeltelijk over dekte ijspiste, waarvan morgen de poorten voor het publiek opengaan. Maar of, wanneer, hoe en aan wie hij schaatsles moet geven, weet hij absoluut nog niet. „Dat krijg ik te zijner tijd wel te horen, vermoed ik. En zelf wedstrijden schaatsen doe ik op zijn vroegst halverwe ge het seizoen." Zijn verblijf in Nederland wil Goeljajev benutten om een werkkring te vinden. „Dat hoeft niet per se iets in de sport te zijn. Ik weet nog niet precies wat mijn mogelijkheden zijn. Zo zijn Botsjkarov, Korotkov, Mo- zin en Bogiev (topschaatsers uit de voormalige Sovjetunie) via het marathonschaatsen in Ne derland ook verder gekomen. Ik heb ze hier nog niet gesproken, maar neem zeker contact met ze op." Sinds het uiteenvallen van de Sovjetunie ondernamen velen de reis naar het Westen. Goeljajev had vanwege als schaatser slechts belangstelling voor Noorwegen en Nederland. „De schaatsfans zijn hier een beetje maf, dat spreekt me wel In Rusland ging het veel min der vriendelijk toe. Goeljajev wil er niet te veel over uitweiden, maar geeft desgevraagd toe, dat i hij soms met de nek werd aan gekeken. „Mensen spraken kwaad over mij, maar zo is het leven nu eenmaal." Ook in West-Europa had de wereld- en Europees kampioen van 1987 lange tijd een kwade pers. Zijn rol in het toespelen van verboden stimulerende middelen naar Noorse collega schaatsers in 1987 doet hij af als een hetze van de pers. „Ik weet namelijk hoe gevaarlijk het is doping te gebruiken. Ik ken de gevolgen voor sommige vrou wen, toen zij na hun loopbaan kinderen kregen." „Bovendien heeft een sporter helemaal geen stimulerende middelen nodig. Zelfs nu ik last heb van mijn rug, gebruik ik geen medicijnen. I En van een dokter houd ik al I helemaal niet. Mijn stelregel is I dat een sporter plezier in zijn sport moet hebben. Verder moet hij om de top te bereiken hard trainen, gezond eten en j vooral veel slapen." Ruud Marchand: „Ik zie VCS in het linker rijtje eindigen." Nikolaj Goeljajev heeft zijn rust gevonden. De Russische schaatser slijt zijn dagen en vooral zijn nachten in een vakantiebungalow in het Wassenaarse attractiepark Duinrell. Ver weg van zijn Russische vaderland en dicht bij de Haagse Uithof, waar de oud-olympisch kampioen op de 1000 meter de ijsmeester met raad en daad bij staat. Wellicht komt Goeljajev deze winter ook nog in ac tie als schaatstrainer. En als de rug van de Rus het houdt, legt hij in Den Haag de basis voor zijn laatste seizoen als wedstrijdschaatser, het olympische jaar 1994. Engels goed verstaanbaar maakt, momenteel liever aan de rand van een Hollands pretpark dan in zijn vaderland. „In Rus land is het er sinds het uiteen vallen van de Sovjetunie niet beter op geworden. Dat geldt nog meer voor de gewone men sen dan voor mij. Ik red me wel. Ook hier in Nederland. AJ blijf ik wel een Rus in hart en nieren. Zelfs als ik Nederlands leer, ver andert dat niet. Ik ga ook zeker weer terug naar Rusland. Het mooiste zou ik het vinden om een half jaar hier en een half jaar daar te zijn." Goeljajev beseft dat dat in de praktijk moeilijk te realiseren is. Hij hapte gretig toe op een uit nodiging van de directie van De Uithof om naar Nederland over te komen. „Ik verdien geen stui- Maar voorlopig zweert Goelja jev bij rust. „Afgelopen nacht heb ik van zeven uur 's avonds tot zeven uur 's ochtends gesla pen", bekent hij, terwijl hij ont spannen zit op de bank van zijn vier persoons 'Duingalow'. Waarschijnlijk is de 26-jarige Rus nog moe van de indrukken die hij dagelijks in Wassenaar en omgeving opdoet. Boven dien verwacht hij zijn vrouw en driejarige dochter („maar ze lijkt wel vijf') pas later deze maand in zijn vakantiehuisje. Tijd genoeg om van de stilte te genieten. „Je zou bijna zeggen dat ik hier vakantie vier." Dat doet de westers georiën- foto henk bouwman teerde Goeljajev, die zich in het

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22