Problemen bibliotheek Vraatzucht van Leiden was heel Regio Leiden Primeur voor Leiderdorps relatieregister Huizenbelasting in Zoeterwoude hoger Dierendag: zwemmers steunen zwemmers Wellicht toch subsidie werkgroep Stedenband Latijns-Amerika in Wassenaar VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 redactie: dick van der plas (CHEF) liesbeth buitink Gewonden bij aanrijding leiderdorp» Hij een aanrijding op de kruising van de provinciale wegen 5 en 6 in Leiderdorp zijn gistermiddag een 31-jarige auto mobilist uit Darmstadt (Duitsland) en een 22-jarige bestuurster uit Oud Ade gewond geraakt. Beiden zijn overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. 1 let ongeval ontstond door dat de Duitser bij het afslaan naar provincialeweg 5 de tegenlig ger afkomstig uit de richting Oud Ade over het hoofd zag. Autodief aangehouden in Den Haag voorschoten Van de twee mannen die afgelopen nacht om streeks 03,00 uur een personenauto ontvreemdden uit de Vlietwijk in Voorschoten, kon er al één enkele uren later in Den I laag worden aangehouden. Dat gebeurde tijdens een controle door politie agenten uit de Hofstad, die hadden gezien dat het slot van het portier van de wagen beschadigd was. Toen zij een onderzoek wilde instellen, kozen de dieven het hazepad. Aan vankelijk vluchtten zij nog met de auto, maar kort daarop gingen ze te voet verder. De man die kon worden aangehouden was een 26-jarige Hagenaar. Wijngaardenlaan afgesloten voorschoten I let verkeer in de omgeving van de Voorschoten- se Wijngaardenlaan moet deze week rekening houden met ver tragingen en omleidingen. De gemeente is begonnen met de re constructie van de riolering tussen de Burgemeester de Kem- pcnaerstraat en de Schoolstraat. Tijdens de werkzaamheden is de Wijngaardenlaan afgesloten voor het doorgaande verkeer. De reconstructie moet omstreeks 9 oktober klaar zijn: tot die tijd is ook de Burgemeester Kempenaerstraat afgesloten voor door gaand verkeer. GFT-inzameling Voorschoten succes voorschoten Voorschotenaren scheiden hun afval steeds beter. Uit statistieken over de eerste vier maanden (van april tot en met juli) blijkt dat het percentage groente- fruit- en tuinafval voortdurend is toegenomen. In april bestond nog maar 26 pro cent van alle afval uit gft-afval, in mei en juni was dit percentage al opgelopen tot 34 procent. Alleen in juli lag het aanbod iets la ger. Volgens een woordvoerder kwam dat doordat de Voorscho tenaren in de warme weken hun gras minder maaiden. De vuil nisophaaldienst haalde in juni 243 ton gft-afval op en in juli 225 Margriet opent vernieuwde school voorschoten Prinses Margriet opent op dinsdag 13 oktober een nieuwe vleugel van de Voorschotense British School in the Netherlands. De vleugel heet het 'Science, Technology and Mu- sic'-gebouw en omvat twee natuurkundige laboratoria, twee lo kalen voor handenarbeid en vijf muziekcabines. Ook zijn er twee grote muzieklokalen die tot één ruimte kunnen worden samen gevoegd en dan 150 mensen kunnen bevatten. De vleugel is ont worpen door het Wassenaarse Architectenbureau De Bruijn en heeft 4.5 miljoen gulden gekost. Na de officiële opening wijdt de school de vleugel in met een speciale avond op 15 oktober. De Britse ambassadeur Sir Michael Jenkins leest dan voor uit zijn boek 'A house in Flanders'. Huizen opgeleverd in Oegstgeest oegstceest» Oud-burgemeester T. Eysinga van Oegstgeest zal op donderdag 15 oktober om 14.00 uur 25 nieuwbouwwoningen of ficieel opleveren. De huizen liggen aan de Morsebellaan pn de Clare Lennarthofin Haaswijk. Op 20 december 1991 gaf Eysinga ook al het startsein voor de nieuwbouw. Aansluitend, naar ver wachting om 15.00 uur, geeft burgemeester S. Scheenstra het startsein voor de nieuwbouw aan de Oegstgeestse Joris de Witte- lokatie (nabij de Irislaan). Op die plek komen 29 seniorenwonin gen. leiderdorp» De Haarlemmers Piet Otter (41) en Stephan Swens (38) waren gisteren de eer sten die zich lieten inschrijven in het Leider- dorpse relatieregister. In het register kunnen homoseksuele paren hun relatie officieel ma ken. Anders dan bij het huwelijk heeft dat geen juridische gevolgen, zoals bijvoorbeeld voor het erfrecht. „Het feit dat het huwelijk of een vergelijkbare verbintenis, met alle bijbe horende rechten en plichten, niet voor men sen van gelijk geslacht openstaat, is een groot gebrek in een zichzelf respecterende samenle ving", stelde WD-raadslid H. Zilverentant, die het koppel in het register inschreef. Lei derdorp is één van de eerste gemeenten met een relatieregister en in deze regio de enige die ook mensen van buiten de eigen gemeen te wil inschrijven. foto jan holvast Beoogde ruimte te laag en tekort aan financiën De Leiderdorpse bibliotheek kan de extra ruimte onder de seniorenwoningen 't Keerpunt nog niet in gebruik ne men. Het onderkomen van driehonderd vierkante meter is te laag en er is bovendien geen geld. Daarmee komt de uitbreiding van de overvolle bibliotheek nog meer op los se schroeven te staan. leiderdorp liesbeth buitink Onder de seniorenwoningen naast de Muzenhof is een extra ruimte gemaakt voor de biblio theek. De zaal is echter maar 2,40 meter hoog, in plaats van de vereiste drie meter. Het ge meentebestuur wijst nu de Arn hemse aannemer Planoform als schuldige aan. Wethouder C. Kemer (welzijn) zou in gesprek ken met Planform wel degelijk de hoogte van de uitbreiding hebben besproken, stelde inte rim-wethouder A. Roest gister avond tijdens de commissie welzijn. De schuldvraag brandde al vanaf het moment dat bekend werd dat de ruimte veel te laag is voor een goed bruikbare bi bliotheek. Het plafond is niet al leen slechts 2,40 meter hoog, door allerlei buizen, balken en lampen zou op verschillende plaatsen de hoogte slechts 2,10 meter zijn. De zaal zou daar door slecht te ventileren zijn en voor bezoekers een benauwen de werking hebben. Onoplettendheid Roest beschuldigde de biblio theek en de provinciale biblio theekcentrale in de vorige ver gadering van onoplettendheid. Daarvoor bood hij gisteravond zijn excuses aan. „De biblio theek heeft alleen plattegron den gezien en het is dus niet goed hen verwijten te maken met betrekking tot de hoogte", aldus Roest. Wanneer de extra ruimte in gebruik kan worden genomen is nog altijd niet bekend. De bi- Tentoonstelling brengt Zoeterwoude door de eeuwen heen in kaart mier de graaff De conclusie die na het zien van de expositie 'Zoeterwoude in kaart gebracht' voor de hand ligt is: wat is Leiden in de loop der eeuwen inhalig geweest. Driekwart van het grondgebied van Zoeterwoude is door de grote buurgemeente 'ingepikt'. Qua oppervlakte moet het nu zo kneuterige dorp ooit zelfs de op één na grootste gemeente van Nederland zijn geweest. De grenzen strekten zich aan vankelijk uit tot aan de Leidse singels (tot 1896), later tot aan de Coebel/Vlietweg en het Voorschotense Ter Wadding (tot 1920) et1 moesten bij de laatste grote annexatie in 1966 terug tot voorbij de Vrouwen- weg/Meerburg. „Ja, de vraat zucht van Leiden blijkt heel groot", concludeert ook be- stuimlld C Paardekoope de Stichting Oud Zoeterwoude, die het dorp door de eeuwen heen in kaart heeft gebracht. De tientallen kostbare want sommige dateren zelfs uit de zestiende eeuw documen ten zijn door Paardekooper en mede-bestuurslid Minekus ver gaard. De Zoeterwoudenaren hebben zich daarvoor heel wat moeite getroost: ze maakten een speurtocht langs archieven van het Rijk, verschillende ge meenten en het Hoogheem raadschap van Rijnland. Ook wisten ze een aantal kaarten van particulieren los te peuteren. Overigens werd het idee voor 'Zoeterwoude in kaart gebracht' geboren toen de Stichting een metersgrote lucht foto van Zoeterwoude cadeau kreeg van het Scheepvaartmu seum. Toen daar nog een eeu wenoude kaart van een boer uit de Weipoort bij kwam, wist het bestuur het helemaal zeker: die expositie moest er komen. Te meer daar het dorp zo'n eeu- zoeterwoude Het tarief van de onroerend goedbelasting in Zoeterwoude gaat volgend jaar met 9,6 pro cent omhoog. De extra inkom sten heeft het gemeentebestuur nodig om allerlei financiële te genvallers zoals het sluiten van de Leidse vuilverbranding het hoofd te bieden. Door het stijgen van de waarde van de huizen zou het tarief van de ogb in het dorp eigenlijk met vijf procent moeten dalen, om de kosten voor de inwoners op hetzelfde peil te houden. Met het fors optrekken van de plaatselijke belasting is het Zoe- terwoudse college er overigens nog niet. Vooral de stijgende lasten voor het verwerken van het huisvuil en een aantal klei nere kostenposten, ontstaat in de komende jaren een tekort van 213.000 gulden. Voor 1993 deed wethouder R. Hogenelst gisteravond alvast enkele con crete voorstellen om dit gat te dichten. Een deel van het geld moet komen uit het voorlopig niet vervullen van vacatures binnen de ambtelijke organisa tie. Ook op het onderhoud van wegen wordt volgend jaar be zuinigd. Voor de jaren na 1993 doen B en W de komende periode nog voorstellen. Het uitgangspunt daarbij is dat de directe lasten voor de burgers niet worden verhoogd. Ook de vertegen woordigers van enkele politieke partijen gaven gisteravond in het vervolg op hun algemene beschouwingen aan dat zij zul len komen met plannetjes om geld te besparen. Progressief Zoeterwoude kondigde een pakket met maatregelen aan, waarmee zo'n drie ton minder wordt uitgegeven. De WD gaf bij monde van fractievoorzitter H. van der Kooi al gedetailleerd aan hoe Zoeterwoude per jaar 150.000 gulden kan besparen. Hij noemde het teniet doen van de belastingverlaging door het college een staaltje van volks verlakkerij. Muziekonderwijs Het Zoeterwoudse college komt binnenkort met een voorstel om het muziekonderwijs anders te organiseren. Momenteel trekt het gemeentebestuur jaarlijks zo'n 100.000 gulden uit voor de muziekschool. Volgens wethou der Hogenelst zal worden beke ken of het mogelijk is de instru mentale lessen in een meerja renplan terug te brengen tot hooguit één jaar, waarin met het instrument kennis kan wor den gemaakt. De mogelijkheid om het algemeen vormend mu ziekonderwijs door de basis scholen te verzorgen, zal even eens worden bestudeerd. oegstgeest/regio bliotheek verhoogde begin dit jaar de contributies en de boe tes en verruimde de openings tijden om meer geld binnen te krijgen, maar dat bedrag is niet genoeg om de uitbreiding en de hoge huur van de ruimte te be talen. Het resterende bedrag moet van de gemeente komen, maar die heeft daarvoor op dit t dus ook geen geld. Het gemeentebestuur en de bibliotheek onderzoeken onder tussen wel of de extra ruimte nog bruikbaar is. Roest sprak over een 'herordening' van de indeling van de bibliotheek. Dat kan dan bijvoorbeeld betekenen dat in het lage gedeelte de kin- der- en jeugdafdeling en de stu- diehoek onderdak krijgen. Alleen drempels op Gordijnsingel De Leiderdorpse Cor Gordijn singel blijft waarschijnlijk toch open voor het autoverkeer. Bur gemeester en wethouders voe len niet veel voor een afsluiting van de weg langs de Muzenhof of een zogenaamde 30 kilome ter-zone. Drempels moeten het verkeer genoeg kunnen afrem men. Daarmee negeert het col lege het advies van vrijwel de volledige gemeenteraad en de omwonenden van de singel. De verkeersdrempels kwa men begin dit jaar al ter sprake, maar buurtbewoners pleitten toen heftig voor afsluiting van de singel. De weg zou een 'Zandvoortcircuit' zijn. Met uit zondering van de D66-fractie, waren alle politieke partijen wel voorstander van afsluiting. Be zoekers van de Muzenhof moesten dan maar op de fiets komen, vonden zij. „De Muzen hof is geen Ahoy'-complex, maar een dorpse voorziening. Daar moet je juist op de fiets naar toe", vond PvdA'er V. Mol- kenboer. De raadscommissie verkeer buigt zich op 5 oktober op nieuw over de toekomst van de Cor Gordijnsingel. Dierentehuizen in de regio houden het komende week einde verschillende activitei ten die in het teken staan van Dierendag. De dierenambu lance van Oegstgeest aan de Haarlemmerstraatweg houdt zaterdag een open dag. Geïn teresseerden kunnen een kijk je komen nemen en vragen stellen over het werk van de ambulance. Bezoekers kunnen zich deze dag ook aanmelden als vrijwilliger of donateur. Carla en Hans Raymaekers openen vanaf 10.00 uur de deuren. De open dag duurt tot 16.00 uur. Ook dierentehuis Nationale Dierenzorg in Wassenaar houdt zaterdag een open dag. Op het terrein aan de Zijdeweg zijn onder meer te bezichti gen: het asiel, het pension, de operatiekamer, de intensive care, het bejaardentehuis voor honden en katten, het 'Cats- huis' en de Kattentuin. Ook wordt informatie gegeven over het reisbureau voor dieren: In ternational Animal Travel. Verder staat er voor de be zoekers een verwarmde tent met terras, een balletjescabi ne, een goochelaar, een zenu wenspiraal, een maxi-sjoelbak, een ijscoman en een rad van avontuur. Een beroepsfoto graaf maakt gratis foto's van meegebrachte honden. Verder is er ook een rommelzolder met dierenspulletjes ingericht. Zwemliefhebbers kunnen op Dierendag zondag in sportfondsenbad Het Wedde in Voorschoten geld bijeen zwemmen voor dieren in nood. 'Zwemmers steunen zwemmers' is de naam van de actie waarvan de opbrengst gaat naar het zeehondenop vang-centrum Ecomare op Texel. Van 10.00 tot 15.00 uur is iedereen welkom in het zwembad waar ook een zee- hondenspel kan worden ge speeld en de uitslag van een tekenwedstrijd bekend wordt Tekeningen van zeehonden of watervogels kunnen voor 4 oktober worden ingeleverd bij het zwembad. Wethouder M. Breunesse reikt om 11.30 uur in het zwembad de prijzen aan de kinderen uit. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in Leider dorp viert Dierendag op dins dagochtend 6 oktober in 'Op DreeF aan het Van Alphen- plein. Het thema die ochtend is 'dierenmoeders en dieren- kinderen'. Een medewerker van dierentuin Artis komt over dit onderwerp vertellen. Zijn alle dierenmoeders en vaders wel zo zorgzaam in de natuur? is een van de vragen die tij dens de lezing aan de orde komt. Dia's van dieren illustre ren het verhaal. Aanvang: 10.00 uur. De Leiderdorpse werkgroep Ste denband krijgt misschien toch subsidie om contacten met het Slowaakse Samorin aan te gaan. Eerder wees de gemeenteraad een aanvraag voor 12.000 gul den af, maar tijdens de com missie welzijn van gisteravond bleek dat er wellicht toch finan ciële steun komt. „Een werkelijk levende ste denband zou helemaal gedra gen en bekostigd moeten wor den door de burgerij. Maar daarvoor moeten we hier eerst een draagvlak opbouwen en daarom vragen wij hulp", be pleitte D66'er R. lolly, zelf lid van de werkgroep. „We zullen kijken of we daar eventueel subsidie tegenaan kunnen plakken", zegde wet houder A. Roest toe. „Maar ik denk dat de gevraagde 12.000 gulden te veel is." achter de expositie 'Zoeterwoude in kaart gebracht', Paardekooper (links) en Minekus: „Het patroon v wenoude geschiedenis heeft. De Romeinen waren er destijds al druk aan het bouwen. Watertje Heel veel kaarten zijn stille ge tuigen van de uitgestrektheid die Zoeterwoude ooit heeft ge kenmerkt. Van de gebieden Haagweg bij de huidige Leidse nieuwbouwwijk de Coebel (uit 1703), De Vink bij Voorschoten- Leiden (1743), Cronensteijn te genover de nu ook Leidse Vrou- wenweg (1821), Zoeterwoudse- weg (1773) en de Hoge Rijndijk bij Roomburg. Maar het mooi ste exemplaar betreft volgens de bestuursleden een gebied dat anno 1992 nog puur Zoeter- wouds is: het pittoreske Water tje, midden in het dorp. Het gaat hier om een kaart uit 1642, geleend van de gemeente Zoe terwoude.- Zelf vinden Paardekooper en Minekus het opvallende aan de expositie dat het patroon van Zoeterwoude door de eeuwen heen veelal hetzelfde is geble ven. De honderden stukjes grond die ooit in opdracht van graaf Floris V werden verkaveld, gescheiden door slootjes, liggen er een dikke 700 jaar later veelal De expositie 'Zoeterwoude In kaart gebracht' is morgen, overmorgen en ook nog het volgende weekeinde te zien tussen 14.00 en 17.00 uur. De oudheidkamer ligt op de hoek van het Watertje en de Noord- buurtseweg in Zoeterwoude- Dorp. De geschiedenis en de cultuur van de Indianen van Noord- en Latijns-Amerika staan vandaag en morgen centraal tijdens een tentoonstelling in de Wasse naarse bibliotheek. Kinderen van de Paulus- school en de Sint Josefschool hebben affiches en tekeningen over dit onderwerp gemaakt. Deze hangen ook in de biblio theek. De tentoonstelling is een initiatief van het Platform Was senaar en de Derde Wereld. Het Wassenaarse Platform houdt op dinsdag 6 oktober ook een cul turele avond over dit onder werp. Het thema is: 'Ontdek Latijns Amerika'. Een Maya-Indiaanse vrouw uit Guatemala, Maria Louisa Curruchich, vertelt in cultureel centrum Warenar over het leven en de cultuur van de bevolking in haar land. Ook toont zij voorbeelden van In diaanse weeftechnieken. Het trio Sonero speelt live muziek uit Latijs Amerika. Ook zijn die avond in het cultureel centrum kraampjes ingericht met Derde Wereld-produkten. Het platform organiseert deze activiteiten in het kader van de herdenking van 500 jaar Latijns Amerika. In het platform zijn al le Wassenaarse organsiaties en groepen vertegenwoordigd die zich bezighouden met ontwik kelingssamenwerking. Warenar is gevestigd aan de Kerkstraat. Aanvang: 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18