IS 'Die jongelingen riepen al clagende broot, broot' ■3 |3 Leiden Verzet Leidse bewoners op camping Duinschoten gebroken Erkenning van scholen Collecte Sarajevo in cafés VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 15 Onbekende 3 oktober gedichten uit 1578 LEIDEN EMIEL FANGMANN Wie aan het Leids Ontzet denkt, denkt vooral aan de be vrijding van de honger. Al vier jaar na het ontzet gebruikten dichters het beeld van de hon ger. Een beeld van treurende moeders met hun baby's, zoals ook op schilderijen te zien is: De moeders saten treurich met hun kint op den schoot Schreyende en maecten elckan- der natte wanghen. Die jongelingen riepen al cla gende broot, broot, Maer al te vergheefs sy en moch- tens niet ontfangen. Dus heb ick tuschen hope en dinckt hoe sulck verveirt is. Maer doen riep ic tot u. O heere met verlanghen, Als een die hert, cracht, moet deur magerheyt verteirt is, Want boven alle gehwelt hong- her tscherpste sweirt is. Het is de stad Leiden zelf die hier spreekt en over wat anders dan de hongersnood vlak voor het Leids Ontzet kunnen deze regels handelen? Ze werden ge schreven door de Antwerpse metselaar Machiel van de Zande voor een Leidse dicht wedstrijd in oktober 1578. De Leidse neerlandicus Johan Kop- penol haalt het fragment aan in een artikel in het tijdschrift Spektatorvan vorig jaar. Dit jaar kreeg hij voor de publikatie van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde de Rijklof Michaël van Goensprijs. Koppenols artikel In mate volget mi: Jan van Hout als voorman van de renaissance handelt over die Leidse dichter en stadssecretaris Jan van Hout (1542-1609). Hij was het die een rederijkerswedstrijd uitschreef voor de tiendaagse jaarmarkt van 1 tot 10 oktober 1578. Het was de tweede keer dat er toe stemming voor een dergelijke markt was gegeven. Van Hout maakte een kaart met een ge dicht, die zowel als uitnodiging voor de poëzie wedstrijd be doeld wasd, maar tevens han delaren, marktkooplui en pu bliek naar Leiden moest lokken. De kaart werd op de Leidse stadsdrukkerij vervaardigd en naar de vrije gewesten gestuurd. De opdracht aan de dichters luidde om God te danken voor het Leidse ontzet. In een vers dat niet minder dan 150 en niet meer dan 200 regels mocht tel len. En er werden voor die tijd moderne eisen aan rijm en rit me gesteld door Van Hout. Ze ventien deelnemers uit Holland, Zeeland, Brabant en Vlaanderen deden ten slotte mee op die zesde oktober 1578, onder wie Van Houts vader Cornelis en nog enkele vrienden van hem. In de jury zat naast Van Hout ook burgemeester Pieter Adriaensz van der Werff. Wie de wedstrijd won en wat de prijs was vermeldt de historie niet. Een van de deelnemers was Jan jansz. van Woerden. Al ist dat ghy verheven en goe dertieren Godt u volck te helpen schijnt door enich instrument door van Oraingen mij als den prins excellent die mij vereerden vrij door den Eed'len Boijsot met veel sceepen die bij Lam men al laeghen vlot en maetroosen daer op seven hondert ontrent daer al die Spaeniaerts voor beeffden als thelsch' serpent. De dichters hielden zich duide lijk aan de religieuze opdracht. Volgens Koppenol, die de hand schriften in het gemeente-ar chief bestudeerde, zijn de hoofdmotieven de nood, tijdens het beleg geleden, en de bevrij ding van de stad. Daarbij wordt de situatie van de Leidenaars steeds vergeleken met de ver lossing van het joodse volk van Israël. Uit de bijdrage van een onbekende dichter uit het Vlaamse leper: Uwe crachtrighe handt heeft mijnen druck doen sch ueren. Ghelyck ghij gheleerdt hebt uut veel zuchten en trueren. Ysrahel duer de zee vut Egipen onzoet als ghij twater hebt ter zyden doen stoet De Leidse stadsbode Pieter Cor- nelisz van der Mersch (1543- 1629) laat er geen twijfel over bestaan dat huisdieren hun le ven niet zeker waren tijdens de belegering van Leiden. Zelfs het gras bleef niet gespaard. De pest heerste. Spanjaarden poogden Leidenaars tot collaborateurs te maken. Ick Leyden in tsviants net zeer druvich gezeeten Bijnae negentien weecken ofte daer ontrent Den honger bij mij geleden was God bekent Al mijn honden en catten wer den opgegeeten Loff nocli gras in dien tijden werden wech gesmeeten Den pes te heeft mij oock zeer veel menschen geschent Tzwaeert hinc over mijn hooft ick werde vast beren t Vanden Spaenschen sprincha- nen die mij deden weeten Oft ick mij wilden begeven in hoeren handen Om alsoe mij met listen te bren gen tot schanden. Volgens johan Koppenol zijn de gedichten uit de wedstrijd, die op één na nimmer zijn uitgege ven, vooral van literair-histori- sche waarde op het gebied van de verstechniek. De gedichten zaten in het archief verborgen in een bundel geschiedkundige aantekeningen over het beleg en ontzet van Leiden. De poëzie moet nog verder worden onder zocht. AGENDA LEIDEN «GERTVISSER kosten van het verhuizen de c De bewoners van camping Duinscho ten in Noordwijkerhout hebben enkele weken extra de tijd gekregen om met hun caravan het terrein de verlaten. De Stichting Beheer Leids Volkshuis wil de camping verkopen en had de bewo ners laten weten dat zij gisteren weg moesten zijn. De Stichting heeft de be woners ook geschreven niet bereid te zijn een vergoeding te betalen voor de Inmiddels lijkt het verzet van de voornamelijk Leidse bewoners op de camping weggeëbd. Een aantal bewo ners heeft voor zekerheid gekozen en een plaats op een ander kampeerter rein in de regio gevonden. Zo ziet het er naar uit dat tien van de vijftien ge zinnen de komende weken vrijwillig verhuizen. De overigen weten nog niet waar zij naartoe zullen gaan. Beheerder G. Seijn is teleurgesteld over de gang van zaken. Enkele weken geleden kondigde hij nog aan dat de bewoners zich zouden verzetten wan neer zij met harde hand van de cam ping zouden worden weggesleept. In middels beseft hij dat de solidariteit onder de bewoners tanende is nu een aantal vrijwillig vertrekt. ,,lk heb daar trouwens best begrip voor. Langzamer hand besef ik dat de zaak hopeloos is." Volgens Seijn gaan de meeste bewo ners op hun nieuwe camping veel meer huur betalen. In een aantal gaat het om een verdubbeling. Seijn is zeer teleurgesteld in de Leid se politici die de afgelopen weken - na dat een publiciteitsgolf over de cam ping heen was gekomen - niets van zich hebben laten horen. Inmiddels hebben burgemeester en wethouders nog geen antwoord gegeven op de schriftelijke vragen van de PvdA over deze kwestie. Volgens een woordvoer- De PvdA-fractie heeft er bij wethou der A. van Bochove (welzijn) op aange drongen al het mogelijke te doen om verkoop van Duinschoten tegen te houden. De wethouder liet enkele we ken geleden weten geen enkele hoop te hebben op behoud van de camping. Aan wie de kampeerinrichting wordt verkocht, is nog niet duidelijk. Wordt 3 oktober alleen in Leiden gevierd? Vergeet het maar. De Nederlandse kolonies in het buitenland grijpen deze gelegenheid net als koninginnedag en oud-en-nieuw aan om een feestje te bouwen. Maar wel véél netter dan hier. Om de stemming en de gedachte aan Leiden bij al deze clubs hoog te houden, stuurt de Leidse 3 October Vereeniging jaarlijks tientallen pakketjes met een tonnetje haring en een behoorlijke kruik Corenwijn de wereld rond. Een behoorlijk uit de hand gelopen ideetje van burgemeester Goekoop. Vrijwel iedere hoofdstad in de wereld heeft wel een Nederlandse Vereniging en ex-Leidenaars (lees: ex-Minervanen) zitten overal. Gisterochtend werd de lading op Schiphol officieel uitgeleide gedaan. De actie valt in goede aarde, getuige de vele reacties die vorig jaar bij Goekoop binnen kwamen. Overal ter wereld wordt nu Leidens Ontzet herdacht. Van Tokio tot Chili en van de Emiraten tot Berlijn. Maar de feestjes in het buitenland zijn letterlijke tegenpolen van wat hier gebeurt. Voor een deel is dat te verklaren uit het feit dat dat Nederlandse Verenigingen doorgaans keurige, haast stijve clubjes zijn waar de etiquette hoog in de rood-wit-blauwe vaandels staan. Tre Ottobre Hoe 3 oktober overal over de globe wordt gevierd, valt te destilleren uit de bedankbriefjes die Goekoop vorig jaar kreeg voorde verzonden pakketten. Zo stuurde de Nederlands- Italiaanse Vereniging een verslag van hun Leidens Ontzet feest. Tweehonderd Nederlanders en familie kwamen in Rome bijeen en aten samen hutspot. De sfeer wordt nog het best weergegeven door de volgende drie zinssneden: 'De haringen en het stokbrood waren spoedig weggespoeld', 'Een stuk of acht getrouwen hadden zelfgemaakte hutspot meegenomen, maar een dame die bezorgd was over de gezondheid van haar man had een schaal pasta afgegeven in de keuken'en 'Al waren ze het een en ander gewend, toch was dit Ontzetfeest wel een heel opvallende uitspatting binnen de normaal zo onverstoorbare rust in deze plechtige behuizing van wetenschappelijk onderzoek'. Onder het verslag staat een kleine oproep: 'gevonden: na Leidens Ontzet, een oorbel' October Third De Nederlandse Vereniging Luxemburg kwam samen in de Cockpit Inn van het Aerogolf- Sheraton Hotel en zij dankten 'Herrn C. Goekoop die übersendung der Flasche Corenwyn'. In Warschau werd 3 oktober 1991 gevierd in aanwezigheid van de burgemeester van de Poolse hoofdstad en die van Leidens zusterstad Turun. In de Emirates golf club in Dubai kwam 60 daar gevestigde Nederlanders bijeen: 'we hebben genoten van de party', staat in de bedankbrief. Bij de Hollandse club in Singapore zijn er Nederlanders die pas van 'Leidens Ontzet' hoorden toen ze het pakketje en de kranteknipsels vanuit Nederland opgestuurd kregen: 'de haring en Corenwijn zijn ZATERDAG 3 OKTOBER Leiden Bloemenwandeltocht over 10,15 en 20 km, start vanaf WV-kantoor, Sta tionsplein 210, tussen 9.00 en 16.00 uur. Lisse Countrydansavond met live muziek, org. North-Hill Country Dancers, in Tapperij 'De Gewoonste Zaak', Schoolstraat 11aanvang 21.00 uur. Noordwijk Open Dag Golfcentrum Noordwijk, Van Berckelweg, aanvang 9.30 uur. ZONDAG 4 OKTOBER Archeologisch spreekuur in de Taf- feh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg28, van 13.00 tot 16 00 uur. Noordwijk Winkels geopend m het Hoofdstraat Koopcentrum, van 13.00 tot 17.00 Natuurwandeling in de Amsterdamse Waterleidingduinen oiv natuurgids. vertrek vanaf de ingang Oase. Vo- gelenzangseweg. om 13.00 uur. MAANDAG 5 OKTOBER Bloemenwandeltocht over 10.15 en 20 km, start vanaf VW-kantoor. Sta tionsplein 210. tussen 9.00 en 17.00 uur. Maandelijks spreekuur vakcentrale CNV. gebouw CNV - Jongerenorgani satie, Haagweg 52/c. van 19.00 tot LEIDEN ERIC JAN WETEWINGS De zes onderzoeksscholen waar de Leidse universiteit bij betrok ken is, zijn deze week erkend door de Koninklijke Nederland se Academie van Wetenschap pen (KNAW). Van drie scholen is Leiden penvoerder (secreta ris). De erkenningsprocedure is bedoeld om topcentra van on derwijs en onderzoek te stimu leren. Geld levert de erkenning nog niet op. maar minister Rit- zen van onderwijs wil in de toe komst premies uit gaan delen. De Leidse universiteit mocht maximaal drie scholen voor er kenning voordragen. Dat zijn de Nederlandse Onderzoekschool voor Astronomie (NOVA), de onderzoekschool Medische Ge netica en het Leiden/Amster dam Institute for Drug Re search. Bij drie andere scholen is Leiden als gewoon deelnemer betrokken: Immunologie (onder leiding van de Universiteit van Amsterdam), Katalyse (samen met de TU Eindhoven) en Bio- moleculaire Chemie (in samen werking met de Universiteit van Utrecht). De Nederlandse universitei ten mochten samen 20 scholen voordragen. Negentien daarvan kregen erkenning, alleen het Materialen Centrum van de Rijksuniversiteit Groningen moet goedkeuring ontberen. Voor de Leidse universiteit komt de erkenning niet onver wacht. „Scholen moeten aan strenge criteria voldoen voor je ze mag voordragen," zegt een woordvoerder. „Het zou dus lij ken op het intrappen van een open deur als we zeggen dat we verrast zijn." De moeders saten treurich met hun kint op de schoot. Een fragment uit het schilderij uit 1817 van Van Bree (1773-1839). Daarop biedt burge meester Van der Werff aan de hongerige bevolking van Leiden zijn leven aan. Het schilderij hangt in de Lakenhal. foto pr De collecte in Leiden voor de bevolking van de Bosnische hoofdstad Sarajevo gaat door. Op initiatief van dominee A. Dronkers en de Hervormde Diakonie gaan vanavond collec tanten langs een tiental Leidse cafés. Eveneens vraagt burge meester Goekoop vanavond tij dens de uitreiking van de ere penning aandacht voor de actie. Morgenochtend wordt er ook gecollecteerd tijdens de herden kingsdienst in de Pieterskerk. De tien cafés die aan de actie meedoen zijn Huis de Bijlen, Malle Babbe, de Hut van Ome Henne, Plantage, de Harmonie, de Overkant, Barrera, de Kroon, de Bontekoe en de Grote Beer. Zij krijgen rond tien uur bezoek van middelbare scholieren en mensen van voetbalvereniging ASC, die de collecte voor hun rekening nemen. Cafés die zich nog willen aanmelden voor vanavond kunnen dat doen op tel. 071-140880. Ook op gironummer 777 van de gezamenlijke hulpfondsen kan een bedrag voor Joegoslavië worden overgemaakt. O.v.v. Leiden-Sarajevo. Dominee Dronkers kwam op het idee voor de actie, omdat het thema van deze 3 Oktober viering 'Europa in Harmonie' is. „Ik wil er zo aandacht voor vra gen dat dat nog niet overal zo VRUETUD Met het vaandel in de vuist houdt secretaris D. den Os toezicht bij het verschepen van de tonnetjes haring en de vaatjes Corenwijn per KLM- Boeing. inmiddels zeer populaire consumpties geworden en worden tot de publiekstrekkers gerekend', laat men vanuit het Verre Oosten weten. Tres de Octubre Een gemelleerd Nederlands Braziliaans gezelschap van 150 personen vierde op 4 oktober, 3 oktober in Rio. Daar werden de haring en corenwijn tot de prijs van de Bingo-avond verheven. Maar de opbrengst van de bingo kwam ten goede aan het straatkinderen project. In Ottawa (Canada) viel 3 oktober samen met een andere plaatselijk feest. De Ambassade daar sponsored een paardenrace op de plaatselijke renbaan. De prominenten noemden het welkome verrassingspakket uit Leiden een 'traktatie'. De Hollanders in Madrid hadden pech. Een fles corenwijn had een barst opgelopen. Maar dat haalt het niet bij het ongeluk dat het consulaat in Parijs beleefde. Daar overleefden slechts vijf van de twaalf flessen het transport. Dat de Ontzetavond met 99 aanwezige landgenoten in Stockholm (waar een litertje zwaar alcoholisch drank zoals corenwijn in de winkel ongeveer 200 gulden kost) Dritter Oktober Honderd hele en halve Leidenaars kregen in Djakarta hutspot mét klapstuk voorgeschoteld. Ook daar werd een loterij gehouden maar nu was de hoofdprijs een retourtje per KLM naar Amsterdam. De winnaar werd de heer Vredenbregt, de vertegenwoordiger van de Leidse Universiteit in Indonesië 'zo kwam in de tropen Leiden weer collectief tot leven vooreen enthousaiste groep i foto loek zuyderduin zich op enigerlei wijze met onze mooie stad verbonden voelt Maar waar het waarschijnlijk allemaal omgaat komt het best tot uiting in de brief die van de ambassadde uit Wenen kwam: „Deze traditie verheugt zich in een buitengewone Mangstelling met name van het Oostenrijks- Nederlandse bedrijfsleven. Gaarne vertrouw ik erop hiermede te hebben voldaan aan uw verwachting met betrekking tot de promotie van Nederland in het algemeen en Leiden in het bijzonder.(LL) Roy Klopper ei tel: 071-161418 Pink Puppies De jongerenafdeling van de Leidse Werkgroep Homosexua- liteit organiseert 4 oktober een filmavond in het gebouw aan de Langegracht 65. Aanvang: 20.00 Hardlopen AV Holland organiseert zondag 4 oktober een prestatieloop in de Leidse Hout. Inschrijven vanaf 10.00 uur in de kantine bij de ateliekbaan. De start voor al le afstanden (2,1 tot 15,8 km) is om 11.00 uur. Bibliotheek Belangstellenden kunnen zon dag 4 oktober een rondleiding krijgen door de bibliotheek in de Nieuwstraat. Tevens is er een verkoop van afgeschreven boe ken tussen 12.00 en 16.00 uur. Verhalen De Leidse Vertelkring houdt zondag 4 oktober een kennis makingsavond voor mensen die graag verhalen willen vertellen. De bijeenkomst begint om Computercursus Op maandagochtend 5 oktober houdt de Suze Baartschool van 10 tot 12 uur een voorlichtings ochtend over de opleiding Computergebniik. Deze oplei ding, die in januari start, is be doeld voor werkloze vrouwen van 25 jaar en ouder die mavo- Ibo-niveau hebben. De oplei ding - drie dagen per week - duurt een jaar. Eigen bijdrage is 60 gulden. Adres van de school: Donizettilaan la, Leiden. Inl. bij T. Huurman, consulente. Tel. 071 - 320355. Voeding en Aids Op maandagavond 5 oktober is het HIV- café Leiden open voor een thema-avond over voeding en aids. Mevrouw de jong houdt een inleiding voor men sen die zelf aids hebben of ser opositief zijn, maar ook voor nauw betrokkenen. De avond begint om 20.00 uur. Het café is gevestigd in 'De Bakkerij'. Oude Hijn 44 in loeiden. Inlichtingen: Wijnand Glimmerveen, tel. 071 -615505.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15