Leiden Regio 71*1*82* Bibliotheek dreigt filiaal te sluiten dmtrnsfr gommpt 'De brug maakte altijd al een raar geluid' Welzijnsorganisaties willen samenwonen aan Breestraat Gemeente pleit voor eigen opheffing VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 13 Ontzet r Overal ter wereld I 3 wordt Leidens Ont zet herdacht. Doorgaans op veel keuriger wijze dan in Leiden zelf gebeurt l fangmann roy klopper ernastraatsma gert visser (chef) Het bestuur van de openbare bibliotheek dreigt in 'het uiterste geval' een filiaal te sluiten als de gemeente de problemen rond de subsidie niet oplost. „We hebben alle tekorten de afgelopen jaren weggewerkt door te bezuini gen op onderhoud en door vacatures niet meer te vervul len. Daar kunnen we niet langer meer mee doorgaan. Als we weer moeten inleveren, dan zullen we moeten schrappen in de dienstverlening. En daarbij staan alle opties open, zelfs de meest extreme", waarschuwde bi bliotheek-voorzitter G. Broesterhuizen gisteren het ge meentebestuur. zen. Wethouder H. Koek heeft inmiddels voorgesteld een onaf hankelijke instelling in het con flict te laten bemiddelen. Naar verluidt zal het accountantsbu reau VBA daarvoor worden in gehuurd. Broesterhuizen is op zichzelf gelukkig met de bemid delingspoging, maar meende toch dat hij het het college van B en W maar alvast op het ern stigste moest voorbereiden. „Want we zijn nu echt de grens leiden wim wegman De openbare bibliotheek en de gemeente liggen met elkaar overhoop over 200.000 gulden. Het bestuur van de boekenuit- leen meent dat het dat bedrag nog tegoed heeft van de ge meente. Het college van B en W vindt dat het om kosten gaat die niet onder de subsidieregeling vallen. De bibliotheek is ge brand op duidelijkheid omdat de begroting van dit jaar het uitgangspunt zal zijn voor de bijdragen die ze de komende ja ren krijgt. „Als we ons nu neer leggen bij het tekort van twee ton, komt dat jaar in jaar uit weer terug", aldus Broesterhui- Inbraak tijdens verhuizing leiden Een 30-jarige Leidse vrouw mist sinds gisteren een mag netron, een computer en gordijnstof. De spullen zijn gestolen uit een woning aan de Arendshorst, die de vrouw gaat betrekken. Ze zit nog middenin de verhuizing. De goederen zijn ontvreemd uit dozen die in de woonkamer stonden. De daders zijn binnenge komen dooreen raampje boven de keukendeur. Kapster krijgt schop leiden» Enkele honderden guldens is de buit die een onbekende man van ongeveer 25 jaar oud gisteravond heeft weggegrist uit de kassa van een kapperszaak aan de Herenstraat. De man stap te rond kwart over zeven de zaak binnen en vroeg aan een 23-ja- rige kapster waar hij een telefooncel kon vinden. Terwijl de vrouw de vraag beantwoordde, gaf de man een klap op de kassa, waardoor de lade opensprong. Hij graaide het geld weg. De kap ster greep de man vast en begon te schreeuwen. Zij moest hem weer loslaten toen hij haar een flinke schop verkocht. Rechter moet beslissen over krakers leiden Woningbouwvereniging De Eendracht en de koper van een woning aan de Hoefstraat moeten de rechter inschakelen om krakers uit het pand te krijgen. Dat heeft de officier van justi tie gisteren bepaald. De woning werd een week geleden gekraakt dooreen 25-jarige vrouw en drie mannen. De Eendracht heeft het pand echter verkocht aan een particulier en wilde dat de krakers de woning verlieten. De 25-jarige vrouw zou hebben toe gezegd weg te gaan, waarna de woningbouwvereniging een nieuw slot op de deur liet zetten. De vrouw was helemaal niet van plan om weg te gaan en zette zelf ook een ander slot op de deur. Vervolgens is de politie ingeschakeld die de officier van justitie vroeg of de krakers het pand uitgezet konden worden. Dat bleek niet het geval. Daarmee is nog niet gezegd dat de bibliotheek, als het con flict onopgelost blijft, meteen ri goureus tot sluiting van een fili aal overgaat. „Het is echt het al lerlaatste middel." Welk filiaal het meest aangewezen slachtof fer is, wil hij niet kwijt. „Dat zou alleen maar onnodige onrust veroorzaken." Kamervragen over Leids fraudebeleid leiden Het PvdA-kamerlid L. Schoots wil weten wat staatssecretaris E. ter Veld (PvdA/sociale zaken) vindt van het Leidse bijstands- fraudebeleid. Schoots vraagt de staatssecretaris of zij op de hoogte is van de maatregelen die het Leidse gemeentebestuur heeft genomen om fraude tegen te gaan. Zonodig moet Ter Veld een onderzoek instellen naar het fraudebeleid in Leiden, vindt Schoots. Schoots stelt zijn kamervra gen naar aanleiding van een be richt in deze krant van afgelo pen dinsdag. Daarin hekelde de Leidse kantonrechter H. Mors huis het terughoudend beleid van de Leidse wethouder De la Mar (sociale zaken). De la Mar geeft de voorkeur aan een pre ventiebeleid. De rechter vond dat Leiden leiden Het merendeel van de bloemen die op de praalwagens voor de 3 oktober-optocht pronken was gistermiddag nog niet in War mond gearriveerd. Al zo'n vijftien jaar kleedt de Leidse bloemenhandelaar David Nieuwen- burg de praalwagens aan. De stoet met als thema 'Europa in harmo nie' telt dit jaar minder wagens dan anders. Op de lokatie in Warmond staan er vier, iraan door zo'n zeven mensen wordt ge werkt. De wagen 'Hans en Grietje' staat voor Duitsland, omdat het een sprookje van de ge broeders Grimm is. Denemarken wordt verte genwoordigd met een Vikingenschip. Voor de leren biedt de wagen plaats aan een orkest van volksmuzikanten, terwijl de nog kale wit te zuilen alleen maar op een 'Griekse' wagen wunnen slaan. Vanmiddag heeft David Nieuwenburg de koets versierd waarin de Leidse burgemeester en zijn echtgenote zitting nemen, mor genochtend is hij voor de grotere wagens nog in de Groenoordhallen. Daarnaast is hij ook voor gebouwen als De Waag en De Pieters kerk verantwoordelijk. „Volgens draaiboek werk ik in totaal met zo'n 25 duizend bloe men. Gladiolen, dahlia's, chrysanten, dophei de. Je ziet het groen hier. Heesters, coniferen, varens." Een maand geleden begon hij met de voorbereiding. Een verzoek van de rijkspolitie om de praal wagens pas bij het beginpunt van de optocht aan de Burggraven laan op te tuigen, bleek niet haalbaar. Mét bloemen kunnen de wa gens hooguit met een snelheid van tien tot twintig kilometer per uur van Warmond naar Leiden worden gereden. Dat vindt de politie eigenlijk te langzaam. foto henk bouwman Relatieregister yt q De Haarlemmers I O Plet Otter (41 jaar) en Stephan Swens (38) waren gisteren de eersten die zich lieten inschrijven in het Leiderdorpse relatiere gister Kunstenaar kraakt atelier De 40-jarige beeldend kunste naar Ton Prins uit Leiden heeft op 25 september het leegstaan de atelier aan de Volmolen- gracht 13 gekraakt. Uit onvrede over de gang van zaken rond de toewijzing van ateliers heeft Prins zonder pardon het pand betrokken. In een brief aan de commissies Cultuur en Volks huisvesting brengt Prins de commissieleden op de hoogte van zijn actie. Twee jaar geleden verhuisde Prins naar Leiden. Direct ging hij naar het Stadsbouwhuis, op zoek naar een atelier. De dienst doende ambtenaar F. Ververst zei dat er geen ateliers beschik baar waren en dat plaatsing op de wachtlijst zinloos was. In september '91 kwam Prins in aanraking met het atelier aan de Volmolengracht. Met veel moeite kwam hij toch op de wachtlijst terecht maar weer werd hem weinig kans gegeven. Hij schrijft: „Nu op 28 sep tember 1992, waar er sprake is van ateliemood en een wacht lijst, staat dit atelier al 21 maan den leeg. Daarom heb ik beslo ten deze ruimte op eigen initia tief te betrekken." LEIDEN Muziekvereniging De Burcht geeft haar ochtend concert op 3 oktober niet om half negen, zoals in het pro grammaboekje staat vermeld, maar om acht uur. Het concert is bij de Waag te horen tijdens de uitdeling van haring en wit tebrood. Afgebroken trekhaak zorgt voor files le rechercheurs moet aanstel len. De la Mar vindt drie ge noeg. Een afgebroken trekhaak was gisterochtend indirect de oor zaak van de lange files op rijks weg A4 richting Den Haag bij Leiden. De opstoppingen ont stonden toen een takelbedrijf de aanhanger weghaalde die lag in de berm bij het benzinestation net voorbij de afslag bij de Eu- ropaweg. De aanhanger was losgeraakt en gekanteld toen de trekhaak van de één jaar oude vrachtwagen afbrak. Dat ge beurde net voor half zes gis terochtend. De wagen werd bestuurd door een 32-jarige Katwijker en is eigendom van een bedrijf uit Rijnsburg. Tussen tien en twaalf uur gisterochtend was een weg helft afgesloten waardoor een 13 kilometer lange file ontstond. Een woordvoerder van de rijkspolitie stelde achteraf vast dat wellicht te vroeg begonnen is met de takelwerkzaamheden omdat het nog te druk was op de weg. Kleine Hciagsche Schouwbrug met spoed gerepareerd leiden olaf v „Ik zou er niet aan moeten den ken dat de brug naar beneden klapt", zegt brugwachter J. Ma- ree. Gelulddg had zijn collega J. Neuteboom vroegtijdig in de gaten dat er iets goed mis was met 'het jongere broertje' van de Haagsche Schouwbrug. „Bij het ophalen van de brug begon hij helemaal te schudden." Na onderzoek bleek dat er vier bouten gebroken waren. Neuteboom twijfelde geen se conde en besloot de brug giste ren dicht te laten. J. Woltering, chef civiele werken van de ge meente, stelde later het manke ment vast. „Een vorm van ma teriaalmoeheid. Dat zie je altijd aan de aandrijfkant van de brug, die krijgt het meeste voor zijn kiezen" aldus Woltering. Nadat eerder dit jaar de grote Haagsche Schouwbrug zo gam mel was gebleken, dat deze uit eindelijk moest worden verwij derd, begaf gisteren het naast gelegen fiets- en voetgangers bruggetje het. Maree, vanaf april brugwachter, heeft nooit iets raars kunnen ontdekken aan de brug: „Sinds ik hier werk maakt de brug al een raar ge luid. Omdat het zo'n oude brug is, uit 1930, dacht ik dat dat zo hoorde." Onmiddellijk werd begonnen aan het herstel van de brug. De hele dag hebben er vijf man aan gewerkt. Fietsers en voetgan gers konden gewoon blijven oversteken en ondervonden geen last van de reparatie. Ook de vrachtschepen hadden giste ren geen last. Want, zo laat Ma- ree weten: „Er is vandaag maar één boot langs geweest, de Mira Mar, en dat was tevens de laatste. Het is uitzonderlijk rus tig vandaag. Een geluk bij een ongeluk dus." Even lijkt het er op dat Maree toch in actie moet Ook de kleine Haagsche Schouwbrug heeft zijn beste tijd gehad. Gisteren moesten er vijf bruggenbouwers aan te pas komen om de brug te repareren. „Voorlopig houdt ie het wel weer een tijdje", zegt chef civiele werken J. Woltering. foto henk bouwman komen. Vanuit de mobilofoon wordt de Haagsche Schouw brug opgeroepen. Het bleek loos alarm. „Jammer, ik had het best gezellig gevonden om eens met al die schippers te praten. Maar misschien is het ook maar beter zo." Schuld J. Woltering kijkt naar de plek waar een half jaar geleden nog de grote Haagsche Schouwbrug stond. Dit uit 1929 daterende bouwwerk is na veel getouwtrek in april van dit jaar verwijderd. „Eigenlijk is het mijn schuld dat dat ding er niet meer is", zegt Woltering. Omdat de brug niet meer op en neer kon, veroorzaakte dat veel overlast. De gemeente kreeg tal van schadeclaims van bedrijven die afhankelijk zijn van het scheepvaartverkeer. Het industrieterrein in Katwijk was immers niet via een andere wa terweg te bereiken. Woltering kreeg toen de opdracht de brug te repareren. Maar volgens hem was de brug dusdanig aangetast dat reparatie geen enkele zin meer had: „De assen waren door en door verrot. Het kon écht niet meer." Het weghalen van de brug was de enige moge lijkheid. Om drie uur wagen de brug genbouwers zich aan een proef draai. Langzaam maar zeker komt de brug omhoog en alles lijkt goed te gaan. Het ziet er voorlopig dan ook niet naar uit dat de kleine Haagsche Schouwbrug ook weg moet. „Zolang een reparatie nog ver antwoord is, doen we dat na tuurlijk", zegt Woltering. En als even later de brug weer veilig naar beneden is gekomen, is de chef een tevreden man: „Zo, die houdt het wel weer een tijdje." De Stichting Welzijn Leiden, de Vrijwilligers Centrale en de SKIL het overkoepelende orgaan van het sociaal-cultureel werk in Leiden zijn bereid verre gaand samen te werken. Zo on derzoeken ze of ze samen in het pand van de Stichting Welzijn aan de Breestraat kunnen trek ken en of ze hun administraties, boekhoudingen en secretaria ten kunnen bijeenvoegen. Door de samenwerking hopen ze een bedrag te kunnen besparen van ten minste 125.000 gulden. Daarmee halen ze bij lange na niet de bezuiniging die de gemeente hun heeft opgelegd 270.000 gulden. Dat bedrag is volgens de drie organisaties ook niet haalbaar. Ze zouden dan ri goureus moeten schrappen in hun taken. Als ze bij elkaar in trekken en hun administraties en dergelijke samenvoegen, kan het werk van de clubs ten min ste overeind blijven, zo betoog den ze gisteren tijdens een in spraakavond over de gemeente lijke bezuinigingen. zijn nog niet helemaal zeker. Weliswaar is er in het pand van de Stichting Welzijn de afgelo pen tijd wat ruimte ontstaan, omdat enkele andere inwonen de clubs zijn vertrokken. Of dat genoeg is om alle medewerkers van SKIL en de Vrijwilligers Centrale op een verantwoorde manier te huisvesten, moet nog worden uitgezocht. De Stichting Welzijn Leiden wees een volledige fusie met de SKIL zoals de gemeente dat wil van de hand. „De SKIL is nog maar net bekomen van een vorige fusie. Het gaat te ver om hen nu meteen weer te belasten met weer een grote reorganisa tie", aldus een woordvoerder van de Stichting Welzijn. leiden wim wegman Enige ambtenaren bij de ge meente hebben kennelijk het geloof in eigen kunnen verlo ren. In een welzijnsnotitie ge ven ze toe dat een groot deel van hun werk eigenlijk geen zin heeft. „De samenleving is te complex en te veranderlijk om zich te laten sturen door over heidsmaatregelen in de vorm van beleidsplannen en wettelij ke regels", staat in het stuk te lezen. De notitie die officieel door het college van B en W is uitge bracht leidde gisteren tot nogal wat verbazing onder raadsleden. „Als we hiermee in stemmen, kunnen we de ge meentepolitiek wel afschaffen", Radiomarathon op 3 oktober Freewave Radio loeiden en Omroep Rijnland verzorgen tijdens Leidens Ontzet een marathonuitzending. Vanaf de taptoe op vrijdagavond gaan de omroepen continu door met het verslaan van de evenementen. Voor de uitzending wordt een mo biele studio aan de Hoog straat neergezet. Via de fre quenties 100.7 FM in de ether en 88.1 FM op de ka bel is alles te volgen. betoogde J. Laurier (Groen Links) tijdens een commissie vergadering. „Want als we geen beleidsplannen of wettelijke re gels meer hoeven te maken, wat blijft er dan nog over?" Wethouder S. de Vreeze (fi nanciën) verzekerde de raadsle den dat het geen college-stand punt was en trok het stuk ver volgens haastig in. Op de vraag wie het had geschreven, moest hij het antwoord schuldig blij ven. De notitie waarin wordt uitgelegd waarom er dit jaar geen welzijnsplan verschijnt bevatte volgens sommige raads leden wel meer merkwaardige ideeën. Zo wordt er onder meer in voorgesteld om de gemeente als een soort project-ontwikke laar opdrachten te laten uit schrijven, waarop welzijnsclubs een offerte kunnen uitbrengen. De beste aanbieding wordt dan gehonoreerd. P. Klück (CDA) vroeg zich af wat voor nut dit systeem heeft als de gemeente tegelijkertijd welzijnsinstellin - gen aanspoort op grote schaal te fuseren. „Zo veel concurren ten blijven er straks niet over." M. van der Nat (WD) meen de dat de schrijvers van het stuk bezig waren een gemeentelijke verordening te overtreden. „Volgens onze eigen richtlijnen moeten we een welzijnsplan maken. Dat moet dan ook ge beuren. Anders lopen we straks het risico dat de rechter ieder een die bezwaar maakt tegen een korting op zijn subsidie, au tomatisch in het gelijk stelt." EXPORT VARKENS- VLEES STAGNEERT! WIJ KOCHTEN EEN GROTE PARTIJ: i IAAUTIHBS!

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13