Laatste kans voor fabriek Homburg Economie Nieuwe munt Litouwen Ohra wilde verlieslijdende Bex Reizen van de hand doen Start ondernemingshuis in Hoorn en Purmerend NCM hervat dekking voor Slovenië Efficiënte schoonmaak Noordoost-Azië mikt op eigen handelsblok Reorganisaties nogal eens slecht voorbereid Steeds meer Japanners bankroet door royaal gebruik creditcard DONDERDAG 1 OKTOBER 1992 IBM: Geen extra banenverlies amsterdam Het extra verlies aan arbeidsplaatsen dat het Ameri kaanse computerconcem IBM heeft aangekondigd, brengt geen verandering in de al eerder bekendgemaakte saneringsplannen voor Nederland. Althans dat heeft een woordvoerder van IBM Nederland gisteren meegedeeld. IBM in de VS liet dinsdag we ten dat er dit jaar over de hele wereld 40.000 banen worden ge schrapt in plaats van de in juli genoemde 32.000. Het aantal voor Europa is verhoogd van 7.000 tot 8.000. IBM Nederland tel de eind vorig jaar 5.049 werknemers. Aanvankelijk werd besloten dit aantal in de periode tot eind 1993 te verminderen met dui zend, maar de termijn werd in juli vervroegd tot eind dit jaar. Leven in Duitsland iets duurder bonn De kosten van het levensonderhoud in het westen van Duitsland zijn deze maand 3,6 procent hoger dan een jaar gele den, aldus het Duitse bureau voor de statistiek in een voorlopige opgave. In augustus was het leven 3,5 procent duurder dan een jaar ervoor. In vergelijking met de afgelopen maand stegen de kosten met 0,3 procent. Frans bedrijf naar beurs Amsterdam amsterdam Electricité de France is overgegaan tot de uitgifte van een obligatielening van 200 miljoen gulden. Het bedrijf heeft beursnotering aangevraagd in Amsterdam. De obligaties dragen een rente van 7,875 procent en worden uitgegeven tegen 100,7 procent. De lening wordt op 4 november 1996 tegen 100 procent afgelost. Vervroegde aflossing is niet toegestaan. Siemens-topman wil concern afslanken münchen De nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van het Duitse Siemens AG, Heinrich von Fierer (51), wil van het elektro- nikaconcem 'een slankere onderneming' maken. Siemens moet sneller groeien dan de markt, meer rendement opleveren en zijn activiteiten in Zuidoost-Azië versterken, zo heeft Von Pierer ver klaard. Siemens telt momenteel over de gehele wereld 415.000 werknemersdie gezamenlijk voor circa tachtig miljard mark om zetten. Bedrijf uit Houten in Spaanse handen houten Het Spaanse computerservicebedrijf Centro de Cólculo de Sabadell (CCS) heeft zeventig procent van de aandelen ver worven van Digis in Houten. Digis heeft een omzet van 6,4 mil joen gulden per jaar, de in diverse Europese landen van Europa actieve CCS ruim 141 miljoen. mïJÊL&r*v\nA Vilnius Een inwoonster van de hoofdstad Vilnius in Litouwen laat trots de nieuwe bankbiljetten zien, die vanaf vandaag mogen worden gebruikt als betaalmiddel. Alle coupures hebben een dierenmotief. Vanaf vandaag ook is de roebel geen betaalmiddel meer. De nieuwe munteenheid heet litas. Uitstel van betaling voor vleeswarenbedrijf Vleeswarenfabriek Homburg in Cuijk krijgt een laatste kans. In overleg met de crediteuren heeft de rechtbank van Den Bosch het bedrijf gisteren definitief surséance (uitstel) van betaling gegeven. Zeker is nu al, dat er bij deze laatste poging Homburg in afgeslankte vorm over eind te houden, alleen maar verliezers zijn. Dat zijn de schuldeisers, de werknemers en de aandeelhouders. cuukanp Wat het lot van de huidige aan deelhouders zal zijn is nog niet helemaal duidelijk. President commissaris B. ten Hoove be loofde gistermiddag over enkele weken een speciale vergadering over dit onderwerp, maar liet al doorschemeren dat een afstem peling van de aandelen in het verschiet ligt. Dat betekent dat aandelen minder waard wor den. Ook zal geprobeerd wor den dan met cijfers over 1991 te komen. De aandeelhouders ga ven het bestuur uitstel van de wettelijke publikatieplicht voor twee maanden. De nu verleende surséance heeft betrekking op de houd stermaatschappij Homburg en de vleeswarenafdeling in Cuijk, die torenhoge schulden meesle pen. Daar werken nu nog maar 47 mensen, waar vroeger hon derden werknemers elke dag acte de presence gaven. Door de kruisverbanden die er zijn dreigen alle onderdelen in de ondergang te worden be trokken. De enige waarde die er eigenlijk nog in Homburg zit zijn de aandelen van het doch terbedrijf Niers in Epe, zo ver telde de bewindvoerder giste ren. Het Homburg-concern ver liest momenteel drie tot vier ton per maand, zo schatte presi dent-commissaris Ten Hoove na veel aandringen van de rechtbank. De schulden van de crediteuren zouden op dit mo ment niet eens geheel kunnen worden voldaan. Homburg kan doordraaien, doordat een soortgelijk bedrijf uit Boekelo, Boekos, een krediet gaf van 2 miljoen gulden en nu nog eens zes ton heeft toege zegd. Drs. H.J. van der Kaaden is inmiddels afgetreden als alge meen directeur van Homburg „om ruim baan te geven aan de nieuwe samenwerkingsvorm" Hij blijft als adviseur lopende zaken bij Homburg afwikkelen. Door de nu verleende sursé ance krijgt Homburg de tijd om samen met Bovieco (een sa menwerkingsverband van het Franse Bon Grain en Bovleco- directeur Smikkers) een 'stap penplan' uit te voeren. Dat moet uiteindelijk leiden tot een opnieuw kleiner, maar weer winstgevend Homburg met Bo vleco als meerderheidsaandeel houder. Het belangrijkste on derdeel van Bovieco is het ge noemde bedrijf Boekos met een omzet van 200 miljoen en 350 werknemers. Twee directeuren-oprichters ontslagen arnhem «anp De verzekeringsmaatschappij Ohra heeft geprobeerd de met verlies draaiende reisorganisatie Bex Reizen uit Alphen a/d Rijn te verkopen. Gevoerde gesprek ken leverden echter niets op. Ohra gaat nu toch verder met Bex. Dit heeft H. Wilts, interim manager van Bex Reizen, giste ren bevestigd. Het bedrijf voer de onder leiding van de toen malige en inmiddels ontslagen directeuren-oprichters Henk van Druten en 'Bas van Zon ovemame-gesprekken met de Sungroep, Arke en Holland In ternational. Bex Reizen kampt al enige tijd met commerciële tegenvallers. Na de Golfoorlog viel net toeris- tenvervoer sterk terug. In 1991 behaalde Bex op een omzet van 58 miljoen gulden een verlies van maar liefst 4,5 miljoen. Dit jaar verwacht de onderneming quitte te spelen door onder meer het afstoten van verliesge vende onderdelen. In 1993 moet Bex Reizen winst maken. Na het mislukken van de ge sprekken moesten de twee op richters van Bex Van Druten en hoorn anp De plaatsvervangend directeur- generaal van het ministerie van economische zaken heeft giste ren in Hoorn het eerste Neder landse ondernemingshuis offi cieel geopend. Het onderne mingshuis heeft een bijkantoor in Purmerend en is opgezet door de Kamers van Koophan del in Hoom en Alkmaar. Het biedt startende en gevestigde ondernemers in het midden- en kleinbedrijf één centrale balie voor een scala van bedrijfskun dig advies en informatie. Daar mee hopen de Kamers de regio nale economie te versterken. Het ondernemingshuis moet een einde maken aan de vaak moeizame gang van onderne mers langs talloze, verspreide instanties en „loketten". In de startfase nemen aan het cen trum al tien adviesinstanties deel, waaronder advocaten, no tarissen en een bedrijfsmilieu- dienst. Zij zijn 24 uur per dag bereikbaar voor de meest uit eenlopende vragen over be drijfsvoering. Daarnaast biedt het centrum gratis spreekuren door deskundigen. Het ondememingshuis draait drie jaar op proef. Het idee is af komstig van het departement van Economische Zaken, dat het project financieel steunt. Het centrum is gevestigd in het gebouw van de Kamer van Koophandel in Hoorn. Van Zon het bedrijf verlaten. Volgens Ohra-voorzitter B. Huesmann was het vertrek van de twee topmanagers 'nogal plotseling'. Over de reden van het vertrek wilde hij geen com mentaar geven. Momenteel wordt er met de twee onderhandeld over een af vloeiingsregeling. „We moesten met een schone lei verder gaan", aldus Wilts, „De resulta ten van Bex waren niet erg ge weldig". Op 1 november wordt een nieuwe topman benoemd. .Ohra is al enige tijd bezig los te komen van de verzekerings activiteiten. Diversificatie is het toverwoord. Bex werd een paar jaar geleden overgenomen. Sa men met de reisorganisatie Sindbad vormde Bex de kern van de toeristische poot van Ohra. In 1991 behaalde deze di visie een omzet van 73 miljoen. Ohra was toen nog op zoek naar een derde reisorganisatie. De reisbureaus van Ohra richten zich vooral op de zelfstandige toerist die niet erg kapot is van het massatoerisme. De diversificatie bij Ohra ver loopt niet zonder problemen. Onlangs werd bekend dat de al jaren lopende fusiegesprekken met de spaarbank SNS mislukt zijn. Ook moest Ohra de ge plande samenwerking met de Belgische HBK Spaarbank be ëindigen. Amsterdam anpde oorlog. De NCM verzekert overigens alleen die transacties die de termijn van twaalf maanden niet overschrijden. De export naar de andere re publieken van Joegoslavië zoals Kroatië, Bosnië- Hercegovina, de federale republiek Joegoslavië en Macedonië wordt voorlopig niet verzekerd 'ge zien de aanhoudende oorlogssituatie'. De Nederlandsche Credietverzekering Maat schappij (NCM), die de export van Nederlandse bedrijven verzekert, wil de uitvoer naar het zelf standige Slovenië weer verzekeren. Vanaf vorig jaar september was dit niet meer mogelijk door Amsterdam Een medewerker van een computerfabrikant poetst in de Europahal van de RAI een beeldscherm schoon. Vandaag begint in Amsterdam de Efficiency Beurs '92. Tot en met vrijdag 9 oktober kunnen daar de nieuwste snufjes op het gebied van kantoorbenodigdheden worden bekeken, foto anp marcel antonisse van Zuid-Korea en de zuidelijke Japanse eilanden Kyushu en Ya- maguchi. Daarbij ligt de sleutel in handen van Japanse bedrij ven. Veel Japanse bedrijven hebben al hechte banden met de beide Korea's en met noord oost-China via uitbesteding, ëx port van machine-onderdelen en technische apparatuur en via directe investeringen. Opmaat voor het handelsblok zijn de sterk verbeterde betrek kingen tussen China en Zuid Korea. Na bijna vijftien jaar van groeiende handelsbetrekkingen openden de twee landen han delsvertegenwoordigingen in el- kaars hoofdsteden en werd een handelsovereenkomst gete kend. Als gevolg daarvan groei de de onderlinge handel in 1991 met 5,8 miljard dollar en zal die dit jaar ver boven de 10 miljaiti liggen. Zuid-Korea is verder steeds afhankelijker geworden van: China voor de toelevering van; kolen en petroleum en land bouw- en visserijprodukten Daartegenover staat dat sinds 1985 Zuidkoreaanse investerin gen in diverse Chinese indus triëen, zoals textiel en schoeisel, flink zijn gegroeid. manila ramon isberto IPS Na West-Europa en Noord- Amerika lijkt nu ook Noord oost-Azië een economisch blok te gaan vormen. Al zal het geen EG of Nafta worden, Peking en Seoul zijn druk bezig de weg vrij te maken voor een economisch verbond tussen China, Noord en Zuid-Korea, Rusland en Ja pan. De Noordoost-Aziatische eco nomieën vullen elkaar perfect aan. Het grondstofrijke, maar kapitaalarme Rusland bijvoor beeld zoekt wanhopig naar Ja panse en Zuidkoreaanse inves teerders en technologie. En ook Zuid-Korea en China passen economisch gezien goed bij el kaar. China heeft goedkope ar beidskrachten en overvloedige energiebronnen en grondstof fen, terwijl Zuid-Korea zijn ar- beidsintentieve industrieën wil afstoten ten gunste van kosten- verslindende hi-tech industrie- en. Gedacht wordt aan een 'Gele Zee Handelszone', vooral ge richt op de economische uitwis seling tussen de kustgebieden van noord-China, de westkust FNV stelt Philips Oss ultimatum anp De Industriebond FNV heeft de directie van Philips Lighting in Oss een ultimatum gesteld. Er volgen acties wanneer de direc tie niet wil praten over het plan de afdeling tl-armaturen over te plaatsen naar Frankrijk. Be stuurder J. Cuperus van de In dustriebond FNV heeft dinsdag gezegd dat het ultimatum van avond om twaalf uur afloopt. Philips heeft de bonden on langs laten weten dat de kost prijs van tl-armaturen moet worden verlaagd. De Industrie bond FNV is het daar mee eens De directie denkt dat de kosten, alleen kunnen worden gedrukt als de produktie wordt overge plaatst naar Frankrijk. Dat zou betekenen dat in Oss honderd tachtig arbeidsplaatsen verdwij nen. De bond wil dit voorko Wanneer de directie niet in gaat op het ultimatum volgen acties. Volgens Cuperus wordt daarbij in eerste instatie ge dacht aan werkonderbrekingen en poortacties. Een langdurige staking sluit hij echter niet uit. KPMG Klynveld Management Consultants: utrecht. anp Directies bereiden de reorgani satie van hun bedrijf vaak slecht voor. Dit concludeert KPMG Klynveld Management Consul tants in een verkenning naar 'succesfactoren' bij reorganisa ties. KPMG heeft zich daarbij niet beperkt tot de Ook de non profit-s keken. Onder ruim honderdtwintig organisaties vond een inventari satie plaats naar beweegrede nen, doelstellingen en plannen van aanpak. Versterking van marktposities in de profit-sector en kostenbeheersing in de non profit-sector bleken de meest voorkomende doelstellingen van reorganisaties te zijn. De weg waarlangs de doel stellingen moeten worden be reikt, plaatst ondernemers en bestuurders voor veel hinder nissen en grote onduidelijkhe den. Budgettering van reorgani satiekosten blijkt volgens KPMG vaak moeiijk door gebrek aan kennis en ervaring. Het informeren over en be trekken van werknemers bij re organisatieplannen blijkt bin nen de non profit-sector in een eerder stadium plaats te vinden dan in de profit-sector. Leiding gevenden blijken de kwetsbare schakel te vormen. In ruim veertig procent van de geën- queteerde organisaties wordt deze groep niet of nauwelijks gericht voorbereid op hun taak in het te volgen traject TOKYO ELBRICH FENNEMA Japanners hebben de reputatie van een hardwer kend, punctueel en betrouwbaar volk. Toch komt het steeds vaker voor dat de Rent-a-car in Florida, het Holiday Inn-hotel in Amsterdam of de dia mantair in Antwerpen moeite heeft de schulden te innen die Japanse klanten met hun creditcards zijn aangegaan. Het aantal Japanners dat vorig jaar failliet ging, was een kwart miljoen. Dat is het dubbele van een jaar eerder. Misbruik van credit cards is de voornaamste oorzaak van de stijging. „Ik heb dertigduizend gulden schuld op mijn vijf creditcards", schrijft een 27-jarige vrouw naar de problemenrubriek van een Japanse krant. „De afbetalingen zijn inmiddels hoger dan mijn inko men. Het is gekomen toen ik vorig jaar mijn stress afreageerde door te winkelen. Wat moet ik doen?". Zij is een typisch voorbeeld van een consument die met nieuwe kaarten nieuwe schulden is aan gegaan om oude af te lossen. Volgens Greg Kauf man, die werkt voor een collectief dat sthulden int van Japanse consumenten, zijn er daar heel veel van. Omdat zij het ene gat met het andere dichten, zijn ze moeilijk te identificeren als onbe trouwbare crediteuren. Kaufman schat dat er wel eens tegen een miljoen van zulke 'bijna bankroet' gevallen kunnen zijn. In Japan is geen er uitwisseling tussen alle kre- dietverstrekkende instellingen over de krediet waardigheid van hun klanten, zoals het Bureau Kredietregistratie in Nederland. Dat maakt de si tuatie des te ondoorzichtiger. Het collectief van Kaufman schat dat de eigen databanken een der de van de Japanse crediteurs beslaan. Imago De oorzaak van het onverantwoorde gebruik van creditcards ligt voor een deel bij het spreek woordelijke punctuele, betrouwbare imago van Japanners. Veel banken en kredietinstellingen vinden het nauwelijks noodzakelijk om de finan ciële achtergrond van hun cliënten te controleren alvorens creditcards in alle soorten en maten te verstrekken. Vierdejaars-studenten bijvoorbeeld kregen routinematig toegang tot plastic geld, ver zekerd als ze zijn van een baan. De vrij zorgeloze aanpak van financiële instel lingen valt verder te verklaren uit het gegeven dat alle Japanners zijn onderworpen aan stevige soci ale controle middels een netwerk van verplichtin gen en banden met familie, werk en omgeving. Enerzijds helpt deze controle excessen voorko men. Anderzijds betekent het een vangnet voor het geval er toch iets fout loopt. Het bovenge noemde meisje met 30.000 gulden schuld krijgt dan ook van de juridisch specialist van de krant het advies om bij haar ouders aan te kloppen om haar uit de brand te helpen. Waar de banken en andere kredietverstrekkers geen rekening mee hebbben gehouden, is Japans onbekendheid met lenen en kopen op afbetaling. Afrekenen bij aankoop is nog steeds een diepge wortelde deugd in Japan. En alle high tech ten spijt, vindt een opmerkelijk hoog percentage van deze transacties nog steeds plaats in contanten. De geldautomaten die in Japan op iedere straat hoek zijn te vinden, dienen vooral om deze cash- stroom op gang te houden. Iets simpels als rood staan op een bankrekening is onmogelijk, evenals het afsluiten van een persoonlijk lening. Banken lenen alleen geld aan particulieren voor degelijke hypotheken. Consumptief krediet is, tot aan de introductie van de creditcard, altijd een wat louche branche geweest van pandjesbazen en woekeraars. Veel prille Japanse creditcard-ge bruikers hebben dan ook zo weinig ervaring met kopen op krediet, dat ze er niet altijd de conse quenties van kunnen overzien. Al verstrekken respectabele financiële instellin gen tegenwoordig consumptieve kredieten weliswaar tegen aloude woekerrentes het in nen van de schulden is nog steeds beladen met criminele associaties. „Wij hebben van dat imago van de potige schuldeiser nog altijd profijt", stelt Kaufman vast. „Er is betrekkelijk weinig druk voor nodig om Japanse schuldenaren te laten be talen", is zijn ervaring. Gangsters Juist met de bedoeling gangsters uit de branche te weren, staat de Japanse wet alleen de lening- verstrekker zelf toe de schuld te innen. De ongun stige consequentie voor Rent-a-car in Florida, het Holiday Inn hotel in Amsterdam of de diamantair in Antwerpen is dat ze zelf hun geld in Japan moeten gaan halen. Het collectief van Kaufman ondervangt deze ongelukkige situatie door aange sloten bedrijven te vertegenwoordigen bij het in nen van schulden in Japan. „Er is nog een reden om een Japans kantoor in te schakelen. Veel Ja panners hebben het idee dat buitenlanders geen begrip hebben voor hun redenen voor het uitstel len van de terugbetalingen. Ze zijn bangonderge sneeuwd te raken in de Westerse contract-menta liteit". De meest aangevoerde excuses zijn 'Iemand anders moet mijn kaart hebben gebruikt', 'Ik heb de spullen nooit gekregen' (in geval van postor ders) of 'Mijn moeder/zus/zoon is ernstig ziek ge worden waardoor ik financieel krap ben komen te zitten'. Al met al niet erg verschillend met wat el ders wordt aangevoerd. De enige originele Japan se smoes refereerde aan het onbetrouwbare aura van de business: 'Ik heb het geld al aan een ande re schuldeiser betaald en die is er kennelijk meo vandoor gegaan'. Het Japanse ministerie van financiën heeft in< middels de richtlijnen voor het verstrekken van creditcards verscherpt. De banken hebben do maxima op hun creditcards omlaag gebracht. De vraag is of het genoeg is om de miljoen persoon lijke bankroeten die in de lucht hangen te voorko-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9