Britten en Denen willen 'Maastricht' aanpassen Buitenland Opnieuw roep om aftreden Lamont Kroatische vluchtelingen Steun voor gestopt door VN-troepen hervorming bij mars naar hun huizen in België President Collor draagt maandag macht over Dos Santos stevent af op overwinning Autokaping wordt nationale epidemie in Verenigde Staten Eerbetoon aan Poolse slachtoffers DONDERDAG 1 OKTOBER 1992 AFP Agence France Presw ANP Presie ANP Algemeen N opa Deutsche Presse Agentur GPD GemeenschappeliI Bad loopt over in Buckingham Palace londen Een verstrooide lakei op Buckingham Palace heeft een overstroming veroorzaakt, toen hij bij het vullen van een ko ninklijk bad de kranen vergat dicht te draaien. De ijzeren bad kuip, daterend uit de Victoriaanse periode, is in gebruik bij de jongste zoon van koningin Elizabeth, prins Edward. Zijn vertrek ken kwamen dan ook blank te staan, terwijl het water drie ver diepingen naar beneden stroomde. De schade aan meubilair en elektrische bedrading wordt geschat op 42.000 gulden. Belagers knippen neus af Antwerpen Politie en brandweer in de Antwerpse deelgemeen te Berchem hebben in de nacht van dinsdag op woensdag twee uur lang tevergeefs gezocht naar de neus van een 19-jarige jon geman. Die was op straat door twee onbekenden lastig gevallen en op de grond gegooid. Daarna haalde één van de belagers een tang tevoorschijn en knipte een deel van zijn neus af. Artsen oordeelden dat de neus zou kunnen worden aangenaaid, indien hij werd gevonden. De speurtocht van de hulpdiensten had ech ter geen resultaat. Bestuur Abruzzen vast wegens fraude l'aquila» De christendemocratische president van het Italiaan se gewest Abruzzen (ten oosten van Rome) is gisteren samen met vijf regionale ministers gearresteerd op beschuldiging van fraude met EG- en Italiaanse subsidiegelden. Ze zouden in totaal ruim een half miljard gulden hebben verduisterd. VS handhaven sancties tegen Haïti port-au-prince» Naar aanleiding van de eerste verjaardag van de militaire coup in Haïti heeft de Amerikaanse president George Bush verklaard dat de economische sancties tegen Haïti van kracht zullen blijven. De Haïïtiaanse president Aristide werd op 30 september 1991 afgezet door militairen. In Port-au-Prince en de rest van Haïti bleef het gisteren rustig. De militaire autoritei ten hadden elke manifestatie verboden. Joods monument beklad nordhausen Onbekenden hebben dinsdag in Nordhausen, in de voormalige DDR, een joods monument beklad met nazi symbolen. Het monument staat op de plaats waar in 1938, tij dens de Kristallnacht (10 november), een synagoge in brand werd gestoken. In de Kristallnacht vernielden nazi-aanhangers duizenden joodse huizen, bedrijven en gebouwen. Historisch akkoord China-Korea peking De presidenten van China en Zuid-Korea hebben giste ren met een glas de beëindiging van de jarenlange vijandigheid tussen hun landen beklonken en uitgebreide economische sa menwerkingsovereenkomsten ondertekend. De akkoorden be treffen uitbreiding van de handel, bescherming van investerin gen, oprichting van een gezamenlijke economische commissie en samenwerking op wetenschappelijk en technologisch gebied. Qatar: Saudische aanval op grenspost nicosia Een Saudische militaire eenheid heeft gisteren een grenspost van Qatar aangevallen. Saudi-Arabië heeft de aanval ontkend. Het Golfstaatje Qatar is al lange tijd verwikkeld in een grensdispuut met het machtige buurland. Onderzoek ongeldige stemmen bukarest Roemenië heeft een onderzoek gelast naar de oor zaak van het enorme aantal ongeldige stemmen dat is geconsta teerd bij de parlements- en presidentsverkiezingen van afgelo pen zondag. Het gaat om 3,58 miljoen stemmen, bijna tien pro cent van de uitgebrachte stemmen. De kiesraad heeft de be kendmakingvan de verkiezingsresultaten opgeschort. Amerikanen sluiten Subic Bay subic bay De Amerikaanse marine heeft gisteren formeel Subic Naval Station, de grootste marinebasis van de VS in Azië, aan de Filipijnen overgedragen. De ontruiming was noodzakelijk ge worden doordat de Filipijnse Senaat verleden jaar weigerde het contract met de Amerikaanse regering opnieuw met tien jaar te verlengen. Japan ontsnapt aan kernramp Tokyo» Japan is ontsnapt aan een kernramp nadat door een menselijke fout het koelwatersysteem in een reactor van de cen trale bij Fukushima grotendeels buiten werking was gesteld. Een medewerker van de centrale had per abuis een schakelaar om gezet, waardoor de hoofdcomputer er van uitging dat de koel- pompen werkten, terwijl dat niet zo was. Slechts een van de hoofdkoelpompen was blijven draaien. Uiteindelijk trad het noodkoelsysteem in werking, waardoor een catastrofale melt down van de reactorkern, waarbij het uranium van de reactor staven smelt, nog net kon worden voorkomen. Brits diplomatiek offensief voor toevoegingen aan Verdrag De Britse regering zal pogen het Verdrag van Maastricht verteerbaar te maken voor de Deense bevolking en de rechtervleugel van de eigen Conservatieve Partij. Over de daarvoor benodigde toevoegingen aan het Verdrag moet op de Eurotop op 16 oktober worden gesproken. Dat is gisteren duidelijk geworden na een dag van koortsachtig onderhandelen in Bonn, Parijs en Londen. LONDEN-PARUS GPD-AFP-Ind-Rtr De Britse premier Major sprak gisteren in Parijs met de Franse president Mitterand. Minister Hurd (buitenlandse zaken) was op dat moment in Bonn voor overleg met de Duitsers. Het di plomatieke offensief van de Britten had ten doel de geesten in Europa rijp te maken voor veranderingen in het Verdrag van Maastricht. Na terugkeer in Londen spra ken beide Britse bewindslieden met de Deense premier Poul Schlüter. De Britten en de De nen zijn binnen de Europese Gemeenschap (EG) de grootste 'tegenstanders' van 'Maas tricht'. De Deense kiezers keur den het verdrag in een referen dum af en de Britse regering heeft goedkeuring door het par lement wegens grote ontevre denheid onder Conservatieve parlementariërs uitgesteld. Bij de door de Britten en De nen gewenste verandering van het Verdrag doet zich echter een probleem voor. Het Verdrag zelf kan namelijk niet gewijzigd worden. Het zou dan in Ierland en Frankrijk opnieuw aan het volk voorgelegd moeten worden en opnieuw door de parlemen ten van andere EG-lidstaten moeten worden goedgekeurd. Daarom willen de Britten en de Denen een tekst aan het Ver drag toevoegen. Die tekst staat los van het Verdrag, maar moet wel bindend zijn. De Deense premier Paul Schlüter verklaarde in Londen dat de Europese Gemeenschap 'opener en minder bureaucra tisch' moet worden. Supple menten op het Verdrag zouden de macht van de Europese Commissie moeten inperken. Het Britse diplomatieke of fensief leek gisteren succes te hebben. Naar verluidt kreeg Hurd in Bonn het groene licht van zijn ambtgenoot Kinkel voor een toevoeging aan het Verdrag. Premier Major, die ook een nog een telefoongesprek van een uur met de Duitse bondskanselier Kohl voerde, zou in Parijs een welwillend ge hoor hebben gevonden bij Mit terrand. LONDEN «GPO-KRF-Rtr-ANP VERVOLG VOORPAGINA In reactie op de inhoud van de Duitse memo over de steunaan kopen eiste de Labour Party gis teravond meteen het hoofd van minister Lamont (financiën). Ook het gezaghebbende dag blad Financial Times eist op stappen van de Britse bewinds man. De Britse regering ontkent dat lamot zal aftreden. Het pond zakte I gisteren in Duitsland naar een historisch dieptepunt van DM 2,50. Ook op de Amsterdamse valuta markt kelderde het pond naar 2,79 gulden, terwijl gisteren nog op 2,83 zaken werden gedaan. Het begrotingstekort in Frank rijk gaat volgend jaar flink om hoog. Uit gisteren gepubliceer de begrotingsvoorstellen blijkt dat de Franse regering in 1993 165 miljard franc (55 miljard gulden) tekort komt. Het tekort voor dit jaar, oorspronkelijk ge raamd op 89,5 miljard franc, wordt geschat op ruim 135 mil jard. De plannen van de Italiaanse regering om het begrotingste kort te verminderen, zijn gister avond aan het parlement gepre senteerd. In totaal moeten be- zuingingen en extra inkomsten 130 miljard gulden opleveren. De vakbonden besluiten maan dag of zij over gaan tot nationa le stakingen tegen het bezuini- gingsprogTamma. In tegenstelling tot wat veel Italianen vreesden, heeft Amato geen nieuwe belastingen op spaargeld uitgevaardigd of be sloten tot een bevriezing van de banktegoeden. Dit gerucht deed de afgelopen dagen de ronde, met als gevolg dat talloze Italia nen hun spaargeld van de bank haalden. OSUEK» TACO SLAGTER VERSLAGGEVER Enkele duizenden Kroatische vluchtelingen zijn er gisteren niet in geslaagd naar hun door Serviërs bezette dorpen in de provincie West-Slavonië terug te keren. Troepen van de Vere nigde Naties hadden de toe gangswegen met pantservoer tuigen, prikkeldraad en andere barricades hermetisch afgeslo ten. De VN hebben met hun ac tie een treffen tussen de vluch telingen en de Servische milities voorkomen. Dat de vluchtelingen na veel gemor uiteindelijk afdropen, kwam mede door gebrek aan steun van het Kroatische leger en politie. Alhoewel Zagreb de vluchtelingen had opgehitst desnoods ten koste van hun le vens de terugkeer naar bezet gebied te forceren, kondigde de Kroatische radio en televisie dinsdagavond al aan dat het re patriëringsplan was 'opge schort'. Niettemin vreesden VN-troe pen dat de 25.000 vluchtelingen in en rond de Slavonische hoofdstad Osijek zich daaraan niets gelegen zouden laten lig gen. Aanvankelijk leek het er gis termorgen op dat slechts enkele honderden Kroatische ont heemden naar de VN-barrica- des zouden oprukken. Ze had den zich op een plein in het centrum van Osijek verzameld met spandoeken waarop van de VN-troepen werd geëist 'op te rotten'. Ze geven de VN er de schuld van dat ze niet naar hun huizen kunnen terugkeren. Tegen het middaguur verza melden zich zo'n duizend Kroatische vluchtelingen op een smalle weg naar Antunovac, iets ten zuiden van Osijek. Het dorp is in Servische handen. De Rus sische kolonel Kromchenko sprak de menigte toe en beloof de dat binnenkort een delegatie onder VN-bescherming in het dorp mag komen kijken en zichzelf ervan mag overtuigen dat in de 'Kroatische' huizen nu Serviërs wonen, die zich er zelfs niet laten uitschieten. Rest-Joegoslavië (Servië en Montenegro) is bereid gesprek ken te beginnen over de erken ning van de republiek Kroatië en trekt voor 20 oktober zijn troepen terug van het Kroati sche schiereiland Prevlaka. Dat is gisteren bekendgemaakt bij het Joegoslavische vredesover leg in het Zwitsers Genève. EG-bemiddelaar Owen, die met VN-gezant Vance het over leg leidt, zei dat het gisteren be reikte akkoord tussen de 'Joego slavische' president Cosié en zijn Kroatische ambtgenoot Tudjman er op wijst dat er vooruitgang wordt geboekt. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren besloten om Bosnië- Hercegovina militaire hulp te leveren voor een bedrag van 50 miljoen dollar. De Senaat be sloot hiertoe na nieuwe berich ten over massamoorden en ge welddadigheden die door de Serviërs zijn begaan. BRASIUA AFP-DPA De van corruptie verdachte Bra ziliaanse president Fernando Collor de Mello wordt maandag uit zijn functies ontheven. Aan vankelijk zou Collor vandaag al zijn functies overdragen aan vice-president Itamar Franco. De machtsoverdracht is echter op verzoek van Franco een paar BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT De historische hervorming van België in een federale staat die het kabinet-Dehaene voorstelt, lijkt de benodigde steun van de oppositie te krijgen. De Vlaams- nationalistische Volksunie rea geerde gisteren voorzichtig po sitief op de plannen, waardoor de grondwettelijk vereiste twee derde meerderheid in het Belgi sche parlement binnen handbe reik lcoint. De Waalse en laam- se Groenen besluiten volgende week pas of ze meewerken, maar ook van hen wordt in stemming verwacht. Daarmee lijkt het eind in zicht van de al dertig jaar sle pende staatshervorming, waar over al vele Belgische kabinet ten zijn gestruikeld. Walen en Vlamingen probeerden via de staatshervorming hun onderlin ge ruzies in goede banen te lei den, maar bleven vaak steken in ondoorzichtige compromissen. Het huidige rooms-rode 'nood- kabinet' had zijn lot verbonden aan een succesvolle afronding van de staatshervorming. Pikant detail in de hervorming is dat kabinetten niet kunnen aftrede nen als er geen alternatief kabi- dagen uitgesteld, zodat hij meer tijd heeft een nieuwe regering te vormen. Afgelopen dinsdag besloot het parlement Collor te schorsen, zodat de Senaat een onderzoek kan instellen naar beschuldigin gen van fraude en corruptie. Maandag wordt hij door de Se naatsvoorzitter formeel in staat van beschuldiging gesteld. Twee Kroatische vluchtelingen houden de Kroatische vlag vast tijdens een protestmars in Osijek. De betogers eisten dat zij naar hun door Serviërs ingenomen dorpen mogen terugkeren. Om een gewapend treffen met de Serviërs te voorkomen, hielden de VN-troepen de vluchtelingen tegen. foto epa LUANDA AP-Rtr De regerende MPLA en presi dent José Eduardo dos Santos lijken af te stevenen op een overwinning in de eerste vrije verkiezingen in Angola. In de eerste onofficiële uitslagen staan Dos Santos en zijn partij op ruime voorsprong, gevolgd door de voormalige rebellenlei der Jonas Savimbi en zijn Unita. Dat heeft de Angolese staatsra dio vandaag bekendgemaakt. Volgens een Unita-woord- voerder kon aan de hand van de eerste resultaten geen voorspel ling worden gedaan over de einduitslag. „Het is een cijfer- spelletje. Ze hebben gewoon een paar plaatsen uitgezocht waar de MPLA sterk is", aldus de woordvoerder. De uitslagen uit de dichtbevolkte provincies in de centraal gelegen hoog landen, waar de Unita het sterkst is, waren nog niet be kend. De eerste officiële uitsla gen worden pas in de loop van vandaag verwacht. De verkiezingen kenden over het algemeen een rustig 'ver loop. Het enige incident deed zich voor in Luanda, waar een politieman werd doodgescho ten die een groep gewapende Unita-aanhangers. Het enige vervelende is dat er een bestuurder in zit WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Amerikaanse politiemensen ge ven automobilisten de laatste tijd adviezen, waarover Veilig Verkeer Nederland toch de wenkbrauwen zou fronsen: rij altijd met je deuren van binnen afgesloten en hou de ramen potdicht. Het kan je leven red den. Mits je natuurlijk niet in het water rijdt of een botsing krijgt. Tientallen mensen zouden waarschijnlijk nog in leven zijn, als zij dit advies hadden opge volgd. Zij werden slachtoffer van de nieuwste trend in de Amerikaanse misdaad: car jacking, ofwel autokaping. Een gewelddadige variant op de autodiefstal, die de politie van de grote steden steeds meer kopzorgen geeft. Een recent si ichtoffer was Pamela Basu uit Savage (wreed) in Maryland. Zij stond met haar auto voor het stoplicht te wachten toen twee mannen met pistolen de deur opentrokken, haar uit de auto sleurden en er met haar wagen vandoor gingen. Helaas zat Pa mela nog in haar veiligheidsgor del verstrikt. Dat hadden de kapers niet ge zien, waardoor zij achter de au to werd aangesleept. Even later ontdekten de carjackers haar twee jaar oude dochtertje in een kinderzitje op de achterbank. Het kind werd er met stoeltje en al uitgegooid en de dolle tocht ging, met Pamela nog steeds achter de auto hangend, verder. Drie kilometer verder ontdekten de dieven hun 'last' en probeer den die door tegen een hek te rijden, kwijt te raken. Dat lukte. Pamela Basu stierf aan haar ver wondingen. Deze gruwelijke au tokaping leidde tot een golf van verontwaardiging en oproepen aan de politie om een eind te maken aan deze nieuwe mis daad. FBI-directeur Sessions kondig de deze week aan een speciale eenheid op het probleem te zet ten, want het is inderdaad een nationale epidemie aan het worden. In Los Angeles werden vorig jaar vierduizend auto's met geweld gekaapt, in de auto- stad Detroit in twee maanden tijd 375 en in Washington dit jaar één per dag. Er zijn enkele tientallen doden bij gevallen, reden waarom de politie nu ook adviseert vooral geen enkel verzet te bieden, de auto snel te verlaten en de ka pers te laten gaan. President Bush riep gisteren om harde maatregelen tegen de daders en billijkte zelfs de doodstraf voor kapers die de auto-eigenaars doden. Volgens de politie gaat het voor al om tieners, die stoer willen doen en op een nieuwe kick uit zijn. Zij zijn uitgekeken op de traditionele autodiefstal. Boven dien maken de vele alarmappa raten, stuursloten en andere be veiligingsmiddelen het niet meer zo makkelijk om er snel met een auto .vandoor te gaan. En wat is er dan makkelijker dan op straat, met een pistool in de hand, een auto te stelen die rijdt, waar de sleuteltjes in zitten en waarvan het alarm is afgezet. Het enige vervelende is dat er een bestuurder in zit. Verwarring in Moskou rond privatisering MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De grote volksprivatisering in Rusland begint vandaag in grote verwarring. Iedere Rus /ou een geldwissel ter waarde van 10.000 roebel in handen moe ten krijgen. Maar m Moskou spreken functionarissen van het staatsprivatiseringsbureau el kaar tegen. De één zegt dat in Moskou de uitgifte voorlopig is uitgesteld. De ander dat de wis sels wel kunnen worden afge haald, maar nog niet verhan deld. Op straat overheerst de scep sis. De commentaren variëren van 'ik begrijp er niks van' tot 'het is gewoon een nieuwe truc van deze rotregering'. Deze sceptici zijn gisteren bijgevallen door conservatieve fracties in het Russische parlement, die de regering 'uitverkoop van onze industrie aan bandieten en mil jonairs'verwijten. Bij de privatisering zijn rond de 5000 staatsbednjven betrok ken met een balanswaarde van, zegt de regering, 1,5 biljoen roe bel. Het precieze aantal is niet bekend, evenmin welke bedrij ven voor deze vorm van privati sering in aanmerking komen. Warschau De Nederlandse premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heb ben gisteren op de laatste dag van hun tweedaagse bezoek aan Polen gesproken met president Walesa en premier Suchocka. Lubbers stond stil bij de Pool se soldaten die hebben meegevochten in de bevrij ding van Nederland tijdens de Tweede Wereldoor log. Ook legde de minister-president bloemen bij het monument ter nagedachtenis van de opstand tegen de nazi's in het getto van Warschau (foto). FOTO REUTER MAClE)MACIERÏYNVtl

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7