Van Hanegem op de pijnbank PSV voldoet in Litouwen aan twee opdrachten Bergkamp geeft kleur aan matinee van Ajax Sport Scholten op de vuist Taylor wil Gascoigne weer kiezen DONDERDAG 1 OKTOBER 1992 Nieuwe tegenslag voor Katrin Krabbe neubrandenburg» De Duitse atletiekbond heeft Katrin Krabbe, de wereldkampioene op de 100 en 200 meter die in juli werd be trapt op het gebruik van het verboden middel clenbutorol, net als haar clubgenotes Grit Breuer en Manuela Derr voor vier jaar geschorst. Het bestuur van de atletiekclub Neubrandenburg heeft besloten een procedure in werking te stellen die moet re sulteren in het royeren als lid van de drie atletes. Krabbe en haar clubgenoten hebben beroep aangetekend tegen de schorsing, dat in november dient voor de commissie van beroep van de bond. Wanneer het drietal door de club Neubrandenburg wordt geroyeerd vervalt elke rechtsgrond voor een beroep tegen de vier jaar schorsing. De commissie van beroep kan namelijk uitslui tend handelen voor leden van de Duitse bond. Artjomova voor het leven geschorst moskou De Russische atletiekbond heeft atlete Natalja Artjo mova voor het leven geschorst. Die straf werd haar opgelegd naar aanleiding van het gebruik van verboden middelen en de poging met het urinestaal te manipuleren. Artjomova, tweede op de 1500 meter bij de strijd om de Europese titels van 1990 in Split, reageerde positief op een dopingcontrole op 4 juli bij de Grand Prix van Oslo. Hoewel de uitslag van de controle toen nog niet direct bekend was, werd duidelijk dat de Russin geprobeerd had bedrog te plegen door andere urine in te leveren. Het mani puleren werd ontdekt door de arts bij de dopingcontrole. Protest Feyenoord en PSV bij KNVB den haag Feyenoord en PSV hebben samen bij de KNVB protest aangetekend tegen het feit dat de competitiewedstrijd tussen beide clubs, die voor zondag op het programma staat, 's mid dags om half zes niet rechtstreeks mag worden uitgezonden. Feyenoord en PSV eisen bovendien een schadevergoeding van 150.000 gulden van de voetbalbond. Als de wedstrijd op televisie zou worden uitgezonden, hadden beide clubs ieder de helft van dat bedrag van de NOS tegemoet kunnen zien. Kees Ploegsma en Jorien van den Herik hebben de KNVB voorgesteld alsnog toestemming te verlenen voor een tv-uitzending. Feyenoord met de hakken over de sloot naar tweede ronde tel aviv gpd Arnold Scholten ontsnapte in Tel Aviv op het nippertje aan een rode kaart. De blonde ver dediger van Feyenoord ging di rect na afloop van de wedstrijd tegen Hapoel Petach Tikva op de vuist met middenvelder Key- De Israëliër was tijdens de wedstrijd behoorlijk over zijn toeren geraakt en wilde na het laatste fluitsignaal van de Hon gaarse scheidsrechter Pillar zijn gram halen. Buiten het ge zichtsveld van de arbiter deelde Keysi een klap uit, waama Scholten onmiddellijk een dreun terugverkocht. Vervolgens doken alle spelers van beide teams op de twee vechtersbazen en had het arbi trale trio de grootste moeite om de elftallen weer tot bedaren te brengen. Het publiek bekogelde daarna met flessen en andere projectielen de Feyenoordspe- lers op weg naar de kleedkamer. Op verzoek van Geert Meijer besloot Scholten na de wed strijd een bezoek aan de kleed kamer van Hapoel te brengen en sloot hij vrede met zijn heet gebakerde opponent. VVim van Hanegem heeft veel meegemaakt in zijn loop baan. Maar sidderend en met het zweet in de handen als coach een Europa Cup-wedstrijd moeten volgen, dat was hem nog niet eerder overkomen. In het bloedhete Tel Aviv ging de trainer van Feyenoord en met hem Geert Meijer gisteravond negentig minuten op de pijnbank. tel aviv marcel van der kraan gpo-verslaggever Slechts aan de dubbele waarde van de in Israël gescoorde te gentreffer (2-1 nederlaag) had de Nederlandse bekerhouder zijn plaats in de tweede ronde van het Europa Cup II-toernooi te danken. Van Hanegem realiseerde zich dat maar al te goed. Van euforie was bij de Kromme, die toch al niet verblikt of verbloost op de bank, geen sprake. Hij wenste evenmin de bij vlagen beschamende vertoning van de Rotterdammers te verbloemen en bekende eerlijk zich te heb ben opgevreten langs de kant. Ergernis „Zenuwen had ik niet, ergernis wel. Heel veel ergernis zelfs, want het was rampzalig zoals we speelden", bromde Van Hanegem, die zich na de eerste nederlaag van dit seizoen overi gens niet op de persconferentie liet zien en pas later in de gang bij de kleedkamer tekst en uit leg verschafte. Het geworstel in Israël gaf an dermaal aan dat het bij de Rot terdammers nog niet op rolle tjes loopt. Van Hanegem en Meijer hadden het elftal op maar liefst vier plaatsen gewij zigd in vergelijking met de laatste competitiewedstrijd te gen Sparta en kondigden na af loop al aan dat het team in de topper tegen PSV opnieuw een andere samenstelling zal heb ben. Tegen Hapoel keerde Arnold Scholten terug in de basis, de --vTV-. zich sterk ontwikkelende man dekker Errol Refos diende ge noegen te nemen met een plaats op de bank, Henk Fraser stond na een lang experiment op het middenveld weer naast ]ohn de Wolf in de defensie en Peter Bosz nam zijn oude rol als centrale middenvelder in. Diens oude positie, rechts op het mid denveld, was voor Dean Gorré, die tegelijk zijn debuut in het Europa Cup-toernooi maakte. De taktische omzettingen wa ren volgens de leiding van Feye noord niet aangebracht op aan drang van de spelers, die zich de laatste weken niet gelukkig toonden met de door Van Hanegem gehanteerde speel stijl. De Kromme: „Het is ook niet blijvend, zondag tegen PSV staat Fraser al weer op het mid denveld. Komen al die wisselin gen de rust niet ten goede in het team? Dat is flauwekul. De spe lers worden goed betaald en moeten het met elkaar opknap pen. Voor deze wedstrijd leek het ons echter beter Fraser weer als mandekker te laten opere ren." Veel effect had het allemaal niet. Binnen drie minuten keek Feyenoord al tegen een achter stand aan, omdat Johnny Met god tegen de afspraken van Van Hanegem en Meijer in, op één lijn met zijn verdedigers stond en Hapoel handig de buiten- spelval omzeilde. Neil Levin schoof de bal simpel achter de kansloze Ed de Goey: 1-0. Daardoor konden direct alle taktische plannen in de prullen bak en kreeg de Rotterdamse club net als in het eerste duel de ondankbare taak een levende muur te slopen. Want de Israë Rob Witschge, Ed de Goey en Wim van Hanegem houden Ulrich van Gobbel (rechts) en een speler van Hapoel uit elkaar. De twee kregen het na afloop van het duel met elkaar aan de stok. foto anp liërs schaamden zich er niet voor tegen de halve finalist van vorig jaar op de counter te spe len en massaal te verdedigen. Met meer dan een half team uit vorm slaagde Feyenoord er niet in voor rust de schade te herstellen. Het verprutste zelfs een unieke kans op de gelijkma ker, toen Johnny Metgod bij een indirecte vrije trap op zes meter van het doel de bal in de voeten van Kiprich speelde, die daarop niet had gerekend. Aan de andere kant diende Ed de Goey bij uitbraken van de Is raëlische bekerwinnaar kopbal len en schoten van spits Neil Levin te pareren. De ellende voor de Rotterdammers was compleet toen dezelfde Levin opnieuw door de achterste linie brak en Kakoon met het hoofd de bal in de bovenhoek mocht prikken: 2-0. Het enige lichtpunt bij Feye noord vormde Dean Gorré, die in tegenstelling tot zijn ploegge noten op alle manieren de aan dacht trok en de beste man van het veld werd. Zijn creatieve vondsten leidden evenwel niet tot een definitief herstel van Feyenoord, dat na rust ook Regi Blinker tot grotere hoogte zag groeien. Feyenoords linksbuiten stond na een uur aan de basis van de verlossende tegentreffer, toen hij met een voorzet het hoofd van Henk Fraser bereikte. Waar de donkere atleet als schaduwspits in eerdere wed strijden steeds had gefaald, be nutte hij als verdediger feilloos de eerste de beste kans. Obiku Daarna zorgde Mike Obiku, ver vanger van Jozsef Kiprich, nog voor de aardigste fase van de wedstrijd. De Nigeriaan, ander maal buiten de basis gelaten, kwam als een terriër in het veld en leverde tot verbazing van zijn eigen medespelers, die tot nog toe zijn kwaliteiten niet hadden kunnen inschatten, de ene na de andere briljante actie af. Een kwartier voor het einde zag Obiku een daverend schol op de doellijn gered door verde diger Udah. De marge bleef daardoor minimaal. Geert Meijer „Met hartklop pingen sleepte ik me naar het einde. Onnodig natuurlijk, om dat we het nooit zo ver hadden mogen laten komen. Dat we een ronde verder zijn is het eni ge positieve voor de club. Als we door deze Israëliërs waren uit- schakeld. hadden we in een ho tel moeten onderduiken om ons te schamen." Dennis Bergkamp probeerde tegen Salzburg de meest onmogelijke dingen uit. Oud-Ajacieden op de bres voor Velibor Vasovic den haag gpd 'Lucky Ajax', een select gezel schap oud-Ajacieden dat nog wekelijks wedstrijdjes speelt, wil alles in het werk stellen om Velibor Vasovic een Ne derlands paspoort te bezor gen. Vasovic, aanvoerder van het elftal dat in 1971 de Eu ropa Cup won, heeft de wens uitgesproken Belgrado te verlaten omdat hij vreest dat de burgeroorlog naar zijn woonplaats zal overslaan. Dit zegt Vasovic In het weekblad ElL Sjaak Swart, Bennie Mul ler en ook Rinus MrIhK wil len in een extra vergadering van 'Lucky Ajax' bespreken hoe zij "Vasco', die vier jaar in Amsterdam speelde, naar Nederland kunnen halen. Vasovic voelt zich oppéMMI in de hoofdstad van Ser\ ie. „Ik word gestraft voor de wandaden van mijn land. Ons volk lijdt onder het in ternationale embargo. Ik mag dit land niet uit. ik lu b geen benzine voor de auto, ik kan niet kopen wat ik wil omdat de winkels leeg zijn. Ik ben kosmopoliet en /mi graag naar Amsterdam terug keren." amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Tijd en plaats waren perfect ge kozen. Een loodgrijze matinee in de asgrauwe kleuren van het Olympisch Stadion. Ajax-Casino Saizburg (3-1) had niets om het lijf. De naam van de titelverde diger werd twee weken geleden al in de koker gestopt voor de loting van de tweede ronde. Een verplicht nummer van het erg ste soort. Voor dergelijke geval len heeft Ajax Dennis Bergkamp (nog). De beste Nederlandse voetballer gaf gistermiddag kleur aan een waardeloze wed strijd. Binnenkort wordt het assorti ment Ajax-artikelen uitgebreid. Naast het rood-vvitte petje, het sjaaltje, de stropdas en het t- shirtje hangt straks een slab betje. Wit met een rode baan. De fans zullen de 'Ajax-slabber' dit seizoen nog hard nodig heb ben als Dennis Bergkamp lol in het voetballeven blijft houden. De acties, de grappen en grollen waren in het Olympisch Stadion om van te kwijlen. Hij scoorde maar één keer, een wereldgoal. Maar dik zeventienduizend toe schouwers stonden zelfs voor de mislukkingen op de banken. Dennis Bergkamp, zo heette het, zou best wel eens de opvol ger kunnen worden van Marco van Basten. In de toekomst. Maar na nog geen tien wedstrij den in het nieuwe seizoen moet dat oordeel al worden bijge steld: Bergkamp is beter. Met zijn 23 jaar vooral veel gretiger dan zijn bewierookte en ver wende voorganger. In de twee verloren interlands van Oranje was Van Basten al de aangever van Bergkamp. Gistermiddag was de Ajacied in eigen kring weer van eenza me, unieke klasse. Van onbe taalbare klasse. Onhoudbaar. Voor ene Leo Lainer uit Salz burg, maar ook voor Ajax zelf. In Spanje en Italië wordt nu al driftig gespaard om de vedette, wiens contract aan het einde van dit seizoen afloopt, te kun nen lokken. Ieder doelpunt be tekent weer een pak peseta's of lires. De Ajacied is voorbehou den aan de elite van Europa. Enthousiasme Woensdagmiddag twee uur. Ge woonlijk een tijd voor de weke lijkse dolletjes van de pupille tjes. Dennis Bergkamp straalde datzelfde enthousiasme uit. Probeerde zelfs de meest on mogelijke dingen uit. Een man 'in zijn rug' of dekking op af stand, schoppers of schavers, het maakt de Amsterdammer niets uit. Een vedette met de geestdrift en de ontwapenende eenvoud van het 'Effie'. Ajax-Salzburg had een derge lijke frivole uitspatting meer dan nodig. De retum had op voorhand alles tegen. De Oos tenrijkers waagden zich bij de aftrap met één been op de Ajax- helft om vervolgens, ondanks de eerdere 3-0 nederlaag, mas saal doelman Otto Konrad ge zelschap te houden. De retum werd bovendien nog eens recht streeks door de Oostenrijkse tv op de buis gebracht. Voor dat publiek wilde Salzburg absoluut niet afgaan. Manager Kurt Wie- bach: „Dat vreesden we, een ontzettend pak slaag." Voor de titelhouder viel er al helemaal niets te verdienen. Het zijn de moeilijkste wed strijden. De eerste helft werd dan ook weinig meer dan een middagwandeling door het Am sterdamse voetbalmuseum. Al leen Stefan Pettersson doorbrak de verveling. In de 25ste minuut scoorde de Zweed, uiteraard op aangeven van Wim Jonk. Na de pauze werd het warem pel nog leuk. Casino Salzburg zag na de supersnelle 2-0 van Dennis Bergkamp het nutteloze in van verder verdedigend weerwerk. Uit diep respect voor de fantastische pass van Frank de Boer en de weergaloze knal van Bergkamp. Ajax genoot. Bergkamp genoot. Zó veel ruimte, zo veel gelegenheid om de vreemdste fratsen uit te ha len. Balletje hoog, balletje diep, hakje, lobje. Alles mocht en al les kon. Behalve het maken van /**.-. H ik&tea* HÉ* füSÖwPJ -~i> t wu*. feur? :'p.. nog meer doelpunten. In de ne gende minuut na rust beleefde de spelvreugde het absolute hoogtepunt. Pettersson, 'Jonk, tikje opzij, Bergkamp. De scha duwspits wist de plaats van het doel, zag de positie van de doel man. „Maar", pikte hij de draad op, „op zo'n moment weet ik echt nog niet wat ik precies ga doen. Dat gaat volkomen intuï tief." Hij was Konrad eigenlijk al lang en breed voorbij. En wilde het nóg leuker maken. De mooiste actie van de middag mislukte. 'Gallerypiay', maar wat gaf het? Zelfs de verdedigers mocn- ten meedoen. Blind, De Boer, Silooy. Totdat zelfs het gebrek kige Salzburg van zo veel non chalance wel moest profiteren. Andreas Reisinger zal het doel punt èn het geruilde Ajax-shirtje tot zijn laatste levensdag koesteren. Door de tweede treffer van Pettersson Bergkamp had weer eens zin in een aardig heidje en trok alle aandacht kon zelfs technisch directeur Louis van Gaal een duit In het zakje doen. Een experiment met twee centrumspitsen (Petters son en Van Loen) en twee 'han gende' buitenspelers (Overmars op links en Petersen aan de rechterkant), omdat, zei Van Gaal, „het later in dit toernooi wel eens zou kunnen voorko men dat we een achterstand goed moeten maken." Regeren, weet ook de tech nisch directeur, is vooruitzien. Zoals Ajax zich al tijdenlang het hoofd breek over die ene vraag: wat moet dat straks worden, zonder Dennis Bergkamp? londen sip De Engelse bondscoach Graham Taylor zal Paul Gascoigne oproepen voor de eerstvolgende Wk-kwalificatie- wedstrijd. 'Gazza' kwam wegens een blessure zestien maanden niet in actie Hi| ijn renir.c. zondag in het shirt van het Itali aanse Lazio, raakte hij opnieuw aan de geopereerde knie gebles seerd. Engeland speelt op 14 okto ber tegen Noorwegen. Neder land is in dezelfde WK-kwalifl- catiegToep irig. dcrld Ik /.tl Gascoigne hoogstwaarschijnlijk selecteren", verklaarde Taylor „Maar hel is te vroeg om te zeg gen dat hij zeker zal spelen." Volgens Dino Zoff. de coach van Lazio. komt de Engelsman dit weekeinde niM in hu i L vilnius gpd Hans Westerhof had PSV gisteren in Vilnius twee opdrachten gegeven; de eerste was win nen. Daarmee had de landskampioen geen moeite. Tegen Zalgiris werd het 0-2, onder meer door een goal van Romario, die voor het eerst sinds november "89 weer eens scoorde in Europees verband. Dat winnen was PSV geraden ook. De ploeg is dit seizoen 'geplaatst' in de Europa Cup, zo dat ook in de tweede ronde de echte topclubs worden gemeden. Dat dankt PSV voorname lijk aan Ajax eh Feyenoord, die vorig seizoen veel punten voor Nederland verdienden. PSV zelf beperkte de bijdrage tot een zege op Be- siktas en twee remises, uit bij Besiktas en thuis tegen Anderlecht. Dit seizoen moet die schande worden uitge wist. Met twee duidelijke overwinningen te gen het kleine Zalgiris Vilnius werd de cam pagne naar behoren ingezet, zoals PSV ook in de competitie goed uit de startblokken kwam. Toch niet goed genoeg, vindt Hans Westerhof. De coach is van mening dat er te veel aan aanvallen en te weinig aan verdedigen wordt gedacht in zijn elftal. Daarom verstrekte Wes terhof gisteren nog een opdracht: „Linskens en Koeman moeten puur controlerend spelen. Dat is het aparte aandachtspunt vanavond", aldus Westerhof voor de wedstrijd Hij kon na afloop tevreden zijn. PSV had ge wonnen en het duo Linskens-Koeman had zich uitstekend aan de opdracht gehouden. Linskens is met Numan erbij de twaalfde man, al is dat bij een topploeg een garantie voor heel veel wedstrijden. Gisteren ontbrak Vanenburg, zodat Linskens zijn metsel- en voegwerk weer naar hartelust kon uitvoeren, in een duel waarin rechtsback Berry van Aerle zijn rentree maakte na een blessure aan de kuit. In de rust werd hij vervangen door Jerry de Jong. Romario maakte de wedstrijd ook niet hele maal vol: hij hield het tien minuten voor tijd voor gezien, een beetje stijf in de tot voor kort geblesseerde heup, en werd vervangen door Raymond Becrens. De Braziliaan is echter weer fit en vrolijk, hoewel nog altijd niet aan spreekbaar voor de pers. Dinsdagavond gaf hij niettemin een kleine hint betreffende zijn am bitie. Romario: „Op 16 december spelen we thuis tegen Duitsland. In die wedstrijd wil ik graag meedoen." 'We' is de Braziliaanse nationale ploeg die pas volgend jaar begint met de kwalificatie voor het WK en als voorbereiding dus over twee maanden tegen de wereldkampioen speelt. Probleem is dat 16 december de Ne derlands competitie nog loopt. Twee goede maanden (en kwalificatie voor de Champions League, de laatste acht in de Europa Cup) zouden PSV echter kunnen verleiden Romario vrijaf te geven voor de partij in Brazilië, alsme de een ietwat langere vakantie in Rio toe te staan. Het was hoe dan ook opvallend hoe actief Romario gisteren weer w as. in een toch eigen lijk vrij onbeduidende wredstrijd. Voor de ver andering kwam hij ook eens terug in het veld. nadat hij er in eerste instantie hinkend was af gestapt. Dat was al na acht minuten spel, toen Romario keeper Spetyla verschalkte, maar Su- liauskas de bal nog net van de lijn kon halen, dezelfde speler die Romario bij zijn doelpo ging net even tegen de enkel had getikt. De onvermijdelijke goals kwamen er toch, de eerste van Numan, na een passje van Koeman. De aankoop zwiepte de bal van bui ten het strafschopgebied fraai over en boven Spety la tegen het net: 0-1 na 25 minuten. Een kwartiertje later was het de beurt aan Roma rio. na een assist van Kieft. Suliauskas gleed nu uit. Romario schoof de bal snel onder Spe tyla door: 0-2. Meer doelpunten hoefden er niet te worden genoteerd, hoewel PSV ook na rust redelijk ge concentreerd bleef voetballen. Westerhof was zeer content na afloop: „Dit is precies wat ik wilde, winnen en controlerend spelen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27