uparkeren kunt 'Injectie revolutie op autogasgebied' Weg en wiel Japanse Serena uit fabriek in Spanje Britse Accord AUTO-HEEMSKERK OFF. DEALER LEIDENe^ROELOFARENDSVEEN om een 100% rake groep autolief heb- bers te berei- ken. Bel onze advertentie afdeling. Exclusieve 'gezinswagen' uit Modena Auto blijft jaar langer in gebruik Evenveel fietsen als inwoners Autoproduktie Japan met 11% teruggelopen DONDERDAG 1 OKTOBER 1992 tl; Nissans nieuwe ruimtewagen, Serena, komt half november uit in het middensegment van de MPV-klasse. De Japanse fabriek in Barcelo na zal er in '93 echter maar 30.000 produceren. De Multi Purpose Vehicles trekken door hun veelzijdigheid steeds meer klanten, naar ver wacht in '93 ongeveer 177.000 en tegen '95 zal dat cijfer gestegen zijn tot 500.000. Aangename details in de Europees ogende Se rena zijn een draairaam in de schuifdeur, extra armsteunen voorin en twee kantelbare draai stoelen met armsteunen op de middenrij. Achterin hebben de stoelen verstelbare rugleu ningen en zijn vlot zijwaarts op te klappen. Naast de twee uit Engeland afkomstige Prime- ra benzinemotoren is er nog een Spaanse 2.0 liter dieselmotor beschikbaar. Prijzen en uitrus tingspecificaties zijn nog niet bekend. In oktober start Honda met de produktie van personenauto's in het Britse Swindon. Het eerste model is een nieuwe Accord, die in Japan speciaal voor de Europe se markt is ontworpen. De Britse Accord is een vijfper- soons, vierdeurs sedan, die in eer ste instantie wordt geleverd met een 2.0 liter injectiemotor van 131 pk/96 kW. Een minder krach tige tweeliter en een 2.3i-motor staan op het programma. Het nieuwe model komt op de markt naast de bestaande Accord, die onverminderd in produktie blijft. Ons land kan voor het eerst kennismaken met de nieuwe Brit se Honda Accord tijdens de Auto RAI, die begin februari 1993 in Amsterdam wordt gehouden. Lammenschansweg 128 Tel. 071-310811 Alkemadelaan 1 Tel. 01713-12866 BLIKVANGERS MotoRAI 1992 sterk uitgebreid Het aantal motorrijders groeit gestaag en dus is het niet vreemd dat ook de MotoRAI in omvang toeneemt. Het jaarlijkse motor evenement is bijna vijftig procent groter dan vorig jaar en be slaat nu de Zuid-, West- en Amstelhal van het Amsterdamse RAI-complex. De MotoRAI geeft een compleet overzicht van motoren, brommers, onderdelen, accessoires en motorkleding. De beurs is donderdag 29 oktober geopend van 13 tot 21 uur, vrijdag 30 oktober van 10 tot 21 uur en op zaterdag 31 oktober en zondag 1 november van 10 tot 17 uur. De toegang bedraagt 13,50 per persoon. Kinderen van 4 tot 12 jaar, aangemeld groepsbezoek en 65-plusr r« betalen 8,50. Citroen ZX wint monsterrit Parijs-Peking De 'oer-ZX' Ralley Raid, waar de kort geleden gelanceerde ZX driedeurs van is afgeleid, boekt de ene zege na de andere. De jongste overwinning is die van de Franse équipe Lartigue/Périn in de monsterrally Parijs-Moskou-Peking. Het Camel/Citroën- team had na 16.054 zware kilometers een voorsprong van ruim een uur op de Duitsers Weber/Hiemer in een Mitsubishi Pajero. Bentley Brooklands debuteert in Parijs De sportieve Rolls-Royce-tak Bentley introduceert op de komen de autotentoonstelling van Parijs, die over een week van start gaat, een nieuw type: de Bentley Brooklands. Deze auto wordt leverbaar met normale maar ook met verlengde wielbasis en vervangt de typen Eight en Mulsanne S. Naast de Brooklands blijven de Turbo R en de Continental R Coupé op de leverings lijst staan. Om de sportiviteit van dit model te benadrukken heeft Bentley gekozen voor de naam die verwijst naar het vroe gere Engelse circuit met de 'steile wand-bochten'. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Amsterdam - Amersfoort (A 1) Tussen Diemen en Muiden, in beide richtingen, dag/nacht. Maastricht richting Amsterdam (A 2) T.h.v. Liempde, dag/nacht. Tussen Utrecht en Vinkeveen, avond/nacht. T.h.v. Veldhoven-noord, dag/nacht. Rotterdam richting Rijswijk (A 13) T.h.v. de Hoornbrug in Rijswijk. Hoek van Holland - Gouda (A 20) T.h.v. het Kleinpolderplein, in beide richtingen, dag/nacht. T.h.v. Rotterdam, in beide richtingen, dag/nacht. Utrecht - Breda (A 27) T.h.v. Werkendam, in beide richtingen, overdag. HILVERSUM GPD Met de ontwikkeling van een computergestuurd inspuit- systeem voor autogas is een belangrijke stap vooruit ge zet naar een veel schonere verbranding dan tot dusver met op LPG en aardgas rijdende auto's werd bereikt. systeem zijn uitgerust voldoen nu al aan de toekomstige stren ge milieu-eisen. We hebben de uitstoot volledig in de hand. Daarbij is er bijna geen vermo- gensverlies ten opzichte van een benzinemotor". „De milieuwinst op het rijden op benzine met driewegkata lysator is wat HC (koolwater stoffen) en NOx (stikstofoxiden) betreft een vermindering van 50 procent. De C02-uitstoot (kool- Het nieuwe systeem heet MEGA (Multi-point Electronic GAsin- jection) en is ontwikkeld door Necam (Nederlandse Carbura- tie Maatschappij), TNO, en Kol- tec (Opel-installaties). Volgens Necam-directeur Joost Buck kan gesproken worden van een revolutie op het gebied van autogasinstallaties. „De motoren, die met het MEGA- dioxide) neemt met 20 procent af aldus Buck. De drie samenwerkende instan ties zijn sinds 1989 bezig ge weest het inspuitsysteem te ontwikkelen. Het principe is dat het vloeibare gas in verdampte vorm door een micro-elektro nisch gestuurd systeem tot vlak voor de inlaatkleppen van de motor wordt gevoerd en direct wordt ingespoten. Een verdeler zorgt ervoor dat iedere motorci linder onder alle omstandighe den precies de juiste hoeveel heid gas krijgt. Zo wordt een maximale vullingsgraad bereikt en de meest ideale verbranding. De MEGA-installatie kan in combinatie met het bestaande benzinesysteem worden ge bruikt maar ook als zelfstandige brandstofvoorzieningworden toegepast. Het is een 'intelli gent' systeem, dat naadloos omschakelt van gas naar benzi ne en omgekeerd. Het eerst leegrijden van de car burator voordat men van benzi ne op gas kan overschakelen behoort met de MEGA-installa tie tot het verleden. Het geheel leegrijden van de gastank geeft een slechte ver branding, waardoor schade aan de katalysator kan ontstaan. Voordat het zover is schakelt het MEGA-systeem automa tisch over naar benzine en een knipperlichtje op het dashboard licht de bestuurder daarover in. De microprocessor heeft boven dien een diagnosesysteem dat eventuele storingen waarneemt en in het geheugen onthoudt. De bestuurder krijgt op het dashboard een 'check engine'- signaal te zien. De dealer kan vervolgens de foutcode uitlezen en de storing verhelpen. Opel is de eerste fabrikant die de nieuwe gas installatie levert, vooralsnog alleen voor de Opeis Omega en Senator met 6-cilin- der motor vanaf modeljaar 1990, maar binnen afzienbare tijd ook in andere modellen. brussel Groot was de verbazing toen de bloedrode bolide langzaam onder het hagelwitte laken vandaan kwam. Op het oog een voor Ferrari gebruikelijke coupé-vorm, maar wel voorzien van vier zitplaatsen en dat komt niet al te vaak voor. De nieuwe Ferrari 456 GT kan in dat opzicht dan ook gezien worden als opvolger van de 412i, die net als de miljoen gulden. De fabriek in Modena zal er jaarlijks 400 tot 500 produceren. Zoals gebruikelijk bij Ferrari hebben de worden afgeleverd, net als destijds de 412i v a- Am** nieuweling beschikte over een indrukwekkende 12-dlinder eerste kopers zich reeds gemeld en daarbij was ook prins motor. De 456 GT zal over een week op de autosalon van Parijs voor het eerst aan het publiek worden getoond en vanaf volgend jaar mei in de handel zijn voor rond een half Italiaanse merk, zal de koninklijke 456 GT in donkerblauw Rally gaat niet door De langste rally voor klassieke automobielen, de World Cup, gaat niet door. Op 1 november zou in Londen het startschot vallen voor de derde aflevering van deze uithoudingsrace, die eerst in Kaapstad en later in Dakar zou eindigen. Onderzoek Bovag: De Nederlandse automobilist doet langer met zijn auto dan vijf jaar geleden. Een nieuwe auto wordt nu 4,1 jaar ge bruikt tegen 3 jaar in 1967. Een gebruikte auto gaat ge middeld 3,5 jaar mee, in 1987 was dat nog 2,5 jaar. Dit is een van de vele uitkom sten van een recent Bovag-on- derzoek naar autobezit en auto. gebruik, waarvoor ruim 6.000 mensen werden ondervraagd.. Moderne auto's kunnen ook langer meegaan, want ze wor den kwalitatief steeds beter. De gemiddelde leeftijd van de hui dige auto is 6.2 jaar tegen 5.4 jaar in 1981. Men schaft daarom nu ook gemakkelijker een autö met een wat hogere kilometer stand aan. Van de gebruikt ge» kochte auto's had nu 19% meer dan 100.000 kilometer op de tel ler, in 1987 was dit nog 10%. rr Uit het onderzoek blijkt verder dat de omzet op de doe het- zelfmarkt voor auto-artikelen irr» vijf jaar sterker is gestegen dan de totaalomzet in de autobrany che. Automobilisten kopen ac cessoires en onderdelen voor hun auto steeds meer bij wa- renhuizen en benzinestations. De automobilist koopt jaarlijks^» voor 1.583 miljoen gulden aan artikelen. Per automobilist is dat een bedrag van 304 gulden, in '87 was dit 210 gulden. De garagebedrijven profiteren niet mee van de groeiende doe-hel- zelfmarkt want de consument is op zoek naar de goedkoopste oplossing. Dat komt volgens de Bovag doordat de bestedings- grens van de automobilist (waarschijnlijk) is bereikt. De gemiddelde aanschafwaarde van de auto is 23.500 gulden. Hierbij zijn naast nieuwe en ge bruikte particuliere auto's, ook de zakelijke en de lease-auto's betrokken. Steeds meervrou wen hebben een auto op hun naam staan. Ook is er een toe name in het aantal tweede au to's. Een kwart van de huishou dens heeft nu twee of meer au to's, tegen 15 procent in 1987. 'Klassieke'banden Bandenfabrikant Mlchelin heeft het leveringsprogramma van banden voor historische voertuigen 'aangepast aan de behoeften'. Het programma bestaat nu uit niet minder dan 100 maten/ typen buitenban: den en 14 versterkte binnen banden. Volgend jaar wordt dit aantal nog sterk uitgebreid. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij tokyo dpa Nederland heeft vijftien miljoen bruikbare fietsen, onge veer evenveel als ons land aan inwoners telt, zo blijkt uit consumen tenonderzoek door de afdeling tweewielerbe- drijven van de Bovag. Een of meer fietsen be vinden zich in 91 pro cent van de huishoudens in Nederland. Ruim een kwart van de huishou dens heeft twee fietsen, zestien procent heeft er drie en een procent bezit zelfs acht fietsen of meer. Iets meer dan de helft van alle nieuw gekochte fietsen is van het bekende klassieke stevige model en van het type sportfiets. Van de overige nieu we fietsen is ruim een kwart van het type ATB, tien procent valt onder het segment supersport, semirace- en racefiets, zes pro cent is jeugdfiets, twee procent is crossfiets en vier procent is kleuterfiets. Opvallend is dat deze verdeling al een jaar of tien vrijwel con stant is. Alleen is vanaf 1989 de ATB in de statistieken versche nen, die van elk segment iets heeft afgesnoept, maar het meest van de crossfietsen. De Van alle huishoudens in Nederland bezit 91 pro cent e lof n r fietsen. wat goedkopere 'stads-ATB' blijkt een stevige concurrent te zijn van de degelijke stadsfiets. Bekend was al dat de consu ment bereid is meer geld op de toonbank te leggen voor een nieuwe fiets. Dat bedrag is nu gemiddeld 737 gulden per fiets. In 1983 was dat nog 490 gulden. Over het gebruik van de fiets zijn ook aardige cijfers bekend geworden. Nieuw gekochte fiet sen worden voor 36 procent ge bruikt voor school- en woon werkverkeer. Voor 46 procent is het gebruik gericht op recreatie ve en sportieve doeleinden en voor 18 procent overige zaken. waaronder het doen van boodschappen. Het gaat de tweewieler- branche goed, zo laat de Bovag tenslotte weten. Elk jaar weer worden ruim 1,3 miljoen nieuwe fietsen verkocht en een miljoen gebruikte. Van de nieuwe fietsen wordt 88 procent bij de fietsen- vakman gekocht. Waren huizen en discoiintzaken hebben een marktaan deel van respectievelijk drie en vier procent. Veiling foto* ap Antiquariaat Bubb Kuy- per in Haarlem houdt op 18 en 19 november een veiling van brochures, prijslijsten en catalogi van fietsen uit de perio de 1890 tot 1905. Het gaat om duizend rijk geïllustreerde druk werken die zowel complete fiet sen aanprijzen als losse onder delen. Kenmerken van veel van de catalogi is de Art Nouveau- stijl. Hoogtepunt van de collec tie is een pak correspondentie gericht aan een fietsenfabrikant in Den Bosch, bevattende brie ven, documenten, rekeningen en brochures uit de periode 1888 tot 1935. De kijkdagen zijn van 13 t/m 16 november, Jans- weg 39 in Haarlem. De Japanse autofabrikanten hebben hun produktie in au gustus sterk zien dalen. Het is de sterkste daling sinds 18 jaar. Dit heeft de Japanse vereniging van autoproducenten, JAMA, bekendgemaakt. Nissan, na Toyota de grootste autoproducent in Japan, noem de de dalende trend 'drama tisch'. De Japanse General Mo tors-dochter Isuzu zou zelfs he lemaal met de produktie van auto's willen stoppen. De afzet in Japan staat al enige tijd onder druk doordat de eco nomie steeds lagere groeicijfers laat zien. De consumenten stel len hun aankopen uit. In augustus zakte de hele pro duktie met ruim elf procent te rug naar 595.000 wagens. Voor het eerst in vijf jaar werden e* bij die daling procentuele getal len met twee cijfers genoteerd. Toyota maakte ruim twaalf pro cent minder voertuigen ten op zichte van dezelfde periode vrr rig jaar. Nissan noteerde zelfs een achteruitgang van ruim twintig procent en verwacht hel op 31 maart geëindigde boek jaar 1991 /92 met een verlies aT te sluiten. BUK IN HET VERLEDEN Het Is moeilijk voor te stellen maar voordat Toyota In 1937 met de produktie van auto's begon, bouwde deze Japanse firma automatische weefgetouwen. Inmiddels is Toyota uitgegroeid tot de grootste autofa brikant van Japan en gaan de auto's met scheepsladingen tegelijk de hele wereld over. In 1963 kwamen de eerste Toyota's naar Nederland. Ze waren qua uiterlijk en op technisch gebied niet opzienbarend, maar vielen op door hun complete uitrusting en lage prijs. In 1970 kwam er een wat vlotter gelijnde wagen, de Celica, op basis van de gezinssedan Carina. Deze 2+2 coupé (twee normale zitplaatsen en twee 'noodzit- plaatsen' achterin) was te koop als liftback (helemaal schuin aflopend) of met een kort kofferbakje. Op de foto de Celica Liftback voor modeljaar 1976. archifffoto1

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11