Adelbrecht maakt wetenschap leuk 'We kunnen ver komen' Tropische bliksems wijzen op broeikaseffect PET maakt stofwisseling in het lichaam zichtbaar Wetenschap WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1992 9 Bedijking Bangladesh uitdaging Kennismaken met wetenschap en techniek kan in de week van 11 tot 18 oktober bij 115 instellingen in het hele land. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN Adelbrecht is een robotbal van zo'n 40 centimeter door snee. Als hij zich stoot, moppert hij en zucht. Aai je hem over zijn bol, dan reageert hij tevreden. Adelbrecht is kribbig of vrolijk, net als een mens. Zijn uiterlijk daaren tegen wijkt sterk af van de homo sapiens. Adelbrecht is ontwikkeld door Maarten Spanjaard samen met het In stituut voor Perceptie Onderzoek in Eindhoven. Op de jaarlijkse Wetenschapsdag, zondag 11 oktober, kan ieder een kennismaken met hem kennis maken op de Techni sche Universiteit van Twente, zullen in het hele land uitleg ge ven over hun werk en samen met de bezoekers proeven doen of experimenten uitvoeren. „Met de wetenschapsweek, die sinds 1986 een stormachtige ontwikkeling heeft doorge maakt, richten wij ons op een breed publiek, met een sterk ac cent op de schoolgaande jeugd", zegt drs. F. van der Pols, directeur van de organiserende stichting. Veel mensen heBben volgens hem een saai beeld van de wetenschap en techniek: on derzoekers die dagenlang inge wikkelde proefjes doen in labo ratoria of in stoffige bibliothe- UTRECHT CAREL WIEMERS/ANP Het is een van de vele attracties bij de 115 instellingen voor we tenschap en techniek, zoals uni versiteiten, hogescholen, mu sea, sterrenwachten, bibliothe ken en onderzoeklaboratoria van bedrijven die aan de tradi tionele manifestatie meedoen. De Wetenschapsdag moet de 'bruisende' start vormen van de Nationale Wetenschap Tech niek Week van 11 tot 18 okto ber, die het publiek een kijkje geeft in de 'boeiende' keuken van de wetenschap en techniek. Ruim duizend onderzoekers ken rondsnuffelen. „Weten schap is echter spannend en leuk", zo vindt de directeur. Tijdens de week kan iedereen zelf op onderzoek uit, weten schappelijke proeven doen en met de onderzoekers in discus sie gaan. De bezoekers van de deelnemende instellingen kun nen door een telescoop kijken om het heelal af te speuren of rekenen op een supercomputer, die 1,3 miljard berekeningen per seconde uitvoert. Het Roeterseiland van de Universiteit van Amsterdam zal op zaterdag 10 en zondag 11 oktober zijn omgetoverd tot een ware .Albert Cuypmarkt van de wetenschap", ledereen kan meedoen aan leuke, spannende en leerzame experimenten op de meest verschillende vakge bieden: van natuurkunde tot ar cheologie. Opvallend onderdeel van de ze markt is de Natuurkunde Kermis met medewerking van het Vliegende Circus van de Fy sica uit Denemarken. Kegels lij ken de wetten van de zwaart- kracht te tarten door omhoog te rollen. Elektriciteit wordt opge wekt door twee doodgewone conservenblikjes en een simpel straaltje water. Een klein zeep belletje blaast zijn grote broer op. „Boerenbedrog? Nee, pure wetenschap. Want voor al deze wonderlijke verschijnselen is een passende verklaring", aldus de organisatie. De demonstratie lijkt de we reld op zijn kop te zetten. Dit is dan ook de rode draad die door de hele wetenschapsweek loopt. Het museum Flehite in Amers foort bij voorbeeld houdt op wetenschapsdag een dialezing over de vraag waarom een vleermuis een groot gedeelte van zijn leven op zijn kop door brengt. Het Natuurmuseum in Nijmegen geeft uitleg over vis sen die onderste boven zwem men. Het museum voor natuur in Tilburg heeft bootsmannetjes en andere waterinsecten die omgekeerd door het leven gaan. De Technische Universiteit in Eindhoven voert de bezoeker in Waaraan kunnen we zien dat de aarde alarmerend warmer wordt? De zomers van de afge lopen jaren waren vooral op het Noordelijke Halfrond gemid deld warmer dan normaal en de maand mei van dit jaar heeft wat betreft temperatuur en het aantal uren zonneschijn alle maandrecords van de laatste 150 jaar gebroken. Is dat abnor maal en, dus, verontrustend? Per slot van rekening kwam er in de 17-de eeuw een periode van ongewone koelte voor met koude, natte zomers en strenge, langdurige winters en we zitten nu. in de 20ste eeuw, toch ook niet midden in een ijstijd. Temperatuurfluctuaties zijn er door de eeuwen heen altijd al geweest. Uit plotseling optre dende orkanen, zoals die van eind januari 1990, die normali ter zijn voorbehouden aan war mere streken dan de onze öf uit enkele, achtereenvolgende war me zomers en/of zachte winters mogen we niet afleiden dat het broeikasstadium zijn intrede heeft gedaan. Goed. de aarde is gedurende de afgelopen 50 jaar gemiddeld een halve graad warmer gewor den en de concentraties broei kasgassen als kooldioxide, met haan, stikstofoxiden en chloor fluorkoolwaterstoffen zijn on rustbarend aan het stijgen. Maar aan de andere kant zijn er zoveel onbekende factoren, zoals de invloed van de wolken verdeling en de enorme opslag capaciteit voor warmte van de oceanen, dat tussen broeikas gassen en 'die halve graad' nau- welijl s verband is te leggen. Daarin schuilt trouwens het grote gevaar van 'het valt wel mee' en 'we zullen wel zien'; de overbekende tendens waarvan ook de onlangs in Rio gehouden milieu'top' was doordrenkt. Nog steeds ontbreekt een dui delijke, globale thermometer die ons niet alleen vertelt hoe veel de aarde warmer wordt maar ook in welke mate de toe name onnatuurlijk is. Maar de Amerikaanse meteo roloog Earle Williams, verbon den aan het Massachusetts In stitute of Technology (MIT), heeft licht gebracht in de duis ternis waarin dolende onder zoekers al vele jaren naar hou vast zoeken. Licht in de vorm van bliksemontladingen. tv MIT-onderzoeker heeft jaren lang gekeken naar aantal en aard van bliksems en de relatie daarvan met de (gemiddelde) temperatuur. Dat onderzoek betrof blik- semmetingen in de tropen waar bijna driekwart van alle ontla dingen op aarde plaats heeft, omdat de warme landmassa's daarvoor als het ware veel 'ge voeliger' zijn. Metingen aan en tellingen van bliksems in Noord-Australie toonden aan dat het aantal bliksemontladin gen per maand zeer sterk af hankelijk is van de maandelijk se temperatuurgemiddelden. Het bleek dat bij 27 graden rond 100 maal meer ontladin gen voor plegen te komen dan bij 25 graden. Williams leidde uit die gevoeligheidsrelatie af dat het aantal bïiksemontladin- ~en in feite een uiterst nauw keurige graadmeter is voor de gemiddelde temperatuur over een zekere periode. Met andere woorden: registreer elke maand de bliksemaantallen over de ge hele aarde en daar rolt dan 'vanzelf de gemiddelde aard- temperatuuruit. Gemakkelijker gezegd dan ge daan want daar zou je vele dui zenden meetstations voor nodig hebben. Helemaal niet nodig, aldus Williams, je kunt de we reldwijde aantallen bliksemont ladingen zelfs vanaf één bepaal de plek registreren. Bij benade ring weliswaar maar dat is voor het beoogde doel ruim voldoen de. Vrijwel al het weer speelt zich af in de luchtlaag direct bo ven het aard- of zeeoppervlak: de troposfeer geheten. Daarbo ven bevindt ach de ionosfeer. een totaal andere, nog niet be staande wereld door hem een zogenoemde 'eyephone' op te zetten, een soort computer duikbril. Met behulp van elek tronische handschoenen en kniekappen kan men zich in de ze nieuwe wereld bewegen, voorwerpen aanraken, en stoe len en tafels verplaatsen. De wonderlijke dingen van de wetenschap en techniek kun nen de mensen lezen in het speciaal voor deze week ge schreven boekje 'De wereld op z'n kop. Opmerkelijke ver schijnselen in de wetenschap en techniek' van de wetenschaps journalist Maarten Evenblij. Den Haag ingeluid door mi nister Ritzen van onderwijs en wetenschappen. Minister An- driessen van economische za ken zal voor het eerst de Natio nale Techniek Prijs, groot twee maal 25.000 gulden, uitreiken aan een instelling of persoon met bijzondere verdiensten op het gebied van de voorlichting over techniek aan de jeugd. NICO HYIXEMA Jaarlijks voltrekt zich een ramp zalig ritueel in Bangladesh; een groot deel van het land over stroomt. Dat heeft al heel veel mensenlevens geëist. De We reldbank coördineert een plan om daar iets aan te doen. Het Nederlandse Waterloopkundig Laboratorium (WL) in Voorst neemt al jaren deel aan studies in Bangladesh en is nu betrok ken bij een rivieronderzoeks project gefinancierd door de EG. De overstromingen worden veroorzaakt door de watervloed die de rivieren Brahmaputra en de Ganges uit de Himalaya aan voeren en de overvloedige re genval in het regenseizoen. Bangladesh is een vlak land, waar het water niet weg kan Volgens ir. Fred Koch van het Waterloopkundig Laboratorium is de situatie te vergelijken met die in Nederland vóór de bedij- king. De situatie is evenwel groot schaliger en complexer. De ri vieren zijn enorm groot, op sommige plaatsen 10 kilometer breed met stroomsnelheden van 3 tot 4 meter per seconde. De Rijn bijvoorbeeld. Europa's drukst bevaren rivier, is op zijn breedst een paar honderd meter met een maximumstroomsnel- heid van 1 meter per seconde. Een beekje vergeleken met de Brahmaputra, waar vele grote en kleine geulen door elkaar heen lopen. Daar komen de cyclonen aan de kust nog bij. Toch is in Ne derland met de bedijking van de rivieren en de Deltawerken zo veel kennis opgedaan dat die voor Bangladesh heel waardevol In de regentijd valt er tien keer zoveel regen (7000 mm) als in Nederland in het hele jaar. Koch heeft meegemaakt dat in twee dagen de jaarlijkse hoe veelheid regen van Nederland viel. Dat water kan nergens naar toe. In het kustgebied kan het met de getijden nog wat afvloei en, maar in het binnenland leidt de overvloed onvermijdelijk tot overstroming. In Nederland heeft men het probleem van het hemelwater aangeplakt met bemaling. Dat zou voor Bangladesh een kost bare aangelegenheid worden. Een probleem langs de rivieren is dat er zo nu en dan wel eens een stuk dijk wordt gelegd, maar dat boeren die weer door steken om het water kwijt te kunnen. Gevolg is dat bij hoge waterstand het land weer onder stroomt. De bedoeling is nu te bestu deren of het haalbaar is langs de hele lengte van de rivier een diik te leggen. Tevens onderzoekt het WL de mogelijkheid de geu len smaller te maken of drie geulen tot een geul samen te smeden. De stroomsnelheid hoeft niet per se groter te wor den, want door de grotere stroomsterkte neemt de diepte Om het probleem nog wat groter te maken: Bangladesh is weliswaar vier keer zo groot als Nftkriindi maar haalt oen haai zo veel inwoners. En dat ver dubbelt elke 30 jaar. Die bevol king vestigt zich ook nog eens op de gevaarlijkste stukken langs rivieren en de kust. Het is welhaast ontmoedi gend de problemen in Bangla desh aan te pakken. Er gaan ook stemmen op om dat maar te la ten. Koch kan zich daar niet mee verenigen; „In India zei een ontwikkelingswerker 'Het is beter één kaars te branden dan de duisternis te vervloe ken'. Ie handen ervan aftrekken is geen oplossing." Hij bestrijdt dat het een hope loze zaak is het water in goede banen te leiden. .Je hebt de ri vieren waarmee we met de middelen en kennis die we nu hebben in 50 jaar een heel eind kunnen komen. De jaarlijkse overstromingen zijn op zich nog niet eens zo slecht, als het niet extreem is. De bevolking heeft er redelijk mee leren te le- Het WL is al lange tijd betrok ken bij studies in Bangladesh, onder andere bij de be\ aarbaar- heid van de rivieren. „Wij pro beren hier proefknbben te boa» wen om de rivier in goede ba nen te leiden. Wij moeten voor spellen hoe stabiel de rivier is op sommige plaatsen en wij moeten sommige plaatsen uit zoeken waar we de kribben kunnen bouwen. Dat is een moeilijke taak Een krib aangelegd op een plek die nu erodeert, kan volgend jaaf midden in het land liggen, fcr zijn nog nooit pDte kribben ge bouwd in de Brahmaputra. I>c kribben in de Nederlandse ri vieren zijn bedoeld om de rivier te versmallen, maar ook wat dieper te maken. Maar de Brah maputra is plaatselijk al 20 me ter diep. Op zo'n diepte kribben bouwen is moeilijk. Ze kunnen zo wegspoelen. Met satellietbeelden wordt de erosie over de afgelopen 10 jaaT bekeken. Dat gebeurt ook voor een brug. Fr is n<«g geen enkele brug over de Brahmaputra, die nu het land in twecen deelt. Hel Wl. heeft bestudeerd hoe je ver mijdt dat op een gegeven mo ment de brug er wel ligt. maar een project van de Europese Gemeenschap. een River Survey Project. Het is nog nooit Ie mand gelukt de rivier te meten gedurende de hoogwaterstand! Dat zijn juist de kritieke situa ties Nu moet de Wl \ier ja.ir lang gegevens verzamelen over drie rivieren op het gebied van stroomsnelheid, sedimentafzet ting en waterafvoer ..Een huza renstukje. In juni is het contract getekend en in augustus moe ten we al beginnen. „Je moet een systematiek zien te vinden die rekening houdt met de WMllihlIllpB m S loop van de rivieren. In Neder land meet je haast continu. We zien dit ook als een start die moet uitmonden in een soocl waterstaat voor Bangladesh." daaronder, zoals gezegd het aardoppervlak. Williams wijst er op dat iono sfeer en aardoppervlak zich on derling gedragen als een reus achtige. bolvormige condensa tor met een zekere capaciteit die 'gestuurd' wordt door de door bliksemontladingen (in de tussenliggende troposfeer) op gewekte electromagnetische golven. De golflengte deaarvan is voldoende groot om ze. sim pel gesteld, gevangen te houden in de 'condensator'. Bij elkaar houden ze een ze kere (magnetische) veldsterkte in stand en die kun je, vanaf welke plek op aarde dan ook. nauwkeurig meten. Het traject van de relatie is dus: gemeten veldsterkte - EMG'n - blik semontladingen - globale tem peratuur (bijvoorbeeld per maand). Voilé: wereldomvattende temperatuurgemiddelden me ten langs.een om weggetje maar daarom niet minder nauwkeu rig want de gevoeligheid van de aantallen bliksemontladingen voor reeds geringe tempera tuurverschillen is, zoals we al zagen, heel groot. Williams neeft op die manier verkregen metingen aan de praktijk kunnen toetsen door gebruik te maken van meetge gevens tussen 1969 en 1974 van een weerstation in Rhode Is land. Het blijkt dat de van de variaties in het magnetisch veld afgeleide temperatuurschom melingen vrijwel exact overeen komen met direct verkregen temperatuurmetingen Dat is dus allemaal heel bemoedi gend. zij het dat de methode vooralsnog alleen in de tropen is toegepast. GRONINGEN HENK WttilMA In Groningen draait nu ruim een jaar het enige centrum in ons land waar PET-onderzoek wordt gedaan. „De meeste kin derziekten zijn wij nu de baas", zegt het hoofd van het centrum prof. dr. W. V—llwilg l'l 1 (Fo sitron Emissie Tomografie) is een voor ons land nieuwe tech niek die stofwisselingsproces sen in het lichaam zichtbaar maakt Bijvoorbeeld bij een pa tient die met een hartinfarct in het ziekenhuis is opgenomen. „Bij zo'n patiënt wil de car dioloog graag weten of in het gebied van het infarct door zuurstofgebrek de hartspier al uit dood weefsel bestaat, of dat er nog voldoende leven in zit voor een dotterbehandeling of een bypass-operatic. Met PET valt vast te stellen of het hart in het aangetaste gebied nog glu cose verbruikt Alleen een le vende cel verbruikt immers, voor zijn energievoorziening glucose'' Bij PET wordt bij in het li chaam voorkomende verbin dingen. als glucose en aminozu ren. een radioactief atoom inge bouwd. Een soort lampje waar mee de ingespoten verbinding zijn plaats in het lichaam ver raadt. Radioactieve atomen zenden positronen (deeltjes mei een positieve lading) uit. die bij bot sing met elektronen omgezet worden in gammastraling. „In de 'kop' van het grote PET-ap paraat vangen 8000 detectoren die straling op", aldus Vaal burg Deze straling wordt via ingewik kelde computer programma tuur omgezet in kleurige beel den. De kleur geeft de mate van radioactiviteit aan. en daarmee de plaats en hoeveelheid van de ingespoten stof. Kenmerkend voor de radioac tieve 'opsporingsmoleculen' is hun korte levensduur. Van een gebruikt zuurstofatoom is de helft al In 2 minuten niet meer radioactief, van die van stikstof rn koolstof is dat in 10, r- j ticvelijk 20 minuten het geval „Dat deze atomen zo snd hun radioactiviteit verliezen is ook dc reden dat wij die vcTbin- dingen zelf moeten maken". In de kelder van het PET centrum staat een cyclotron waarin pro tonen worden versneld. „Door dc protonen eerst een enorme snelheid te geven en vervolgens op andere moleculen te laten botsen, ontstaan onze radioac tieve atomen" Vanwege de daarbij vrijko mende straling is het cyclotron veilig weggestopt achter bijna 2 meter dik beton Geheel auto matisch worden deze radio.» tieve atomen vervolgens in de gewenste verbindingen omgr zet. De hoeveelheid straling alc uiteindelijk bij de patiënt wordt ingespoten, is vnj gering en ge lijk aan die van een röntgenfoto In samenwerking mei vak groepen en onderzoeksinstitu ten in binnen- en buitenland wordt voorral onderzoek ver richt op het tcTTein van dr car diologie. neurologie, psychiatrie en oncologie (kanker). Bijvoor beeld onderzoek naar tumoren „Met PET kun je de aanmaak van eiwitten op de nlrk van een tumor bepalen Is die aanmaak nul. dan is de tumor weg", al dus dr V aalburg Een zeer be langrijk deel van het PET-on derzoek is ook gewijd aan de werlung van genresmiddelrTi Het PET -centrum kosten 15,5 miljoen gulden is een onderdeel van topklinische zorg In Nederland.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9