i Toch meer salaris voor politiemensen 1 De rituele loondans heeft een nieuw pasje Binnenland Ter Beek kiest het luchtruim Claus bestelt eerste kinderzegels Geen uitspraak fraudezaak Koffeman Gestoorde crimineel meer verzorgd New Age vooral populair onder stemmers van Groen Links WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1992 Benzine, diesel en LPG goedkoper ROTTERDAMBenzine wordt morgen 3 cent per liter goedkoper en diesel 2,4 cent. De adviesprijs aan de zelftank is dan voor euro loodvrij 1.79 gulden, voor super plus loodvrij 1,83 gulden en voor gelode super 1.95 gulden. Diesel gaat 1,124 gulden kosten. De prijsverlaging is het gevolg van de daling van de BTW van 18,5 naar 17,5 procent, alsmede van de ontwikkeling van de in ternationale produktnoteringen. Ook autogas (LPG) wordt mor gen goedkoper: 0,5 cent per liter. De adviesprijs wordt 55,4 cent per liter. Ook alcoholtest voor schippers pen haag Vanaf morgen wordt varen onder invloed strenger aangepakt. Met de invoering van de nieuwe voorschriften voor het scheepvaartverkeer wordt varen onder invloed voortaan als misdrijf bestraft. Ook kan de rijkspolitie te water bij verden king van alcoholmisbruik een schipper verplichten de ademtest af te leggen. Tot nu toe kon bij alcoholmisbruik in de binnen vaart en pleziervaart alleen maar een overtreding uit het wet boek van strafrecht ten laste worden gelegd, of een 'schending ischap' worden geconstateerd. Van den Broek binnenkort naar China ptN haag Minister Van den Broek van buitenlandse zaken brengt eind oktober een tweedaags bezoek aan China. Het pro gramma is nog niet bekend, maar volgens de woordvoerder van Van den Broek zullen „veel economische zaken" aan de orde komen. In oktober vorig jaar zag het Nederlandse kabinet af van de levering van onderzeeboten aan Taiwan, maar dan moest China van zijn kant wel ernst maken met de belofte de handels contacten met Nederland te intensiveren. Daartoe reisde minis ter Andriessen van economische zaken in april naar China. Eind dit jaar moet Andriessen aan de Tweede Kamer duidelijk maken of zijn missie zin heeft gehad. 'Drugsrunners' op Rotterdam CS Rotterdam Treinpassagiers uit België en Frankrijk worden in het Centraal Station in Rotterdam regelmatig lastiggevallen door drugsrunners, die hun aanbieden mee te gaan naar drugspan den elders in de stad. De spoorwegpolitie heeft geen wettelijke mogelijkheden om deze runners, veelal jonge Marokkanen, op te pakken. Door intensief surveilleren hoopt de politie in het sta tion de 'kwelgeesten' echter bij de perrons en het station weg te krijgen. Dales en Hirsch Ball in komen oude afspraak alsnog na DEN HAAG GPP De ministers Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Bal- lin (justitie) zijn toch bereid extra geld uit te trekken om loonsverhoging voor politiepersoneel met terugwerkende kracht tot april vorig jaar te kunnen bekostigen. Dit blijkt uit een interne notitie van het ministerie van binnen landse zaken. worden uitgesteld tot de regio nalisering van de politie in 1993. De bonden bedongen toen dat de positieve effecten van de functiewaardering met terugwerkende kracht tot 1 april 1991 zouden gelden. De bonden reageerden woe dend toen de ministeries enkele weken geleden duidelijk maak ten dat de terugwerkende kracht alleen zou gelden voor politiemensen die na de reorga nisatie in hun oude functie blij ven. Zij die een nieuwe functie of een tijdelijke functie krijgen, zouden er niet van kunnen pro- Justitie en Binnenlandse Zaken hopen zo weer in gesprek te ko men met de politiebonden. Die hebben twee weken geleden het overleg over de reorganisatie van de politie opgeschort. Aan leiding voor het conflict waren eerder gemaakte afpraken over een nieuwe functiewaardering voor politiepersoneel. Vorig jaar waren de bonden er schoorvoetend mee akkoord gegaan dat de functiewaarde ring die in veel gevallen tot loonsverhoging leidt zou fiteren. In hun notitie geven Da- les en Hirsch Ballin nu toe dat hier voor politiemensen nadeel kan ontstaan ten opzichte van collega's op vergelijkbare pos ten. De ministers stellen dat zij onder voorwaarden bereid zijn maatregelen te nemen om dit nadeel per politieregio te com penseren. Er komt echter geen compensatie als salarisproble men in een politieregio hadden kunnen worden voorkomen door een ander organisatiemo del. In de notitie wordt niet aan gegeven welk bedrag de minis ters extra denken uit te trekken. De Nederlandse Politiebond weigert commentaar op de handreiking van de ministers, omdat de notitie vertrouwelijk is en overleg erover nog moet plaatsvinden. Prijs siropen en sappen gaat jlink omhoog DEN HAAG GPD Siropen worden per 1 januari 1993 duurder. Vanaf die datum wordt 1,69 gulden belasting per liter geheven. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) wil zo een gat van 55 miljoen gul den dekken, dat ontstaat nu de belasting op suiker en suiker houdende produkten wegvalt. Het besluit betekent dat een fles Roosvicee (0,5 liter, prijs 2,94 gulden) 85 cent duurder wordt. Een fles Ranja wordt ruim een gulden duurder en zal circa 2,90 gaan kosten. Dure siropen in blik zullen 1,30 in prijs stijgen en ruim 6 gulden gaan kosten. Per 1 januari wil Van Amels voort ook op groentesappen zoals wortel- en bietensap een belasting van 25 cent per liter heffen. pen haag Met het bestellen van vijf pakjes kin derpostzegels heeft prins Claus gisteren op paleis Noordeinde in Den Haag het startsein gegeven voor de Kinderpostzegelactie '92 De zegels wer den de prins aangeboden door acht Haagse schoolkinderen van verschillende nationaliteiten. Vanaf vanmiddag gaan zo'n drieduizend kinderen de straat op om de bestellingen op te nemen. Alle huishoudens hebben vorige week een bestelkaart in de bus gekregen. De zegels worden vanaf dit jaar wel thuisbezorgd, maar hoeven niet meer aan de deur te worden betaald De afrekening vindt plaats door een machtigingskaart in te vullen, die met de bestelkaarten is verstuurd Voor deze opzet is gekozen, omdat kinderen in het verleden gere geld werden beroofd bij het ophalen van geld Op 11 november komen de zegels uit. Met de op brengst worden zowel in Nederland als in het bui tenland kinderhulpprojecten gefinancierd FOTO ANP ARTHUR RASTlAANSt Rechter verklaart dagvaardingen nietig UTRECHT GPP De Utrechtse rechtbank heeft gisteren de dagvaardingen te gen de voormalige penning meester en de ex boekhouder van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) op techni sche gronden nietig verklaard. Aan het beantwoorden van de vraag of de twee zich schuldig hebben gemaakt aan fraude met de loonstroken van oud- voorzitter G. Koffeman is de rechtbank daardoor niet toege komen. De 41-jarige voormalig boek houder en de even oude oud penningmeester stonden twee weken geleden terecht, omdat ze volgens de officier van justi tie eind 14H4 vut —lllk1fUfcl.il van Koffeman valselijk zouden hebben opgemaakt. In de sala risstroken van de maanden juli en augustus 1989 zou een 'gou den handdruk' met een waarde van drie maandsalarissen zijn verwerkt. Op de stroken van de maanden november en decem ber 1989 was als salaris nihil ingevuld, hoewel Koffeman toen volgens de officier nog aan de ACP was verbonden De officier zei op de zitting dat de twee zo hadden willen voorkomen dat Koffeman op zijn salaris als kamerlid zou worden gekort Koffeman werd op 14 september 1989 becdigd als lid van de CDA kamerfractie Als de handdruk hem na die da tum was uitgereikt, zou hij dat bedrag hebben moeten opge ven aan de fiscus in Den Haag. Dat bedrag zou vervolgens rzijn werk als kamerli De officier eiste tegen de i boekhouder een boete van 25 ding gulden en een voorwaardelijke celstraf van twee maanden en tegen de oud penningmeester een boete van 1.000 gulden en vier weken cel voorwaardelijk. De rechtbank kwam aan een oordeel over de valsheid in ge schrifte niet toe. omdat zij de dagvaarding in beide zaken nie tig vond Dat gebeurde omdat de officier de dagv aardingen op de zitting deels wijzigde. De uitspraak van de recht bank is de tweede tegenvaller voor het openbaar ministerie in deze zaak. Al eerder werd Koffe man zelf op 17 maan van dit jaar vrijgesproken Tegen deze uitspraak is het openbaar mi nisterie in hoger beroep gegaan De officier liet gisteren weten dat hij de twee oud ACP'ers op nieuw zal dagvaarden. Grotere kans op geslaagde behandeling woensdrecht Een luchtmacht-militair helpt minister Ter Beek van defensie bij het aan trekken van het kinbadje aan zijn vlieghelm. Ter Beek bracht gisteren een werkbezoek aan de luchtmachtbasis Woensdrecht. Hij maakte onder meer een lesvlucht in een Pilatus PC-7 turbo-trainer mee. De basis Woensdrecht vervult een belangrijke rol in de reorganisatie van de Koninklijke Luchtmacht foto anp marcel antonissf DEN HAAG GPD De Dr. H. van der Hoevenkli- niek in Utrecht wil een afdeling dagbehandeling (tien plaatsen) en een polikliniek begir ande gestoorde veroordeelt afdeling moet ervoor zorgen dat de overgang van gedwongen opname in een TBS-inrichting naar een instelling voor geeste lijke gezondheidszorg vloeiend verloopt. Staatssecretaris Simons van WVC en Kosto van justitie heb ben dit in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. Zorg voor (ernstig) gestoorde delinquenten heeft al langer de aandacht van bndr dl p.irir menten De ervaring leeri dat behandeling van deze groep mensen een grotere kans van slagen heeft als zij niet abrupt van de ene instelling naar de andere worden overgeplaatst. Een geleidelijke overgang geniet de voorkeur. Ook landelijk worden de be- handelmogelijkhcden voor deze speciale categone gedetineer den d—bfM Hl Dcltaz.ie- kenhuis in Rotterdam krijgt bij voorbeeld i-en nieuwe I Hs m richting. Psychiatrisch centrum Licht en Kracht in Assen breidt uit met een forensisch -psychia trische kliniek met 54 bedden Het Algemeen Psychiatrisch Centrum in Santpoort heeft be hoefte aan een kliniek voor psy chisch gestoorde riminelen Door een 1991 begonnen centrale registratie van perso nen die op last van tie rechter eigenli|k in een inrichting moe ten worden geplaatst, maar in afWaï httag h—rvan kn mn bah van bewaring zitten, hebben de departementen meer inzicht PIliin de behoefte aan op \ang Het Utrechtse initiatief maakt daar deel van uit. amsterdam Onder Groen Links-stemmers is de spirituele New Age-be- weging beduidend populair der dan onder de aanhangers van andere politieke partijen. Uit een onderzoek van de Ka tholieke Universiteit Nijme gen blijkt dat dertig procent van de mensen die op Groen Links stemt, sympathiseert met de New Age-beweging. Dat schrijft het maandblad van deze partij in haar jong ste uitgave. De Nijmeegse godsdienst psycholoog Jacques Janssen en zijn collega Joep de Hart ondervroegen zevenhonderd jong-volwassenen over New Age. Dertig procent van de Groen Links-stemmers noemde zich daadwerkelijk aanhanger van New Age. „Een opmerkelijke conclu sie", vindt de partij zelf, „om dat links meestal niet echt raad weet met spiritualiteit". Slechts zestien procent van de ondervraagden die Groen Links stemden, noemde zich echt ongelovig. Onder de an deren was New Age het popu lairst. De PvdA heeft volgens het onderzoek twintig pro cent New Age-sympathisan- ten onder haar aanhangers, terwijl respectievelijk vijftien en vijf procent van de WD- ers en CDA-ers New Age een warm hart toedraagt Janssen vindt de grote aan hang voor New Age in Neder land en binnen Groen Links in het bijzonder niet verwon derlijk. „De socioloog Ingle- hart constateerde dat men sen die eenmaal voldoende materiële zekerheid hebben verworven, op zoek gaan naar nieuwe idealen, naar bijvoorbeeld meer gelijkheid en meer democratie." Deze 'post-materiaiisten', van wie Nederland er veel heeft, zijn weliswaar minder traditioneel gelovig, „maar ontwikkelen veel meer inte resse dan anderen voor reli gieuze kwesties en zinge vingsvraagstukken". Volgens Janssen zijn post-materialis- ten vooral te vinden bij een partij als Groen Links. Het aantrekkelijke van New Age is volgens Janssen dat het een variant van religie is die de mensen zelf in de hand kunnen houden. Hij noemt New Age niet een bepaald ge loof, maar een bepaalde ma nier van geloven. „Mensen kunnen zich op verschillende manieren bedienen van een heel wereldbeeld, maar ze kunnen zelf hun eigen gren zen trekken." „Er is niemand die er iets op tegen heeft als je bepaalde opvattingen uit het katholi cisme combineert met het boeddhisme. Ze kunnen die combinaties bovendien ge woon thuis maken. Het is een manier van leven die heel ty pisch van deze tijd is", aldus Janssen. den haag wilco dekker Buitenlanders snappen er nu waar schijnlijk helemaal niets meer van. Vaak vroegen zij zich af waardoor onze vak bonden zo gematigd en coöperatief zijn. Nu biedt de ene vakcentrale, het CNV. al aan vijf jaar genoegen te nemen met de 'nullijn' en wil de andere, de FNV, vrijwel afzien van een echte loonsverhoging. Dat de werkgevers dit laatste aanbod on verantwoord noemen en 'ruzie' voor zien, moet internationaal helemaal de vraag doen rijzen wat voor soort Hollan ditis ons land nu weer heeft getroffen. De caravan staat bijna in de winter stalling en de rituele dans over de ar beidsvoorwaarden kan dus weer begin nen. Gisteren introduceerde de FNV een nieuw danspansje. nadat het CNV iets soortgelijks al eerder had gedaan: de FNV vraagt hooguit 4,5 procent loons verhoging (driekwart procent en de compensatie voor de geschatte inflatie volgend jaar van 3,75 procent). Maar wel op voorwaarde dat met de wqrkgevers harde afspraken worden ge maakt over extra banen, verbetering van de kwaliteit van het werk en meer van die nuttige dingen Deze gematigde eis moet de gevreesde loonprijsspiraai doorbreken i>e werkgevers zien het nieuwe pasje van de FNV echter hele maal niet zitten. En dat is slecht gevallen op het hoofd kantoor van de FNV. „Wat moeten we dan doen", vraagt CAO-coördinator J. Draijer zich vertwijfeld af „Wij nemen genoegen met maximaal driekwart pro cent loonsverhoging bovenop de inflatie van volgend jaar. Driekwart procent! Vindt eens een bond in West Europa die dat doet. Het is een l'.uïm re.n tie \an de werkgevers: wij vragen iels en zij zijn automatisch tegen." De werkgevers zien dat bij monde van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond uiteraard geheel anders Vol gens de kersverse voorzitter Blankert veroorzaakt 4.5 procent loonsverhoging voor de werkgevers een stijging van de loonkosten met acht procent ..Inciden teel komt er nog eens anderhalf procent bij. door extra periodieken en gratifica ties. Daarnaast stijgen de premies fore, dat is nog eens een procent En dan komt er nog eens een procent bij voor de goede doelen die de FNV zo graag wil Dat is dus acht procent. Onverantwoord veel", rekent NCW-voorlichter W. Stolte Of die rekensom helemaal klopt, wordt betwijfeld. Zes procent loonkostenstij ging lijkt sommigen reëler Bovendien wijst de FNV erop dat zaken als periodic ken de verantwoordelijkheid van de werkgever zijn Desondanks vindt het NCW het FNV' aanbod helemaal niet zo genereus als het lijkt ..De inflatie komt volgend jaar waarschijnlijk uit op dne procent, dat is dus al driekwart procent lager. En het kabinet heeft de BTW met een procent verlaagd, dat is ook goed voor de koopkracht Bovendien, het is al moeilijk genoeg de bestaande werkgele genheid te behouden. Dan kun je toch lastig afspraken gaan maken over extra banen ".aldusStolte. Minister De Vries van sociale zaken houdt zich intussen opvallend stil Hij waarschuwde de bonden de looneisen te matigen en riep de werkgevers op seri eus na te denken over het CNV voorstel om vijf |aar ge-noegen inemen met slechts koopkracht behoud. Het kabinet heeft de BTW verlaagd met een procent heeft gegarandeerd dat de moet voldoende zijn. aldus De Vries Tot grote irritatie van de FNV. die vindt dat de minister wel eens wat meer waarde ring mag opbrengen voor de bescheiden opstelling van de v akcentrale. Kabinet, werknemers en werkgevers gaan dus eens te meer ruziënd de herfst in Hoe komt dat toch' Prof dr W AJbe da. hoogleraar economie in limbura en voormalig minister van sociale zaken vindt dat De Vries, de bonden en de werkgevers gelijk hebben .Dr Vries heeft gelijk als hij zegt dat het kabinet goede voorwaarden heeft geschapen en dat honden en werkgevers nu aan zet zijn Het kabinet kan de lonen niet vast stellen meent Albeda. ..Als de FNV zegi dat niet snel een bond is te vinden die zich zo gematigd (.psi. lt dn hebben ze ook §Bl volgt de oud minister „Maar Blanken heeft weer gcli|k als hij zegt dat onderne mers er niet zijn voor de werkverschaf fing. Extra hanen zijn een uitvloeisel van een goed draaiend hednjf De werkge vers zijn bang hun flexibiliteit te verlie zen door strakke afspraken." Als iedereen gelijk heeft, hoe moet het dan verder met onze vrrlg. leg econ AJheda i verwacht van niet. „Ik denk dat de partijen straks toch om de UM gaan zitten." Ook het NCW ziet vooralsnog een rustig najaar „Wij hebben nog hele maal niet gezegd wat we gaan doen We willen eerst een aantal zaken afwachten, zoals het advies van de M R (de Sociaal- Economische Raad) over Europa.** Ifs dr I NI ziel geen hetr MM „Hooguit een heet voorjaar in 1993. als de \D s worden vastgesteld zegt Dra ijer ..Als de werkgevers ons aanbod af wijzen, dan vind ik dat dom Want als werkgevers en kabinet het allemaal maar niks vinden, hebben onze leden er ook geen zin meer in Maar dan gaan we gr woon per bedrijfstak onderhandelen i of de werkgevers 1 verstandiger zijn.'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5