Studenten lopen te hoop tegen plan tempobeurs Binnenland Indianen willen proces tegen Nederlandse staat 'Wereldprimeur' Blijdorp Meer tijd voor gemeente om bijstand te verhalen Jongen vaak mishandeld door zijn eigen moeder Zwarte doos verongelukt PIA-vliegtuig gevonden Bewindslieden op bezoek in Polen Mogelijk ingreep Simons in tarieven specialisten WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1992 Inheems protest tegen vliegoefeningen HAARLEM JOLANDA OUKES De Canadese Innu-indianen onderzoeken samen met de Ne derlandse Stichting Innu Steun groep de mogelijkheden om de Nederlandse Staat voor het ge recht te dagen. Dit in verband met de laagvliegoefeningen die de Nederlandse luchtmacht in NAVO-verband houdt boven het jachtgebied van de Innu. Directe aanleiding voor de eventuele juridische stap is de uitbreiding van de vluchten en de mogelijke verlenging van het contract tussen Nederland en Canada dat in 1996 afloopt. Nederland maakt samen met Canada, de Verenigde Staten. Duitsland en Groot-Brittannië gebruik van de basis Goose Bay in het noordoosten van Canada. In dit vrijwel ongeschonden sub-Arctisch gebied wonen de Innu, een nomadisch volk dat voornamelijk leeft van de jacht. Zij worden regelrecht in hun bestaan bedreigd omdat het ge raas van de gevechtsvliegtuigen het wild verjaagt. Bovendien tast de uitstoot van de toestellen het milieu aan in dit ongerepte deel van de wereld. Nederland vliegt momenteel met zestien F-16's boven het gebied, dat door de Innu's Ni- tassinan wordt genoemd. Staatssecretaris van defensie. Van Voorst tot Voorst, heeft al aangekondigd dat aantal te wil len opschroeven tot 24. De staatssecretaris heeft Canada bovendien verzocht in 1996, na verlenging van het contract, nog meer F- 16"s toe te laten. Na tal van protestacties onder meer bezetting van de landingsbaan van Goose Bay proberen de Innu nu via juridi sche wegen een einde te maken aan de oefeningen. Ze worden bijgestaan door de Utrechtse advocaat Hummels, de Amster damse raadsman Duvekot en de Haarlemmer Gaasbeek. Van 3 tot en met 13 oktober zal een Innu-delegatie een be zoek aan Nederland brengen om de eisen kracht bij te zetten. Op 6 oktober zullen de indianen bij wijze van protest de Haagse Hofvijver tot hun jacht- en vis- gebied maken. Zij willen er tot 2006 aanspraak op maken, net zo lang als de Nederlandse luchtmacht na verlenging van het contract boven hun grond gebied oefent. Oude rijbewijs langer geldig den haag Het oude, linnen rijbewijs blijft tot 1 januari geldig. Minister Maij (verkeer) heeft besloten tot verlenging naar aanlei ding van vragen van het Tweede-Kamerlid Van den Berg (SGP). Die wees de minister op de situatie van mensen die om medi sche redenen niet in staat zijn hun oude rijbewijs vóór 1 oktober in te ruilen voor het nieuwe fraudebestendige Europese model. Schiet- en steekpartij in rechtbank Rotterdam Bij een schiet- en steekpartij in de Rotterdamse rechtbank is een man vanmorgen zwaar gewond geraakt. Voor zijn leven wordt gevreesd. Hij liep, voor zover bekend, drie schotwonden en een onbekend aantal steekwonden op. Volgens de Rotterdamse persrechter mevrouw De Bruth ontstond ruzie onder een groepje mensen, die zojuist in verband met een echt scheidingsprocedure de rechtbank hadden bezocht. In de hal van de rechtbank vuurde een van het groepje toen enkele scho ten af op het slachtoffer. De schutter bracht vervolgens met een mes nog enkele steekwonden toe en ook een ander uit een groepje stak het slachtoffer. De parketpolitie heeft een man en een vrouw gearresteerd die van het schieten en steken worden verdacht. Politie pakt 31 illegalen in naaiatelier Amsterdam De Amsterdamse politie heeft gisteren een inval ge daan in een naaiatelier aan de Derde Schinkelstraat in de hoofd stad. Van de 36 mensen die er aan het werk waren, verbleven er 31 illegaal in Nederland. Van de vijf legalen hadden er vier een uitkering. De politie ging tot de inval over na klachten over ge luidsoverlast. Het naaiatelier had weliswaar een vergunning, maar voor een beperkt aantal medewerkers. De eigenaars zijn bekend. Ze zullen zich later bij de politie moeten melden. Eis 12 jaar tegen leider bende Kurden arnhem» Voor de Amherrfse rechtbank is gisteren twaalf jaar cel geëist tegen een 40-jarige drugshandelaar uit de Gelderse hoofd stad. Volgens officier van justitie mr. R. Eigeman gaat het om een topfiguur in de internationale drugshandel. Eigeman eiste verder dat de verdachte 200.000 gulden van de verkregen winst in de staatskas stort. De Arnhemmer, topfiguur van een Kurdi- sche bende, is in 1987 door het gerechtshof in Arnhem ook al voor drugshandel veroordeeld tot vier jaar cel. De man heeft al tijd ontkend. Volgens justitie is de Arnhemmer de opdrachtgever geweest voor een transport van vijftien kilo heroïne vanuit Tur kije. Verder zou hij in juli 1990 opdracht hebben gegeven vijf kilo harddrugs naar Spanje te brengen. De politie wist de koeriers en de kopers toen in de kraag te vatten. rotterdamVan morgen zijn ze in Blijdorp gepresen teerd: twee Europese otterjongen. Ze ver keren in blakende ge zondheid en zijn. met de staart meegeme- ten, intussen al bijna een halve meter lang. Woordvoerster Con stance Alderiiesten van Blijdorp verklaart dat de geboorte in gevangenschap „misschien wel een wereldprimeur is". Daar zag het vorig jaar niet naar uit doordat het enige ot tervrouwtje van Blijdorp stierf. Maar met een geleend exemplaar van de dierentuin uit Inns bruck bleek het over gebleven mannetje het uitstekend (en achteraf vruchtbaar) te kunnen vinden. In Nederland is de Eu ropese otter als ge volg van vervuiling uitgestorven. FOTO» CPD Cf£5 KUlFtR den haag anp Staatssecretaris geeft toe aan criticasters bij de gemeenten liggen, zijn af gehandeld. De gemeenten trokken begin augustus aan de bei omdat ze zien „overvallen" voelden door di ing.ingvd.itum \an 1 augus tus van dit jaar. hoewel de maatregel al in de loop van het voorjaar bekend was geworden. De gemeenten zijn tevreden met de ruimere tijd die hen nu is geboden. Ook een tweede knelpunt, het verhalen van kleine bedragen, is weggenomen. Als het gaat om bedragen van minder dan 250 gulden per jaar, wordt dat „ver geten". Gemeenten krijgen een jaar lan ger de tijd om bijstand te verha len op ex partners van mensen met een bijstandsuitkering. Bo vendien vervalt de terugwer kende kracht van de maatregel. Hel eerinel pn pm 1,1 (,p M moment dat een gemeente de beschikking afgeeft Dat heeft staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken vandaag in Den Haag besloten na afloop van overleg met de gemeenten en hun sociale diensten. Op 1 augustus 1993 moeten alle. naar schatting 125.000. dossiers die den haag anp telefoontjes binnen. Bij de re gionale kindertelefoons lag dat aantal op circa 1.200. Er belden twee keer zoveel meisjes als jongens. Dat bleek gisteren in Den Haag bij de afsluiting van de vorig jaar september gestarte landelijke campagne tegen kin dermishandeling Over sommi ge geheimen moet je praten'. Onderdeel daarvan was een te lefonische hulplijn. Jongens die het afgelopen jaar met de speciale 06-kinderlijn voor seksuele mishandeling bel den. zeggen bijna allemaal dat de dader een vrouw was. In de helft van de gevallen was die vrouw familie en meestal ging het om de moeder Op het landelijke telefoon nummer kwamen vieniuland amsterdam gpd-anp Oorzaak ramp Nepal nog niet bekend middels zestig lijken geborgen die per helikopter werden over gebracht naar Kathmandu. Ver wanten proberen de lijken te identificeren. Tot nu toe is dat bij slechts drie doden gelukt. De wrakstukken van het vlieg tuig liggen verspreid over een gebied van drie vierkante kilo meter. Ondanks de aanhouden de regen, die het bergingswerk bemoeilijkt, smeulen de brok stukken nog steeds. Nepalese bergingsteams heb ben gisteren de zwarte doos ge vonden van het bij Kathmandu verongelukte vliegtuig van Pakistan International Airlines (PIA). De oorzaak van de vlieg ramp, waarbij alle 167 inzitten den onder wie veertien Neder landers omkwamen, is echter nog niet bekend. Een internationale commissie stelt nog een onderzoek in. Be- nelux-directeur T. Malik van PIA noemde het gistermiddag nog te vroeg iets te zeggen over een mogelijke explosie aan boord van de Airbus, voordat het toestel tegen een bergwand vloog. Een aantal nabestaanden van de Nederlandse slachtoffers vliegt vandaag op kosten van de Pakistaanse luchtvaartmaat schappij naar Nepal. Ten min ste één slachtoffer zal ter plaat se worden begraven, zo hebben nabestaanden besloten. De an dere nabestaanden beslissen daarover als ze in Nepal zijn. De luchtvaartmaatschappij zegt de nabestaanden van de slachtoffers een financiële com pensatie te zullen geven volgens de internationaal vastgestelde richtlijnen. Het gaat om bedra gen tussen de 16.000 en 120.000 gulden. De bergingsteams hebben in- 'Reclame hoort onder vrijheid meningsuiting' AMSTERDAM ANP Reclame valt onder de vrijheid van meningsuiting. De Reclame Code Commissie mag daaraan niet zonder meer, op basis van vage normen, beperkingen op leggen. Dat betoogde advocate mr. Ebba H. Hoogenraad giste ren bij de behandeling van klachten tegen reclames van het kledingmerk Benetton. Een aantal particulieren heeft aanstoot genomen aan twee bil lboards van Benetton. De af beelding van een met olie be smeurde vogel, slachtoffer van de Golfoorlog, en de foto van een albino-negermeisje temid den van stamgenoten in Zulu- land zouden in strijd zijn met de goede smaak en het fatsoen. Volgens Hoogenraad, optre dend namens Benetton, heeft de Reclame Code Commissie in het recente verleden bij het ver bieden van een Benetton-recla me met de foto van een AIDS- patiënt een belangrijke fout ge maakt. De commissie oordeelde toen dat handelsreclame niet onder de vrijheid van menings uiting valt. Zij meent dat juist bij geënga geerde reclame-uitingen, die werkelijke situaties tonen, een reclameverbod een ontoelaat bare inbreuk vormt op de vrij heid van meningsuiting. Volgens Hoogenraad is het gebruik van leed van anderen voor commerciële doeleinden niet aan de orde. Benetton neemt in haar ogen met de campagnes stelling tegen leed. Uitspraak over enige weken. Wanneer de zogenoemde tempobeurs wordt ingevoerd, moeten studenten sneller studeren waardoor ze minder tijd hebben voor bestuursfuncties van studentenvereni gingen. Om die reden maken veel verenigingen zich gro te zorgen. De clubs, waarvan sommige meer dan een eeuw oud, zijn bang dat ze straks niemand meer kunnen vinden. Daarom zullen volgende week dinsdag 42 stu dentenverenigingen bij minister Ritzen protesteren tegen het plan. delijke Kamer van Verenigingen (LKW), het overkoepelende or gaan van de studentenvereni gingen. „Studenten storten rich zeker niet meer in de besturen en commissies van een vereniging, want dat levert geen enkel punt op", meent Gerritsen, zelf stu dente kunstgeschiedenis. „Bo vendien, een universitaire stu die is weinig praktijkgericht. Daarom is het belangrijk dat DEN HAAG GPD Bij een tempobeurs moeten studenten na hun propadeuse elk jaar een vastgesteld deel van hun doctoraalfase halen. Halen ze dat niet, dan moeten ze de basisbeurs van zevenduizend gulden terugbetalen aan het rijk „Op deze manier krijg je een ongezonde jacht op studie punten", zegt woordvoerster Marieke Gerritsen van de Lan- studenten zich tijdens hun stu dententijd persoonlijk ontplooi en. Een studentenvereniging kan daarbij heel leerzaam rijn' aldus Gerntsen. „Ik snap er helemaal niets van", zegt senaatslid laap Bier man van het Delftse Studenten Corps. „Verenigingen worden straks alleen maar bestuurd door het elitaire kroost van rijke ouders en daar willen we juist niet naar toe", vult Gerritsen aan. „De minister mag best wat ei sen van de studenten, maar rijn nonnen d|| te hoof*, NM Bierman. Je kunt je tijd niet meer zelf indelen. Dat is soms echt nodig, omdat ie afhankelijk bent van welke vakken worden gegeven in een trimester. Als je het eerste jaar honderd procent van je tentamens haalt en het daaropvolgende jaar twintig, lig Warschau» Nederland en Polen hebben vandaag in Warschau een verklaring getekend met bet doel de samenwerking tussen beide landen te intensiveren. Premier Lubbers en minister van buitenlandse zaken. Van den Broek, zijn voor een officieel bezoek van twee dagen In Polen. Ze werden ontvangen door de nieuwe Poolse premier, Hanna Such och ka De bewindslieden zullen ook gesprekken voeren met president Walesa. fOTO ERA je theoretisch op een zestig- procents gemiddelde, maar dat tweede jaar voldoe je toch niet aan de norm en dat Gm jg dM zevenduizend gulden Het is niet alleen fnuikend voor onze vereniging, maar de kwaliteit van het onderwijs gaat hierdoor ook ten onder", aldus Bierman. Corpslid Bierman vindt dat de minister zichzelf tegenspreekt. I||m OpMinfl VM het academische jaar in Eindhoven zei hij dat studenten wereld vreemde studiekoppen zijn. Hij versterkt dit door deze maatre gel te nemen. Studenten moe ten nu nog in.-.-i boven ,1c boe- ken hangen. Er is geen tijd meer voor een sociaal leven De mi nister denkt vaak dat studenten ren stelletje ran/ige hierdnn kers rijn. maar die tijd is al lang voorbij." Rijksrecherche onderzoekt klacht inlichtingendienst De rijksrecherche gaat onder zoeken of het waar is dat een chef van de Inlichtingendienst BuHsotand 0D8) Ml \»-r BÉlld (rid Mill M btalM MB rijn dienst Hij zou het geld hebben gekregen voor een ope ratie in november december In'*) I hoogte ',.HI tl. I t>« .if Ig U niet bekendgemaakt Dat schrijft premier lubbers in een brief aan de Tweede Ka mer [Ie IDB kwam begin dit jaar in opspraak. Aanleiding was een uitgelekte brief van 27 november vorig jaar aan de se cretaris-generaal van het minis terie van algemene /aken mr R Hoekstra. Daann zegden achttien per soneelsleden van de IDB het vertrouwen op in het hoofd van de dienst, drs K. Meulmeester. Het personeel beschuldigde hem ervan jarenlang illegaal hun telefoongesprekken ie heb ben afgeluisterd en onrechtma tig gebruik te hebben gemaakt van fondsen van de IDB. DEN HAAG «GPQ-ANP Als specialisten, ziekenhuizen en verze keraars het vandaag niet alsnog eens worden over beheersing van kosten, dan grijpt staatssecretaris Simons van volks gezondheid alsnog in. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van morgen gezegp. De specialisten in Nederland houden zich al jaren niet aan een akkoord dat in 1989 is gesloten met de ziekenhuizen en de verzekeraars. Het maximum aan kos ten wordt elk jaar met zo'n twintig pro cent overschreden. De tarieven mogen dan elk jaar als compensatie worden ver laagd, maar het aantal gedeclareerde werkzaamheden wordt in de praktijk steeds hoger. En dat was niet de bedoe ling van de operatie in 1989 Gisteren overlegden de specialisten met onder meer de overheid, drie groe pen verzekeraars en ziekenhuizen. Men Icon het echter niet eens worden over de aanpak voor volgend jaar De voorzitter van het overleg, oud minister van eco nomische zaken Van Aardenne. zei na afloop dat de meningen uiteen lopen. Eind 1989 is afgesproken dat de kosten voor specialist im he hulp KM M met 1992 zouden moeten worden bevroren op het niveau van 19B9. Overschrijdingen zou den worden gecompenseerd door ta riefsverlagingen. Dit jaar gaan de tarieven omlaag van wegr een overschrijding in 1990 Toen werd 98 miljoen gulden meer gedecla reerd dan in 1989. In 1991 werd volgens berekeningen opnieuw 385 miljoen te veel aan nota's uitgeschreven Dit jaar rijzen de kosten opnieuw de pan uit. Nu al wordt uitgegaan van 324 miljoen gul den ovrrsc h rijding. Specialisten, verzekeraars en zieken huizen werden het gisteren niet eens over dekking van de kostcnoverschri) ding voor 1991. Formeel zouden de spe- cialisten de bewindsman vóór I oktober moeten laten weten hoe zij de kosten post dachten op te vangrn. Dat halen de specialisten niet. Simons heeft al plannen klaar liggen voor een wettelijk vastgesteld budget met aange paste tarieven en een nieuwe tariefstruc tuur. De bewindsman wil proberen de kostenovrrschrijding 1991 via tarief- maatregelen tenig te halen Als eT mor gen geen brief ligt. dan krijg! het Cen traal (Heileg Tarieven Gezondheidszorg een aanwijzing om de tarieven dusdanig te verlagen dat de genoemde 384 mil joen uit 1991 alvnog volgend jaar wordt gecompenseerd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3