Hoek zoekt de perfecte doelman m Valse start Theo 'Bonk' Sport Spasski blijft erelid van LSG Ruud Gullit speelt voor Van Basten WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1992 Alcala gaat naar ploeg van Raas Amsterdam De Mexicaan Raoul Alcala en de Belg Sammy Mo reels zijn ingelijfd bij de WordPerfect ploeg van lan Raas. Alcala tekende gistermiddag in Amsterdam een contract dat hem voor het komende seizoen met een optie voor nog een seizoen aan de equipe van Raas bindt. De 28-jarige Mexicaan, die de afgelopen jaren voor PDM uitkwam, zou eigenlijk met lan Gisbers naar de Festinaploeg meegaan. Dat ging echter niet door. Hij fungeert volgend jaar als kopman bij WordPerfect. Moreels, die de laatste jaren voor Lotto reed, tekende eveneens voor één jaar. Pettersson opnieuw in Zweedse selectie Stockholm Stefan Pettersson is opnieuw geselecteerd door de Zweedse bondscoach Tommy Svensson, dit keer voor de kwalifi catie-wedstrijd voor de wereldtitelstrijd, op 7 oktober thuis tegen Bulgarije. Voor een plaats in de aanval krijgt de Ajacied onder meer concurrentie van Kennet Andersson, die zijn rentree maakt na een blessureperiode. Andersson bewees in de Belgi sche competitie bij KV Mechelen weer in vorm te zijn. Zweden, dat onlangs de eerste kwalificatie-wedstrijd, tegen Finland, won (1-0), is desondandanks gehandicapt. Doelman Ravelli, aanval ler Brolin en verdediger Eriksson zijn geblesseerd. Huybens stunt met Den Bosch samara» EBBC Den Bosch heeft in het verre Samara een verras sende overwinning behaald in de eerste wedstrijd voor de twee de ronde van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor bekerwinnaars. Het sterke Stroitel werd gisteravond met een verschil van tien punten verslagen: 101-91 na een ruststand van 53-50 in Brabants voordeel. Het was de spelers voor 2500 toe schouwers niet aan te zien dat hun profbestaan bij Den Bosch aan een zijden draadje hangt. Ze domineerden de wedstrijd van begin tot eind met een kleine inzinking direct na rust. Toen kwam Stroitel heel even op voorsprong (54-53). Den Bosch, met topscorer Huybens (22) aan het hoofd, stelde direct weer orde op zaken. Groningen zonder Milko Djurovski Groningen FC Groningen kan tegen Vac FC niet op oorlogs sterkte aantreden. Gistermorgen meldde Milko Djurovski zich af bij trainer Pim Verbeek. De Joegoslaaf ondervindt te veel hinder van een voetblessure om tegen de koploper in de Hongaarse competitie (samen met Ferencvaros) te kunnen worden ingezet. Eerder had Verbeek de namen van Edwin Olde Riekerink (enkel blessure), Joop Gall (knieblessure) en Jan Veenhof (beenbreuk) al moeten doorstrepen. Tegenover alle blessureleed staat het herstel van Hennie Meijer, die zondag tegen Dordrecht"90 al zijn rentree vierde en de terugkeer van Harris Huizingh, sinds 6 sep tember afwezig vanwege een ribblessure. Ex-Volendam-doelman geeft speciale trainingen op veld van WSB. SCOREBORD KNVB BEKER twceoc ronoc Bezeten is Frans Hoek nog steeds. Of missschien wel be- zetener dan ooit. Vraag hem naar het keepersvak en de oud-doelman van Volendam raakt geheel in vuur en vlam. Hoek is een soort boodschapper geworden, die het liefst overal tegelijk wil zijn om de mensen te vertellen over de fijne kneepjes van het doel verdedigen. Op vrijdag 2 en zaterdag 3 oktober is hij in Noordwijkerhout. op het veld van WSB, voor het geven van de basiscursus kee perstraining. Een week later doet hij dat opnieuw. tijd tot zijn beschikking om dat doen. In 1985 moesi hij nood gedwongen zijn carrière beëin digen Het beruchte seizoen onder Leo Beenhakker In de cember stonden we nog boven aan. maar we degradeerden toch nog.') Een slepende knie blessure noopte hem voortijdig te stoppen. Hij werd geope reerd, revalideerde een maand of negen en kon meteen weer Met zijn bedrijf, Frans Hoek Keeperspromotion, heeft hij in middels een naam opgebouwd. Hij is nu nog bekender dan tij dens zijn toch niet misselijke actieve loopbaan. Een logisch gevolg van zijn fanatisme, per fectionisme en zendingsdrang. Al twintig jaar is hij bijna dag en nacht bezig om het keepen te analyseren. En wat doe je dan met al die kennis? Precies, over dragen. ..Dat begon al op het CIOS. Ik wilde een werkstuk maken over het keepen en de keepers trai ning. Ik wilde informatie verza melen. maar er was niets. Dat vond ik vreemd, maar het wekte tegelijkertijd mijn belangstel ling. Ik ben me er langzamer hand meer in gaan verdiepen. Nou ja. het werkstuk werd een boek: Alles over de doeloerdedi- ger. Ik kreeg uitnodigingen om demonstraties te geven voor trainers. Er kwam steeds meer vraag naar cursussen." En Hoek kreeg ineens meer i de slag. CruijfT haalde hem naar Ajax als keeperstrainer. Daar is nij nu nog. „Dat is werken op top-niveau. Er is een fantastische samen werking met Louis van Gaal. Ik heb er alle vrijheid. Tijdens de trainingen sta ik nog geregeld op doel. Ik vind dat dat ook moet Het spel verandert, de re gels veranderen. Dat moet je zelf ervaren, vind ik." Zoals de nieuwe terugspeelre- gel bijvoorbeeld, die voor een keeper de nodige aanpassingen vereist. „Dat zag je maar weer met Menzo in de die wedstrijd tegen Noorwegen. Hij kopte een bal die hij mocht pakken. Het Praktijkervaring is een onmisbaar ingrediënt in de 'keepersleer' ging goed, maar het beste is die bal te vaneen." Over Noorwe gen gesproken: behalve met de KNVB werkt Hoek ook samen met de Noorse voetbalbond om zijn kennis verder uit te dragen. Praktijkervaring, daar gaat het volgens hem om. Het leiden van keeperskampen mondde in 1987 uit in het Basisboek kee perstraining. in 1989 verscheen Het keepersdagboek aan het eind van het jaar verschijnt er een heuse keepersvideo. Waarschijnlijk is dat niet het einde. Want Frans Hoek blijft kijken naar facetten die nog on derbelicht zijn. Zo ging hij bij voorbeeld ook al te rade ir atletiekwereld. De techniek hei discuswerpen inieresseerde hem in het bijzonder. Hij ver taalde het werpgebaar naar de voetballerij en denkt dat doel mannen er hun voordeel mee kunnen doen Van die dingen Hoek blijft op zoek. Damtopper anti-climax toulon anp De met veel spanning tegemoet geziene negende ronde van de strijd om de damwereldtitel is min of meer op een anti-climax uitgelopen. De meeste van de op het programma staande duels tussen landgenoten ein digden onbeslist, waardoor de kop van de ranglijst nauwelijks veranderde. Alleen Jansen en Koyfman voegden zich bij de achtervolgers van de top-vier. Gantwarg behield zijn voor sprong van twee punten door ti telverdediger Tsjizjov op remise te houden. Het was gisteren in Toulon een vrij matte vertoning. Koe- perman en Mogiljanski hebben elkaar in Toulon gevonden en het was dan ook niet verwon derlijk dat er binnen het kwar tier een vredesakkoord werd ge sloten. Bij Clerc - Wiersma duurde het iets langer, maar beiden speelden niet echt op winst. Sijbrands probeerde tegen Scholma door een sterke cen- trumopbouw de Groningse stel ling onder druk te zetten. Bei den investeerden heel wat tijd in de openingsfase, zodat het tweede gedeelte van de partij in een aanzienlijk hoger tempo moest worden gespeeld. Boris Spasski blijft erelid van het Leidsch Schaak genootschap. Het voorstel van enige leden van net LSG om de oud-wereldkampioen te royeren haalde gisteravond uiteindelijk niet eens de stem ming van de vergadering. De hele affaire liep daarmee met een sisser af. Aanleiding tot het verzoek van de verontruste leden vormde de revanche-match die Spa—ld momenteel in het zogenaamde 'Klein Joegoslavië' speelt tegen collega oud-wereldkampioen Bobby Fischer. Een match waarmee Spasskj voj—a de vijf indieners van de motie de tegen klein Joego slavië opgelegde sportboycot van de VN zou over treden en daardoor het (ere)lidmaatschap van LSG onwaardig is. Tijdens een speciale besloten ledenvergadering in het Leidse Antonius Clubhuis bleek, dat door de moeizame communicatie met de speellokaties van de match ere-lid Spasski niet op korte termijn voor een reactie te bereiken was. Een weerwoord dat voor de indieners toch ook een voorwaarde vormde om in alle redelijkheid over het voorstel te kunnen oordelen. Omdat Spasski zich niet kon verweren, trokken de indieners daarop hun motie na ampel beraad in. Dat het leeuwedeel van de masaaal opgekomen leden echter sowieso weinig voor royement voel de. bleek vervolgens wel bij stemming over een alternatief voorstel. Dit behelsde het idee om Spasski op wat langere termijn alsnog een bnef (al dan niet om te reageren op de levende gevoe lens) te doen toekomen. Bij oe volgende algeme ne vergadering zou dan eventueel alsnog over een eventueel royement gestemd kunnen wor den. Dit voorstel kreeg niet de vereiste meerder heid. Een voor de indieners tamelijk verrassende wending, die ervoor zorgde dat de door sommi| leden node gemiste schaakstukken weer uit doos konden komen. BASKETBAL SPORT OP TV leiden Terwijl de leden van LSG over het lot van ere-lid Boris Spasski vergaderden, huldigden de schakers van Leithen hun ere-lid Jan Koet De 85-jarige veteraan schaker is dit seizoen 65 jaar lid van de Koninklijke Nederlandse Schaak Bond, waarvan de laatste 37 jaar namens Leithen. Koet behoorde in de jaren voor en na de tweede wereldoorlog tot de sterkste schakers van Leiden en speelt nog altijd een geduchte competi- tiepot in het tweede team van Leithen. Wel begint een verminderd gezichtsvermogen hem parten te spe len, wat Koet echter niet achter het bord vandaan houdt. De jubilaris neemt op de toto een plaquette in ontvangst uit handen van voorzitter Steven Engelsman. Angst voor lijf en goed komt ook voor bij andere deelnemers aan Europacupwedstrijden. Ineens wordt zijn naam weer genoemd als kandidaat voor het Engelse elftal: Chris Waddie. En ook Peter Bearsley (Everton) moet volgens velen weer worden opgeroepen. Za terdag zat bondscoach Graham Taylor bij Sheffield Wednesday op de tribune. Niet alleen voor Waddie, zoals hij zei, ook voor een andere Chris, de 18-jarige Chris-Bart Williams. Een jaar geleden speelde Waddie. zater dag de absolute uitblinker tegen zijn oude club Tottenham Hotspur, zijn 62ste en laatste interland. Waddie was volgens Taylor te oud en niet goed ge noeg meer. Vervolgens won Waddie echter met Olympique Marseille de Franse titel en maakte Taylor zich met Enge land belachelijk in Zweden. Za terdag kon Taylor zien dat de 31-jarige Waddie niet te oud was voor Zweden, dat hij zelfs niet te oud is voor het WK van '94. Als Engeland zich tenmin ste Jcwalificeert... BUITENLANDS VOETBAL Marco van Basten krijgt van avond rust. De clubleiding van AC Milan denkt hem bij de uit wedstrijd vor de Europa Cup 1 tegen Olimpija Ljubljana niet nodig te hebben. De Italianen wonnen de thuis-wedstrijd met 4-0. Ook de Fransman Jean- Pierre Papin krijgt rust. De ver vangers zijn Ruud Gullit en Frank Rijkaard. Dejan Savicevic heeft ge vraagd of hij niet in Milaan kan achterblijven. Hij vreest voor zijn veiligheid in Slovenië. Mon tenegro. het thuisland van Sa- vicevic, neemt aan de zijde van Servië deel aan de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië. „Het zijn niet zozeer de Slove- nen, voor wie in bang ben, maar de Kroaten.", aldus Savicevic. „Per auto kunnen ze in een uur in Ljubljana zijn. Niemand die ze aan de grens tegenhoudt." De vervanger van Savicevic is Zvonimir Boban. uitgerekend een Krotaat. die daarmee voor het eerst in een serieuze wed strijd voor AC Milan aantreedt. Na vier speeldagen onderaan met Burgos HANDBAL KOERSEN barcelona gpd M. Chris Waddie: uitblinker tegen oude dub Ook na de forse 4-1 nederlaag van Burgos bii Barcelona bleef Theo Vonk - of zoals de Spaanse „Ach, jullie hebben het zelf ge zien. Barcelona is de beste club van Europa Onder de indruk van het im posante Camp Nou-stadion van Barcelona was hij vrninm Mn AZ speelde hij er ooit tegen de club van lohan Cruijff. Theo Vonk heeft het duidelijk naar zijn zin in Spanje. Voor hem was het Spaanse Real Burgos Club de Futbol, kortweg Burgos, de juiste uitdaging na een rede lijk succesvolle carrière als trai ner van Sparta en FC Twente Maar in tegenstelling tot de overige sier Nederlandse trai ners in de Spaanse competitie - Johan Cruijff, Tony Bruins Slot. Guus Hiddink en Bert Jacobs, die met hun clubs in de hoogste regionen van de ranglijst ver toeven. gaat het met Burgos nog niet 20 best. Want na vier wed ddagen staal BurgOS op een Joelde derde plaats van on der. met slechts een i aattdd g«-» lei der, r nine en drie nederlagen. Het doelsaldo vi)f goal» «DOT II tien tegen is ook niet Indruk wekkend Had je je start hier in Span je niet anders voorgesteld? „Wij hebben tnet een 4-0 overwinning op Real Sociedad een droomstart gehad. Maar daarna hadden we de pech. dat we twee moeilijke uitwedstnj den moesten spelen F etst te gen Real Madnd in het Santiago Bemabeu-stadion, waar we vol gens de Spaanse pers de betere ploeg waren, maar toe h mei 3-0 verloren F.n het afgelopen weekend dus de 4 1 nederlaag bij Barcelona. Ook daar hoeven wij ons niet voor te schamen. Zoals Barcelona de eerste twin tig minuten speelde, is het de beste ploeg van Fumpa. Ik heb mijn spelers na afloop een com pliment gemaakt om hun snel na dat eerste half uur. Wat wil Je ook! Burgos heeft 9000 leden en joen gulden. Barcelona en Real hebben 100 000 socio's en bud getten van vele tientallen mil joenen guldens". Maar die thuisnederlaag dan met 0-1 tegen Tenenfr? ..Daar hebben we veel pech g» had Al na vijf minuU n w* rd een zuivere goal afgekeurd en vervolgen» maken zij drie doel- fiunten uit even zoveel kansen. )at is teleurstellend, maar hoort ook bij voetbal". Toen het vorig jaar in het be gin nier zo gruridig hep Hf Va lencia. begon de lokale firn on- muhlclhjk te schrijven, dat (mus Huid ink maar moest vertrekken. Gaat dat ook in Burgos grbeu- „Ik denk het niet. Valencia is een van de vier topclubs in Spanje en daar waren de ver wachtingen hoog gespannen \.m mij wordt gren kamptoen schap geëtst Ik geloof dat de mensen in Burgos zit h realise ren dat hun club zich met echt kan meten met de absolute top van Barcelona of Real

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25